Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

χθες της εδωσα για πρωτη φορα μοσχαρι

και η μικρη τρελαθηκε απο πονους ολη την μερα κ την νυχτα

να ξυπναει συνεχεια κλαιγοντας κ να εχει πολλα αερια

γνωριζει καμια αν το μοσχαρι προκαλει αλλεργια?

αυτο το εκανε με το ρυζαλευρο πολυ παλια που της ειχα δωσει 2 φορες

ετσι που την ειδα σκεφτομαι να μην της ξαναδωσω ΚΑΜΙΑ τροφη

μονο γαλα

 

Γι αυτό προτιμάει τα φρούτα και δεν θέλει τα άλλα. Δεν μπορεί ακόμη να τα ανεχτεί. Είναι κρίμα να βασανίζεται το μωρό. Μπορεί να συνεχίσει έτσι και όταν είναι έτοιμη θα τα φάει με ευχαρίστηση. Όλη της τη ζωή θα τα τρώει, δεν πειράζει αν τα φάει ένα-δύο μήνες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Και εμείς ξεκινήσαμε δυναμικά τελικά τα φρούτα. Το αχλάδι του έκανε χειρότερη διάρροια και το αφήσαμε. Έφαγε μήλο και σήμερα του δώσαμε και μπανάνα...Τα τρώει με όρεξη, μου λέει η μάνα μου! /και επιτέλους ικανοποιήθηκε η μάνα μου που όλο μου έλεγε ότι πεινάει το παιδί...Ήπιε και πιο νορμάλ ποσότητα γάλατος (140), που κόντευε να πινεί 200άρια!..και ζορίζομαι και λιγότερο με την άντληση! Όλα καλά! Έκανε και τα πρώτα κανονικά κακάκια σήμερα και το γιόρτασα!! :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξυπναει γιατι δεν την θηλαζεις;Το ξενο το φτυσε ε;Οταν της δινεις τα φρουτα,αντικαθιστας θηλασμο;Ή την θηλαζεις και της τα δινεις μετα;

 

Παντως στην ηλικια σας φτυναμε τα παντα,ουτε φρουτα τρωγαμε...

 

Όταν ξυπνάει τη θηλάζω ναι, όταν τρώει το φρούτο της μετά τη θηλάζω , γενικά ότι και να κάνει φάει δεν φάει τη θηλάζω .... :):)

 

Υπομονή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ξεκινησαμε με μηλο. ουτε να το μυρισει. της το ακουμπαγα στο στομα και της ερχοταν για εμετο. συνεχισαμε με αχλαδι, την πρωτη μερα λιγο καλυτερα τη δευτερη τα ιδια με το μηλο. ειναι και πανεξυπνη. λεω θα την κοροιδεψω δεν μπορει θα το φαι, της εβαλα ρυζαλευρο και μυτουλα αχλαδακι μηπως και...αλλα τιποτα...ουτε να το φτυσει!!! :lol: καμια ιδεα οι πιο εμπειρες μανουλιτσες????

line_flow_rose_beg_39_time_1210910400_text_ef20e1e3e3e5ebeff220eceff520e5e9ede1e9.gifglitterfy-flpbk1413103811423734.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ροζαλίτα!!! ΠΟλύ χάρηκα.. Εϊδες θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα τώρα και χωρίς άγχος.

 

Εμένα κορίτσια δεν τρώει τίποτα σήμερα εδώ.. Μάλλον είναι το καινούριο περιβάλλον και τα πολλά ερεθίσματα. Είμαστε και 7 άτομα στο σπίτι οπότε τη δικαιολογώ.

 

Να ξέρετε πάντως ότι ο θηλασμός λύνει και αυτό το πρόβλημα. Θέλω να πω πως εγώ τώρα που δε θηλάζω τη μικρή αγχώθηκα περισσότερο που δεν έφαγε.. Αν θήλαζε δε θα με ένοιαζε γιατί θα ήμουν ήσυχη ότι καλύπτεται από το μητρικό ότι και να συμβεί..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα μανούλες,

 

Μπήκαμε από εχθές στο μήλο και πολύ μας άρεσε! Όμως ο πωπός κοκκίνησε πολύ... Εχετε ακούσει αν το μήλο μπορεί να προκαλέσει τέτοια αντίδραση; Νόμιζα οτι μόνο τα όξινα φρούτα μπορούν να προκαλέσουν κάτι τέτοιο..

 

Σας ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνηθως λενε οτο τα μηλο-αχλαδι ειναι τα λιγοτερο αλλεργιογονα φρουτα!

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο. Αν ειναι αλλεργια θα εμφανισει κοκκινα σπυρακια καπως μεγαλα σαν εξανθηματα στο κορμι της οχι μονο στον πωπο. Μηπως ειναι απο την πανα , αλλαξες μαρκα?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καμία αλλαγή πάνας...

 

Μάλλον έχει να κάνει με τις πράσινες κενώσεις. Ακόμα τις έχουμε... :( Κοντεύουμε 20ημερο.

 

Σ'ευχαριστώ τζετζενάκι.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα μανούλες,

 

Μπήκαμε από εχθές στο μήλο και πολύ μας άρεσε! Όμως ο πωπός κοκκίνησε πολύ... Εχετε ακούσει αν το μήλο μπορεί να προκαλέσει τέτοια αντίδραση; Νόμιζα οτι μόνο τα όξινα φρούτα μπορούν να προκαλέσουν κάτι τέτοιο..

 

Σας ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

Το γάλα, το γάλα, το γάλα :evil:

 

Η δικιά μου την αλλεργία της τη βγάζει στον πωπό .. αλλά από ό,τι έχω διαπιστώσει είναι πολύ συνηθισμένο σύμπτωμα και δεν του δίνουν σημασία, το αποδίδουν συνήθως σε άλλες αιτίες. Μάλιστα, όταν το είδα πρώτη φορά, μια άλλη μαμά μου είπε: "α, η δική μας γιατρός είπε να συνεχίσουμε να τα δίνουμε και θα τα συνηθίσει" :shock:

 

Η δική μου έβγαζε σύγκαμα σε:

μήλο, αχλάδι, μπανάνα, καρότο, λάδι, ταχίνι, σταφύλια, όσπρια, βρώμη, σε κάποια πολύσπορα ψωμιά χωρίς να ξέρω ποιο συστατικό την ενοχλούσε ακριβώς (και στα έτοιμα ψωμιά είναι πολύ πιθανό να έχει και γάλα σκόνη) και δεν θυμάμαι τί άλλο. Φυσικά, ούτε λόγος να της δοκιμάσω γαλακτοκομικά και άλλα ισχυρά αλλεργιογόνα, όπως πορτοκάλι, αυγό, ψάρι, ντομάτα κτλ.

 

Επειδή θήλαζε καλά και έβαζε πολύ βάρος δεν με προβλημάτισε πολύ στην αρχή, αν και είχα διαβάσει ό,τι κυκλοφορούσε για τα γαλακτοκομικά) και φτάσαμε να πάμε σε ειδικό αλλεργιολόγο, όταν τέθηκε θέμα του "τι θα τρώει, αν πάει στον παιδικό". Ο άνθρωπος ήταν πολύ κατατοπισμένος, από ό,τι κατάλαβα, και μας είπε ότι τα περισσότερα από αυτά πρέπει να είναι αντίδραση από τα γαλακτοκομικά που έτρωγα εγώ. Επίσης, μας είπε ότι τα περισσότερα αλλεργιογόνα που βρίσκονται στις φυτικές τροφές καταστρέφονται με το μαγείρεμα αλλά δεν είμαστε εντελώς σίγουροι, αν δεν φάει και την τροφή ωμή. Όντως, μετά από 4 εβδομάδες αποχής, το παιδί άρχισε να τρώει λάδι χωρίς να συγκαίγεται και όταν ήρθε η εποχή, δώσαμε και τα φρουτάκια και τα καρότα και όλα τζάμι.

Τώρα διανύουμε τον 6ο μήνα αποχής και πάμε μια χαρά.

 

(Επανέρχομαι μετά από τον μεταμεσονύκτιο θηλασμό μας)

Το σύγκαμα μπορεί να εμφανίζεται είτε στον πωπό, είτε στο πιπί και έχει διάφορες μορφές, ανάλογα με την τροφή. Μπορώ να ξεχωρίσω πότε κάποιος έκανε ατασθαλία και έδωσε κάτι που δεν έπρεπε κρίνοντας από τους δακτυλίους, τα ακανόνιστα σχήματα και περιστασιακά κάποια σπυράκια στην περιοχή. Παρόμοια φάση είχαμε και μια φορά που πήρε αντιβίωση. Επίσης, σύγκαμα βγάζει και όταν φάω μπαχαρικά.

 

Τώρα το πάμε και λίγο πιο επιθετικά, κόψαμε και το μοσχάρι, για 1,5 μήνα τουλάχιστον, να δούμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα. Μετά τα Χριστούγεννα, θα κάνουμε και τεστ και θα εισάγουμε με επιφύλαξη τροφές που θα βγουν αρνητικές.

 

Στις αλλεργίες χωράνε όλα τα σχήματα και τα χρώματα και τα μεγέθη, οπότε σημειώνετε αυτά που παρατηρείτε και η επανάληψη ή μη των συμπτωμάτων θα επιβεβαιώνει τις υποψίες σας ή θα τις καταρρίπτει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα σας!!

θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την αρχη των στερεων τρωφων. ο παιδιατρος μας μας ειπετις εξεις οδηγιες.

Μολις κλεισει και τον 6ο να ξεκινησω κρεμα ρυζαλευρου, μετα απο 15 μερες φρουτα, (αχλαδι, μηλα και πορτοκαλι σιγα σιγα) και μολις κλεισει και ο 7ος ξεκιναμε κρεατοχορτοσουπες.

εχω διαβασει σε αλλα ποστ οτι η αγλαια προτεινει το παιδι να μην φαει καθολου ρυζαλευρο και να ξεκινησει με φρουτα. τι λετε γι αυτο?

εγω για να ειμαι ειλικρινης δινω απο καμια κουταλια φρουτακια αυτες τις μερες και φαινεται οιτ τα θελει παρα πολυ. και κρεμουλα εχω δωσει, την οποια επισης λατρευει. αληθεια το ρυζαλευρο για ποιο λογο το δινουμε? το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχει την ζαχαριτσα του.

φιλια σε ολες. καλημερα!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

ποιο μέρος του κρέατος παίρνετε για τις κρεατόσουπες?

 

Ο χασάπης μου πρότεινε χτένι ή στρογγυλό αντί για το κλασικό ποντίκι.

 

Ποντίκι γιατι είναι μαλακό χωρίς ίνες.

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει σε αλλα ποστ οτι η αγλαια προτεινει το παιδι να μην φαει καθολου ρυζαλευρο και να ξεκινησει με φρουτα. τι λετε γι αυτο?

εγω για να ειμαι ειλικρινης δινω απο καμια κουταλια φρουτακια αυτες τις μερες και φαινεται οιτ τα θελει παρα πολυ. και κρεμουλα εχω δωσει, την οποια επισης λατρευει. αληθεια το ρυζαλευρο για ποιο λογο το δινουμε? το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχει την ζαχαριτσα του.

φιλια σε ολες. καλημερα!

 

Δεν είναι ανάγκη να το δώσεις, δεν προσφέρει στο παιδί. Συνήθως το δίνουν πρώτα πολλοί γιατροί για προετοιμασία του πεπτικού απο οτι άκουσα αλλά δεν είναι απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια μου πραγματικα εχω μπερδευτει . αλλοι λενε ετσι, αλλοι αλλιως.αυτο που διαβαζω για το ρυζαλευρο ειναι οτι εχει ενεργεια λογω του οτι ειναι υδατανθρακας, κατι που χρειαζονται τα μωρα απο δω και περα.

να ρωτησω την αγλαια κατι.

τωρα που θα ξεκινησω φρουτα και ισως ρυζαλευρο τι γινεται με τον θηλασμο? θα μειωθει η παραγωγη? πως κινουμαστε απο δω και στο εξης με το θεμα του θηλασμου?πριν ή μετα τα φρουτα και το ρυζαλευρο?

πιανω τον εαυτο μου να στεναχωριεται αν μειωθει το γαλατακι μου....

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

σωτηρια μου πραγματικα εχω μπερδευτει . αλλοι λενε ετσι, αλλοι αλλιως.αυτο που διαβαζω για το ρυζαλευρο ειναι οτι εχει ενεργεια λογω του οτι ειναι υδατανθρακας, κατι που χρειαζονται τα μωρα απο δω και περα.

τα δημητριακά δεν είναι τα πλέον κατάλληλα για τη διατροφή του ανθρώπου. Ξέρεις πότε ανακαλύφθηκε το ρυζάλευρο; η ζάχαρη; η σκόνη γάλα που περιέχει; Τα μωρά έζησαν χωρίς αυτό το σκεύασμα για πάνω από ένα εκκατομύριο χρόνια και ξαφνικά τις τελευταίες δεκαετίες έγινε απαραίτητο.

Μπορούμε να επιβιώσουμε και με σκουπίδια, αλλά όταν έχουν κάτι καλύτερο δεν τα προτιμούμε. Είναι εντελώς βέβαιο ότι δεν είμαστε φτιαγμένοι για να τρεφόμαστε με βιομηχανοποιημένες τροφές γιατί η ένοια της βιομηχανίας δεν κατάφερε να ενσωματωθεί στην εξέλιξη των ειδών. Η βιομηχανική επανάσταση έγινε μόλις το 19ο αιώνα.

 

Δεν υπάρχει πουθενά τεκμηριωμένο ότι το ρυζάλευρο προετοιμάζει το πεπτικό σύστημα των μωρών, δεν υπάρχει καμία τεκμηριώση, ούτε καν ένδειξη ότο τα μωρά χρειάζονται οποιαδήποτε προετοιμασία για να φάνε φρούτα ή άλλες φυσικές τροφές.

 

Αντίθετα τα ταξιδάκια των παιδιάτρων χρειάζονται πολλή προετοιμασία...

 

να ρωτησω την αγλαια κατι.

τωρα που θα ξεκινησω φρουτα και ισως ρυζαλευρο τι γινεται με τον θηλασμο? θα μειωθει η παραγωγη? πως κινουμαστε απο δω και στο εξης με το θεμα του θηλασμου?πριν ή μετα τα φρουτα και το ρυζαλευρο?

πιανω τον εαυτο μου να στεναχωριεται αν μειωθει το γαλατακι μου....

Εισάγεις ένα γεύμα φρούτα, μετά από 2-4 εβδομάδες (ανάλογα με την ανταπόκριση και την επιθυμία του μωρού) εισάγεις τα λαχανικά, μετά 2 εβδομάδες στα λαχανικά προσθέτεις και το κρέας.

 

Ενδιάμεσα θηλάζεις, συμπληρώνεις με θηλασμό όλα τα γεύματα μέχρι το μωρό να τρώει ικανοποιητικά και να μη θέλει να θηλάσει. Η παραγωγή δεν μειώνεται, απλά προσαρμόζεται στις ανάγκες του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να παραθεσω την εμπειρια μου μηπως βοηθησω και καποιες μαμαδες με παρομοιο προβλημα.Εμεις αρχισαμε νωρις τα στερεεα και δυστυχως μετα απο 10000000αδες τσακωμους κτλ ενεδωσα στο ρυζαλευρο μια και οι γιατροι ειχαν πεισει τον Λ και ολο το σοι μου πως υποσιτιζω κτλ τα κλασικα .Με σταδιακη εισαγωγη φτασαμε στα 3 γευματα .

Τα ετρωγε με χαρα και δεν ειχαμε κλαματα μονο το μεσημερι λογω λαθος καρεκλακιου .Το προβλημα ηταν πως στις αρχες εδινα εγω στηθος και ο μικρος με εκλανε....Λεω παει μας εβαλε η γιατρος τις τροφες νωρις και διαφορα σεναρια.Να πρηζομαι,να ποναω να τρεχουν τα στηθη και ο κυριος να χει και μερικες μερες θηλασει μονο πρωι βραδυ.Παει λεω θα μου κοπει κατεβαζω να πλυνω τα θηλαστρα και ως δια μα γειας αρχισε παλι τις καλες του συνηθειες.Μονος του,χωρις πιεση τον αφησα ελευθερο βεβαια αν μου συνεχιζε το πρωι βραδυ θα αντλουσα δεν επαιζε απλα αφηστε το παιδι να οδηγησει

 

Η αμαρετο τοτε μου πε μια τελεια συμβουλη το προσφερω,δεν αρνουμαι ετσι σε ανυποπτες στιγμες εβγαζα το βυζι εξω εκει που παιζε στην αρχη με εκλανε αλλα τωρα οποτε το βγαζω ακομα και να ξεντυθω πανηγυριζει και θελει γαλα κι ας εχει φαει 350γρ φαι.

 

Οπως και στο φαιπου καποιες μερες μπορει να μη μου φαει,η να τα φτυνει η να μη θελει ετσι τον αφηνω και στο θηλασμο.

 

Αυτη ηταν η δικη μας ιστορια με τις στερεες!!!

 

Πλεον τρωει κλαει μετα και μου τραβαει τη μπλουζα για γαλα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...