Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.... Μόλις γύρισα από τη γυναικολόγο και είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη, γιατί έκανα πάλι πολυάμνιο.... τι εννοώ πάλι? Στον 7ο και ενώ ρυθμίζαμε το ζάχαρο μόνο με διατροφή και οι μετρήσεις ήταν καλές, αυξήθηκε το αμνιακό, έφτασε τις 25 μονάδες, και ξεκινήσαμε 6 μονάδες ινσουλίνη.... Από τότε το μετράμε κάθε εβδομάδα και ήταν 19 με 20 μονάδες, στο ανώτερο φυσιολογικό όριο δηλ.... μέχρι σήμερα που έφτασε 26 μονάδες!!!! Ο ενδοκρινολόγος μου λέει δεν είναι από το ζάχαρο πλέον γιατί οι μετρήσεις είναι πολύ καλές και με αυτές τις τιμές δεν αυξάνουμε ινσουλίνη.... Η γιατρός μου λέει θα το παρακολουθούμε, αλλά ενημέρωσε και τον γιατρό που θα γεννήσεις στο νοσοκομείο.... Στην β επιπέδου είχε τεθεί θέμα για ατρησία οισοφάγου.... για να μην αναφέρω τις πιθανές αιτίες που έχω βρει εγώ στο internet.... Έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ που σταμάτησα να κλαίω μόλις σκέφτηκα ότι κάνω κακό στο μωρό μου.... Είχε καμιά κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα.... Μόλις γύρισα από τη γυναικολόγο και είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη, γιατί έκανα πάλι πολυάμνιο.... τι εννοώ πάλι? Στον 7ο και ενώ ρυθμίζαμε το ζάχαρο μόνο με διατροφή και οι μετρήσεις ήταν καλές, αυξήθηκε το αμνιακό, έφτασε τις 25 μονάδες, και ξεκινήσαμε 6 μονάδες ινσουλίνη.... Από τότε το μετράμε κάθε εβδομάδα και ήταν 19 με 20 μονάδες, στο ανώτερο φυσιολογικό όριο δηλ.... μέχρι σήμερα που έφτασε 26 μονάδες!!!! Ο ενδοκρινολόγος μου λέει δεν είναι από το ζάχαρο πλέον γιατί οι μετρήσεις είναι πολύ καλές και με αυτές τις τιμές δεν αυξάνουμε ινσουλίνη.... Η γιατρός μου λέει θα το παρακολουθούμε, αλλά ενημέρωσε και τον γιατρό που θα γεννήσεις στο νοσοκομείο.... Στην β επιπέδου είχε τεθεί θέμα για ατρησία οισοφάγου.... για να μην αναφέρω τις πιθανές αιτίες που έχω βρει εγώ στο internet.... Έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ που σταμάτησα να κλαίω μόλις σκέφτηκα ότι κάνω κακό στο μωρό μου.... Είχε καμιά κάτι παρόμοιο?

Eleni mou λυπάμαι πολύ που έσκασε αυτό, θα το περάσετε και θα πάνε όλα καλά. Μην κλαίς, και βασικά μη μου στεναχωριέσαι, κυρίως σταμάτα να διαβάζεις στο ίντερνετ και να τρελαίνεσαι.

Λογικά θα είναι κάτι συνηθισμένο για τους γιατρούς, θα σου πούν εδώ και οι κοπέλες, μπορείς να ανοίξεις και νέο θέμα να δούμε.

Ομως μη μου σκας!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν πρέπει να στεναχωριέσαι γιατί τότε ανεβάζεις και το σάκχαρο.Εμένα αυτό που μου είχε πει ο ντοκ για το αυξημένιο αμνιακό υγρό είναι ότι το μόνο που προκαλεί είναι να κάνει το μωρό να κολυμπάει και δεν θα μπορέσει να εμπεδωθεί.Δεν ξέρω πόσο σωστό ή βλακεία είναι αυτό να πω την αλήθεια.Ωστόσο σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπουν κάτι τέτοιο οι γιατροί..Επίσης για να μην αυξάνει τις δόσεις ο ενδοκρ κάτι παραπάνω θα ξέρει (θέλω να πιστεύω..)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Eleni Κι εμένα το αμνιακό ήταν αυξημένο -23- πριν λίγο καιρο και τώρα ξανάκατέβηκε απο μόνο του. Κι εμένα οι μετρήσεις ήταν μια χαρα και μου είπαν ότι σε μερικές γυναίκες είναι απλα ιδιοπαθές, χωρίς να οφείλεται σε κατι συγκεκριμένο. Πάντως είσαι τόσο προχωρημένη στην εγκυμοσυ σου που και να αυξηθεί πολυ απλα μπορει να σε πανε για τοκετο λίγο νωρίτερα με πρόκληση. Αν είναι πααααρα πολυ το αμνιακό μπορει να μη μπορει το μωρο να αναπνεύσει καλα και γι'αυτο το παίρνουν νωρίτερα. Δεν είναι όμως κατι επικίνδυνο, ούτε κατι που γίνεται ξαφνικά, οπότε όσο το παρακολουθείτε είσαι μια χαρα. Μην ανησυχείς, όλα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με ονειράκι, για να μην αυξάνει τις δόσεις ο γιατρός έχει λόγο (καλό).

Κι εμένα μου είχαν πεί πως αν ανέβαινε κι άλλο το αμνιακό θα κάναμε ισνουλίνη.

φοβήθηκα πολύ, στένεψα τη διατροφή τελείως, στην επόμενη εξέταση μου είπε ¨δεν ξέρω τί έκανες, αλλά παιδί αμνιακά κτλ είναι μια χαρά κι όχι στα ανώτερα φυσιολογικά που ήταν!¨¨

 

Αντεκαλό ξημέρωμα, σταυροκοπιέμαι που γέννησα, με το καλό κοπέλες, μετά θα τα θυμάστε και θα ...ανατριχιάζετε!

Αντε να γεννήσετε βρε κορίτσια, είναι τόσο υπέροχα μετά! Από την άλλη κρατείστε τα μέσα όσο περισσότερο μπορείτε!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια, μακάρι να πάνε όλα καλά.... Μου είπε ο ενδοκρινολόγος να κάνω ξανά τις μετρήσεις 6, από 3 που τις είχαμε κάνει, γιατί ήταν καλές οι τιμές, να δούμε μήπως κάτι μας ξέφυγε.... Στη διατροφή δεν άλλαξα τίποτα.... Δεν ξέρω, μακάρι να είναι ιδιοπαθές και να είναι ο μπέμπης πολύ κατρούλης:oops: Περιμένω την Πέμπτη όπου και θα ενημερώσω τον γιατρό του Νοσοκομείου να δω τι θα μου πει...

Link to comment
Share on other sites

eleni Μην στεναχωριέσαι!!!Μακάρι να είναι κάτι τυχαίο και να πάνε όλα καλά!!Περιμένουμε νέα σου!!!

 

Κ εγώ αυτό παρακαλάω!!! Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και να είμαι ήρεμη... Αύριο θα πάω να το μετρήσουμε ξανά κ την Πέμπτη να ενημερώσω τον γιατρό του Νοσοκομείου...

Link to comment
Share on other sites

Αχ,αυτο το σαχαρο!!Το φοβαμαι παρα πολυ και προσεχω τι τρωω!Τωρα ειμαι στην 14η εβδομαδα.Καθε μερα,συμβουλη της ενδοκρινολογου,με οτι φαγητο και αν εχω,πρεπει να τρωω και πρασινο λαχανικο για να διατηρηται το σαχαρο σε νορμαλ επιπεδα.

 

Ηθελα να ρωτησω το εξης χαζο,αν ξερει καποιος.

 

Οι συσκευες που εχουμε σπιτι,(μου ειχε δωσει περυσι η πεθερα μου για τον μπαμπα μου αλλα τελικα εμεινε σπιτι),εχουν ημερομηνια ληξης?

 

Προχτες και ενω χαζευα το κουτι,προσεξα ενα αυτοκολλητο που εγραφε "Εxpiry date 06/2012",παθαινω ενα ψιλοσοκ αλλα οι οδηγιες χρησης δεν ειναι μεσα να δω τι "παιζει"

 

Αναρωτιεμαι αν το αυτοκολλητο αναφεροταν στην συσκευη ή στις δωρεαν βελονιτσες/ταινιες που ειχε μεσα προσφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αχ,αυτο το σαχαρο!!Το φοβαμαι παρα πολυ και προσεχω τι τρωω!Τωρα ειμαι στην 14η εβδομαδα.Καθε μερα,συμβουλη της ενδοκρινολογου,με οτι φαγητο και αν εχω,πρεπει να τρωω και πρασινο λαχανικο για να διατηρηται το σαχαρο σε νορμαλ επιπεδα.

 

Ηθελα να ρωτησω το εξης χαζο,αν ξερει καποιος.

 

Οι συσκευες που εχουμε σπιτι,(μου ειχε δωσει περυσι η πεθερα μου για τον μπαμπα μου αλλα τελικα εμεινε σπιτι),εχουν ημερομηνια ληξης?

 

Προχτες και ενω χαζευα το κουτι,προσεξα ενα αυτοκολλητο που εγραφε "Εxpiry date 06/2012",παθαινω ενα ψιλοσοκ αλλα οι οδηγιες χρησης δεν ειναι μεσα να δω τι "παιζει"

 

Αναρωτιεμαι αν το αυτοκολλητο αναφεροταν στην συσκευη ή στις δωρεαν βελονιτσες/ταινιες που ειχε μεσα προσφορα...

 

Το δικό μου πάντως δεν γράφει κάπου ημερομηνία λήξης, μόνο στο κουτάκι των ταινιών, αλλά και γι' αυτές ο ενδοκρινολόγος μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα (κ εμένα η πεθερά μου μου είχε δώσει κάποιες που περίσσεψαν από τον πεθερό μου κ πήρα τον γιατρό να τον ρωτήσω).....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια

κι εγω παλευω με το ζαχαρο κυησης. ευτυχως μου παρουσιαστηκε στο τριτο τριμηνο διοτι δε θα την παλευα. τωρα ειμαι στην 32η βδομαδα και ενω ειχα ξεκινησει καλα δε ξερω εδω και μια βδομαδα γιατι το πρωινο της νηστειας βγαινει υψηλο πανω απο 100 καθε φορα ενω μου εχει δωσει ο γιατρος τελικη τιμη 90. δε τρωω κατι τρελο το βραδυ ενα γιαουρτακι προ υπνου και πολλες φορες ουτε αυτο και τελευταιο γευμα ειναι στις 7 το απογευμα. τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

κι εγω παλευω με το ζαχαρο κυησης. ευτυχως μου παρουσιαστηκε στο τριτο τριμηνο διοτι δε θα την παλευα. τωρα ειμαι στην 32η βδομαδα και ενω ειχα ξεκινησει καλα δε ξερω εδω και μια βδομαδα γιατι το πρωινο της νηστειας βγαινει υψηλο πανω απο 100 καθε φορα ενω μου εχει δωσει ο γιατρος τελικη τιμη 90. δε τρωω κατι τρελο το βραδυ ενα γιαουρτακι προ υπνου και πολλες φορες ουτε αυτο και τελευταιο γευμα ειναι στις 7 το απογευμα. τι να πω?

 

Θα κανουμε υπομονη:(

Ξερω οτι ανεβαινει λογω εγκυμοσυνης,δεν ειναι οτι εχουμε θεμα.Με το που θα γεννησουμε θα κατεβει παλι στα νορμαλ του επιπεδα.Τρως σαλατουλες?Κινησε?

Η μονη συμβουλη της ενδοκρινολογου/διαβητολογου μου ηταν αυτη:Πολλες σαλατες με ολα τα φαγητα,μεχρι 3 φρουτα την ημερα στο μεγεθος της μπουνιας,οχι φαγητο μετα τις 8 και περπατημα αρκετο !

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως δεν γράφει κάπου ημερομηνία λήξης, μόνο στο κουτάκι των ταινιών, αλλά και γι' αυτές ο ενδοκρινολόγος μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα (κ εμένα η πεθερά μου μου είχε δώσει κάποιες που περίσσεψαν από τον πεθερό μου κ πήρα τον γιατρό να τον ρωτήσω).....

 

Τοτε προφανως το αυτοκολλητακι αναφεροταν στις βελονιτσες και στις ταινιες...

Λειπει και η ενδοκρινολογος μου και δεν την εχω ρωτησει σχετικα με αυτο.

 

Δεν ξερω αν σας εχει ενημερωσει ο δικος σας γιατρος.Ρωτησα και την γυναικολογο και την ενδοκρινολογο για το αν ειναι αξιοπιστες αυτες οι συσκευες.

Η γυναικολογος μου ειπε ναι αλλα εχουν μια αποκλιση συν πλην 5,ενω η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι η αποκλιση ειναι συν πλην 12.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανουμε υπομονη:(

Ξερω οτι ανεβαινει λογω εγκυμοσυνης,δεν ειναι οτι εχουμε θεμα.Με το που θα γεννησουμε θα κατεβει παλι στα νορμαλ του επιπεδα.Τρως σαλατουλες?Κινησε?

Η μονη συμβουλη της ενδοκρινολογου/διαβητολογου μου ηταν αυτη:Πολλες σαλατες με ολα τα φαγητα,μεχρι 3 φρουτα την ημερα στο μεγεθος της μπουνιας,οχι φαγητο μετα τις 8 και περπατημα αρκετο !

 

 

σαλατες τρωω καθε μερα αλλα οι πρωινες τιμες με προβληματιζουν οταν δεν εχω κανει καμια ατασταλια το προηγουμενο βραδυ! γιατι να μην ειναι χαμηλο? τις πρωτες εβδομαδες ειχα 70-85 το πολυ το πρωι και τωρα 110-120.

Link to comment
Share on other sites

σαλατες τρωω καθε μερα αλλα οι πρωινες τιμες με προβληματιζουν οταν δεν εχω κανει καμια ατασταλια το προηγουμενο βραδυ! γιατι να μην ειναι χαμηλο? τις πρωτες εβδομαδες ειχα 70-85 το πολυ το πρωι και τωρα 110-120.

 

Ειναι απο την εγκυμοσυνη,δεν ειναι θεμα διατροφης.Και το αγχος παιζει ρολο.

Στην αρχη ειχα και εγω 90..και με εστειλε η γυναικολογος για καμπυλη.Με 50γρ γλυκοζης σε μια ωρα ειχα φτασει 105.Μου εκοψε γλυκα,μακαρονοειδη κτλ.

Πηγα κατευθειαν στην ενδοκρινολογο και μου ειπε "Τρωγε σαλατες παρεα με το φαγητο και ολα θα πανε καλα.Γλυκο θα φας μετα την γεννα,τωρα τιποτα.Αλλιως παμε για ινσουλινη!":-?

 

Απο τοτε που τρωω σαλατα με το φαγητο,οταν το μετραω σπιτι ειναι μεχρι 82 δεν εχει φτασει παραπανω.Τρωω κανονικα,οχι πολλους υδατανθρακες και γλυκο καθολου:(!

 

Αλλα τι να κανουμε?Υπομονη:(!

 

Τουλαχιστον εσυ κοντευεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα πάλι κοριτσια

λοιπον μιλησα με τον διαβητολογο μου και του ανεφερα τις τελευταιες 4 ημερες τα πρωινα της νηστειας που ηταν 110, 112, 116, 114 και μου ειπε ξεκιναμε ινσουλινη. του ειπα να μου δωσει μια πιστωση χρονου 3-4 ημερων διοτι τα τελευταια βραδια ειχα καουρες και ειχα παραλειψει το βραδινο και ετρωγα τελευταιο γευμα στις 6 και μετα τιποτα. μου ειπε οκ το βλεπουμε απο δευτερα. λετε να εκανε αυτο τη διαφορα και να μου ανεβασε το ζαχαρο νηστειας?

Link to comment
Share on other sites

σαλατες τρωω καθε μερα αλλα οι πρωινες τιμες με προβληματιζουν οταν δεν εχω κανει καμια ατασταλια το προηγουμενο βραδυ! γιατι να μην ειναι χαμηλο? τις πρωτες εβδομαδες ειχα 70-85 το πολυ το πρωι και τωρα 110-120.

 

Καλησπέρα ομοιοπαθούσες.... Ο ενδοκρινολόγος μου είπε όχι πολλές ώρες νηστική.... Τελευταίο γεύμα το κάνω κατά τις 9-10 και πριν τον ύπνο, στο κρεββάτι, την ώρα που κλείνουν τα μάτια μου μου έχει ένα ποτήρι γάλα, το οποίο και μου είχε πει ότι είναι το πιο σημαντικό γεύμα.... Κάποιες φορές που το ξέχασα παρατήρησα ότι και το νηστείας μου ήταν ανεβασμένο αλλά και το μεταγευματικό μετά το πρωινό.... Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι όταν πέφτει σε αδράνεια ο οργανισμός για πολλές ώρες ζορίζεται μετά πολύ να μεταβολίσει... Ελπίζω η απόκλιση να μην είναι 12 και να είναι 5 γιατί διαφορετικά εμένα τα προ γεύματος είναι πάντα πάνω από το όριο (έχω 4 μέρες που μετριέμαι κ έχω 92-93-94)!!! Πάντως από την ώρα που μπήκα στον μήνα μου όλη μέρα απλά ΠΕΙΝΑΩ:oops:

Link to comment
Share on other sites

Η απόκλιση μπορει να είναι ως και 15 μονάδες. Μου το είπαν τώρα στο Αλεξσνδρα και φαινόταν καθημερινά. Έκανα καθε μερα εξέταση αίματος νηστική και μια ώρα μετα το φαγητό οδό ήμουν στο Αλεξ (δε φαντάζεστε τα νεύρα μου!!) και παράλληλα μέτριομουν οπως μου είχαν υπαγορευσει με το δικό ούτε μηχάνημα έχοντας αλλάξει μπαταρία και με ταινίες που είχα παραγγείλει απο τη One Touch τπ υγρό καλιμπραρίσματος ταινιών και καθε νέο κουτί το καλιμπραριζα για να είμαστε σίγουροι ( δυο φορές στην εγκυμοσύνη, με το καλιμπραρισμα) φάνηκε ότι οι ταινίες ήταν χαλασμενες κι έδειχναν λάθος και τους τις εστειλα πίσω.

Με όλη αυτη τη διαδικασία φαινόταν ότι η απόκλιση 10-15 υπάρχει συχνά. Μου το είπαν και οι διαβητολογοι εκεί.

Και για το νηστειας είναι παρα πολυ σημαντικό να μη μένει το στομάχι άδειο πολλές ωρες.

Πχ αν τελειώσει το βραδινό στις 7 καλο είναι να φας κατι στις 10 (φρυγανιά με τυρι) και να φας πρωινο κατα τις 8. Αλλιώς κανεις ελαφριά υπογλυκαιμία στον ύπνο και μετα ανεβαίνει πολυ.

Ρε παιδιά, εδω στο Ελενα (έχω κάνει τουρ παντού και συνεχίζω εντός νοσοκομείου πάνω απο ενα μήνα τώρα!) μου είπαν οι διαβητολογοι να μετριεμαι 2 ωρες μετα τη λήξη του φαγητού ενώ μέτριομουν μια ώρα μετα την αρχή. Τι περίεργο που είναι αυτο! Τελος πάντων, τώρα μετριεμαι πριν απο καθε γεύμα για να ρυθμιλζω ανάλογα την ινσουλίνη, στη μια ώρα και στις δυο. Έχω γίνει σσουρωτήρι!!!! Αλλες 5 βδομάδες το πολυ και τέρμα η ταλαιπωρία τόσων μηνών!!!!!!!! :-P

Link to comment
Share on other sites

Η απόκλιση μπορει να είναι ως και 15 μονάδες. Μου το είπαν τώρα στο Αλεξσνδρα και φαινόταν καθημερινά. Έκανα καθε μερα εξέταση αίματος νηστική και μια ώρα μετα το φαγητό οδό ήμουν στο Αλεξ (δε φαντάζεστε τα νεύρα μου!!) και παράλληλα μέτριομουν οπως μου είχαν υπαγορευσει με το δικό ούτε μηχάνημα έχοντας αλλάξει μπαταρία και με ταινίες που είχα παραγγείλει απο τη One Touch τπ υγρό καλιμπραρίσματος ταινιών και καθε νέο κουτί το καλιμπραριζα για να είμαστε σίγουροι ( δυο φορές στην εγκυμοσύνη, με το καλιμπραρισμα) φάνηκε ότι οι ταινίες ήταν χαλασμενες κι έδειχναν λάθος και τους τις εστειλα πίσω.

Με όλη αυτη τη διαδικασία φαινόταν ότι η απόκλιση 10-15 υπάρχει συχνά. Μου το είπαν και οι διαβητολογοι εκεί.

Και για το νηστειας είναι παρα πολυ σημαντικό να μη μένει το στομάχι άδειο πολλές ωρες.

Πχ αν τελειώσει το βραδινό στις 7 καλο είναι να φας κατι στις 10 (φρυγανιά με τυρι) και να φας πρωινο κατα τις 8. Αλλιώς κανεις ελαφριά υπογλυκαιμία στον ύπνο και μετα ανεβαίνει πολυ.

Ρε παιδιά, εδω στο Ελενα (έχω κάνει τουρ παντού και συνεχίζω εντός νοσοκομείου πάνω απο ενα μήνα τώρα!) μου είπαν οι διαβητολογοι να μετριεμαι 2 ωρες μετα τη λήξη του φαγητού ενώ μέτριομουν μια ώρα μετα την αρχή. Τι περίεργο που είναι αυτο! Τελος πάντων, τώρα μετριεμαι πριν απο καθε γεύμα για να ρυθμιλζω ανάλογα την ινσουλίνη, στη μια ώρα και στις δυο. Έχω γίνει σσουρωτήρι!!!! Αλλες 5 βδομάδες το πολυ και τέρμα η ταλαιπωρία τόσων μηνών!!!!!!!! :-P

Σοβαρά μιλάς βρε κορίτσι? τέτοια απόκλιση? Τι σ@@@α μετριέμαι τότε 6 φορές τη μέρα? Εμένα πάλι μου είπε 1 ώρα μετά τη λήξη του φαγητού αλλά κάθομαι, τρώω, κοιτάω την ώρα όχι τσιμπολογάω καμιά ώρα σε στυλ ταβέρνας... Τώρα την έκανα την παράνοια.... Λες να είχα τέτοιες αποκλίσεις και να έκανα πολυάμνιο? Γιατί όταν του είπα αυξήθηκε το αμνιακό μήπως να αυξήσουμε την ινσουλίνη μου λέει όχι αποκλείεται με ΤΕΤΟΙΕΣ μετρήσεις να οφείλεται η αύξηση στο ζάχαρο:confused: Άντε με το καλό να τελειώσει η ταλαιπωρία και να κρατήσουμε τα μωράκια στην αγκαλιά μας.... Εγώ αύριο θα συζητήσω αν θα μπω την άλλη εβδομάδα ή την μεθεπόμενη.... Μωρέ καλά να είναι το παιδάκι μου κ ας γεννήσω και στην Π.Η.Τ (15/11)!!!

Link to comment
Share on other sites

με χαλασμένο μηχανηματάκι την έχω πατήσει κι εγώ 2 φορές

και κόντεψε να με τρελάνει

 

σε προηγούμενη εγκυμοσύνη

μου έδειχνε 30 μονάδες πιο κάτω από ότι είχα πραγματικά

 

ξύπναγα το πρωί με 72 κι έλεγα ότι έχω υπογλυκαιμία και μια μέρα

έκανα ταυτόχρονα εξέταση στο μικροβιολογικό και έδειξε 96!!!

τζάμπα χαιρόμουν

το πήρα και το πέταξα στο τοίχο από τα νεύρα μου!

 

σ'αυτή την εγκυμοσύνη ξεκίνησα με ένα άλλο

που έδειχνε 30 μονάδες παραπάνω

μετριέμαι πρώτη φορά πρωί νηστική 112

παθαίνω πανικό και τρέχω στη ενδοκρινολόγο

περίμενε μου λέει να το συγκρίνουμε με το δικό μας

είχα φάει μια μπανάνα πριν μια ώρα

το δικό της έδειχνε 110 και το δικό μου 140

μια χαρά είσαι μου λέει

άλλαξε μηχάνημα

 

τώρα έχω ένα που έχω τσεκάρει τουλάχιστον 6 φορές σε μικροβιολογικό

και ή απόκλιση είναι το πολύ 5 μονάδες και πολλές φορές και λιγότερο

είτε πάνω είτε κάτω είναι το νέο contour xt της bayer

και πάλι δεν του έχω εμπιστοσύνη

μπορεί να ξερυθμιστεί ανά πάσα στιγμή

σε λίγες μέρες θα το τσεκάρω πάλι

 

eleni volos μετριέσαι πριν φάς το κυρίως γεύμα?

δηλαδή στο 3ώρο από το προηγούμενο γεύμα με όριο <90???

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

με χαλασμένο μηχανηματάκι την έχω πατήσει κι εγώ 2 φορές

και κόντεψε να με τρελάνει

 

σε προηγούμενη εγκυμοσύνη

μου έδειχνε 30 μονάδες πιο κάτω από ότι είχα πραγματικά

 

ξύπναγα το πρωί με 72 κι έλεγα ότι έχω υπογλυκαιμία και μια μέρα

έκανα ταυτόχρονα εξέταση στο μικροβιολογικό και έδειξε 96!!!

τζάμπα χαιρόμουν

το πήρα και το πέταξα στο τοίχο από τα νεύρα μου!

 

σ'αυτή την εγκυμοσύνη ξεκίνησα με ένα άλλο

που έδειχνε 30 μονάδες παραπάνω

μετριέμαι πρώτη φορά πρωί νηστική 112

παθαίνω πανικό και τρέχω στη ενδοκρινολόγο

περίμενε μου λέει να το συγκρίνουμε με το δικό μας

είχα φάει μια μπανάνα πριν μια ώρα

το δικό της έδειχνε 110 και το δικό μου 140

μια χαρά είσαι μου λέει

άλλαξε μηχάνημα

 

τώρα έχω ένα που έχω τσεκάρει τουλάχιστον 6 φορές σε μικροβιολογικό

και ή απόκλιση είναι το πολύ 5 μονάδες και πολλές φορές και λιγότερο

είτε πάνω είτε κάτω είναι το νέο contour xt της bayer

και πάλι δεν του έχω εμπιστοσύνη

μπορεί να ξερυθμιστεί ανά πάσα στιγμή

σε λίγες μέρες θα το τσεκάρω πάλι

 

eleni volos μετριέσαι πριν φάς το κυρίως γεύμα?

δηλαδή στο 3ώρο από το προηγούμενο γεύμα με όριο <90???

 

Με έχετε προβληματίσει πολύ με τα μηχανάκια.... Θα πάω να πάρω του πεθερού μου να συγκρίνω.... Με το μικροβιολογικό στις μηνιαίες εξετάσεις όντως είχα 4-5 μονάδες (εγώ ξυπνούσα με 84-87 κ οι αιματολογικές έδειχναν 90-92) αλλά δεν έδωσα σημασία.... Ναι μετριέμαι πριν από κάθε μεγάλο γεύμα με όριο <94 και 1 ώρα μετά με όριο <145.... Εσύ έχεις άλλες τιμές? Γιατί ο κάθε γιατρός λέει κ τα δικά του αυτό έχω καταλάβει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου έλεγε μεταγευματικά κάτω απο 110 και στο Αλεξανδρα και στο Ελενα κάτω απο 120. Το 110 το είχε πει λόγω αυξημένου αμνιακού. Μάλιστα είχαμε προσπαθήσει λόγω αυτού του θέματος να παει κάτω απο 100 και όντως τον τελευταίο μήνα το αμνιακό είναι πλεον μεσα στα φυσιολογικά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου έλεγε μεταγευματικά κάτω απο 110 και στο Αλεξανδρα και στο Ελενα κάτω απο 120. Το 110 το είχε πει λόγω αυξημένου αμνιακού. Μάλιστα είχαμε προσπαθήσει λόγω αυτού του θέματος να παει κάτω απο 100 και όντως τον τελευταίο μήνα το αμνιακό είναι πλεον μεσα στα φυσιολογικά

 

Τα όρια αυτά μου τα είπε στην αρχή (3ος μήνας), η αλήθεια είναι ότι μεταγευματικά έχω max 118 (με το μηχανάκι) και μου είπε ότι με αυτές τις τιμές δεν μπορεί να μου αυξήσει την ινσουλίνη και ότι αυτές οι τιμές δεν δικαιολογούν το αμνιακό (λόγω ζαχάρου).... Πως προσπάθησες να πάει κάτω από 100? Να μειώσω κι' άλλο το φαγητό?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πάλι κοριτσια

λοιπον μιλησα με τον διαβητολογο μου και του ανεφερα τις τελευταιες 4 ημερες τα πρωινα της νηστειας που ηταν 110, 112, 116, 114 και μου ειπε ξεκιναμε ινσουλινη. του ειπα να μου δωσει μια πιστωση χρονου 3-4 ημερων διοτι τα τελευταια βραδια ειχα καουρες και ειχα παραλειψει το βραδινο και ετρωγα τελευταιο γευμα στις 6 και μετα τιποτα. μου ειπε οκ το βλεπουμε απο δευτερα. λετε να εκανε αυτο τη διαφορα και να μου ανεβασε το ζαχαρο νηστειας?

 

Καλημέρα !!

 

babaki Εγώ που ρύθμιζα το σάκχαρο με διατροφή , τα πρωινά μεταγευματικά τους τελευταίους μήνες , δεν ήταν ποτέ κάτω από 110 , αλλά και ποτέ πάνω από 130!!Ο ενδοκρινολόγος μου έλεγε ότι αφού οι μετρήσεις του υπερηχογραφήματος είναι οκ (αμνιακό, κοιλιά, κ.α) δεν ξεκινάμε ινσουλίνη!! Και όντως μέχρι τέλους δεν έκανα καθόλου ινσουλίνη!!!

 

Τα όρια τα δικά μου ήταν <130 μεταγευματικά!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς αύξησαμε λιγάκι ινσουλίνη. Και δέν τρώω φρούτο με το μεσημεριανό αλλά μια ώρα πριν ώστε να ανεβαίνει λιγότερο. Μόλις έκανα υπέρηχο όμως και παι είναι στα ανώτερα φυσιολογικά! Τουλάχιστον αυτη τη φορα δεν είναι πάνω απο τα ανώτατα όπως την άλλη φορα. Ουφ πια το παλιόζαχαρο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...