Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Θα μπω σε σειρα παλι,το ξερω απλα αυτη τη στιγμη εχω πεσει πολυ ψυχολογικα.. :(:(:(

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να έχεις πέσει περισσότερο ψυχολογικά από μένα δε νομίζω

ονειράκι δεν σε ξέρω αλλά επειδή κι εγώ είχα και έχω στεναχωρηθεί πολύ

με αυτό το θέμα δηλαδή την επαναλήπτικη καμπύλη που έκανα μετά τον

τοκετό θέλω να σου πώ ότι σε λίγες μέρες θα είσαι καλύτερα

 

είναι λίγο σοκ στην αρχή γιατί σε όλη την εγκυμοσύνη όλοι σου λένε

μην ανησυχείς θα φύγει μετά κτλ...

 

κι έτσι όταν πας για καμπύλη περιμένεις να δείς κάτι χαμηλότερο

κι όχι κάτι παραπλήσιο

 

σε μένα δεν έγινε και φρίκαρα πολύ αλλά σου ξαναλέω

δεν έχουμε ακόμα διαβήτη ούτε κι εσύ ούτε κι εγώ

 

και μια σωστή ισορροπημένη διατροφή με άσκηση θα την κάναμε έτσι κι αλλιώς ότι και να έδειχνε η καμπύλη

τουλάχιστον έτσι λένε σε όλες όσες έκαναν διαβητη κύησης

αλλά και σε όλο το κόσμο

 

εγώ προσέχω πολύ αλλά ένα γλυκάκι θα το φάω που και που

δεν χρειάζεται όμως να φάω και 2ο κομμάτι....

 

οπότε χαλαρωσε δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα

απλά είναι το παράπονο

αυτό με έπιασε κι εμένα

μην το αφήσεις να σε τρώει όμως

γιατί εγώ το παράκανα και δε θέλω να το πάθεις κι εσύ

κοίτα να χαρείς το μωράκι σου τώρα

και σε λίγο καιρό άρχισε να κάνεις σχέδια για το 2ο

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως θα μου περάσει.Έτσι & πέρυσι στην εγκυμοσύνη είχα πέσει στα πατώματα & μετά από κανένα μήνα συνήλθα..Απλά τώρα σκέφτομαι πόσο γολγοθάς θα είναι μία δεύτερη εγκυμοσύνη με αυτά και με αυτά και φρικάρω ακόμη περισσότερο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

γολγοθάς δε λές τίποτα

εμένα το νηστείας τσιμπάει από την αρχή....

 

ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα σταθερά 75

και στη καμπύλη και στις μετρήσεις....

 

και τώρα να το 95!!!

είναι να μη σκάω πες μου!!!

 

μετά μεταγευματικά παιζεις με τη διατροφή και το περπάτημα

και το παλεύεις αλλά με το νηστείας τι να κάνεις?

 

κι αυτή είναι η 3η εγκυμοσύνη

η 2η παλινδρόμησε στη βδομάδα που είμαι τώρα

και το πήραμε χαμπαρι σε τυχαίο υπέρηχο 2 βδομάδες μετα

εγώ μέτραγα ζάχαρο και ήταν στα ύψη

κι αγχωνόμουν και το μωράκι το είχα ήδη χάσει

δράμα

 

άσε δε φαντάζεσαι πως είμαι τώρα

δεν έχω μόνο το άγχος του ζαχάρου

έχω και το άγχος της αποβολής

όλο φυσάω και ξεφυσάω

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

για να μη σε φοβίσω το μωράκι δεν το έχασα από το ζάχαρο

δεν ήταν και τόσο υψηλό...πάλι 95 το πρωινό και 130 τα μεταγευματικά

και ξεκίνησα εκείνη την εγκυμοσύνη με γλυκοζηλιωμένη στο 5

 

είχε χρωμοσωματική ανωμαλία

δεν ήταν βιώσιμο

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα δεν μου είπε κανείς πάντως να κάνω γλυκοζηλιωμένη.. Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου:( Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Η γλυκοζηλιωμένη δείχνει πόσο ζαχαρο κυκλοφορεί στο αίμα σου τους τελευταίους 2-3 μήνες συνολικά, οπότε είναι ένας καλός τρόπος να δεις πόσο ζαχαρη τελικα έχει πάρει και το μωρο- και εσυ. (ο άντρας μου είναι γιατρός και τον έχω ΠΡΗΞΕΙ στις ερωτήσεις με το ζαχαρο κι'ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω τι δείχνει.Ευχαριστώ λέω να αποφύγω αυτή την εξέταση για να μην πιάσω εντελώς πάτο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Η γλυκοζηλιωμένη δείχνει πόσο ζαχαρο κυκλοφορεί στο αίμα σου τους τελευταίους 2-3 μήνες συνολικά, οπότε είναι ένας καλός τρόπος να δεις πόσο ζαχαρη τελικα έχει πάρει και το μωρο- και εσυ. (ο άντρας μου είναι γιατρός και τον έχω ΠΡΗΞΕΙ στις ερωτήσεις με το ζαχαρο κι'ολα αυτα!

 

χαχα lydia, αν είχα γιατρό άντρα παίζει να είχα αγοράσει και υπέρηχο στο σπίτι!!!

Κορίτσια, κετόνες μετράτε όσες είστε σε εγκυμοσύνη τώρα? Αν ναι, πώς τα πάτε? Εγώ έχω εμφανίσει συνολικά 10 φορές, άλλες φορές ίχνη και άλλες φορές σε υψηλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

χαχα lydia, αν είχα γιατρό άντρα παίζει να είχα αγοράσει και υπέρηχο στο σπίτι!!!

Κορίτσια, κετόνες μετράτε όσες είστε σε εγκυμοσύνη τώρα? Αν ναι, πώς τα πάτε? Εγώ έχω εμφανίσει συνολικά 10 φορές, άλλες φορές ίχνη και άλλες φορές σε υψηλά επίπεδα.

 

 

χαχαχαχα και μενα γιατρος ειναι!τετοια αναισθησια που δεν παιζει αλλο αν εχεις αντρα γιατρο!!!Τα θεωρει ολα τοσο φυσιολογικα plus οτι μπαινεις στον πειρασμο να διαβαζεις το καθε βιβλιο που υπαρχει για να βρεις τι εχεις !!

 

Ο υπερυχος για το σπιτι ειναι ΠΑΡΑ πολυ ακριβως , εγω του ειπα να μου παρει ενα NST machine poy kanei 6000 eyro alla den...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχα lydia, αν είχα γιατρό άντρα παίζει να είχα αγοράσει και υπέρηχο στο σπίτι!!!

Κορίτσια, κετόνες μετράτε όσες είστε σε εγκυμοσύνη τώρα? Αν ναι, πώς τα πάτε? Εγώ έχω εμφανίσει συνολικά 10 φορές, άλλες φορές ίχνη και άλλες φορές σε υψηλά επίπεδα.

 

Εγώ μετρούσα κετόνη στην εγκυμοσύνη.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

 

Και εγώ μετράω κετόνες !! Και η αλήθεια είναι ότι με αγχώνουν πιο πολύ από το σάκχαρο !!Δεν ξέρω γιατί!!!Και εγώ εχω εμφανίσει μερικές φορές!! Μια φορά δεν σηκώθηκα στην μέση της νύχτας να πιω γάλα ,, με πήρε ο ύπνος και το πρωί είχα κετόνες!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πως τις μετράμε τις κετόνες ρε παιδιά?

 

Εγώ τις μετρούσα με άλλο μηχανηματάκι που έπαιρνε άλλες ταινίες!Κοινώς άλλα χρήματα για εκείνες τις ταινίες που ήτανε σαφώς ακριβότερες του σακχάρου..μήπως απλώς να πουλάνε οι εταιρίες??:confused::confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις μετράω με τα ketostix της bayer στα πρωινά ούρα. Πάντως κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι πραγματικά επικίνδυνες για τα μωρά. Αλλά έχει τύχει να φάω καλό βραδινό και γαλατάκι το βράδι και ψωμάκι σικάλεως και το πρωί να έχω full κετόνες. Και άλλες φορές που ξυπνάω με τρελή πείνα και νομίζω πως θα έχω, δεν έχω καθόλου τελικά. Αλλά γενικά λίγοι γιατροί το ζητάνε.

 

 

Lydia: Οι κετόνες προέρχονται από την καύση των λιπαρών οξέων στα μιτοχόνδρια του ήπατος όταν υπάρχει έλλειψη υδατανθράκων. Οι υδατάνθρακες χρησιμοποιούνται στα υγιή άτομα ως πηγή ενέργειας. Όταν όμως τα επίπεδα τους είναι πολύ χαμηλά ή έχουν εξαντληθεί ή δεν υπάρχει αρκετή ινσουλίνη, δεν μπορεί τότε ο οργανισμός να χρησιμοποιήσει αυτούς ως πηγή ενέργειας. Έτσι, ως εναλλακτική πηγή το ήπαρ καίει πολύ γρήγορα το λίπος παράγοντας αρχικά μεγάλη ποσότητα ακετοξεικού οξέος. Φυσιολογικά το ακετοξεικό οξύ οξειδώνεται σε CO2 και H2O και έτσι δεν παρουσιάζονται τα κετονικά σώματα στο αίμα. Σε καταστάσεις όμως οξέωσης που προκαλούνται από την έλλειψη υδατανθράκων (βαρύς σακχαρώδης διαβήτης, ασιτία, δίαιτα, καχεξία, νάρκωση με αιθέρα ή χλωροφόρμιο) παρατηρείται αυξημένη λιπόλυση με αποτέλεσμα ένα μεγάλο μέρος του ακετοξεικού οξέος να ανάγεται σε β-οξυβουτυρικό οξύ, μια ασταθή ένωση που χάνει στη συνέχεια διοξείδιο του άνθρακα (CO2) και μετατρέπεται σε ακετόνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τις μετράω με τα ketostix της bayer στα πρωινά ούρα. Πάντως κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι πραγματικά επικίνδυνες για τα μωρά. Αλλά έχει τύχει να φάω καλό βραδινό και γαλατάκι το βράδι και ψωμάκι σικάλεως και το πρωί να έχω full κετόνες. Και άλλες φορές που ξυπνάω με τρελή πείνα και νομίζω πως θα έχω, δεν έχω καθόλου τελικά. Αλλά γενικά λίγοι γιατροί το ζητάνε.

 

 

Lydia: Οι κετόνες προέρχονται από την καύση των λιπαρών οξέων στα μιτοχόνδρια του ήπατος όταν υπάρχει έλλειψη υδατανθράκων. Οι υδατάνθρακες χρησιμοποιούνται στα υγιή άτομα ως πηγή ενέργειας. Όταν όμως τα επίπεδα τους είναι πολύ χαμηλά ή έχουν εξαντληθεί ή δεν υπάρχει αρκετή ινσουλίνη, δεν μπορεί τότε ο οργανισμός να χρησιμοποιήσει αυτούς ως πηγή ενέργειας. Έτσι, ως εναλλακτική πηγή το ήπαρ καίει πολύ γρήγορα το λίπος παράγοντας αρχικά μεγάλη ποσότητα ακετοξεικού οξέος. Φυσιολογικά το ακετοξεικό οξύ οξειδώνεται σε CO2 και H2O και έτσι δεν παρουσιάζονται τα κετονικά σώματα στο αίμα. Σε καταστάσεις όμως οξέωσης που προκαλούνται από την έλλειψη υδατανθράκων (βαρύς σακχαρώδης διαβήτης, ασιτία, δίαιτα, καχεξία, νάρκωση με αιθέρα ή χλωροφόρμιο) παρατηρείται αυξημένη λιπόλυση με αποτέλεσμα ένα μεγάλο μέρος του ακετοξεικού οξέος να ανάγεται σε β-οξυβουτυρικό οξύ, μια ασταθή ένωση που χάνει στη συνέχεια διοξείδιο του άνθρακα (CO2) και μετατρέπεται σε ακετόνη.

 

 

κοριτσια με μπερδεψατε και με αγχώσατε!!! πρωτη φορα ακούω για κετόνες!!

σε τι βλαπτουν το μωρο??

Link to comment
Share on other sites

Οι κετόνες είναι γενικά τοξικές για τον οργανισμό και καλο είναι να μην είναι αυξημένες, ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης, πόσο μάλλον λοιπόν όταν υπάρχει και μωρό.

Ομως τρώμε δηλαδή τόσο ελάχιστο υδατανθρακα που μπορει να αυξάνονται οι κετόνες??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χρησιμοποιώ κάτι στικ και μετράω με τα ούρα!!Αλλά όχι μόνο το πρωί!!Την τελευταία βδομάδα μετράω Π,Μ,Β!!!

 

Τις μετράμε για να δουν οι γιατροί αν η διατροφή που κάνουμε μας καλύπτει ή χρειάζεται να αυξηθεί!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Katrin, κι εγώ μέτραγα στην αρχή ΠΜΒ, αλλά τώρα μόνο πρωί, αλλά μου είπε η διατροφολόγος αν ενδιάμεσα νιώσω πείνα να μετρήσω και να φάω είτε είναι ώρα φαγητού, είτε όχι.

Εγώ παίρνω τα ketodiastix της bayer. Η φαρμακοποιός μου ξέρει και έχει πάντα. Μου είπαν ότι μπορεί να καταργηθούν, οπότε θα μου φέρουν τα αντίστοιχα της Roche.

Αχ πάω να δω τα μωράκια μου αύριο. Άραγε πόσο να έχουν μεγαλώσει? Ελπίζω να τα φροντίζω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετρούσα μόνο πρωί κετόνη αλλά στο αιμα με μηχανηματάκι σαν του σακχάρου

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

έκανα καμπύλη κορίτσια και μου βγήκε

 

με γλυκόζη 75gr

0' 86 φ.τ. 60-110

 

60' 150 φ.τ. 130-170

 

120' 130 φ.τ. 80-110

 

 

θέλω λέτε διαβητολόγο? ο γυναικολόγος λέει όχι , απλά να προσέχω και να κόψω διάφορα, αλλά εγώ έχω αγχωθεί!

 

για πείτε μου όσες τα ξέρετε καλύτερα.

 

τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σίγουρα τι να σου πω. Ποτέ δε βλάπτει να πάρεις και μια γνώμη απο τον πιο ειδικό - διαβητολογο. Σε μια φίλη που της βγήκαν τσιμπημενες η τιμές της είπαν να προσεχει τη διατροφη της και να μετριέται 4 φορές την ημέρα (Νηστική και μια ώρα μετα απο κάθε γεύμα) απο εδω και πέρα. Αν δε φανει τίποτα περιεργο στις μετρήσεις τότε της είπαν να μην κάνει κάτι παραπάνω, αλλιώς να δει διαβητολογο. Δε θα ήταν πάντως κακη ιδέα, ακόμη κι αν δε δεις διαβητολογο, να αρχίσεις να το μετράς και να δεις κι απο μόνη σου αν είναι φυσιολογικές οι τιμές σου στην καθημερινότητα. (και πάλι όμως, ένα ερώτημα είναι το τι τιμές να περιμένεις, μιας και οι διαβητολογοι δε λένε ακριβώς τα ίδια. Πχ ο γυναικολογος μου και 2 διαβητολογοι μου είπαν ο φαγωμενες τιμές να είναι κάτω απο 110, σε άλλες κοπέλες λένε κάτω απο 120, και μάλιστα σε κάποιες κάτω απο 130. Οι τιμές νηστειας λένε σε όλες να είναι κάτω απο 90).

Σιγουρα πάντως δεν είναι καμία φριχτη τιμή αυτη που είχες για να μην αντέδρασε πολυ έντονα ο γιατρός σου, οπότε είτε δεις είτε δε δεις διαβητολογο, το βασικό είναι να μην αγχωθεις πολυ χωρίς λόγο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σίγουρα τι να σου πω. Ποτέ δε βλάπτει να πάρεις και μια γνώμη απο τον πιο ειδικό - διαβητολογο. Σε μια φίλη που της βγήκαν τσιμπημενες η τιμές της είπαν να προσεχει τη διατροφη της και να μετριέται 4 φορές την ημέρα (Νηστική και μια ώρα μετα απο κάθε γεύμα) απο εδω και πέρα. Αν δε φανει τίποτα περιεργο στις μετρήσεις τότε της είπαν να μην κάνει κάτι παραπάνω, αλλιώς να δει διαβητολογο. Δε θα ήταν πάντως κακη ιδέα, ακόμη κι αν δε δεις διαβητολογο, να αρχίσεις να το μετράς και να δεις κι απο μόνη σου αν είναι φυσιολογικές οι τιμές σου στην καθημερινότητα. (και πάλι όμως, ένα ερώτημα είναι το τι τιμές να περιμένεις, μιας και οι διαβητολογοι δε λένε ακριβώς τα ίδια. Πχ ο γυναικολογος μου και 2 διαβητολογοι μου είπαν ο φαγωμενες τιμές να είναι κάτω απο 110, σε άλλες κοπέλες λένε κάτω απο 120, και μάλιστα σε κάποιες κάτω απο 130. Οι τιμές νηστειας λένε σε όλες να είναι κάτω απο 90).

Σιγουρα πάντως δεν είναι καμία φριχτη τιμή αυτη που είχες για να μην αντέδρασε πολυ έντονα ο γιατρός σου, οπότε είτε δεις είτε δε δεις διαβητολογο, το βασικό είναι να μην αγχωθεις πολυ χωρίς λόγο :wink:

 

 

αυτό που με καθησυχάζει είναι ότι στο προηγούμενο μωρό είχα αλλο γιατρό και έκανα μόνο την καμπύλη της 1 ώρας...είχε βγει παλι 150, αλλά ήταν φυσιολογικό για μια ωρα, μετα δεν πρόσεχα και το μωρό βγήκε οκ,.

φυσικά μπορεί απλά να έτυχε -δεν ξέρω!:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...