Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές


Recommended Posts

Καλημέρα thalassa. Και εγώ όταν γέννησα είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με εσένα. Τελικά επέλεξα τη Γενική λόγω καλύτερου προσωπικού (ιατρικό και νοσηλευτικό) από αυτά που είχα ακούσει. Και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Βέβαια από άποψη κτιριακών εγκαταστάσεων το Γένεσις μου είχε φανεί καλύτερο.

Παρόλα αυτά ξέρω και αρκετές φίλες που επέλεξαν το Γένεσις και έμειναν και αυτές ευχαριστημένες.

Με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 618
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια, δεν ξέρω για το μαιευτικό τμήμα αλλά εγώ που μένω πολύ κοντά στη Γενική Κλινική όποτε τη χρειάστηκα (2-3 φορές που τρέχαμε το μπέμπη για ακτίνες λόγω ατυχημάτων) ήταν ΑΨΟΓΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. και τιμές και εξυπηρέτηση και οι γιατροί - προσωπικό κλινικής.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

οι τιμες ειναι πανω κατω το ιδιο

εγω και τους δυο τους γεννησα στο ΓΕΝΕΣΙΣ

το επελεξα για να μπορουν να ερχονται πιο ευκολα οι δικοι μου

στη ΓΕΝΙΚΗ για να παρκαρεις θελει μεσον στην κυβερνηση

ειδα πολλα που δε μου αρεσαν στο ΓΕΝΕΣΙΣ απο πλευρας νοσηλευτριων κυριως

αλλα ενταξει εχεις το μωρο σου, την ευτυχια σου, δε θα σκασεις κιολας για τις ------- μπιπ!

παντως ξερω καλα οτι το ΓΕΝΕΣΙΣ εχει και μοναδα εντατικης νεογνων, για τη γενικη δεν ξερω,

αλλα στο ΓΕΝΕΣΙΣ ειχε και βαλαμε τον μικρο μου που ειχε ταχυπνοια, δεν στελνουν με το παραμικρο Ιπποκρατειο....

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το παρκαρισμα και μενα με προβληματισε αλλα προσπαθω να το βαλω τελευταιο γιατι προεχουν πιο σοβαρα θεματα.ειναι και αναλογα την περιπτωση τελικα αλλες ειναι ευχαριστιμενες και την ιδια στιγμη στην ιδια κλινικη αλλες ειναι δυσαρεστημενες.δεν ξερω.....τελος παντων θα ξαναμιλησουμε ελπιζω κοριτσια εχω λιγο καιρο ακομα να το σκεφτω..σας αφηνω σε λιγο αρχιζει η νταντα στο σκαι.παιρνω λιγα ''μαθηματα'' κι απο κει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Γένεσις τέλη Σεπτεμβρίου. Έμεινα πολύ ικανοποιημένη και από τις κτιριακές εγκαταστάσεις και απο το προσωπικό. Μόνο μια μαία με σύγχησε. Να σας πω τι εννοώ. Εγώ έγινα πρώτη φορά μανούλα και ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά (σε τρίκλινο). Κανένα πρόβλημα με αυτό, μου φέρνανε και το μωρό όποτε πεινούσε και όλα οκ. Στις αρχές μόνο επειδή δεν ήξερα αν κρατώ σωστά το μωρό στο στήθος (όμως ακουγα που κατάπινε και έβλεπα και το γαλατάκι να ξεπροβάλει από τις γωνίες του στόματός του όταν δεν προλάβαινε να το καταπιεί) όταν ήρθε η μαία για τον θηλασμό άρπαξε το παιδί και το τρέλανε (κρατούσε το κεφάλι του με το ζόρι πάνω στο στήθος μου ενώ το μωρό δυσανασχετούσε, το σήκωνε και το ξανάβαζε με δύναμη και όχι με απαλές κινήσεις και άλλα τέτοια όμορφα) με αποτέλεσμα το μωρό να αρχίσει να κλαίει σπαρακτικά και να μην κάθεται στο στήθος. Η εν λόγο κυρία ενώ έχω κανονικότατες θηλες μου έφερε μια πλαστική γιατί θεώρησε ότι δεν είναι κανονικές οι ρώγες μου (δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις ρώγες μου και εξω είναι και μεγάλες)!!! Τελικά από την αγωνία μου άρχισα να κλαίω και εγώ και το μωρό και ο άντρας μου νευρίασε τόσο που πήγε και της έκανε φασαρία. Αυτή βέβαια δεν ξαναφάνηκε καθόλου σε όλη την παραμονή μου εκεί!

Αυτό βέβαια ήταν το μόνο περιστατικό και όπως είπα παραπάνω μετά από την φασαρία αυτή δεν ξαναφάνηκε.

 

Πάντως και το δεύτερο παιδί μου εκεί θα το γεννήσω (όταν με το καλό) και θα συστήνω την κλινική σε φίλους και γνωστούς. Το μόνο που θα συστήνω να προσέξουν είναι η φάση του θηλασμού, καλύτερα να κάνουν μαθήματα θηλασμού (κάνει και δωρεάν το ιπποκράτειο) ώστε να μην έχουν το ίδιο θέμα που είχα εγώ.

 

Τώρα το μωράκι μου σαράντησε και θηλάζουμε αποκλειστικά (χωρίς πλαστικές θηλές) και είμαι πολύ ευτυχισμένη.

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!ειμαι κι εγω στον 6ο μηνα και περιμενουμε τα 2 αγορακια μας!ειχα ακριβως αυτη την ερωτηση δηλ.ΓΕΝΙΚΗ ή ΓΕΝΕΣΙΣ?πηγαμε και στα δυο απο αποψη χωρου ειναι σχεδον το ιδιο, τωρα εχουν ενωσει 2 δικλινα και εχουν γινει 4κλινο με δυο τουαλετες καλο αυτο...οσον αφορα τις τιμες πανω κατω ειναι το ιδιο....αντε να εχει διαφορα 100 με 150Ε

το θεμα μου πιο πολυ ειναι η περιπτωση επιπλοκων σοβαρων ή ελαφριων..μου εχουν πει οτι λιγο πιο πολυ σε εξοπλισμο υπερεχει η γενικη απο οτι το γενεσις...

φυσικα ξερω οτι για σοβαρα μεταφερονται στο ιπποκρατειο.

εχετε προσωπικες εμπειριες ή συγκεκριμενες περιπτωσεις που ακουσατε?

Καλή μου "θάλασσα" μετά από 2 γέννες μπορώ να πω πως έμεινα αρκετά ικανοποιημένη από το Γένεσις.Αυτό που έτυχε στη κοπέλα δίπλα μου που γέννησε πρόωρα χρειάστηκε το μωρό της να μπει στην μονάδα άμεσα και έτσι δε χάθηκε καθόλου χρόνος.Η μητέρα της δε συνταξιούχος μαία από το ιπποκράτειο στην ΜΕΝ υποστήριζε με σθένος πως αν χρειαστεί μεταφορά να μην μεταφερθεί το μωρό για κανένα λόγο εκεί καλύτερα στο παπαγεωργίου.

Δεν πιστεύω η γενική να υπερέχει σε εξοπλισμό γιατί είναι μία κλινική του λίγο απ'όλα ενώ το γένεσις ειδικεύεται στους τοκετούς.

Αυτό που θα σου συνιστούσα είναι πως επειδή επικρατεί μια μυστικοπάθεια στους γιατρούς να ρωτάς τα πάντα με λεπτομέρειες πχ.πόσα ml έφαγε το μωρό,αν έχουν κάνει μέτρηση για τον ίκτερο (αν εσύ το βλέπεις κίτρινο),πόσα gr έχασε κτλ.

Και σκέψου και το παρκινγκ είναι μεγάλος μπελάς ,επίσης αν κάποιος δικός σου έχει παιδάκι πάνω από 2 ετών μπορεί να το παρει μαζί του και να το αφήσει στον παιδότοπο που έχουν μέσα στο γένεσις.

Αυτά καλή λευτεριά και δύναμη....::-D

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!ειμαι κι εγω στον 6ο μηνα και περιμενουμε τα 2 αγορακια μας!ειχα ακριβως αυτη την ερωτηση δηλ.ΓΕΝΙΚΗ ή ΓΕΝΕΣΙΣ?πηγαμε και στα δυο απο αποψη χωρου ειναι σχεδον το ιδιο, τωρα εχουν ενωσει 2 δικλινα και εχουν γινει 4κλινο με δυο τουαλετες καλο αυτο...οσον αφορα τις τιμες πανω κατω ειναι το ιδιο....αντε να εχει διαφορα 100 με 150Ε

το θεμα μου πιο πολυ ειναι η περιπτωση επιπλοκων σοβαρων ή ελαφριων..μου εχουν πει οτι λιγο πιο πολυ σε εξοπλισμο υπερεχει η γενικη απο οτι το γενεσις...

φυσικα ξερω οτι για σοβαρα μεταφερονται στο ιπποκρατειο.

εχετε προσωπικες εμπειριες ή συγκεκριμενες περιπτωσεις που ακουσατε?

 

Καλημέρα.

Εμείς γεννήσαμε τη μπέμπα μας στις 28/08/2010 στη Γενική Κλινική και πραγματικά έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη. Αν και μπήκα με πρόκληση τοκετού , τελικά κατέληξα να μπω χειρουργείο ευσπεσμένα. Από τη στιγμή που είδε η γιατρός μου ότι οι παλμοί της μπέμπας έπεσαν τραγικά, με ενημέρωσε ότι έχουμε 2 λεπτά να βγάλουμε το μωρό. Η ετοιμότητα του προσωπικού ήταν απίστευτη και πραγματικά δεν κατάλαβα πότε βρέθηκα στο χειρουργείο.Αν και προς στιγμήν είχα χάσει τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου, όλα πήγαν κατ' ευχήν και τελικά αγκαλιάσαμε τη μικρούλα μας.

Επίσης, ένας σημαντικός λόγος που συστήνω τη Γενική είναι η αναισθησιολόγος, η οποία είναι φοβερή και άψογη επαγγελματίας. Αν και έφαγα και επισκληρίδειο και ολική νάρκωση,λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης πραγματικά δε μου έμεινε κανένα κατάλοιπο, όπως πολλές παραπονιούνται.

Ελπίζω να βοήθησα.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια.Παρακολουθω το φορουμ σας καιρό τώρα και σίγουρα οι πληροφοριες που δίνετε είναι πολυ κατατοπιστικές. Σημερα μου έστειλαν από τη Γενική Κλινική e-mail με τις τιμες των δωματιών και σκέφτηκα να τις αναρτησω για όσες ενδιαφερονται. Εγω αμφινταλαντευτηκα αναμεσα στη Γενική Κλινική και το Γενεσις και μάλλον κλείνω προς το πρωτο. Πληροφοριακά λοιπόν ο τιμοκαταλογος:

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΟΥ - ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

(ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 1/10/2010)

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ

Περιλαμβάνει παραμονή μέχρι 4 ημέρες, χρήση καρδιοτοκογράφου, ομάδα αίματος - Rhesus νεογνού, αναλώσιμα & Pampers.

ΙΔ.

ΙΔ.

4κλινο

1.200

2κλινο Lux (603)

2.000

3κλινο

1.350

1κλινο Γραβιάς (635,636)

2.380

2κλινο Γραβιάς

1.500

1κλινο Παραλίας

2.750

2κλινο Θάλητος (612)

1.650

Σουίτα 501,601

3.200

2κλινο Παραλίας

1.850

Σουίτα 701,702,703,704

4.250

Πρόσθετη επιβάρυνση για παιδιατρική παρακολούθηση 120 ? & για αναλώσιμα αναισθησιολογικού

τμήματος 100 ?.

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ

Περιλαμβάνει παραμονή μέχρι 5 ημέρες, χρήση καρδιοτοκογράφου, έξοδα χειρουργείου, ομάδα αίματος - Rhesus νεογνού, αναλώσιμα νεογνού & Pampers.

ΙΔ.

ΙΚΑ

ΙΔ.

ΙΚΑ

4κλινο

1.580

1.080

2κλινο Lux (603)

2.700

2.400

3κλινο

1.780

1.450

1κλινο Γραβιάς (635,636)

2.880

2.580

2κλινο Γραβιάς

2.000

1.700

1κλινο Παραλίας

3.280

2.980

2κλινο Θάλητος (612)

2.150

1.850

Σουίτα 501,601

3.780

3.480

2κλινο Παραλίας

2.350

2.050

Σουίτα 701,702,703,704

4.700

4.400

Πρόσθετη επιβάρυνση για παιδιατρική παρακολούθηση 120 ? & για αναλώσιμα αναισθησιολογικού

τμήματος 100 ?.

Στο πακέτο τοκετού περιλαμβάνονται και οι κάτωθι εξετάσεις της μητέρας: Γενική αίματος, χρόνος ροής, χρόνος προθρομβίνης, χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης, ομάδα αίματος, Rhesus, Aua.

Δίδυμος τοκετός: 285? πρόσθετη επιβάρυνση στην τιμή του κάθε πακέτου της επιλογής σας.

Προαιρετικά παρέχονται και οι ακόλουθες προληπτικές εξετάσεις:

Έλεγχος ακοής νεογνών:

30 ?

Έλεγχος όρασης νεογνών:

30 ?

Έλεγχος μεταβολικών νοσημάτων:

80 ?

Λήψη βλαστοκυττάρων:

140 ?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΔΕ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟ Φ.Π.Α.

Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε την κλινική μας για την ιδιαίτερα ξεχωριστή στιγμή της ζωή σας και σας ευχόμαστε «καλό και ανώδυνο τοκετό»!

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΙΔΟΥ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΜΑΡΙΑΣ ΚΑΛΛΑΣ 11 & ΓΡΑΒΙΑΣ 2 - 546 45 - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Τ. 2310895166 - F. 2310895142

www.genikikliniki.gr /[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Προαιρετικά παρέχονται και οι ακόλουθες προληπτικές εξετάσεις:[/font][/size][/font][/u]

Έλεγχος ακοής νεογνών:

30 ?

Έλεγχος όρασης νεογνών:

30 ?

Έλεγχος μεταβολικών νοσημάτων:

80 ?

Λήψη βλαστοκυττάρων:

140 ?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΔΕ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟ Φ.Π.Α.

Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε την κλινική μας για την ιδιαίτερα ξεχωριστή στιγμή της ζωή σας και σας ευχόμαστε «καλό και ανώδυνο τοκετό»!

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΙΔΟΥ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΜΑΡΙΑΣ ΚΑΛΛΑΣ 11 & ΓΡΑΒΙΑΣ 2 - 546 45 - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Τ. 2310895166 - F. 2310895142

www.genikikliniki.gr /[email protected]

Δλδ δεν εξεταζουν την ακοη και οραση του νεογνου πρεπει να τα πληρωσεις εξτρα; και γιατι χρεωνουν βλαστοκυτταρα αφου η κλινικη δε συμμετεχει πουθενα ολα τα κανει ο γιατρος και το κιτ ειναι απο την εταιρια της επιλογης σου?για τον ελεγχο των μεταβολικων νοσηματων το καταλαβαινω (90ευρω γενεσις)αλλα γιατι για ολα τα προηγουμενα ,μηπως να ρωτησετε λιγο παραπανω για αυτες τις λεπτομερειες????

Τουλαχιστον στο γενεσις δεν εχει τετοια ειναι πιο ξεκαθαρα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι θα πληρώσεις 1780. Το ότι έχεις ασφάλιση ΙΚΑ είναι ότι απλά επειδή είναι χειρουργείο παίρνεις πίσω 300 - 400? από τον ασφαλιστικό σου φορέα. Τουλάχιστον εγώ όταν γέννησα στη γενική με καισαρική πλήρωσα κανονικά την τιμή του μονόκλινου συν τα υπόλοιπα και κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ και πήρα πίσω περίπου 400 ευρώ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια κοπέλα που τα θυμάται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εμείς γεννήσαμε τη μπέμπα μας στις 28/08/2010 στη Γενική Κλινική και πραγματικά έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη. Αν και μπήκα με πρόκληση τοκετού , τελικά κατέληξα να μπω χειρουργείο ευσπεσμένα. Από τη στιγμή που είδε η γιατρός μου ότι οι παλμοί της μπέμπας έπεσαν τραγικά, με ενημέρωσε ότι έχουμε 2 λεπτά να βγάλουμε το μωρό. Η ετοιμότητα του προσωπικού ήταν απίστευτη και πραγματικά δεν κατάλαβα πότε βρέθηκα στο χειρουργείο.Αν και προς στιγμήν είχα χάσει τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου, όλα πήγαν κατ' ευχήν και τελικά αγκαλιάσαμε τη μικρούλα μας.

Επίσης, ένας σημαντικός λόγος που συστήνω τη Γενική είναι η αναισθησιολόγος, η οποία είναι φοβερή και άψογη επαγγελματίας. Αν και έφαγα και επισκληρίδειο και ολική νάρκωση,λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης πραγματικά δε μου έμεινε κανένα κατάλοιπο, όπως πολλές παραπονιούνται.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

ευχαριστω bitchoni για τις πληροφοριες ειναι πολυτιμες!μπορεις να μου πεις το ονομα της αναισθησιολογου ή ειναι μια η γυναικα και αν τελικα καταληξω εκει μπορω να τη ζητησω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω bitchoni για τις πληροφοριες ειναι πολυτιμες!μπορεις να μου πεις το ονομα της αναισθησιολογου ή ειναι μια η γυναικα και αν τελικα καταληξω εκει μπορω να τη ζητησω?

 

Καλημέρα.

Σου έστειλα πμ. Αν θες κάποια άλλη πληροφορία πολύ ευχαρίστως.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δλδ δεν εξεταζουν την ακοη και οραση του νεογνου πρεπει να τα πληρωσεις εξτρα; και γιατι χρεωνουν βλαστοκυτταρα αφου η κλινικη δε συμμετεχει πουθενα ολα τα κανει ο γιατρος και το κιτ ειναι απο την εταιρια της επιλογης σου?για τον ελεγχο των μεταβολικων νοσηματων το καταλαβαινω (90ευρω γενεσις)αλλα γιατι για ολα τα προηγουμενα ,μηπως να ρωτησετε λιγο παραπανω για αυτες τις λεπτομερειες????

Τουλαχιστον στο γενεσις δεν εχει τετοια ειναι πιο ξεκαθαρα.

 

Αγαπητε bobolino μου, τη λήψη βλαστοκυττάρων τη χρεώνουν μόνο αν ζητηθεί να κρατηθουν. στο Γενεσις μου ειπαν ότι επειδη συνεργάζονται με την biohellenica κρατά 400 € η κλινική και 1400/1500 η εταιρεία φύλαξης βλαστοκυττάρων. αυτό πάλι ορίζεται ακριβώς απο το καταστατικό του συμβολαιου με την εταιρεία. Αν όμως το ζευγαρι δεν θελει να δώσει τα βλαστοκυτταρα στην συγκεκριμενη εταιρεία, τότε και εκεί χρεώνουν την ληψη. Αυτά κατάλαβα για τα βλαστοκυτταρα. Σχετικα με τα μεταβολικά νοσήματα και στις 2 κλινικές η εξεταση είναι προαιρετική και χρεωνεται επιπλέον. Όσον αφορά όμως τις εξετάσεις όρασης και ακοής εχεις δίκιο, δεν το γνωριζώ και δεν το ρώτησα ακριβως. Στο γενεσις την εξετάση αυτή την κάνει ο παιδιάτρος και περιλαμβάνεται στην αμοιβή του; Ασε, τα έχω χάσει!Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε bobolino μου, τη λήψη βλαστοκυττάρων τη χρεώνουν μόνο αν ζητηθεί να κρατηθουν. στο Γενεσις μου ειπαν ότι επειδη συνεργάζονται με την biohellenica κρατά 400 € η κλινική και 1400/1500 η εταιρεία φύλαξης βλαστοκυττάρων. αυτό πάλι ορίζεται ακριβώς απο το καταστατικό του συμβολαιου με την εταιρεία. Αν όμως το ζευγαρι δεν θελει να δώσει τα βλαστοκυτταρα στην συγκεκριμενη εταιρεία, τότε και εκεί χρεώνουν την ληψη. Αυτά κατάλαβα για τα βλαστοκυτταρα. Σχετικα με τα μεταβολικά νοσήματα και στις 2 κλινικές η εξεταση είναι προαιρετική και χρεωνεται επιπλέον. Όσον αφορά όμως τις εξετάσεις όρασης και ακοής εχεις δίκιο, δεν το γνωριζώ και δεν το ρώτησα ακριβως. Στο γενεσις την εξετάση αυτή την κάνει ο παιδιάτρος και περιλαμβάνεται στην αμοιβή του; Ασε, τα έχω χάσει!Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.

 

Καλησπέρα.

Επειδή στη Γενική Κλινική που γέννησα, έτυχε να κάνω τον έλεγχο της όρασης, θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι δεν γίνονται από τον παιδίατρο της κλινικής, αλλά από εξωτερικό παιδοφθαλμίατρο. Όσον αφορά τον έλεγχο μεταβολικών νοσημάτων, καμία 20αριά μέρες αφότου βγήκαμε από την κλινική, μου ήρθαν ταχυδρομικώς τα αποτελέσματα από την Biogenetica.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή στη Γενική Κλινική που γέννησα, έτυχε να κάνω τον έλεγχο της όρασης, θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι δεν γίνονται από τον παιδίατρο της κλινικής, αλλά από εξωτερικό παιδοφθαλμίατρο. Όσον αφορά τον έλεγχο μεταβολικών νοσημάτων, καμία 20αριά μέρες αφότου βγήκαμε από την κλινική, μου ήρθαν ταχυδρομικώς τα αποτελέσματα από την Biogenetica.[/QUO

 

Αφου λοιπόν εχεις πρόσφατη την εμπειρία της Γενικής Κλινικής θα μπορούσες μήπως να μας πληροφορήσεις για την κατάσταση της κλινικής; Εμεινες ευχαριστημένη; Σκέφτομαι το δίκλινο δωματιο για να έχω περισσότερο ησυχια. Το μωρακι σου καθε ποση ώρα στο φέρνανε; Μπορούσαν να το δουν συγγενείς; Περα από τον συνοδο που θεωρείται ο αντρας σου, η μαμα σου μπορουσε να είναι εκεί μαζί σου; Οσον αφορά το θηλασμό, οι μαιες είναι βοηθητικές; σ' ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή στη Γενική Κλινική που γέννησα, έτυχε να κάνω τον έλεγχο της όρασης, θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι δεν γίνονται από τον παιδίατρο της κλινικής, αλλά από εξωτερικό παιδοφθαλμίατρο. Όσον αφορά τον έλεγχο μεταβολικών νοσημάτων, καμία 20αριά μέρες αφότου βγήκαμε από την κλινική, μου ήρθαν ταχυδρομικώς τα αποτελέσματα από την Biogenetica.[/QUO

 

Αφου λοιπόν εχεις πρόσφατη την εμπειρία της Γενικής Κλινικής θα μπορούσες μήπως να μας πληροφορήσεις για την κατάσταση της κλινικής; Εμεινες ευχαριστημένη; Σκέφτομαι το δίκλινο δωματιο για να έχω περισσότερο ησυχια. Το μωρακι σου καθε ποση ώρα στο φέρνανε; Μπορούσαν να το δουν συγγενείς; Περα από τον συνοδο που θεωρείται ο αντρας σου, η μαμα σου μπορουσε να είναι εκεί μαζί σου; Οσον αφορά το θηλασμό, οι μαιες είναι βοηθητικές; σ' ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Καλημέρα.

Εγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από την Κλινική. Πήρα δίκλινο παραλία για να ανοίξει το μάτι μου, αλλά και για την ησυχία. Βέβαια, αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τη συγκάτοικο που θα έχεις . Ευτυχώς εμένα μου έτυχε λαχείο ως προς αυτό το θέμα!

Τα μωρά αν δεν κάνω λάθος τα έφερναν ανά 4ωρο. Επίσης μπορείς να ζητήσεις να σου το φέρνουν και το βράδυ αν θέλεις.

Σα συνοδός θεωρείται ο σύζυγος, ο οποίος μπορεί να βρίσκεται εκεί και εκτός επισκεπτηρίων. Εγώ βέβαια γέννησα με καισαρική οπότε είχα και το προνόμοιο ενός ακόμη συνοδού για το πρώτο 24ωρο.

Όπως καταλαβαίνεις, όλοι οι υπόλοιποι δε μπορούν να δουν το μωρό, πέρα από την επίδειξη στο θάλαμο νεογνών. Επίσης, να τονίσω ότι στην κλινική τηρούσαν αυστηρώς τις ώρες επισκεπτηρίου, πράγμα που εκτίμησα ιδιαιτέρως.

Όσον αφορά το θηλασμό, μην αγχώνεσαι, γιατί πάντα θα υπάρχει μία μαία η οποία θα σε κατευθύνει. Είναι δε μερικές, οι οποίες είναι πραγματικά απίστευτες. Και γω στην αρχή είχα πελαγώσει, όμως μέχρι να βγω από την κλινική είχα πάρει τον αέρα. Άσε που ήμασταν από τα ελάχιστα μωράκια που εκείνη τη βδομάδα πήραμε και γραμμάρια αντί να χάσουμε.

Ελπίζω να βοήθησα.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πρίν 14 μήνες στο Γέννεσης.Ναι ήταν όλα άψογα,ναι με περιποιήθηκαν και ναι δεν έχω παράπονο.

Θέλω όμως να σας πω ότι από την στιγμή που ''αποφασίζουμε'' να γεννήσουμε σε ιδιωτική κλινική πάνω-κάτω όλοι τα ίδια θα μας προσφέρουν με μικρές διαφορές & αυτό το λέω γιατί (χτύπα ξύλο) σε οποιαδήποτε σοβαρή επιπλοκή θα μεταφερθείς επειγόντος σε δημόσιο νοσοκομείο, σου αρέσει δεν σου αρέσει.

Οπότε μικρές διαφορές στον τρόπο περιποιήσης των ιδιωτικών κλινικών είναι μόνο για να ικανοποιούν το εγώ μας (και βάζω & τον εαυτό μου μέσα σε αυτό).

Με όλο τον σεβασμό και χωρίς να θέλω μα παρεξηγηθώ παραθέτω την αποψή μου.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο στο Γέννεσις ισχύουν το εξής:

Σου φέρνουν το μωρό τρεις φορές την ημέρα, στα μονόκλινα μπορείς να το κρατήσεις για όλο το 24ώρο μαζί σου κατόπιν συνεννόησης με το παιδιατρικό τμήμα.Στο θηλασμό σε βοηθάνε οι μαίες όποτε θέλεις.

επισκεπτήριο έχει 2 φορές την ημέρα. Μπορείς να έχεις συνοδό ο οποίος μπορεί να είναι εκεί & εκτός επισκεπτηρίου.Στα μονόκλινα ο συνοδός μπορεί να διανυκτερεύσει.Ο καθαρισμός του χώρου γίνεται πάρα πολύ συχνά και όσο συχνά θέλεις. Οι εξετάσεις του νεογνού για ακοή, όραση, ομάδα αίματος περιλαμβάνονται στην τιμή (150ευρώ για παιδίατρο) καθώς τα αποτελέσματα τους πρέπει να αναγράφονται στο βιβλιάριο παιδιού, το οποίο σου δίνουν την ημέρα εξόδου.

Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι ελπίζω να κάλυψα κάποιες απορίες:D

Με το καλό να δεχτήτε τα παιδάκια σας!!!!!!!!

Όλες οι ευχές μου είναι μαζί σας:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτερα της πηρα με την σειρα τις κλινικες γιατι κι εμεις σιγα σιγα ετοιμαζομαστε.Καταληξαμε τελικα στην Βιοκλινικη (Γαληνος).

Απο περιβαλλον και προσωπικο ευχαριστηθηκαμε και απο πληροφοριες που πηρα απο αλλες κοπελες ακουσα τα καλυτερα.Αν συγκρινουμε δε και τις τιμες, καμια σχεση με την Γενικη κλινικη.Λοιπον η Βιοκλινικη Γαληνος μου ειπαν για καισαρικη 5 βραδυα σε 3κλινο 1500 ευρω, σε 2κλινο 1700 ευρω και σε 1κλινο 2110. Επιπλεον 130 ευρω και για τις 5 ημερες ο παιδιατρος και 200 ευρω η επισκληρηδιος μαζι με τον αναισθησιολογο.το συνολο δηλαδη για 1κλινο που παω εγω για 5 ημερες 2440 ευρω.Στην τιμη αυτη περιλαμβανονται αναλωσιμα αξιας 200 ευρω, οι εξετασεις πριν και μετα τον τοκετο της μητερας και οι εξετασεις του μωρου μετα τον τοκετο καθως και η ληψη βλαστοκυταρων χωρις την φυλαξη εννοειται.Επιπλεον υπαρχει και προγραμα 4 ημερων και 3 ημερων αν σου επιτρεψει ο γιατρος σου να φυγεις νωριτερα οπου τα χρηματα ειναι λιγοτερα και η μαια εχει την υποχρεωση για λιγες μερες να ερχεται στο σπιτι να σε βοηθαει με τον θηλασμο και τις πρωτες οδηγιες για το μωρακι σου.

 

Στην Γενικη παντως παιδια που ρωτησα ηταν σε πλαϊνο 2κλινο για καισαρικη 5 μερες 3000 το δωματιο και περιπου 1200 τα υπολοιπα, το συνολο 4200 ευρω περιπου.

Την βρισκω πολυ μεγαλη την διαφορα και σκεφτειτε πως Βιοκλινικη παω και σε μονοκλινο.

 

Ελπιζω να βοηθησα

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας!Η επιλογή κλινικής είναι όντως δύσκολη επιλογή γιατί πρεπει να συνυπολογίσεις πολλούς παραγοντες μαζί, χωρια την ολη εμπορευματοποιηση της γεννας που υφισταμεθα και δυστυχώς αδυνατουμε να αποφυγουμε. Την βιοκλονική δυστυχώς δεν μπορω΄να την επιλεξω γιατί ο γιατρός μου συνεργαζεται με το γενεσις και την γενική κλινική. Επομενως πρεπει να επιλέξω αναμεσα στις δυο! Να χαιρεστε τα μωρακια σας.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα πριν 9 μηνες στην γενικη.οντως χρεωθηκα με 140 ευρω για την συλλογη των κυτταρων αλλα αφαιρεθηκαν απο τον λογαριασμο μου με την εταιρια οποτε ειναι σαν να τα πληρωνουν αυτοι..

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...