Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

δυστυχως αγχος εχω πολυ

πηγαινω την προηγουμενη βδομαδα στον γυναικολογο και μου πεταει στο ασχετο ενω εβλεπε το μωρο να η μια βαλβιδα της καρδιας ειναι μεγαλυτερη γι αυτο λεγαμε να κανεις αμνιοπαρακεντηση και εχω μεινει καγκελο. οταν εκανα τον μεγαλο υπερηχο που τον εκανα στο ιατρειο του απο καποιον αλλον ειδικο δε μου ανεφεραν τιποτα για καρδουλα και αμνιοπαρακεντηση. τσατιστηκα αρχισα να κλαιω του ειπα οτι δε μου ειχατε πει τιποτε τοτε διαφορετικα και φυσικα θα το ειχα ψαξει παραπανω και μετα αρχισε να τα μπαλωνει οτι μη τρελενεσαι ολα καλα θα ειναι κλπ. εγω εν τω μεταξυ πηγα στο χειροτερο σεναριο που συνδυαζεις προβληματα καρδιας με παιδακια με το συνδρομο και χαλαστηκα τοσο πολυ. ειμαι υπερβολικη το ξερω αλλα και ποια δε θα φοβοταν? μια ζωουλα κουβαλαμε μεσα μας. δε παιζεις με τη ψυχολογια της εγκυου ετσι. δε θα ανεβει το ζαχαρο μετα? προσπαθω να μη το σκεφτομαι αλλα μανουλα ειμαι και αγχωνομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ξαναρωτήσω γνώμη βρε παιδια? Οι ενδοκρινολογοι εδω στο Ελενα, σε αντίθεση με τον δικό μου και με αυτούς του Αλεξανδρα μου λένε αντι να μετριεμαι μια ώρα μετα το γεύμα να μετριεμαι 2 ωρες μετα τη λήξη του γεύματος με ανώτατο το 120,ενώ το 120 ήταν το ανώτατο που μου έλεγαν τόσους μήνες για τη μια ώρα μετα. Επειδη οι μετρησεις μου δυο ωρες μετα ειναι μια χαρα μου μειωσαν και παρα πολυ την ινσουλινη που επαιρνα. Εσι, χθες μια ώρα μετά το πρωινό είχα 145 (!) ενω δυο ωρες μετά ήταν 87 κι έτσι οι εδω γιατροι θεωρούν ότι είμαι μια χαρά. Βλέπω τιμές που παλιά θεωρούνταν πολυ κακές και δεν καταλαβαίνω τι στο καλο είναι όλο αυτο! Με έχουν κουράσει όλες αυτές οι διχογνωμίες στην ιατρική!!!

Θα ήθελα πολυ τη γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω γνώμη βρε παιδια? Οι ενδοκρινολογοι εδω στο Ελενα, σε αντίθεση με τον δικό μου και με αυτούς του Αλεξανδρα μου λένε αντι να μετριεμαι μια ώρα μετα το γεύμα να μετριεμαι 2 ωρες μετα τη λήξη του γεύματος με ανώτατο το 120,ενώ το 120 ήταν το ανώτατο που μου έλεγαν τόσους μήνες για τη μια ώρα μετα. Επειδη οι μετρησεις μου δυο ωρες μετα ειναι μια χαρα μου μειωσαν και παρα πολυ την ινσουλινη που επαιρνα. Εσι, χθες μια ώρα μετά το πρωινό είχα 145 (!) ενω δυο ωρες μετά ήταν 87 κι έτσι οι εδω γιατροι θεωρούν ότι είμαι μια χαρά. Βλέπω τιμές που παλιά θεωρούνταν πολυ κακές και δεν καταλαβαίνω τι στο καλο είναι όλο αυτο! Με έχουν κουράσει όλες αυτές οι διχογνωμίες στην ιατρική!!!

Θα ήθελα πολυ τη γνώμη σας!

 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι 2 ώρες μετά ενδιαφέρει ΜΕΤΑ τον τοκετό (εγώ έχω γεννήσει όπως σας έχω πει). ¨ΟΜΩΣ μήπως τελικά αυτό παίζει ανάλογα με την κάθε καμπύλη της κάθε κοπέλας?Δηλ αν πχ στη μία ώρα ήσουν εντάξει και στις 2 εκτός,μήπως γιάυτο?Λέω εγώ τώρα....Πάντως δεν βγάζεις άκρη αυτό είναι αλήθεια..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι μετά τον τοκετό μετράμε μετά από δύο ώρες με όριο το 140. Τι να πω έχεις δίκιο που είσαι μπερδεμένη. Μην αγχώνεσαι πάντως είσαι μέσα στο νοσοκομείο και οι γιατροί παρακολουθούν αν το μωράκι σου είναι εντάξει σε σχέση με το ζάχαρο. Φαντάζομαι ότι θα έχεις βαρεθεί να το ακούς αυτό αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο πέρα από υπομονή. Όπως έλεγα και εγώ όταν μου τύχαιναν διάφορα στην εγκυμοσύνη μου, τώρα που μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε....

Link to comment
Share on other sites

λυδία και μένα στο Έλενα με παρακολουθούσαν και στην πρώτη εγκυμοσύνη και σ'αυτή (μάλλον έτσι γλύτωσα την ινσουλίνη)...

 

αλλά μου είχαν μέτρηση 2 ώρες μετά την έναρξη του γεύματος όχι τη λήξη

με όριο 120 και σε ένα μεταγευματικό τη μέρα εναλλάξ όχι σε όλα

άλλα πάντα μετρούσα το νηστείας

 

τώρα μου έχουν 1 1/2 ώρα μετά την έναρξη....με όριο 125

στη μια ώρα έχουν όριο 130

 

και είναι αρκετά αυστηροί με το νηστειάς <90

βέβαια εμένα με άφησαν χωρίς ινσουλίνη όλο το πρώτο τρίμηνο

που είχα σταθερά 95 και μου έλεγαν ότι θα πέσει σίγουρα μετά το

πρώτο τρίμηνο και είχαν δίκιο!

τώρα έχει πάνω από μήνα που έπεσε <90

 

βασικά τους ενδιαφέρει πόση ώρα μένει το ζάχαρο σε υψηλά επίπεδα

δεν τους πειράζει ένα μικρό peak για μισή ώρα δεν κάνει τόση ζημιά

δεν σε βάζουν εύκολα στην ινσουλίνη αν το μεταβολίζεις γρήγορα

 

αν δεν το μεταβόλιζες κι άλλο στο 2ώρο τότε θα ήταν πρόβλημα

 

κι εγώ στη πρώτη εγκυμοσύνη ανέβαζα μετά το πρωινό γέυμα

αλλά έπεφτε πάντα τη 2η ώρα και δεν με έβαλαν στην ινσουλίνη

 

βέβαια οι υπέρηχοι έβγαιναν μια χαρά και το υγρό φυσιολογικό...

 

βλέπουν πάρα πολλές έγκυες τη μέρα και δύσκολες περιπτώσεις

και έχουν και πολλές αλλοδαπές

κι εγώ είχα πάρει γνώμη από 3-4 άλλους γιατρούς εκτός Έλενα

αλλά τελικά κατέληξα εκεί (και δίνω μόνο 5 ευρώ στην επίσκεψη αντί για 100ευρώ που έδινα στους άλλους)

 

απλά μερικοί γιατροί δεν εξετάζουν την κάθε περίπτωση ξεχωριστά

κοιτάνε τιμές και σου λένε ινσουλίνη (να πάρουν και την προμήθεια

από τις εταιρείες)

 

σε μένα στη 3ωρη καμπύλη είχα περίπου τις ίδιες τιμές και την πρώτη

ώρα και την 2η....κάπου γύρω στο 200

 

μην ανησυχείς όμως...κοντεύεις

κι εγώ το πρώτο αρχές Δεκέμβρη τον γέννησα

άμα μπεί ο Νοέμβρης δε θα καταλάβεις πότε θα περάσει ο καιρός

σε περιμένουν τα καλύτερα Χριστούγεννα

 

διάλεξε ποιον θα ακούς και άκου μόνο αυτόν

γιατί εγώ είχα μπερδευτεί με τον καθένα νά λέει τα δικά του

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

τελικα δε βλεπω να τη γλιτωνω την ινσουλινη. τα πρωινα της νηστειας δε λενε να πεσουν απο το 110 οποτε θα παω την Πεμπτη στον διαβητολογο να μου πει να τις ξεκινησω λογικα. και δε θελω καθολου αλλα ηδη το αφησα 1 βδομαδα με αυτες τις τιμες στο νηστειας και δεν επεσε οποτε αποκλειεται να πεσει πλεον

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια!

Ναι, είναι όντως μπερδευτικό, σ'αυτη την εγκυμοσύνη (με τις διαφορετικες ιατρικες γνωμες για τις συσπασεις, το ζαχαρο κ.α.) κατάλαβα ποσο σχετικό πράγμα είναι η επιστήμη της ιατρικής..

Chrimai, θα ρωτήσω τουλάχιστον για το θέμα του αν θα μετριεμαι δυο ωρες μετα την αρχή ή το τελος του γεύματος. Προς το παρόν ο μικράκης ήταν 2 κιλά στις 32 εβδομάδες οπότε είναι μεσα στα φυσιολογικά και τα αμνιακά ήταν στο ανώτερο φυσιολογικο. Αλλες τρεις εβδομαδες το πολυ στο νοσοκομειο και σταματάμε το φάρμακο και ή πάω σπίτι μου στις 36 εβδομαδες ή γεννάω :):)

Link to comment
Share on other sites

Babaki δεν είναι τίποτα η ινσουλίνη, στο ορκιζομαι. Οι ενέσεις δεν πονάν καθόλου, είναι υπερβολικά κοντές και λεπτές. Η ινσουλίνη δεν κάνει καθόλου κακό στο μωρο ούτε σε σένα, μόνο βοηθάει και τους δυο σας σε αυτη τη φάση. Πολυ καλυτερα λιγη ινσουλιινη παρα νηστικό ζαχαρο 110! Η ιδέα είναι περισσότερο που ενοχλεί, το "αχ μεχρι που φτάσαμε", αλλά μια ιδέα είναι, ξεπερνιέται. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ζαχαροχτυπημένες μανούλες!!! bebaki2 συμφωνώ:-D με την Lydias12, μην την φοβάσαι την ινσουλίνη, ίσα, ίσα που θα νοιώσεις καλύτερα όταν δεις τα ζάχαρα σου να ρυθμίζονται!!! Lydias12, και εγώ έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά με τους γιατρούς και τις διαφορετικές τους γνώμες, υπομονή κ με το καλό, 3 βδομάδες μείνανε, ούτε θα καταλάβεις πως πέρασαν:-) Εγώ ''στένεψα'' κ άλλο την διατροφή μου κ καταφέραμε να το φτάσουμε το αμνιακό από 26 σε 21... Την Πέμπτη έχω ραντεβού στο νοσοκομείο κ ελπίζω Παρασκευή να με βάλει για πρόκληση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Babaki δεν είναι τίποτα η ινσουλίνη, στο ορκιζομαι. Οι ενέσεις δεν πονάν καθόλου, είναι υπερβολικά κοντές και λεπτές. Η ινσουλίνη δεν κάνει καθόλου κακό στο μωρο ούτε σε σένα, μόνο βοηθάει και τους δυο σας σε αυτη τη φάση. Πολυ καλυτερα λιγη ινσουλιινη παρα νηστικό ζαχαρο 110! Η ιδέα είναι περισσότερο που ενοχλεί, το "αχ μεχρι που φτάσαμε", αλλά μια ιδέα είναι, ξεπερνιέται. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα?

 

 

ειμαι στην 33η βδομαδα οποτε εχω ακομα 7 εβδομαδες μπροστα μου. αυτο που με στενοχωρει ειναι οτι εξαιτιας αυτων που εγραφα παραπανω του αγχους μου και του βλακα του γυναικολογου μου που πεταει μια κουβεντα και οποιον παρει εχω φτασει στο σημειο να ανεβασω το ζαχαρο μου. θα τις κανω τις ινσουλινες εφοσον χρειαζεται αλλα ευχομαι να μη μου μεινει το ζαχαρο και μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι στην 33η βδομαδα οποτε εχω ακομα 7 εβδομαδες μπροστα μου. αυτο που με στενοχωρει ειναι οτι εξαιτιας αυτων που εγραφα παραπανω του αγχους μου και του βλακα του γυναικολογου μου που πεταει μια κουβεντα και οποιον παρει εχω φτασει στο σημειο να ανεβασω το ζαχαρο μου. θα τις κανω τις ινσουλινες εφοσον χρειαζεται αλλα ευχομαι να μη μου μεινει το ζαχαρο και μετα

 

Koντευεις!!!!Με το καλο!!!

 

Να μην αγχωνεσαι,ανεβαινει το ρημαδι και απο το αγχος!

 

Αν ξεκινησεις ινσουλινη θα πρεπει να κανεις και ειδικη διατροφη?Δηλ οχι πολλα μακαρονια κτλ ή θα τρως πιο ελευθερα??

 

Και εγω τρεμω τις βελονες,αλλα απο οτι λενε τα κοριτσια δεν πονανε καθολου.Ευχομαι οτι καλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σημερα για εξετασεις αιματος και ουρων.Μετρησα και το σαχαρο σπιτι με την συσκευη που εχω να δω τι αποκλιση εχει με το μικροβιολογικο!Ελπιζω να ειναι καλη,με πιανει πανικος καθε φορα που πρεπει να κανω εξετασεις.Ανυσηχω μην τρεχει το ενα,το αλλο,το παραλο!

Την αλλη φορα μου εκαναν λαθος στα ουρα και μου βρηκαν ενα καρο "πραγματα" αφου απορησε και η γιατρος μου.Αναγκαστηκαμε να επαναλαβουμε την εξεταση να βεβαιωθουμε οτι ειχε γινει λαθος!!

Link to comment
Share on other sites

Koντευεις!!!!Με το καλο!!!

 

Να μην αγχωνεσαι,ανεβαινει το ρημαδι και απο το αγχος!

 

Αν ξεκινησεις ινσουλινη θα πρεπει να κανεις και ειδικη διατροφη?Δηλ οχι πολλα μακαρονια κτλ ή θα τρως πιο ελευθερα??

 

Και εγω τρεμω τις βελονες,αλλα απο οτι λενε τα κοριτσια δεν πονανε καθολου.Ευχομαι οτι καλυτερο!!

 

 

σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και εσυ οτι καλυτερο!

δεν εχω ιδεα αν θα πρεπει να ακολουθησω παλι καποια διατροφη συγκεκριμενη αλλα φανταζομαι πως ναι. το ρημαδι το αγχος οντως το ανεβαζει

 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν για παραδειγμα ριξω τις τιμες του ζαχαρου θα συνεχισω την ινσουλινη ή την σταματαω?

Link to comment
Share on other sites

Babaki Αν πέσει ΜΕ ινσουλίνη τότε δε θα τη σταματησεις, θα σημαίνει ότι έπεσε χάρη στο φάρμακο.

Το ζαχαρο και το αν θα σου μείνει ή όχι δεν έχει και πολυ να κάνει με το αν πήρες ινσουλίνη αλλά με το ποσο ψηλές ήταν οι τιμές σου κλπ. Γενικά έχω διαβάσει ότι οσο πιο νωρίς το πάθεις στην κύηση κι οσο πιο δύσκολο ειναι να το ρυθμίσεις τόσο πιο αυξημένες είναι οι πιθανότητες , κυρίως όμως, απ'οτι μου λένε όλοι γιατροι στο τουρ στα νοσοκομειο που έχω κάνει, στο 5% των γυναικων μονο μενει αμέσως μετα τη γέννα. Και ενα 30% έχει αυξημένο κίνδυνο να πάθει Διαβητη τύπου Ι κοντά στην εμμηνόπαυση αλλά αυτο εξαρταται παρα πολυ απο το αν θα ασκήσαι, θα είσαι σε καλο βάρος και θα κανεις γενικα υγιεινή διατροφή (χωρίς όμως περιορισμούς κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τα πηρα και τα δικα μου αποτελεσματα σαχαρου σημερα!!97 σε κατασταση νηστειας στο μικροβιολογικο ενω το μηχανακι στο σπιτι με εβγαζε 81!Μιλαμε για μεγαλλληηηη αποκλιση!!

 

Οποτε το μεσημερι παω διαβητολογο/ενδοκρινολογο για "ειδικη διαιτα" και "αυστηραν διατροφην"....!

 

Να δω τι θα τρωω....μαρουλοφυλλα αλα κρεμ,αγγουρακια με κουνουπιδι στην σουβλα,αντε και στον τσακιρ κεφι,μπροκολο στην γαστρα με καροτακι και λαχανακια!!

 

:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με βάση την εμπειρία μου

πάντα στο σπίτι δείχνει κάτι διαφορετικό το μηχάνημα

από την εξέταση που κάνω στο διαγνωστικό

 

το έχω τσεκάρει πολλές φορές και η σωστή σύγκριση είναι να το πάρεις μαζί σου και μόλις σηκωθείς από την καρέκλα της αιμοληψίας να κάνεις ταυτόχρονα μέτρηση από το δάχτυλο

 

επίσης την ώρα της αιμοληψίας αγχώνομαι για το αποτέλεσμα...και πάντα ανεβάζω τιμές σε σχέση με το σπίτι

 

βέβαια πολλές φορές με έχει πιάσει το άγχος από το βράδυ

και ανεβάζω μόλις ξυπνάω

στην τελευταία μέτρηση είχα στο σπίτι μόλις ξύπνησα 89

και στο ιατρείο μετά από 30' λεπτά

είχα 84 με το μηχάνημα και η εξέταση έδειξε 86

πολύ κοντά τα αποτελέσματα και αποδεκτά

 

απλά με προβλημάτισε γιατί με το μηχάνημα είχα πάντα παραπάνω

από την εξέταση και την τελευταία φορά ήταν 2 μονάδες πιο κάτω...

 

τη Δευτέρα έχω πάλι τεστάρισμα

για να δούμε....ένας μήνας πέρασε

όχι τίποτα άλλο αλλά μου δείχνει καλές τιμές

και αγχώνομαι μήπως ξερυθμίστηκε....

έχω ένα μήνα να το τεστάρω

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγκυουλες!!! ειμαι 29 εβδομαδων+5 ημερων!!!!!!!!!!!!!

Εγω εχω 2πλο πακετακι παρακολουθησης!!! ζαχαρο και θυροειδη !!! ο γυναικολογος μου και η ενδοκρινολογος μου ιπαν οτι κατα πασα πιθανοτητα μεχρι να γεννησω θα τα εχω ...μολις γεννηθει ο γιοος μου θα ανηκουν πια στο παρελθον!!!!!

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ!!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τα πηρα και τα δικα μου αποτελεσματα σαχαρου σημερα!!97 σε κατασταση νηστειας στο μικροβιολογικο ενω το μηχανακι στο σπιτι με εβγαζε 81!Μιλαμε για μεγαλλληηηη αποκλιση!!

 

Οποτε το μεσημερι παω διαβητολογο/ενδοκρινολογο για "ειδικη διαιτα" και "αυστηραν διατροφην"....!

 

Να δω τι θα τρωω....μαρουλοφυλλα αλα κρεμ,αγγουρακια με κουνουπιδι στην σουβλα,αντε και στον τσακιρ κεφι,μπροκολο στην γαστρα με καροτακι και λαχανακια!!

 

:(

 

Χαχαχαχχα..... Αυτό ακριβώς έφαγα μόλις, κουνουπίδι στη σούβλα και νερόβραστο, νοστιμότατο φασολάκι μπλουμ με σως φέτας 80 γραμμαρίων ζυγισμένης ακριβώς!!!!:lol: Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τις αποκλίσεις.... Αρνούμαι.... Αφού με βγάζει καλά το μηχάνημα, καλά λέω κ εγώ ότι είμαι, γιατί οτιδήποτε άλλο με αγχώνει κ σίγουρα μου σηκώνει κ το ζάχαρο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγκυουλες!!! ειμαι 29 εβδομαδων+5 ημερων!!!!!!!!!!!!!

Εγω εχω 2πλο πακετακι παρακολουθησης!!! ζαχαρο και θυροειδη !!! ο γυναικολογος μου και η ενδοκρινολογος μου ιπαν οτι κατα πασα πιθανοτητα μεχρι να γεννησω θα τα εχω ...μολις γεννηθει ο γιοος μου θα ανηκουν πια στο παρελθον!!!!!

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ!!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!:(:(:(:(:(:(

 

Άντε με το καλό.... Καλή εγκυμοσύνη να έχεις κ συμφωνώ.... ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

:) αααααχχχχχχχχ!!!! Απίστευτο μου φαίνεται ότι μετα απο 7 μήνες αυστηρής διατροφής για ζαχαρο και 2 μηνες νοσοκομειο κάποια στιγμή ολα αυτα θα είναι παρελθόν. 33 εβδομαδες, άλλες 3 και τελειώνει το νοσοκομειο και άλλες 4-5 και τελειώνει και το ζαχαρο. Δε μπορω να φανταστω ότι κάποια στιγμή η ζωη θα είναι παλι φυσιολογική!! :):):)
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να σας δωσω τα νεοτερα απο την ενδοκρινολογο μου με την ελπιδα πως ισως καποιες πληροφοριες που σας δωσω,σας φανουν χρησιμες.

 

Με ενημερωσε λοιπον οτι τα μηχανακια θελουν ρυθμιση γιαυτο και υπαρχει αυτη η αποκλιση.Για να δουμε την αποκλιση μετραμε με το μηχανακι μας και κατευθειαν μετραμε και στο μικροβιολογικο.Η διαφορα ειναι η αποκλιση.

 

Μεχρι 130 μια ωρα μετα το φαγητο ειναι σουπερ.Αν ανεβει,περπαταμε για να κατεβει.

 

Σε κατασταση νηστειας πρεπει να ειναι λιγοτερο απο 90.

 

Αυτα.Δεν ηταν και σπουδαιες πληροφοριες αλλα καλο ειναι οτι ξερουμε να το μεταφερουμε...

 

Μαλλον με κοβει να χρειαζομαι ινσουλινη το βραδυ....αλλα θα το δουμε την αλλη εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

μολις χτυπησα την πρωτη μου ινσουλινη. απο το αγχος μου μαλλον εκανα κατι λαθος αλλα δε ξαναβαζω την δοση. αυριο παλι. ξεκινησα με 6 ml μονο το βραδυ και βλεπουμε. παντως λιγο πονεσα, ειμαι και φοβιτσιαρα βεβαια.

εσεις κοριτσακια που την κανετε την ενεσουλα? εγω την εκανα στο ψωμακι μου στα πλαγια.

Link to comment
Share on other sites

μολις χτυπησα την πρωτη μου ινσουλινη. απο το αγχος μου μαλλον εκανα κατι λαθος αλλα δε ξαναβαζω την δοση. αυριο παλι. ξεκινησα με 6 ml μονο το βραδυ και βλεπουμε. παντως λιγο πονεσα, ειμαι και φοβιτσιαρα βεβαια.

εσεις κοριτσακια που την κανετε την ενεσουλα? εγω την εκανα στο ψωμακι μου στα πλαγια.

 

Η πρώτη φορά είναι τρομαχτική έτσι? Τι εννοείς λάθος? Κ εγώ 6 μονάδες κάνω κ την κάνω στο ψωμάκι στα πλάγια.... Μόνο που εμένα μου την κάνει ο άντρας μου:oops: Πάντως έχω παρατηρήσει ότι όταν πιέσει λιιιιγο παραπάνω με τσούζει αρκετά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα και στο χέρι.Πρέπει να την αφήνεται να έρχεται σε θερμοκρασία δωματίου για να μην πονάει η ένεση όταν την κάνετε.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φορά είναι τρομαχτική έτσι? Τι εννοείς λάθος? Κ εγώ 6 μονάδες κάνω κ την κάνω στο ψωμάκι στα πλάγια.... Μόνο που εμένα μου την κάνει ο άντρας μου:oops: Πάντως έχω παρατηρήσει ότι όταν πιέσει λιιιιγο παραπάνω με τσούζει αρκετά....

 

 

δεν εβλεπα απο το φοβο μου και μου φανηκε οτι εφυγε εξω το φαρμακο. ετρεχε στο ψωμακι το υγρο και ματωσε λιγο. εν τω μεταξυ δεν εφαγα βραδινο παλι οποτε δε ξερω ποσο θα ειναι αυριο της νηστειας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...