Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστέρηση με αρνητικό test εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλημέρα Froko! Περίμενες περίοδο 7/10 και έκανες χοριακή 1/10 και 3/10;;; Δεν άντεχες να περιμένεις να φτασει 7-8/10;;; Τα τεστ φαρμακειου δεν εχουν καλή αξιοπιστία...Σου προτείνω, αν δεν αδιαθετησες, να κάνεις τωρα μια χοριακη που εχεις πλεον μερες καθυστέρησης!

 

Και να μην αγχώνεσαι!!!!!!!!! Κοίταξε να απολαύσεις τον άντρα σου και το μπεμπέ θα έρθει όμορφα και απλά!!!! Μόλις ξεκινήσατε τις προσπάθειες, μην μπλοκάρεις τον εαυτό σου και το σώμα σου με το άγχος!!!!

Και στα λεω αυτα, φιλικά, εγώ που προσπαθούμε με τον άντρα μου για 2ο εδώ και 9 μήνες, ενώ έχω τις γυναικολογικές δυσκολίες μου....

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 509
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από τα λόγια σου καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ αγχωμένη και αυτό δεν σου κάνει καλό. Πρέπει να ηρεμήσεις και να έχεις υπομονή. Οποιαδήποτε εξέταση - τεστ καλό είναι να γίνεται μετά την πρώτη ημέρα καθυστέρησης (πολλές φορές δείχνουν πολύ αργότερα). Επίσης τα συμπτώματα εγκυμοσύνης σε αυτή τη φάση είναι όπως και της περιόδου. Χαλάρωσε και να δεις που σύντομα θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.:P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια μου....δυστυχως αδιαθετησα σημερα το μεσημερι...δεν πειραζει,τι να κανουμε;;;τωρα ομως που αδιαθετησα αλλαξαν παλι οι γονιμες μου μερες;;το ρωταω επειδη ειχα τη μικροκαθυστερηση;;;ηλιοβασιλεμα μακαρι να ερθει το δευτερο αγγελουδι πολυ συντομα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Froko!!!! Η μικροκαθυστέρηση μπορεί να οφείλεται στο ότι πρωτοξεκινήσατε ελεύθερες επαφές και να άλλαξε λίγο ο κύκλος σου!

Ξεκινήστε δυναμικά στον 2ο κύκλο και αν καταλάβεις ωορρηξία, εκμεταλλεύσου το!!!!

Μπορείς να δοκιμάσεις και τα τεστ ωορρηξιας που κυκλοφορουν!

 

Καλή μας επιτυχία!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ηλιοβασίλεμα....!επειδη θα προτιμούσα να μη μπω απο τωρα στη διαδικασια με τα τεστ ωορρηξιας,θα μπορουσες να με βοηθησεις Σε κατι;επειδη τωρα συμπεριφερθηκε πρωτη φορα ο κυκλος μου σαν 26αρης θα υπολογισω στο περιπου 14 μερες μετα απο τη 1η μερα περιοδου;;γιατι πριν που ειχα 24αρη ειχα διαβασει οτι η φουλ γονιμη μερα ειναι η 10η....!αχ σε ζαλισα το ξερω αλλα εσυ εισαι εμπειρη μανουλα κ τα χεις περασει!καλη μας επιτυχια κ συντομα με σπορακι μεσα στη κοιλιτσα μας.....!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ηλιοβασίλεμα....!επειδη θα προτιμούσα να μη μπω απο τωρα στη διαδικασια με τα τεστ ωορρηξιας,θα μπορουσες να με βοηθησεις Σε κατι;επειδη τωρα συμπεριφερθηκε πρωτη φορα ο κυκλος μου σαν 26αρης θα υπολογισω στο περιπου 14 μερες μετα απο τη 1η μερα περιοδου;;γιατι πριν που ειχα 24αρη ειχα διαβασει οτι η φουλ γονιμη μερα ειναι η 10η....!αχ σε ζαλισα το ξερω αλλα εσυ εισαι εμπειρη μανουλα κ τα χεις περασει!καλη μας επιτυχια κ συντομα με σπορακι μεσα στη κοιλιτσα μας.....!!!!

 

καλημέρα,

αν ο κύκλος σου είναι 26 μέρες, θα αφαιρείς 14 μέρες (26-14=12) οπότε η μέρα της ωορρηξίας είναι η 12η μέρα του κύκλου. αυτό ισχύει θεωρητικά, πάντα, αλλά καλό είναι να έχεις επαφές από 2-3 μέρες πριν μέχρι και 2-3 μέρες μετά από τη 12η μέρα του κύκλου για να αυξήσεις τις πιθανότητες σύλληψης.

καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει και η ΣΟΦΗ , θεωρητικά ισχυουν!!!!

Απλά να έχεις πιο συχνές επαφές μεταξύ εκείνων των ημερών που υπολογίζεις ως γόνιμες...

Σε κύκλο 26αρη, 14-16 μερες πριν είναι η ωορρηξία...δηλαδή περίπου 10η-12η μέρα του κύκλου! Αλλά επειδή δεν είσαι σίγουρη ότι θα είναι πάλι 26αρης, παίξε λίγο με τις μέρες....Οπότε από 8η έως και τουλάχιστον 16η-18η να έχετε επαφές!!!!

Την καταλαβαίνεις την ωορρηξία σου; με αυξημένα υγρά; ή πονάκια;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασιλεμα επειδη δεν ειχα μπει ποτε στη ζωη μου να παρατηρω γονιμες μερες γιατι παντα προσεχαμε το μονο που μου ειχε κανει εντυπωση ειναι τα πονακια χαμηλα κυριως απο αριστερα....υπαρχει ασφαλης τροπος να το μαθω οποτε μεινω αρκετα νωρις απο τις πρωτες μερες συλληψης δηλαδη πριν δω καθυστερηση;;;το ρωταω γιατι δουλευω σε νοσοκομειακο χωρο σε τμημα με ακτινοβολιες κ θελω να το μεθω εγκαιρως για να αποφευγω καποια πραγματα απο νωρις να μην επιβαρυνω καθολου το σπορακι μου....;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω οταν εμεινα εγκυος, δεν ειχα μπει σε τετοια διαδικασια αναζητησης ωορρηξιας...εμεινα πολυ γρηγορα παρολο που ειχα μεγαλο αστατο κυκλο....

Η κόρη μου ειναι του 2009!!!!

Δυστυχως λογω οικονομικων δυσκολιων το τρεναραμε το 2ο σπορακι και τωρα που ειπαμε να προσπαθησουμε και παρολο την ανεργια , να κανουμε αδερφακι της μικρης, δεν ερχεται! Εχω πολυκυστικες και πρόβλημα στην ωορρηξία....

 

Ισως λογω ακτινοβολιας, πρεπει να την αναζητησεις την ωορρηξια σου με τεστακια για να ξερεις και μετα απο 8-10μερες να κανεις καποια χοριακή μήπως δειξει...αν και καλυτερα ειναι αφοτου εχεις καθυστερηση!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει η μικρη σου πριγκιπισσα....ευχομαι ολοψυχα να εχω κ γω νεα σου ευχαριστα....ο γυναικολογος σου δεν μπορει να σε βοηθησει με τις πολυκυστικες για να μπεις σε εναν ρυθμο κ να γινει πιο ευκολα η συλληψη;;;εμενα η μαμα μου πριν μεινει εγκυος σε μενα επειδη της ειχαν αφαιρεσει τη μια ωοθηκης λογω κυστων ο γιατρος της τοτε της ειχε αποκλεισει να πιασει...επειδη ειχε κανει ηδη με τη πρωτη φορα τον αδερφο μου δεν περιμενε να συναντησει δυσκολια στο δευτερο προσπαθουσε κ μολις το εβγαλε απο το μυαλο της τελειως κ θεωρησε οτι δεν προκειται να ξαναπιασει τοτε εμεινε εγκυος σε μενα κατευθειαν!!!!τελικα το μυαλο μας κ ο ψυχολογικος παραγοντας παιζουν πολυ καθοριστικο ρολο!!!αυτα σκεφτομαι κ γω κ προσπαθω να αποβαλλω το αγχος...αλλα ζοριζομαι καποιες φορες!!βλεπεις απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειχα το φοβο οτι δεν θα τα κατφερω στο συγκεκριμενο κομματι...ετσι χωρις λογο,χωρις καποιο προβλημα ποτε.....τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε νιοπαντροι αλλα επειδη ειμαστε κ μενουμε πολλα χρονια μαζι θελουμε κ οι δυο ενα νινι παρολο την ανεργια...κ μεις το τρεναραμε λογω οικονομικων δυςκολιων....συμπασχουμε....!!!καλα κανετε κ η μικρη σιγουρα θα χαρει με ενα αδερφακι που θα σας ερθει συντομα διαισθανομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Να ζήσετε και να ευτυχίσετε!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και το μωράκι θα έρθει, μην ανησυχείς!!!!!!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κιριτσια τι κανετε;;;να σας ρωτησω κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε;;;αδιαθετησα 10 οκτωβρη κ εχω 24κυκλο.κΑτα τυχη εκανα υπερηχο στις 21 οκτωβρη κ μου ειπαν οτι ειχα ωαριο 25χιλ περιπου κ οτι την επομενη θα εσπαγε.καναμε ελευθερα με τον αντρα μου στις 21 το βραδυ υστερα απο 14μερες αποχης κ στις 22.εγω ομως εχω ακομα ανα διαστηματα κατι πονακια χαμηλα.υπαρχει περιπτωση το ωαριο να μην εσκασε ακομα;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κορίτσια, Είμαι νέο μέλος κ θέλω λίγο την βοήθεια σας αν μπορείτε. Έχω καθυστερήσει 1 βδομάδα τώρα αν κ είμαι πολύ σταθερή στον κύκλο μου. Τους πόνους τις περιόδου τους έχω άλλα αίμα τπτ και έχω κ πολλά υγρά!! Έκανα ένα τεστ σήμερα κ βγήκε αρνητικό, ο γυναικολόγος μου που τον πήρα τηλ μου είπε να περιμένω μέχρι το τέλος της βδομάδας κ μετά να πάω. Λετε να ήρθε ο πελαργός κ απλα να βγικε λαθος το τεστ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας

ειμαι 19 χρονων και εχω 2 χρονια σχεση. Με τον φιλο μου τους τελευταιους 3 μηνες δεν παιρναμε προφυλαξεις παρα μονο με τον φυσικο τροπο (τραβηγμα). Εχω καθυστερηση 12 μερες και πριν απο 3 μερες εκανα 2 τεστ και βγηκαν και τα 2 αρνητικα. Ολο αυτο τον καιρο ειχα κανονικα πονους περιοδου αλλα μεχρι τωρα τπτ. Τι να κανω?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

ειμαι 19 χρονων και εχω 2 χρονια σχεση. Με τον φιλο μου τους τελευταιους 3 μηνες δεν παιρναμε προφυλαξεις παρα μονο με τον φυσικο τροπο (τραβηγμα). Εχω καθυστερηση 12 μερες και πριν απο 3 μερες εκανα 2 τεστ και βγηκαν και τα 2 αρνητικα. Ολο αυτο τον καιρο ειχα κανονικα πονους περιοδου αλλα μεχρι τωρα τπτ. Τι να κανω?? :confused:

 

Να κανεις μια εξεταση αιματος(χοριακη)...που πιστευω οτι αφου τα τεστ ηταν αρνητικα δεν εχεις φοβο...

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε μηπως ποσο περιπου κοστιζει?

 

 

Η χοριακη στο μικροβιολογικο κοστιζει γυρω στα 20? αναλογως και σε ποια πολη εισαι....

Αν πας να στη συνταγογραφησει ο γυναικολογος, μετα στο μικροβιολογικο η συμμετοχη σου ειναι μικροτερη των 5?.

 

Πάντως , σιγουρα το γνωρίζεις , αλλα οφείλω σαν μεγαλύτερη να στο θυμησω, οτι η χρηση του προφυλακτικου δεν σας προστατευει μονο απο μια ανεπιθυμητη ή απρογραμματιστη εγκυμοσυνη....

Εχεις ολη σου την ζωη μπροστα....να την ζησεις με υγεια και χαρα!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακη στο μικροβιολογικο κοστιζει γυρω στα 20? αναλογως και σε ποια πολη εισαι....

Αν πας να στη συνταγογραφησει ο γυναικολογος, μετα στο μικροβιολογικο η συμμετοχη σου ειναι μικροτερη των 5?.

 

Πάντως , σιγουρα το γνωρίζεις , αλλα οφείλω σαν μεγαλύτερη να στο θυμησω, οτι η χρηση του προφυλακτικου δεν σας προστατευει μονο απο μια ανεπιθυμητη ή απρογραμματιστη εγκυμοσυνη....

Εχεις ολη σου την ζωη μπροστα....να την ζησεις με υγεια και χαρα!

 

Ναι το ξερω και ευχαριστω πολυ για τις ομορφες συμβουλες απλα οταν ακους απο τοσους γυρω σου να λενε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα παρολο που δεν παιρνουν προφυλαξεις σκεφτεσαι οτι δεν θα συμβει ουτε και σε μενα. Αλλα πλεον πηρα ενα πολυ γερο μαθημα μετα απο τοσο αγχος ολες αυτες τις μερες. Επισης ηθελα να ρωτησω σε περιπτωση εγκυμοσυνης δεν θα επρεπε να ειχα και αλλα συμπτωματα? ζαλαδες, εμετοι κλπ? τελευταια περιοδο ειχα 5/12 οποτε θεωρητικα τωρα θα ημουν 5 εβδομαδων περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Αν και ενημερώνομαι αρκετό καιρό από το site

(από τότε που ξεκινήσαμε και επισήμως τις προσπάθειες για παιδί...) σήμερα αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συμβαίνει! Έχω πολυκυστικές αλλά πάντα είχα σταθερό κύκλο, 28-30 ημέρες, μία φορά πριν 3 χρόνια είχα μια ανωμαλία λόγω κύστης όπως αποδέιχτηκε. Τελευταία περίοδο είχα στις 10/12, οπότε περίμενα περίοδο το αργότερο στις 8/1. Τις μέρες όπου φυσιολογικά θα γινόταν η ωορρηξία δεν είχα κάποιο σημείο,κάποιες φορές έχω, κάποιες όχι (λογικά δεν γίνεται πάντα ωορρηξία λόγω πολυκυστικών). Είχα όμως έναν πόνο στη δεξιά σάλπιγγα- ωοθήκη ξημερώματα 31 προς 1/1, έμοιαζε πολύ με εκείνον της ωορρηξίας αλλά κράτησε για 3-4 μέρες,με τάση εξασθένησης, δηλαδή τελικά με ενοχλούσε όταν σήκωνα βάρος, όταν έβηχα, γενικότερα σε συγκεκριμένες κινήσεις.Θα μπορούσαν αυτά να είναι σημεία σύλληψης ή εμφύτευσης; Στις 7/1 το μεσημέρι έκανα ένα τεστ (clear blue) αλλά ήταν αρνητικό. Στις 8/1 είχα πόνους περιόδου για καμιά ωρίτσα το απόγευμα, όλο έτρεχα στην τουαλέτα αλλά τίποτα!Από τότε δεν το ξαναέψαξα,λέω να περιμένω δυο τρεις μέρες, σε περίπτωση που πράγματι είχα καθυστερημένη ωορρηξία, και αν δεν έρθει και τότε πάω για χοριακή! Ήθελα απλά να μιλήσω σε κάποιον που το έχει περάσει ή το περνάει, προσπαθούμε 9 μήνες, με serpafar, σπερμοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία, ελπίδες, απογοητεύσεις...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω και ευχαριστω πολυ για τις ομορφες συμβουλες απλα οταν ακους απο τοσους γυρω σου να λενε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα παρολο που δεν παιρνουν προφυλαξεις σκεφτεσαι οτι δεν θα συμβει ουτε και σε μενα. Αλλα πλεον πηρα ενα πολυ γερο μαθημα μετα απο τοσο αγχος ολες αυτες τις μερες. Επισης ηθελα να ρωτησω σε περιπτωση εγκυμοσυνης δεν θα επρεπε να ειχα και αλλα συμπτωματα? ζαλαδες, εμετοι κλπ? τελευταια περιοδο ειχα 5/12 οποτε θεωρητικα τωρα θα ημουν 5 εβδομαδων περιπου.

 

ευχομαι ολα να πανε σου πανε καλα κ την επομενη να εχεις τα ματια σου ανοιχτα. εγω εκανα τεστ που ηταν αρνητικα κ επειτα χοριακη που ηταν θετικοτατη! επισης ειχα κ εχω ακομα που ειναι στην 7η εβδομαδα πονακια περιοδου. αν εχεις σταθερο κυκλο κανε χοριακη οπωσδηποτε, σου ευχομαι κ παλι να ειναι ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι ολα να πανε σου πανε καλα κ την επομενη να εχεις τα ματια σου ανοιχτα. εγω εκανα τεστ που ηταν αρνητικα κ επειτα χοριακη που ηταν θετικοτατη! επισης ειχα κ εχω ακομα που ειναι στην 7η εβδομαδα πονακια περιοδου. αν εχεις σταθερο κυκλο κανε χοριακη οπωσδηποτε, σου ευχομαι κ παλι να ειναι ολα καλα.

 

Μακαριι!!!! Ρωτησα σε 3 μικροβιολογικα κεντρα για β χοριακη και μου ειπαν στο 1ο 18 ευρω και αποτελεσματα την ιδια μερα η το πρωι της επομενης αν γινει η εξεταση το απογευμα, στο 2ο 30 ευρω και αποτελεσματα σε μια ωρα και στο 3ο 25 ευρω και αποτελεσματα αυθημερον. Ποιο μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...