Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Τί κάνετε πως είστε? Elenivolos να σας ζήσει? zaxarokoritsa και μη πως πάτε από πρόωρες συσπάσεις? Lydias βγήκες από το μαιευτήριο?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρααααααααααα!!!

 

Λυδία με το καλό και με κανένα πόνο!!!

 

Κορίτσια τελικά πήρα τηλ τον ενδοκρινολόγο, θα κάνω εξετάσεις θυρεοειδή, σάκχαρο και γλυκοζυλιωμένη!!! Καμπύλη σακχάρου θα κάνω μετά τον θηλασμό, γιατί επηρεάζει το αποτέλεσμα, μια και θηλαζω αποκλειστικά!! Αν και μου είπε ότι αν υπαρχει τάση θα φανεί και τώρα!!!anyway επειδη δεν εχω όρεξη να καθομαι 3 ώρες στο μιρκοβιολογικό και θα πρέεπι να θηλασω , θα πάω αφού σταματήσω τον θηλασμό!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατριν μπορείς να πας για τις εξετάσεις σου κανονικά και να αφήσεις αντλημένο γάλα του παιδιού ή να το πάρεις μαζί σου στο μικροβιολογικό να θηλάσεις.

Μπορεί να σταματήσεις το θηλασμό 2 χρόνια μετά, τις εξετάσεις που πρέπει να κάνεις καλό είναι να μη τις αναβάλεις αφού ο γιατρός είπε ότι θα δείξει τώρα αν υπάρχει τάση, να το ξέρεις να προσέχεις.

Σε τί επηρεάζει ο θηλασμός τον διαβήτη? Πες μου ότι ανεβάζει ζάχαρο το γαλατάκι μας!:confused:

Εγώ πάντως είχα κάνει καμπύλη ενώ θηλαζα και δεν ρώτησε κανείς αν θηλάζω ή να πεί ότι επηρεάζει.

 

Lydia πολύ χαίρομαι που είσαι σπιτάκι σου, πόσο είστε τώρα? (εβδομάδων εννοώ).

Κορίτσια σε όλες με το καλό,

katrindm εύχομαι όποτε κάνεις τις εξετάσεις σου να είναι πεντακάθαρες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κι από μένα την ζαχαρόπληκτη εγγυούλα

 

έκανα και β επιπέδου όλα φυσιολογικά (μετρήσεις και αμνιακό)

 

ζαχαρομετρήσεις σχετικά καλές

 

τώρα τελευταία κολλάει και κάνει κάτι άσχετα peak

 

γίνεται οριακό χωρίς ιδιαίτερο λόγο

 

ελπίζω να τη βγάλω έτσι μέχρι τα Χριστούγεννα

 

αμά πιάσω τον 7ο δεν με νοιάζει μετά

ας κάνω και ινσουλίνη

 

λυδία με το καλό....το μαρτύριο του ζαχάρου τελιώνει

τώρα έρχονται τα καλά

 

katrin εγώ που έκανα την καμπύλη ενώ θήλαζα στον 5ο μήνα

μου είπαν ότι είναι μη αξιολογήσιμη και κακώς την έκανα

(ενώ μου το είχαν τονίσει αλλά είχα το άγχος μη μου έμεινε)

 

έχεις ακόμα ορμόνες από την εγκυμοσύνη και μαζί με

την απουσία περιόδου επηρεάζουν το αποτέλεσμα αρνητικά...

εμένα τότε και η καμπύλη είχε βγεί χάλια και

η γλυκοζηλιωμένη και το ζάχαρο νηστείας ανεβασμένα....

 

η καμπύλη διακοσάρισε πάλι την πρώτη ώρα, το νηστείας είχε βγεί 91

(που δεν είχα πάνω από 80 ακόμα και στην εγκυμοσύνη που είχα διαβήτη), η γλυκοζηλιωμένη είχε βγεί 5,7 ενώ στην εγκυμοσύνη που είχα και το διαβήτη είχε βγεί 5,2

 

και υποτίθεται ότι πρόσεχα κιόλας μετά τη γέννα αλλά αντλούσα γάλα γιατί

δουλεύα, είχα μαραθώνιους ολονύχτιους θηλασμούς και από την αυπνία

και την ταλαιπωρία ήμουν κουρέλι

 

ξανάκανα 3 μήνες μετά το θηλασμό και είχα γλυκοζηλιωμένη 5 και νηστείας 84 και με πιο ελεύθερη διατροφή

 

καμπύλη δεν μου ξαναζήτησαν να κάνω ούτε στη 2η εγκυμοσύνη

έχω άσχημη προδιάθεση και είμαι ήδη στη κατηγορία προδιαβητικού

σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ξανακάνεις καμπύλη

με το ζάχαρο νηστείας και τη γλυκοζηλιωμένη

φαίνεται πότε θα γίνει διαβήτης ή όχι

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια... Τι άγχος είναι αυτό με το παλιοζάχαρο? Εγώ σταμάτησα να μετράω κ τρώω τα πάντα όλα όμως.... Δεν μπορώ να σταματήσω, με τον θηλασμό πεινάω μονίμως!!!! Κ εγώ για καμπύλη λέω να πάω αφού σταματήσω να θηλάζω....

Link to comment
Share on other sites

Dimmi ειμαι 36+ 5 μερες :) Αν δεν έχω γεννήσει μεχρι τις 38 θα κάνουμε προγραμματισμένο τοκετο. Οπότε 11 μερες ακόμα ζαχαρο το πολυ!!! Εύχομαι να μη μου μείνει τίποτα, αλλα ότι και να γίνει θα τρώω πολυ πιο φυσιολογικα απο ότι στην εγκυμοσύνη οπότε δε βλέπω την ώρα :) Τώρα που πλησιάζει το τελος βλέπω συνέχεια συνταγές του Jamie Oliver στο βίντεο να χορταίνω την πείνα μου και να προετοιμάζομαι γι'αυτα που έρχονται!!

Chrimai ποσο είσαι τώρα?

Katrindm και Eleni ευχαριστω πολυ! Όντως εύχομαι με έναν πόνο :) Να χαίρεστε τα μικρούδια σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.Σήμερα έχω ραντεβού με 6ο ενδοκρινολόγο για να μου πει και αυτός τι νομίζει & να ξεκινήσω παρακολούθηση πάλι. Θα σας έχω νέα το απόγευμα.Αναρωτιέμαι τι θα μου πει για την χάλια καμπύλη που είχα τον Αυγ..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oneiraki χαράς το κουράγιο σου βρε κορίτσι μου.... 6ος ενδοκρινολόγος? Εμένα ο 1ος κ όταν μου είπε διατροφή εγκυμοσύνης με τον θηλασμό, είπα πφφφφ.... δεν μου κάνετε κύριε, κ άρχισα να κάνω τα δικά μου!!! Είμαι πολύ περίεργη να ακούσω τι σου είπε....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....αυτός μου είπε λοιπόν ότι είναι περίεργη η καμπύλη μου που βγήκε έτσι και δεν είναι φυσιολογική και μου είπε να κάνω ξανά μαζί με γλυκοζυλιωμένη κατά τον Γενάρη-Φλεβάρη. Αν η γλυκοζ βγει γύρω στο 5 και η καμπύλη τα ίδια τότε μάλλον κάτι δεν πήγε καλά,αν όμως βγει μου είπε κατά 5,8 τότε κάτι παθολογικό υπάρχει.Όπως και να έχει εφόσον δεν είναι πάνω από 200 το ρυθμίζω με διατροφή...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αυτός θεωρεί ότι δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό? Να την κάνω την καμπύλη τώρα που θηλάζω ή να περιμένω μετά? Εσύ μετράς κανονικά ε? Δεν μπορώ να ακούω άλλο τη λέξη ''διατροφή''!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μετράω τίποτα. Ο θηλασμός δεν παίζει ρόλο ΜΟΝΟ εφόσον σου έχει έρθει περίοδος.Με ρώτησε δηλ συγκεκριμένα για αυτό (ενώ άλλοι όχι)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μετράω τίποτα. Ο θηλασμός δεν παίζει ρόλο ΜΟΝΟ εφόσον σου έχει έρθει περίοδος.Με ρώτησε δηλ συγκεκριμένα για αυτό (ενώ άλλοι όχι)

 

Αααα δηλ πάμε για καμπύλη μόλις μας έρθει περίοδος.... Ε! Αφού έβγαλες άκρη έστω κ με τον 6ο, όλα καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 3 κύκλους περιόδου γιατί πχ μπορεί να σου έρθει μία φορά και μετά να μην σου έρθει ξανά για κάπιους μήνες. Σε μένα δεν συνέβη αυτό και από τον 5ο μήνα μετά τον τοκετό είχα κανονικά κάθε μήνα και έτσι μου είχε πει ο πρώην ενδοκ να πάω αφού κάνω 3 κύκλους.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

δεν μου εξήγησε που επηρεάζει, μου είπε ότι άν θηλάσω 04:00 και μετά 10:00 το πρωί και στο ενδιάμεσο κάνω την καμπύλη ΟΚ, αλλά εγώ θηλάζω και στο ενδιάμεσο και λίγο δύσκολο να κάνω καμπύλη!! φανταζομαι ότι αν θηλάζεις πέφτει το σάκχαρρο, έχω διαβάσει οτι και διανβητικές που κάνουν ινσουλίνη με τον θηλασμό πέφτουν οι αναγκεες σε ινσουλίνη και μειώνουν την δόση!!Κάπου σας είχα ποστάρει και το άρθρο, σε προηγούμενες σελίδες!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στις 27.11 γέννησα !!!!!Πήγαν όλα μια χαρα , φυσιολογικός τοκετος , χωρείς επισκλιρίδιο ,μέσα σε 3 ώρες ξεμπέρδεψα. Και το μωρό μου υγιέστατο 3,250 -καθόλου μεγάλο όπως μου έλεγαν .Σας εύχομαι με ένα πόνο όπως εγω !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στις 27.11 γέννησα !!!!!Πήγαν όλα μια χαρα , φυσιολογικός τοκετος , χωρείς επισκλιρίδιο ,μέσα σε 3 ώρες ξεμπέρδεψα. Και το μωρό μου υγιέστατο 3,250 -καθόλου μεγάλο όπως μου έλεγαν .Σας εύχομαι με ένα πόνο όπως εγω !!!

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στις 27.11 γέννησα !!!!!Πήγαν όλα μια χαρα , φυσιολογικός τοκετος , χωρείς επισκλιρίδιο ,μέσα σε 3 ώρες ξεμπέρδεψα. Και το μωρό μου υγιέστατο 3,250 -καθόλου μεγάλο όπως μου έλεγαν .Σας εύχομαι με ένα πόνο όπως εγω !!!

 

Μπράβο κορίτσι.... Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στις 27.11 γέννησα !!!!!Πήγαν όλα μια χαρα , φυσιολογικός τοκετος , χωρείς επισκλιρίδιο ,μέσα σε 3 ώρες ξεμπέρδεψα. Και το μωρό μου υγιέστατο 3,250 -καθόλου μεγάλο όπως μου έλεγαν .Σας εύχομαι με ένα πόνο όπως εγω !!!

 

Να σου ζήσει το μωράκι!!Να το χαίρεστε!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τι κάνετε???

Εκανα τελικά τις εξετάσεις μου !!! 5.2 η γλυκοζυλιωμένη!!! Λίγο αυξημένη για τα δικά μου δεδομένα , μια και δεν είχα ποτέ πάνω από 5.1!! Αλλά μπορώ να πω ότι τρώω , όσα δεν έχω φάει χρόνια τώρα!!! όταν σταματήσω να θηλάζω θα πάω να κάνω και την καμπύλη να μου φύγει η περιέργεια!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τι κάνετε???

Εκανα τελικά τις εξετάσεις μου !!! 5.2 η γλυκοζυλιωμένη!!! Λίγο αυξημένη για τα δικά μου δεδομένα , μια και δεν είχα ποτέ πάνω από 5.1!! Αλλά μπορώ να πω ότι τρώω , όσα δεν έχω φάει χρόνια τώρα!!! όταν σταματήσω να θηλάζω θα πάω να κάνω και την καμπύλη να μου φύγει η περιέργεια!!!

 

Τι ωραία!!! Παίρνω κουράγιο, γιατί κ εγώ τρώω, ό,τι δεν έχω φάει χρόνια κ μάλιστα δεν χορταίνω κ με τίποτα!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...