Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Απλά αγχώνομαι γιατί παρόλο που οι μετρήσεις μου είναι καλές, φοβάμαι μην επηρεάζεται το μωρό από το σάκχαρο!! Βέβαια πως μπορείς να πεις ότι έχω αρυθμισστο σάκχαρο με 4,7 γλυκοζυλιωμένη!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλά αγχώνομαι γιατί παρόλο που οι μετρήσεις μου είναι καλές, φοβάμαι μην επηρεάζεται το μωρό από το σάκχαρο!! Βέβαια πως μπορείς να πεις ότι έχω αρυθμισστο σάκχαρο με 4,7 γλυκοζυλιωμένη!!

 

 

οχι καλέ δεν επηρεάζεται!! μια χαρα μωρό είναι!!!! θα βγάλεις κοπελάρα η παίδαρο!!!

 

αλήθεια τι περιμένεις??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι περιμένω!!!

 

Εσύ πότε γέννησες??

 

τέλεια!! με ένα πόνο σου εύχομαι!! μοντέλο θα βγει η κουκλίτσα!!!

πολύ μου αρέσουν τα κοριτσάκια!

 

εγώ μάλλον ειμαι λίγο πιο μεγάλη από εσένα..βλέπω πως είσαι και νιόπαντρη..2 χρονάκια ε?

 

εγώ εχω 3 παιδάκια , διαβήτη εμφάνισα στην πρώτη εγκυμοσύνη , είναι τώρα 5 χρονών, ολα καλά,,

 

στα άλλα δυο πρόσεχα τι τρώω και ήμουν εντάξει ,

και τωρα περιμένω ξανά το χειμώνα , αλλά επειδή τρώω πιο πολύ από ποτέ , έχω αγχωθεί και βιάζομαι να κάνω την καμπύλη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσουν!!!

Σε ποια εβδομάδα είσαι??? Και γιατί δεν την κάνεις τώρα??? Εγώ την έκανα από την 5η εβδομάδα!!!

 

Ευχαριστώ!

μου είπε πως πρέπει μετα την 16, οπότε από βδομαδα θα την κάνω, δεν ξέρω γιατί δεν μου είπε πιο πριν.Αλλα επειδή τον πιέζω πολύ, μου είπε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι μια χαρά λίγο γάλα (και ίσως και μισή φρυγανιά ολικης) μέσα στη νύχτα όταν ξυπνησεις, βοηθάει πολυ με το ζαχαρο νηστειας. Τη νύχτα, επειδή είναι άδειο το στομάχι, γίνονται μικρές υπογλυκαιμίες και για κάποιο λόγο αυτο μετα δημιουργεί αποτομη αύξηση. Οπότε το να φας λιγάκι βοηθάει.

 

Όσο για τα σνακ εγω δεν πάω ποτε, πουθενά χωρίς να έχω πάρει μαζι μου το σνακ, το μεσημεριανο μου κλπ μην τύχει και δεν το έχω μαζι μου. Η τσαντα μου ειναι πλεον ενα ισοθερμικό τσαντακι που μου εδωσαν σε ενα φαρμακειο, απο αυτα που παιρνουμε μαζι στην παραλια. Και τις σπάνιες φορές που τρώω έξω παίρνω μόνο μπριζόλα, ή κοτοπουλο με αλαδωτα χορτα και για υδατανθρακα ετοιμαζω σε ταπεράκι απο το σπίτι τον δικό μου.

 

Έχω πάντως παρατηρήσει ότι ο τέλειος υδατάνθρακας που δε μου ανεβάζει ποτε το ζαχαρο είναι η βρασμενη κινόα - αν της προσθέσεις και κανένα μυρωδικό όταν τη βράζεις με νερο (κολιανδρο, κυμινο, καρδαμο, κλπ) και λιγο άπαχο τριμμενο τυρι είναι νόστιμη. Επισης αντι για μακαρονια ολικης, καλυτερα για μενα είναι τα μακαρόνια ζέας που βρίσκει κανεις σε βιολογικάδικα. Και απο φρούτα το καλύτερο ως προς τα σακχαρα είναι το ξινομηλο.

 

Εγω σήμερα πήγα στις 9 μονάδες ινσουλίνη (απο 7 που ήμουν) γιατι έκανα μερικά 115άρια και ο γιατρός μου θέλει να είμαι μονίμως κάτω απο 100(λογω του παλιοαυξημένου αμνιακού). Οπότε σήμερα τα μεταγευματικά ζαχαρα είναι 80-95. Ωραίο πράγμα να τα βλέπεις έτσι φυσιολογικά ρε παιδι μου, ανακουφιζεσαι προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

Lydia, 80-95 μεταγευματικά? γουάου! σπάνια το πετυχαίνω, συνήθως με ψάρι ή με πολύ πράσινη σαλάτα. Στην Αθήνα δεν πολυβγαίνω έξω για φαγητό. Τώρα που ήμουν διακοπές όμως έτρωγα βλήτα με κολοκυθάκια βραστά και λίγο κρεατάκι. Και όλα μια χαρά.

Έχετε παρατηρήσει να σας ανεβαίνει παραπάνω με τα λαδερά? Εμένα ανεβαίνει, όχι πάνω από 120 βέβαια, παρόλο που τα μαγειρεύω πολύ ελαφριά! Ενώ μια μέρα που έφτιαξα παπουτσάκια πολύ ελαφριά βέβαια, ήταν 85! Κουφό? Είναι λίγο αψυχολόγητο το ζάχαρο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Να'μαι και γω...Λυδία νομίζω πως μου απάντησες & σε άλλο θέμα που είχα ανοίξει ε?Μα γιατί σου έχει πει μεταγευματικά να είναι τόσο χαμηλό?Πόση ώρα μετά πρέπει?Εμένα μου είχε πει θυμάμαι στις 2 ώρες 120 αν θυμάμαι καλά..Μήπως λες επειδή είναι 2η εγκυμοσύνη (ή σε μπερδεύω με άλλη κοπέλα?).Θα σας πω και εγώ τι θα μου πει ο ενδοκρινολόγος που θα πάω Παρασκευή πρωί να δει τα χάλια μου.Δεν είναι αυτός που με παρακολουθούσε,παίρνω απευθείας 2η γνώμη,άλλωστε σκέφτομαι να τον αλλάξω τον δικό μου..Πάντως κουράγιο κορίτσια,το αποτέλεσμα θα σας αποζημιώσει;););)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

salvation σε ποια εβδομάδα είσαι??? Να ξέρεις ότι παίζει ρόλο και η ψυχολογία και το πόσο είχες περπατήσει τις προηγούμενες μέρες!!Γενικά αν περπατάς αρκετά κατεβάζει το ζάχαρο!!

 

ονειράκι Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Δεν σου έχει φύγει το σάκχαρο μετά την εγκυμοσύνη???

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το κανονικό που μου είχαν πει μεταγευματικά ο γυναικολογος μου και δυο ενδοκρινολόγοι που είδα ήταν τα μεταγευματικά να είναι κάτω απο 110. Αυτο είναι που γράφουν και οι εξετάσεις ως ανωτατη φυσιολογική τιμή σε βιοιατρικές κλπ. Αυτη η μέτρηση είναι για μια ώρα μετα την αρχη του γεύματος (μου είπαν αν σου παίρνει να φας 20-30 λεπτα τότε η μέτρηση να γινεται μια ώρα μετα απο την αρχη + το μισο του χρονου που σου πήρε να φας.

Εμένα μου χαμηλωσαν το όριο ακόμη περισσότερο γιατι το αμνιακο μου υγρο είναι ανεβασμένο παρόλο που γενικά οι τιμές μου ήταν κάτω απο 110. Δεν καταλαβαίνω γιατι να είναι αυξημένο το ρημαδι, διάβασα όμως οτι σε μερικές γυναίκες είναι ιδιοπαθες και δεν έχει σχέση μόνο με το ζαχαρο, απλα είναι αυξημένο.

Oneiraki αυτη είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη.

Salvation εγω δεν τρώω λαδερα με την έννοια του λαδερου γιατι η διατροφη του διαβητολογου έχει τόσο λίγο λάδι που λαδερο δε βγαίνει. Αλλα κάνω πχ φασολάκια, σα λαδερα χωρίς λάδι, και πρόσθετω μια κουταλιά του γλυκούλαδι μετα το μαγείρεμα.. Αυτο που παρατήρησα είναι πως όταν βάζω βρασμενη ντοματα στο φαγητο μου ανεβαίνει πολυ το ζαχαρο, οπότε στα "λαδερά" βάζω ελάχιστη ντοματα.

Link to comment
Share on other sites

salvation σε ποια εβδομάδα είσαι??? Να ξέρεις ότι παίζει ρόλο και η ψυχολογία και το πόσο είχες περπατήσει τις προηγούμενες μέρες!!Γενικά αν περπατάς αρκετά κατεβάζει το ζάχαρο!!

 

ονειράκι Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Δεν σου έχει φύγει το σάκχαρο μετά την εγκυμοσύνη???

 

Αύριο μπαίνω στην 28η εβδομάδα. Η ψυχολογία μου γενικά είναι πολύ καλή, εκτός από κάποιες μεμονωμένες στιγμές που αγχώνομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. Και περπάτημα κάνω μισή ώρα την ημέρα εκτός από τις ημέρες με καύσωνα γιατί δεν την παλεύω με τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Λυδία μάλλον σε μπέρδεψα με άλλη κοπέλα,συγνώμη. Με το καλό το μωράκι σου όμως:) Όλα καλά να πάνε!

 

Katrindm o ενδοκ μου είχε πει να κάνω την καμπύλη την επαναληπτική σακχάρου όταν αποθηλάσω αλλά έχω ήδη περίοδο από τον 4ο μήνα παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά & πολλές φορές ως τον 6ο & ακόμη & τώρα θηλάζω πάνω από 5-6 φορές τη μέρα πέρα από τα γεύματα που τρώει. Έτσι μου είπε να την κάνω (όταν τον ρώτησα τι θα γίνει αν αργήσω να αποθηλάσω ή αν δεν προλάβω λόγω πχ νέας εγκυμοσύνης) όταν θα έχω 3 κύκλους περιόδου.Όπερ και έκανα και βγήκε εξίσου χάλια με της εγκυμοσύνης.Μόνο που τότε είχα πιεί 100μλ ενώ τώρα 75 & τα νούμερα ήτανε τα ίδια σχεδόν.Δύο ωρές μετά 176,μία ώρα μετά 190 και νηστείας 76...να δούμε τι θα μου πει αύριο ο γιατρός που θα δω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Lydia μου φαίνονται πολύ αυστηρα τα όρια που σου έχουν θέσει!!Εμένα μου έχουν πει <130 1 ώρα από την αρχή του γεύματος!!Βέβαια σπάνια ανεβαίνει πάνω από 120!!

 

Εγώ στα λαδερά δεν βάζω καθόλου φρέσκια ντομάτα (αν αυτό εννοείς) , βάζω μόνο πάστα ντομάτας!!!Εμένα δεν μου έχει περιορισμό στο λάδι!!ΤΟ λάδι δεν το ανεβάζει το σάκχαρο, μόνο τα κιλά!!:):):)

 

salvation όλα καλά θα πάνε!!!Είχες και εσύ από την αρχή σάκχαρο??

 

ονειράκι είχες κάνει πριν την εγκυμοσύνη καμπύλη σακχάρου???Εγώ είχα κάνει και είχε βγει υπογλυκαιμική!!Με το που έμεινα έγκυος εκτοξεύθηκε στην 1 ώρα στο 200!! Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι θα κάνω επαναληπτική 1 τρίμηνο μετά τον τοκετό!!Δεν μου είπε κάτι για τον θηλασμό!!Επηρεαζει το σαακχαρο??? Εξακολουθείς και κάνεις διατροφή??

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lydia και μένα μου φαίνονται αυστηρά τα όρια αλλά κι εγώ είχα πάει σε έναν γιατρό στην πρώτη εγκυμοσύνη και είχα μεταγευματικό στη μια ώρα 115-117

και ήθελε να με βάλη στην ινσουλίνη....

 

μετά πήγα και σε άλλον και εκείνος ήθελε το νηστείας κάτω από 85

 

τέλος πάντων άλλαξα πόλλους και άκρη ακόμα δε βρήκα

 

σήμερα πήγα ξανά στο Έλενα στην ενδοκρινολόγο

της λέω έχω συνεχόμενα 3 μέρες αυξημένο το νηστείας

97,95,97....(η ίδια μου είχε δώσει όριο το 90)

και μου είπε να συνεχίσω τις μετρήσεις για 10 μέρες ακόμα

και αν ανέβει πάνω από 100 να πάω νωρίτερα

 

εκτιμά ότι θα πέσει σύντομα....

εγώ όμως έχω φρικάρει τελείως....

 

μεταγευματικά δε θέλει να μετράω ακόμα καθημερινά

μόνο που και που να δούμε που βρισκόμαστε

εγώ βέβαια κάνω καθημερινά και μέχρι στιγμής είμαι γύρω στο 105

αν φάω με την αυστήρή δίαιτα και αν φάω πιο χαλαρά (που δεν το ξανακάνω) γύρω στο 130

 

έκανα και υπέρηχο και έδειξε το σάκο 8+2 μέρες ενώ το έμβρυο 7+3

τους είπα μήπως ο σάκος βγαίνει μεγάλος από το πολύ ζάχαρο και μου

είπαν ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα να βγάλουμε τέτοια συμπεράσματα

 

εγώ είμαι 8 εβδ. ακριβώς σήμερα και είχαμε μόνο μια επάφή την 11η μέρα

του κύκλου οπότε δεν παίζει να έγινε καθυστερημένη σύλληψη....

 

και το προηγουμενο έμβρυο μικρότερο έβγαινε και το χάσαμε τελικά

είμαι να σκάσω....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

ονειράκι είχες κάνει πριν την εγκυμοσύνη καμπύλη σακχάρου???Εγώ είχα κάνει και είχε βγει υπογλυκαιμική!!Με το που έμεινα έγκυος εκτοξεύθηκε στην 1 ώρα στο 200!! Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι θα κάνω επαναληπτική 1 τρίμηνο μετά τον τοκετό!!Δεν μου είπε κάτι για τον θηλασμό!!Επηρεαζει το σαακχαρο??? Εξακολουθείς και κάνεις διατροφή??

 

Ναι είχα κάνει καμπύλη ,την μικρή και είχε βγει οριακή επάνω και μετά και την 100άρα & είχε χτυπήσει κόκκινο.Όλα είναι θέμα γιατρού.Εγώ πήρα διάφορες γνώμες γενικώς,ο δικός μου & της μαμάς μου είπαν όταν αποθηλάσω γιατί οι ορμόνες του θηλασμού παίζουν ρόλο ακόμη,3 άλλοι μου είπαν στο τρίμηνο άσχετα με τον θηλασμό και μία ακόμη μου είπε στο 6μηνο.Άντε βγάλε άκρη...Όχι τώρα δεν κάνω διατροφή,με τον θηλασμό δεν μπορώ πεινάω πολύ και στην εγκυμοσύνη μου ανέβαζαν τα πάντα το σάκχαρο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

ονειράκι εμένα μου είχαν τονίσει να πάω για επαναληπτική καμπύλη 6 μήνες μετά τον τοκετό ή μετά το τέλος του θηλασμού....

 

εγώ βέβαια πήγα στους 5,5 μήνες και ενώ θήλαζα γιατί δεν άντεχα να περιμένω και επειδή έκανα μετρήσεις και τις έβλεπα λίγο περιέργες

 

οπότε πήγα τελείως φρικαρισμένη και μάλιστα την ώρα της εξέτασης έπαθα

και κρίση πανικού/άγχους και μου έβγαλε

91 το νηστείας 212 η πρώτη ώρα και 143 η δεύτερη

 

πήρα πάλι σβάρνα τους διαβητολόγους/ενδοκρινολόγους

νομίζοντας ότι έχω διαβήτη

τέλος πάντων και οι 4 που πήγα μου είπαν ότι δεν είμαι ακόμα διαβητική

και στο Έλενα συγκεκριμένα μου είπαν ότι σε θηλασμό δεν κάνουμε καμπύλη γιατί επηρεάζεται....και κακώς την έκανα γιατί είναι μη αξιολογήσιμη

 

αν σου βγεί στη καμπύλη στο 2ώρο κάτω από 140 είσαι οκ

αν σου βγεί 140-199 έχεις προδιαβήτη

 

πες μας όμως τι σου είπε κι ο γιατρός σου για τα αποτελέσματα....

εγώ στην εγκυμοσύνη στο 2ωρο είχα πάλι 200 στη καμπύλη

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

ονειράκι εμένα μου είχαν τονίσει να πάω για επαναληπτική καμπύλη 6 μήνες μετά τον τοκετό ή μετά το τέλος του θηλασμού....

 

εγώ βέβαια πήγα στους 5,5 μήνες και ενώ θήλαζα γιατί δεν άντεχα να περιμένω και επειδή έκανα μετρήσεις και τις έβλεπα λίγο περιέργες

 

οπότε πήγα τελείως φρικαρισμένη και μάλιστα την ώρα της εξέτασης έπαθα

και κρίση πανικού/άγχους και μου έβγαλε

91 το νηστείας 212 η πρώτη ώρα και 143 η δεύτερη

 

πήρα πάλι σβάρνα τους διαβητολόγους/ενδοκρινολόγους

νομίζοντας ότι έχω διαβήτη

τέλος πάντων και οι 4 που πήγα μου είπαν ότι δεν είμαι ακόμα διαβητική

και στο Έλενα συγκεκριμένα μου είπαν ότι σε θηλασμό δεν κάνουμε καμπύλη γιατί επηρεάζεται....και κακώς την έκανα γιατί είναι μη αξιολογήσιμη

 

αν σου βγεί στη καμπύλη στο 2ώρο κάτω από 140 είσαι οκ

αν σου βγεί 140-199 έχεις προδιαβήτη

 

πες μας όμως τι σου είπε κι ο γιατρός σου για τα αποτελέσματα....

εγώ στην εγκυμοσύνη στο 2ωρο είχα πάλι 200 στη καμπύλη

 

Μακάρι να είναι αυτό γιατί και εγώ έχω ψιλοφρικάρει λίγο...Και εγώ στην εγκυμοσύνη είναι 199 στο 2ωρο..Δεν γίνεται να έχουν όλοι κοινή γραμμή οι ενδοκ??Δεν γίνεται??Εγώ έκανα την καμπύλη στους 9μήνες όμως και θηλάζοντας...:confused::confused::confused::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε! Δε γινεται να λένε τα ίδια όλοι τους? άλλοι 130, αλλοι 120, άλλοι μέτρα μετα την αρχη του γεύματος, άλλοι στο τέλος, άλλοι κανε τόσους μήνες μετα την εγκυμοσυνη, άλλοι άλλο! Είμαστε που είμαστε εμείς αγχωμένες, είναι και οι δικοί τους κανόνες ασταθεις!

Εμένα παιδια το πολυ αυστηρό ήρθε γιατι ο γυναικολογος μου λέει ότι το αμνιακο μου είναι λίγο πάνω απο τα ανώτατα φυσιολογικα (24η εβδομάδα κύησης) κι ότι πρέπει να το μικρύνω κι άλλο. Τι να πω...

Γι' αυτο παντως και το πολυ λίγο λάδι- αν και απ'οτι βλέπω όλες οι διατροφές που δίνουν έχουν συγκεκριμένη ποσότητα λαδιού-. Απ'οτι μου εξήγησαν όσο πιο πολυ βάρος πάρει μια μαμα με διαβήτη (πανω απο 8-10 κιλα εννοω) τόσο πιο πιθανο το μωρό να είναι χοντρακι και να γεννηθεί με καισαρικη αλλά και να έχει μετα αυξημένες τάσεις να είναι υπέρβαρο ή διαβητικο. Μου έχει πει να παίρνω 200-300 γρ ανά εβδομάδα.

Τι να πω? έχω μπερδευτεί πια! Και δεν ξέρω πόσο φταίει που είναι ψειρας ο γυναικολογος μου και πόσο απλα έχω πολυ διαβήτη.

Oneiraki εύχομαι να σου πει καλα νέα ο ενδοκρινολόγος αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην εγκυμοσύνη πήρα 9 κιλά, τα 5 μόλις μπήκα στον 9ο με τον αέρα!Επίσης γενικώς αυτό που συνηθίζεται είναι να γίνεται καισαρική στον διαβήτη γιατί ένας φτ που μπορεί να κρατήσει πολλές ώρες μπορεί να προκαλέσει υπογλυκαιμία (επειδή η μαμά διαβητική πρέπει υποτίθεται να τρώει κάτι κάθε 3 ώρες) στο μωρό την οποία θα είναι δύσκολο να αντιμετωπίσουν.Αλλά και αυτό ακόμη είναι θέμα γιατρού. Εγώ έκανα κτ 38+6 με ψυχολογία στα πατώματα γιατί 2 μέρες πριν δεν άκουγα το μωρό. Υπάρχει θεωρητικά και μία πιθανότητα 1/10.000 για ενδομήτριο θάνατα μετά τις 38 βδομάδες λόγω διαβήτη.Προσωπικά είχα ψιλοφρικάρει όταν τα είχα ακούσει όλα αυτά στον 7ο που έκανα την καμπύλη.Δεν θέλω φυσικά να τρομάξω καμία μανούλα,προσωπικά ήθελα να ξέρω όλες τις πιθανότητες & εκδοχές.Έπειτα όλα αυτά είναι και πιθανότητες και σαν στατιστικός σας λέω πως ας κρατάμε και μία πισινή σε όσα ακούμε. Είχα & εγώ αυξημένο αμν υγρό παρόλο που έκανα διατροφή και είχα καλές τιμές (εντός ορίων) και μου είχε πει ο ενδοκρ ότι πλέον ήτανε βιολογικό το θέμα του μη-στρωσίματος του διαβήτη & η ινσουλίνη ήτανε θέμα χρόνου. "Βοήθησε" που έκανα & κορτιζόνες λόγω πρόωρων συσπάσεων στον 7,5ο μήνα οπότε απλώς μπήκα σε αυτό το στάδιο.Το πιο σημαντικό από όλα όπως μου είχε πει ενδοκρ στο διαβητολογικό κέντρο του ιπποκρατείου είναι η ψυχολογία. Ο διαβητης είναι μία κατάσταση όχι όσο σοβαρή όσο άλλες και βασικά αντιμετωπίζεται εύκολα. Απλώς θέλει λίγο υπομονή.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Πήγα λοιπόν στον γιατρό σήμερα & μου είπε τα εξής:η καμπύλη βγήκε αναμενόμενη και ότι ακόμη & εντός ορίων να έβγαινε αυτό δεν αναιρεί ότι έχω ευαισθησία και κάποιο ήπιο σάκχαρο. Θα πρέπει να συνεχίσω την διατροφή όχι όσο αυστηρά έκανα στην εγκυμοσύνη αλλά γλυκά,αναψυκτικά,λιπαρά κομμένα ,να αρχίσω να αθλούμαι (περπάτημα μέχρι να ιδρώνεις μου είπε) και να χάσω όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης για να ξεκινήσω την επόμενη από την αρχή (είμαι ήδη 50,5 και μου έχει μείνει μόνο1 κιλό). Μου είπε επίσης ότι ινσουλίνη χορηγούμε σε εγκυμοσύνη ΜΟΝΟ με οδηγό τις μετρήσεις -εμένα μου έδωσε επειδή το αμνιακό υγρό ήτανε αυξημένο αλλά οι τιμές μου εντός ορίων!!!Για το θέμα του θυροειδή μου είπε ότι έχω χασιμότο όπως η μαμά μου ,το είχα από πάντα ,πιθανόν και προ εγκυμοσύνης απλώς τώρα το εντόπισα ,ότι ΔΕΝ έπρεπε να μου δώσει χάπι στην εγκυμοσύνη για τόσο μικρές τιμές (καλά έκανα και το είχα κόψει από μόνη μου λοιπόν!) και ότι προς το παρόν είμαι εντάξει αλλά πρέπει να ελέγχω εφόρου ζωής ανά 6μηνο τον θυροειδή. Και μακριά από μπεταντίν & ιώδιο. Και στην εγκυμοσύνη πρέπει να το ελέγχω ανά μήνα τον θυροειδή.Πιο πολύ μου φάνηκε να προβληματίζεται για αυτό παρά για το σάκχαρο..Περιττό να σας πω ότι πήγα τόσο στρεσαρισμένη και με ψυχολογία πάτο που με έπιασαν τα κλάμματα μέσα στο ιατρείο του :oops::oops::oops::oops:Το απόλυτο ρεζιλίκι...Ευτυχώς είχα και τον Θμ μαζί μου μέσα..Α!Και μου είπε μία φορά τον μήνα να μετράω σάκχαρο εργαστηριακά (όχι δηλ με το μηχανάκι) σε άσχετες στιγμές. Αυτά...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω ονειράκι

κι εγώ κλαίγοντας και τρέμοντας πήγα στο γιατρό μετά την καμπύλη

και εντός και εκτός εγκυμοσύνης

 

βασικά και χτες που πήγα πάλι τα κλάματα έβαλα....

 

εμένα μου είχαν πεί στο εξάμηνο να κάνω ένα ζάχαρο νηστείας

μαζί με μια γλυκοζηλιωμένη όχι κάθε μήνα...

 

και μένα μετά την εγκυμοσύνη μου βγήκε λίγο θυροειδής

είχα αυξημένη την ΤSH 3,8 (έχει η μαμά μου)

και ανομοιογένεια στον υπέρηχο

οπότε ξεκίνησα χαπάκι και πήγε στο 1

 

δυστυχώς δεν έχω και πολλές συμβουλές για να σου δώσω κουράγιο

γιατί εγώ το δικό μου το έχω χάσει

με έχει πειράξει πάρα πολύ αυτή η ιστορία με το ζάχαρο

 

ότι και να μου συμβαίνει στο ζάχαρο το ρίχνω πλέον

ότι και να κάνω σκέφτομαι πόσο επηρεάζεται

 

το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι να μην το σκέφτεσαι άλλο

γιατί είναι ικανό να σε φτάσει στην τρέλλα

για μένα είναι δύσκολο αλλά ελπίζω εσύ να τα καταφέρεις

 

σήμερα στις 7 πάλι 95 είχα νηστείας! ενώ στις 5 που σηκώθηκα

για κατούρημα το μέτρησα από περιέργεια και είχα 88

με πήρε ο ύπνος πριν πιω το βραδυνο γάλα και ξύπνησα

αναστατωμένη κατά τις 1:30 και το ήπια

αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα

 

 

επειδή γράφεις ότι οι γιατροί δεν σε αφήνουν μετά την 38η εβδομάδα

να γεννήσεις λόγω ζαχάρου...

εμένα μου είπε οτι θα με περίμενε μέχρι και την πητ στις 40 εβδ.

μετά μου είπε ή με πρόκληση ή με καισαρική θα το βγάλουμε

ίσως επειδή δεν έκανα ινσουλίνη

 

τελικά στις 38+4 με έπιασαν οι πόνοι και γέννησα φυσιολογικά

βέβαια δεν είχαμε καμιά ένδειξη στους υπερήχους ότι είχε επηρεαστεί

το μωρό από το ζάχαρο...μόνο λίγο μεγάλη κοιλίτσα κάποια στιγμή αλλά επανήλθε μετά

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω ονειράκι

κι εγώ κλαίγοντας και τρέμοντας πήγα στο γιατρό μετά την καμπύλη

και εντός και εκτός εγκυμοσύνης

 

βασικά και χτες που πήγα πάλι τα κλάματα έβαλα....

 

εμένα μου είχαν πεί στο εξάμηνο να κάνω ένα ζάχαρο νηστείας

μαζί με μια γλυκοζηλιωμένη όχι κάθε μήνα...

 

και μένα μετά την εγκυμοσύνη μου βγήκε λίγο θυροειδής

είχα αυξημένη την ΤSH 3,8 (έχει η μαμά μου)

και ανομοιογένεια στον υπέρηχο

οπότε ξεκίνησα χαπάκι και πήγε στο 1

 

δυστυχώς δεν έχω και πολλές συμβουλές για να σου δώσω κουράγιο

γιατί εγώ το δικό μου το έχω χάσει

με έχει πειράξει πάρα πολύ αυτή η ιστορία με το ζάχαρο

 

ότι και να μου συμβαίνει στο ζάχαρο το ρίχνω πλέον

ότι και να κάνω σκέφτομαι πόσο επηρεάζεται

 

το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι να μην το σκέφτεσαι άλλο

γιατί είναι ικανό να σε φτάσει στην τρέλλα

για μένα είναι δύσκολο αλλά ελπίζω εσύ να τα καταφέρεις

 

σήμερα στις 7 πάλι 95 είχα νηστείας! ενώ στις 5 που σηκώθηκα

για κατούρημα το μέτρησα από περιέργεια και είχα 88

με πήρε ο ύπνος πριν πιω το βραδυνο γάλα και ξύπνησα

αναστατωμένη κατά τις 1:30 και το ήπια

αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα

 

 

επειδή γράφεις ότι οι γιατροί δεν σε αφήνουν μετά την 38η εβδομάδα

να γεννήσεις λόγω ζαχάρου...

εμένα μου είπε οτι θα με περίμενε μέχρι και την πητ στις 40 εβδ.

μετά μου είπε ή με πρόκληση ή με καισαρική θα το βγάλουμε

ίσως επειδή δεν έκανα ινσουλίνη

 

τελικά στις 38+4 με έπιασαν οι πόνοι και γέννησα φυσιολογικά

βέβαια δεν είχαμε καμιά ένδειξη στους υπερήχους ότι είχε επηρεαστεί

το μωρό από το ζάχαρο...μόνο λίγο μεγάλη κοιλίτσα κάποια στιγμή αλλά επανήλθε μετά

 

Και εγώ με ψυχολογία στα πατώματα είμαι...άσε..

Όσο για το είδος του τοκετού μη νομίζεις & εγώ για φυσιολογικά πήγαινα απλά δεν έτυχε τελικά.Ήμουν τόσο χάλια που ήθελα να τελειώνω,δεν μπορούσα ούτε να περιμένω αν και πότε θα έπιαναν οι πόνοι ούτε τίποτα.Τελικά για την ιστορία μου είπε ο γιατρός (αλήθεια ή ψέμματα δεν ξέρω) ότι το μωρό ήτανε μεγάλο για το σκελετό μου & δεν θα εμπεδωνόταν ποτέ..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε oneiraki, ΚΑΙ προσοχή σ'ολη την εγκυμοσυνη ΚΑΙ συνέχεια μετα? αμάν αυτός ο παλιοδιαβητης! Σκέτο τσακισμα νεύρων είναι!

Ο θυρεοειδης δεν είναι τίποτα τρομερό, έχω κι εγω χασιμότο και τον ελέγχω κάθε μήνα στην εγκυμοσυνη για να μου προσαρμόζει ο γιατρος τα φάρμακα αναλόγως. Αλλά αν τον προσεχείς δε σε επηρεάζει σε τίποτα.

Chrimai, μήπως με το βραδινο γάλα να ετρωγες και μισή φρυγανίτσα ολικης?

Ακούς ρε παιδι μου για κάτι εγκυμοσυνες που ούτε που τις καταλαβαίνουν και λες γιατι ρε παιδι μου να τις περνάμε τόσο δύσκολα εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...