Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Καλημέρα!!

Μετά από 3 μέρες με πολύ καλές τιμές πρωί- μεσημέρι- βράδυ είπα σήμερα το πρωί να το ρίξω έξω και να ρισκάρω.... Έφαγα 2 φρυγανιές με μίση φέτα τυρί και μίση φέτα γαλοπούλα στην κάθε μια... 135 μέτρηση..:cry:

Δεν αντέχω το γιαούρτι. Λετε να μου το ανέβασε ο συνδυασμός τυρί-γαλοπούλα? Μηπως αύριο να δοκιμάσω φρυγανιά με τυρί ή γαλοπούλα?? Απελπισία....

 

επειδη το εζησα για 9μηνες σου λεω μακρια απο τις φρυγανιες!η καθε μια ειναι σαν να τρως μια φετα ψωμμι του τοστ τουλαχιστον κ δεν σε πιανουν κιολας...οποτε λογικο ειναι που σου ανεβηκε...εγω για πρωινο ετρωγα μισο τοστ(στην ουσια το εκανα με μια φετα ψωμι του τοστ σικαλεως) με 4φετες κασερι κ μια γαλοπουλα κ ηταν το μονο πρωινο που μπορουσα να φαω με καλες μετρησεις....γενικα ειναι καλυτρο αν πεινας να τρως καμμια φετουλα κασερι παρα φρυγανια ή ψωμι..

υπομονη οταν ερθει στην ζωη το παιδακι σας ολα τα ξεχνατε!

 

υσ.τι να πω κ εγω που λογω κολλικων του μικρου ακομα στην στερηση ειμαι απο πολλες τροφες μιας κ θηλαζω κ ειδικα σοκολατας:mad::mad::mad:!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!

Μετά από 3 μέρες με πολύ καλές τιμές πρωί- μεσημέρι- βράδυ είπα σήμερα το πρωί να το ρίξω έξω και να ρισκάρω.... Έφαγα 2 φρυγανιές με μίση φέτα τυρί και μίση φέτα γαλοπούλα στην κάθε μια... 135 μέτρηση..:cry:

Δεν αντέχω το γιαούρτι. Λετε να μου το ανέβασε ο συνδυασμός τυρί-γαλοπούλα? Μηπως αύριο να δοκιμάσω φρυγανιά με τυρί ή γαλοπούλα?? Απελπισία....[/

 

Εμένα πάντως ό,τι και να φάω το πρωί πέρα από το γιαούρτι ή γάλα με 1 φρυγανιά και 1 φέτα κασέρι ελαφρύ μου το ανέβαζε.... αντίθετα το μεσημέρι και λίγο παραπάνω να φάω δεν μου ανεβαίνει πολύ, δηλ από 95 να πάει 98 ή 100... Το πρωινό είναι μεγάλο βάσανο, κάθε μέρα ''βαφτίζω'' τη φρυγανιά-κασέρι και σε κάτι διαφορετικό... μέλι, μαρμελάδα, δημητριακά, κτλ:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!

 

Πωπω όλα αυτά σκεφτόμουν και εγώ!!μέχρι καριόκες έφτιαξα να πάρω στον μαιευτήριο!!! ΕΚτός από τις 2 πρώτες μέρες μετά τον τοκετό, που έπινα μόνο τσάι λόγω καισαρικής, τις υπόλοιπες μέρες στο μαιευτήριο έτρωγα το φαγητό του μαιευτηρίου που ήταν αρκετό μπορώ να πω!!Και το πρωινό ,όλο κρουασανάκια και κεικ και μαρμελάδες!!!Αλλά τόσο καιρό στην δίαιτα, δεν είχα και πολύ όρεξη να σας πω την αλήθεια!!! Από τις καριόκες έφαγα μόνο μια, την τελευταία μέρα!!!

 

Τώρα εδώ στο σπίτι, τρώω περισσότερο, αλλά έχω περισσότερο όρεξη για φαγητά που δεν έτρωγα πάρα για γλυκά!!!

 

Σήμερα μέτρησα το πρωί το σάκχαρο και ήταν σαν να μην έφαγα!!! Μετά από 1/2 μαφιν, μια κούπα γάλα και μια χούφτα φιτνες, και 3 φρυγανιές με ταχίνι και μέλι ---> 76!!!!!

 

Αχ... τέτοια να ακούω να παίρνω τα πάνω μου.... περιμένω πως και πως τη μέρα που θα τα φάω και εγώ όλα αυτά και θα δείξει 76!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, katrindm σου είπαν να το μετρήσεις μετά τη γέννα?

Ο δικός μου δεν με παρότρυνε να το κάνω, αλλά εγώ από περιέργεια, και μάλιστα μετά από γλυκό είχα κάνει 1 μέτρηση και ήταν σα να μην είχα φάει...

Πάντως μου είπε όλα φαίνονται μετά στην καμπύλη σακχάρου (που δεν τη γλιτώνουμε).

Δόξα το Θεό κι εμένα ήταν άψογη κι ας είχα ξεσκιστεί σε οτιδήποτε δεν πρέπει να τρώμε στον διαβήτη :lol:

Κορίτσια πραγματικά υπομνή, επίσης να σας πω πως έχω διαβητική μάνα που το ρυθμίζει με διατροφή και χαπάκι και πραγματικά τη δικιά μου στέρηση στην κύηση δεν την πέρασε ποτέ.

Νομίζω πως όταν είσαι διαβητικός και δεν κυοφορείς είναι τελείως διαφορετικό, βλέποντας και θεία που κάνει ινσουλίνη. Τρώει από όλα κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι για αυτό κάνει και ινσουλίνη. Γιατί δε μπορεί να συγκρατηθεί, αν και αδύνατη.

Δε θέλω να σας επηρεάζω αλλά και να έχει κάποια διαβήτη μετά τη γέννα δεν θα είναι το ίδιο, όμως ας σκεφτόμαστε θετικά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, katrindm σου είπαν να το μετρήσεις μετά τη γέννα?

Ο δικός μου δεν με παρότρυνε να το κάνω, αλλά εγώ από περιέργεια, και μάλιστα μετά από γλυκό είχα κάνει 1 μέτρηση και ήταν σα να μην είχα φάει...

Πάντως μου είπε όλα φαίνονται μετά στην καμπύλη σακχάρου (που δεν τη γλιτώνουμε).

Δόξα το Θεό κι εμένα ήταν άψογη κι ας είχα ξεσκιστεί σε οτιδήποτε δεν πρέπει να τρώμε στον διαβήτη :lol:

Κορίτσια πραγματικά υπομνή, επίσης να σας πω πως έχω διαβητική μάνα που το ρυθμίζει με διατροφή και χαπάκι και πραγματικά τη δικιά μου στέρηση στην κύηση δεν την πέρασε ποτέ.

Νομίζω πως όταν είσαι διαβητικός και δεν κυοφορείς είναι τελείως διαφορετικό, βλέποντας και θεία που κάνει ινσουλίνη. Τρώει από όλα κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι για αυτό κάνει και ινσουλίνη. Γιατί δε μπορεί να συγκρατηθεί, αν και αδύνατη.

Δε θέλω να σας επηρεάζω αλλά και να έχει κάποια διαβήτη μετά τη γέννα δεν θα είναι το ίδιο, όμως ας σκεφτόμαστε θετικά!

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες... και εγώ έβλεπα μια φίλη μου που κάνει ινσουλίνη 3 φορές τη μέρα αλλά τρώει κανονικά και μόλις μου έγραψε ο γιατρός ινσουλίνη του λέω με χαμόγελο: δηλ τώρα τρώω ε? και μου λέει όχι δεν έχει σχέση ο διαβήτης κύησης, συνεχίζεις κανονικότατα τη διατροφή που σου έδωσα:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι αισιόδοξα όλα αυτα βρε κορίτσια! Δε βλέπω την ώρα!!!!! Κι εμένα ο άντρας μου που είναι γιατρός όλο μου λέει ότι και στην περίπτωση ακόμα που θα κάνω ζαχαρο μετα την εγκυμοσύνη θα μπορω να τρώω πολυ πιο κανονικά απ'οτι τωρα και δε μπορω να τον πιστέψω κι όλο νομίζω ότι μου το λέει για παρηγοριά. Αλλά απ'οτι λέτε συμβαίνει όντως έτσι.

Τι μαγική μερα που μου φαίνεται! Με το παιδάκι μου αγκαλιά απο το ένα χέρι και μια τεράστια μακαρονάδα με σαλτσες στο άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες... και εγώ έβλεπα μια φίλη μου που κάνει ινσουλίνη 3 φορές τη μέρα αλλά τρώει κανονικά και μόλις μου έγραψε ο γιατρός ινσουλίνη του λέω με χαμόγελο: δηλ τώρα τρώω ε? και μου λέει όχι δεν έχει σχέση ο διαβήτης κύησης, συνεχίζεις κανονικότατα τη διατροφή που σου έδωσα:shock:

χαχαχαχχα κοίτα να δείς το ίδιο του είχα πεί, σε μια φάση που δεν άντεχα...ε κι όταν είπε πως πάλι στη δίαιτα θα είμαι αλλά λίγο πιο χαλαρά το ξέχασα :lol:

Κορίτσια τώρα πως να το θέσω, νομίζω (μη βαράτε έχω ασθενή μνήμη) κάτι μου είχε πεί ο γιατρός μου (ο μαιευτήρας) για ενδεχόμενο έλεγχο του μωρού για διαβήτη και ότι θα το στερηθώ για λίγο στην περίπτωση που έκανα ινσουλίνη...ενώ αν το έλεγχα με διατροφή δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

Αυτή ήταν και η κινητήρια δύναμη μου που με κρατούσε να μη φάω...και πιστέψτε με είναι τρομερά δύσκολο όταν σε πετυχαίνει ο διαβήτης στα 100 κιλά...

Ξαναλέω δε θέλω να αγχώσω καμμιά, εγώ είχα και κόλλημα ναι και σώσε να έχω το παιδί δίπλα διαρκώς, και τελικά από αλλού μας βρήκε και το αποχωρίστηκα για 2 εικοσιτετράωρα...τα οποία δεν σταμάτησα να κλαίω.

Αλά μη σας βαραίνω, περασμένα ξεχασμένα...πάντως δείτε το και αυτό.

Εμάς μας τσάκισε ένας κανονισμός του μαιευτηριου που γέννησα, που δεν τον γνωρίζαμε,κι έτσι το παιδί το πήραν στη ΜΕΝΝ...

 

Για ρωτήστε τα σχετικά μια που ο άντρας της Λυδια είναι και γιατρός να δούμε. Εύχομαι να θυμάμαι λάθος :?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι αισιόδοξα όλα αυτα βρε κορίτσια! Δε βλέπω την ώρα!!!!! Κι εμένα ο άντρας μου που είναι γιατρός όλο μου λέει ότι και στην περίπτωση ακόμα που θα κάνω ζαχαρο μετα την εγκυμοσύνη θα μπορω να τρώω πολυ πιο κανονικά απ'οτι τωρα και δε μπορω να τον πιστέψω κι όλο νομίζω ότι μου το λέει για παρηγοριά. Αλλά απ'οτι λέτε συμβαίνει όντως έτσι.

Τι μαγική μερα που μου φαίνεται! Με το παιδάκι μου αγκαλιά απο το ένα χέρι και μια τεράστια μακαρονάδα με σαλτσες στο άλλο :)

στο εύχομαι κοπέλα μου, εμένα με γείωσε βέβαια ο διαβητολόγος, φάε αλλά όχι υπερβολές γιατί έχεις προδιάθεση για διαβήτη πλέον...και μου είπε σαν λύση την απώλεια κιλών (είμαι όμως παχύσαρκη όπως είπα και πρίν).

Λοιπόν συγνώμη αν σας άγχωσα αλλά θα είχα τύψεις αν δε σας το έλεγα, κι ας μη θυμάμαι καλά τί παίζει με ισνουλίνη και έλεγχο σακχάρου στο παιδί.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς εγω ειμαι πολυ αδύνατη αν και λαίμαργη και ελπίζω να καταφέρω να μην πάρω ιδιαίτερο βάρος αργότερα στη ζωή μου. Γενικά τα λίγα κιλά, η άσκηση και η προσοχή βοηθούν στο μέλλον.

Οσο για τα μωρά έχω ακούσει κι εγω ότι μπορει να τα κρατήσουν ενα εικοσιτετράωρο την εντατική για παρακολούθηση για να μην κάνουν υπογλυκαιμίες απο την ξαφνική έλλειψη ζάχαρης τς γλυκάκια :-( Μπορει όμως και να μη γίνει αν η μαμα είναι πολυ καλα ρυθμισμενη, με ή χωρίς ινσουλίνη. Τώρα που ειμαι στο νοσοκομειο ενα μήνα πλέον και ελπίζουμε να πάρω άλλες 5-6 εβδομάδες και να φράση τις 36-37 έχουμε περάσει τόσες αγωνίες για την πιθανότητα να είναι το μωρο πρόωρο και να περάσει πολλές εβδομάδες στην εντατική που ή μια μερα μου φαίνεται λίγη πια! Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραα!!!

 

dimmi δεν μου είπε ο διαβητολόγος να το μετράω!!Εγώ από περιέργεια το έχω μετρήσει 2-3 φορές, για να δω που κυμαίνεται τώρα εκτός εγκυμοσύνης!!!

Σε 2 μήνες θα κάνω την καμπύλη σακχάρου όπως μου έχει πει ο διαβητολόγος!!!

 

Εμένα πάντως δεν μου το κράτησαν για έλεγχο το μωρό!!!

 

Ο διαβήτης κύησης είναι πολύ χειρότερος από τον κανονικό διαβήτη!!! Μόνο τα μεταγευματικά όρια να κοιτάξετε , δεν έχουν καμία σχέση !!Τα όρια του διαβήτη κύησης είναι πάρα πολύ αυστήρα!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς εγω ειμαι πολυ αδύνατη αν και λαίμαργη και ελπίζω να καταφέρω να μην πάρω ιδιαίτερο βάρος αργότερα στη ζωή μου. Γενικά τα λίγα κιλά, η άσκηση και η προσοχή βοηθούν στο μέλλον.

Οσο για τα μωρά έχω ακούσει κι εγω ότι μπορει να τα κρατήσουν ενα εικοσιτετράωρο την εντατική για παρακολούθηση για να μην κάνουν υπογλυκαιμίες απο την ξαφνική έλλειψη ζάχαρης τς γλυκάκια :-( Μπορει όμως και να μη γίνει αν η μαμα είναι πολυ καλα ρυθμισμενη, με ή χωρίς ινσουλίνη. Τώρα που ειμαι στο νοσοκομειο ενα μήνα πλέον και ελπίζουμε να πάρω άλλες 5-6 εβδομάδες και να φράση τις 36-37 έχουμε περάσει τόσες αγωνίες για την πιθανότητα να είναι το μωρο πρόωρο και να περάσει πολλές εβδομάδες στην εντατική που ή μια μερα μου φαίνεται λίγη πια! Ουφ!

 

Και εγώ το ίδιο έχω ακούσει αλλά δεν θέλω να το σκέφτομαι.... Υπομονή βρε κορίτσι και θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά....:wink: Να ρωτήσω κάτι? Σας έχουν πει κάτι για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική? Εσείς που το περάσατε πως γεννήσατε? Εμένα ο ενδοκρινολόγος μου είπε μέχρι 8 ώρες να το παλέψω για φυσιολογικό αλλά στο νοσοκομείο θέλουνε να τους το πάω γραμμένο:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ελενη για την καισαρικη το θέμα είναι να μη μείνουν η έγκυος και το μωρο πολλές ωρες χωρίς φαγητό και κάνουν υπογλυκαιμία, γι'αυτο αν παρατραβήξει καλύτερα είναι μετα να γίνει καισαρικη. Είναι αρκετά συνηθισμένη η καισαρικη στις διαβητικές αλλα όχι και απαραίτητη. Οσο για την υπογλυκαιμία είδες? της katrindm δεν το κράτησαν καν :-)

Link to comment
Share on other sites

Ελενη για την καισαρικη το θέμα είναι να μη μείνουν η έγκυος και το μωρο πολλές ωρες χωρίς φαγητό και κάνουν υπογλυκαιμία, γι'αυτο αν παρατραβήξει καλύτερα είναι μετα να γίνει καισαρικη. Είναι αρκετά συνηθισμένη η καισαρικη στις διαβητικές αλλα όχι και απαραίτητη. Οσο για την υπογλυκαιμία είδες? της katrindm δεν το κράτησαν καν :-)

 

Ακριβώς αυτό μου είπε κ ο ενδοκρινολόγος, γιατί δεν θα έχω κάνει κ ινσουλίνη την προηγούμενη, αν πάμε με πρόκληση τελικά.... το θέμα είναι ότι στο νοσοκομείο του Βόλου το τραβάνε μέχρι τέλους πριν σε βάλουν για καισαρική και μου ζητήσανε να τους το πάω γραμμένο ότι είπε ο ενδοκρινολόγος μέχρι 8 ώρες προσπάθεια.... Τι να πω? Από τη μια σκέφτομαι οκ θέλουν να είναι καλυμμένοι από την άλλη λέω αυτοί δεν ξέρουν πόσες ώρες μπορούν να αφήσουν γυναίκα με διαβήτη κύησης σε φυσιολογικό τοκετό? Η γιατρός που με παρακολουθεί έξω γιατί ήξερε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ΟΚ ανακουφίστηκα που το ξέρατε. Εμάς πάντως μας μετρούσαν σάκχαρο (12 ώρες προσπαθήσαμε για ΦΤ με πρόκληση).

 

Α σε μια φάση μου πρόσφεραν και καραμέλα, έμεινα. Μπορούσα λέει αν ήθελα, αλλά η καραμέλα με ένοιαζε εμένα χαχαχαχα

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ΟΚ ανακουφίστηκα που το ξέρατε. Εμάς πάντως μας μετρούσαν σάκχαρο (12 ώρες προσπαθήσαμε για ΦΤ με πρόκληση).

 

Α σε μια φάση μου πρόσφεραν και καραμέλα, έμεινα. Μπορούσα λέει αν ήθελα, αλλά η καραμέλα με ένοιαζε εμένα χαχαχαχα

 

dimmi σε ποια βδομάδα έκανες πρόκληση? εμένα η γιατρός που με βλέπει έξω μου λέει περίπου 37 + 4, στο νοσοκομείο χαλαρά θα με πάνε μια βδομάδα πριν την Π.Η.Τ. (15/11)..... γενικότερα στο νοσοκομείο δεν αγχώνονται, όλοι χαλαροί και άνετοι είναι.... μόνο εγώ είμαι μέσα στο άγχος!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήγα με πρόκληση φτ !!! Έκανα συσπάσεις αλλά ο τράχηλος δεν έκανε διαστολή και ήταν και μακρύς!!!Είχαν περάσει 8 ώρες και ο τράχηλος τα ίδια!!Ο νεογνολόγος είπε να μην το προσπαθήσουμε άλλο γιατί στρεσαρετε το μωρό!!Και εγώ να σας πω την αλήθεια, πιο πολύ με άγχωνε η αναμονή και γι αυτό προχωρήσαμε σε καισαρική!!! Και εμένα μου μετρούσαν το σάκχαρο!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα φυσιολογικα χωρις προκληση στις 40+2,αλλα γεννησα μεσα σε 3 ωρες απο την εναρξη των πονων,δεν ξερω εαν τραβουσε πολυ ο τοκετος τι θα κανανε!

 

Δεν εκανα ινσουλινη,μονο διατροφη.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα με πρόκληση φτ !!! Έκανα συσπάσεις αλλά ο τράχηλος δεν έκανε διαστολή και ήταν και μακρύς!!!Είχαν περάσει 8 ώρες και ο τράχηλος τα ίδια!!Ο νεογνολόγος είπε να μην το προσπαθήσουμε άλλο γιατί στρεσαρετε το μωρό!!Και εγώ να σας πω την αλήθεια, πιο πολύ με άγχωνε η αναμονή και γι αυτό προχωρήσαμε σε καισαρική!!! Και εμένα μου μετρούσαν το σάκχαρο!!!

 

katrindm σε ποια βδομάδα έκανες πρόκληση? sofaki1978 40+2 ε? πω πω.... είμαι στην 36+2 και το 40+ μου φαίνεται σαν να έχω άλλους 9 μήνες μπροστά μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

katrindm σε ποια βδομάδα έκανες πρόκληση? sofaki1978 40+2 ε? πω πω.... είμαι στην 36+2 και το 40+ μου φαίνεται σαν να έχω άλλους 9 μήνες μπροστά μου:lol:

 

 

 

Ναι,οι τελευταιες εβδομαδες ειναι ατελειωτες,υπομονη!:wink:

Και το κανουν και ακομα πιο δυσκολο τα ατελειωτα τηλεφωνηματα συγγενων και φιλων με την κλασικη ερωτηση "Ακομα να γεννησεις?" :P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα στις 38+4 το πρώτο μου

ξεκίνησε μόνος του ο τοκετός

έφτασα 10 παρά το πρωί στο μαιευτήριο με συσπάσεις

και γέννησα 12:45 το μεσημέρι

μου μέτρησαν το ζάχαρο στην αρχή είχα 75

και δεν το ξαναμέτρησαν αλλά πρέπει να μου έβαλαν κάτι στον ορό

για τυχόν υπογλυκαιμία

όλα αυτά με βάση τις οδηγίες της ενδοκρινολόγου

αν είχα πάνω από 100 θα μου έβαζαν κάτι άλλο στον ορό

 

το μωρό δεν το κράτησαν για παρακολούθηση

αλλά του μέτραγαν το ζάχαρο από το ποδαράκι τις 3 πρώτες μέρες

για τυχόν υπογλυκαιμία 1-2 φορές τη μέρα

εμένα δεν μου το ξαναμέτρησαν και έτρωγα ελεύθερα

 

ούτε κι εγώ έκανα ινσουλίνη αλλά αυστηρή διατροφή

και ο γιατρός μου είχε πεί οτι θα με περίμενε μέχρι και τις 40 εβδομάδες

μετά ούτε μέρα παραπάνω λόγω ζαχάρου

θα κάναμε πρόκληση ή καισαρική

γέννησα στο Έλενα όπως και το σοφακι1978

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια δεν ξέρετε πόσο με χαλαρώνετε..... Η γιατρός που με παρακολουθεί έξω δεν ήθελε να περάσουμε τις 38 ενώ ο γιατρός του Νοσοκομείου είναι πιο χαλαρός.... Τι να πω? Γερό να είναι το μωράκι μου και ας γεννήσω και στις 42....:lol:

 

sofaki1978 δεν είναι μόνο συγγενείς και φίλοι, άρχισαν και στο δρόμο που με βλέπουν στη γειτονιά, καθ' ότι δεν κάθομαι κ στα αυγά μου, όλο έξω είμαι, να σχολιάζουν: που πας πάλι? στο δρόμο θα το γεννήσεις εσύ...????:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα με προγραμματισμένη κτ (το αποφασίσαμε μία μέρα νωρίτερα) στις 38+6. έκανα ινσουλίνη & διατροφή και δεν έκανα την βραδινή δόση με βάση τις οδηγίες του ενδοκρινολόγου. Κράτησαν το μωρό 24ώρες για παρακολούθηση στην θερμοκοιτίδα όπου πήγα 2 φορές και δεν με άφησαν να τον θηλάσω.Γέννησα τετάρτι 9.05' το πρωί και μου τον έφεραν στον δωμάτιο την επόμενη κατά τις 12 το μεσημέρι. Του μετρούσαν το σάκχαρο γιατί ήτανε οι πατουσίτσες του μελανιασμένες από τις βελόνες..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα με προγραμματισμένη κτ (το αποφασίσαμε μία μέρα νωρίτερα) στις 38+6. έκανα ινσουλίνη & διατροφή και δεν έκανα την βραδινή δόση με βάση τις οδηγίες του ενδοκρινολόγου. Κράτησαν το μωρό 24ώρες για παρακολούθηση στην θερμοκοιτίδα όπου πήγα 2 φορές και δεν με άφησαν να τον θηλάσω.Γέννησα τετάρτι 9.05' το πρωί και μου τον έφεραν στον δωμάτιο την επόμενη κατά τις 12 το μεσημέρι. Του μετρούσαν το σάκχαρο γιατί ήτανε οι πατουσίτσες του μελανιασμένες από τις βελόνες..

 

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι κορίτσι....:-( Πολύ δύσκολο να μην τον έχεις δίπλα σου ε....? Γιατί όμως παρακολούθηση για ζάχαρο στη θερμοκοιτίδα? Πόσα κιλά γεννήθηκε ο καλός σου? Εμείς την προηγούμενη Πέμπτη ήμασταν 2960 και αύριο περιμένω με αγωνία να δω πόσο πήρε....

Link to comment
Share on other sites

dimmi σε ποια βδομάδα έκανες πρόκληση? εμένα η γιατρός που με βλέπει έξω μου λέει περίπου 37 + 4, στο νοσοκομείο χαλαρά θα με πάνε μια βδομάδα πριν την Π.Η.Τ. (15/11)..... γενικότερα στο νοσοκομείο δεν αγχώνονται, όλοι χαλαροί και άνετοι είναι.... μόνο εγώ είμαι μέσα στο άγχος!!!!:lol:

Μόλις μπήκα 37η το πήραμε, λίγες μέρες πρίν κόψαμε τα yutopar και περιμέναμε, αλλά τελικά μετά δεν ήθελε να βγεί!

Εμείς περιμέναμε την εβδομάδα αυτή για να μη θεωρείται πρόωρο, είχε καλό βάρος και ήταν έτοιμος καιρό πρίν, έμενε το τυπικό του πράγματος με βάση τους κανονισμούς των νοσοκομείων.

Δεν ήθελα να πάει θερμοκοιτίδα χωρίς λόγο.

Είπαμε είχα και το κόλλημα να τον έχω δίπλα μου. Για αυτό αφήστε τα κολλήματα και θα γεννήσετε όποτε είναι το καλύτερο για το δικό σας παιδί κι εσάς.

Κι όλα μα όλα θα πάνε καλά, ειδικά όταν δεν προγραμματίζετε δεν μπορεί τίποτε να πάει στραβά, σωστά? ;)

Αυτό με το άγχος είναι φυσικό βρε καλό μου, αλλά να ξέρεις ότι δε βοηθά και με τις συσπάσεις...χαλάρωσε κι συ λίγο, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Ολα έχουν δρομολογηθεί, τους γιατρούς σας τους έχετε, μόνο υπομονή να κάνετε...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι κορίτσι....:-( Πολύ δύσκολο να μην τον έχεις δίπλα σου ε....? Γιατί όμως παρακολούθηση για ζάχαρο στη θερμοκοιτίδα? Πόσα κιλά γεννήθηκε ο καλός σου? Εμείς την προηγούμενη Πέμπτη ήμασταν 2960 και αύριο περιμένω με αγωνία να δω πόσο πήρε....

 

Γεννήθηκε 3290.Τελειόμηνος.Αυτή είναι δυστυχώς η πολιτική στο Ρέα που γέννησα εγώ.ΟΜΩΣ μου είχανε πει ο ενδοκρινολόγος και παιδίατροι ότι δεν χρειάζεται να το κρατήσουν στην μονάδα αλλά στο δωμάτιο μπορούν να τον παρακολουθούν. Επίσης πίστευα πως θα τον κρατούσαν μόνο για κάποιες ώρες..Αλλά μεταξύ μας..πως θα τσέπωναν τα 150Ε/μέρα??Ήτανε πάρα πολύ δύσκολο κυρίως γιατί έφερναν τα μωράκια στις κοπέλες δίπλα μου και εγώ τίποτα..Αλλά πραγματικά ήμουνα τόσο μα τόσο χάλια από την επισκληρήδιο (δεν ξέρω αν κάποια άλλη κοπέλα είχε τα ίδια συμπτώματα μετά) που δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...