Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

Ουφ, ωραίο το Ίντερνετ αλλά και φρικαριστικό μαζι! Έκανα διαβήτη κύησης απο την 7η εβδομάδα (παρόλο που είμαι αδύνατη) και έχω αρχίσει ινσουλίνη απο τις αρχές του τρίτου μήνα. Ήξερα ότι αν πάρεις διαβήτη έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθεις διαβήτη κι αργότερα αλλά, χθες που τα ξαναεψαχνα (αμάν κι εγω!) κατάλαβα ότι ειδικά αν χρειαστείς ινσουλίνη και αν τον έχεις κι απο νωρίς, είναι πολυ αυξημένες οι πιθανότητες. Έλεγε ότι περίπου μια στις δυο γυναίκες παθαίνουν διαβήτη μέσα στην 5ετια μετα τη γέννα. Έχω ήδη κουραστεί πολυ με την υπερβολικά αυστηρή διατροφη τους τελευταιους μήνες, μου την έχει δώσει η ινσουλίνη που πρέπει μετά να προσέχω ποτε θα κολύμπησω και πόσο, κι έχοντας φάει το τάδε σνακ πριν κλπ για να μην κάνω υπογλυκαιμία μέσα στο νερο κλπ κλπ, και χθες που τα διάβασα όλα αυτα έπαθα μεγάλη ήττα. Ξέρω ότι ο διαβητης ο "κανονικός" δεν είναι τόσο υπερβολικα αυστηρός ως προς τη διατροφή όσο ο διαβητης κύησης αλλά μου φαίνεται πολυ τραγικό να πρέπει να προσέχω όλα αυτα που μ'αρεσει να τρώω για την υπόλοιπη ζωη μου και μου την έχει δώσει!

Και ξέρω ότι δε θα πρεπε να τα σκέφτομαι αυτα τώρα και να περιμένω να δούμε πρώτα κλπ κλπ αλλά έχασα το μπαλάκι απο χθες και έχω πάθει μεγάλη μαυρίλα. Καμία με εμπειρία διαβήτη κύησης? διαβήτη μετα? μη-διαβήτη μετα? πως το χειρίζεστε οι υπόλοιπες το ενδεχόμενο? σας φρικαρει? δεν το σκέφτεστε? δεν έχετε ακούσει τόσο ψηλά στατιστικά? Ουμφ......!!! Και τι δε θα δινα για μια τυρόπιτα μετα απο 4 μήνες προσοχής! (και μένουν άλλοι τόσοι) :|.

Πολλή γκρίνια ρε κορίτσια, το ξέρω και συγνώμη :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Lydia, κι εγώ εμφάνισα διαβήτη κυήσεως στην 6η εβδομάδα. Μου έδωσε ο διαβητολόγος σε συνεργασία με διατροφολόγο διατροφή. Αυτήν ακολουθώ και όλα πάνε καλά. Ινσουλίνη δεν κάνω και μου είπε ο γιατρός μου ότι δεν θα χρειαστεί εφόσον τηρώ όσα μου έχει πει (είμαι στην 27η εβδομάδα τώρα). Όταν τον ρώτησα αν θα έχω και μετά πρόβλημα, μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι όχι, αλλά θα κάνουμε μια εξέταση μελλοντικά. Προς το παρόν, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γεννηθούν καλά τα μωράκια μου και ας κάνω διατροφή για μια ζωή. Επίσης για την τυρόπιτα που λες, βρήκα σε φούρνο της γειτονιάς πιτάκι σικάλες με philadelpheia light. Έφαγα δύο ως ενδιάμεσο σνακ και όλα καλά! Ή επίσης κανένα τυροκούλουρο σικάλεως?:P

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την salvation αλλα μπορεις να φας μιση τυροπιτα και μαζι να φας ενα πιτακι με ταχινι που ειναι πλουσιο στην πρωτεινη για να κανει balance!ψαξτο λιγο γιατι το να εχεις διαβητη δεν παει να πει οτι δεν μπορεις να φας , απλα μπορει να φας λιγο και σε συνδιασμο με κατι αλλο για να μην εχεις προβλημα.Μιλα με διαιτολογο/διατροφολογο να σου κανει ενα προγραμμα συνδιαστικο για να μην στερησε πραγματα.Πανω απο ολα θες να βγαλεις ενα γερο μωρακι.Μην σε περνει απο κατω ο σκοπος ειναι ιερος!

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει δώσει ο διαβητολογος μου ειδική διατροφη -αρκετα αυστηρη- και παρολ'αυτα χρειάζομαι ινσουλίνη ήδη καιρο τώρα. Αυτο που με μπερδεύει είναι ότι παρόλα αυτα το αμνιακο υγρο μου είναι πάνω απο τα ανώτατα φυσιολογικά -και είμαι μόλις 23 εβδομάδων- Ετσι μου έχουν πει να προσέχω ακόμη περισσότερο το βάρος μου - που έχω πάρει μόλις τριάμισι κιλά απο την αρχη! Δηλαδη να μην παίρνω πάνω απο 200-300 γρ την εβδομάδα. Αυτο σημαινει, με βαση τις οδηγιες τιυ διαβητολογου, ναμετραω με το κουταλακι του γλυκου το λάδι και να έχω κόψει ακόμη και το ψωμι του τοστ γιατι έχει λάδια και παχαινει!!! Τρώω υπερβολικα διαιτητικα για να μην παίρνω πάνω απο τόσο τη βδομάδα. Επισηςμου είπαν να προσέχω ακόμη περισσότερο τα ζαχαρα μου λόγω αμνιακου. Σκεφτείτε ότι κυμαίνονται μεταγευματικά μεταξύ του 85 και του 110, με τιμές πάνω απο 100 να είναι 1 στις 7 μετρήσεις. Και παρόλα αυτα το αμνιακο ανεβαίνει και μου είπαν να μην ανεβαίνω καν πάνω απο 100!!! Μου την εχει δώσει τρελά τόση αυστηρότητα και έλεγχος ΚΑΙ παρόλα αυτα να συνεχίζω να ανησυχώ ότι δεν ελέγχεται εντελώς ο διαβητης μου!

Link to comment
Share on other sites

Salvation, μήπως μπορείς να μου πεις το όνομα του διαβητολογου σου μπας και έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη κάποιου άλλου? είναι πολυ πιθανό απλα ο διαβητης μου να είναι χειρότερη μορφή απο τον δικό σου και παρα τη διατροφη να χρειάζομαι ινσουλινη, αλλά δε θα ήταν κακή ιδέα να έβλεπα και κάποιον ακόμη αφου μου λες ότι έχεις καταφέρει να το ελεγχεις με διατροφη.

Να ρωτήσω βρε κορίτσια, τι σας είχαν πει για το θέμα του βάρους? μέχρι πόσο σας είχαν πει να πάρετε? ίσχυε και για σας αυτο το 200-300 τη βδομάδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου έχει δώσει ο διαβητολογος μου ειδική διατροφη -αρκετα αυστηρη- και παρολ'αυτα χρειάζομαι ινσουλίνη ήδη καιρο τώρα. Αυτο που με μπερδεύει είναι ότι παρόλα αυτα το αμνιακο υγρο μου είναι πάνω απο τα ανώτατα φυσιολογικά -και είμαι μόλις 23 εβδομάδων- Ετσι μου έχουν πει να προσέχω ακόμη περισσότερο το βάρος μου - που έχω πάρει μόλις τριάμισι κιλά απο την αρχη! Δηλαδη να μην παίρνω πάνω απο 200-300 γρ την εβδομάδα. Αυτο σημαινει, με βαση τις οδηγιες τιυ διαβητολογου, ναμετραω με το κουταλακι του γλυκου το λάδι και να έχω κόψει ακόμη και το ψωμι του τοστ γιατι έχει λάδια και παχαινει!!! Τρώω υπερβολικα διαιτητικα για να μην παίρνω πάνω απο τόσο τη βδομάδα. Επισηςμου είπαν να προσέχω ακόμη περισσότερο τα ζαχαρα μου λόγω αμνιακου. Σκεφτείτε ότι κυμαίνονται μεταγευματικά μεταξύ του 85 και του 110, με τιμές πάνω απο 100 να είναι 1 στις 7 μετρήσεις. Και παρόλα αυτα το αμνιακο ανεβαίνει και μου είπαν να μην ανεβαίνω καν πάνω απο 100!!! Μου την εχει δώσει τρελά τόση αυστηρότητα και έλεγχος ΚΑΙ παρόλα αυτα να συνεχίζω να ανησυχώ ότι δεν ελέγχεται εντελώς ο διαβητης μου!

 

Κοιτα εγω δεν ειχα προβλημα με διαβητη και δεν μπορω να σου πω.Αλλα οτι ετρωγα το εφτιαχνα μονη μου δεν ετρωγα απ εξω μεχρι τις 24 ειχα παρει 2.5 κιλα.Υπομονη θα κανεις μεχρι να βγει το αστερακι σου.Να εχεις στο μυαλο σου '' τι ειναι οι 9 μηνες μπροστα σε μια ζωη απο ευτυχια??'' ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι!ετσι θα περνεις κουραγιο κοριτσι μου.χχχ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες

 

Πως καταλάβατε τον διαβήτη τόσο νωρίς?

μια κοπέλα λέει στην 6 εβδομάδα?

γιατι εμένα ο γιατρος μου ειπε στις 27 κανουν μέτρησή, και επειδη ειπα πως ειχα εμφανίσει και σε άλλη εγκυμοσύνη , μου εδωσε οκ να κανω την καμπύλη στις 16 η 17 εβδομάδες.

 

πριν έχετε συμπτώματα που να καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά?? θα φαινόταν στις απλές εξαιτασεις αίματος και ούρων που κάνουμε?

το ζάχαρο νηστείας μου βγηκε 83 αν θυμάμαι..πρεπει να ανησυχώ?

απο την αυχενικη θα ειχε καταλάβει ο γιατρος? θα είχα αυξημένο αμνιακό?

 

σορρυ για τις πολλές ερωτησεις αλλα έχω αγχωθει μηπως επρεπε ηδη να το εχω κοιταξει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

Εμένα που το κατάλαβε στην 7η εβδομάδα ήταν επειδή το αμνιακό ήταν λίγο πιο αυξημένο απο το κανονικό. Δε φαίνεται κάτι στις εξετάσεις αίματος και ούρων

Link to comment
Share on other sites

Tις ίδιες απορίες με την MAMA-AGA έχω κι εγώ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη η καμπύλη ζαχάρου βγήκε καλή (νομίζω). Κάτω από τα όρια. Δεν ξέρω μήπως αυτό θα έπρεπε να το ψάξω αλλά δεν μου είπε κάτι ο γιατρός μου.

Τώρα δεν έχω κάνει ακόμα αλλά με ανησυχεί το εξής, το οποίο δεν ξέρω αν σχετίζεται με το ζάχαρο. Κάθε φορά που τρώω γλυκό ζαλίζομαι κι αισθάνομαι δυσφορία όπως ακριβώς είχα ζαλιστεί και αισθανθεί δυσφορία όταν είχα πάρει/πιει γλυκόζη στην εξέταση για το ζάχαρο. Είναι κάτι ανησυχητικό λέτε;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ο διαβητης κυησεως εχει ως αποτελεσμα αυξημενο αμνιακο υγρο και μεγαλυτερο μωρο απο εκει το καταλαβαινουν και σε στελνουν για καμπυλη.

 

Οσο για το γλυκο που σου φερνει ζαλαδα και εγω το ειχα αυτο το προβλημα στην εγκυμοσυνη και ειχα ζαχαρο νηστειας 60 και μετα την γλυκοζη 80 πολυ χαμηλα δηλαδη.Εαν σε ανησηχει μιλησε με τον γιατρο σου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνηθως ο διαβητης κυησεως εχει ως αποτελεσμα αυξημενο αμνιακο υγρο και μεγαλυτερο μωρο απο εκει το καταλαβαινουν και σε στελνουν για καμπυλη.

 

Οσο για το γλυκο που σου φερνει ζαλαδα και εγω το ειχα αυτο το προβλημα στην εγκυμοσυνη και ειχα ζαχαρο νηστειας 60 και μετα την γλυκοζη 80 πολυ χαμηλα δηλαδη.Εαν σε ανησηχει μιλησε με τον γιατρο σου .

 

 

εμενα για αμνιακό δεν μου είπε τίποτα(φαντάζομαι θα το έλεγε ο γιατρος)...αλλά το μωρο στην αυχενική ηταν μια βδομάδα μεγαλύτερο ..γιαυτό και ανησυχώ,( αυτο εννοούμε μεγαλο μωρο ετσι????)

 

έπρεπε να με έχει στείλει νωρίτερα λέτε??

Link to comment
Share on other sites

εμενα για αμνιακό δεν μου είπε τίποτα(φαντάζομαι θα το έλεγε ο γιατρος)...αλλά το μωρο στην αυχενική ηταν μια βδομάδα μεγαλύτερο ..γιαυτό και ανησυχώ,( αυτο εννοούμε μεγαλο μωρο ετσι????)

 

έπρεπε να με έχει στείλει νωρίτερα λέτε??

 

οχι βρε!μην ανησηχεις !και εμενα ηταν μια εβδομαδα μεγαλυτερο!μαλλον αγορι εχεις ( χαχαχαχαχα)!Ειναι ενα σωρο πραγματα που πανε συνδιαστικα , δεν μπορουμε να ξερουμε καλυτερα απο εναν γιατρο!εχε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και αν δεν εισαι σιγουρη , μπορεις να τον ρωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε!μην ανησηχεις !και εμενα ηταν μια εβδομαδα μεγαλυτερο!μαλλον αγορι εχεις ( χαχαχαχαχα)!Ειναι ενα σωρο πραγματα που πανε συνδιαστικα , δεν μπορουμε να ξερουμε καλυτερα απο εναν γιατρο!εχε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και αν δεν εισαι σιγουρη , μπορεις να τον ρωτησεις!

 

 

..αντε.! λες να είναι αγόρι? δεν το έχω δει ακόμη!

 

καλά λες , τσάμπα ανησυχώ , αλλά σε αυτή την εγκυμοσύνη τρώω πολύ ! γιαυτό αγχώνομαι! παλιά πρόσεχα λιγάκι.

τελοσπάντων! γερο να είναι , μόνο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ο διαβητης κυησεως εχει ως αποτελεσμα αυξημενο αμνιακο υγρο και μεγαλυτερο μωρο απο εκει το καταλαβαινουν και σε στελνουν για καμπυλη.

 

Οσο για το γλυκο που σου φερνει ζαλαδα και εγω το ειχα αυτο το προβλημα στην εγκυμοσυνη και ειχα ζαχαρο νηστειας 60 και μετα την γλυκοζη 80 πολυ χαμηλα δηλαδη.Εαν σε ανησηχει μιλησε με τον γιατρο σου .

 

Όπως κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη. Χαμηλά.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

είπα να γράψω στο θέμα για αλληλοσυμπαράσταση...

 

εμφάνισα κι εγώ διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη στον 7ο μήνα

που έκανα καμπύλη και το ρύθμισα οριακά με διατροφή

βέβαια δεν είχα αυξημένο αμνιακό υγρό ούτε μεγάλο μωρό

μόνο από την καμπύλη το καταλάβαμε

γιατί και το νηστείας στις εξετάσεις αίματος εβγαίνε 75 πάντα

 

τώρα που είμαι έγκυος πάλι στην 7η εβδομαδα το μετράω με το μηχανάκι

και είναι οριακό

ειδικά το νηστείας που ήταν πάντα κάτω από 90 στην πρώτη εγκυμοσύνη

τώρα είναι 90 καθημερινά και εντός και εκτός εγκυμοσύνης

 

μάλλον δε γλυτώνω την ινσουλίνη

κι είμαι ακόμα στην αρχή

η γιατρός περιμένει να περάσω το 90 να μου πεί

 

εμένα όμως μου έγινε εμμονή αυτό το θέμα

έκανα και την επαναληπτική καμπύλη μετά την πρώτη εγκυμοσύνη

και βγήκε ότι έχω προδιάθεση ή αλλιώς προδιαβήτη

 

πρέπει να προσέχω το βάρος μου και να κάνω ισορροπημένη διατροφή

και άσκηση που ήδη έκανα πάντα

αλλά νομίζω ότι δεν είναι αρκετό

και όσο το μετράω αυτό το ζάχαρο τόσο ανεβαίνει

κι όσο αγχώνομαι τόσο ανεβαίνει

 

δεν ξέρω εμένα πάντως με έχει τσακίσει ψυχολογικά το θέμα

με στεναχωρεί τόσο πολύ και είναι πολύ ψυχοφθόρο

ότι και να κάνω να σκέφτομαι πόσο ζάχαρο έχω

24 ώρες το 24ώρο

η λύση είναι να το αποδεχτώ

αλλά εγώ δεν θέλω!!!

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Chrimai, συμπασχουσα, σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Είναι παρα πολυ εκνευριστικο το ζαχαρο, και οι συνεχείς μετρήσεις, και το "φάε ανά τρεις" ώρες πεινάς δεν πεινάς για να μην τύχει και πέσει το ζαχαρο και μετα ανεβει πολυ, και το "περπατα θες δε θες" μετα απο κάθε γεύμα για να πέσει το ζαχαρο και τα άπειρα πρέπει του. Και να χεις απο πάνω και την έγνοια ότι δε θα τη γλιτωσεις τελικά απο το διαβητη κι αφού γεννήσεις. Κι είναι πολύς καιρός βρε παιδι μου να το πάθεις απο την αρχη, δεν προλαβαινεις να φχαριστηθεις φαγητο -και κυρίως ελευθερία στο τι, στο ποτε, στο πόσο- καθόλου.

Κι εγώ αισθάνομαι, όσο κι αν το παλεύω, ότι αυτη η συνεχής έγνοια για τα ζαχαρα, που όλο και μου τη σκάνε εδώ κι εκει και ξεπεταγονται ψηλά, είναι πολυ κουραστική και μου έχει πάρει σε μεγάλο βαθμο την απόλαυση αυτής της εγκυμοσύνης.

Κουράγιο μας κι εύχομαι ότι καλύτερο για το μετα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καμπύλη στην 6η εβδομάδα προληπτικά. Δεν περιμέναμε να δούμε συμπτώματα. Έχω και δίδυμα, οπότε ένας λόγος παραπάνω να προσέχω από νωρίς. Βέβαια, υπάρχουν διάφοροι τύποι ζαχάρου και όντως κάποιες κοπέλες να χρειάζονται ινσουλίνη και όχι μόνο διατροφή. Εμένα ο γιατρός μου έχει πει μέτρηση μία ώρα μετά το γεύμα να είναι από 80-120. Πολύ σπάνια ανεβαίνει λιγάκι, το πολύ μέχρι 130 αν κάνω παρασπονδία. Είμαι στην 27 εβδομάδα, έχω πάρει 6 κιλά και μου λέει ότι τα πάω μια χαρά. Η διατροφή είναι κάτι το φυσιολογικό, όχι πάρα πολύ αυστηρή, απλά προσοχή σε συνδυασμούς και κάποιες λεπτομέρειες, π.χ. όχι φρούτο το πρωί.

Lydia για το όνομα γιατρού σου στέλνω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Chrimai, συμπασχουσα, σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Είναι παρα πολυ εκνευριστικο το ζαχαρο, και οι συνεχείς μετρήσεις, και το "φάε ανά τρεις" ώρες πεινάς δεν πεινάς για να μην τύχει και πέσει το ζαχαρο και μετα ανεβει πολυ, και το "περπατα θες δε θες" μετα απο κάθε γεύμα για να πέσει το ζαχαρο και τα άπειρα πρέπει του. Και να χεις απο πάνω και την έγνοια ότι δε θα τη γλιτωσεις τελικά απο το διαβητη κι αφού γεννήσεις. Κι είναι πολύς καιρός βρε παιδι μου να το πάθεις απο την αρχη, δεν προλαβαινεις να φχαριστηθεις φαγητο -και κυρίως ελευθερία στο τι, στο ποτε, στο πόσο- καθόλου.

Κι εγώ αισθάνομαι, όσο κι αν το παλεύω, ότι αυτη η συνεχής έγνοια για τα ζαχαρα, που όλο και μου τη σκάνε εδώ κι εκει και ξεπεταγονται ψηλά, είναι πολυ κουραστική και μου έχει πάρει σε μεγάλο βαθμο την απόλαυση αυτής της εγκυμοσύνης.

Κουράγιο μας κι εύχομαι ότι καλύτερο για το μετα!

 

 

πολύ γέλασα έτσι όπως τα γράφεις

γιατί έτσι άκριβώς το βιώνω κι εγώ

 

εμένα δε με πειράζει να τα κάνω όλα αυτά

αλλά όταν τα κάνω όλα αυτά και δεν βλέπω αποτέλεσμα

εκεί νευριάζω, στεναχωριέμαι και αγχώνομαι

 

σε μένα το ψυχολογικό κομμάτι είναι αυτό που δεν

μπορώ να ελέγξω

μου ρίχνει πολύ τη ψυχολογία

να ακολουθώ αυτό το τρόπο ζωής και να μην βλέπω αποτέλεσμα

 

κάθε φορά που έρχεται η ώρα της μέτρησης

με πιάνει ένα σφίξιμο στο στομάχι...

τι θα δείξει αυτή τη φορά......

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Αχ ποσο σας καταλαβαινω!!!! Ηταν και για μενα μαρτυριο η διατροφη,ημουν μες την μαυρη θλιψη απο την καμπυλη και μετα......

 

Ευτυχως οι μετρησεις μου ηταν καλες,σπανια ξεφευγανε (ξεφευγανε μονο αν εκανα παρασπονδια)και κατεληξα να γεννησω 40εβ+ 2ημ με μολις 2 κιλα παραπανω :P .Ο δικος μου ο καημος ηταν να γεννησω εντελως φυσιολογικα,χωρις προκληση (κατι που συστηνουν σε εγκυες γυναικες με ζαχαρο που δεν ειναι ρυθμισμενο) και ευτυχως ολα πηγαν καλα και γεννηθηκε η κορη μου 3,210 κιλα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!!!

 

Έχω και εγώ διαβήτη κύησης από την αρχή της εγκυμοσύνης!!Μαζί με την χοριακή έκανα και καμπύλη σακχάρου!!!Μέχρι στιγμής το ρυθμίζω με διατροφή και έχω φτάσει στα όρια μου, αλλά μετά σκέφτομαι να γεννηθεί υγιες το μωράκι μου και δεν με νοιάζει για το φαί!!! Το μωράκι βγαίνει μια βδομάδα μεγαλύτερο, αλλά αμνιακό υγρό έχω στα φυσιολογικά επίπεδα!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επειδη εγώ όταν ειχα διαβήτη , στην άλλη εγκυμοσύνη, ήμουν και μέσα στο νοσοκομείο και με μετράγανε εκεί..

 

εσείς σπίτι πως μετριέστε? έχετε μηχανάκι , αυτό που μετράει στο δάχτυλο? που το παίρνεις? ταινίες κλπ?? ειναι ακριβά?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επειδη εγώ όταν ειχα διαβήτη , στην άλλη εγκυμοσύνη, ήμουν και μέσα στο νοσοκομείο και με μετράγανε εκεί..

 

εσείς σπίτι πως μετριέστε? έχετε μηχανάκι , αυτό που μετράει στο δάχτυλο? που το παίρνεις? ταινίες κλπ?? ειναι ακριβά?

 

 

Το μηχανακι μου το εδωσε διαβητολογος,τις ταινιες και τους σκαρφιστηρες μου τα εγραφε.Εαν θυμαμαι καλα σε διαβητη κυησης δικαιολογουνται 150 ταινιες και 100 σκαρφιστηρες τον μηνα.Οι 50 ταινιες κοστιζουν 35 ευρω(η μαρκα που χρησιμοποιουσα εγω)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Να προστεθώ και εγώ στο club του διαβήτη κύησης. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ανακαλύψαμε ότι έχω ζάχαρο στην καμπύλη ζαχάρου που με έβαλε ο γιατρός προληπτικά να κάνω στην 28η εβδομάδα. Οι τιμές μου ήταν λίγο πιο πάνω από τα όρια. Παρ'όλα αυτά η ενδοκρινολόγος που πήγα τότε μου έδωσε πολλή αυστηρή διατροφή και δεν χρειάστηκα ινσουλίνη. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου είπε ο γιατρός ότι θα πρέπει από την αρχή να ακολουθήσω μία διατροφή προκειμένου να μην φτάσω σε μεγάλες τιμές. Πράγματι από το δεύτερο μήνα ξεκίνησα διατροφή με διαιτολόγο, όχι τόσο αυστηρή όσο η πρώτη αλλά και εγώ απογοητευόμουνα γιατί επειδή είχα το μηχανάκι και έκανα μετρήσεις έβλεπα ότι πού και πού πέρναγα το όριο. Τελικά κατάφερα και το ρύθμισα. Στον 6ο πήγα και σε μία πολύ καλή ενδοκρινολόγο, που μου έδωσε βέβαια πιό αυστηρή διατροφή. Στην 28η εβδομάδα έκανα καμπύλη και στην τελευταία μέτρηση ξεπέρναγα κατά πολύ το όριο αλλά επειδή οι καθημερινές μου μετρήσεις είναι πολύ καλές δεν έχουμε πρόβλημα. Δεν σας κρύβω ότι τρώω και τα γλυκάκια μου όταν έχω χαμηλές τιμές. Έχω πάρει συνολικά 2 κιλά. Σε εμένα το αυξημένο αμνιακό υγρό το πρωτοείδαν στη β επιπέδου. Επίσης στην αυχενική βρήκαν τον μπέμπη 5 μέρες μεγαλύτερο αλλά νομίζω ότι αυτό είναι άσχετο με το ζάχαρο. Τώρα είμαι στην 31η εβδομάδα και συνεχίζουμε.

Ας γεννηθεί ο μπεμπάκος μου καλά, γιατί έχω περάσει διάφορα, και δεν πειράζει που για 8 μέχρι στιγμής μήνες στερήθηκα τα λατρεμένα μου κρουασάν σοκολάτας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ωραίο είναι να ακούς κι άλλες με την ίδια κατάσταση :)

Εγω αυτο που κάνω, πέραν του ότι τώρα το καλοκαίρι κολυμπάω πολυ, είναι ότι μετα απο το μεσημεριανο και το βραδινο, και πριν ερθει η ωρα της μετρησης, περπατάω 15-20 λεπτα κι αυτο κάπως βοηθάει να πέσουν οι τιμές.

Έχει μήπως κάποια απο εσάς σε εύκολη μορφή (ή που να σκαναρεται, ή να στέλνεται με emai lή οτιδήποτε) τη διατροφη που της έδωσε ο διαβητολογος της? είμαι πολυ περίεργη να συγκρινω το τι και ποσο τρων οι άλλες (υδατανθρακες, συνολκες θερμιδες γευμάτων, κλπ) με αυτα που μου έχει δώσει εμένα ο γιατρός μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...