Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη μετά από απόξεση


thokos

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Όλες με το ίδιο καράβι ταξιδεύουμε και η στεριά είναι πολύ κοντά!!

Αύριο κανονικά θα περιμένω περίοδο, αχ μακάρι να μου έρθει στην ώρα της, θα είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που θα χαρώ, και μετά ποιος με πιάνει :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλα καλησπερα!!Μόλις γύρισα από μικροβιολόγο και γυναικολόγο!ο γυναικολόγος αυτός είναι καινούριος κι εμεινα πολυ ευχαριστημένη!σύγχρονο ιατρείο,μηχανηματα,πεντακαθαρο κι ο γιατρος μου ελυσε ολες τις αποριες κι ειναι κορυφαιος υπερηχογραφιστης του ιασω!

Λοιπόν παραθέτω τα εξής:

1)πήρα από τη μιικροβιολόγο όλες τις εξετάσεις ανοσολογικές&θρομβοφιλίας κι όλες ειναι εντος φυσιολογικών οριων με εξαιρεση τη γλυκοπρωτεινη gpia που ειμαι ετεροζυγωτης αλλα δεν ξερω αν ειναι ανησυχητικο.

2)ρώτησα για διαφραγμα στη μητρα και μεσω του κολπικου υπερηχου ειδαμε οτι δεν υπαρχει οπως μου ειχε πει κι ο προηγουμενος γιατρος μου.απλα ρωτησα για σιγουρια.

3)ρωτησα για το αν χρειαζεται σαλπιγγογραφια μετα απο 2 αποξεσεις και μου ειπε πως μονο αν δουμε οτι δεν 'πιανω' ευκολα.

4)αυτο που λιγακι με εκανε καπως ειναι πως οι ωοθηκες μου πρωτη φορα ειχαν μορφες πολυκυστικων ωοθηκων εξου και τα σπυρακια,τα κιλα που δεν χανονται ευκολα.απο 60 περυσι φετος μετα τις 2 παλινδρομες 65 τωρα εξηγουνται ολα.

5)δε φανηκε η ωορηξια ακομη κι ουτε ειδε ωαριακι αρα ή θα αργησει η δεν κανω ωορηξια αυτο το μηνα..(ανησυχησα λιγο οπως παντα)..

6)και τελευταιο και καλυτερο πως εφοσον εχει μηδενισει η χοριακη μου εδω και καιρο και εχουν περασει 4μιση μηνες να ξαναξεκινησουμε αμεσα προσπαθειες!!!!!

με αυτο χαρηκα πολυ!δεν ημουν προετοιμασμενη για κατι τετοιο.

Προσπαθω τωρα να δω αισιοδοξα τα πραγματα γιατι ακομη νιωθω μια ανησυχια.ειναι φυσιολογικό ή ψαχνομαι συνεχεια για κατι;;;λεω να περιμενω παντως κι αυτο το μηνα.μας ευχομαι τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλα καλησπερα!!Μόλις γύρισα από μικροβιολόγο και γυναικολόγο!ο γυναικολόγος αυτός είναι καινούριος κι εμεινα πολυ ευχαριστημένη!σύγχρονο ιατρείο,μηχανηματα,πεντακαθαρο κι ο γιατρος μου ελυσε ολες τις αποριες κι ειναι κορυφαιος υπερηχογραφιστης του ιασω!

Λοιπόν παραθέτω τα εξής:

1)πήρα από τη μιικροβιολόγο όλες τις εξετάσεις ανοσολογικές&θρομβοφιλίας κι όλες ειναι εντος φυσιολογικών οριων με εξαιρεση τη γλυκοπρωτεινη gpia που ειμαι ετεροζυγωτης αλλα δεν ξερω αν ειναι ανησυχητικο.

2)ρώτησα για διαφραγμα στη μητρα και μεσω του κολπικου υπερηχου ειδαμε οτι δεν υπαρχει οπως μου ειχε πει κι ο προηγουμενος γιατρος μου.απλα ρωτησα για σιγουρια.

3)ρωτησα για το αν χρειαζεται σαλπιγγογραφια μετα απο 2 αποξεσεις και μου ειπε πως μονο αν δουμε οτι δεν 'πιανω' ευκολα.

4)αυτο που λιγακι με εκανε καπως ειναι πως οι ωοθηκες μου πρωτη φορα ειχαν μορφες πολυκυστικων ωοθηκων εξου και τα σπυρακια,τα κιλα που δεν χανονται ευκολα.απο 60 περυσι φετος μετα τις 2 παλινδρομες 65 τωρα εξηγουνται ολα.

5)δε φανηκε η ωορηξια ακομη κι ουτε ειδε ωαριακι αρα ή θα αργησει η δεν κανω ωορηξια αυτο το μηνα..(ανησυχησα λιγο οπως παντα)..

6)και τελευταιο και καλυτερο πως εφοσον εχει μηδενισει η χοριακη μου εδω και καιρο και εχουν περασει 4μιση μηνες να ξαναξεκινησουμε αμεσα προσπαθειες!!!!!

με αυτο χαρηκα πολυ!δεν ημουν προετοιμασμενη για κατι τετοιο.

Προσπαθω τωρα να δω αισιοδοξα τα πραγματα γιατι ακομη νιωθω μια ανησυχια.ειναι φυσιολογικό ή ψαχνομαι συνεχεια για κατι;;;λεω να περιμενω παντως κι αυτο το μηνα.μας ευχομαι τα καλυτερα!!!

 

Καλήμερα!

 

Λοιπόν εγώ θα σου έλεγα για το 1) να συμβουλευτείς και αιματολόγος που είναι ο πλέον ειδικός!

2)Το διάφραγμα αποκαταστάθηκε οπότε ξέχνα το!

3)Για να δεις αν "πιάνεις" εύκολα ξεκίνα από τώρα αν και είμαι βέβαιη ότι δεν θα χρειαστείς σαλπιγγογραφία!

4)Τα 5 κιλά δεν αποδεικνήουν απαραίτητα πολυκυστικές ωοθήκες.Εδώ έπρεπε να σε καθησυχάσει!

5)Ακόμα και αυτόν τον μήνα να μην κάνεις θα κάνεις τον επόμενο!Έπρεπε επίσης να σε ενημερώσει ότι οι κύκλοι της γυναίκας δεν είναι πάντα ωορρηκτικοί. Υπάρχουν και ανωορρηκτικοί κύκλοι.

6)Δες ξανά το 3.

 

Αυτά από εμένα!!!

 

Καλή αρχή και καλά αποτελέσματα!:-)

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Mama με ενημερωσε ο γιατρος πως οντως καποιους μηνες δεν κανει ωορηξια η γυναικα οποτε ειναι φυσιολογικο.θα συμβουλευθω σιγουρα αιματολογο για το 1.εν τω μεταξυ απο χθεσ και σημερα το πρωι ξυπνηση με πονο στην αριστερη ωοθηκη και μετα ειχα υγρα αρκετα στο εσωρουχο μου και αναρωτιεμαι τελικα μηπως εχω ωορηξια και δε φανηκε στον υπερηχο;ο υπερηχος ελεγε αρκετα ωοθηλακια στις ωοθηκες.τι σημαινει αυτο;

και τελικα..οντως δεν κρατηθηκαμε και ξεκινησαμε ηδη σημερα να ακνουμε ελευθερα,βεβαια οχι μονο με σκοπο την αναπαραγωγη αλλα και την ελευθερια των κινησεων τοσο καιρο που προσεχαμε..υπαρχει περιπτωση χθες ο υπερηχος να μην εδειχνε καν ωαριο και σημερα να εχω ωορηξια;κι αυτα τα υγρα κι ο πονος;μαλλον απιθανο αλλα δεν τον μετραω και πολυ αυτο το μηνα γιατι ειμαι ηδη στη 16η μερα σημερα με κυκλο θεωρητικα 30 ημερων.τον προηγουμενο μηνα μουρθαν στις 33 και τον πιο προηγουμενο στις 25 αρα δεν ξερω ποτε κανω τελικα ωορηξια και σκεφτομαι πως η αλλαγη του κυκλου μου μηπως οντως οφειλεται σε πολυκυστικες.βεβαια μου ειπε οτι δεν ειναι σε μεγαλη εκταση αλλα ψιλοαγχωνομαι εγω απο μονη μου χωρις λογο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mama με ενημερωσε ο γιατρος πως οντως καποιους μηνες δεν κανει ωορηξια η γυναικα οποτε ειναι φυσιολογικο.θα συμβουλευθω σιγουρα αιματολογο για το 1.εν τω μεταξυ απο χθεσ και σημερα το πρωι ξυπνηση με πονο στην αριστερη ωοθηκη και μετα ειχα υγρα αρκετα στο εσωρουχο μου και αναρωτιεμαι τελικα μηπως εχω ωορηξια και δε φανηκε στον υπερηχο;ο υπερηχος ελεγε αρκετα ωοθηλακια στις ωοθηκες.τι σημαινει αυτο;

και τελικα..οντως δεν κρατηθηκαμε και ξεκινησαμε ηδη σημερα να ακνουμε ελευθερα,βεβαια οχι μονο με σκοπο την αναπαραγωγη αλλα και την ελευθερια των κινησεων τοσο καιρο που προσεχαμε..υπαρχει περιπτωση χθες ο υπερηχος να μην εδειχνε καν ωαριο και σημερα να εχω ωορηξια;κι αυτα τα υγρα κι ο πονος;μαλλον απιθανο αλλα δεν τον μετραω και πολυ αυτο το μηνα γιατι ειμαι ηδη στη 16η μερα σημερα με κυκλο θεωρητικα 30 ημερων.τον προηγουμενο μηνα μουρθαν στις 33 και τον πιο προηγουμενο στις 25 αρα δεν ξερω ποτε κανω τελικα ωορηξια και σκεφτομαι πως η αλλαγη του κυκλου μου μηπως οντως οφειλεται σε πολυκυστικες.βεβαια μου ειπε οτι δεν ειναι σε μεγαλη εκταση αλλα ψιλοαγχωνομαι εγω απο μονη μου χωρις λογο!

 

Δεν είναι καθόλου απίθανο ο γιατρός να έκανε λάθος.Υπάρχουν φορές που μπορεί να έχει πολλά ωοθυλάκια και να καλύπτουν το ωάριο που είναι έτοιμο προς αποχώρηση από τις ωοθήκες.

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι έχω κύκλο 32 ημερών κι εγώ.

Νόμιζα λοιπόν ότι είχα ωορρηξία την 18η μέρα από τα πονάκια και τα υγρά αλλά ο γιατρός μου είπε ότι τελικά έκανα ωορρηξία την 25η.

2 πράγματα μπορεί να σημαίνουν:

Ή έκανα ωορρηξία την 25η μέρα ή έκανα διπλή ωορρηξία.

Όλα αυτά πριν την απόξεση γιατί τώρα δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα μετά το χειρουργείο.

Οπότε όλα είναι πιθανά.

Εσείς ξεκινήστε με ηρεμία πρώτα για να το απολαύσετε και μετά για να κάνετε παιδάκι.:-)

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω mama για τις συμβουλές και τις χρησιμες πληροφοριες.ο υπερηχος εγραφε για την ακριβεια και για τις 2 ωοθηκες φερουσα πολλαπλα ωοθυλακια μεγεθους 5-6 mm το καθενα.απλα επειδη ειμαι πολυ φοβιτσιαρα σκεφτηκα αμεσως μηπως γενικα κατι επαθα και δεν κανω ωορηξια οχι μονο για ενα μηνα(η φαντασια μου οργιαζει και παει στο κακο) αλλα μετα παλι ηρεμω.

άρα συμφωνα και με τα λεγομενα σου ειναι πολυ παραπλανητικη η ωορηξια..διπλη ωορηξια μπορει να σημαινει και διδυμα εαν γονιμοποηθουν και τα 2 το ξερεις;

το αν εκανα τελικα ή οχι θα κριθει απο το ποτε θα αδιαθετησω;αν μου ερθουν στις 30 δηλαδή παει να πει οτι εκανα ωορηξια στις 16 δηλ σημερα;πως καταλαβαινουμε αν καναμε τελικα ωορηξια ή οχι;καπου διαβασα με μετρηση προγεστερονης μια εβδομαδα θεωρητικα μετα την ωορηξια..τι να πω..μπερδεψουρα αλλα το αφηνω..προς το παρον.

αυτο που θελω τωρα ειναι να ηρεμησω και να σκεφτω θετικα για αυτα που θα ερθουν με το καλο!και σε σενα σου ευχομαι τα καλυτερα!αν γνωριζεις κατι περισσοτερο απο τα παραπανω,περιμενω νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα

 

Αχ βρε κορίτσια....τελικά όλες ίδιες είμαστε..τέλος!το σενάριο το έχουμε στο dna μας...και φυσικά τα σενάριά μας πάντα έχουν αρνητικό περιεχόμενο και είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά!!!!!!!!!!!!αυτή είναι η αρρώστια μας :confused:

 

Ζαχίρ, χάρηκα πολύ με τα νεάκια σου! Ηρέμησε τώρα καλό μου...μην σκέφτεσαι τίποτα...μπορείς!Άσε τα πράγματα να έρθουν από μόνα τους..μην στρεσάρεις τις καταστάσεις..γιατί θα έχεις αντίθετα από τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα...το ξέρεις αυτό!

Οι εξετάσεις σου είναι πολύ καλές. Ο new doc φαίνεται ότι σε κάλυψε και σε έκανε να νιώσεις ασφαλής. Άσε τώρα την ωορηξία σου... ξέρει τι κάνει κι αυτή...

 

Be strong and stay cool8-)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω thokos μου!!!να'σαι καλα.θα προσπαθησω να μην αναλυω ολες τις καταστασεις και να μην βρισκω το παραμικρο υποπτο.απλα ξερεις πως ειναι..πλεον ομως νιωθω πιο ωριμη για να γινω μανουλα μετα απο ολα αυτα.μου φαινεται απιστευτο που τελειωσαν ουσιαστικα οι εξετασεις κι οτι εχουμε το ελευθερο για νεες προσπαθειες!εσυ νεακια με τις εξετασεις;τι αλλο χρειαζεται να κανεις;αντε να μιλαμε μονο για ευχαριστα πλεον!!!

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια είμαι φρικαρισμένη ! εχω μετα απο αποξεση που κλεινει σχεδον χρονο ενα ινωμυομα, τον Ιουλιου ο γιατρος μοου την απροβληματισμενος για τη θεση του , ηταν λιγο στην κοιλοτητα της μητρας και λιγο στο ενδομητριο .Προτεινε αρχικα διαγνωστικη ιστεροσκοπηση για να ειμαστε βεβαιοι για τις κινησεις μας.Με τις απεργιες στα νοσοκομεια η διαδικασια δεν εγινε μες τον Σεπτεμβρη.Σημερα που πηγα μου είπε ευτυχώς εκβαλει στην μητρα ! τον ρωτησα σε αντιθετη περιπτωση τι θα συνεβαινε?? και μου λεει θα μπορουσε να χαλασει η μητρα και να κολλησει το ενα μερος με το αλλο και να μην μπορω να κανω παιδια ...φρίκαραααααααααααα....δεν ειμαι καλα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αύριο έχω τη σαλπιγγογραφία...κι έχω πολύ άγχος indeed...αν θα πονέσω..τι θα δείξει..πώς είναι γενικότερα η κατάσταση εκεί κάτω...κι εκεί μέσα...:? την άλλη βδομάδα θα πάω στον doc με όοοοοοοολο το πακέτο που έχω μαζέψει...θα του πω να μου κάνει κι ένα ΠαΠ γιατί...έχω κάνει κι εγώ τα σεναριάκια μου....(που είναι μαύρα κι άραχνα...!!!) και θέλω να ηρεμήσω...και μετά...ελπίζω κι εγώ να μου πει..τέλος..κοιτάμε μπροστά...!

 

balentina...μην το κάνεις κι εσύ αυτό...γιατί δεν χαίρεσαι που πάει καλά και αναλώνεσαι με το τι θα μπορούσε να είχε συμβεί;

αυτό είναι το χειρότερο βρε κορίτσια..κολλάει ο εγκέφαλός μας στο αρνητικό..στο έσχατο σενάριο...και στο τέλος είναι σαν να το προκαλούμε..και να το προσκαλούμε...

 

χαμόγελα...πρέπει να πάμε κόντρα σε όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Thokos μου από τις περισσοτερες κοπελες που εχω διαβασει ειναι οτι δεν ποναει πολυ,σαν πονοι περιοδου διαρκειας ενος τεταρτου.θα μαθεις χρησιμα πραγματακια που ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι καλα και θα ηρεμησεις και μετα ποιος σε πιανει!!!ειδες;λες να ξεκινησουμε μαζι προσπαθειουλες;μετα απο σαλπιγγογραφια μενεις και ευκολα εγκυος!!καλη επιτυχια αυριο,ψυχραιμια και στειλε να μας πεις τα αποτελεσματα.κοιμησου οσο μπορεις ηρεμα και αυριο με το καλο τα δυσκολα θα εχουν τελειωσει πια!καλο βραδακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Thokos μου από τις περισσοτερες κοπελες που εχω διαβασει ειναι οτι δεν ποναει πολυ,σαν πονοι περιοδου διαρκειας ενος τεταρτου.θα μαθεις χρησιμα πραγματακια που ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι καλα και θα ηρεμησεις και μετα ποιος σε πιανει!!!ειδες;λες να ξεκινησουμε μαζι προσπαθειουλες;μετα απο σαλπιγγογραφια μενεις και ευκολα εγκυος!!καλη επιτυχια αυριο,ψυχραιμια και στειλε να μας πεις τα αποτελεσματα.κοιμησου οσο μπορεις ηρεμα και αυριο με το καλο τα δυσκολα θα εχουν τελειωσει πια!καλο βραδακι!!!

 

:)σ' ευχαριστώ πολύ Ζαχίρ μου!!!!!εύχομαι κι εγώ να είναι καλά τα αποτελέσματα...I will be on touch..

καληνυχτούλα

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έχω τη σαλπιγγογραφία...κι έχω πολύ άγχος indeed...αν θα πονέσω..τι θα δείξει..πώς είναι γενικότερα η κατάσταση εκεί κάτω...κι εκεί μέσα...:? την άλλη βδομάδα θα πάω στον doc με όοοοοοοολο το πακέτο που έχω μαζέψει...θα του πω να μου κάνει κι ένα ΠαΠ γιατί...έχω κάνει κι εγώ τα σεναριάκια μου....(που είναι μαύρα κι άραχνα...!!!) και θέλω να ηρεμήσω...και μετά...ελπίζω κι εγώ να μου πει..τέλος..κοιτάμε μπροστά...!

 

balentina...μην το κάνεις κι εσύ αυτό...γιατί δεν χαίρεσαι που πάει καλά και αναλώνεσαι με το τι θα μπορούσε να είχε συμβεί;

αυτό είναι το χειρότερο βρε κορίτσια..κολλάει ο εγκέφαλός μας στο αρνητικό..στο έσχατο σενάριο...και στο τέλος είναι σαν να το προκαλούμε..και να το προσκαλούμε...

 

χαμόγελα...πρέπει να πάμε κόντρα σε όλα!!!!

Απλα φρικαρω γιατι υποτιθεσατι η ιστεροσκοπηση γινεται για να ειναι ολα καλα, οχι για να μην μπορεις μετα να κανεις παιδι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thokos κανενα νεακι;σε σκεφτομαι απο το πρωι.πηγαν ολα καλα;

 

Ζαχίρ μου!Η εξέταση πήγε πολύ καλά..δεν πόνεσα ιδιαίτερα και τα αποτελέσματα...βγήκαν πάρα πολύ καλά...διάφραγμα δεν έχω...που φοβόταν ο γιατρός μου..οι σάλπιγγές μου είναι διαβατές..οπότε όλα καλά..η μία μόνο έδειξε να έχει κάτι πραγματάκια μέσα..αλλά όχι κάτι το ανησυχητικό γιατί το σκιαγραφικό πέρασε κανονικά..

χάρηκα πολύ...ιδίως που δεν θα χρειαστώ επέμβαση..αλλά ψιλομπερδεύτηκα..τι ήταν αυτό που είδε ο γιατρός και νόμιζε ότι έχω διάφραγμα...θα το μάθω μέσα στην εβδομάδα!

Σ' ευχαριστώ πολύ ρε κοριτσάκι που με σκέφτηκες!Σαν να τελείωσαν τα δύσκολα και να έρχονται οι καλύτερες μέρες...δε συμφωνείς;

(να δεις που και τις χαρές μαζί θα τις μοιραζόμαστε)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι τοσο πολυ για σενα πραγματικα!!τι καλα μωρε!αυτο ηταν το πιο ευχαριστο,οτι δε θα χρειαστεις επεμβαση!μεγαλη ανακουφιση!και τωρα και που οι σαλπιγγες ανοιξαν για τα καλα εμπρος λοιπον καλα σπερματοζωαριακια!!να δεις που θα μεινεις αμεσως εγκυος!!!αχ μακαρι να μεινουμε κοντα μαζι και να εξελιχθουν καλα και να μιλαμε για αλλου ειδους 'ανησυχιες'πιο γλυκιες!ειδες που σου ειπα οτι ολα θα πανε καλα;

Εγω απο την αλλη με πιανω λιγο ανησυχη να ειμαι.δε ξερω με επηρεασε αυτο με τη μορφη πολυκυστικων που ειδε ο γιατρουλης κι οτι δεν ειδε ωορηξια γι αυτο το μηνα..λες να επαθα κατι και να μην ακνω γενικοτερα;φοβαμαι και μην εχω συμφησεις απο τις 2 αποξεσεις..ολο για κατι φοβαμαι..ποτε θα ηρεμησω τελειως δεν ξερω..ωρες ωρες νιωθω αχαριστη που ενω οι εξετασεις βγηκαν καλα,ο υπερηχος καλα γιατι το κανω αυτο;ολο κατι καινουριο βρισκω να ασχοληθω..μηπως τα θελει ο 'απαυτος' μου λιγακι;εχω εμμονες;τρελαινομαι;

Αχ κοριτσακι μου χρηκα πολυ,αντε να μας πανε καλα απο δω και περα..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω mama για τις συμβουλές και τις χρησιμες πληροφοριες.ο υπερηχος εγραφε για την ακριβεια και για τις 2 ωοθηκες φερουσα πολλαπλα ωοθυλακια μεγεθους 5-6 mm το καθενα.απλα επειδη ειμαι πολυ φοβιτσιαρα σκεφτηκα αμεσως μηπως γενικα κατι επαθα και δεν κανω ωορηξια οχι μονο για ενα μηνα(η φαντασια μου οργιαζει και παει στο κακο) αλλα μετα παλι ηρεμω.

άρα συμφωνα και με τα λεγομενα σου ειναι πολυ παραπλανητικη η ωορηξια..διπλη ωορηξια μπορει να σημαινει και διδυμα εαν γονιμοποηθουν και τα 2 το ξερεις;

το αν εκανα τελικα ή οχι θα κριθει απο το ποτε θα αδιαθετησω;αν μου ερθουν στις 30 δηλαδή παει να πει οτι εκανα ωορηξια στις 16 δηλ σημερα;πως καταλαβαινουμε αν καναμε τελικα ωορηξια ή οχι;καπου διαβασα με μετρηση προγεστερονης μια εβδομαδα θεωρητικα μετα την ωορηξια..τι να πω..μπερδεψουρα αλλα το αφηνω..προς το παρον.

αυτο που θελω τωρα ειναι να ηρεμησω και να σκεφτω θετικα για αυτα που θα ερθουν με το καλο!και σε σενα σου ευχομαι τα καλυτερα!αν γνωριζεις κατι περισσοτερο απο τα παραπανω,περιμενω νεα σου!

 

Διπλή ωορρηξία σημαίνει ότι μπορεί να γονιμοποιηθούν και τα 2 (εκεί μιλάμε για μεγάλη κ...φαρδία ή να γονιμοποιηθεί ένα από τα δύο και το άλλο να εκφυλιστεί).

 

Ωορρηξία μπορεί να κάνουμε και χωρίς περίοδο.Πχ να έχεις να δεις περίοδο για 2 μήνες και όμως να κάνεις ωορρηξία.

Όπως βέβαια και το αντίστροφο,να έχεις περίοδο αλλά σε κάποιους κύκλους να μην κάνεις ωορρηξία.

Ναι για να μετρήσεις την προγεστερόνη μετράς μια εβδομάδα.πχ αν έχεις κύκλο 32 ημερών κάνεις εξέταση προγεστερόνης την 25η μέρα.

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Ζαχίρ μου!Η εξέταση πήγε πολύ καλά..δεν πόνεσα ιδιαίτερα και τα αποτελέσματα...βγήκαν πάρα πολύ καλά...διάφραγμα δεν έχω...που φοβόταν ο γιατρός μου..οι σάλπιγγές μου είναι διαβατές..οπότε όλα καλά..η μία μόνο έδειξε να έχει κάτι πραγματάκια μέσα..αλλά όχι κάτι το ανησυχητικό γιατί το σκιαγραφικό πέρασε κανονικά..

χάρηκα πολύ...ιδίως που δεν θα χρειαστώ επέμβαση..αλλά ψιλομπερδεύτηκα..τι ήταν αυτό που είδε ο γιατρός και νόμιζε ότι έχω διάφραγμα...θα το μάθω μέσα στην εβδομάδα!

Σ' ευχαριστώ πολύ ρε κοριτσάκι που με σκέφτηκες!Σαν να τελείωσαν τα δύσκολα και να έρχονται οι καλύτερες μέρες...δε συμφωνείς;

(να δεις που και τις χαρές μαζί θα τις μοιραζόμαστε)

 

Υπέροχα νέα!!!

 

Με το καλό τώρα να πάρουν φόρα και να τρέχουν τα σπερματάκια και να βρουν τον δρόμο τους!!!

 

Άντε να δούμε θετικό να πάρουμε τα πάνω μας και οι υπόλοιπες!!!

 

:-D:grin::-D

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχούλες σας!!!Αν και θέλω πρώτα λιγουλάκι να ηρεμήσω από όλα αυτά που περάσαμε αυτούς τους μήνες!

Να δείτε που σε λίγο καιρό μαζί πάλι θα μοιραζόμαστε κι άλλες στιγμές μας, χαρούμενες αυτή τη φορά...!!!Το μόνο που μας λείπει αυτή τη στιγμή..είναι να καθαρίσει ο εγκέφαλός μας από κάθε μιαρή σκέψη...και να ατενίσουμε το μέλλον με αισιοδοξία...τα δύσκολα πέρασαν...ας αφήσουμε χώρο για τα ευχάριστα...που είναι έτοιμα να μας έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Ζαχίρ μου!Η εξέταση πήγε πολύ καλά..δεν πόνεσα ιδιαίτερα και τα αποτελέσματα...βγήκαν πάρα πολύ καλά...διάφραγμα δεν έχω...που φοβόταν ο γιατρός μου..οι σάλπιγγές μου είναι διαβατές..οπότε όλα καλά..η μία μόνο έδειξε να έχει κάτι πραγματάκια μέσα..αλλά όχι κάτι το ανησυχητικό γιατί το σκιαγραφικό πέρασε κανονικά..

χάρηκα πολύ...ιδίως που δεν θα χρειαστώ επέμβαση..αλλά ψιλομπερδεύτηκα..τι ήταν αυτό που είδε ο γιατρός και νόμιζε ότι έχω διάφραγμα...θα το μάθω μέσα στην εβδομάδα!

Σ' ευχαριστώ πολύ ρε κοριτσάκι που με σκέφτηκες!Σαν να τελείωσαν τα δύσκολα και να έρχονται οι καλύτερες μέρες...δε συμφωνείς;

(να δεις που και τις χαρές μαζί θα τις μοιραζόμαστε)

 

Είδες που όλα πάνε προς το καλύτερο;

Όταν έκανα τη σαλπιγγογραφία, η ακτινολόγος μου είπε ότι έχω κάποιες συμφύσεις στη δεξιά σάλπιγγα και θα είναι λίγο δύσκολο να συλλάβω από αυτή τη μεριά. Ο ιατρός μου το αντίθετο! Μάντεψε;;; Έμεινα έγκυος από την "προβληματική" σάλπιγγα!!! Και τώρα που ξαναπροσπαθούμε από αυτή τη μεριά γίνεται ωορηξία! Ελπίζω να μη με απογοητεύσει η δεξιά μου σάλπιγγα...

Τα δύσκολα περάσανε! Πάμε να ξεζουμίσουμε τους άντρες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που έλεγα, σε λίγο καιρό θα κάνουμε κόντρες για το ποια θα έχεις μεγαλύτερη κοιλιά :D:D

 

Εγώ ακόμα να αδιαθετήσω, αλλά έρχετε άρχισα να το νιώθω, το γνωστό πρήξιμο στήθους, πονάκια στην κοιλιά, άντε να μου ρθει η ευλογημένη να ηρεμήσω κι από αυτό, θέλω να κάνω το παπ και την κολποσκόπηση να τελειώνω, και μετά ποιος μας πιάνει, θα το ξεζουμίσω το μανάρι μου

 

Ζαχίρ μου χάρηκα πολύ με τα νέα σου!! Και μην αγχώνεσαι, αφού έπιασες έστω και μια φορά αυτό δείχνει ότι δουλεύει το εργαλείο;)

Με έχει πιάσει η λαχτάρα να αρχίσω τις προσπάθειες και τα βλέπω όλα ρόδινα (ευτυχώς δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που έλεγα, σε λίγο καιρό θα κάνουμε κόντρες για το ποια θα έχεις μεγαλύτερη κοιλιά :D:D

 

Εγώ ακόμα να αδιαθετήσω, αλλά έρχετε άρχισα να το νιώθω, το γνωστό πρήξιμο στήθους, πονάκια στην κοιλιά, άντε να μου ρθει η ευλογημένη να ηρεμήσω κι από αυτό, θέλω να κάνω το παπ και την κολποσκόπηση να τελειώνω, και μετά ποιος μας πιάνει, θα το ξεζουμίσω το μανάρι μου

 

Ζαχίρ μου χάρηκα πολύ με τα νέα σου!! Και μην αγχώνεσαι, αφού έπιασες έστω και μια φορά αυτό δείχνει ότι δουλεύει το εργαλείο;)

Με έχει πιάσει η λαχτάρα να αρχίσω τις προσπάθειες και τα βλέπω όλα ρόδινα (ευτυχώς δηλαδή)

 

Μπράβο που είσαι τόσο αισιόδοξη! Νομίζω ότι αυτό και μόνο φτάνει για να πάνε όλα καλά!!! Αφού πιάσαμε μια φορά θα ξαναπιάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που είσαι τόσο αισιόδοξη! Νομίζω ότι αυτό και μόνο φτάνει για να πάνε όλα καλά!!! Αφού πιάσαμε μια φορά θα ξαναπιάσουμε!

 

Ε μα, δίκαιο δεν έχω?!? Υπάρχουν άλλες που έχουν αληθινά προβλήματα και δεν μπορούν να πιάσουν παιδί, αυτές οι γυναίκες τι να πουν.

Έμαθα και ένα ευχάριστο νέο μες στο σαββατοκύριακο. Μια φίλη του αδερφού μου είχε παλλίνδρομη όπως ακριβώς κι εγώ, έμεινε ξανά έγκυος και τώρα έχει μια εβδομάδα που κρατάει την κορούλα της στην αγκαλιά της, τέτοια θέλω να ακούω για να παίρνω τα πάνω μου και φυσικά το μοιράζομαι μαζί σας για να πάρετε τα πάνω σας κι εσείς

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χαιρομαι πολυ για τα ωραια νεα σας κ μην αγχωνεστε!! Υποτιθεται τις εξετασεις τις κανουμε για να ξεαγχωθουμε!!! Απο την στιγμη που δεν υπαρχει τιποτα σοβαρα κ ολα ειναι αντιμετωπισημα βουρ στο ψητο!!! Ηθελα να σας ρωτησω κ κατι... Η περιοδος σας πως ηταν μετα την αποξεση;; Εμενα μου ηρθε στις 30 μερες δεν πονεσα καθολου κ ολα καλα! Τωρα ειμαι στην 32 η μερα κ τιποτα! Μονο πολλα νευρα!! Με τον αντρα μου δεν χρησιμοποιησαμε καποια μεθοδο αντισυληψης αλλα ειμαστε παρα πολυ προσεκτικοι μα μην εχουμε το παραμικρο ατυχημα. Βεβαια να σημειωσω οτι χρειαστηκε να νοσηλευτω αυτο πριν 2,5 εβδομαδες λογω προβληματος υγειας κ σκεψτομαι μηπως επιρεαστηκε κ απο αυτο!! Τοσο καιρο αγχος μην με μου ερθει τωρα αγχος να μου ερθει!! Οτι να'ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...