Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές


Recommended Posts

η γιατρος μου συνεργαζεται με διαβαλκανικο, γενικη και βιοκλινικη (γαληνο). πηραμε τιμες και απο τα 3 και ειδαμε τους χωρους στο διαβαλκανικο και τη βιοκλινικη (στη βιοκλινικη εκανα και εκτακτο καρδιοτοκογραφημα). το διαβαλκανικο για διαφορους λογους δεν μου γεμισε το ματι και το απορριψαμε. η γιατρος προτεινει τη γενικη λογω του ινομυωματος που εχω και απο φοβο αιμορραγιας αν και η βιοκλινικη ειναι ακριβως διπλα απο το ιατρειο της και θα τη βολευε... εμεις δεν ξερουμε τι να αποφασισουμε.

τα δωματια δεν με απασχολουν (δεν παω διακοπες) αλλα με ενδιαφερει η ασφαλεια του μωρου και η δικη μου (απο ιατρικη πλευρα) και φυσικα να υπαρχουν μαιες που να ειναι εξυπηρετικες και διατεθιμενες να "δειξουν" πραγματα (κυριως θηλασμο)

για τη γενικη απ'οτι διαβαζω οι αποψεις διιστανται και με μπερδευουν. η βιοκλινικη ειναι φιλικη αλλα με προβληματιζει το θεμα του "ελευθερου" επισκεπτηριου....

για πειτε γνωμες για να ενημερωσω και τη γιατρο στο επομενο ραντεβου

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 618
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αλα, οταν λεμε ελευθερο δεν λεμε μπατε σκυλοι ,μια χαρα ηταν πριν δυο μηνες που γεννησα και δεν εχει και πολυ κοσμο οποτε αν εισαι σε δικλινο μπορει να εισαι και μονη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι να γεννήσω στη Βιοκλινική, πήγαμε και την είδαμε. 3κλινο μπορείς να πάρεις ΜΟΝΟ σε καισαρική. Σε φυσιολογικό τοκετό το λιγότερο που μπορείς να πάρεις είναι 2κλινο( λίγο λιγότερο από 1500 το τετραήμερο, και πολύ φθινότερο το πρόγραμμα δύο ημερών). Το επισκεπτήριο είναι συνολικά 3 ώρες την ημέρα (10:30-12:00, 18:30-20:00) και μου είπαν ότι είναι αυστηρό. Δεν ξέρω αν ισχύει πρακτικά αυτό... εδώ εγώ δε θα δεχτώ πολλές επισκέψεις, φαντάσου να σου έρχονται επισκέπτες της άλλης κοπέλας εκτός ώρας επισκεπτηρίου...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα,το Παπαγεωργίου εφημερεύει 1 μέρα,3 μερες μετα το Ιπποκράτειο,και πάει έτσι,δηλ.πχ.Δευτέρα Παπαγεωργίου,έπειτα πάλι Παρασκευή,έπειταΤρίτη κλπ.

 

στείλε μου πμ με τυχόν ερωτήσεις σου,γέννησα εκεί τον Οκτώβρη.

Μήπως μπορείς να με ενημερώσεις για το Παπαγεωργίου; Σκέφτομαι να βρω γιατρο που ξεγεννάει εκεί, αλλά δεν ξέρω κάποια πράγματα. Όσον αφορά την αίθουσα τοκετού, πόσες γυναίκες έχουν στην ίδια αίθουσα;

Τα δωμάτια πώς είναι; ΜΟυ είπαν ότι υπάρχουν 4κλινα και μονόκλινα, είναι αλήθεια;

Η συμπεριφορά του προσωπικού; Νιώθεις ανθρώπινα;

 

Θα περιμένω με αγωνία γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο να επιλέξω.

Σ' ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

κ εγω παπαγεωργιου γεννησα(με καισαρικη)

, τα δωματια ειναι πολυ καλα, καθαρα εγω ημουν σε τετρακλινο και ημασταν μονο δυο γυναικες και οι μαιες ηταν εξυπηρετικες!!!παντως εγω οταν με το καλο κανω και δευτερο παιδι ,εκει παλι θα ηθελα να γεννησω!!

εγω παντως στο συνιστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια. Εγώ στο Γενεσις γέννησε και θεωρώ ότι τζάμπα λεφτά έδωσα. Ήθελα μονόκλινο για να έχω το μωρό μαζί μου και δήθεν δεν υπήρχε το απλό και πήρα λουξ. Και το μωρό μου το έφεραν αποκλειστικά στο τέλος της 2ης μέρας. Τα πήρα στο κρανίο. Όσο για τον κόσμο εγώ καταχάρηκα που ήμουν σε μονόκλινο, γιατί στα άλλα δωμάτια γινόταν της μουρλής από κόσμο. Να φανταστείτε εμείς δεν είχαμε κανένα. Μόνο γονείς και αν επαιρνε κάποιος τηλ λέγαμε ότι δε δεχόμασταν. Ήρθε μια συνάδελφος της μαμάς μου που ούτε την ήξερα και δεν την αφήσαμε να μπει με τη δικαιολογία ότι έχουμε το μωρό μέσα. Αυτό με τις επισκέψεις και τα μπαλόνια με νέον κτλ δεν το καταλαβαίνω. και δεν είδα καμία αυστηρότητα στο Γενεσις. Πάντως, αν ξαναγεννήσω στο Παπαγεωργίου μονόκλινο, πάμφθηνο, και έχεις το μωρό δίπλα σου χωρίς καμία παρεμβολή. Κοιτάξτε και αυτές τις περιπτώσεις. Εγώ το σνόμπαρα, αλλά έχω φίλες και με λεφτά κιόλας που πήγαν στο Παπαγεωργίου από άποψη και ήταν καταευχαριστημένες. Τώρα όσον αφορά αν εσύ θηλάζεις και η δίπλα σου έχει επισκέπτες, συγνώμη εσύ χωρίς αμφιβολία έχεις κάθε δικαίωμα να τους διώξεις.

Μία φίλη μου αγγλίδα, ήταν σε 4κλινο σε ιδιωτική της Αθήνας και θήλαζε το παιδί 8-12 φορές και όταν υπήρχε επισκεπτήριο ζητούσε η ίδια από τους επισκέπτες να φεύγουνε και της την είπαν οι μαμάδες με πολύ άσχημο και αγενή τρόπο. Αυτά τα θεωρώ γελοία :evil:

 

Μήπως μπορείς να μ' ενημερώσεις πώς μπορώ να έχω το μονόκλινο στο Παπαγεωργίου; Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω..πηγατε στην κλινικη νωριτερα για να δειτε τα δωματια και τους χωρους;γαληνο θα παω τελικα,και αφου δεν εχει μεγαλη διαφορα μονοκλινο δικλινο,μακαρι βεβαια να βρω μονοκλινο...γυρω στα 2000 βγαινει δλδ;ολα μαζι;και γιατρος;

 

 

καλησπερα ! γιστι δεν πας στις θεσεις στο ιπποκρατειο ?? καμια διαφορα απο κλινικη !! αυστηρως δικλινα και οτι χρειαστεις εσυ ή το μωρο..... αχρειαστα βεβαια ! το σκεφτηκες ? και φυσικα η χρεωση ειναι 30 ευρω την ημερα εκτος κι αν εισαι τσαυ ή δημοσιο, οπου ειναι δωρεαν η νοσηλεια....εγω ακολουθησα εκει τον γιατρο μου, δεν ηταν θεμα χρηματων η επιλογη μου....απλα μου προσφερε και αυτη την επιλογη και δεν εχασα καθολου !

Link to comment
Share on other sites

καμια κοπελα με προσφατη εμπειρια απο τη γενικη???

μια πολυ καλη φιλη γεννησε εκει προχθες....γενικα πολυ καλη εντυπωση και τιμες αλλα χρειαστηκε κατι για το μωρακι και εφυγε στο ιπποκρατειο....δεν εχουν μοναδα νεογνων.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα.Σημερα ειδα αυτο τελευταιο post.Oντως στην Γενικη δεν εχει μοναδα νεογνων.Ο βαφτισιμιος μου ομως που γεννηθηκε στο γενεσις πριν απο 1,5 χρονο δεν χρειαστηκε να μεταφερθει γιατι εκει εχει εντατικη νεογνων.Ευτυχως μπηκε για μια μερα μονο.Τελος καλο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα και απο μενα.Σημερα ειδα αυτο τελευταιο post.Oντως στην Γενικη δεν εχει μοναδα νεογνων.Ο βαφτισιμιος μου ομως που γεννηθηκε στο γενεσις πριν απο 1,5 χρονο δεν χρειαστηκε να μεταφερθει γιατι εκει εχει εντατικη νεογνων.Ευτυχως μπηκε για μια μερα μονο.Τελος καλο ολα καλα.

 

 

ευτυχως ! μακαρι να ειναι παντα καλα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω γεννησα στο γενεσις 31/10/08 κ 1/4/10 μια χαρα ολα .κανενα παραπονο απο τις μαιες κ τις νοσηλευτριες πολυ εξυπηρετικες ολες τους.Θυμομουν κ καποιες αλλα οι περισσοτερες ηταν καινουριες τις εκπαιδευουν ετσι ωστε να μην υπαρχουν προστριβες.Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι οσο πιο παλια ειναι η μαια ειναι κ λιγο πιο "αγρια" οι νεες ειναι πιο γλυκες κ συγκαταβατικες μαζι σου. Ημουν σε 4κλινο(καισαρικη) αλλα επειδη γεννησα την Μ.εβδομαδα ηταν σαν να ειχα μονοκλινο κ δικλινο.το σημαντικο ειναι οτι εχουν κ εντατικη μοναδα νεογνων που σημαινει οτι αν παρουσιαστει κατι (που να μην ....)δεν υπαρχει χρονος χαμενος στην μεταφορα ,κοστιζει βεβαια αρκετα .Η κοπελα που ηταν διπλα μου γεννησε προωρα και χρειαστηκε το μωρο να μπει στη ΜΕΝ ,για να το δει την ντυνανε οι νοσοκομες καλυτερα κ απο τους χειρουργους(με αυτα που φαρανε στα χειρουργια) μου ειχε πει δε πως η μητερα της μαια στο επαγγελμα (ιπποκρατειο) οταν γεννησε τον αδερφο της λογω προωροτητας μπηκε την μοναδα με αποτελεσμα να κολλησει λοιμωξη κ υπεγραψε για τον παρει απο εκει για να τον στειλει στην Τατιανα τοτε που λειτουργουσε ακομα.ΑΥΤΑ

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες τιμες στον Αγιο Λουκα ! Γεννησε πριν μια εβδομαδα εκει μια κολλητη και εδωσε για φυσιολογικο τοκετο σε δικλινο με ολα τα εξοδα να συμπεριλαμβανονται 1150 ευρω !! πεντακαθαρο και πολυ προσφατα ανακαινισμενο δωματιο.... αριστη εξυπηρετηση απο τις μαιες !

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στον Άγιο Λουκά γέννησα!

Έχω κάνει και άλλες επεμβάσεις εκεί και δεν τον αλλάζω! Κορυφαίοι γιατροί και άψογη εξυπηρέτηση! Καθαριότητα και καλές τιμές!!!

Αξίζει!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κιεγω για Αγιολουκαλεω κοριτσια,πηγα γεννεσις, διαβαλκανικο και αγιο λουκα,εχω τιμες απο ολα,ειδα καιτα δωματια....νομιζω συμφερει αγιο λουκα,τα δωματια ειναι δικλινα και μονοκλινα και τα δικλινα συμφερουν πιο πολυ απο τα τρικλινα του διαβαλκανικου και τετρακλινα γεννεσεις,λοιπον τιμες για αγιο λουκα ειναι:

2 διανυκτερευσεις με φυσιολογικο τοκετο σε δικλινο: 1100 ευρω, 3 διανυκτερευσεις 1300και 4 διανυκτερευσεις 1500. η καισαρικη ειναι 3διανυκετρευσεις 1700 και 4διανυκτερευσεις 1900. τα δωματια ειναι σχεδονξενοδοχειου και οχι νοσοκομειου...ας ελπισουμε ολα καλα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κιεγω για Αγιολουκαλεω κοριτσια,πηγα γεννεσις, διαβαλκανικο και αγιο λουκα,εχω τιμες απο ολα,ειδα καιτα δωματια....νομιζω συμφερει αγιο λουκα,τα δωματια ειναι δικλινα και μονοκλινα και τα δικλινα συμφερουν πιο πολυ απο τα τρικλινα του διαβαλκανικου και τετρακλινα γεννεσεις,λοιπον τιμες για αγιο λουκα ειναι:

2 διανυκτερευσεις με φυσιολογικο τοκετο σε δικλινο: 1100 ευρω, 3 διανυκτερευσεις 1300και 4 διανυκτερευσεις 1500. η καισαρικη ειναι 3διανυκετρευσεις 1700 και 4διανυκτερευσεις 1900. τα δωματια ειναι σχεδονξενοδοχειου και οχι νοσοκομειου...ας ελπισουμε ολα καλα!

 

καλημερα και με το καλο !! συμφωνω οτι ειναι η καλυτερη λυση !! και πιστεψε με το προσωπικο του ειναι το πιο εμπειρο !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για οσες αναφερεστε στα κρατικα νοσοκομεια εχω να πω τα εξης

ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

οσο για το γενεσις σασ πληροφορω πως ειναι μια μεγαλη απατη γιατι δεν εχει υποδομες νοσοκομειου δεν εχει καρδιολογο η χειρουργο αν κατι παει στραβα και ειναι κολπο της εταιρειας για να εχει χαμηλο κοστος λειτουργειας, επισης υπαρχει εισαγγελικη ερευνα για το πωσ και αν εχει αδεια λειτουργειας καθως δεν πληρει καμια απο τις προυποθεσεις λειτουργειας

Link to comment
Share on other sites

για οσες αναφερεστε στα κρατικα νοσοκομεια εχω να πω τα εξης

ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

οσο για το γενεσις σασ πληροφορω πως ειναι μια μεγαλη απατη γιατι δεν εχει υποδομες νοσοκομειου δεν εχει καρδιολογο η χειρουργο αν κατι παει στραβα και ειναι κολπο της εταιρειας για να εχει χαμηλο κοστος λειτουργειας, επισης υπαρχει εισαγγελικη ερευνα για το πωσ και αν εχει αδεια λειτουργειας καθως δεν πληρει καμια απο τις προυποθεσεις λειτουργειας

 

Αχ βρε κοπέλα μου να εισαι καλά που ενημερώνεις!!!

Κι εγώ τα λέω στον κύκλο μου, όχι με τέτοια λεπτομέρεια βέβαια γιατί δεν τα ήξερα τόσο καλά...αλλά τα ψιλιαζόμουν...αλλά δυστυχώς δεν ακούνε...

Αξίζουν τα παιδάκια μας και εμείς οι μανούλες το καλύτερο...ακόμη και δάνειο έχω πάρει για να πληρώσω την γέννα, αλλά αφού ετσι είναι το σύστημα...τι να γίνει; Πάνω από όλα η υγεία μας!!!

Έχει μεγάλη σημασία ο καλός γιατρός και το νοσοκομείο που δουλευει...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο μαια εγκυος viewpost.gif

για οσες αναφερεστε στα κρατικα νοσοκομεια εχω να πω τα εξης

ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

οσο για το γενεσις σασ πληροφορω πως ειναι μια μεγαλη απατη γιατι δεν εχει υποδομες νοσοκομειου δεν εχει καρδιολογο η χειρουργο αν κατι παει στραβα και ειναι κολπο της εταιρειας για να εχει χαμηλο κοστος λειτουργειας, επισης υπαρχει εισαγγελικη ερευνα για το πωσ και αν εχει αδεια λειτουργειας καθως δεν πληρει καμια απο τις προυποθεσεις λειτουργειας

 

Αν και εγω γεννησα πριν απο 3 χρονια σε νοσοκομειο δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου. 1 οταν πας σε νοσοκομειο λογικο ειναι οτι θα υπαρχουν ειδικευομενοι και σε τελικη αναλυση πρεπει καπως να μαθουν. Δηλ οι γιατροι που παμε εξω δεν περασαν απο ειδικοτητα? και σε τελικη αναλυση λες και μονη σου κατω απο επιβλεψη.2 το ποσοστο καισαρικων δεν ειναι τοσο μεγαλο στο νοσοκομειο οσο στις κλινικες ( εγω οταν γεννησα απο τις 6 γεννες η μια ηταν καισαρικη λογω προεκλαμψιας) ασε και οσες ξερω που καταδεχτηκαν να πανε σε νοσοκομειο εχουν γεννηση φυσιολογικα (με εξαιρεση αυτες που ειχαν προηγουμενη καισαρικη ή καποιο αλλο προβλημα) 3. Οι ειδικευομενοι στο νοσοκομειο και οι γιατροι να ξερεις περιμενουν και εχουν υπομονη ( εγω εκανα 10 ωρες να γεννησω) και δεν σου λενε απο τον 7 μηνα εγκυμοσυνης να κανεις καισαρικη 4. δεν μπορω να πιστεψω οτι οι αναισθησιολογοι σε οποιοδηποτε νοσοκομειο ειναι χειροτεροι απο αυτους των κλινικων ( οι οποιοι μπορει να πανε να δουλεψουν σε μια κλινικη μολις παρουν το πτυχιο τους) και οπου και να εψαξα για τους πονοκεφαλους απο την επισκληριδιο αναφερεται σαν παρενεργεια ( και οχι κακη εφαρμογη). 5 οσο για τα υλικα δεν ξερω αν ειναι κινεζικα ή ινδικα αλλα δεν μου λεει τιποτα απο την στιγμη που και οι κλινικες κανουν σε τετοια πραγματα οικονομια 6. για το Παπαγεωργιου δεν ξερω αλλα για το Ιπποκρατειο το μονο που εχω να πω ειναι οτι οι μαιες ειναι πολυ εμπειρες και οι ειδικευομενες οντως μαθαινουν (καρδιοτοκογραφο για να μπορεις να το διαβασεις δεν ειναι τοσο τρομερο εκτος και αν τελειωσε ιατρικη στην Ουγγαντα:))7. Αν συμβει κανενα λαθος ουτε σε κλινικη θα βρεις το δικιο σου

 

Δεν θελω να διαφωνισω μαζι σου αλλα εισαι πολυ απολυτη σε αυτα που λες. Εγω γεννησα στο Ιπποκρατειο απο δικη μου επιλογη ( οχι γιατι δεν ειχα τα λεφτα για την κλινικη ) και ας ημουν και μειονοτητα ως Ελληνιδα ( αφου βλεπεις οι υπολοιποι δεν θελουν να πανε γιατι εχει αλλοδαπους , τσιγγανους κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Κιεγω για Αγιολουκαλεω κοριτσια,πηγα γεννεσις, διαβαλκανικο και αγιο λουκα,εχω τιμες απο ολα,ειδα καιτα δωματια....νομιζω συμφερει αγιο λουκα,τα δωματια ειναι δικλινα και μονοκλινα και τα δικλινα συμφερουν πιο πολυ απο τα τρικλινα του διαβαλκανικου και τετρακλινα γεννεσεις,λοιπον τιμες για αγιο λουκα ειναι:

2 διανυκτερευσεις με φυσιολογικο τοκετο σε δικλινο: 1100 ευρω, 3 διανυκτερευσεις 1300και 4 διανυκτερευσεις 1500. η καισαρικη ειναι 3διανυκετρευσεις 1700 και 4διανυκτερευσεις 1900. τα δωματια ειναι σχεδονξενοδοχειου και οχι νοσοκομειου...ας ελπισουμε ολα καλα!

παντως στην 2η εγκυμοσυνη ρωτησα και εγω στον αγιο λουκα για το κοστος και αν θα μπορουσα να φυγω πιο νωρις απο τις 5 μερες και μου ειπαν οχι και οτι το κοστος ειναι περιπου 1900 ευρω.οτι θελουνε λενε στον καθενα μας. στην Βιοκλινικη(γαληνος) που ρωτησα εβγαινε στα 1380 ευρω (50 ευρω πιο πανω απο το γενεσις) κ χωρις παρκινγκ.Εκει αξιζει να πας αν γεννησεις φυσιολογικα μπορεις να φυγεις νωριτερα στις καισαρικες δεν το επιτρεπουν απο τον φοβο των επιπλοκων.τι να υποθεσει καποιος τωρα.....:confused:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικά είναι τόσο σοβαρό το ζήτημα και όλες οι απόψεις και οι εμπειρίες είναι αξιοσέβαστες. Όντως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι αλλά πρέπει να ακούγονται και αλήθειες, μιας και οι περισσότεροι φοβούνται και δεν θέλουν να τις πούνε. Εξεπλάγην όταν διάβασα το μύνημα σου USERDRF και για να είμαι ειλικρινής αρχικά σκέφτηκα ότι κάποιο συμφέρον θα έχεις για να τα γράφεις, αλλά σε επόμενες σκέψεις το αναίρεσα. Λοιπόν ευχαριστώ προσωπικά για την γνώμη σου ακόμη κι αν τα λες ''χύμα'' χρειάζεται να τα ακούμε. Δεν μπορώ όμως να μην συμφωνήσω και με την ANTU γιατί γνωρίζω τις μαίες του ιπποκρατείου, ορισμένες τουλάχιστον συγκεκριμένα και 1-2 γιατρούς και πραγματικά μιλάμε για ανθρώπους φοβερούς που γνωρίζουν πάρα πολύ καλά την δουλειά τους και σέβονται επίσης πολύ τους ασθενείς. Στο πρώτο μου παιδάκι από φόβο θες αλλά και από αναγκαστική επιλογή, μιας και η γιατρός μου μόνο εκεί ξεγεννούσε, γέννησα στο διαβαλκανικό και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη γιατί παρ' όλο που όλα δεν πήγαν καλά στον τοκετό μου, κατάφερα να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό χάρην στην δική μου γιατρό και άλλους 2 που ήρθαν δίπλα της γιατί τα πράγματα ήταν σοβαρά και με ετοίμαζαν για χειρουργείο που ευτυχώς γλύτωσα παρά τρίχα! Αν και γέννησα ιδιωτικά λοιπόν, θα ήθελα να είχα την επιλογή να γεννήσω στο νοσοκομείο, γιατί πολλά πράγματα δεν ζητώ πέραν των βασικών για την υγεία μου και την υγεία του μωρού μου, ούτε με νοιάζει αν δίπλα μου κοιμάται μια τσιγγάνα που έχει μόλις γεννήσει. Αλλά ακούγοντας εμεπιρίες σαν της USERDRF, επιβεβαιώνεται ο φόβος μου να μην γεννήσω εκεί αφού δεν είναι εκεί η δική μου γιατρός που μπορεί έστω να μου διασφαλίσει μια κάποια ασφάλεια με την παρουσία της. Αν όμως ήταν, δεν θα λογάριαζα τα παλιά μηχανήματα και τους ειδικευόμενους και εφόσον έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην γυναικολόγο μου, θα την ακολουθούσα και θα γεννούσα και στο ιπποκράτειο και στο παπαγεωργίου, γιατί ακόμη κι αν έχω τα χρήματα να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική, θεωρώ ότι είναι πολυτέλεια στις εποχές που ζούμε. Εν πάσει περιπτώσει αναγκαστικά μάλλον ιδιωτικά θα γεννήσω και το δεύτερο παιδί μου για όλους τους παραπάνω λόγους και μάλλον στο διαβαλκανικό όπου το έζησα ήδη το σκηνικό και δεν έχω παράπονο αλλά πραγματικά γιατί αναγκαστικά δεν έχω άλλη επιλογη. Όσες έχετε επιλογές, ψάξτε το και ακούστε όλες τις απόψεις χωρίς να απορρίπτετε καμία γιατί όλες προσωπικά της καθεμιάς είναι και τα καταγράφει εδώ για να βοηθήσει....ελπίζω!!! καλή τύχη σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

οταν γεννησα στο παπαγ.το 3ο μου παιδι με κτ πραγματικα προσπαθησαν και ο γιατρος και οι μαιες μεχρι τελους,στην εισαγωγη μου(ξυρισμα κλισματακι)γνωρισα καποια κοριτσια στο δωματιο ανανηψης καποια ακομη καποιες ηταν με προκληση και μια κιολας γεννησε την επομενη μερα πολλες γεννησαν μετα απο πολλες ωρες εγω δεν ειδα καμια να γεννησε με κτ τομη γτ βαριοταν ο γιατρος και ειμαι μεσα στα πραγματα και κατι ξερω κι εγω.η ουσια ειναι να εισαι εσυ καλα και το παιδι και να μην πηγαινεις σαν γουρουνι στο σακι πχ.τελευταιος διαλογος με την προισταμενη μαια-κοριτσι μου πρεπει να κανουμε κτ-γτ θα τα καταφερουμε-(με μασκα οξυγονου εγω χαλια)νιωθω οτι θα βγει το μωρο μου ρχετε να σπρωξω-το μωρακι σου θα βγει αλλα κατα πασα πιθανοτητα δεν θα αντεξει (οι παλμοι του δεν ανεβαιναν πανω απο 54-67)αποτελεσμα διαγνωση -δυσπραγια εμβρυου αρυθμιες εγω στην καρδια και μικροβιο στο αμνιακο υγρο που ο μλκς γιατρος μου δεν καταφερε ή καλυτερα να πω δεν ασχοληθηκε να το διαγνωσει)και πηγα χωρις γιατρο και γεννησα. υπαρχουν περιπτωσεις που η κτ σωνει ζωες και γιατροι που σφαζουν και μαχαιρωνουν ας ημαστε ποιο ενημερωμενες και γνωστριες σε αυτο που ζουμε οντας εγκυες και μεχρι τελους να ρωταμε και να απαιτουμε για το καλο και το δικο μας και του παιδιου μας

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ξερει κανεις λεπτομεριες για τη βιοκλινικη;

τιμες,εξυπηρετιση κτλ;

 

καλημερα φιλη μου. γεννησα περυσι στη βιοκλινικη με καισαρικη κι εμεινα πολυ ευχαριστημενη. γυρω στα 2100 ευρω μου βγηκε με τα λεφτα παιδιατρου και αναισθησιολογου για 5 βραδια σε μονοκλινο. κι οι μαιες καλες. δε νομιζω πως υστερει σε κατι ο γαληνος αν και δεν εχω εμπειρια απο αλλη ιδιωτικη κλινικη. επισης αν γεννησεις φυσιολογικα εχει και το προγραμμα με λιγοτερες διανυκτερευσεις για το οποιο υπαρχουν πολλες λεπτομερειες σε αλλα topic. παρε κι ενα τηλεφωνο αν θελεις και ρωτα μηπως εκαναν καμια αναπροσαρμογη στις τιμες τους.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...