Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη μετά από απόξεση


thokos

Recommended Posts

αχ βρε κοριτσάκια μου..μακάρι να μας πάνε όλα καλά...και όλα αυτά τα σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία μας...να είναι τα τελευταία σχετικά με αυτό το θέμα...η αλήθεια είναι Μαράκι μου ότι είναι λιγάκι ακριβούτσικες, αλλά είναι και θέμα χαρακτήρα..εγώ ας πούμε δεν μπορούσα...δεν μου αρκούσε το τυχαίο..και τελικά το ένστικτό μου έπεσε μέσα γιατί βγαίνουν θεματάκια..που λύνονται ευτυχώς...

όσο για τα τεστάκια...τους υπέρηχους..και ό,τι εξέταση είχαμε κάνει...καθένας αντιδρά με τον τρόπο του..άλλη τα κρύβει στο συρτάρι..άλλη τα πετάει..άλλη ούτε που θυμάται τι απέγιναν...σίγουρα όμως όλες μας τα έχουμε κλειδώσει στην καρδιά μας..τους έχουμε δώσει την θέση που τους πρέπει..γιατί ήταν κομμάτι μας..μεγάλο και αγαπημένο..και προχωράμε αισιόδοξα..ότι την επόμενη φορά θα έρθει το νινάκι μας και θα μείνει!

πίστη-ελπίδα-θάρρος...μην τα ξεχνάτε!

 

Πολύ γλυκά σας φιλώ και σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πίστη-ελπίδα-θάρρος!!θα τα ακολουθήσω ένα ένα κι εύχομαι να πιάσουν..περιμένω να μάθω τιμή πακέτου από μια γνωστή μου μικροβιολόγο για όλο το πακέτο ανοσολογικό και θρομβοφιλίας για να τις κάνω μέσα στην εβδομάδα..εν τω μεταξύ η καθυστέρηση συνεχίζεται κι έκανα μια χοριακή σήμερα το απόγευμα ή για να αποκλείσω το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης αφού ακόμη δεν έχω τελειώσει με τις εξετάσεις και να δω γιατί καθυστερεί,μήπως φταίει κάτι άλλο ή από την άλλη αν είναι θετική να υποδεχτώ το γεγονός με τρελή χαρά κι έκπληξη ταυτόχρονα.εκεί σίγουρα θα χρειαστώ και την πίστη και την ελπίδα αλλά και το θάρρος..ο Θεός ξέρει..αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

Πίστη-ελπίδα-θάρρος!!θα τα ακολουθήσω ένα ένα κι εύχομαι να πιάσουν..περιμένω να μάθω τιμή πακέτου από μια γνωστή μου μικροβιολόγο για όλο το πακέτο ανοσολογικό και θρομβοφιλίας για να τις κάνω μέσα στην εβδομάδα..εν τω μεταξύ η καθυστέρηση συνεχίζεται κι έκανα μια χοριακή σήμερα το απόγευμα ή για να αποκλείσω το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης αφού ακόμη δεν έχω τελειώσει με τις εξετάσεις και να δω γιατί καθυστερεί,μήπως φταίει κάτι άλλο ή από την άλλη αν είναι θετική να υποδεχτώ το γεγονός με τρελή χαρά κι έκπληξη ταυτόχρονα.εκεί σίγουρα θα χρειαστώ και την πίστη και την ελπίδα αλλά και το θάρρος..ο Θεός ξέρει..αγωνία!

 

Να μας ενημερώσεις Ζαχιρ μου!!!

 

Εύχομαι πραγματικά αν είναι εγκυμοσύνη να εξελιχθεί άψογα...

 

Δεν είναι απλά λόγια!!

 

Σου το εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά!!!:-):-):-):-):-)

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστώ καλή μου!!!να'σαι καλά!το ξέρω ότι δεν είναι απλά λόγια..όλες μας νιώθουμε ακριβώς τα ίδια.μου φαίνεται απλά λίγο απίθανο να είμαι δεδομένου ότι καμία επαφή δεν ολοκληρώθηκε 'φυσιολογικά" γιατί έχουμε στο νου μας να γίνουν πρώτα οι εξετάσεις!αυτή η έκβαση θα με ηρεμούσε πιο πολύ όχι όμως ότι θα με χαροποιούσε γιατί μέσα μου εννοείται πως θα ήθελα να έχω κι εγώ ένα μωράκι..η λογική λέει πως δεν είμαι αλλά η καρδιά άλλα λέει.έχω ένα προαίσθημα,μπορεί χαζό ή αβάσιμο αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω..μπορεί να είναι η επιθυμία μου αλά και πάλι τους προηγούμενους μήνες γιατί δεν το ένιωσα ή δεν μου πέρασε καν από το μυαλό;θα μάθω αύριο το απόγευμα και εννοείται θα ενημερώσω..αχ Παναγίτσα μου αν είναι να είμαι ας είναι για καλό,για να μείνει αυτό το μωράκι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα thokos, πίνω τον καφέ μου λίγο πριν φύγω για υπέρηχο, και έπεσα πάνω στο θέμα σου :-)

Έκανα κι εγώ απόξεση στις 9/7 και τώρα είμαι πάλι έγκυος, αλλά πάλι δεν φαίνονται καλά τα πράγματα..Αυτός θα είναι ο τρίτος υπέρηχος που θα κάνω κι ελπίζω αυτή τη φορά να ακούσουμε καρδιά, αλλιώς...

Εν τω μεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα έκανα κι εγώ το πλήρες πακέτο για θρομβοφιλίες, κι ένα κάρο άλλες εξετάσεις, και την Παρασκευή έχω ραντεβού και με αιματολόγο για μια ειδική εξέταση. Όπως είπες κι εσύ, ελπίζω τουλάχιστον να βγει κάτι από αυτές τις εξετάσεις, να μάθω το λόγο να ησυχάσω.

Εν αναμονή για την ώρα, καλημέρα σε όλες :-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα. Είχα ξαναγράψει πριν τρεις μήνες για τις προσπάθειες που κάνω εδώ και 1 1/2 χρόνο για παιδί .Τελικά η εγκυμοσύνη ήρθε μεσ'την τρελη χαρά όλη αλλά κρατησε μονο ενα μήνα παλινδρόμησε 30/8 . η ψυχολογία μου φυσικά είναι χάλια αλλά προσπαθώ να συνέλθω . Αυτό που με απασχολεί είναι ότι η περίοδος είναι άφαντη ενω οι υπέρηχοι είναι όλοι καλοί .Σκέφτομαι να πάρω χάπια και μόλις μου έρθει να πάρω ένα μήνα αντισυλληπτικά μήπως στρώσει πιο γρηγορα ο κύκλος

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα. Είχα ξαναγράψει πριν τρεις μήνες για τις προσπάθειες που κάνω εδώ και 1 1/2 χρόνο για παιδί .Τελικά η εγκυμοσύνη ήρθε μεσ'την τρελη χαρά όλη αλλά κρατησε μονο ενα μήνα παλινδρόμησε 30/8 . η ψυχολογία μου φυσικά είναι χάλια αλλά προσπαθώ να συνέλθω . Αυτό που με απασχολεί είναι ότι η περίοδος είναι άφαντη ενω οι υπέρηχοι είναι όλοι καλοί .Σκέφτομαι να πάρω χάπια και μόλις μου έρθει να πάρω ένα μήνα αντισυλληπτικά μήπως στρώσει πιο γρηγορα ο κύκλος

 

Διάβασα σε ένα site ότι η περίοδος μετά από απόξεση έρχεται από 4-6 εβδομάδες.

 

Μπορεί να ανήκεις στις 6 εβδομάδες.

Περίμενε λίγο ακόμα μη πάρεις αντισυλληπτικά ας μην φορτώνουμε και άλλο τον οργανισμό μας με ορμόνες.

 

Τώρα το θέμα είναι δικό σου το τι θα κάνεις!

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου βγήκε το αποτέλεσμα της χοριακής κι ήταν αρνητιικό!!να σας πω ανακουφίστηκα γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι σε περίπτωση που έχω θρομβοφιλία ή κάτι άλλο και δεν πρόλαβα να το ελέγξω..από την άλλη μέσα μου στενοχωρήθηκα λιγάκι γιατί έστω και για λίγο πίστεψα πως μπορεί να ξαναζούσα το όνειρό μου.Βέβαια δεν έχω κανένα λόγο να στενοχωριέμαι ουσιαστικά γιατί όπως σας είχα πει δεν είχαμε καμία ελεύθερη επαφή ώστε να πω πως δεν απέδωσαν οι προσπάθειες!οπότε χαλαρώνω σίγουρα για να γίνουν όλα όπως πρέπει να γίνουν χωρίς βιασύνες με όσο το δυνατόν πιο ακμαίο ηθικό.

Το μόνο που με απασχολεί είναι πως η κοιλιά μου έχει πρηστεί λες κι είμαι 3 μηνών έγκυος και περίοδος άφαντη.ανησυχώ τι μπορεί να σημαίνει αυτό.μήπως ο κύκλος μου τα έχει παίξει από εκεί που είχα πάντα σταθερό 30 ημέρες.τηλεφώνησα στο γιατρό μου και μου είπε να περιμένω,δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.του είπα να πάω να με δει γιατί ούτως ή άλλως δεν κάναμε κολπικό υπέρηχο μετά την απόξεση του ιουνίου που μου τη ζήτησαν κι από το τμήμα αποβολών του αλεξάνδρα που πήγα και μου είπε πάλι πως δεν χρειάζεται!!δεν ξέρω τι να κάνω..να πάω σε άλλον γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα thokos, πίνω τον καφέ μου λίγο πριν φύγω για υπέρηχο, και έπεσα πάνω στο θέμα σου :-)

Έκανα κι εγώ απόξεση στις 9/7 και τώρα είμαι πάλι έγκυος, αλλά πάλι δεν φαίνονται καλά τα πράγματα..Αυτός θα είναι ο τρίτος υπέρηχος που θα κάνω κι ελπίζω αυτή τη φορά να ακούσουμε καρδιά, αλλιώς...

Εν τω μεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα έκανα κι εγώ το πλήρες πακέτο για θρομβοφιλίες, κι ένα κάρο άλλες εξετάσεις, και την Παρασκευή έχω ραντεβού και με αιματολόγο για μια ειδική εξέταση. Όπως είπες κι εσύ, ελπίζω τουλάχιστον να βγει κάτι από αυτές τις εξετάσεις, να μάθω το λόγο να ησυχάσω.

Εν αναμονή για την ώρα, καλημέρα σε όλες :-)

 

marilou περιμένω με αγωνία τα νεάκια σου..ακούσατε καρδούλα;μην απογοητεύεσαι και μην χάνεις την ελπίδα σου μέχρι την τελευταία στιγμή..μακάρι να βγουν σύντομα τα αποτελέσματα των εξετάσεων και να προλάβεις να κάνεις τα απαραίτητα βήματα..όπως και να έχει..συλλαμβάνεις εύκολα..κι αυτό είναι το πιο σημαντικό!!!!!στείλε μας τα ευχάριστα...όλη η θετική μας ενέργεια είναι δίπλα σου!!!!!!!!

 

φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου βγήκε το αποτέλεσμα της χοριακής κι ήταν αρνητιικό!!να σας πω ανακουφίστηκα γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι σε περίπτωση που έχω θρομβοφιλία ή κάτι άλλο και δεν πρόλαβα να το ελέγξω..από την άλλη μέσα μου στενοχωρήθηκα λιγάκι γιατί έστω και για λίγο πίστεψα πως μπορεί να ξαναζούσα το όνειρό μου.Βέβαια δεν έχω κανένα λόγο να στενοχωριέμαι ουσιαστικά γιατί όπως σας είχα πει δεν είχαμε καμία ελεύθερη επαφή ώστε να πω πως δεν απέδωσαν οι προσπάθειες!οπότε χαλαρώνω σίγουρα για να γίνουν όλα όπως πρέπει να γίνουν χωρίς βιασύνες με όσο το δυνατόν πιο ακμαίο ηθικό.

Το μόνο που με απασχολεί είναι πως η κοιλιά μου έχει πρηστεί λες κι είμαι 3 μηνών έγκυος και περίοδος άφαντη.ανησυχώ τι μπορεί να σημαίνει αυτό.μήπως ο κύκλος μου τα έχει παίξει από εκεί που είχα πάντα σταθερό 30 ημέρες.τηλεφώνησα στο γιατρό μου και μου είπε να περιμένω,δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.του είπα να πάω να με δει γιατί ούτως ή άλλως δεν κάναμε κολπικό υπέρηχο μετά την απόξεση του ιουνίου που μου τη ζήτησαν κι από το τμήμα αποβολών του αλεξάνδρα που πήγα και μου είπε πάλι πως δεν χρειάζεται!!δεν ξέρω τι να κάνω..να πάω σε άλλον γιατρό;

 

Ζαχίρ μου...όοοοοοοοοοοοοολα θα γίνουν όπως πρέπει αυτή τη φορά..χωρίς άγχος..μεθοδευμένα..και σωστά!

Σε παρακαλώ όμως..πήγαινε σε έναν άλλο γιατρό να σου κάνει έναν υπέρηχο..είναι επιβεβλημένο μετά από απόξεση..δεν θα δείξει τίποτε το ανησυχητικό, αλλά μόνο έτσι θα σου φύγει η αγωνία..αμέσως θα ηρεμήσεις θα δεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πάω σίγουρα thokos μου!Θα περιμένω να αδιαθετήσω και θα κλείσω ραντεβού μετά.εύχομαι να αδιαθετήσω σύντομα.πρώτη φορά έχω καθυστέρηση στη ζωή μου χωρίς να είμαι έγκυος και ανησυχώ.τον προηγούμενο μήνα πάλι μου ήρθαν στις 25 μέρες,πάλι 1η φορά..σκέφτομαι μήπως είναι ψυχολογικό από τότε που τρέχω με τις εξετάσεις και ξεκίνησαν και τα σχολεία(λόγω επαγγέλματος)!εσύ είδα ότι διεγνώσθεις και με θρομβοφιλία..τέλειωσες με τις εξετάσεις σου δηλαδή;πότε θα ξεκινήσεις πάλι για νινάκι;εγώ ανυπομονώ..σίγουρα να περάσουν κανά 2 μήνες ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σίγουρα thokos μου!Θα περιμένω να αδιαθετήσω και θα κλείσω ραντεβού μετά.εύχομαι να αδιαθετήσω σύντομα.πρώτη φορά έχω καθυστέρηση στη ζωή μου χωρίς να είμαι έγκυος και ανησυχώ.τον προηγούμενο μήνα πάλι μου ήρθαν στις 25 μέρες,πάλι 1η φορά..σκέφτομαι μήπως είναι ψυχολογικό από τότε που τρέχω με τις εξετάσεις και ξεκίνησαν και τα σχολεία(λόγω επαγγέλματος)!εσύ είδα ότι διεγνώσθεις και με θρομβοφιλία..τέλειωσες με τις εξετάσεις σου δηλαδή;πότε θα ξεκινήσεις πάλι για νινάκι;εγώ ανυπομονώ..σίγουρα να περάσουν κανά 2 μήνες ακόμη.

 

συναδελφάκια είμαστε Ζαχίρ μου??

όσο για την περίοδο..τώρα μετά την απόξεση..αλλάζει ο κύκλος..μην αγχώνεσαι..μετά από αυτόν τον κύκλο θα αρχίσει να σταθεροποιείται...

δεν τελείωσα με τις εξετάσεις..δυστυχώς έχω δρόμο ακόμη μπροστά μου..η θρομβοφιλία είναι το πρώτο που βγήκε..σειρά έχει η σαλπιγγογραφία για να δούμε το μέγεθος του διαφράγματος..ώστε αν είναι μεγάλο να το αφαιρέσουμε...αυτήν πρέπει να αδιαθετήσω και να πάω στην 10η μέρα του κύκλου..ΑΛΛΑ..έχω κάτι φαγούρες αυτές τις μέρες..και θα πάω αύριο για καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού υγρού..γιατί αν έχω μικρόβιο δεν κάνει να την κάνω..πρέπει να το θεραπεύσω πρώτα..για να μην μπει στη μήτρα κατά τη διάρκεια της εξέτασης κι έχουμε κι άλλα..οπότε θα πάω κι άλλον ένα μήνα πίσω...λίγο με αυτά με έχουν πιάσει τα νεύρα, γιατί δεν τελειώνει ποτέ αυτός ο δρόμος..κι όπως λες κι εσύ...ανυπομονώ να ξεκινήσω τις προσπάθειες...

οψόμεθα!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και συνοδοιπόροι στα δύσκολα!!πραγματικά όταν προκύπτουν όλο καινούρια πράγματα που δε σε αφήνουν να ησυχάσεις,πόσο νευριάζω κι εγώ!αλλά τι μπορούμε να κάνουμε;υπομονή μόνο η οποία κάποια στιγμή εξαντλείται κι αυτή αλλά μετά κάτι γίνεται και τα καταφέρνουμε..σου εύχομαι να είναι το τελευταίο που σε ταλαιπωρεί και σύντομα να κάνεις όλες τις εξετασούλες σου να ξεμπερδεύεις!άντε και μετά ποιος μας πιάνει;μόνο που θα ξαναμπούμε στη διαδικασία για μωράκι,ενθουσιάζομαι!!!

Καλό βράδυ και καλή δουλίτσα!Θα ξαναμιλήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

marilou περιμένω με αγωνία τα νεάκια σου..ακούσατε καρδούλα;μην απογοητεύεσαι και μην χάνεις την ελπίδα σου μέχρι την τελευταία στιγμή..μακάρι να βγουν σύντομα τα αποτελέσματα των εξετάσεων και να προλάβεις να κάνεις τα απαραίτητα βήματα..όπως και να έχει..συλλαμβάνεις εύκολα..κι αυτό είναι το πιο σημαντικό!!!!!στείλε μας τα ευχάριστα...όλη η θετική μας ενέργεια είναι δίπλα σου!!!!!!!!

 

φιλικά!

 

Καλησπέρα thokos, δυστυχώς δεν έχω ευχάριστα νέα, ούτε και τώρα στον τρίτο υπέρηχο φάνηκε καρδιακή λειτουργία :( Κάπου μέσα μου το ήξερα όμως ότι δεν πάει καλά το πράγμα και ήμουν προετοιμασμένη..Ίσως είναι και για καλό, γιατί θα προλάβω έτσι να κάνω όλες μου τις εξετάσεις χωρίς άγχος..Ίσως πάλι και να βιάστηκα να ξαναμείνω έγκυος μετά την αποβολή και δεν έδωσα τον απαραίτητο χρόνο στο σώμα μου να επανέλθει...ποιος ξέρει...:confused:

Ο γιατρός τώρα μου έδωσε την επιλογή, είτε να πάμε για απόξεση τη Δευτέρα, είτε να περιμένω να αποβάλω φυσικά..Όσο κι αν δεν θα ήθελα μια δεύτερη διαδικασία απόξεσης μέσα σε τρεις μήνες, έχει το θετικό ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε ιστολογική και καρυότυπο (που δεν έγιναν στην προηγούμενη αποβολή μου, γιατί δυστυχώς συνέβη στο σπίτι) και πιθανών να πάρουμε κι από εκεί κάποιες πληροφορίες.. Το οικονομικό είναι ένα θέμα βέβαια, αλλά τι να κάνουμε...

 

Πάντως ναι, απ' ό,τι φαίνεται συλλαμβάνω εύκολα, το μετά είναι το πρόβλημα κι αυτό με τρώει να μάθω! Κάπου διάβασα ένα επιστημονικό άρθρο που έλεγε ότι οι πολύ "γόνιμες" γυναίκες αποβάλλουν συχνότερα και πιο πολλές φορές, ακριβώς επειδή είναι γόνιμες, γιατί το γονιμοποιημένο ωάριο - ασχέτως ποιότητας - εμφυτεύεται εύκολα, και μετά γίνεται ο "διαχωρισμός" αν είναι καλό ή όχι..Λέτε γι' αυτό να τα τραβάω αυτά τώρα, απ' την πολλή τη γονιμότητα;; :rolleyes:

 

Ουφ, αν έχω πάντως μια συμβουλή να σας δώσω κορίτσια, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, είναι να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας και να χαλαρώσετε μετά από μια αποβολή και απόξεση και αν μπορείτε να κάνετε εξετάσεις, έστω και τις βασικές...

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου. Επιτέλους άρχισα να επανέρχομαι ψυχολογικά, άρχισα να το ξεχνάω το θέμα! Έχουμε βάλει μπρος για τον γάμο, οπότε το μυαλό μου είναι εκεί αυτή τη στιγμή και συμφωνήσαμε να κάνουμε επόμενη προσπάθεια αμέσως μετά το γάμο, που θα έχει φύγει και αυτό το άγχος. Ένας λόγος άγχους λιγότερος. Εξέταση θρομβοφιλίας σκέφτομαι να κάνω, γιατί ξέρω ότι το αίμα είναι φορτωμένο με αιμοπετάλια και δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι ένας λόγος για κάτι τέτοιο. Θα το συζητήσω και με τη γυναικολόγο μου, αν και είναι της άποψης να κάνω άλλη μια προσπάθεια πρώτα. Επίσης, έχω μες στο Νοέμβριο να κάνω κολποσκόπηση και τεστ παπ, γιατί είχα βγει θετική στον ιό HPV, και μου είπε ότι είναι καλύτερο να γίνει πρώτα αυτή η εξέταση και μετά να κάνω την προσπάθεια μου.

 

Ζαχίρ μου, εγώ έκανα υπέρηχο μετά την απόξεση, και κανονικά επιβάλλεται να γίνει, για να δει ο γυναικολόγος αν έχεις καθαρίσει πλήρως. Εμένα μου είπε ότι είμαι πεντακάθαρη και ότι είχα λίγο ακόμα αίμα να βγάλω. Γνώμη μου είναι να δεις και κάποιον άλλο γιατρό και να του εξηγήσεις την λεπτότητα του θέματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα thokos, δυστυχώς δεν έχω ευχάριστα νέα, ούτε και τώρα στον τρίτο υπέρηχο φάνηκε καρδιακή λειτουργία :( Κάπου μέσα μου το ήξερα όμως ότι δεν πάει καλά το πράγμα και ήμουν προετοιμασμένη..Ίσως είναι και για καλό, γιατί θα προλάβω έτσι να κάνω όλες μου τις εξετάσεις χωρίς άγχος..Ίσως πάλι και να βιάστηκα να ξαναμείνω έγκυος μετά την αποβολή και δεν έδωσα τον απαραίτητο χρόνο στο σώμα μου να επανέλθει...ποιος ξέρει...:confused:

Ο γιατρός τώρα μου έδωσε την επιλογή, είτε να πάμε για απόξεση τη Δευτέρα, είτε να περιμένω να αποβάλω φυσικά..Όσο κι αν δεν θα ήθελα μια δεύτερη διαδικασία απόξεσης μέσα σε τρεις μήνες, έχει το θετικό ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε ιστολογική και καρυότυπο (που δεν έγιναν στην προηγούμενη αποβολή μου, γιατί δυστυχώς συνέβη στο σπίτι) και πιθανών να πάρουμε κι από εκεί κάποιες πληροφορίες.. Το οικονομικό είναι ένα θέμα βέβαια, αλλά τι να κάνουμε...

 

Πάντως ναι, απ' ό,τι φαίνεται συλλαμβάνω εύκολα, το μετά είναι το πρόβλημα κι αυτό με τρώει να μάθω! Κάπου διάβασα ένα επιστημονικό άρθρο που έλεγε ότι οι πολύ "γόνιμες" γυναίκες αποβάλλουν συχνότερα και πιο πολλές φορές, ακριβώς επειδή είναι γόνιμες, γιατί το γονιμοποιημένο ωάριο - ασχέτως ποιότητας - εμφυτεύεται εύκολα, και μετά γίνεται ο "διαχωρισμός" αν είναι καλό ή όχι..Λέτε γι' αυτό να τα τραβάω αυτά τώρα, απ' την πολλή τη γονιμότητα;; :rolleyes:

 

Ουφ, αν έχω πάντως μια συμβουλή να σας δώσω κορίτσια, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, είναι να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας και να χαλαρώσετε μετά από μια αποβολή και απόξεση και αν μπορείτε να κάνετε εξετάσεις, έστω και τις βασικές...

 

marilou μου στεναχωρήθηκα πολύ με την εξέλιξη...λυπάμαι πολύ!

θα κάνεις τις εξετασούλες σου ματάκια και θα πάνε όλα καλά..είδα ότι έχεις ήδη ένα νινάκι..οπότε πάρε θάρρος και δύναμη από αυτό...

όσο για τη γονιμότητα που λες...

ενστερνίζομαι την ατάκα του Αρκά προσαρμοσμένη...έχω διαβάσει τόσα πολλά...που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ευτυχώς αδιαθέτησα εχθές πρωί!!πρέπει να ήταν από το άγχος γιατί με το που πήρα τα αποτελέσματα της χοριακής που ήταν αρνητική,το επόμενο πρωί τσουυπ..στις 33 μέρες.

Μαριακαπα εννοείται πως με το που τελειώσει η περίοδος θα κλείσω ραντεβού για κολπικό υπέρηχο,τεστ παπ και καλλιέργεια κολπικού υγρού για διάφορα μικρόβια που μου ζήτησαν.δεν αφήνω τίποτα στην τύχη του πλέον.θέλω να ρωτήσω και το γιατρό που θα κλείσω αν μπορεί να δει τυχόν διαφράγματα στη μήτρα ή αν αυτός πιστεύει πως πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία γιατί μου είπαν πως μετά από 2 αποξέσεις δημιουργούνται συμφήσεις και πως αυτές είναι υπεύθυνες για εξωμήτρια!εσείς ξέρετε κάτι τέτοιο από τους γιατρούς σας;θέλω να ψάξω τα πάντα προτού επιχειρήσω πάλι για μωράκι..και τελικά τι υπέρηχος είναι αυτός που δείχνει αν η μήτρα έχει διάφραγμα;δεν διαγνώσκεται μόνο με υστεροσκόπηση;

Πάντως σήμερα κάναμε άλλο ένα βηματάκι.πήγαμε δώσαμε αίμα με τον αντρούλη και τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 1 εβδομάδα.με το που τα πάρω θα κλείσω ραντεβού σε αιματολόγο για να με κατευθύνει αυτός αμα χρειάζεται και να κάνει καλύτερη αξιολόγηση της κατάστασης!

φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η δικιά μου κύηση μάλλον δεν ήταν παλίνδρομή απ'ότι ου είπε η γιατρός.

 

Κατά 90% ήταν μερική μύλη κύηση βέβαια αν είναι α το δείξει και η ιστολογική που στείλαμε.

 

Εχθές έκανα τον 1ο υπέρηχο μετά την απόξεση και είναι όλα τέλεια.

 

Ετοιμάζω και αυγό από την δεξιά ωοθήκη αλλά δεν θα το εκμεταλλευτώ γιατί πρέπει να περάσουν 6 μήνες για να ξεκινήσω όπως επίσης και να μηδενιστεί και η χοριακή που την Τρίτη ήταν 550 αν και κατέβηκε πάαρα πολύ από τις 22 Σεπτέμβρη που ήταν 17.000...

 

Αυτά τα νέα μου...

 

Θα κάνω και τις εξετάσεις θρομβοφιλίας για να είμαι σίγουρη όπως και μια επίσκεψη στον ιδιωτικό μου γυναικολόγο.

 

Να ρωτήσω κάτι;;

 

Μετά την απόξεση ήρθαμε εχθές σε επαφή και ψιλοπονούσα.

 

Είναι φυσιολογικό;;;

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα thokos, δυστυχώς δεν έχω ευχάριστα νέα, ούτε και τώρα στον τρίτο υπέρηχο φάνηκε καρδιακή λειτουργία :( Κάπου μέσα μου το ήξερα όμως ότι δεν πάει καλά το πράγμα και ήμουν προετοιμασμένη..Ίσως είναι και για καλό, γιατί θα προλάβω έτσι να κάνω όλες μου τις εξετάσεις χωρίς άγχος..Ίσως πάλι και να βιάστηκα να ξαναμείνω έγκυος μετά την αποβολή και δεν έδωσα τον απαραίτητο χρόνο στο σώμα μου να επανέλθει...ποιος ξέρει...:confused:

Ο γιατρός τώρα μου έδωσε την επιλογή, είτε να πάμε για απόξεση τη Δευτέρα, είτε να περιμένω να αποβάλω φυσικά..Όσο κι αν δεν θα ήθελα μια δεύτερη διαδικασία απόξεσης μέσα σε τρεις μήνες, έχει το θετικό ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε ιστολογική και καρυότυπο (που δεν έγιναν στην προηγούμενη αποβολή μου, γιατί δυστυχώς συνέβη στο σπίτι) και πιθανών να πάρουμε κι από εκεί κάποιες πληροφορίες.. Το οικονομικό είναι ένα θέμα βέβαια, αλλά τι να κάνουμε...

 

Πάντως ναι, απ' ό,τι φαίνεται συλλαμβάνω εύκολα, το μετά είναι το πρόβλημα κι αυτό με τρώει να μάθω! Κάπου διάβασα ένα επιστημονικό άρθρο που έλεγε ότι οι πολύ "γόνιμες" γυναίκες αποβάλλουν συχνότερα και πιο πολλές φορές, ακριβώς επειδή είναι γόνιμες, γιατί το γονιμοποιημένο ωάριο - ασχέτως ποιότητας - εμφυτεύεται εύκολα, και μετά γίνεται ο "διαχωρισμός" αν είναι καλό ή όχι..Λέτε γι' αυτό να τα τραβάω αυτά τώρα, απ' την πολλή τη γονιμότητα;; :rolleyes:

 

Ουφ, αν έχω πάντως μια συμβουλή να σας δώσω κορίτσια, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, είναι να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας και να χαλαρώσετε μετά από μια αποβολή και απόξεση και αν μπορείτε να κάνετε εξετάσεις, έστω και τις βασικές...

 

Το να μη στεναχωριέσαι είναι ανούσιο να σου το πω,αλλά θα σου πω ότι όταν γίνεται κάτι γίνεται για καλό.

Μπορεί να σου ακούγεται χαζό τώρα αλλά είναι προτιμότερο τώρα να αποβάλεις παρά να έχεις ένα μωρό με προβλήματα ή ακόμα χειρότερα να χρειαστεί να κάνεις σε μεγαλύτερο μήνα διακοπή κύησης.

 

Πήγαινε για απόξεση και στείλε το "υλικό" για ιστολογική.

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Ήρθες κιόλας σε επαφή ρε θυρίο?!?! Εγώ ψιλοφοβάμε ακόμα, αν και έχω διάθεση, ειδικά στον ύπνο μου, απ'ότι μου έχει πει και ο άντρας μου έχω περίεργες ορέξεις.

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να έχεις κάποια πονάκια. Σκέψου τι πέρασε όλη εκείνη η περιοχή, είναι σοκαρισμένη ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Ήρθες κιόλας σε επαφή ρε θυρίο?!?! Εγώ ψιλοφοβάμε ακόμα, αν και έχω διάθεση, ειδικά στον ύπνο μου, απ'ότι μου έχει πει και ο άντρας μου έχω περίεργες ορέξεις.

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να έχεις κάποια πονάκια. Σκέψου τι πέρασε όλη εκείνη η περιοχή, είναι σοκαρισμένη ακόμα

 

Ρε δεν γινότανε είχα αραχνιάσει και ο άντρας γυρνάει με το κοντάρι όρθιο.

 

Άσε μην πάθει και τίποτα το κοντάρι και μετά τι θα κάνουμε;;;;:P:p:p

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

I want to be a mama φάνηκε η μυλη από τον υπέρηχο;τι ακριβώς είδατε;ρωτάω γιατι εμένα η 2η παλίνδρομη έδειξε η ιστολογική σημάδια πρώιμης μερικής μύλης κύησης.ακούσατε και καρδούλα ε;πόσο λυπάμαι,κι εμείς το ίδιο.το έχασα στην 9η και ο γιατρός είπε πως παρόλο που σταμάτησε να αναπτύσσεται είχε σχηματιστεί κανονικά κι αυτό όντως φαινόταν στον υπέρηχο.κι εμένα μου είπαν για 6 μήνες αποχή,είμαι στους 4 ήδη και μέχρι να βγουν όλες οι εξετάσεις και ηρεμήσουμε θαρθει ο καιρός..πάρε κι άλλη άποψη για τη μύλη.εγώ πάντως που ρώτησα άλλους 2 γιατρούς μου είπαν πως επειδή ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο δεν είναι ανάγκη οι 6 μήνες,πιο λίγο.μακάρι να γίνουν την επόμενη φορά όλα όμορφα και ήρεμα για όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ευτυχώς αδιαθέτησα εχθές πρωί!!πρέπει να ήταν από το άγχος γιατί με το που πήρα τα αποτελέσματα της χοριακής που ήταν αρνητική,το επόμενο πρωί τσουυπ..στις 33 μέρες.

Μαριακαπα εννοείται πως με το που τελειώσει η περίοδος θα κλείσω ραντεβού για κολπικό υπέρηχο,τεστ παπ και καλλιέργεια κολπικού υγρού για διάφορα μικρόβια που μου ζήτησαν.δεν αφήνω τίποτα στην τύχη του πλέον.θέλω να ρωτήσω και το γιατρό που θα κλείσω αν μπορεί να δει τυχόν διαφράγματα στη μήτρα ή αν αυτός πιστεύει πως πρέπει να κάνω σαλπιγγογραφία γιατί μου είπαν πως μετά από 2 αποξέσεις δημιουργούνται συμφήσεις και πως αυτές είναι υπεύθυνες για εξωμήτρια!εσείς ξέρετε κάτι τέτοιο από τους γιατρούς σας;θέλω να ψάξω τα πάντα προτού επιχειρήσω πάλι για μωράκι..και τελικά τι υπέρηχος είναι αυτός που δείχνει αν η μήτρα έχει διάφραγμα;δεν διαγνώσκεται μόνο με υστεροσκόπηση;

Πάντως σήμερα κάναμε άλλο ένα βηματάκι.πήγαμε δώσαμε αίμα με τον αντρούλη και τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 1 εβδομάδα.με το που τα πάρω θα κλείσω ραντεβού σε αιματολόγο για να με κατευθύνει αυτός αμα χρειάζεται και να κάνει καλύτερη αξιολόγηση της κατάστασης!

φιλιά πολλά!

Μπράβο βρε Ζαχίρ μου!!!

 

Αχ ναι και εγώ τεστ παπ οπωσδήποτε!!

 

Για ουρεόπλασμα μυκόπλασμα θα κάνεις;;;

 

Εγώ ξέρω ότι με την υστεροσκόπηση αν υπάρχουν διαφράγματα αφαιρούνται αμέσως κατά την διάρκεια.

 

Άρα για να μην σου είπε κάτι σημαίνει ότι δεν είχες διαφράγματα και είναι όλα καλά!:)

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

I want to be a mama φάνηκε η μυλη από τον υπέρηχο;τι ακριβώς είδατε;ρωτάω γιατι εμένα η 2η παλίνδρομη έδειξε η ιστολογική σημάδια πρώιμης μερικής μύλης κύησης.ακούσατε και καρδούλα ε;πόσο λυπάμαι,κι εμείς το ίδιο.το έχασα στην 9η και ο γιατρός είπε πως παρόλο που σταμάτησε να αναπτύσσεται είχε σχηματιστεί κανονικά κι αυτό όντως φαινόταν στον υπέρηχο.κι εμένα μου είπαν για 6 μήνες αποχή,είμαι στους 4 ήδη και μέχρι να βγουν όλες οι εξετάσεις και ηρεμήσουμε θαρθει ο καιρός..πάρε κι άλλη άποψη για τη μύλη.εγώ πάντως που ρώτησα άλλους 2 γιατρούς μου είπαν πως επειδή ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο δεν είναι ανάγκη οι 6 μήνες,πιο λίγο.μακάρι να γίνουν την επόμενη φορά όλα όμορφα και ήρεμα για όλες μας!

 

Δεν είδε στον υπέρηχο όσο στο υλικό της απόξεσης.

 

Ακόμα δεν είμαστε σίγουροι αν ήταν μερική μύλη αυτό θα το δείξει η ιστολογική που την περιμένουμε τέλος του μήνα.

 

Εμάς ακούστηκε καρδιά στις 6+3 και μετά από 2 εβδομάδες που πήγα κάναμε υπέρηχο και η ανάπτυξη είχε σταματήσει στις 6+5 ενώ εγώ ήμουν στην 9η και κάτι εβδομάδα.

 

Από τον υπέρηχο δεν φάνηκε κάτι αλλά από το υλικό της απόξεσης που ήταν όπως μου είπε πολύ για τις εβδομάδες που βρισκόμουν.

 

Είχα υλικό για 12 εβδομάδων δλδ με λίγα λόγια από την τερ μου.

 

Εμείς είχαμε θέμα από την αρχή με έβγαζε ο υπέρηχος 3 εβδομάδες πίσω και εκεί την είχα ψιλιαστεί την δουλειά!

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν μείνω έγκυος ήξερα ότι είχα τον ιό HPV, αλλά απ'ότι είδα, όσο το έψαξα δηλαδή το θέμα, δεν είχε κάποια σχέση το μικρόβιο με την παλλινδρόμηση. Από την ιστολογική, δεν φάνηκε να ήταν κάποιας ανωμαλίας ή κακοήθειας, από δικής μου πλευράς. Όλα λειτούργησαν φυσιολογικά.

 

Στην μερική μύλη, τι περίπου συμβαίνει? Πρώτη φορά το ακούω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...