Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιρσοκήλη ( χειρουργείο , θεραπεία )


Recommended Posts

Για προγεννετικο ελεγχο εκανα σπερμοδιαγραμμα γιατι πριν 10χρονια ειχα κανει εγχειρηση για κιρσοκηλη.Οι εξετασεις εδειξαν:  ποσοτητας 2,4 ml.πυοσφαιρια σπανια,γλοιοτητα κ.φ.,ρευστοποιηση κ.φ.,κινητικοτητα 48% ,μορφολογια 33%,συγκεντρωση 70m/ml,msc 33,6 m/ml,fsc 17.6m/ml,smi 188,ολικα σπερ/ρια 168m,ολικα κινητικα 80,64m και ολικα λειτουργικα 42.24.Πρεπει να κανω κατι οπως πχ να παρω βιταμινες(ποιες) ή ειναι δεν υπαρχει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/7/2020 at 9:20 ΜΜ, alexandrostol είπε:

Για προγεννετικο ελεγχο εκανα σπερμοδιαγραμμα γιατι πριν 10χρονια ειχα κανει εγχειρηση για κιρσοκηλη.Οι εξετασεις εδειξαν:  ποσοτητας 2,4 ml.πυοσφαιρια σπανια,γλοιοτητα κ.φ.,ρευστοποιηση κ.φ.,κινητικοτητα 48% ,μορφολογια 33%,συγκεντρωση 70m/ml,msc 33,6 m/ml,fsc 17.6m/ml,smi 188,ολικα σπερ/ρια 168m,ολικα κινητικα 80,64m και ολικα λειτουργικα 42.24.Πρεπει να κανω κατι οπως πχ να παρω βιταμινες(ποιες) ή ειναι δεν υπαρχει προβλημα;

Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα. Είσαι πάνω από το μέσο όρο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σας.Ειμαι νεα στο φορουμ αρκετες στιγμες εχω αφιερωσει εδω πριν γινω μελος.Ο συζυγος 36 ετων με ιστορικο 2 χειρουργειων κιρσοκηλης.μετα την δευτερη τονσπερμοδιαγραμμα καθ ολα φυσιολογικο.2 χρονια μετα, χωρις προσπαθεια τεκνοποιησης,και σε εναν επανελεγχο σπερμοδιαγραμματος τα αποτελεσματα απογοητευτικα. 7.000.000 ανα ml συνολικος 29.000.000. Ζωηρη προωθητικη 9%  νωθρη 21 % ζωτικοτητα  84 τοις εκατο φυσιολογικη μορφολογια 3%.Ο ουρολογος το χαρακτηρισε μετριο,εδωσε βιταμινες προφερτιλ και ειπε οτι επιδεχεται βελτιωσης.ΤΟ αποτελεσμα ειναι πολυ κακη ψυχολογια δικη μου με κακες σκεψεις ενω δεν εχουμε μπει στην διαδικασια προσπαθειας ακομη.εχω διαβασει τοσα θεματα εδω και με παρομοια σπερμοδιαγραμματα που δυσκοκευονται παρα πολυ και στεναχωριεμαι πραγματικα.ειπαμε θα ξεκινησουμε τις προσπαθειες αλλα πραγματικα νιωθω κως δεν ξεκιναω με καλες βασεις με

ολο αυτο ατο μυαλο μου.μπορει να επιτευχθει φυσιολογικη συλληψη;;;η θα χασουμε χρονο και κοπο ψυχικο κυριως..η κιρσοκηλη συνεχιζει να υπαρχει αμφω και ο ουρολογος ειπε πως δεν μπορει να εγχειριστει για τριτη φορα.Μου κανει εντυπωση ομως το φυσιολογικο εως αριστο σπερμοδιαγραμμα μετα την επεμβαση και το τωρινο κατω απο τα ορια.Εγω ειμαι 28 ετων χωρις γνωστο προβλημα γυναικολογικο ελεγχο τακτικο με σχετικα σταθερο κυκλο 27-24 ημερων.τους δυο τελευταιους μηνες κυκλο 22 ημερων,μετα απο τοσο στρες.Πως να παρω τα πανω μου;;ο συζυγος ειναι ψυχραιμος και θετικος εγω εχω βουλιαξει και διαβαζω ολη μερα στο ιντερνετ...Σας ευχαριστω και μονο που τα εγραψα καπου μου εκανε καλο!ευχομαι σε ολους μεσα απο την καρδια μπυ να αποκτησετε γρηγορα οτι επιθυμειτε περισσοτερο και να εχετε την υγεια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλες!!

 

Κορίτσια μου ο αντρουλης μου βρέθηκε με ολιγοσπερμια η οποία θεωρεί η κιρσοκηλη που βρέθηκε.ο γιατρός στην Πάτρα μας είπε οπωσδήποτε χειρουργείο γιατί με το μικρό αριθμό κ κινητικότητα ούτε εξωσωματική δε γίνεται.Απο την άλλη ένας γιατρός υποβοηθουμενης αναπαραγωγής που ρώτησα μου είπε ότι οι ορμονολογικες μου εξετάσεις δείχνουν ότι πάω για εμμηνόπαυση κ είμαι 38:confused:. Εχω κανονίσει να κάνουμε όλες τις εξετάσεις και οι δυο αλλα πραγματικά έχουμε μπερδευτεί δε ξέρω αν πρέπει να κάνει το χειρουργείο η οχι.!Anyway SOS  μπορειτε να μου συστήσει έναν πολύ καλό γιατρο ουρολογο να πάρουμε 2η γνωμη γιατί στην Πάτρα πολυ μέτριοι:-?:-?.Συγγνώμη  αν προσβάλλω κάποιον !!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

δείτε επίσης και αυτό το θέμα συζήτησης!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σας ο αδερφός κου διαγνώστηκε με κιρσοκηλη και θα ψάχνουμε έναν καλό και έμπειρο γιατρό στη Β. Ελλάδα. Μπορείτε να μας πείτε τη δίκη σας εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2023 at 9:35 ΠΜ, Linaklm είπε:

Καλημερα σας ο αδερφός κου διαγνώστηκε με κιρσοκηλη και θα ψάχνουμε έναν καλό και έμπειρο γιατρό στη Β. Ελλάδα. Μπορείτε να μας πείτε τη δίκη σας εμπειρία;

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω κάποιον γιατρό στη Βόρεια Ελλάδα, αλλά θα σας πρότεινα να πάτε σε κάποιον γιατρό εξειδικευμένο στο συγκεκριμένο θέμα. Στην Αθήνα θα βρείτε καλούς σε μεγάλα κέντρα εξωσωματικής..Επίσης να ρωτήσετε και τις διαφορετικές μεθόδους που προσφέρει κάθε γιατρός, οπως μικροεπεμβατικη καθώς λέγεται ότι είναι πιο αποτελεσματική από την κλασική μέθοδο. Ο άντρας μου έχει κάνει 2 φορές επέμβαση και με τους 2 τρόπους.

Καλή επιτυχία!Εάν είναι νεαρός συνήθως βοηθάει, όμως μετά από μια ηλικία μην περιμένετε τρέλα αποτελέσματα, αλλά αυτό θα το αξιολογήσει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, εύχομαι με το καλό και σύντομα να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη. Ο άντρας μου είναι 37, πέρυσι μετά από 2 χρόνια προσπαθειών διαγνώστηκε με ελαφριά κιρσοκήλη, ο γιατρός μας έκανε συζήτηση για χειρουργείο, εμείς προτιμησαμε να πάρουμε βιταμίνες για το σπέρμα μιας που δεν το βιαζομασταν και τόσο, τέλος πάντων 6 μήνες μετά την αγωγή έγκυος. Στο τελευταίο του σπερμοδιαγραμμα φάνηκε η διαφορά μετά την θεραπεία. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...