Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

δεν εβλεπα απο το φοβο μου και μου φανηκε οτι εφυγε εξω το φαρμακο. ετρεχε στο ψωμακι το υγρο και ματωσε λιγο. εν τω μεταξυ δεν εφαγα βραδινο παλι οποτε δε ξερω ποσο θα ειναι αυριο της νηστειας.

 

Κ εμένα ματώνει λίγο πάντα.... Πότε την κάνεις? Εγώ ένα τέταρτο πριν το βραδινό, αλλά μου είπε ότι είναι σημαντικό να μην χάνω γεύμα, ούτε το βραδινό, ούτε το προ ύπνου και πραγματικά ξυπνάω με 82-88.... Τώρα περιμένω να μετρήσω ματαγευματικό κ να πάρω το ποτήρι με το γάλα στο κομοδίνο!!! Δεν μπορεί να στην κάνει κάποιος άλλος? Είναι πολύ πιο εύκολο... Κ εγώ μια φορά που έλειπε ο άντρας μου έτρεμε το χέρι μου σε σημείο που είπα πάει θα σπάσω την βελόνα μέσα στο πόδι μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Babaki όταν κάνεις ινσουλίνη δεν πρέπει να χάνεις γεύματα μετα γιατι μπορει να κανεις υπογλυκαιμία. Και ειδικά αν κάνεις βραδινή ινσουλίνη πρέπει και βραδινό να τρως και ενα τρίωρο αργότερα, κατα τις 11-12 να τρως οπωσδήποτε το σνακ που σου έχουν πει. Συνήθως είναι μια φρυγανιά με γάλα και ίσως και λίγο τυρι.

Ναι, οι ινσουλινες πρέπει να φυλάσσονται στο ψυγείο αλλα το σωληνάριο που χρησιμοποιούμε σε καθε περίοδο μπορει να μένει και εκτός ψυγείου. Και σίγουρα να μην είναι κρύα η ένεση γιατι όχι μόνο πονάει αλλα και δεν πιάνει τοσο καλα.

Εγω τις κάνω στο μηρό αν είναι αυτές της αμεσης αποδεσμευσης (τύπου novorapid) και στο ψωμάκι αν είναι οι νυχτερινές τυπου nph. Ετσι μου είπαν στο Αλεξανδρα. Οι αργής αποδεσμευσης θέλουν να γίνονται στο λίπος.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες. εγω τελικα εκανα χαζομαρα χθες διοτι εφαγα τελευταιο γευμα στις 6 το απογευμα και σημερα το πρωι που μετρηθηκα ηταν 116. αλλα ειχα κατι καουρες απιστευτες και δεν κατεβαινε τιποτα. σημερα θα φαω σιγουρα βραδινο. εμενα μου ειπε να την κανω στις 10-10.30 και μετα απο ενα μισαωρο να πινω ενα ποτηρι γαλα. το πρωι το μετραω το ζαχαρο γυρω στις 8.30.

Link to comment
Share on other sites

:) αααααχχχχχχχχ!!!! Απίστευτο μου φαίνεται ότι μετα απο 7 μήνες αυστηρής διατροφής για ζαχαρο και 2 μηνες νοσοκομειο κάποια στιγμή ολα αυτα θα είναι παρελθόν. 33 εβδομαδες, άλλες 3 και τελειώνει το νοσοκομειο και άλλες 4-5 και τελειώνει και το ζαχαρο. Δε μπορω να φανταστω ότι κάποια στιγμή η ζωη θα είναι παλι φυσιολογική!! :):):)

 

υπομονη!!!ολα καλα θα πανε!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια σας διαβαζω και ....στεναχωριεμαι!!Ουφ πια αυτο το κολοσαχαρο!!

 

Οταν το σαχαρο ειναι 122 μια ωρα μετα το φαγητο θεωρειται σαχαρο κυησης ή ειναι νορμαλ?

 

Επισης οταν κανετε ινσουλινη,πρεπει να την κανετε παντα την ιδια ωρα ή δεν εχει σχεση?Η ινσουλινη θελει και διαιτα ή εισαι πιο φρι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια σας διαβαζω και ....στεναχωριεμαι!!Ουφ πια αυτο το κολοσαχαρο!!

 

Οταν το σαχαρο ειναι 122 μια ωρα μετα το φαγητο θεωρειται σαχαρο κυησης ή ειναι νορμαλ?

 

Επισης οταν κανετε ινσουλινη,πρεπει να την κανετε παντα την ιδια ωρα ή δεν εχει σχεση?Η ινσουλινη θελει και διαιτα ή εισαι πιο φρι?

 

Η ινσουλίνη πρέπει να γίνεται περίπου μισή ώρα προ γεύματος.Επίσης ναι συνεχίζεις την δίαιτα εγώ τουλάχιστον την συνέχιζα κανονικά και παρόλα αυτά ο σάκχαρο όσο προσωρούσε η εγκυμοσύνη πήγαινε στον Θεό και αυξάναμε συνέχεια τις μονάδες.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ συνεχίζω την δίαιτα κανονικότατα και μην σου πω κ πιο αυστηρά γιατί έκανα πολυάμνιο αλλά οι τιμές δεν δικαιολογούσαν αύξηση ινσουλίνης, οπότε μου μείωσαν το φαγητό:shock: 122 κ είχες φάει τι? γιατί άλλο να έκανες 122 με λαδερό κ φέτα κ μια φέτα ψωμί κ άλλο με σκέτη μπριζόλα κ σαλάτα αλάδωτη!!! Πάντως είναι μέσα στα όρια όπως κ να έχει....

 

Κ ναι, μπαίνω την Δευτέρα στο νοσοκομείο για παρακολούθηση και μάλλον Τετάρτη-Πέμπτη μπαίνω για πρόκληση, πρώτα ο Θεός....:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ συνεχίζω την δίαιτα κανονικότατα και μην σου πω κ πιο αυστηρά γιατί έκανα πολυάμνιο αλλά οι τιμές δεν δικαιολογούσαν αύξηση ινσουλίνης, οπότε μου μείωσαν το φαγητό:shock: 122 κ είχες φάει τι? γιατί άλλο να έκανες 122 με λαδερό κ φέτα κ μια φέτα ψωμί κ άλλο με σκέτη μπριζόλα κ σαλάτα αλάδωτη!!! Πάντως είναι μέσα στα όρια όπως κ να έχει....

 

Κ ναι, μπαίνω την Δευτέρα στο νοσοκομείο για παρακολούθηση και μάλλον Τετάρτη-Πέμπτη μπαίνω για πρόκληση, πρώτα ο Θεός....:-D:grin::-D

 

 

αντε με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου και ολα τα άλλα θα φαινονται ασημαντα!

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου και ολα τα άλλα θα φαινονται ασημαντα!

 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου κ σε σένα το ίδιο εύχομαι.... Όλα καλά θα πάνε κ σε λίγο θα έχουμε τα μωράκια μας αγκαλιά κ θα συζητάμε για άλλα θέματα.... Όχι άλλο ζάχαρα, μετρήσεις, ινσουλίνες και διατροφές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ συνεχίζω την δίαιτα κανονικότατα και μην σου πω κ πιο αυστηρά γιατί έκανα πολυάμνιο αλλά οι τιμές δεν δικαιολογούσαν αύξηση ινσουλίνης, οπότε μου μείωσαν το φαγητό:shock: 122 κ είχες φάει τι? γιατί άλλο να έκανες 122 με λαδερό κ φέτα κ μια φέτα ψωμί κ άλλο με σκέτη μπριζόλα κ σαλάτα αλάδωτη!!! Πάντως είναι μέσα στα όρια όπως κ να έχει....

 

Κ ναι, μπαίνω την Δευτέρα στο νοσοκομείο για παρακολούθηση και μάλλον Τετάρτη-Πέμπτη μπαίνω για πρόκληση, πρώτα ο Θεός....:-D:grin::-D

 

Aντε με το καλο να κρατησεις το μικρο σου διαμαντακι στα χερια σου!!!!!Πω πω ....περασε ο καιρος!!!!

 

Το πολυαμνιο φαινεται στον υπερηχο,σωστα?Μεχρι στιγμης δεν μου εχει πει κατι η γυναικολογος,φαντζομαι θα το εβλεπε...εκτος και αν ειναι νωρις:(!

 

Τι να πω...η κολλητη μου εχει τσακισει τις σοκολατες δυο δυο και το σαχαρο της ειναι 79!!!Το σωμα μας αντιδρα ετσι?Οι ορμονες μας??

 

122 με λιγο λαλαγγι μανιατικο,τυρι σφελλα,και.....λιγο κουνουπιδι καπαμα.Σκ@τ@!Με εχει κοψει λορδα και τρεμει το στομαχι μου απο την πεινα!!

 

Εχτες το βραδυ ηταν 102 αλλα τι ειχα φαει?Ολο σαλατες και μαρουλια:(

 

Με βλεπω για ινσουλινη!Γαμωτο...ειμαι και στην αρχη της εγκυμοσυνης.Μεχρι τον Απριλη θα εχω μεινει μιση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aντε με το καλο να κρατησεις το μικρο σου διαμαντακι στα χερια σου!!!!!Πω πω ....περασε ο καιρος!!!!

 

Το πολυαμνιο φαινεται στον υπερηχο,σωστα?Μεχρι στιγμης δεν μου εχει πει κατι η γυναικολογος,φαντζομαι θα το εβλεπε...εκτος και αν ειναι νωρις:(!

 

Τι να πω...η κολλητη μου εχει τσακισει τις σοκολατες δυο δυο και το σαχαρο της ειναι 79!!!Το σωμα μας αντιδρα ετσι?Οι ορμονες μας??

 

122 με λιγο λαλαγγι μανιατικο,τυρι σφελλα,και.....λιγο κουνουπιδι καπαμα.Σκ@τ@!Με εχει κοψει λορδα και τρεμει το στομαχι μου απο την πεινα!!

 

Εχτες το βραδυ ηταν 102 αλλα τι ειχα φαει?Ολο σαλατες και μαρουλια:(

 

Με βλεπω για ινσουλινη!Γαμωτο...ειμαι και στην αρχη της εγκυμοσυνης.Μεχρι τον Απριλη θα εχω μεινει μιση!

 

Πέρασε δεν λες τίποτα!!!! Μετράω τις μέρες... Σ'ευχαριστώ πολύ κ εσύ μια καλή εγκυμοσύνη να 'χεις και να μην σε ταλαιπωρήσει άλλο το μικρούλη σου:lol: Ναι βρε κορίτσι είναι δύσκολο.... Κ εγώ από τον 3ο μήνα το έπαθα, κ η κολλητή μου που είναι στον 7ο κ τρώει τα απίστευτα κ είναι ήδη +15, η καμπύλη της μια χαρά ήταν, τι να πω.... όλα για κάποιο λόγο γίνονται!!! Τουλάχιστον εμείς θα έχουμε να χάσουμε λιγότερα μετά την γέννα:-) Το πολυάμνιο ναι φαίνεται στον υπέρηχο, στις μετρήσεις και εγώ το απέκτησα στον 7ο....

Τώρα αν σου πω ότι δεν ξέρω τι είναι ούτε το λαλαγγι μανιάτικο, ούτε το τυρί σφελλα, αλλά ούτε κ πως γίνεται το κουνουπίδι καπαμά.... τι θα μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε δεν λες τίποτα!!!! Μετράω τις μέρες... Σ'ευχαριστώ πολύ κ εσύ μια καλή εγκυμοσύνη να 'χεις και να μην σε ταλαιπωρήσει άλλο το μικρούλη σου:lol: Ναι βρε κορίτσι είναι δύσκολο.... Κ εγώ από τον 3ο μήνα το έπαθα, κ η κολλητή μου που είναι στον 7ο κ τρώει τα απίστευτα κ είναι ήδη +15, η καμπύλη της μια χαρά ήταν, τι να πω.... όλα για κάποιο λόγο γίνονται!!! Τουλάχιστον εμείς θα έχουμε να χάσουμε λιγότερα μετά την γέννα:-) Το πολυάμνιο ναι φαίνεται στον υπέρηχο, στις μετρήσεις και εγώ το απέκτησα στον 7ο....

Τώρα αν σου πω ότι δεν ξέρω τι είναι ούτε το λαλαγγι μανιάτικο, ούτε το τυρί σφελλα, αλλά ούτε κ πως γίνεται το κουνουπίδι καπαμά.... τι θα μου πεις?

 

Σε ευχαριστω!!Εχω ηδη αγανακτησει και δεν ξερω πως θα επιβιωσω απο αυτο το "πραγμα"

 

Προς το παρον δεν φαινεται να εχω πολυαμνιο....αλλα δεν ξρω πως θα εξελιχθει η εγκυμοσυνη...ουφ!

 

Λαλαγγι μανιατικο ειναι ενα....μμμμ...σαν κουλουρακι τηγανιτο,αγλυκο, που το φτιαχνουν στην Μανη.

Η σφελλα επισης ειναι τοπικο τυρι.Και εγω οταν εμενα Αθηνα,δεν μπορουσα να το βρω πουθενα.Οταν πηγα στο σουπερ πρωτη φορα,ταραμ ταραμ,πηγα στα ψυγεια και ειπα δυνατα δυνατα "Θελω ενα κιλο σφελλα"

Και μου λεει η κοπελα..."Τι?"

"Τυρι" της απαντω

Εκει βαλαμε τα γελια και οι δυο...Επειδη ηταν απο Καλαματα,μου εξηγησε οτι αυτο ειναι ενα ντοπιο τυρι και δεν θα το βρω ευκολα στην ΑΘηνα..!

 

Οσο για το κουνουπιδι καπαμα,....,ουτε και εγω ξερω να το φτιαχνω..Τα φαγητα,τα λαλαγγια και γενικα ολα τα φαγωσιμα ειναι ολα προσφορα της πεθερας προς χαρη του μωρου...;)!Εγω απλα....απολαμβανω οτι μπορω:(

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!!Εχω ηδη αγανακτησει και δεν ξερω πως θα επιβιωσω απο αυτο το "πραγμα"

 

Προς το παρον δεν φαινεται να εχω πολυαμνιο....αλλα δεν ξρω πως θα εξελιχθει η εγκυμοσυνη...ουφ!

 

Λαλαγγι μανιατικο ειναι ενα....μμμμ...σαν κουλουρακι τηγανιτο,αγλυκο, που το φτιαχνουν στην Μανη.

Η σφελλα επισης ειναι τοπικο τυρι.Και εγω οταν εμενα Αθηνα,δεν μπορουσα να το βρω πουθενα.Οταν πηγα στο σουπερ πρωτη φορα,ταραμ ταραμ,πηγα στα ψυγεια και ειπα δυνατα δυνατα "Θελω ενα κιλο σφελλα"

Και μου λεει η κοπελα..."Τι?"

"Τυρι" της απαντω

Εκει βαλαμε τα γελια και οι δυο...Επειδη ηταν απο Καλαματα,μου εξηγησε οτι αυτο ειναι ενα ντοπιο τυρι και δεν θα το βρω ευκολα στην ΑΘηνα..!

 

Οσο για το κουνουπιδι καπαμα,....,ουτε και εγω ξερω να το φτιαχνω..Τα φαγητα,τα λαλαγγια και γενικα ολα τα φαγωσιμα ειναι ολα προσφορα της πεθερας προς χαρη του μωρου...;)!Εγω απλα....απολαμβανω οτι μπορω:(

 

Αγανάκτηση δεν θα πει τίποτα.... Αλλά περνάει μωρέ γρήγορα.... εγώ κάθε φορά που σκεφτόμουν γλυκά, μακαρόνια, πίτες και μου τρέχαν τα σάλια στην κυριολεξία σκεφτόμουν το μωράκι που θα έχω αγκαλιά κ ''ίσιωνα'' κατευθείαν...

Το κατάλαβα ότι ήταν παραδοσιακά τοπικά αλλά δεν ήξερα από που... Κ εγώ 11 χρόνια στην Θεσ/νίκη μάταια έψαχνα να βρω τσιτσίραβλα (χόρτα) και ήταν κ το πρώτο πράγμα που ζητούσα να φάω όταν ερχόμουν Βόλο!!!

Πάντως το 122 το σήκωσες από το τηγανιτό σίγουρα.... Εγώ δεν έχω ακόμα καταφέρει να πείσω την πεθερά μου ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να φάω τηγανιτά, πίτες, γλυκά, ζυμαρικά και αλάτι.... Ακόμα κ εχθές μου λέει ένα κομμάτι φανουρόπιτα? Για το καλό? Λες κ εγώ δεν ήθελα να φάω όλο το ταψί:lol: Ε! για το καλό την γωνίτσα από το κομμάτι την τσίμπησα:oops:

Link to comment
Share on other sites

Αγανάκτηση δεν θα πει τίποτα.... Αλλά περνάει μωρέ γρήγορα.... εγώ κάθε φορά που σκεφτόμουν γλυκά, μακαρόνια, πίτες και μου τρέχαν τα σάλια στην κυριολεξία σκεφτόμουν το μωράκι που θα έχω αγκαλιά κ ''ίσιωνα'' κατευθείαν...

Το κατάλαβα ότι ήταν παραδοσιακά τοπικά αλλά δεν ήξερα από που... Κ εγώ 11 χρόνια στην Θεσ/νίκη μάταια έψαχνα να βρω τσιτσίραβλα (χόρτα) και ήταν κ το πρώτο πράγμα που ζητούσα να φάω όταν ερχόμουν Βόλο!!!

Πάντως το 122 το σήκωσες από το τηγανιτό σίγουρα.... Εγώ δεν έχω ακόμα καταφέρει να πείσω την πεθερά μου ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να φάω τηγανιτά, πίτες, γλυκά, ζυμαρικά και αλάτι.... Ακόμα κ εχθές μου λέει ένα κομμάτι φανουρόπιτα? Για το καλό? Λες κ εγώ δεν ήθελα να φάω όλο το ταψί:lol: Ε! για το καλό την γωνίτσα από το κομμάτι την τσίμπησα:oops:

 

Tσιτσιραβλα??Ουτε που τα ξερω..!Μπορει ομως να τα λεμε αλλιως εμεις εδω.Βασικα αυτο που επισης δεν εβρισκα με τιποτα ηταν τα πρασινα φασολακια 'ή αλλιως σκαγια.

Τεσπα,ξεφυγαμε λιγακι απο το θεμα μας.

 

Μπα,122 απο ενα μικρο λαλαγγι?Τοσο πολυ πια το σαχαρο ειναι ευαισθητο!!

 

Σημερα κλαιω ολη μερα...τα εβαλα και με τον αντρα μου που τρωει μπροστα μου οτι να'ναι!!!

 

Αστα βραστα....και ειμαι στην 16η εβδ...θελω ακομα αλλες 160 μερες υπομονης!!:(

Link to comment
Share on other sites

Tσιτσιραβλα??Ουτε που τα ξερω..!Μπορει ομως να τα λεμε αλλιως εμεις εδω.Βασικα αυτο που επισης δεν εβρισκα με τιποτα ηταν τα πρασινα φασολακια 'ή αλλιως σκαγια.

Τεσπα,ξεφυγαμε λιγακι απο το θεμα μας.

 

Μπα,122 απο ενα μικρο λαλαγγι?Τοσο πολυ πια το σαχαρο ειναι ευαισθητο!!

 

Σημερα κλαιω ολη μερα...τα εβαλα και με τον αντρα μου που τρωει μπροστα μου οτι να'ναι!!!

 

Αστα βραστα....και ειμαι στην 16η εβδ...θελω ακομα αλλες 160 μερες υπομονης!!:(

Α! Καλά.... Τα ίδια όμως περνάω.... Μόλις μπήκε με το πιτόγυρο στο χέρι κ ενώ εγώ εκείνη την ώρα προσπαθούσα να καταπιώ μια μπουκιά από το σούπερ αλάδωτο μπρόκολο που είχα για σαλάτα.... Μια ιδέα είναι όλα, κ εγώ στην αρχή έκλαιγα σε κάτι τραπεζώματα, μπροστά σε κάτι γαλακτομπούρεκα...

Εσύ να σκέφτεσαι ότι δεν κάνει να κλαις κ ότι τα μωράκια μας μόνο χαρά θα μας φέρουν κ ας ψοφάμε στη πείνα τώρα, δεν πειράζει, μετά θα τρώμε ό,τι μας έχει λείψει.... Υπομονή βρε... Για μένα το πιο δύσκολο ήταν το 1ο τρίμηνο, μετά ούτε κατάλαβα πως πέρασε.... κ όταν θα το ακούσεις κιόλας το μωράκι σου να χτυπάει την κοιλίτσα σου, θα ξεχάσεις κ ζάχαρο κ άντρα κ τα πάντα!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Καλά.... Τα ίδια όμως περνάω.... Μόλις μπήκε με το πιτόγυρο στο χέρι κ ενώ εγώ εκείνη την ώρα προσπαθούσα να καταπιώ μια μπουκιά από το σούπερ αλάδωτο μπρόκολο που είχα για σαλάτα.... Μια ιδέα είναι όλα, κ εγώ στην αρχή έκλαιγα σε κάτι τραπεζώματα, μπροστά σε κάτι γαλακτομπούρεκα...

Εσύ να σκέφτεσαι ότι δεν κάνει να κλαις κ ότι τα μωράκια μας μόνο χαρά θα μας φέρουν κ ας ψοφάμε στη πείνα τώρα, δεν πειράζει, μετά θα τρώμε ό,τι μας έχει λείψει.... Υπομονή βρε... Για μένα το πιο δύσκολο ήταν το 1ο τρίμηνο, μετά ούτε κατάλαβα πως πέρασε.... κ όταν θα το ακούσεις κιόλας το μωράκι σου να χτυπάει την κοιλίτσα σου, θα ξεχάσεις κ ζάχαρο κ άντρα κ τα πάντα!!!!:-)

 

Για τα γλυκα δεν με νοιαζει κανω υπομονη.Τερας υπομονης!Αλλα να μην μπορω να φαω να γεμισω την κοιλια μου?Ολη νυχτα να γουργουριζω απο την πεινα και να μην μπορω να κοιμηθω?Και να εχω και τον αντρα μου να μου λεει "Αποκλειεται να πεινας,εφαγες,ειναι γεματο το στομαχι σου,ειναι της εγκυμοσυνης" και να λες...δεν ειναι δυνατον!Εφαγα ενα μαρουλι,λιγο τυρι και ενα κομματι σπανακοπιτα και ειναι φαγητο αυτο????

 

Εδω και 4 μερες που μπηκα στην διαδικασια να μετραω σαχαρα και ποσοτες φαγητου,εχω πελαγωσει στο κλαμα και στην απελπισια!

 

Η γυναικολογος μου δεν ανυσηχει με το 97 νηστειας...η ενδοκρινολογος φωναζει.Και λεω θα εμπιστευτω αυτη που το εχει σπουδασει πιο ενταντικα!!Μηπως κανω σαχλαμαρα?Μηπως να μην μετραω και να χαλαρωσω,να μου φυγει και αυτο το βαρος απο πανω μου???

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα τυχαια σε ενα σαιτ και ρωτησα και ενα φιλο μου οδοντιατρο,και ισχυει.

Η ουλιτιδα και γενικα προβληματα με τα δοντια ανεβαζουν το σακχαρο!

 

Εμενα καθε φορα που πλενω δοντια ματωνουν λες και με σφαζουν.Ολο ελεγα να το κοιταξω,αλλα ειχα και αλλα ανοιχτα μετωπα και δεν ηξερα τι να πρωτοκανω.Ηρθε το μωρο αμεσως και το ξεχασα.Τωρα μαλλον μετα την γεννα,γιατι η περιπτωση μου δεν θελει απλο οδοντιατρο αλλα χειρουργο οδοντιατρο.

 

Αι σιχτιρ πια...για αυτο ειμαι ολο στα υψη με το κολοσαχαρο????

 

Κοριτσια προσεξτε το και εσεις...αν ξερεις κανεις κατι αλλο πανω σε αυτο ας μας ενημερωσει!!

 

Ακομα δεν εχω καταλαβει τι αποκλιση εχουν τα μηχανακια σπιτιου με του μκροβιολογικου.Και γιατι αν μετρησεις το σακχαρο σου και στο καπακι το ξαναμετρησεις εχεις αλλη τιμη?

 

Οταν μας λενε κατω απο 90 νηστικη,εννοουν με τα μηχανακια σπιτιου ή μικροβιολογικου?Αν ειναι με σπιτιου μια χαρα το παω το θεμα...πειναω αλλα το ελεγχω!Αν ειναι με μικροβιολογικο συν την αποκλιση,ΚΛΑΨΤΕ ΜΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Cooker τα μηχανάκια σπιτιού πάντα έχουν απόκλιση!!Σκέψου ότι η κατασκευή τους κοστίζει ελάχιστα!! ΑΠλά τα χρησιμοποιούμε για να πάρουμε μια ιδέα του που βρισκόμαστε!!! Απλά θέλουμε η απόκλιση να μην ξεπερνάει τις 10 μονάδες, ετσί ώστε καταά προσέγγιση να έχουμε αποτελέσματα!! Στο μικροβιολογικό είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα και αυτά εμπιστευόμαστε 100%!! ΕΚεί τα μηχανήματα κοστίζουν κάτι χιλιάδες ευρώ!!! Εμένα μια φορά το μηχανάκι εδειχνε 129 και στο καπάκι το μετράω και δείχνει 109!! Παίρνω απευθείας την εταιρεία τηλ , τους το λέω και απευθείας μου το αλλάζουν!! 20 μονάδες αποκλιση δεν είναι αποδεκτή!!!

 

Όσο για το φαγητό, θα σου πω εγώ τι έκανα!!Κάθε βράδυ έτρωγα μια ικανοποιητική ποσότητα κρέατος (μπριζόλα, κοτόπουλο, γαλοπούλα ,,..... ) , σαλάτα πράσινη , 1 φέτα ψωμί!! Πότε δεν είχε ανέβει πάνω από 95-100 και χόρταινα κιόλας!!! και πριν τον ύπνο απάραίτητα 1 ποτήρι με γάλα!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

εγω πάλι δε μπορω να ριξω το ζαχαρο της νηστειας. ενω ξεκινησα 3 μερες ινσουλινη με 10 μοναδες τελικα ειναι στα 120-127. τι κανω λαθος? τι ωρα το μετρατε το πρωι? να σημειωθει οτι η μεσημεριανη και η βραδινη μου μετρηση ειναι μεσα στα ορια. ειμαι βεβαια και πολυ αγχωδης με διαφορα πραγματα. λετε τοσο πολυ τελικα να παιζει ρολο η ψυχολογια?

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημερι εφαγα ενα μικρο κομματι παστιτσιο με σαλατα και τυρι και ηταν 105,μια ωρα μετα.Οση αποκλιση και να εχει το ρημαδι,καλα δεν ειμαι?

 

Ειμαι τοσο αγχωμενη που κλαιω ολη μερα με δαυτο που ηρθε και με βρηκε!

 

Μηπως ανεβαινει που δεν τρωω και πολυ και ολη την ωρα τριζει το στομαχι μου σαν την πορτα???γκρρρ...

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα τυχαια σε ενα σαιτ και ρωτησα και ενα φιλο μου οδοντιατρο,και ισχυει.

Η ουλιτιδα και γενικα προβληματα με τα δοντια ανεβαζουν το σακχαρο!

 

Εμενα καθε φορα που πλενω δοντια ματωνουν λες και με σφαζουν.Ολο ελεγα να το κοιταξω,αλλα ειχα και αλλα ανοιχτα μετωπα και δεν ηξερα τι να πρωτοκανω.Ηρθε το μωρο αμεσως και το ξεχασα.Τωρα μαλλον μετα την γεννα,γιατι η περιπτωση μου δεν θελει απλο οδοντιατρο αλλα χειρουργο οδοντιατρο.

 

Αι σιχτιρ πια...για αυτο ειμαι ολο στα υψη με το κολοσαχαρο????

 

Κοριτσια προσεξτε το και εσεις...αν ξερεις κανεις κατι αλλο πανω σε αυτο ας μας ενημερωσει!!

 

Ακομα δεν εχω καταλαβει τι αποκλιση εχουν τα μηχανακια σπιτιου με του μκροβιολογικου.Και γιατι αν μετρησεις το σακχαρο σου και στο καπακι το ξαναμετρησεις εχεις αλλη τιμη?

 

Οταν μας λενε κατω απο 90 νηστικη,εννοουν με τα μηχανακια σπιτιου ή μικροβιολογικου?Αν ειναι με σπιτιου μια χαρα το παω το θεμα...πειναω αλλα το ελεγχω!Αν ειναι με μικροβιολογικο συν την αποκλιση,ΚΛΑΨΤΕ ΜΕ!!

 

καλησπέρα

λοιπόν επειδή και εγώ την ίδια απορία είχα το τσέκαρα κάνοντας το εξής..

επειδή εγώ όταν ήταν να κάνω καμπύλη ξέρασα την γλυκόζη που μου έδωσαν (πήγα 2 φορές και δεν την άντεχα με τίποτα λίγο πριν να με πάρουν αίμα ξερνούσα) κάναμε το εξής πήγαινα για 3 μέρες συνεχόμενα μετά 30 λεπτά αφού είχα φάει φαγητό και γλυκό..

μετρούσα πάντα πριν στο σπίτι..

ζάχαρο στο σπίτι έδειχνε 110 ζάχαρο στους μικροβιολόγους 85 την μια μέρα

την αλλη μερα στο σπίτι 75 στους μικροβιολόγους 87

και την τελευταία 90 στο σπίτι 83 ο μικροβιόλογος.. :shock::shock::shock:

οπότε απλά ήξερα ότι δεν έχω ζάχαρο και ούτε θα κάνω...

αφού το ελέγχεις μην ανησυχείς..

καλό είναι με το μηχανάκι να μετράς το πρωί μόλις ξυπνάς νυστικιά τότε έχεις την πιο ακριβή μέτρηση (συμβουλή μαμάς που έχει διαβήτη πολλά χρονια τώρα)

όσό για τον οδοντίατρο ρώτα τον γυναικολόγο σου και πάνε

εγώ είχα κάνει 2 σφραγίσματα και 2 εξαγωγες όσο ήμουν έγκυος και πρόσεξε όλα μαζί...

μόλις γεννήσεις και μετά θα είναι δύσκολο να πας ..

για αυτό αν έχεις κάτι με οδοντίατρο κάντο τώρα που μπορείς

:D:D;);)

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημερι εφαγα ενα μικρο κομματι παστιτσιο με σαλατα και τυρι και ηταν 105,μια ωρα μετα.Οση αποκλιση και να εχει το ρημαδι,καλα δεν ειμαι?

 

Ειμαι τοσο αγχωμενη που κλαιω ολη μερα με δαυτο που ηρθε και με βρηκε!

 

Μηπως ανεβαινει που δεν τρωω και πολυ και ολη την ωρα τριζει το στομαχι μου σαν την πορτα???γκρρρ...

 

Βρε κορίτσι... Γιατί να φας ένα μικρό κομμάτι παστίτσιο, που ούτως ή άλλως δεν κάνει, κ να μην φας μια κανονικότατη μπριζόλα και να χορτάσεις κ το ζάχαρό σου να μην ανέβει σίγουρα πάνω από 100, όπως λέει και η katrindm.....? Μην τρελαίνεσαι κ μην αγχώνεσαι γιατί το άγχος ανεβάζει το ζάχαρο....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

εγω πάλι δε μπορω να ριξω το ζαχαρο της νηστειας. ενω ξεκινησα 3 μερες ινσουλινη με 10 μοναδες τελικα ειναι στα 120-127. τι κανω λαθος? τι ωρα το μετρατε το πρωι? να σημειωθει οτι η μεσημεριανη και η βραδινη μου μετρηση ειναι μεσα στα ορια. ειμαι βεβαια και πολυ αγχωδης με διαφορα πραγματα. λετε τοσο πολυ τελικα να παιζει ρολο η ψυχολογια?

 

Το γάλα προ ύπνου, στο κρεβάτι το ξεκίνησες? Εμένα με βοήθησε πολύ.... Μετά από 5 μέρες ινσουλίνη πάντως είδα διαφορά!!! Κ ναι η ψυχολογία παίζει μεγαααλο ρόλο.... Φαντάσου ότι όταν βγήκαμε από την β επιπέδου όπου είχαμε βρεί το πολυάμνιο κ μου είχαν πει την πιθανότητα ατρησίας οισοφάγου, μετράω το προ γεύματος, που συνήθως ήταν 85-90 και από τη στεναχώρια μου έδειξε 200!!!! Τρόμαξα να συνέλθω....

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι... Γιατί να φας ένα μικρό κομμάτι παστίτσιο, που ούτως ή άλλως δεν κάνει, κ να μην φας μια κανονικότατη μπριζόλα και να χορτάσεις κ το ζάχαρό σου να μην ανέβει σίγουρα πάνω από 100, όπως λέει και η katrindm.....? Μην τρελαίνεσαι κ μην αγχώνεσαι γιατί το άγχος ανεβάζει το ζάχαρο....

 

:( γιατι δεν μπορω να φαω αλλο κρεας!!Σιχαθηκα πια!!Παστιτσιο μου εστειλε η πεθερα που μαγειρευει και πρεπει να τρωω απο ολα:(,ετσι δεν ειναι???

 

Για τον οδοντιατρο γαμωτο ρωτησα και μου ειπαν μετα την γεννα.Θελει επεμβαση!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα προ ύπνου, στο κρεβάτι το ξεκίνησες? Εμένα με βοήθησε πολύ.... Μετά από 5 μέρες ινσουλίνη πάντως είδα διαφορά!!! Κ ναι η ψυχολογία παίζει μεγαααλο ρόλο.... Φαντάσου ότι όταν βγήκαμε από την β επιπέδου όπου είχαμε βρεί το πολυάμνιο κ μου είχαν πει την πιθανότητα ατρησίας οισοφάγου, μετράω το προ γεύματος, που συνήθως ήταν 85-90 και από τη στεναχώρια μου έδειξε 200!!!! Τρόμαξα να συνέλθω....

 

Το γαλα δεν ανεβαζει το σακχαρο?Πινω και εγω ενα γενναιο ποτηρι να μου κοψει την νυχτερινη πεινα!Αν δεν τρωμε πολυ,υπαρχει κινδυνος για το μωρο?

Η αληθεια ειναι οτι ...το ειχα γαιδουρισει και δεν εκανα καμια δουλεια στο σπιτι (πρωτη εγκυμοσυνη,πρωτο εγγονι,με προσεχουν ολοι) και ισως να ειναι και αυτος ενας λογος που ανεβανει το ρημαδι!!!

 

Αυτα τα πολυαμνια και ατρησιας οισοφαγου και δεν ξερω και εγω τι,πολυ με τρομαζουν!!!!!Παναγιτσα μου ΥΓΕΙΑ!!!

 

Αυριο παω για εξετασεις να δω τι αποκλιση εχει το μηχανακι και τι θα κανω επιτελους!!

 

Επισης....εχω και ενα νεο!!!Κοριτσια μου φανηκε οτι ακουσα το μωρακι μου!!Του μιλουσα οση ωρα ημουν ξαπλωμενη και μου εκανε τουκ τουκ στην κοιλια πολλες φορες!!!!!Αναρωτιωμουν αν ειναι οντως αυτο ή αν ειναι το εντερο μου...και...νομιζω οτι ειναι το μωρο!!!!!!!Με κανει τουκ τουκ...(ειμαι 16εβ και 1 ημ);)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...