Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

2 μηνες προσπαθω να πεισω την συνυφαδα μου πως χορτοσουπα σκετη η με κρεας ενοουμε λαχανικα αλεσμενα η λειωμενα μαζι με κοτοπουλο η κρεας κ αυτη επιμενει! Βραζει μια μικρη πατατα, 1 μικρο κολοκυθι και ενα μικρο καροτο μαι με 100 γρ κρεας, το χωριζει στα 3 κ σε καθε μεριδα βαζει 150 -200 γρ ζωμο. Τα λειωνει κ προσθετει 4 κουταλιες ρυζαλευρο γιατι λεει ετσι πρεπει αλλιως δεν πηζει! Λες κ μια ζωη το μωρο θα τρωει φαγητο μαζι με ρυζαλευρο. :roll::roll:

 

Αυτή η συνυφάδα σου βρε Τζένη είναι όλα τα λεφτά :lol::lol:

:lol: Κάθε εβδομάδα κάπως μας διασκεδάζει! :lol::lol::lol:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

2 μηνες προσπαθω να πεισω την συνυφαδα μου πως χορτοσουπα σκετη η με κρεας ενοουμε λαχανικα αλεσμενα η λειωμενα μαζι με κοτοπουλο η κρεας κ αυτη επιμενει! Βραζει μια μικρη πατατα, 1 μικρο κολοκυθι και ενα μικρο καροτο μαι με 100 γρ κρεας, το χωριζει στα 3 κ σε καθε μεριδα βαζει 150 -200 γρ ζωμο. Τα λειωνει κ προσθετει 4 κουταλιες ρυζαλευρο γιατι λεει ετσι πρεπει αλλιως δεν πηζει! Λες κ μια ζωη το μωρο θα τρωει φαγητο μαζι με ρυζαλευρο. :roll::roll:

 

Αυτή η συνυφάδα σου βρε Τζένη είναι όλα τα λεφτά :lol::lol:

:lol: Κάθε εβδομάδα κάπως μας διασκεδάζει! :lol::lol::lol:

 

Πόσα κιλά είναι το παιδάκι της;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες προσπαθω να πεισω την συνυφαδα μου πως χορτοσουπα σκετη η με κρεας ενοουμε λαχανικα αλεσμενα η λειωμενα μαζι με κοτοπουλο η κρεας κ αυτη επιμενει! Βραζει μια μικρη πατατα, 1 μικρο κολοκυθι και ενα μικρο καροτο μαι με 100 γρ κρεας, το χωριζει στα 3 κ σε καθε μεριδα βαζει 150 -200 γρ ζωμο. Τα λειωνει κ προσθετει 4 κουταλιες ρυζαλευρο γιατι λεει ετσι πρεπει αλλιως δεν πηζει! Λες κ μια ζωη το μωρο θα τρωει φαγητο μαζι με ρυζαλευρο. :roll::roll:

 

Αυτή η συνυφάδα σου βρε Τζένη είναι όλα τα λεφτά :lol::lol:

:lol: Κάθε εβδομάδα κάπως μας διασκεδάζει! :lol::lol::lol:

 

Πόσα κιλά είναι το παιδάκι της;

 

Οχι βρε κοριτσια αυτη ειναι η συνυφαδα Β η ασχετη! Τοσο ασχετη που ειχε παρει τηλεφωνο την pampers να ρωτησει τι νουμερο πανες να περνει στη μικρη γιατι λερωνοταν συνεχεια....

Μανινακι η μπεμπα της ειναι 9 μηνων κ 7 κιλα. Μαλιστα μεχρι τον Αυγουστο που δεν ειχε αρχισει στερεες(το ρυζαλευρο δηλαδη εμπλουτισμενο με λαχανικα -κ βανιλια πρωι απογευμα) ηταν 5.500 νομιζω-εκει 5 κατι.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα έχω αρκετό καιρό να γράψω γιατί ξεκίνησα δουλειά και όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος.

Έχω ξεκινήσει φρούτα και ρυζάλευρο βανίλια εδώ και 5 ημέρες αλλά δεν θέλει να φάει με τίποτα! Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τί παιχνίδια της κάνω, της το δίνω με την πιπίλα, με κουτάλι ακόμα και με το δάχτυλό μου.... Τίποτα! σφραγίζει το στόμα της, αν κατά λάθος φάει μια μπουκιά ανατριχιάζει ολόκληρη κάνει μορφασμούς και μετά από λίγο κλαίει! Θέλει μόνο να θηλάζει.

Φρούτα της δίνω μήλο αχλάδι. Ζήτημα να καταπιεί μια κουταλίτσα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? πότε θα αρχίσει να το αναζητάει?

Έχω προσπαθήσει να της το δώσω όταν πεινάει πολύ, χειρότερα! Τότε είναι που αρχίζει και κλαίει σαν να μου λέει " καλά εγώ θέλω να φάω να πιώ το γάλα μου και εσύ μου έρχεσαι με τη βλακεία να με ταϊσεις???"

Δεν ξέρω τί να κάνω....

 

Mην επιμένεις πάρα πολύ. Δεν χρειάζεται...Όταν είναι έτοιμη θα φάει...Ίσως προστατεύει τον οργανισμό της που ίσως δεν είναι ώριμος ακόμα...Σιγά σιγά θα φάει! :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πολυ φαν! Αφου τωρα που της ειπε ο γιατρος το απογευμα να ξεκινισει φαριν λακτε της κακοφανηκε ! :lol::lol::lol: (σσσσ ειναι αυτη η συνυφαδα που ηταν προχτες στεναχωρημενη που κοιμαται μονο 12-13 ωρες η μπεμπα για βραδυ και επισης κοιμαται μαυρα μεσανυχα 8:00 μπορει κ 8:30. Επισης εχει κουριστει τοσο πολυ με τα φαγητα του μωρου κ αποφασισε κ μαγειρευει μια φορα στις 15 μερες αυτο το γκουρμε γευματακι του μωρου για να μην κουραζεται τοσοπολυ κ το χωριζει σε μεριδες κ το βαζει αλεσμενο στην καταψυξη) . Αφηστε τα κοριτσια εχει πολλα προβληματα ο κοσμος πολυ σημαντικα ......

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω αρκετό καιρό να γράψω γιατί ξεκίνησα δουλειά και όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος.

Έχω ξεκινήσει φρούτα και ρυζάλευρο βανίλια εδώ και 5 ημέρες αλλά δεν θέλει να φάει με τίποτα! Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τί παιχνίδια της κάνω, της το δίνω με την πιπίλα, με κουτάλι ακόμα και με το δάχτυλό μου.... Τίποτα! σφραγίζει το στόμα της, αν κατά λάθος φάει μια μπουκιά ανατριχιάζει ολόκληρη κάνει μορφασμούς και μετά από λίγο κλαίει! Θέλει μόνο να θηλάζει.

Φρούτα της δίνω μήλο αχλάδι. Ζήτημα να καταπιεί μια κουταλίτσα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? πότε θα αρχίσει να το αναζητάει?

Έχω προσπαθήσει να της το δώσω όταν πεινάει πολύ, χειρότερα! Τότε είναι που αρχίζει και κλαίει σαν να μου λέει " καλά εγώ θέλω να φάω να πιώ το γάλα μου και εσύ μου έρχεσαι με τη βλακεία να με ταϊσεις???"

Δεν ξέρω τί να κάνω....

 

Βάσω μου, μην ανησυχείς. Απλά δεν είναι έτοιμη ακόμα. Είναι μικρούλα, έχετε καιρό. Να ξέρεις οτι το μητρικό γάλα της δίνει ό,τι χρειάζεται, και οι στέρεες είναι μόνο για συμπλήρωμα.

 

Όταν είναι έτοιμη θα φάει. Μην της δίνεις λιωμένες τροφές. Δίνε της μαλακά κομματάκια, κι ας τη να φάει όσο θέλει. Η βάλε λίγο απ'το φαί της στο πιάτο σου, κι ας τη να τσιμπάει.

 

Όταν είναι έτοιμη θα φάει. Να σαι σίγουρη γι'αυτό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια λοιπον:

Σημερα το πρωι εφαγε αρκετο απο το αχλαδι το μεσημερι αρκετη σουπιτσα και το απογευμα 7-8 κουταλιες γιαουρτακι (προβειο βιολογικο). στα ενδιαμεσα εννοειται πολυ μα πολυ θηλασμο!

Ειναι η πρωτη μερα που μαγειρευω σουπα η λιωνω το αχλαδι και δεν παθαινω καταθλιψη γιατι τις αλλες φορες τα εβλεπα στο σκουπιδοντενεκε ατοφια η σχεδον ατοφια....Για να δουμε κι αυριο τι θα γινει...

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια SOS

Σημερα ο μικρος ειναι 4 μηνων και μου ειπε η παιδιατρος για κρεμα βανιλια

Δεν ειναι πολυ νωρις ακομα??

 

Πινει μονο γαλατακι της μαμας του(με τη δικια σας βοηθεια :wink: )

 

Της έχει πει κανείς για το τί λέει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Αμερικανικη Παιδιατρική Εταιρία;

 

Γλυκιά μου, ανεπιφύλακτα το λέω, αν το μωρό σου αναπτύσσεται σωστά, μη δώσεις κρέμα βανίλια, αλλά και τίποτα άλλο, εφόσον θηλάζεις αποκλειστικά ! Ξέρεις πως είναι ό,τι καλύτερο για το μωρό σου !

 

Μέχρι και το ξένο γάλα αν δεις στη συσκευασία το γράφει !! (Μάλλον τους έχουν υποχρεώσει)

 

Αυριο θα παρω τηλεφωνο μια παιδιατρο που μου ειπαν οτι στηριζει τον θηλασμο

Θελω να παω το μωρο να δω τι θα μου πει,πραγματικα εχω μπερδευτει :?

 

Και ενα απογευμα που ειχα παει μετα απο 5 μηνες να κουρευτω ο μπαμπας μας του εκανε κρεμα(ειχαμε δειγματα)

Μου ειπε οτι εφαγε με πολυ ορεξη καμια 10αρια κουταλιες :cry::?:evil:

4

Link to comment
Share on other sites

 

Οχι βρε κοριτσια αυτη ειναι η συνυφαδα Β η ασχετη! Τοσο ασχετη που ειχε παρει τηλεφωνο την pampers να ρωτησει τι νουμερο πανες να περνει στη μικρη γιατι λερωνοταν συνεχεια....

 

 

Καλά, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (αν και μια δοκιμή με άλλο νούμερο σε πείθει, αν δεν σου κάνουν, τα κρατάς για αργότερα). Τα πάμπερς ανταποκρίνονται στα νούμερα μόνο για συγκεκριμένο σωματότυπο και για μωρά που δεν θηλάζουν μετά τον 2ο-3ο μήνα (αλλιώς θα είχε διχτάκι και στα περισσότερα κιλά). :twisted:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα δεν ειναι κακο,αλλα οπως λες κ εσυ δοκιμαζεις κ βλεπεις! Οταν ομως σε 3 κιλα μωρο του φορας το 4-9 κιλα τι παραπανω να σου πουν απο την εταιρεια?

Εγω προσωπικα δεν εχω μεινει ευχαριστημενη κ την αλλαξα ....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (αν και μια δοκιμή με άλλο νούμερο σε πείθει, αν δεν σου κάνουν, τα κρατάς για αργότερα). Τα πάμπερς ανταποκρίνονται στα νούμερα μόνο για συγκεκριμένο σωματότυπο και για μωρά που δεν θηλάζουν μετά τον 2ο-3ο μήνα (αλλιώς θα είχε διχτάκι και στα περισσότερα κιλά). :twisted:

 

Αμαρέτι, δεν το κατάλαβα αυτό;; Τί εννοείς;;; :oops:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα έχω αρκετό καιρό να γράψω γιατί ξεκίνησα δουλειά και όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος.

Έχω ξεκινήσει φρούτα και ρυζάλευρο βανίλια εδώ και 5 ημέρες αλλά δεν θέλει να φάει με τίποτα! Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τί παιχνίδια της κάνω, της το δίνω με την πιπίλα, με κουτάλι ακόμα και με το δάχτυλό μου.... Τίποτα! σφραγίζει το στόμα της, αν κατά λάθος φάει μια μπουκιά ανατριχιάζει ολόκληρη κάνει μορφασμούς και μετά από λίγο κλαίει! Θέλει μόνο να θηλάζει.

Φρούτα της δίνω μήλο αχλάδι. Ζήτημα να καταπιεί μια κουταλίτσα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? πότε θα αρχίσει να το αναζητάει?

Έχω προσπαθήσει να της το δώσω όταν πεινάει πολύ, χειρότερα! Τότε είναι που αρχίζει και κλαίει σαν να μου λέει " καλά εγώ θέλω να φάω να πιώ το γάλα μου και εσύ μου έρχεσαι με τη βλακεία να με ταϊσεις???"

Δεν ξέρω τί να κάνω....

 

Γιατί δεν το ξεχνάς για καμιά εβδομάδα και ξαναρχίζεις μετά;;;; Άλλωστε είναι ακόμα νωρίς!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (αν και μια δοκιμή με άλλο νούμερο σε πείθει, αν δεν σου κάνουν, τα κρατάς για αργότερα). Τα πάμπερς ανταποκρίνονται στα νούμερα μόνο για συγκεκριμένο σωματότυπο και για μωρά που δεν θηλάζουν μετά τον 2ο-3ο μήνα (αλλιώς θα είχε διχτάκι και στα περισσότερα κιλά). :twisted:

 

Αμαρέτι, δεν το κατάλαβα αυτό;; Τί εννοείς;;; :oops:

 

Μάλλον για το διχτάκι ρωτάς; Τα πάμπερς στη σειρά newborn έχουν μέσα ένα διχτάκι, που κρατάει τα κακά (που πρέρχονται από θηλασμό, τα άλλα δεν ξέρω) πιο καλά από άλλες πάνες. Την ίδια ευκολία είδα και στις κανονικές κενώσεις και στις πιο υδαρείς που είχαμε λόγω υπερπαραγωγής.

 

Αν τηλεφωνούσα στις εταιρείες, θα τους έπαιρνα σχεδόν κάθε δεκαπενθήμερο. Θα τους έλεγα ότι η κόρη μου ποτέ δεν χωράει στο "κανονικό" νούμερο, γιατί τη σφίγγει στην κοιλίτσα αλλά από τα πόδια της διέρχεται κανονικά ο χείμαρρος. Ότι στο μεγαλύτερο νούμερο είναι άνετα η κοιλίτσα μας αλλά το πρόβλημα από κάτω εξακολουθεί να υπάρχει. Ότι στον τύπο που έχει τα βολικά αυτοκόλλητα δεν έχει έχει λαστιχάκι στη μέση, κοινώς, δεν μπορείς να έχεις όλα τα καλά χαρακτηριστικά μαζί. Ότι το παιδί μου είναι 13 μηνών και θηλάζει και έχει πανέμορφα ευωδιαστά κακάκια σαν νεογέννητο και θα ήταν ωραία να έβρισκα πάνες με το ίδιο διχτάκι που είχε η σειρά για νεογέννητα (η οποία δεν μας έκανε μετά τον 2ο-3ο μήνα), γιατί συγκρατεί καλύτερα αυτό το είδος των κακών ... αλλά ξέρετε κάτι, κυρίες εταιρείες; η κόρη μου κάνει κακάκια μια φορά την εβδομάδα και δεν σας έχω τελικά πολλή ανάγκη :lol: Και στο επόμενο, θα κάνω elimination communication και δεν θα πάρετε φράγκο!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις!!!! Απο φαι στο...@#$τό!!!!

 

Λοιπόν επαναφέρω το θέμα... κι εμένα 10 μηνών σημερα, τώρα άρχισε να τρώει καλύτερα(λέω εγω τώρα σε σχεση με το τιποτα)

 

Τρώει οπως εχω πει πατημένα με πηρούνι, δεν εχει κανενα ενδιαφερον για αλεσμενα και για αυτό και ότι της δώσω στο χερι το τρώει κατευθείαν...]

 

Για δοκιμάστε το...(μετά τον 9ο θα πρότεινα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχχ Galatouli το δοκιμασα προχτες κ εφαγε το πατωμα ωραιοτατο μοσχαρακι! Επιανε ολο το κρεας στην χουφτα του κ προσπαθουσε να το βαλει ολο στο στομα κ του επεφτε! Ε τελικα εφαγε 3-4 κομματακια μεγεθος φακης απο το μοσχαρι κ καθολου λαχανικα-τα ειχα κανει σε φετες. Σημερα λεω να τα κανω ολα μικρα μικρα κομματακια κ να του τα δωσω σαν σουπα μαζι με το ζουμακι , για να δουμε.

Δημητρα εχω παντος βολευτηκα τις Libero.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνη της δεν της δίνω ακόμα...κι αυτό όχι γιατι φοβάμαι αν θα φάει η αν θα λερώσει, γιατί παίζει....

 

Αλεθω το κρέας πολύ καλα στο μουλτι με λαδάκι, και τα υπόλοιπα τα πατάω με το πηρούνι. Ετσι στο πιάτο βλέπει διάφορα χρώματα και ανακατεύω κατ επιλογη σε κάθε κουταλίτσα...επισης αν φάει 5-6 κουταλιές σιγουρα στην αρχή, προτιμώ να της δώσω περισσότερο κρεατάκι και μετά δεν με πολυ νοιάζει αν πχ δεν φάει κολοκύθι...

 

Χθες φαγαμε και ψάρι με ρυζάκι και τα γνωστά υπόλοιπο. Σήμετα το μενού έχει μοσχαράκι καροτοπατατοκολοκυθι και τραχανά! Ξυνο...για να δούμε θα φάει?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να φαει! Αυτη την βδομαδα θα παμε παιδιατρο κ θα τον ρωτησω κ εγω για τραχανα! Οχι τιποτα αλλο εφτιαξε ενα σωρο η μανα μου για τον μπεμπη , να τον καταναλωσουμε κιολας! (αν φαει χα χα χα).

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Μετα την ανταπόκριση ....ναι το εφαγε...και μάλιστα ολο....σε φαση που εχει γλαρώσει από το φαι...η αρκουδίτσα! Δεν το πιστεύω...φτου φτου φτου....είδες Τζενιώ? Υπομονή λοιπόν!!!!Θα φάνε!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...