Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Νομίζω ότι αν απλα ρωτήσεις κάποιον ακόμη ή κανεις μετρήσεις για κανένα μήνα στο σπίτι θα νιώσεις πιο σίγουρη και θα σου φύγει η έγνοια. Όλα καλα φαίνονται πάντως :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα στις υπόλοιπες ζαχαρόπληκτες εγκυούλες

 

γράφω για να ρωτήσω τη γνώμη σας

 

το ζάχαρο νηστείας μου συνεχίζει να είναι 95 σταθερά

αλλά η γιατρός μου δεν με έχει βάλει ακόμα στην ινσουλίνη

 

την άλλη βδομάδα έχω την αυχενική

 

επειδή είμαι στο πρώτο τρίμηνο θα περιμένουμε λίγο λέει

 

να την εμπιστευτώ?

διαβάζω εδώ ότι πάνω από 90 στο νηστείας ξεκινάνε ινσουλίνη

 

κι αυτή 90 μου είχε δώσει όριο

αλλά δεν ξέρω τι περιμένει

 

εγώ ανησυχώ αλλά επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα

γυρίσει πολλούς γιατρούς και με μπέρδεψαν

δεν ξέρω τι να κάνω....

 

τα μεταγευματικά είναι καλά

αλλά μου έχει πει να μετράω στη 1 1/2 ώρα με όριο 125

δεν ξέρω πόσο ανεβαίνει την πρώτη ώρα

δεν τολμάω να μετρήσω

πάντως στη 1 1/2 ώρα είναι 95-100

κι αν φάω πιο χαλαρά 110-120

 

επίσης ότι ώρα και να το μετρήσω

πιο κάτω από 88-89 δεν μου βγάζει

 

είμαι δήλαδή όλη μέρα σταθερά στο 90-100

πόσο κακό είναι αυτό?

γιατί είναι τόσο χαλαρή η γιατρός?

 

πάντως για το θυροειδή που με παρακολουθεί έπεσε μέσα

σ'αυτό που μου είπε (ότι δηλ. να μην αυξήσουμε τη δόση)

οπώς και για τα μεταγευματικά που μου είπε ότι θα είναι καλά

και να μην τα μετράω συνέχεια....

 

τι να κάνω?

ο γυναικολόγος μου την εμπιστεύεται

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου :)

Είναι μπερδεμένο το θέμα με τους διαβητολογους και έχω συνειδητοποιήσει απο το φόρουμ ότι υπάρχουν πολλές διαφορετικές οδηγίες. Το σύνηθες είναι να μετριεσαι μια ώρα μετα κι όχι μιάμιση (εμένα μου λέει αν το φαγητο μου διαρκεί είκοσι λεπτα ή μισή ώρα να πρόσθετω συν δέκα ή δεκαπέντε λεπτα στη μια ώρα που θα μετρηθω.

Και ναι, σαφώς το κανονικό είναι το νηστειας να μην ξεπερνάει το 90. Αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετός λόγος για να αρχίσεις ινσουλίνη. Εγω την άρχισα στον 3ο μήνα παρόλο που τα νηστειας μου ήταν πάντα πολυ καλα γιατι ανεβαινε μετα το πρωινο μου.

Έχεις δοκιμάσει τους σπόρους chia? διαβάζω πολυ για αυτούς τελευταία, είναι κάτι σποράκια πολυ γνωστά για το ότι βοηθούν τις τροφές που τρώμε να διαλύονται σε ζάχαρη πολυ πιο αργα κι έτσι να μην ανεβαίνει απότομα το ζαχαρο. Διάβασα ότι το συνιστούν στο εξωτερικό αρκετοί γυναικολογοι για διαβήτη κύησης - εγω δεν το παίρνω γιατι διάβασα ότι αν έχεις θέμα με το αίμα σου μπορει να στο κάνει thinner και, επειδή παίρνω αντιπηκτικές ενέσεις για ελαφριά θρομβοφιλία, το φοβήθηκα. Για ψάξτο όμως στο Ίντερνετ λίγο, ίσως να βοηθούσε μια κουτάλα πριν τον ύπνο. Και έχω και φίλους διαβητικούς που το παίρνουν και τους βοηθά πολυ στα πρωινά ζαχαρα.

Και φυσικά θα μπορούσες να πάρεις και μια 2η γνώμη διαβητολογου. Εγω πήγα σε τρεις πριν καταλήξω σε ποιον θα μείνω

Link to comment
Share on other sites

chrimai ο μετρητής στο δείχνει σταθερά 95?? Μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο σταθερός !!Γιατί εμένα ο μετρήτης την μια μέρα το δείχνει 78, την άλλη 85, αλλά στο εργαστήριο είναι 75!!Δηλαδή έχει μια απόκλιση προς τα πάνω!!!

 

Εσένα το εργαστήριο τι τιμές σου βγάζει στο νηστείας?? και τι τιμή γλυκοζυλιωμένη έχεις?? Αυτή δείχνει την μέση τιμή του σακχάρου!!!

 

Πάντως για το θυρεοειδή , απ'ότι μου έχει πει ο δικός μου ενδοκρινολόγος!!Το 1ο τρίμηνο δεν την αυξάνουν την δόση, επείδη αυξάνεται κατακόρυφα η β-hCG η οποία ρίχνει την TSH!!! είναι δεδομένο δηλαδή!! Μετά που αρχίζει να πέφτει η χοριακή , τότε ξαναμετράς τις τιμές για να δεις αν χρειάζεται αύξηση της δόσης!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και καλό κουράγιο!

Κι εγώ είχα εμφανίσει διαβήτη κύησης στην 20ή εβδομάδα και καταλαβαίνω όλα όσα γράφετε λες και τα ξαναπερνάω! :( Νομίζω ότι από όλα όσα μου έτυχαν στην εγκυμοσύνη, ο διαβήτης και οι συσπάσεις ήταν τα χειρότερα και με είχαν επηρεάσει πολύ αρνητικά στην ψυχολογία.

 

Ο δικός μου διαβητολόγος μου είχε θέσει όρια 90-120 και έκανα 6 μετρήσεις την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ). Με αυστηρή διατροφή ήταν ελεγχόμενος αλλά έκανα και λίγο ινσουλίνη προς το τέλος, όταν πήρα κορτιζόνη.

Όταν γέννησα (με καισαρική λόγω άλλου προβλήματος), μου είπε απλώς να το ξεχάσω. Δεν έχω ξαναασχοληθεί με το σάκχαρο τρία χρόνια τώρα, αλλά δεν σας κρύβω ότι με απασχολεί η πιθανότητα να εξελιχθεί σε μελλοντικό μόνιμο διαβήτη.

 

Κάτι που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι ο διαβητολόγος μου είχε πει ότι το γάλα το πρωί ανεβάζει τις τιμές και στην περίπτωσή μου (και μιας φίλης) είχε δίκιο, γι'αυτό το έπινα το απόγευμα. Για πρωινό έτρωγα μία ομελέτα ή μία φέτα σίκαλης συν τυρί και γαλοπούλα.

 

Επίσης, με είχε βοηθήσει πολύ στην ψυχολογία μου η συγκεκριμένη ιστοσελίδα, είχε πολλές πληροφορίες.

http://www.plus-size-pregnancy.org/gd/gd_index.html

 

Καλή συνέχεια και το κεφάλι ψηλά, όσο μπορείτε μην το αφήνετε να σας επηρεάζει. :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό κουράγιο!

Κι εγώ είχα εμφανίσει διαβήτη κύησης στην 20ή εβδομάδα και καταλαβαίνω όλα όσα γράφετε λες και τα ξαναπερνάω! :( Νομίζω ότι από όλα όσα μου έτυχαν στην εγκυμοσύνη, ο διαβήτης και οι συσπάσεις ήταν τα χειρότερα και με είχαν επηρεάσει πολύ αρνητικά στην ψυχολογία.

 

Ο δικός μου διαβητολόγος μου είχε θέσει όρια 90-120 και έκανα 6 μετρήσεις την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ). Με αυστηρή διατροφή ήταν ελεγχόμενος αλλά έκανα και λίγο ινσουλίνη προς το τέλος, όταν πήρα κορτιζόνη.

Όταν γέννησα (με καισαρική λόγω άλλου προβλήματος), μου είπε απλώς να το ξεχάσω. Δεν έχω ξαναασχοληθεί με το σάκχαρο τρία χρόνια τώρα, αλλά δεν σας κρύβω ότι με απασχολεί η πιθανότητα να εξελιχθεί σε μελλοντικό μόνιμο διαβήτη.

 

Κάτι που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι ο διαβητολόγος μου είχε πει ότι το γάλα το πρωί ανεβάζει τις τιμές και στην περίπτωσή μου (και μιας φίλης) είχε δίκιο, γι'αυτό το έπινα το απόγευμα. Για πρωινό έτρωγα μία ομελέτα ή μία φέτα σίκαλης συν τυρί και γαλοπούλα.

 

Επίσης, με είχε βοηθήσει πολύ στην ψυχολογία μου η συγκεκριμένη ιστοσελίδα, είχε πολλές πληροφορίες.

http://www.plus-size-pregnancy.org/gd/gd_index.html

 

Καλή συνέχεια και το κεφάλι ψηλά, όσο μπορείτε μην το αφήνετε να σας επηρεάζει. :)

 

Καλημέρα,δεν έκανες επαναληπτική καμπύλη μετά την εγκυμοσύνη?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,δεν έκανες επαναληπτική καμπύλη μετά την εγκυμοσύνη?

 

Όχι, δεν μου το είπε κανείς. Ρώτησα μάλιστα το διαβητολόγο για το τι πρέπει να κάνω στο μέλλον και μου είπε απλώς να το ξεχάσω. Και ο γυναικολόγος μου δεν μου είπε κάτι σχετικό και είναι μεγάλος ψείρας. Με βάλατε σε σκέψεις όμως και θα τον ρωτήσω τον άλλο μήνα που θα πάω για έλεγχο.

Σε τι διάστημα σας έχουν πει να την κάνετε?

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μου το είπε κανείς. Ρώτησα μάλιστα το διαβητολόγο για το τι πρέπει να κάνω στο μέλλον και μου είπε απλώς να το ξεχάσω. Και ο γυναικολόγος μου δεν μου είπε κάτι σχετικό και είναι μεγάλος ψείρας. Με βάλατε σε σκέψεις όμως και θα τον ρωτήσω τον άλλο μήνα που θα πάω για έλεγχο.

Σε τι διάστημα σας έχουν πει να την κάνετε?

 

Γενικώς τα διαστήματα παίζουν από διαβητολόγο σε διαβητολόγο.Ο δικός μου πχ μου είπε όταν αποθηλάσω. Έχω γράψει τα σχετικά δικά μου παραπάνω (γράφω με γαλάζια γράμματα οπότε αν θες τα διακρίνεις εύκολα)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ, τότε, εμείς ακοοοοοόμα θηλάζουμε! :)

 

Και εγώ θηλάζω ακόμη αλλά μου έχει έρθει περίοδος ήδη 4 φορές και μου είχε πει μετά τον 3ο κύκλο να την κάνω όπως και έκανα:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έχει έρθει περίοδος εννοείται, θα ρωτήσω το γυναικολόγο μου μήπως κάνω κι εγώ καμία καμπύλη για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο! Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!:)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικα μάλιστα λένε ότι αν πάθεις διαβήτη κύησης καλο θα είναι να κανεις μια καμπύλη κάθε τριετία στην υπόλοιπη ζωη σου για να είσαι σίγουρη ότι όλα ΟΚ. Είναι όντως αυξημένες οι πιθανότητες μελλοντικού διαβήτη γι'αυτο καλο είναι και να κανεις τις εξετάσεις κάθε μερικά χρόνια και να κανεις άσκηση και καλη διατροφη.

Oneiraki αν θυμάμαι καλα εσυ ταλαιπωρείσαι ακόμη ή σου πέρασε εντελώς ο διαβητης? αναρωτιέμαι όταν λέμε προσεκτική διατροφη μετα, αυτο δε σημαίνει ότι δε θα τρώμε και τα γλυκά και τις μακαρονάδες μας που και που ε? :?

Είμαι στην 27η εβδομάδα και είμαι ήδη 20 εβδομάδες με διαβήτη και παει να μου στρίψει πλέον απο τους περιορισμούς! Δε βλέπω την ώρα να γέννησω να φάω μια τυρόπιτα!!! Και, βλακωδώς, το ξέρω, αλλά ανεξέλεγκτα, μετα απο τοσυς μηνες ηδη, με έχει πιάσει τρόμος ότι δε θα μου φύγει μετα κι ότι θα ζω πάντα τόσο περιορισμένα διατροφικά όσο τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μάλιστα λένε ότι αν πάθεις διαβήτη κύησης καλο θα είναι να κανεις μια καμπύλη κάθε τριετία στην υπόλοιπη ζωη σου για να είσαι σίγουρη ότι όλα ΟΚ. Είναι όντως αυξημένες οι πιθανότητες μελλοντικού διαβήτη γι'αυτο καλο είναι και να κανεις τις εξετάσεις κάθε μερικά χρόνια και να κανεις άσκηση και καλη διατροφη.

Oneiraki αν θυμάμαι καλα εσυ ταλαιπωρείσαι ακόμη ή σου πέρασε εντελώς ο διαβητης? αναρωτιέμαι όταν λέμε προσεκτική διατροφη μετα, αυτο δε σημαίνει ότι δε θα τρώμε και τα γλυκά και τις μακαρονάδες μας που και που ε? :?

Είμαι στην 27η εβδομάδα και είμαι ήδη 20 εβδομάδες με διαβήτη και παει να μου στρίψει πλέον απο τους περιορισμούς! Δε βλέπω την ώρα να γέννησω να φάω μια τυρόπιτα!!! Και, βλακωδώς, το ξέρω, αλλά ανεξέλεγκτα, μετα απο τοσυς μηνες ηδη, με έχει πιάσει τρόμος ότι δε θα μου φύγει μετα κι ότι θα ζω πάντα τόσο περιορισμένα διατροφικά όσο τώρα!

 

Μου είπε γλυκά,αναψυκτικά,λιπαρά κομμένα και πολύ άσκηση κάτι το οποίο εγώ δεν κάνω (που να βρω χρόνο!???)..Διατροφή εξίσου ίδια απλώς όχι τόσο αυστηρή..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Lydias12, έτσι ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ, λες και διαβάζω εμένα τότε! :)

Προς το τέλος της εγκυμοσύνης αυτό που είχα λυσσάξει να φάω δεν ήταν τα γλυκά αλλά τα λιπαρά. Ονειρευόμουν γεμιστά και καρμπονάρες!

Μετά τη γέννα, με είχε πιάσει μια μανία για φαγητό και γλυκά και καταβρόχθιζα τα πάντα. Έφαγα 2 κιλά σπιτική μαρμελάδα μόνη μου πολύ πριν σαραντήσω! :)

Μετά από κανένα 6μηνο χαλάρωσα και πεινούσα λιγότερο, αλλά η λιγούρα για τα γλυκά μου έμεινε. Πριν την εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να φάω ολόκληρο γλυκό, μου ερχόταν αηδία. Δυστυχώς δεν επανήλθα σε αυτό τον τομέα. ;)

Γενικά τρώω φυσιολογικά, από όλα, σε λογικές ποσότητες. Από άσκηση δεν προλαβαίνω και ούτε έχω αντοχές με τον ξενύχτη κανακάρη μου, αλλά προσπαθώ να περπατάω λίγο. Προσπαθώ να μην πολυαγχώνομαι για το μέλλον, θα τρελαθώ. Κάποια στιγμή το σκεφτόμουν έντονα, αλλά αποφάσισα ότι δεν θα στεναχωρηθώ για κάτι που ίσως συμβεί. Αν μου τύχει, μου έτυχε. Έχω γνωστούς διαβητικούς και οι περιορισμοί είναι λιγότεροι από ότι για τις εγκυμονούσες.

Πάντως, είναι ένας λόγος που το σκέφτομαι πολύ για δεύτερο παιδί, με τρομάζει και μόνο η ιδέα... Τον μετρητή σακχάρου τον φοβόμουν πιο πολύ από τις ενέσεις ηπαρίνης στην κοιλιά! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και πάλι

 

katrindm μετράω το νηστείας κάθε πρωί εδώ κι ένα μήνα περίπου (28 μέρες)

κάθε βδομάδα κάνω ένα ζάχαρο νηστείας στο εργαστήριο....οπού ταυτόχρονα τσεκάρω και το μηχανάκι....

 

στις 28 μετρήσεις οι 18 είναι έως 95 (86-95) ενώ

10 είναι 96-97 εκτός από 2 που ήταν 98-99

 

αλλά 5 φορές που έχω πάει στο εργαστήριο έχει βγάλει κατά σειρά

86, 96, 95, 94, 95

και το μηχανάκι από το δάχτυλο πάντα βγάζει από 1 έως 8 μονάδες παραπάνω έχω πάει και σε διαφορετικά εργαστήρια

 

 

έχω δοκιμάσει διάφορες πατέντες για γεύμα προ ύπνου

έχω ξυπνήσει τη νύχτα σε διάφορες ώρες και έχω πιεί κάτι

αλλά δεν πέφτει κάτω από 90 το πρωινό

σήμερα είχα 92

 

έφαγα πρωινό ένα ποτήρι γάλα με 2 φρυγανιές ολικής

εννοείται ότι δε χόρτασα και στις 2 ώρες πεινούσα τρελά

μετράω επίτηδες 1η ώρα 140...άγχώνομαι και ξαναμετράω

τη 2ώρα και είχα 91....

μετά από 10 λεπτά δε ξέρω γιατί αλλά είχα συμπτώματα υπογλυκαιμίας

στο τσάκ πρόλαβα και ήπια λίγη πορτοκαλάδα και συνήλθα

τρόμαξα πάρα πολύ

και τώρα είμαι χάλια και σωματικά και ψυχολογικά

 

πήρα τη γιατρό και μου είπε ότι δεν την ανησυχεί καθόλουτο 140

εφόσον έπεσε γρήγορα και το μεταβολίζω

και μου είπε ότι δεν μπορεί να με βάλει με αυτές τις τιμές

ακόμα σε ινσουλίνη γιατί θα κάνω υπογλυκαιμίες

 

τι να κάνω έγω αγχωθεί τρελά

κι αυτό με την υπογλυκαιμία σήμερα τι ήταν

είναι δυνατόν να έχω 91 και σε 10 λεπτά να πάθω υπογλυκαιμία

ξαφνικά?

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το έγραψα και παραπάνω, κοιτάξτε μήπως το γάλα το πρωί σας ανεβάζει πολύ τις τιμές, εγώ όταν το μετέφερα στο απογευματινό γεύμα έπεσαν οι πρωινές μετρήσεις.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο διαβητολόγος μου είπε να ξανακάνω μια καμπύλη 3 μήνες μετά την γέννα!!Και σχετικά με την διατροφή, μπορώ να τρώω ελευθερα μετά την γέννα, απ'όλα!! Δεν ξέρω ίσως επειδή η καμπύλη πριν την εγκυμοσύνη ήταν πολύ καλή!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου είπε γλυκά,αναψυκτικά,λιπαρά κομμένα και πολύ άσκηση κάτι το οποίο εγώ δεν κάνω (που να βρω χρόνο!???)..Διατροφή εξίσου ίδια απλώς όχι τόσο αυστηρή..

 

Γλυκά κομμένα ?? εντελώς?! Και πως είσαι μ'αυτο? γιατι βρε oneiraki, είσαι σε αυτο το στάδιο που λένε το προδιαβητικό που δεν έχεις ανοχή στη ζάχαρη? (δε θυμάμαι πως το λένε). Πως είσαι εντάξει με ολο αυτο? ζορικο μου ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Chrimai οπωσδήποτε λάβε το υπόψη σου αυτο με το γάλα! Εγω αντικατέστησε το πρωινο γάλα με γιαούρτι στην ίδια ποσότητα και ίδια λιπαρα και είναι παρα πολυ καλύτερα τς πρωινα ζαχαρα. 3 ώρες αργότερα που τρώω σνακ φρυγανιά με τυρι πάνω και 125γρ γάλα και είμαι μια χαρα. Το πρωι το γάλα είναι πολυ κακο.

 

Επισης, αν κάποια στιγμή χρειαστει να κανεις ινσουλίνη θα δεις ότι οι υπογλυκαιμίες ρυθμίζονται με λίγα κόλπα. Εγω έκανα 2-3 τη μέρα όταν την άρχισα ινσουλινη κι ας έτρωγα κάθε 3 ώρες. Ώσπου ο διαβητολογος μου πρότεινε να τρώω το σνακ δυόμιση ώρες μετα το πρωινο αντι για τρεις και μετα απο μια ώρα να τρώω μόνο του το φρούτο που κανονικά θα έτρωγα στο μεσημεριανο. Μια ώρα μετα το φρούτο τρώω και το μεσημεριανό μου. Έτσι ρυθμιστηκαν εντελώς οι υπογλυκαιμίες και δεν έχω ξαναπάθει δυο μήνες τώρα.

 

Αν χρειαστείς ινσουλίνη θα τα ξαναπούμε αυτα, αλλά για να μη σου δίνει σημαίνει ότι είσαι ΟΚ ακόμη. Ο γιατρος σου είναι καλός στους υπερηχους? το πολυ σημαντικο είναι να παρακολουθείτε το αμνιακο σου υγρο για να μην ανεβαίνει πολυ (πράγμα που δείχνει ότι κυκλοφορεί πολλή ζάχαρη στο αίμα σου και στον πλακουντα). Αν είναι μέσα στα φυσιολογικα το αμνιακο σου υγρο δεν έχεις λόγο να πάρεις ινσουλίνη εφόσον στο λέει και η διαβητολογος σου.

Κουράγιο κοριτσάκια, θα τελειώσει, που θα παει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

chrimai μήπως τρως φρούτο στο βραδινό σου. Εμένα που έτρωγα πάντα φρούτο μετά το βραδινό στο πρώτο μου παιδί το ζάχαρο νηστείας ήταν γύρω στο 86-89 πάντα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη (είμαι στην 35η εβδομάδα με διατροφή από το 2ο μήνα) τυχαία κάποιες βραδιές δεν έφαγα φρούτο και είδα ότι το ζάχαρο νηστείας έπεσε κάτω από 80. Και βέβαια από τότε σταμάτησα να τρώω το βράδυ φρούτο.

Σήμερα είχα ραντεβού με την ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι 3 μήνες μετά τον τοκετό θα πρέπει να κάνω καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης. Δεν τη ρώτησα όμως τί είναι η καμπύλη ινσουλίνης. Μήπως ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

Η καμπύλη ινσουλίνης είναι σα μια πιο προχωρημένη καμπύλη ζαχαρου. Σου μέτραν το ζαχαρο (συνήθως 3-4 φορές μέσα σε τρεις ωρες) και μαζι μέτραν και το πόση ινσουλίνη βγάζει ο οργανισμός σου στα ίδια διαστήματα. Είναι σα μια πιο εξειδικευμένη εξέταση που γινεται για να διευκρινιστούν θέματα διαβήτη. Παλι με σιρόπι γλυκόζης γινεται

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές συμπάσχουσες, μιας και μας βλέπω να τις πηγαίνουμε παρέα τις εγκυμοσύνες μας - με γκρίνιες, αγωνιες, νεύρα και τεραστιες λιγούρες - μέχρι να γεννησουμε αναρωτιόμουν ποτε γεννατε αλήθεια? Εμένα η ΠΗΤ μου είναι 19 Δεκεμβρίου :)

Link to comment
Share on other sites

Γλυκά κομμένα ?? εντελώς?! Και πως είσαι μ'αυτο? γιατι βρε oneiraki, είσαι σε αυτο το στάδιο που λένε το προδιαβητικό που δεν έχεις ανοχή στη ζάχαρη? (δε θυμάμαι πως το λένε). Πως είσαι εντάξει με ολο αυτο? ζορικο μου ακούγεται

 

Αυτό που μου είπε ο διαβητολογός που με είδε (που δεν ήτανε αυτός που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη και ο οποίος μου έδωσε το ελευθερο να τρώω ότι θέλω αφού γέννησα χωρίς περιορισμό κλπ) είναι ότι δεν θα έπρεπε να σταματήσω την διατροφή.Όχι τόσο αυστηρά αλλά δεν θα μπορούσα να τρώω τα πάντα ακριβώς γιατί λόγω διαβήτη κύησης είμαι σε προδιαβητικό στάδιο και για να αποφύγω να κάνω διαβήτη εκτός εγκυμοσύνης θα πρέπει να συνεχίσω να προσέχω. Αυτό μου είπε..Γενικώς εντάξει με τα γλυκά το έχω περιορίσει αρκετά (αυτές τις μέρες μόνο ξέφυγα με κέικ κλπ) ,αναψυκτικά δεν έπινα έτσι και αλλιώς και λιπαρά επίσης το πρόσεχα.Απλώς πλέον ξανάρχισα να κοιτάζω τις ετικέτες των τροφίμων για να δω πόσο σάκχαρα περιέχουν ,ότι έκανα δηλ και στην εγκυμοσύνη..

 

Πάντως για το γάλα σαν πρωινό ότι ανεβάζει έχει δίκιο η κοπέλα που το ανέφερε.Μου το είχε πει & εμένα ο γιατρός ότι το πρωί το σάκχαρο μεταβολίζεται πιο δύσκολα από το βράδυ..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είπε ο διαβητολογός που με είδε (που δεν ήτανε αυτός που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη και ο οποίος μου έδωσε το ελευθερο να τρώω ότι θέλω αφού γέννησα χωρίς περιορισμό κλπ) είναι ότι δεν θα έπρεπε να σταματήσω την διατροφή.Όχι τόσο αυστηρά αλλά δεν θα μπορούσα να τρώω τα πάντα ακριβώς γιατί λόγω διαβήτη κύησης είμαι σε προδιαβητικό στάδιο και για να αποφύγω να κάνω διαβήτη εκτός εγκυμοσύνης θα πρέπει να συνεχίσω να προσέχω. Αυτό μου είπε..Γενικώς εντάξει με τα γλυκά το έχω περιορίσει αρκετά (αυτές τις μέρες μόνο ξέφυγα με κέικ κλπ) ,αναψυκτικά δεν έπινα έτσι και αλλιώς και λιπαρά επίσης το πρόσεχα.Απλώς πλέον ξανάρχισα να κοιτάζω τις ετικέτες των τροφίμων για να δω πόσο σάκχαρα περιέχουν ,ότι έκανα δηλ και στην εγκυμοσύνη..

 

Πάντως για το γάλα σαν πρωινό ότι ανεβάζει έχει δίκιο η κοπέλα που το ανέφερε.Μου το είχε πει & εμένα ο γιατρός ότι το πρωί το σάκχαρο μεταβολίζεται πιο δύσκολα από το βράδυ..

 

Φανταζομαι οτι είναι τόσο αυστηρός γιατι, αν θυμάμαι καλα, η καμπύλη που έκανες μετα την εγκυμοσυνη δεν ήταν εντελώς φυσιολογική, σωστα? Έχεις ιστορικο διαβήτη στην οικογένεια? τι εκνευριστικό που είναι να συμβαίνει όλο αυτο ενω και λεπτος άνθρωπος είσαι, και δεν έχεις κάνει ακραίες γουρουνιες στη ζωη σου. Αμάν ο παλιοδιαβήτης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...