Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί ευθύνης...


ζώπυρον

Recommended Posts

Επομενως ο εκλογικος νομος δεν λεει τιποτα για το τι θα συμβει αν τα λευκα ειναι πανω απο 50 τοις εκατο

Ισως μετα θα πρεπει να κινητοποιηθουν οι πολιτες που ψηφισαν λευκο και να απευθυνθουν στη δικαιοσυνη την ελληνικη και ισως την ευρωπαικη βαση αλλων αρθρων του συνταγματος

Δηλαδη...τζιφος η δουλεια (αν ισχυουν αυτα που λεω)

 

 

Πολύ φοβάμαι πως όντως θα είναι τζίφος, αλλά επειδή είναι το μόνο που μου δίνει κάποια ελπίδα αυτή τη στιγμή, λέω να το ψάξω λίγο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 261
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό με τις εκλογικές έδρες το καταλαβαίνω. Αυτό που έχω ρωτήσει και σε άλλο φόρουμ και περιμένω απάντηση είναι το σχόλιο που έχω διαβάσει ότι όταν τα λευκά είναι 50% η "λαική κυριαρχία" υποδηλώνει ότι η πλειψηφία δεν θέλει κανένα κόμμα, άρα δεν γίνεται καθόλου κατανομή εδρών.

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε ποιος ο ρόλος του λευκού?

Για αυτό ψάχνω να βρω απάντηση.

 

Πρακτικά, το βρίσκω έως και αδύνατον να συμβεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Δηλαδή, τα λευκά να φθάσουν το 50% ή έστω αρκετά ψηλά. Οι ταγμένοι των δύο μεγάλων κομμάτων και μόνο, αυτή την στιγμή που μιλάμε, έχουν μαζί 40%, βάσει δημοσκοπήσεων. Ποσοστό βέβαια που αυξάνεται αρκετά, δυστυχώς, όταν φθάσει η ώρα της κάλπης - όπως όλοι ξέρουμε από το παρελθόν.

 

Αν και γενικά, οι καρεκλάκηδες δεν σκιάζονται με τα μεγάλα ποσοστά διαμαρτυρίας. Θυμήσου ότι και με την τεράστια αποχή (βουλευτικές/δημοτικές), το αυτί τους δεν ίδρωσε.

 

Στο τυπικό του θέματος τώρα, νομίζω πως κάτι τέτοιο (50% λευκά = ακύρωση/επανάληψη εκλογών, ανασύνθεση κομμάτων, κ.λ.π.) δεν προβλέπεται ούτε από τον νόμο 3434/06 αλλά ούτε κι από το Σύνταγμα. Αν και κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους κ όλες...

παρακολουθώ το θέμα κ διαβάζω κάθε μέρα τα όσα γράφετε και ήθελα να παραθέσω κ εγώ ένα ερώτημα.

Διαβάζω ότι προσπαθείτε να βρείτε μία λύση βάση νόμου ώστε να φύγουν όλοι αυτοί από κει πάνω...

όμως, πιστεύετε ειλικρινά ότι κ με τις λευκές ψήφους ή με οποιοδήποτε νόμο θα τα καταφέρουμε να τους διώξουμε?

εδώ μας διόρισαν πρωθυπουργό... ενώ πάμε να διαδηλώσουμε ειρηνικά μας ρίχνουν τόνους χημικών κ μας βάζουν χαράτσια που είναι αντισυνταγματικά κ πιστεύουμε ότι θα σεβαστούν όποια απόφαση πάρουμε εις βάρος τους? -τροπους να τα στρεβλώνουν όλα έχουν κ το έχουν αποδείξει με κάθε μέσω- με κάθε τρόπο μας δείχνουν ότι έχουμε χούντα καθημερινά... συγνώμη μα εγώ δν το πιστεύω!

από την άλλη βέβαια, κάτι είναι που έχουμε μπει στη διαδικασία να σκεφτούμε ένα τρόπο να τους διώξουμε! όμως φοβάμαι ότι μόνο με επανάσταση θα ξεκουμπιστούν... αν δν ανοίξουν μύτες δν πρόκειται να αλλάξει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ερχεται νέος νόμος για τις διαδηλώσεις

 

 

15 Φεβρουαρίου 2012, 16:54 » tsantiri-gr » νομος, διαδηλωσεων, κυβερνηση, παγκαλος

 

Από τη σημερινή διϋπουργική συνεδρίαση που έγινε υπό τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλο έγινε γνωστό πως αλλάζει η νομοθεσία τόσο για τους όρους και τις προϋποθέσεις πραγματοποίησης διαδηλώσεων στα αστικά κέντρα, όσο και για τη θεσμοθέτηση κυρώσεων εξαιτίας καταστροφών στη διάρκεια των διαδηλώσεων.

 

Συζητήθηκε και το θέμα των αποζημιώσεων στις επιχειρήσεις που επλήγησαν από τους βανδαλισμούς την Κυριακή, όπως και η αποκατάσταση των δημοσίων χώρων.

 

Στη συνεδρίαση μετείχαν, πέραν των συναρμοδίων υπουργών, ο αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος, ο πρόεδρος του Εμπορικού-Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθηνών και εκπρόσωποι του Δήμου Αθηναίων και της περιφέρειας Αττικής.

 

 

 

Αναδημοσίευση από: www.tsantiri.gr

 

 

χμ...σε λίγο μου φαίνεται θα αρχίσει και η απαγόρευση της κυκλοφορίας...

foubi μου, δεν έχω να πω τίποτα πάνω σ' αυτό (παρά μόνο το αυτονόητο, για μένα). Ποστάρω για να (ξανα)δουν όλοι που βαδίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα ένα άρθρο ενός αμερικανού οικονομολόγου με τίτλο 'Η δημοκρατία δεν μπορεί να πεθάνει στην χώρα που γεννήθηκε'.Εμ έλα φίλε μου αμερικάνε που την δημοκρατία την βάλαμε στα 10 μέτρα μόνοι μας και την δολοφονήσαμε.

Εγραφε πως ο μόνος τρόπος να ακούσουν οι καρεκλάτοι είναι οι οργανωμένες και πολυημερες απεργίες.Να νεκρώσει το σύστημα , να μην λειτουργεί τίποτα.Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαμε να συντονιστούμε σαν λαός και να το κάνουμε.

Εγραφε επίσης πως σε κάποια χώρα όταν έγινε αυξηση της βενζίνης δεν πήγε κανεις να βάλει βενζίνη για μια εβδομάδα και αναγκαστικε το κράτος να πάρει πίσω την αυξηση...Εμεις θα κάναμε ουρές...Δεν ξέρω τελικά αν είμαστε ικανοί και έτοιμοι σαν λαός να κάνουμε το μεγάλο ντου...

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φοβάμαι ότι μόνο με επανάσταση θα ξεκουμπιστούν... αν δν ανοίξουν μύτες δν πρόκειται να αλλάξει τπτ.

 

Gelaki, πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο! Δυστυχώς είναι τόσο σάπιο το όλο σύστημα που πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να αγγίξουμε πιο πάτο κι από τον πάτο για να αλλάξουν όλα ριζικά, προς το καλύτερο, ελπίζω. Και αυτό όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παγκοσμίως. Πρέπει να καταρρεύσει το αποτυχημένο μοντέλο του καπιταλισμού που είναι μια κρεατομηχανή που αλέθει ανθρώπους μήπως και βρεθεί κάποιο άλλο πιο δίκαιο σύστημα. Ονειρεύτηκα πολλές φορές με ανοιχτά μάτια τι θα μπορούσαν να κάνουν οι πολλοί, θα είχα και μερικές ιδέες. Κοινωνική επανάσταση και παγκόσμιος ξεσηκωμός χρειάζεται. Ευτυχώς οι άνθρωποι καταλαβαίνουν όλο και περισσότερα με τον καιρό και ψάχνονται.

 

Βλέπω όμως μια τάση καταπάτησης της δημοκρατίας παγκοσμίως, φίμωση της αλήθειας, ο αποτυχημένος καπιταλισμός ψάχνει τρόπους για να ξεγελάσει, να αποσπάσει την προσοχή του κόσμου από τα πραγματικά προβλήματα, να τους στρέψει αλλού, να εμποδίσει την ελεύθερη έκφραση και βλέπω τις ελίτ των διανοούμενων να σιωπούν. Που κατέληξε ο Μάης του '68 αναρωτιέμαι, οι χιλιάδες άνθρωποι που θυσιάστηκαν όλους αυτούς του αιώνες για την ελευθερία της έκφρασης, τα δικαιώματα, την δημοκρατία;

Link to comment
Share on other sites

Gelaki, πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο! Δυστυχώς είναι τόσο σάπιο το όλο σύστημα που πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να αγγίξουμε πιο πάτο κι από τον πάτο για να αλλάξουν όλα ριζικά, προς το καλύτερο, ελπίζω. Και αυτό όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παγκοσμίως. Πρέπει να καταρρεύσει το αποτυχημένο μοντέλο του καπιταλισμού που είναι μια κρεατομηχανή που αλέθει ανθρώπους μήπως και βρεθεί κάποιο άλλο πιο δίκαιο σύστημα. Ονειρεύτηκα πολλές φορές με ανοιχτά μάτια τι θα μπορούσαν να κάνουν οι πολλοί, θα είχα και μερικές ιδέες. Κοινωνική επανάσταση και παγκόσμιος ξεσηκωμός χρειάζεται. Ευτυχώς οι άνθρωποι καταλαβαίνουν όλο και περισσότερα με τον καιρό και ψάχνονται.

 

Βλέπω όμως μια τάση καταπάτησης της δημοκρατίας παγκοσμίως, φίμωση της αλήθειας, ο αποτυχημένος καπιταλισμός ψάχνει τρόπους για να ξεγελάσει, να αποσπάσει την προσοχή του κόσμου από τα πραγματικά προβλήματα, να τους στρέψει αλλού, να εμποδίσει την ελεύθερη έκφραση και βλέπω τις ελίτ των διανοούμενων να σιωπούν. Που κατέληξε ο Μάης του '68 αναρωτιέμαι, οι χιλιάδες άνθρωποι που θυσιάστηκαν όλους αυτούς του αιώνες για την ελευθερία της έκφρασης, τα δικαιώματα, την δημοκρατία;

 

Δεν νομίζω ότι για τα ελληνικά προβλήματα ευθύνεται ο καπιταλισμός. Τουλάχιστον στην Ελλάδα δεν είχαμε ΠΟΤΕ καπιταλιστικό σύστημα. Εναν κρατικοδίαιτο σοσιαλισμό της κακιάς ώρας είχαμε, με μηδενική ουσιαστική ανάπτυξη.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι για τα ελληνικά προβλήματα ευθύνεται ο καπιταλισμός. Τουλάχιστον στην Ελλάδα δεν είχαμε ΠΟΤΕ καπιταλιστικό σύστημα.

Το πιστεύεις στα αλήθεια αυτό; Ο καπιταλισμός όπως ήταν μέχρι και μερικές δεκαετίες πριν στην Ευρώπη και στην Αμερική θα μπορούσε να είναι ακόμη και ελκυστικός, προσέφερε περισσότερες ελευθερίες, ακόμη και ευκαιρίες, σήμερα όμως δείχνει το αληθινό του πρόσωπο σε όλο του το μεγαλείο! Το ότι κατάρρευσε το αντίπαλο δέος, ο κομουνισμός, αποχαλίνωσε εντελώς τον καπιταλισμό που δεν έχει κανέναν να φοβάται πλέον. Αλλά η ιστορία μας δείχνει ότι όταν μια αυτοκρατορία φτάνει στο απόγειό της ξεκινάει αυτόματα και η παρακμή της. Ο καπιταλισμός πλέον είναι αποτυχημένος ως σύστημα και ενώ ψυχορραγεί προσπαθεί να κρατηθεί με νύχια και με δόντια, δεν θα διστάσει να πατήσει επί πτωμάτων, λαών και να κάνει ό,τιχρειαστεί για να διασωθεί. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε συλλογικά και διαπλανητικά για να τον αντικαταστήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το συζητάμε από κει http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2307857&postcount=107 αλλά επειδή θίχτηκε έντονα κι εδώ, αναπαράγω:roll: :

 

=========================================================

 

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη και περιεκτική (θα προσπαθήσω είπα:rolleyes:) για να μην σας κουράσω πολύ!

 

Επειδή μιλήσατε για πριμοδότηση ουσιαστικά των μικρών κομμάτων στα μεγάλα και για το ότι οι άλλες επιλογές (αποχή, λευκό, άκυρο) δεν είναι υποστηρικτικές ως προς το πρώτο κόμμα αλλά αντίθετα είναι και ξεκάθαρα αντιδραστικές , θα εξηγήσω την διαφωνία μου μ' έναν συλλογισμό. Και παρακαλώ, αν κάνω λάθος, καθ' ότι συνταγματολόγος δεν είμαι, διορθώστε με και θ' αναθεωρήσω (ως προς αυτό το μέρος) εαν κι αφού αποδειχθεί το αντίθετο.:cool:

 

 

- περί ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ :

 

Ας υποθέσουμε ότι οι εγγεγραμμένοι πολίτες στους εκλογικούς καταλόγους είναι 100. Ότι η βάση για να μπει ένα κόμμα στη βουλή είναι το 3% (όντως) και το ποσοστό ψήφων που πρέπει να συγκεντρώσει το πρώτο κόμμα για να σχηματίσει κυβέρνηση είναι το 40%.

 

Κάνω τους εξής υπολογισμούς :

 

α) Πλήρης συμμετοχή των εγγεγραμένων - Το πρώτο κόμμα πρέπει να μαζέψει 40 ψήφους.

 

β) Αποχή, ας πούμε 30% - Από τους 100 πολίτες, θα ψηφίσουν τελικά οι 70. Άρα, το πρώτο κόμμα πρέπει να μαζέψει (70 επί 40%=) 28 ψήφους. Λιγότερες ψήφους δηλαδή από το πρώτο παράδειγμα, της πλήρους συμμετοχής. Συνεπώς, διευκολύνουμε τον πρώτο σωτήρα.:mrgreen:

 

γ) Άκυρα / Λευκά (μετά τον νόμο Παυλόπουλου εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία), ας πούμε 30% - Από τα 100 ψηφοδέλτια, έγκυρα θα είναι τα 70. Άρα, το πρώτο κόμμα πρέπει να μαζέψει (70 επί 40%=) 28 ψήφους. Λιγότερες ψήφους δηλαδή από το πρώτο παράδειγμα, της πλήρους συμμετοχής. Συνεπώς, διευκολύνουμε τον πρώτο σωτήρα.:mrgreen:

 

δ) Εξωκοινοβουλευτικά μικρά κόμματα (μικρότερα του 3% έκαστο), ας πούμε συνολικοί ψήφοι 30% - Μην μπαίνοντας στη Βουλή όλοι αυτοί, το εκλογικό σώμα μικραίνει κατά 30% (αφού δεν προσμετρούνται οι ψήφοι ως προς την αποτελεσματικότητα τους). Έτσι, από τα 100 ψηφοδέλτια, τα 70 είναι ενεργά. Άρα, το πρώτο κόμμα πρέπει να μαζέψει (70 επί 40%=) 28 ψήφους. Λιγότερες ψήφους δηλαδή από το πρώτο παράδειγμα, της πλήρους συμμετοχής. Συνεπώς, διευκολύνουμε τον πρώτο σωτήρα.:mrgreen:

 

Συμπερασματικά, εγώ καταλαβαίνω πως οι παραπάνω επιλογές (β, γ, και δ) οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα.:roll:

 

Μόνο που η τελευταία (δ) εμπεριέχει την ελπίδα... κι άλλο ένα μικρό κόμμα να τα καταφέρει να μπει στο κοινοβούλιο (μαζί με τα ήδη υπάρχοντα μικρά, τα οποία - ναι - υφίστανται απώλειες στην δεύτερη κατανομή ψήφων αλλά εκεί συνυπολογίζεις τη χασούρα με το κέρδος),

φρενάροντας έτσι ακόμα περισσότερο τον δικομματισμό (κι ότι αυτός επιφέρει). Τουλάχιστον μέχρι να φτιάξουμε καλύτερο εκλογικό νόμο ή να βρούμε καλύτερο σύστημα διακυβέρνσης.:rolleyes::cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι για τα ελληνικά προβλήματα ευθύνεται ο καπιταλισμός. Τουλάχιστον στην Ελλάδα δεν είχαμε ΠΟΤΕ καπιταλιστικό σύστημα. Εναν κρατικοδίαιτο σοσιαλισμό της κακιάς ώρας είχαμε, με μηδενική ουσιαστική ανάπτυξη.

πολυ σωστα ενα κρατικοδιαιοτο σοσιαλισμο της κακιας ωρας που μας εκανε ευαλωτους και βορα της κερδοσκοπικης μανιας του διεθνους καπιταλισμου των διεθνων αγορων και των τερατουργηματων της -τοξικα ομολογα , ασφαλιστρα κινδυνου- κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιστεύεις στα αλήθεια αυτό; Ο καπιταλισμός όπως ήταν μέχρι και μερικές δεκαετίες πριν στην Ευρώπη και στην Αμερική θα μπορούσε να είναι ακόμη και ελκυστικός, προσέφερε περισσότερες ελευθερίες, ακόμη και ευκαιρίες, σήμερα όμως δείχνει το αληθινό του πρόσωπο σε όλο του το μεγαλείο! Το ότι κατάρρευσε το αντίπαλο δέος, ο κομουνισμός, αποχαλίνωσε εντελώς τον καπιταλισμό που δεν έχει κανέναν να φοβάται πλέον. Αλλά η ιστορία μας δείχνει ότι όταν μια αυτοκρατορία φτάνει στο απόγειό της ξεκινάει αυτόματα και η παρακμή της. Ο καπιταλισμός πλέον είναι αποτυχημένος ως σύστημα και ενώ ψυχορραγεί προσπαθεί να κρατηθεί με νύχια και με δόντια, δεν θα διστάσει να πατήσει επί πτωμάτων, λαών και να κάνει ό,τιχρειαστεί για να διασωθεί. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε συλλογικά και διαπλανητικά για να τον αντικαταστήσουμε.

 

 

Το πιστεύω γιατί πλέον βλέπω τι θα πει πραγματικός καπιταλισμός εδώ που ζω. Στην Ελλάδα ούτε κατά διάνοια δεν εφαρμόστηκε καπιταλιστικό σύστημα! Στην Ελλάδα είχαμε και οργανισμό να επιδοτεί τις διακοπές του εργαζόμενου, εδώ πέρα δεν έχουν καν δημόσια περίθαλψη... Στην Ελλάδα θεωρείται σχεδόν δεδομένο ότι ο εργοδότης κάθε χρόνο θα κάνει μια μικρή έστω αύξηση στον καλό υπάλληλο, εδώ κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, μόνο αν σου κάνουν προαγωγή... για να μην μιλήσω για 13ους και 14ους μισθούς... για το γεγονός ότι Σάββατο μεσημέρι και Κυριακή είναι κλειστά τα μαγαζιά στην Ελλάδα (το καλοκαίρι μάλιστα σε μια επαρχιακή πόλη έκλειναν Σάββατο εντελώς τα μαγαζιά για να πάνε για μπάνιο οι ιδιοκτήτες και οι υπάλληλοι)... Στις περισσότερες εταιρείες, αν είσαι απλώς υπάλληλος κι όχι στέλεχος, σου κάνουν έξτρα κρατήσεις για το πρόγραμμα ασφάλισης υγείας που δίνει η εταιρεία (αν δίνει). Επίσης, δεν υπάρχει κρατική σύνταξη, αλλά όσο δουλεύεις έχεις το λεγόμενο 401k στο οποίο βάζεις λεφτά από το μισθό σου και η εταιρεία τα επενδύει στο χρηματιστήριο. Αν είσαι τυχερός και πάνε καλά οι αγορές παίρνεις και σύνταξη. Αν γίνει κανένα μπραφ όπως αυτό του 2008 και δεν έχεις άλλους πόρους, πας στο shelter και πεθαίνεις φτωχός μετά από μια ζωή δουλειάς τουλάχιστον 12ωρο κάθε μέρα...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω γιατί πλέον βλέπω τι θα πει πραγματικός καπιταλισμός εδώ που ζω. Στην Ελλάδα ούτε κατά διάνοια δεν εφαρμόστηκε καπιταλιστικό σύστημα! Στην Ελλάδα είχαμε και οργανισμό να επιδοτεί τις διακοπές του εργαζόμενου, εδώ πέρα δεν έχουν καν δημόσια περίθαλψη... Στην Ελλάδα θεωρείται σχεδόν δεδομένο ότι ο εργοδότης κάθε χρόνο θα κάνει μια μικρή έστω αύξηση στον καλό υπάλληλο, εδώ κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, μόνο αν σου κάνουν προαγωγή... για να μην μιλήσω για 13ους και 14ους μισθούς... για το γεγονός ότι Σάββατο μεσημέρι και Κυριακή είναι κλειστά τα μαγαζιά στην Ελλάδα (το καλοκαίρι μάλιστα σε μια επαρχιακή πόλη έκλειναν Σάββατο εντελώς τα μαγαζιά για να πάνε για μπάνιο οι ιδιοκτήτες και οι υπάλληλοι)... και πολλά πολλά άλλα...

 

Kinka, εν γένει συμφωνώ με όσα λες, αν και δεν έχω ζήσει ποτέ στις ΗΠΑ. Διαφωνώ όμως με το χαμό που γίνεται με το 13ο και 14ο μισθό. Έχω δουλέψει πάνω σε αμερικανικές συμβάσεις εργασίας. Συνήθως η αμοιβή αναφέρεται ετήσια, πχ (τυχαίο νούμερο) 30.000 το χρόνο (αν και δεν πολυ-παίζει εκεί...). Η μόνη διαφορά εδώ είναι ότι αντί να το διαιρούν δια του 12, το διαιρούν με το 14.

Όπως έγραφε πριν από αρκετά χρόνια ο Γιάννης Μαρίνος, τα δώρα θα έπρεπε να ενσωματωθούν στο μισθό, ώστε να τα εκτιμήσουν οι εργαζόμενοι ως μέρος του μισθού τους και να μην το θεωρούν "δώρο" και "'εξτρα" στο εισόδημα τους. Βέβαια τώρα από την ενσωμάτωση πάμε στην κατάργηση....

 

Πάλι οφφ βγήκα :roll::oops:

Link to comment
Share on other sites

Kinka, εν γένει συμφωνώ με όσα λες, αν και δεν έχω ζήσει ποτέ στις ΗΠΑ. Διαφωνώ όμως με το χαμό που γίνεται με το 13ο και 14ο μισθό. Έχω δουλέψει πάνω σε αμερικανικές συμβάσεις εργασίας. Συνήθως η αμοιβή αναφέρεται ετήσια, πχ (τυχαίο νούμερο) 30.000 το χρόνο (αν και δεν πολυ-παίζει εκεί...). Η μόνη διαφορά εδώ είναι ότι αντί να το διαιρούν δια του 12, το διαιρούν με το 14.

Όπως έγραφε πριν από αρκετά χρόνια ο Γιάννης Μαρίνος, τα δώρα θα έπρεπε να ενσωματωθούν στο μισθό, ώστε να τα εκτιμήσουν οι εργαζόμενοι ως μέρος του μισθού τους και να μην το θεωρούν "δώρο" και "'εξτρα" στο εισόδημα τους. Βέβαια τώρα από την ενσωμάτωση πάμε στην κατάργηση....

 

Πάλι οφφ βγήκα :roll::oops:

 

Εδώ παίζει πολύ το μπονους στο τέλος του χρόνου. Δεν είναι υποχρεωμένος όμως ο εργοδότης να το δώσει, παρά μόνο σε όσους θέλει να επιβραβεύσει. Αν όμως είσαι καλός και σε μεγάλη εταιρεία, μπορεί να πάρεις και μπόνους ίσο με όλους τους μισθούς του χρόνου.

 

Το θέμα δεν είναι στη διαίρεση αλλά στο σκεπτικό. Δλδ ο 13ος και 14ος μισθός αρχικά θεσπίστηκαν με το σκεπτικό της αποταμίευσης στην Ελλάδα. Στην Αμερική η αποταμίευση δεν υπάρχει σαν έννοια, όλα σε σπρώχνουν στην επένδυση. Δεν νοείται να έχεις λεφτά και να κάθονται εδώ πέρα, τα λεφτά πρέπει να γεννάνε κι άλλα λεφτά. Αν δεν ζήσεις από κοντά τη νοοτροπία τους για το χρήμα δεν το καταλαβαίνεις σε όλο του το μεγαλείο :D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω γιατί πλέον βλέπω τι θα πει πραγματικός καπιταλισμός εδώ που ζω. Στην Ελλάδα ούτε κατά διάνοια δεν εφαρμόστηκε καπιταλιστικό σύστημα! Στην Ελλάδα είχαμε και οργανισμό να επιδοτεί τις διακοπές του εργαζόμενου, εδώ πέρα δεν έχουν καν δημόσια περίθαλψη... Στην Ελλάδα θεωρείται σχεδόν δεδομένο ότι ο εργοδότης κάθε χρόνο θα κάνει μια μικρή έστω αύξηση στον καλό υπάλληλο, εδώ κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, μόνο αν σου κάνουν προαγωγή... για να μην μιλήσω για 13ους και 14ους μισθούς... για το γεγονός ότι Σάββατο μεσημέρι και Κυριακή είναι κλειστά τα μαγαζιά στην Ελλάδα (το καλοκαίρι μάλιστα σε μια επαρχιακή πόλη έκλειναν Σάββατο εντελώς τα μαγαζιά για να πάνε για μπάνιο οι ιδιοκτήτες και οι υπάλληλοι)... Στις περισσότερες εταιρείες, αν είσαι απλώς υπάλληλος κι όχι στέλεχος, σου κάνουν έξτρα κρατήσεις για το πρόγραμμα ασφάλισης υγείας που δίνει η εταιρεία (αν δίνει). Επίσης, δεν υπάρχει κρατική σύνταξη, αλλά όσο δουλεύεις έχεις το λεγόμενο 401k στο οποίο βάζεις λεφτά από το μισθό σου και η εταιρεία τα επενδύει στο χρηματιστήριο. Αν είσαι τυχερός και πάνε καλά οι αγορές παίρνεις και σύνταξη. Αν γίνει κανένα μπραφ όπως αυτό του 2008 και δεν έχεις άλλους πόρους, πας στο shelter και πεθαίνεις φτωχός μετά από μια ζωή δουλειάς τουλάχιστον 12ωρο κάθε μέρα...

 

:shock::shock:ρε κίνκα το διάβασα τώρα το πρωί και μου έφτιαξες τη διάθεση.Μέκανες να εκτιμήσω τον μικρό επίγειο παραδεισο στον οποίο ζω:rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Το συζητάμε από κει http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2307857&postcount=107 αλλά επειδή θίχτηκε έντονα κι εδώ, αναπαράγω:roll: :

 

=========================================================

 

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη και περιεκτική (θα προσπαθήσω είπα:rolleyes:) για να μην σας κουράσω πολύ!

 

Επειδή μιλήσατε για πριμοδότηση ουσιαστικά των μικρών κομμάτων στα μεγάλα και για το ότι οι άλλες επιλογές (αποχή, λευκό, άκυρο) δεν είναι υποστηρικτικές ως προς το πρώτο κόμμα αλλά αντίθετα είναι και ξεκάθαρα αντιδραστικές , θα εξηγήσω την διαφωνία μου μ' έναν συλλογισμό. Και παρακαλώ, αν κάνω λάθος, καθ' ότι συνταγματολόγος δεν είμαι, διορθώστε με και θ' αναθεωρήσω (ως προς αυτό το μέρος) εαν κι αφού αποδειχθεί το αντίθετο.:cool:

 

 

- περί ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ :

 

Ας υποθέσουμε ότι οι εγγεγραμμένοι πολίτες στους εκλογικούς καταλόγους είναι 100. Ότι η βάση για να μπει ένα κόμμα στη βουλή είναι το 3% (όντως) και το ποσοστό ψήφων που πρέπει να συγκεντρώσει το πρώτο κόμμα για να σχηματίσει κυβέρνηση είναι το 40%.

 

Κάνω τους εξής υπολογισμούς :

 

α) Πλήρης συμμετοχή των εγγεγραμένων - Το πρώτο κόμμα πρέπει να μαζέψει 40 ψήφους.

 

β) Αποχή, ας πούμε 30% - Από τους 100 πολίτες, θα ψηφίσουν τελικά οι 70. Άρα, το πρώτο κόμμα πρέπει να μαζέψει (70 επί 40%=) 28 ψήφους. Λιγότερες ψήφους δηλαδή από το πρώτο παράδειγμα, της πλήρους συμμετοχής. Συνεπώς, διευκολύνουμε τον πρώτο σωτήρα.:mrgreen:

 

γ) Άκυρα / Λευκά (μετά τον νόμο Παυλόπουλου εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία), ας πούμε 30% - Από τα 100 ψηφοδέλτια, έγκυρα θα είναι τα 70. Άρα, το πρώτο κόμμα πρέπει να μαζέψει (70 επί 40%=) 28 ψήφους. Λιγότερες ψήφους δηλαδή από το πρώτο παράδειγμα, της πλήρους συμμετοχής. Συνεπώς, διευκολύνουμε τον πρώτο σωτήρα.:mrgreen:

 

δ) Εξωκοινοβουλευτικά μικρά κόμματα (μικρότερα του 3% έκαστο), ας πούμε συνολικοί ψήφοι 30% - Μην μπαίνοντας στη Βουλή όλοι αυτοί, το εκλογικό σώμα μικραίνει κατά 30% (αφού δεν προσμετρούνται οι ψήφοι ως προς την αποτελεσματικότητα τους). Έτσι, από τα 100 ψηφοδέλτια, τα 70 είναι ενεργά. Άρα, το πρώτο κόμμα πρέπει να μαζέψει (70 επί 40%=) 28 ψήφους. Λιγότερες ψήφους δηλαδή από το πρώτο παράδειγμα, της πλήρους συμμετοχής. Συνεπώς, διευκολύνουμε τον πρώτο σωτήρα.:mrgreen:

 

Συμπερασματικά, εγώ καταλαβαίνω πως οι παραπάνω επιλογές (β, γ, και δ) οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα.:roll:

 

Μόνο που η τελευταία (δ) εμπεριέχει την ελπίδα... κι άλλο ένα μικρό κόμμα να τα καταφέρει να μπει στο κοινοβούλιο (μαζί με τα ήδη υπάρχοντα μικρά, τα οποία - ναι - υφίστανται απώλειες στην δεύτερη κατανομή ψήφων αλλά εκεί συνυπολογίζεις τη χασούρα με το κέρδος),

φρενάροντας έτσι ακόμα περισσότερο τον δικομματισμό (κι ότι αυτός επιφέρει). Τουλάχιστον μέχρι να φτιάξουμε καλύτερο εκλογικό νόμο ή να βρούμε καλύτερο σύστημα διακυβέρνσης.:rolleyes::cool:

 

Μέχρι εκεί έχεις δίκιο. ΑΠό τηστιγμή όμως που με τον α ή β τρόπο μπει στη βουλή, η κατανομή των εδρών γίνεται βάσει αυτών που μπαίνουν και το πρώτο κόμμα (άσχετα με το ποσοστό του) παίρνει 40 έδρες μπόνους. Εάν λοιπόν θεωρήσουμε ότι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι στα σίγουρα μέσα, θα καταλήξεις πάλι σε 2 ισχυρά κόμματα στη βουλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιστεύω γιατί πλέον βλέπω τι θα πει πραγματικός καπιταλισμός εδώ που ζω. Στην Ελλάδα ούτε κατά διάνοια δεν εφαρμόστηκε καπιταλιστικό σύστημα! Στην Ελλάδα είχαμε και οργανισμό να επιδοτεί τις διακοπές του εργαζόμενου, εδώ πέρα δεν έχουν καν δημόσια περίθαλψη... Στην Ελλάδα θεωρείται σχεδόν δεδομένο ότι ο εργοδότης κάθε χρόνο θα κάνει μια μικρή έστω αύξηση στον καλό υπάλληλο, εδώ κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, μόνο αν σου κάνουν προαγωγή... για να μην μιλήσω για 13ους και 14ους μισθούς... για το γεγονός ότι Σάββατο μεσημέρι και Κυριακή είναι κλειστά τα μαγαζιά στην Ελλάδα (το καλοκαίρι μάλιστα σε μια επαρχιακή πόλη έκλειναν Σάββατο εντελώς τα μαγαζιά για να πάνε για μπάνιο οι ιδιοκτήτες και οι υπάλληλοι)... Στις περισσότερες εταιρείες, αν είσαι απλώς υπάλληλος κι όχι στέλεχος, σου κάνουν έξτρα κρατήσεις για το πρόγραμμα ασφάλισης υγείας που δίνει η εταιρεία (αν δίνει). Επίσης, δεν υπάρχει κρατική σύνταξη, αλλά όσο δουλεύεις έχεις το λεγόμενο 401k στο οποίο βάζεις λεφτά από το μισθό σου και η εταιρεία τα επενδύει στο χρηματιστήριο. Αν είσαι τυχερός και πάνε καλά οι αγορές παίρνεις και σύνταξη. Αν γίνει κανένα μπραφ όπως αυτό του 2008 και δεν έχεις άλλους πόρους, πας στο shelter και πεθαίνεις φτωχός μετά από μια ζωή δουλειάς τουλάχιστον 12ωρο κάθε μέρα...

 

Όλα όσα αναφέρεις παραπάνω, η δημόσια υγεία, η σύνταξη κλπ γίνονται από τον πλούτο που παράγουν οι ίδιοι οι εργαζόμενοι και από τις κρατήσεις που γίνονται. Οι συντάξεις προέρχονται από τις υπέρογκες κρατήσεις που γίνονται από τον μισθό των εργαζομένων. Ένας θείος μου λογιστής είχε κάποτε υπολογίσει ότι αν είχε τις κρατήσεις που τού γινότανε από το μισθό του όλα αυτά τα χρόνια και τα επένδυε ή τα κράταγε απλά στην τράπεζα σε ομόλογα θα είχε ένα τεράστιο εφάπαξ και τουλάχιστον τριπλάσια σύνταξη.

Όσο για τα Σκ που κλείνουν τα μαγαζιά στις επαρχιακές πόλεις τουλάχιστον είναι ερημιά και δεν κυκλοφορεί κανένας. Οπότε μάλλον δίκιο έχουν που κλείνουν τα μαγαζιά, για να το κάνουν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες κάτι θα γνωρίζουν περισσότερο.

 

Όσο για το μπραφ που λες η διαφορά ανάμεσα στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα είναι ότι στην Ελλάδα οι εκάστοτε κυβερνήσεις έβαλαν χέρι στα ταμεία που ήταν πολύ πλούσια και με τεράστιο αποθεματικό, οπότε κι εδώ κινδυνεύουμε να πάμε στο shelter μετά από 12ωρα δουλειάς όλη μας την ζωή. Και αν για κάποιο λόγο δουλέψουμε μόνο 10 χρόνια ας πούμε τα λεφτά που έχουμε δώσει για την συνταξιοδότηση πάνε χαμένα, θα μπορούσαμε να πάρουμε σύνταξη έστω 100 ευρώ, χρειάζονται όμως συγκεκριμένος αριθμός ενσήμων. Επίσης αν κάποιος πεθάνει χωρίς να προλάβει να πάρει σύνταξη πάνε τα λεφτά των κρατήσεων, αν η χήρα δεν δουλεύει και δεν έχει σύνταξη κάτι θα πάρει, αλλιώς πάνε τα λεφτά. Τώρα τι είναι καλύτερο ή χειρότερο, να παίρνεις τα λεφτά στο χέρι ή να τα δίνεις μήπως και πάρεις σύνταξη θα σε γελάσω! Όσο για τις αυξήσεις που λες ότι παίρνουν οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα κάθε χρόνο, έχεις δουλέψει ποτέ στην Ελλάδα, κι αν ναι πόσα χρόνια έχεις να δουλέψεις; Οι αυξήσεις γινότανε αν είχαν συμπληρώσει 3ετίες οι εργαζόμενοι ή αν γινότανε αυξήσεις γενικά στους μισθούς, όχι γιατί ο εργοδότης είναι καλός ή ο υπάλληλος το απαιτεί, μην τρελαθούμε κιόλας! Άσε που πολλοί δουλεύουν μαύρα και ανασφάλιστοι χωρίς να πληρώνονται υπερωρίες!

 

Αλλά αφού είναι τόσο ωραία στην Ελλάδα γιατί βρίσκεσαι στην Αμερική; Επίσης θα ήθελα να συγκρίνεις τον μέσο μισθό στην Ελλάδα και τον μέσο μισθό στις ΗΠΑ, το μέσο αμερικάνικο σπίτι, το μέσο αμερικάνικο αυτοκίνητο κλπ με τα αντίστοιχα της Ελλάδας και να μου πεις.

 

Σοσιαλιστικό σύστημα έχουν άλλες χώρες στην Ευρώπη όπου τα λεφτά του πολίτη πιάνουν τόπο και έχουν φανταστικές παροχές, στην Ελλάδα τα πάντα ήταν και είναι υπέρ των πλουσίων.

Link to comment
Share on other sites

Σοσιαλιστικό σύστημα έχουν άλλες χώρες στην Ευρώπη όπου τα λεφτά του πολίτη πιάνουν τόπο και έχουν φανταστικές παροχές, στην Ελλάδα τα πάντα ήταν και είναι υπέρ των πλουσίων.

 

Σοσιαλιστικό σύστημα δεν έχει καμία άλλη χώρα, εκτός από την Κούβα, την Β. Κορέα και κάποιες αφρικανικές δικτατορίες.

 

Ο καπιτάλισμός έχει διαβαθμίσεις. Απλά εμείς στην Ελλάδα έχουμε καπιταλισμό στα χαρτιά, με το κράτος όμως να δουλεύει με τον τρόπο που δουλευε η Σοβιατική ένωση.

Αυτά τα δύο δεν συνάδουν, αλλά η πελατεία και οι συντεχνίες παράγουν βουλευτές (ή βολευτές), οπότε δεν αλλάζει τίποτα.

 

Όσο για το συνταξιοδοτικό. Στην Ελλάδα έχουμε (κάκιστα) ακόμη αναδιανεμητικό σύστημα και όχι κεφαλαιοποιητικό όπως στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο κόσμο, ακριβώς για να μπορεί το σοβιετικό κράτος να κάνει λαμογιές και να μοιράζει συντάξεις σε όποιον θέλει να κάνει πελάτη του για ψήφους (όπως γινόταν με τους αγρότες που παίρνουν σύνταξη χωρίς να έοχυν βάλει ευρώ στο σύστημα, όπως συμβαίνει με τους βορειοηπειρότες που τους έδωσε σύνταξη κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

θεωρω τουλαχιστον αστειο(αληθεια τοσο πολυ φοβομαστε κατι που δεν υπαρχει πια?) να κατηγορουμε τον κομμουνισμου η τις αριστερες ιδεολογιες για τη σημερινη κριση.αμιγως καπιταλισμος και αμιγως κουμμουνισμος οπως αυτα οριστηκαν απο τους κλασικους οικονομολογους ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ.

στοιχειωδη οικονομικα να ξερει καποιος αναγνωριζει πως σημερα ζουμε μια παγκοσμια κριση του χρηματοπιστωτικου οικοδομηματος οπως αυτο διαμορφωθηκε τα τελευταια χρονια βασισμενο στις αρχες της ελευθερης αγορας με εντονες κερδοσκοπικες τασεις και χωρις κανενα ελεγχο για τα προιοντα και υπηρεσιες που διεθετε στους πανταχου τη γη επενδυτας. τα λεγομενα τοξικα ομολογα που αγορασαν τα ασφαλιστικα μας ταμεια, τα ελληνικα ομολογα και τα ασφαλιστρα κινδυνου που κατεχουν στα χερια τους οι διεθνεις κερδοσκοποι πυροδοτησαν την κριση στην ελλαδα. και δυστυχως το εδαφος στην ελλαδα ηταν πολυ γονιμο για να αναπτυχθει και να φουντωσει η κριση. εχουμε ενα πολιτικο συστημα διεφθαρμενο εως εκει που δε παει, εναν δημοσιο και ιδιωτικο τομεα που λειτουργουν με παθογενεια και δημιουργουν ενα σωρο στρεβλωσεις στην οικονομια, μια ανυπαρκτη σχεδον βιομηχανια και μια αγροτικη παραγωγη που φυτοζωει. ημασταν ο πιο αδυναμος κρικος και την πατησαμε πρωτοι εχοντας μια αδυναμη οικονομια και ελαχιστα περιθωρια αντιδρασης, θα ακολουθησουν και αλλες χωρες να δεχονται επιθεσεις μεχρι να γινει ενα παγκοσμιο συνεδριο που να αποφασισει να θεσπισει διεθνεις χρηματοπιστωτικους κανονες ωστε οι επενδυτικοι οικοι να μη δρουν ανενοχλητα. δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα αυτο που προσπαθει να πει η Luce και συμφωνω μαζι της , ειναι πως οντως υπαρχουν χωρες σημερα οπως πχ η Σουηδια και το Λουξεμβουργο οπου υπαρχουν οργανωμενα κεντρικα συστηματα παροχων και περιθαλψης τα οποια διαχειριζονται τις κρατησεις και τις εισφορες των εργαζομενων αποδοτικα και με αποτελεσματικοτητα και ειναι σε θεση να προσφερουν υψηλου επιπεδου υπηρεσιες στους ασφαλισμενους. αυτο υπαρχει και συμβαινει. σε αλλες χωρες της δυσης δεν υπαρχουν τετοιες κρατησεις και οργανισμοι αλλα ασφαλιστικες εταιρειες που κανουν την ιδια δουλεια(παρεχουν συνταξιοδοτικα προγραμμματα και προγραμματα περιθαλψης). στην ελλαδα πληρωνουμε κανονικα τις εισφορες και απο τη κακοδιαχειριση εχουμε αθλιες παροχες οποτε οσοι μπορουν στρεφονται στην ιδιωτικη ασφαλιση για επιπλεον καλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Σοσιαλιστικό σύστημα δεν έχει καμία άλλη χώρα, εκτός από την Κούβα, την Β. Κορέα και κάποιες αφρικανικές δικτατορίες.

 

Ο καπιτάλισμός έχει διαβαθμίσεις. Απλά εμείς στην Ελλάδα έχουμε καπιταλισμό στα χαρτιά, με το κράτος όμως να δουλεύει με τον τρόπο που δουλευε η Σοβιατική ένωση.

Αυτά τα δύο δεν συνάδουν, αλλά η πελατεία και οι συντεχνίες παράγουν βουλευτές (ή βολευτές), οπότε δεν αλλάζει τίποτα.

 

Όσο για το συνταξιοδοτικό. Στην Ελλάδα έχουμε (κάκιστα) ακόμη αναδιανεμητικό σύστημα και όχι κεφαλαιοποιητικό όπως στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο κόσμο, ακριβώς για να μπορεί το σοβιετικό κράτος να κάνει λαμογιές και να μοιράζει συντάξεις σε όποιον θέλει να κάνει πελάτη του για ψήφους (όπως γινόταν με τους αγρότες που παίρνουν σύνταξη χωρίς να έοχυν βάλει ευρώ στο σύστημα, όπως συμβαίνει με τους βορειοηπειρότες που τους έδωσε σύνταξη κτλ κτλ)

Προσωπικά θαυμάζω το σύστημα που έχουν οι Σκανδιναβικές χώρες, καθώς και άλλες οργανωμένες κοινωνίες της Ευρώπης όπου τα λεφτά του πολίτη πιάνουν τόπο και έχουν φανταστικές παροχές και κράτος πρόνοιας. Τώρα όσο για τον σοσιαλισμό, τον κομουνισμό κλπ να σου πω ότι δεν πιστεύω στα ονόματα, άλλο η ιδεολογία κι άλλο η πραγματικότητα. Μπορεί ένα κράτος να είναι σοσιαλιστικό στα χαρτιά αλλά η πραγματικότητα να είναι απαίσια!

 

Όσο για τους αγρότες ή άλλες ευπαθείς ομάδες μια ζωή τσάπιζαν τα χωράφια για να έχουμε εμείς να φάμε, δεν δικαιούνται μία σύνταξη; Τώρα βέβαια πληρώνουν και αυτοί εισφορές, οι προηγούμενες γενιές όμως δεν πλήρωναν.Τότε να μην παίρνουν σύνταξη και οι ανάπηροι αφού δεν δουλεύουν, άποροι κλπ. Για τα υπόλοιπα πως δηλαδή παίρνουν κάποιοι τεράστιες συντάξεις μόνο και μόνο γιατί είχαν πελατειακές σχέσεις με τους βο(υ)λευτές θα συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα αυτο που προσπαθει να πει η Luce και συμφωνω μαζι της , ειναι πως οντως υπαρχουν χωρες σημερα οπως πχ η Σουηδια και το Λουξεμβουργο οπου υπαρχουν οργανωμενα κεντρικα συστηματα παροχων και περιθαλψης τα οποια διαχειριζονται τις κρατησεις και τις εισφορες των εργαζομενων αποδοτικα και με αποτελεσματικοτητα και ειναι σε θεση να προσφερουν υψηλου επιπεδου υπηρεσιες στους ασφαλισμενους. αυτο υπαρχει και συμβαινει. σε αλλες χωρες της δυσης δεν υπαρχουν τετοιες κρατησεις και οργανισμοι αλλα ασφαλιστικες εταιρειες που κανουν την ιδια δουλεια(παρεχουν συνταξιοδοτικα προγραμμματα και προγραμματα περιθαλψης). στην ελλαδα πληρωνουμε κανονικα τις εισφορες και απο τη κακοδιαχειριση εχουμε αθλιες παροχες οποτε οσοι μπορουν στρεφονται στην ιδιωτικη ασφαλιση για επιπλεον καλυψη.

Μαζί γράφαμε, κατάλαβες ακριβώς αυτό που ήθελα να πω!;)

Link to comment
Share on other sites

θεωρω τουλαχιστον αστειο(αληθεια τοσο πολυ φοβομαστε κατι που δεν υπαρχει πια?) να κατηγορουμε τον κομμουνισμου η τις αριστερες ιδεολογιες για τη σημερινη κριση.αμιγως καπιταλισμος και αμιγως κουμμουνισμος οπως αυτα οριστηκαν απο τους κλασικους οικονομολογους ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ.

.

Πολλά like και respect! Υποκλίνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά like και respect! Υποκλίνομαι!

ε μα βαρεθηκα πια να ακουω οτι για ολα φταιει ο κομμουνισμος και η Σοβ. Ενωση λες και τα τοξικα ομολογα που χρεωκοπησαν τα ταμεια μας, τα ασφαλιστρα κινδυνου που πονταρουν στην χρεοκωπια μας και οι διεθνεις οικοι αξιολογησης που ανεβοκατεβαζουν τη πιστοληπτικη μας ικανοτητα μεσα σε μια νυχτα, ειναι δημιουργηματα του κομμουνιστικου συστηματος. ελεος οχι κυριοι ειναι δημιουργηματα- τερατουργηματα που η γεννηση και η διακινηση τους κανουν τη τριχα καθε σκεπτομενου οικονομολογου να σηκωνεται- του ακρατου καπιταλιστικου και φιλελευθεριστικου πνευματος που διαπνεει τις διεθνεις χρηματοπιστωτικες αγορες, οπου η φραση κρατικος ελεγχος και η θεσπιση κανονων ηταν μεχρι προσφατα τζιζ κακο (κομμουνιστικο)πραγμα.

αμαν πια τα ειπα ξεσπαθωσα, και τωρα περιμενω να με κραξουν ολοι οσοι εχουν εμμονες με κουμουνιστικα φαντασματα:D

Link to comment
Share on other sites

ε μα βαρεθηκα πια να ακουω οτι για ολα φταιει ο κομμουνισμος και η Σοβ. Ενωση λες και τα τοξικα ομολογα που χρεωκοπησαν τα ταμεια μας, τα ασφαλιστρα κινδυνου που πονταρουν στην χρεοκωπια μας και οι διεθνεις οικοι αξιολογησης που ανεβοκατεβαζουν τη πιστοληπτικη μας ικανοτητα μεσα σε μια νυχτα, ειναι δημιουργηματα του κομμουνιστικου συστηματος. ελεος οχι κυριοι ειναι δημιουργηματα- τερατουργηματα που η γεννηση και η διακινηση τους κανουν τη τριχα καθε σκεπτομενου οικονομολογου να σηκωνεται- του ακρατου καπιταλιστικου και φιλελευθεριστικου πνευματος που διαπνεει τις διεθνεις χρηματοπιστωτικες αγορες, οπου η φραση κρατικος ελεγχος και η θεσπιση κανονων ηταν μεχρι προσφατα τζιζ κακο (κομμουνιστικο)πραγμα.

αμαν πια τα ειπα ξεσπαθωσα, και τωρα περιμενω να με κραξουν ολοι οσοι εχουν εμμονες με κουμουνιστικα φαντασματα:D

 

Δεν θα σε κράξω! Συμφωνώ απόλυτα!:D

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

θεωρω τουλαχιστον αστειο(αληθεια τοσο πολυ φοβομαστε κατι που δεν υπαρχει πια?) να κατηγορουμε τον κομμουνισμου η τις αριστερες ιδεολογιες για τη σημερινη κριση.αμιγως καπιταλισμος και αμιγως κουμμουνισμος οπως αυτα οριστηκαν απο τους κλασικους οικονομολογους ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ.

στοιχειωδη οικονομικα να ξερει καποιος αναγνωριζει πως σημερα ζουμε μια παγκοσμια κριση του χρηματοπιστωτικου οικοδομηματος οπως αυτο διαμορφωθηκε τα τελευταια χρονια βασισμενο στις αρχες της ελευθερης αγορας με εντονες κερδοσκοπικες τασεις και χωρις κανενα ελεγχο για τα προιοντα και υπηρεσιες που διεθετε στους πανταχου τη γη επενδυτας. τα λεγομενα τοξικα ομολογα που αγορασαν τα ασφαλιστικα μας ταμεια, τα ελληνικα ομολογα και τα ασφαλιστρα κινδυνου που κατεχουν στα χερια τους οι διεθνεις κερδοσκοποι πυροδοτησαν την κριση στην ελλαδα. και δυστυχως το εδαφος στην ελλαδα ηταν πολυ γονιμο για να αναπτυχθει και να φουντωσει η κριση. εχουμε ενα πολιτικο συστημα διεφθαρμενο εως εκει που δε παει, εναν δημοσιο και ιδιωτικο τομεα που λειτουργουν με παθογενεια και δημιουργουν ενα σωρο στρεβλωσεις στην οικονομια, μια ανυπαρκτη σχεδον βιομηχανια και μια αγροτικη παραγωγη που φυτοζωει. ημασταν ο πιο αδυναμος κρικος και την πατησαμε πρωτοι εχοντας μια αδυναμη οικονομια και ελαχιστα περιθωρια αντιδρασης, θα ακολουθησουν και αλλες χωρες να δεχονται επιθεσεις μεχρι να γινει ενα παγκοσμιο συνεδριο που να αποφασισει να θεσπισει διεθνεις χρηματοπιστωτικους κανονες ωστε οι επενδυτικοι οικοι να μη δρουν ανενοχλητα. δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο.

Ένα ποστ με το οποιο συμφωνω 100%

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...