Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Καλημέρα Κορίτσια,,

 

Εγώ τελικά γέννησα 04/10 μια κουκλίτσα μπεμπουλα!!!

 

Πραγματικά μόλις την είδα και την πήρα στην αγκαλιά μου τα ξέχασα όλα και διατροφές και τα πάντα όσα πέρασα από την αρχή της εγκυμοσύνης!!!

 

ΥΠΟΜΟΝΗ κορίτσια και το αποτέλεσμα θα σας ανταμείψει!!! Τώρα πλεόν τρώω τα πάντα , αλλά να σας πω την αλήθεια δεν έχω και πολύ όρεξη για τζανκ φουντ!!! Νόμιζα ότι με το που θα γεννήσω , θα φάω ότι "σαβούρα" υπάρχει , αλλά έκανα λάθος!! Όλα θέμα μυαλού είναι τελικά!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!

Είμαι στην 29η εβδομάδα και έχω κι εγώ διαβήτη κύησης. Από προχθές ξεκίνησα τη διατροφή που μου έδωσε ο γιατρός και οι μετρήσεις νηστείας αλλά και μετά το μεσημεριανό και το βραδινό εδώ και 2 μέρες είναι κάτω από 85. Έχω θέμα με το πρωινό. Χθες έφαγα ένα τοστ και έκανα 142 και σήμερα 30γραμ, δημητριακά ολικής με λίγο γάλα και 5-6 αμύγδαλα και έκανα 149!!! Τι στο καλό κάνω λάθος έχετε ιδέα? Θα πάρω και τη γιατρό αλλά ρωτάω να δω αν έχει τύχει σε καμία από σας. Μήπως η φρυγανιά είναι καλύτερη λύση από το ψωμί και τα δημητριακά?

 

Καλημέρα σπιρτούλη!!!

 

Στον διαβήτη κύησης που ελέγχεται με διατροφή , πάντα το πρωινό είναι υψηλότερο από τα υπόλοιπα!!! ΚΑι εγώ κάθα πρώι με γάλα και μια φρυγανιά δεν έπεφτα κάτω από 110!!ΕΝώ το μεσημερι και το βράδυ με πολύ φαγητό σπάνια ανέβαινα πάνω από 100!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Είμαι στην 29η εβδομάδα και έχω κι εγώ διαβήτη κύησης. Από προχθές ξεκίνησα τη διατροφή που μου έδωσε ο γιατρός και οι μετρήσεις νηστείας αλλά και μετά το μεσημεριανό και το βραδινό εδώ και 2 μέρες είναι κάτω από 85. Έχω θέμα με το πρωινό. Χθες έφαγα ένα τοστ και έκανα 142 και σήμερα 30γραμ, δημητριακά ολικής με λίγο γάλα και 5-6 αμύγδαλα και έκανα 149!!! Τι στο καλό κάνω λάθος έχετε ιδέα? Θα πάρω και τη γιατρό αλλά ρωτάω να δω αν έχει τύχει σε καμία από σας. Μήπως η φρυγανιά είναι καλύτερη λύση από το ψωμί και τα δημητριακά?

 

Σου έχει η διατροφή τοστ για πρωινό??Εγώ είχα δοκιμάσει να φάω βρώμη και εκτινάχθηκε και σε μένα όπως επίσης εάν έπινα πάνω από ένα φλ. τσαγιού γάλα. Επίσης τοστ μπορούσα να φάω μόνο μισό. Πρέπει να κάνεις δοκιμές να δεις τι σου ανεβάζει.Επίσης είχα κόψει εντελώς το ψωμί και έτρωγα μόνο φρυγανιές ολικής γιατί ακόμη και μαύρο μου ανέβαζε.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το τοστ για δοκιμή είναι μάλλον οπότε το ξεχνάμε πρωί. Το ψωμί τις υπόλοιπες ώρες δεν μου κάνει πρόβλημα. Θα δοκιμάσω γιαούρτι με φρυγανιές αύριο.

katrindm να σου ζήσει η κορούλα σου!! Κι εγώ περιμένω τη δικιά μου πως και πως!! Τελικά τι έκανες με το πρωινό σου? Σε άφησε έτσι αφού οι υπόλοιπες τιμές ήταν καλές ή βρήκες τι πρέπει να τρως?

oneiraki να σου ζήσει κι εσένα το μωράκι σου!!

dev359pp___.png

iCDQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια,,

 

Εγώ τελικά γέννησα 04/10 μια κουκλίτσα μπεμπουλα!!!

 

Πραγματικά μόλις την είδα και την πήρα στην αγκαλιά μου τα ξέχασα όλα και διατροφές και τα πάντα όσα πέρασα από την αρχή της εγκυμοσύνης!!!

 

ΥΠΟΜΟΝΗ κορίτσια και το αποτέλεσμα θα σας ανταμείψει!!! Τώρα πλεόν τρώω τα πάντα , αλλά να σας πω την αλήθεια δεν έχω και πολύ όρεξη για τζανκ φουντ!!! Νόμιζα ότι με το που θα γεννήσω , θα φάω ότι "σαβούρα" υπάρχει , αλλά έκανα λάθος!! Όλα θέμα μυαλού είναι τελικά!!!

 

Να σου ζήσει η μικρούλα σου!!!!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το τοστ για δοκιμή είναι μάλλον οπότε το ξεχνάμε πρωί. Το ψωμί τις υπόλοιπες ώρες δεν μου κάνει πρόβλημα. Θα δοκιμάσω γιαούρτι με φρυγανιές αύριο.

katrindm να σου ζήσει η κορούλα σου!! Κι εγώ περιμένω τη δικιά μου πως και πως!! Τελικά τι έκανες με το πρωινό σου? Σε άφησε έτσι αφού οι υπόλοιπες τιμές ήταν καλές ή βρήκες τι πρέπει να τρως?

oneiraki να σου ζήσει κι εσένα το μωράκι σου!!

 

Το πρωινό δεν το άλλαξα , επί 9 μήνες σχεδόν έτρωγα ένα ποτήρι γάλα και μια φρυγανιά!! Αλλά δεν είχε ξεπεράσει ποτέ το 130!!Ήταν μεταξύ 110-125!!! Επειδή και οι υπόλοιπες τιμές ήταν καλές και το μωρό δεν φαινόταν να είχε επηρεαστεί, το έτρωγα!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Είμαι στην 29η εβδομάδα και έχω κι εγώ διαβήτη κύησης. Από προχθές ξεκίνησα τη διατροφή που μου έδωσε ο γιατρός και οι μετρήσεις νηστείας αλλά και μετά το μεσημεριανό και το βραδινό εδώ και 2 μέρες είναι κάτω από 85. Έχω θέμα με το πρωινό. Χθες έφαγα ένα τοστ και έκανα 142 και σήμερα 30γραμ, δημητριακά ολικής με λίγο γάλα και 5-6 αμύγδαλα και έκανα 149!!! Τι στο καλό κάνω λάθος έχετε ιδέα? Θα πάρω και τη γιατρό αλλά ρωτάω να δω αν έχει τύχει σε καμία από σας. Μήπως η φρυγανιά είναι καλύτερη λύση από το ψωμί και τα δημητριακά?

 

Καλημέρα και με το καλό το μωρό σου!

Τα δημητριακά του εμπορίου έχουν σχεδόν όλα ζάχαρη και καλό θα ήταν να τα αποφεύγεις τελείως. Δες τα συστατικά τους και ψάξε και για κρυμμένα γλυκαντικά (συνήθως τελειώνουν σε -όζη). Επίσης, το γάλα το πρωί ανεβάζει τις τιμές, καλύτερα να το πίνεις το απόγευμα.

Εμένα με είχε βολέψει το ψωμί σίκαλης (το ολικής άλεσης μου ανέβαζε) με μια ομελέτα με ελάχιστο λάδι ή εναλλακτικά μία φέτα ψωμί σίκαλης με βραστή γαλοπούλα και λίγο τυρί.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια!!! κ εμένα το πρωινό μου είναι πάντα τσιμπημένο (115-120) σε σχέση με το μεσημεριανό (95-100) και το βραδινό (95-105).... αλλά μου έχει αυστηρά ένα φλιτζάνι γάλα 2% με 1 φρυγανιά σικάλεως και 1 φέτα κίτρινο τυρί ελαφρύ.... Έχω βαρεθεί να τρώω το ίδιο πρωινό 5 μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Katrindm να σου ζησει! :):) τι καλα!

Εγώ για πρωινο τρώω γιαούρτι αντι για γάλα στη ίδια ποσότητα. Το γάλα έχει πολλά σακχαρα και ανεβάζει πολυ, ειδικα το πρωι που εχει μαζευτει πολλη κορτιζόλη στο αιμα και ανεβαινει πολυ τα ζαχαρο. Απο τότε που μου ειπε ο διαβητολογος να το αντικαταστησω με γιαούρτι είναι πολυ καλύτερα. Και τρώω μαζί με το γιαούρτι 30 γρ τυρι και 30γρ ψωμι ολικής αλλά προτιμαω να είναι με προζυμι ( οι μυκητες του προζυμιού τρώνε τα σακχαρα του αλευριου, έτσι τρέφονται, με συνέπεια να είναι πολυ καλύτερο απο άλλα ψωμιά. Το θέμα είναι ότι συχνά οι φουρνοι λένε "ψωμι με προζυμι" κι είναι ψέμα. Εμένα μου το ζυμώνει ο άντρας μου και έχω σωθεί! Αλλά δοκιμάστε με προζυμι, είναι πολυ καλό για διαβητικούς. Το ψωμι του τοστ έχει και δεξτρόζη (ή κάπως έτσι) μέσα ούτε είναι ζάχαρη, σκομα και τα ολικης. Μόνο ένα ψωμι ολικής για τοστ βρήκα χωρίς ζάχαρη, αλλα και πάλι τα 30 γρ θα ήταν μόνο μισό τοστ :-(

Κουράγιο μας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σπιρτούλη!!!

 

Στον διαβήτη κύησης που ελέγχεται με διατροφή , πάντα το πρωινό είναι υψηλότερο από τα υπόλοιπα!!! ΚΑι εγώ κάθα πρώι με γάλα και μια φρυγανιά δεν έπεφτα κάτω από 110!!ΕΝώ το μεσημερι και το βράδυ με πολύ φαγητό σπάνια ανέβαινα πάνω από 100!!!

συμφωνώ, εμείς την βγάζαμε με ολ μπραν, αυτά που είναι σαν στικάκια, με λίγο γάλα. Προς το τέλος ακόμα και αυτό μου ανέβαζε και την έβγαζα με ελάχιστο γάλα (ίσα στον καφέ). Ο μπέμπης δεν την έβγαζε, περίμενε το φρούτο που ήξερε ότι έρχεται :lol:

Κορίτσια αυτό με το πρωινό δεν παιζόταν, να ξυπνάς και να λες "τί ξύπνησα πρωινιάτικο και δεν μπορώ και να φάω". Με βοήθησε λοιπόν πολύ προς το τέλος ο πολύς ύπνος. Δεν δούλευα, ήμουν και με πρόωρες συσπάσεις τέζα, ειλικρινά με έσωσε. Ομως φρόντιζα πάντα το προηγούμενο βράδυ αν ξυπνούσα ή αν κοιμόμουν αργά να έτρωγα κατιτίς, αλλιώς έπιανε ταβάνι το πρωινό ζάχαρο πολλές ώρες ξενηστικωμένη.

Κουράγιο, συγχαρητήρια στην κοπέλα που γέννησε, με το καλό όλες!

 

υγ προοσχή στα ψωμιά των φούρνων, να προτιμάτε τυποποιημένα που αναγράφουν στην ετικέτα τί έχουν.

Η να νοικιάσετε τον άντρα της φίλης Lydia;s αποπάνω, αν τον παραχωρεί να σας ζυμώνει χεχε

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Εγώ τελικά με γιαούρτι και φρυγανιά το έσωσα 2 μέρες το πρωινό μου. Θα δοκιμάσω φρυγανιά με λίγο τυρί αύριο να δω. Ίσως φταιει που το ψωμί το φτιάχνω μόνη μου που μου το ανεβάζει το πρωί όμως μόνο. Τι να πω...

dev359pp___.png

iCDQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Katrindm να σου ζησει! :):) τι καλα!

Εγώ για πρωινο τρώω γιαούρτι αντι για γάλα στη ίδια ποσότητα. Το γάλα έχει πολλά σακχαρα και ανεβάζει πολυ, ειδικα το πρωι που εχει μαζευτει πολλη κορτιζόλη στο αιμα και ανεβαινει πολυ τα ζαχαρο. Απο τότε που μου ειπε ο διαβητολογος να το αντικαταστησω με γιαούρτι είναι πολυ καλύτερα. Και τρώω μαζί με το γιαούρτι 30 γρ τυρι και 30γρ ψωμι ολικής αλλά προτιμαω να είναι με προζυμι ( οι μυκητες του προζυμιού τρώνε τα σακχαρα του αλευριου, έτσι τρέφονται, με συνέπεια να είναι πολυ καλύτερο απο άλλα ψωμιά. Το θέμα είναι ότι συχνά οι φουρνοι λένε "ψωμι με προζυμι" κι είναι ψέμα. Εμένα μου το ζυμώνει ο άντρας μου και έχω σωθεί! Αλλά δοκιμάστε με προζυμι, είναι πολυ καλό για διαβητικούς. Το ψωμι του τοστ έχει και δεξτρόζη (ή κάπως έτσι) μέσα ούτε είναι ζάχαρη, σκομα και τα ολικης. Μόνο ένα ψωμι ολικής για τοστ βρήκα χωρίς ζάχαρη, αλλα και πάλι τα 30 γρ θα ήταν μόνο μισό τοστ :-(

Κουράγιο μας!!

 

Αυτό με το γάλα και το γιαούρτι δεν το ήξερα.... και γέμιζα και ένα ποτήρι μέχρι πάνω γιατί με 1 φρυγανιά τι να χορτάσεις? Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και απαχο τυρι μαζί με φρυγανιά (ολικής) και το γιαούρτι. Η πρωτεΐνη, οπως κσι οι φυτικες ινες, βοηθούν στην πιο αργή διάσπαση της γλυκόζης και δεν ανεβαίνει τόσο απότομα το ζαχαρο

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και απαχο τυρι μαζί με φρυγανιά (ολικής) και το γιαούρτι. Η πρωτεΐνη, οπως κσι οι φυτικες ινες, βοηθούν στην πιο αργή διάσπαση της γλυκόζης και δεν ανεβαίνει τόσο απότομα το ζαχαρο

 

το άπαχο τυρί με την φρυγανιά ολικής το έχω στάνταρ εδώ κ 5 μήνες.... αλλά δεν ήξερα ότι το γάλα μου το ανεβάζει.... κ με την ινσουλίνη έχει ρυθμιστεί πολύ καλά, μόνο το πρωινό μου κάνει νάζια:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε ευτυχία που θα είναι η μερα που το πρωινο μας δε θα είναι τυρι-ψωμι-γιαούρτι/γάλα!!! Σα να ζω τη μερα της μαρμότας είναι τα πρωινά μου :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηταν τη δεύτερη μέρα αν θυμάμαι καλά, που αντί να ξεκινήσω για τη ΜΕΝΝ κατευθύνθηκα στο κυλικείο! Μη νομίζεις, ούτε τον καφέ που πήρα ήπια αλλά ούτε και το κρουασάν έφαγα. Γενικά στο μαιευτήριο έπαιζε τρελό φαγητό (Λητώ) και δεν είχα αγγίξει.

Την τέταρτη μέρα τα ξεπάτωσα όλα, είχα αρχίσει να συνέρχομαι! Στο δε σπίτι έτρεχε κάθε πρωί ο άντρας μου στον φούρνο, μου φαινόταν αδιανόητο να πιω καφέ με γάλα και να φάω φρυγανιά με τυρί :lol:

Μετά άρχισε το μεγάλο φαγοπότι, έτρωγα ό,τι μπορείτενα φανταστείτε, κάθε μέρα, ό,τι επιθυμούσα! Κι έχανα βάρος...ωραίες εποχές!

Το παραμύθι τέλειωσε πάνω στο μήνα που σταμάτησα τις αντλήσεις. Από εκεί και πέρα έτρωγα κι έβαζα ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε ευτυχία που θα είναι η μερα που το πρωινο μας δε θα είναι τυρι-ψωμι-γιαούρτι/γάλα!!! Σα να ζω τη μερα της μαρμότας είναι τα πρωινά μου :?

 

Αχ.... κ εγώ τα ίδια σκέφτομαι.... Έχω αρχίσει ήδη και κάνω παραγγελίες τι θέλω να μου φέρουν στο μαιευτήριο!!! Πάντως με το γιαούρτι σήμερα ήταν όντως πιο κάτω το ζάχαρο... μόνο 110!!! Κάτι είναι κ αυτό πάντως από τα 120αρια που χτυπούσα τις τελευταίες μέρες:-)

Link to comment
Share on other sites

Ηταν τη δεύτερη μέρα αν θυμάμαι καλά, που αντί να ξεκινήσω για τη ΜΕΝΝ κατευθύνθηκα στο κυλικείο! Μη νομίζεις, ούτε τον καφέ που πήρα ήπια αλλά ούτε και το κρουασάν έφαγα. Γενικά στο μαιευτήριο έπαιζε τρελό φαγητό (Λητώ) και δεν είχα αγγίξει.

Την τέταρτη μέρα τα ξεπάτωσα όλα, είχα αρχίσει να συνέρχομαι! Στο δε σπίτι έτρεχε κάθε πρωί ο άντρας μου στον φούρνο, μου φαινόταν αδιανόητο να πιω καφέ με γάλα και να φάω φρυγανιά με τυρί :lol:

Μετά άρχισε το μεγάλο φαγοπότι, έτρωγα ό,τι μπορείτενα φανταστείτε, κάθε μέρα, ό,τι επιθυμούσα! Κι έχανα βάρος...ωραίες εποχές!

Το παραμύθι τέλειωσε πάνω στο μήνα που σταμάτησα τις αντλήσεις. Από εκεί και πέρα έτρωγα κι έβαζα ;)

 

Εννοείται πως είναι αδιανόητο, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.... Κρουασάν, τσουρέκια με μερέντα, τυροπιτούλα, κτλ, κτλ, κτλ.... Βγάζω πρόγραμμα εγώ!!! Λες να πάρουμε κιλά μετά την γέννα, αντί να χάσουμε εμείς....? Δεν πειράζει ας φάω εγώ ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα κ ότι άλλο μου έχει λείψει κ μετά ξεκινάω κ δίαιτα...

Link to comment
Share on other sites

Αχ.... κ εγώ τα ίδια σκέφτομαι.... Έχω αρχίσει ήδη και κάνω παραγγελίες τι θέλω να μου φέρουν στο μαιευτήριο!!! Πάντως με το γιαούρτι σήμερα ήταν όντως πιο κάτω το ζάχαρο... μόνο 110!!! Κάτι είναι κ αυτό πάντως από τα 120αρια που χτυπούσα τις τελευταίες μέρες:-)

xaxaxaxa καλά εκεί έφαγα την πιο μεγάλη ήττα...όλο τον καιρό ζητούσα παγωτό βανίλια, κρέμα πως το λένε, το πιο απλό, χωρίς τίποτα μέσα. Αλλά πολύ! Ελεγα του άντρα μου δε θα τολμήσεις να βγείς από το μαιευτήριο χωρίς να μου φέρεις μια τεράστια γαβάθα με παγωτό βανίλια!

είχα πρήξει τους πολύ δικούς μου από που να μου πάρουν παγωτό, κάθε ένας είχε κοντά του και άλλη μάρκα Haggen daz, δωδώνη κτλ ε είχα πραγγείλει σε όλους :lol:

Και όταν μπήκα για γέννα, αλλά και μετά από αυτή για πολλές πολλές μέρες, είχα ένα απίστευτο μπούκωμα στο κεφάλι, χωρίς βήχα, συνάχι, χωρίς τίποτα. Ημουν όμως τόσο μπουκωμένη που μόνο παγωτό δεν ήθελα να φάω.

Οταν πέρασε το μπούκωμα έτρωγα διαρκώς παγωτό, (βανίλια πάνταμη ξεχνιόμαστε), λες και δεν υπήρχε αύριο :lol: Νομίζω μου κατέβαζε και γάλα!:cool:

 

Στη φάση δίαιτα που λές είχα μπεί 3 μήνες πρίν, ε ακόμα στο μπάσιμο είμαι :lol: Δυστηχώς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa καλά εκεί έφαγα την πιο μεγάλη ήττα...όλο τον καιρό ζητούσα παγωτό βανίλια, κρέμα πως το λένε, το πιο απλό, χωρίς τίποτα μέσα. Αλλά πολύ! Ελεγα του άντρα μου δε θα τολμήσεις να βγείς από το μαιευτήριο χωρίς να μου φέρεις μια τεράστια γαβάθα με παγωτό βανίλια!

είχα πρήξει τους πολύ δικούς μου από που να μου πάρουν παγωτό, κάθε ένας είχε κοντά του και άλλη μάρκα Haggen daz, δωδώνη κτλ ε είχα πραγγείλει σε όλους :lol:

Και όταν μπήκα για γέννα, αλλά και μετά από αυτή για πολλές πολλές μέρες, είχα ένα απίστευτο μπούκωμα στο κεφάλι, χωρίς βήχα, συνάχι, χωρίς τίποτα. Ημουν όμως τόσο μπουκωμένη που μόνο παγωτό δεν ήθελα να φάω.

Οταν πέρασε το μπούκωμα έτρωγα διαρκώς παγωτό, (βανίλια πάνταμη ξεχνιόμαστε), λες και δεν υπήρχε αύριο :lol: Νομίζω μου κατέβαζε και γάλα!:cool:

 

Στη φάση δίαιτα που λές είχα μπεί 3 μήνες πρίν, ε ακόμα στο μπάσιμο είμαι :lol: Δυστηχώς!

 

Ε!ρε γλέντια.... Εγώ πάλι ένα θέμα με τη σοκολάτα? Τους τα έχω μοιράσει κιόλας, άλλος πάστα, άλλος λουκουμάδες με μερέντα, άλλος τσουρέκι γεμιστό... Άστα....:lol: Για δίαιτα δεν ξέρω.... μετά τη διατροφή του ζαχάρου μου φαίνεται ότι μπορώ να κάνω ό,τι δίαιτα υπάρχει και να νοιώθω κ ότι χορταίνω κιόλας:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδιά απο τη μια κάνω λίστες με το τι θα φάω μετα (μακαρονάδες, ψωμάρες, σοκολατόπιτες, τσουρέκια γεμιστα κλπ) κι απο την άλλη με έχει πιάσει πανικός μετα απο 6 μήνες -απο τους 7 που ειμαι εγκυος- που ζω με ζαχαρο κύησης ότι δε θα μου φύγει μόλις γέννησω, ή ότι θα πρέπει να προσέχω παρα πολυ μια ζωή για να μην πάθω διαβήτη (που λένε οι διαβητολογοι στο Αλεξανδρα ότι 30% των γυναικών με ζαχαρο κύησης κάνουν διαβήτη στην εμμηνόπαυση) και δε μπορω να ευχαριστηθώ με τη σκέψη του τι θα φάω γιατι όλο σκέφτομαι ότι αποκλείεται να γίνεται να τρωω οτι θελω κι ότι θα πρέπει να συγκρατουμαι και να προσέχω κλπ κλπ. Έχω ξεχάσει πως είναι η φυσιολογική ζωή κι είναι σα να φοβάμαι ότι δε θα επιστρέψω ποτέ σ'αυτην!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδιά απο τη μια κάνω λίστες με το τι θα φάω μετα (μακαρονάδες, ψωμάρες, σοκολατόπιτες, τσουρέκια γεμιστα κλπ) κι απο την άλλη με έχει πιάσει πανικός μετα απο 6 μήνες -απο τους 7 που ειμαι εγκυος- που ζω με ζαχαρο κύησης ότι δε θα μου φύγει μόλις γέννησω, ή ότι θα πρέπει να προσέχω παρα πολυ μια ζωή για να μην πάθω διαβήτη (που λένε οι διαβητολογοι στο Αλεξανδρα ότι 30% των γυναικών με ζαχαρο κύησης κάνουν διαβήτη στην εμμηνόπαυση) και δε μπορω να ευχαριστηθώ με τη σκέψη του τι θα φάω γιατι όλο σκέφτομαι ότι αποκλείεται να γίνεται να τρωω οτι θελω κι ότι θα πρέπει να συγκρατουμαι και να προσέχω κλπ κλπ. Έχω ξεχάσει πως είναι η φυσιολογική ζωή κι είναι σα να φοβάμαι ότι δε θα επιστρέψω ποτέ σ'αυτην!

 

Και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό πολλές φορές, αλλά όσο πλησιάζει ο καιρός προτιμώ να κάνω γλυκιές σκέψεις με τον μπεμπάκο μου και μια πάστα σοκολατίνα αγκαλιά....!!!:lol: Εντάξει πέρα από την πλάκα θέλει προσοχή.... Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να μην πέσω με τα μούτρα, αλλά όχι στέρηση, απλά μέτρο, ώστε να αρχίσει το πάγκρεας να μπαίνει σιγά, σιγά σε ρυθμό και ότι επίσης ο θηλασμός βοηθάει πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Μετά από 3 μέρες με πολύ καλές τιμές πρωί- μεσημέρι- βράδυ είπα σήμερα το πρωί να το ρίξω έξω και να ρισκάρω.... Έφαγα 2 φρυγανιές με μίση φέτα τυρί και μίση φέτα γαλοπούλα στην κάθε μια... 135 μέτρηση..:cry:

Δεν αντέχω το γιαούρτι. Λετε να μου το ανέβασε ο συνδυασμός τυρί-γαλοπούλα? Μηπως αύριο να δοκιμάσω φρυγανιά με τυρί ή γαλοπούλα?? Απελπισία....

dev359pp___.png

iCDQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!

 

Πωπω όλα αυτά σκεφτόμουν και εγώ!!μέχρι καριόκες έφτιαξα να πάρω στον μαιευτήριο!!! ΕΚτός από τις 2 πρώτες μέρες μετά τον τοκετό, που έπινα μόνο τσάι λόγω καισαρικής, τις υπόλοιπες μέρες στο μαιευτήριο έτρωγα το φαγητό του μαιευτηρίου που ήταν αρκετό μπορώ να πω!!Και το πρωινό ,όλο κρουασανάκια και κεικ και μαρμελάδες!!!Αλλά τόσο καιρό στην δίαιτα, δεν είχα και πολύ όρεξη να σας πω την αλήθεια!!! Από τις καριόκες έφαγα μόνο μια, την τελευταία μέρα!!!

 

Τώρα εδώ στο σπίτι, τρώω περισσότερο, αλλά έχω περισσότερο όρεξη για φαγητά που δεν έτρωγα πάρα για γλυκά!!!

 

Σήμερα μέτρησα το πρωί το σάκχαρο και ήταν σαν να μην έφαγα!!! Μετά από 1/2 μαφιν, μια κούπα γάλα και μια χούφτα φιτνες, και 3 φρυγανιές με ταχίνι και μέλι ---> 76!!!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...