Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΗΤΗΡΟΚΗΛΗ ουρητηροκήλη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sun sun μου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα!!ειναι κατι που πρεπει να γινει και καλυτερα να γινει τωρα να τελειωνετε με αυτο το αγχος!!!

 

Κα επιτυχια σας ευχομαι !!!!Και ενα φιλακι απο εμενα στην ομορφη κορουλα σου!!

cca53e644d.png
Link to comment
Share on other sites

sunsun μου σε πηρα τηλ πριν λιγο!δεν θελω να γινομαι κουραστικη γι'αυτο παρε με εσυ οποιαδηποτε στιγμη μπορεσεις.μην ανησυχεις παντως καθολου ολα θα πανε καλα.αν θες μπορω να ερθω εκεινη την μερα μονο για να ειμαι διπλα σου αν και σιγουρα δεν θα θες κανεναν(πιστεψε με)εγω το ειχα παρει τοσο αναποδα που ηθελα συμπαρασταση μονο απο εσας,ανθρωπους δηλαδη που δεν τους εβλεπα καταματα,νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν έχω λόγια... ειδικά για σένα Βίκυ, αλλά και όλα τα κορίτσια. Το χειρουργείο αναβάλλεται για μέσα Νοεμβρίου.. Δεν είναι επείγον μου είπανε. Περιμένουμε λοιπόν..

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

sunsun ειμαι καινουργια στην παρεα σας,διαβασα την ιστορια σου κ καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις.Η μικρη μου 19 μηνων χειρουργηθηκε πριν ενα μηνα,βεβαια εμας ηταν πολυ δυσκολα αφαιρεσαμε το νεφρακι μας.καταληξαμε εκει απο λαθος γιατρων.Σου ευχομαι κοριτσι μου να πανε ολα καλα{και ειναι σιγουρο οτι θα πανε]και να επιστρεψετε γρηγορα στο σπιτι σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την περασμένη Κυριακή ανέβασε πυρετό 38.4 και έκλαιγε για 10 λεπτά χωρίς λόγο. Μετά είχε ρίγος και πήγαμε επί τόπου για εξετάσεις ούρων/καλλιέργεια. Σύντομα βγήκανε τα αποτελέσματα που έδειξαν αρκετά πυοσφαίρια, και τη Δευτέρα μπήκαμε νοσοκομείο για ενδοφλέβεια χορήγηση αντιβίωσης. Βγήκαμε σήμερα Παρασκευή, επιτέλους... Θα σας τα γράψω όλα αναλυτικά.. Είμαστε στεναχωρημένοι γιατί μας πρόλαβε ουρολοίμωξη στο τσακ!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο η εμπειρία είναι απαίσια... Από τη στιγμή που μπαίνεις μέσα, βλέπεις μωράκια και παιδιά άρρωστα να περιμένουν στην αναμονή, κόσμο να φοράει μάσκες, κτλ. Της έκαναν εξέταση ούρων με ένα σακουλάκι που περιμένεις μετά να ουρήσει. Πήγαμε σπίτι Κυριακή, ελπίζοντας οτι δεν είναι απαραίτητα ουρολοίμωξη. Τη Δευτέρα όμως, αφού συμβουλευτήκαμε και την ακτινολόγο που μας παρακολουθεί με τους υπέρηχους που δίναμε όλο αυτόν τον καιρό στον παιδοουρολόγο μας, και κάναμε έναν υπέρηχο όπου έδειξε οτι υπάρχει λοίμωξη στην ουροδόχο κύστη, μπήκαμε πάλι. Ο στόχος ήταν αφού την προλάβαμε πριν πάει στα νεφρά, να ακολουθήσουμε την πιο σίγουρη θεραπεία, αυτή της ενδοφλέβειας χορήγησης αντιβιωτικών. Αυτό όμως προϋποθέτει παραμονή στο νοσοκομείο γιατί βάζουν "πεταλούδα" απ'όπου χορηγούν την αντιβίωση, και παράλληλα παρακολουθούν θερμοκρασία κτλ.

 

Η πρώτη νύχτα εφιαλτική... Κλάμα για το τρύπημα, κλάμα από την ουρολοίμωξη, κλάμα από την αλλαγή περιβάλλοντος, τελικά κοιμήθηκε συνολικά 2 ώρες, και εγώ μόνη μου προσπαθούσα να κάνω καλά το μωρό μου με αγκαλίτσες και παιχνίδια, ενώ το κλάμα ενοχλούσε φυσικά όλους στο δωμάτιο αλλά και σε όλο τον όροφο. Στις 6.30 το πρωί που ξημέρωσε, ως δια μαγείας ησύχασε, και μετά κοιμήθηκε λίγο. Τη δεύτερη νύχτα όταν έπεσε να κοιμηθεί, είχε έρθει η ώρα για αντιβίωση... έλα όμως που η "πεταλούδα" είχε βγει από την φλεβίτσα. Έπρεπε να ξανατρυπηθεί, και ξανακοιμήθηκε στις 12 μέσα σε αναφιλητά "μη, μη, μη!"! :(:(

 

Με λίγα λόγια, περάσαμε 5 ημέρες, με χειρότερη την 1η αλλά με εξίσου ψυχοφθόρες τις υπόλοιπες, μέσα στο νοσοκομείο. Εγώ κοιμόμουν σε πολυθρόνα, αλλά δεν παραπονέθηκα καθόλου! Πραγματικά, όταν πρέπει εμείς οι γυναίκες είμαστε ΣΚΥΛΙΑ... Το καλό είναι οτι η Κάτια είναι ένα κοριτσάκι πολύ κοινωνικό και ομιλητικό, οπότε μας έκανε και γελούσαμε συχνά.

 

Τώρα που βγήκαμε προσευχόμαστε να την πιάσει η αντιβίωση που μας έδωσαν και να καθαρίσει εντελώς το σύστημα, ώστε να κάνουμε την εγχείριση που είχαμε αρχικά προγραμματίσει και να μη χρειαστεί μια πρώτη μικρότερη και μετά η άλλη.

 

Πάω να ξεκουραστώ γιατί η μικρή κοιμήθηκε από τις 6.30 και προβλέπεται νυχτερινό ξύπνημα για παιχνίδια..

 

ΣΟΦΙΑ ΤΣΑ γειά σου! όλα καλά με το μωράκι σου; που έκανες την εγχείριση; αν θέλεις μου στέλνεις πμ.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sunsun περαστικα στο κοριτσακι σου!!!!

 

ασχημη η εμπειρια του νοσοκομειου και κυριως για ενα μωρο παιδακι αλλα δυστυχως αμα πρεπει να γινει ..

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα με την αντιβιωση και να προγραμματισετε την εγχειριση για να τελειωσει ολη αυτη η περιπετεια της μικρουλας ..

 

Καλη αναρρωση !!!

cca53e644d.png
Link to comment
Share on other sites

SunSun κοπέλα μου κατ'αρχάς καλή επιτυχία, όλα θα πάνε καλά!!!!

Και χρόνια πολλά για την Κάτια σου, να ειναι γερή, δυνατή και να μη ξαναχρειαστεί να πάει σε νοσοκομείο, παρα μόνο για ευχάριστα, όπως πχ να δει τη μαμά της και το αδερφάκι της στο μαιευτήριο.

Θα δεις ότι θα περάσει και αυτό και οι μόνοι που θα το θυμάστε θα είστε εσείς, η Κάτια θα το έχει ξεχάσει!

Σας έυχομαι καλή δύναμη και όλα θα πάνε καλά!!!!

Να μου την φιλήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Την προλάβατε στην αρχή της την ουρολοιμωξη κ έτσι δεν νομίζω να χρειαστεί να αλλάξετε τα σχέδια σας.πότε θα μπει;να ξέρεις πάντως ότι οτιδήποτε κ να χρειαστείς,θα είμαι δίπλα σου.

Εμείς στις 4 δεκέμβρη κάνουμε τις εξετάσεις κ ανησυχούμε λίγο γιατί πέρασε την ουρολοιμωξη το καλοκαίρι.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε το πότε.. Αν σε 10 μέρες ο υπέρηχος δείξει καθαρό το σημείο πριν την ουρητηροκήλη που δεν είναι ακόμα έτσι όπως πρέπει, είμαστε έτοιμοι. Προσεύχομαι να μην ανεβάσει πάλι πυρετό παρά την αντιβίωση, γιατί αυτό θα σημαίνει οτι δεν έπρεπε να φύγουμε ακόμα από το νοσοκομείο.. και θα πρέπει να επιστρέψουμε πάλι μέχρι να καθαρίσει. Δεν θέλω να το σκέφτομαι!

 

vickypap δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Εξετάσεις ρουτίνας κάνετε, άσχετα με το τί έγινε το καλοκαίρι. Η Φωτεινούλα μας τα πέρασε αυτά. Σ'ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον!

 

ΚατερίναΒ Χρόνια Πολλά και σε σένα! Εμείς δυστυχώς περάσαμε τη γιορτούλα της μέσα.. Πού ήσουν τόσο καιρό βρε; Μπαίνεις στο Cafe?

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sunsun, vickypap, είμαι κι εγώ καινούργια εδώ, αλλά ήθελα να δώσω το παρόν και να σας διαβεβαιώσω ότι δεν είσαστε μόνες. Είμαστε όλες μαζί εδώ. Κι εμάς η μία μας μικρή είχε κι αυτή τα ουρολογικά προβληματάκια της, αλλά αν μη τι άλλο, η όλη εμπειρία αυτή μου δίδαξε ότι μόνο πιο δυνατός γίνεσαι, για τα παιδιά μας. Και όπως είπε και η ΚατερίναΒ, αυτά τα θυμόμαστε εμείς, τα μωρά μας δε θα θυμούνται τίποτα παρά μόνο αυτά που θα τους εξιστορούμε εμείς (κυρίως όταν φτάσουν τα 18 και αποφασίσουν να επαναστατήσουν κι εμείς από πίσω σαν τις τρελές να χτυπιόμαστε "Σα δεν ντρέπεσαι να μου μιλάς εμένα έτσι. Βρε, ξέρεις τι πέρασα εγώ για 'σένα, αχάριστο πλάσμα;" Κάπως έτσι :P:D ). Καλή δύναμη, και όποτε χρειάζεστε κάπου να τα πείτε να ξεσπάσετε...:wink:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σανσαν μου σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, δεν πειράζει που περάσατε τη πρώτη σας γιορτή μέσα, έχετε πολλέεεεεες γιορτες μπροστά σας για να τις γιορτάσετε μεγαλόπρεπα! Ολα καλά θα πάνε κοπέλα μου θα το δεις!!!

Δυστυχώς δεν υπάρχει πολύς χρόνος για να μπαίνω και δεν επισκέφτομαι το καφέ μας, σας σκέφτομαι όμως όλες τις κοπέλες. Η μικρή πως είναι, ζουζούνα σαν και τη δικιά μου? Λες να το είχε η μέρα?

 

Βικάκι μου καλές εξετάσεις και καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!

Κορίτσια είχα δώσει τα ονόματά σας σε μια κοπέλα που είχε το ίδιο πρόβλημα με το κοριτσάκι της, δεν ξέρω αν σας βρήκε, της είπα ότι είστε στο καφέ και ότι να σας στείλει πμ να την κατατοπίσετε.

 

 

.........αυτά τα θυμόμαστε εμείς, τα μωρά μας δε θα θυμούνται τίποτα παρά μόνο αυτά που θα τους εξιστορούμε εμείς (κυρίως όταν φτάσουν τα 18 και αποφασίσουν να επαναστατήσουν κι εμείς από πίσω σαν τις τρελές να χτυπιόμαστε "Σα δεν ντρέπεσαι να μου μιλάς εμένα έτσι. Βρε, ξέρεις τι πέρασα εγώ για 'σένα, αχάριστο πλάσμα;" Κάπως έτσι :P:D ). Καλή δύναμη, και όποτε χρειάζεστε κάπου να τα πείτε να ξεσπάσετε...:wink:

Αχ, καλομελέτα κι έρχεται!! Χιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

ηρθα να σας πω τα νεα απο τις εξετασεις μας.

καναμε κυστεογραφια και νεφρογραμμα.και οι 2 εξετασεις ειναι με ραδιενεργο(αν το λεω σωστα)φαρμακο.το λεω αυτο γιατι δεν εδειξε τα παντα.δηλαδη εγω ηθελα να μαθω και αν εχει ουλη απο την ουρολοιλωξη και αυτο δεν φαινοταν.

τα αποτελεσματα της κυστεογραφιας εδειξαν οτι εχει παλινδρομηση αλλα δεν ξερουμε ουτε βαθμο ουτε ακριβως που γινεται η παλινδρομηση.στο νεφρογραμμα φανηκε οτι τα νεφρα αδειαζουν τελειως οποτε το μονο πορισμα που βγηκε ειναι οτι η παλινδρομηση ειναι στο κατω συστημα.μας συστησαν να κανουμε ακτινολογικη κυστεογραφια για να δουμε ακριβως τι συμβαινει.

μιλησα με τον παιδοχειρουργο μας(επιστρεφει απο το εξωτερικο στις 18/12)και μου ειπε οτι δεν ανησυχει εκεινος για κατι,ειναι συνηθισμενη η παλινδρομηση και ειδικα μετα απο τετοια χειρουργεια.προς το παρον συνεχιζουμε χημειοπροφυλαξη και οταν ερθει ο γιατρος θα μας πει.

σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σας.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

vickypap κυστεογραφία δεν είχατε κάνει; DMSA? Εγώ πάντως επιμένω πως η ειδικότητα που θα έπρεπε να σας παρακολουθεί είναι παιδοουρολόγος γιατί είναι και χειρουργοί, όχι όπως οι νεφρολόγοι που συνεργάζονται με γενικούς παιδοχειρουργούς, και δεν ξέρεις τί παίζει και πόσο γνωρίζουν τις λεπτομέρειες. Πάντως με την παλλινδρόμηση εξηγείται και ο πυρετός που τόσο συχνά σας ταλαιπωρούσε. Έτσι δεν είναι; Γιατί αναφέρεις την ουλή; δεν θα φαινόταν αν υπήρχε θέμα; Είναι όπως στη β' επιπέδου, αν δεν βλέπεις "κάτι" ανάμεσα στα πόδια είναι κοριτσάκι :)

 

Εμείς μπαίνουμε την Πέμπτη χειρουργείο. Αύριο κιόλας θα μπούμε νοσοκομείο για εξετάσεις και προετοιμασία. Γενικά είμαστε αισιόδοξοι, αν και σκεφτόμαστε οτι δεν θα χρειαστεί να γίνει τίποτα αργότερα.

Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά ...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στη μικρούλα σας, κορίτσι μου. Και ολα θα πάνε καλά. Κι εμένα η δικιά μου η μία εγχειρησμένη για υδρονέφρωση είναι. Όλη μου η θετική ενέργεια και σκέψεις είναι μαζί σας. Καλη επιτυχία.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Εμείς μπαίνουμε την Πέμπτη χειρουργείο. Αύριο κιόλας θα μπούμε νοσοκομείο για εξετάσεις και προετοιμασία. Γενικά είμαστε αισιόδοξοι, αν και σκεφτόμαστε οτι δεν θα χρειαστεί να γίνει τίποτα αργότερα.

Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά ...

 

Καλή δύναμη παιδιά και εμείς μαζί σας!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ακούγεται περίεργη διάγνωση αλλά είναι πιο συχνή απ'όσο νομίζει κανείς. Αρκετές φορές αποτελεί τυχαίο εύρημα μετά από υπερηχογραφική εξέταση της κοιλιάς για άλλο λόγο χωρίς να συνιστά παθολογικό εύρημα. Τις περισσότερες φορές ο διπλός ουρητήρας συνοδεύεται από ουρητηροκήλη, μια σακκοειδή διεύρυνση του τελικού του ενδοκυστικού τμήματος. Αυτή είναι υπεύθυνη για αποφρακτικά φαινόμενα επιβαρύνοντας τον άνω ημίνεφρο και επηρεάζοντας την διηθητική του ικανότητα. Στις περιπτώσεις που το πάνω μέρος του νεφρού διατηρεί καλή ικανότητα φιλτραρίσματος και ικανό πάχος παρεγχύματος τότε η αντιμετώπιση κλίνει προς τη συντηρητική φροντίζοντας να διατηρήσουμε νεφρική μάζα χωρίς επεμβάσεις. Άλλοτε η βλάβη επήλθε ήδη από την ενδομήτρια ζωή και το άνω μισό του νεφρού δεν είναι παρά ένας λεπτοτοιχωματικός σάκκος με πτωχή λειτουργία και παροχέτευση. Τότε η ένδειξη χειρουργικής επέμβασης είναι ισχυρή λόγω της μεγάλης πιθανότητας ουρολοιμώξεων και πυόνεφρου επικίνδυνου για τη ζωή του παιδιού. Η ουρητηροκήλη συνήθως εξαφανίζεται αυτόματα μετά την αφαίρεση του διπλού ουρητήρα μαζί με το πάνω μέρος του νεφρού που παροχετεύει. Επεμβάσεις μετεμφύτευσης του ουρητήρα καλό είναι να αποφεύγονται πριν τον πρώτο χρόνο λόγω του μικρού μεγέθους της ουροδόχου κύστεως και της αδυναμίας κατασκευής ικανού υποβλεννογόνιου τούνελ.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαμε κιόλας από το νοσοκομείο χθες! Είμαστε πολύ αισιόδοξοι οτι δεν θα χρειαστεί να ασχοληθούμε ξανά με το θέμα, παρά μόνο για εξετάσεις ρουτίνας.. Το χειρουργείο πήγε πολύ καλά αν και περάσαμε πολύ δύσκολα στο νοσοκομείο. Πονούσε κυρίως από τον ουροκαθετήρα απ'ό,τι μας εξήγησε ο χειρουργός. Την πείραξε και η νάρκωση και έκανε εμετούς, αλλά και γενικότερα ήταν μια μεγάλη δοκιμασία για όλους μας. Το μωράκι μου συχνά πυκνά πλάνταζε στο κλάμα και μόνο που δεν φώναζε "βοήθεια". Τώρα όμως χορεύει και τραγουδάει. Είναι ξανά ένα νήπιο που κλαίει από πείσμα :lol::lol:.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη στήριξη, αν και το έγραψα τελευταία μέρα και δεν πρόλαβα να δω τα μηνύματά σας πριν την εγχείριση. Οι ώρες που περάσαμε μέσα ήταν σκέτος εφιάλτης, δεν το συζητάω. Δύο τρεις βδομάδες υπέφερα, αλλά τώρα συνέρχομαι σιγά σιγά. Όλη η οικογένεια ήταν κοντά μας και είδαμε για μια ακόμη φορά πόσο σημαντικές είναι οι ανθρώπινες σχέσεις. Στην ουσία η ιστορία αυτή μας δίδαξε πολλά... Ειδικά βλέποντας μανάδες που ζούσαν κυριολεκτικά στο νοσοκομείο επειδή τα παιδιά τους είχαν προβλήματα πολύ σοβαρά..

 

Κε Μαρινόπουλε ευχαριστώ για την ιατρική ενημέρωση. Ακριβώς την περίπτωσή μας περιγράφετε, και ελπίζουμε να μην χρειαστεί και κάποια επιπλέον επέμβαση για την ουρητηροκήλη.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...