Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί ευθύνης...


ζώπυρον

Recommended Posts

Στις διαπιστώσεις μας ολοι εδω συμφωνουμε

Απο εκει και πέρα τι κανουμε;

"παθητική " αντισταση και συνεχιζουμε να γκρινιαζουμε ;

Κάποιοι εφυγαν και μπορουν να αρκουνται ισως σε αυτο

Για οσους ειμαστε ακομα εδω..τι εξηγηση θα δωσουμε στα παιδια μας οταν θα μας ρωτησουν "εσύ ρε μανα τι σκατά εκανες τότε"

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 261
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κίνκα, οι κουβέντες/ατάκες τύπου μεβγάλ... δεν με βοηθάνε να χαλαρώσω...;)

 

Λοιπόν. Μην παίζουμε με τις λέξεις (και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα) : Πρακτικά, με το ισχύον πολιτικό σύστημα, με την παρούσα κατάσταση, ποιά συγκεκριμένα βήματα προτείνετε?

 

Καλά είναι τα ευχολόγια αλλά...

 

 

Εγω θα ελεγα αποκρατικοποιησεις, εκμεταλευση φυσικων πορων, εξυγειανση δημοσιου τομεα, ενιαιο μισθολογιο, περικοπες στα εξοδα του δημοσιου, εισπραξη απο μεγαλοοφειλετες η κατασχεση περιουσιων τους.κλπ

 

 

Εδω που φτασαμε....Το θεμα ειναι οτι δεν βγαινουν οι αριθμοι...ειμαστε τοσο υπερφορτωμενοι με εξοδα που χωρις δανεισμο τιποτα δεν κινειται!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που μιλάτε για ευχολόγια, τι έχετε να μας προτείνετε; να ψηφίσουμε τα μικρά κόμματα; Να μας κυβερνήσει το ΛΑΟΣ ας πούμε, δλδ το προσωπικό όχημα του Καρατζαφέρη και του κάθε άρρωστου κολλημένου; Μήπως ο Τσίπρας, ο πιο νέος πολιτικός με ύφος και ομιλία παλιάς κοπής; Μέχρι κι ο αείμνηστος Γιαννόπουλος ήταν πιο σύγχρονος από αυτόν σε αντιλήψεις και μυαλά. Το ΚΚΕ μήπως, με τη νοοτροπία και τις πρακτικές μεγάλου κόμματος, καλυμμένες με μια επίφαση λούμπεν προλεταριάτου;

 

Εγώ προσωπικά δεν θέλω κανέναν από αυτούς πάνω από το κεφάλι μου και γι' αυτό δεν ψηφίζω εδώ και αρκετά χρόνια. Δλδ ούτε στην προσωπική μου ζωή θα έλεγα "από τους χ φίλους που έχω δεν μου κάνει κανένας, αλλά ας επιλέξω να κάνω παρέα με το Μήτσο που είναι λιγότερο απεχθής από τους άλλους". Γιατί να το κάνω για αυτούς που θα με κυβερνήσουν;

 

Στην καθημερινότητα σου σίγουρα εχεις παρει αποφασεις με γνωμωνα " το μη χειρον βελτιστο"

Η πολιτικη δεν ειναι μια εξανιδακευμενη κατασταση Εμεις την διαμορφωνουμε

Με τη λογικη οτι ενα κομμα θα πρεπει να σε εκφραζει 100 τοις εκατο θα επρεπε στην Ελλαδα να υπαρχουν 10 000 000 κομματα οσα και ο πληθυσμος της

Προσωπικα στις προηγουμενες εκλογες ψηφισα "πρασινους" και τωρα θα ψηφισω Συριζα Δεν συμφωνω σε ολα αλλα σε καποια βασικα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

pk33 ο Αδωνης και ο Βορίδης γλυκοκοίταξαν την καρέκλα που όπως φαίνεται από την προθεση ψήφου δεν πρόκειται να αποκτούσαν ποτέ με το ΛΑΟΣ.Ηξεραν οτι θα διαγραφούν και θα εισέλθουν στην παράταξη της Νεας Δημοκρατίας η οποία όπως όλα δειχνουν θα είναι η επόμενη κυβέρνηση.Οι πιθανότητες να εκλεγούν στις επόμενες εκλογές με την ΝΔ είναι μεγαλύτερες και είναι πιο κόντα στις φιλοδοξίες τους κάνοντας και αυτοί 322 κωλοτούμπες.Ολα εγιναν με κάποια κίνητρα...

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

οι αριθμοί δεν θα βγαίνουν όσο δεν κοιτάμε τα απλά.

Γιατί χρειάζονται περιορισμοί; Γιατί πρέπει να γεμίσουμε τις πλαγιές με φωτοβολταϊκά (helios project) και όχι με γαϊδουράγκαθο;

Γιατί δεν δίνουμε μέσα σε μία μέρα το Ελληνικό, τον ΟΛΠ τον ΟΛΘ; πρέπει να το ψάχνουμε 2 χρόνια; Ο Χριστόφιας σε ένα απόγευμα συμφώνησε με τον εμίρη του Κατάρ

Γιατί πρέπει να υπάρχει η υποχρέωση επιστροφών του γάλακτος;

Γιατί δεν ανοίγουμε το επάγγελμα των φαρμακοποιών για να έρθει εδώ το Boots, ή το όποιο boοts που πουλάει καλά γενόσημα πολύ φτηνότερα;

Γιατί δεν φέρνουμε το IRS για να πιάσουμε μια για πάντα τη φοροδιαφυγή; Οι άνθρωποι το ξέρουν το θέμα...ο Αλ Καπόνε μπήκε φυλακή για φοροδιαφυγή.

Γιατί δεν εξυγχρονίζονται οι πολεοδομίες; Για να βολεύονται οι ημέτεροι

Γιατί δεν δίνουμε τη διαχείριση των σκουπιδιών επιτέλους σε ιδιώτες ; Πρέπει να ανακαλύψουμε πάλι τον τροχό; Μα δεν βλέπουμε τι κάνουν στην υπόλοιπη ευρώπη;

Γιατί πρέπει να είναι κρατικός ο ΟΑΣΑ;

Γιατί το κράτος πρέπει να μπλοκάρει συνέχεια επενδύσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις διαπιστώσεις μας ολοι εδω συμφωνουμε

Απο εκει και πέρα τι κανουμε;

"παθητική " αντισταση και συνεχιζουμε να γκρινιαζουμε ;

Κάποιοι εφυγαν και μπορουν να αρκουνται ισως σε αυτο

Για οσους ειμαστε ακομα εδω..τι εξηγηση θα δωσουμε στα παιδια μας οταν θα μας ρωτησουν "εσύ ρε μανα τι σκατά εκανες τότε"

 

 

ακριβώς. κανένα κόμμα δεν με εκφράζει.τι πρέπει λοιπόν να κάνω?να περιμένω πότε θα δημιουργηθεί το ιδανικό για μένα?και μέχρι τότε τι?

Link to comment
Share on other sites

pk33 ο Αδωνης και ο Βορίδης γλυκοκοίταξαν την καρέκλα που όπως φαίνεται από την προθεση ψήφου δεν πρόκειται να αποκτούσαν ποτέ με το ΛΑΟΣ.Ηξεραν οτι θα διαγραφούν και θα εισέλθουν στην παράταξη της Νεας Δημοκρατίας η οποία όπως όλα δειχνουν θα είναι η επόμενη κυβέρνηση.Οι πιθανότητες να εκλεγούν στις επόμενες εκλογές με την ΝΔ είναι μεγαλύτερες και είναι πιο κόντα στις φιλοδοξίες τους κάνοντας και αυτοί 322 κωλοτούμπες.Ολα εγιναν με κάποια κίνητρα...

 

σαφώς και το έκαναν για τους λόγους που λές, εγώ όμως ξέρω ότι έκλεισαν θέματα που οι προκάτοχοί τους απλά κόλωναν για άγνωστους λόγους. Από την αποτελεσματικότητα τους κρίνω. Δεν με ενδιαφέρει η ιδιεολογική τους βάση ή τα κίνητρα, απλά ξέρω ότι έκαναν όση δουλειά μπορούσαν

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι το μνημόνιο 2 έχει πια ψηφιστεί. Αυτό σημαίνει ότι όποια και να είναι η κυβέρνηση που θα προκύψει μετά τις εκλογές, θα είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει αυτά που ψηφίστηκαν εχθές.

Αυτό λοιπόν που σκέφτομαι εγώ (και μπορεί κάλιστα να είναι λάθος) είναι να ψηφίσω τον Κουβέλη ο οποίος είναι δηλωμένα εναντίον του μνημονίου (μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον), χωρίς να είναι πραγματικά αριστερος, οπότε δεν αμφισβητεί το πολιτικό συστημα, το οποίο είναι μια χαρά από μόνο του. Γιαλατζί κατάσταση βέβαια, αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει μία δυνατή αντιμνημονιακή φωνή στη βουλή, η οποία (θεού θέλοντος) θα βάζει καποιο φρένο σε αυτά που γίνονται. Τώρα βέβαια, υπάρχει πάντα η περίπτωση μόλις γίνει υπολογίσιμη δύναμη να μας βγει κι αυτός κολοτούμπας.

Επί του πρακτέου όμως δεν μπορώ να σκεφτω κάτι άλλο. ΟΚ, παίζει να ψηφίσω και κάτι μικρό και άσχετο, στυλ "κυνηγοί", αλλά δεν νομίζω ότι προσφέρω κάτι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στην καθημερινότητα σου σίγουρα εχεις παρει αποφασεις με γνωμωνα " το μη χειρον βελτιστο"

Η πολιτικη δεν ειναι μια εξανιδακευμενη κατασταση Εμεις την διαμορφωνουμε

Με τη λογικη οτι ενα κομμα θα πρεπει να σε εκφραζει 100 τοις εκατο θα επρεπε στην Ελλαδα να υπαρχουν 10 000 000 κομματα οσα και ο πληθυσμος της

Προσωπικα στις προηγουμενες εκλογες ψηφισα "πρασινους" και τωρα θα ψηφισω Συριζα Δεν συμφωνω σε ολα αλλα σε καποια βασικα

 

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η σημερινή κατάσταση, για μένα προσωπικά το μη χείρον βέλτιστο δεν είναι λύση, αλλά μπάλωμα... και δεν θα ήθελα αν με ρωτούσε το παιδί μου να απαντήσω "ε, τι να έκανα, από τους 10 βλάκες που είχα μπροστά μου διάλεξα το λιγότερο βλάκα και είπα αυτός ας με κυβερνήσει".

 

Εμένα αυτή η στάση μου δείχνει απλά πόσο έχει περάσει ως δεδομένη μέσα μας αυτή η κατάσταση και αυτό το πολιτικό σύστημα, που ούτε να φανταστούμε κάτι διαφορετικό δεν μπορούμε. Το σύνδρομο της Στοκχόλμης...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Στην καθημερινότητα σου σίγουρα εχεις παρει αποφασεις με γνωμωνα " το μη χειρον βελτιστο"

Η πολιτικη δεν ειναι μια εξανιδακευμενη κατασταση Εμεις την διαμορφωνουμε

Με τη λογικη οτι ενα κομμα θα πρεπει να σε εκφραζει 100 τοις εκατο θα επρεπε στην Ελλαδα να υπαρχουν 10 000 000 κομματα οσα και ο πληθυσμος της

Προσωπικα στις προηγουμενες εκλογες ψηφισα "πρασινους" και τωρα θα ψηφισω Συριζα Δεν συμφωνω σε ολα αλλα σε καποια βασικα

 

Δηλαδή συμφωνείς στο ότι η διπλή ανάπλαση θα πλήξει την Pasal που έχει το Athens Heart; ή μήπως συμφωνείς στο οικονομικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ; Δηλαδή δεν σου φτάνει το ότι η Ελλάδα χρεοκώπησε λόγω του κρατικού τομέα, θα ψηφίσεις ένα κόμμα που θέλει κρατικοποίηση των πάντων!

Ενδιαφέρουσα αντίσταση στο κατάντημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαφώς και το έκαναν για τους λόγους που λές, εγώ όμως ξέρω ότι έκλεισαν θέματα που οι προκάτοχοί τους απλά κόλωναν για άγνωστους λόγους. Από την αποτελεσματικότητα τους κρίνω. Δεν με ενδιαφέρει η ιδιεολογική τους βάση ή τα κίνητρα, απλά ξέρω ότι έκαναν όση δουλειά μπορούσαν

 

Κι εγώ νομίζω ότι αυτό είναι σωστό. Όντως παρήγαν έργο. ΤΟ σωστό να λέγεται. Και είναι μάλλον άδικο να λέμε ότι το έκαναν μόνο για την καρέκλα. Άπό αυτήν την άποψη όλοι οι υπουργοί για την καρέκλα δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε και την επόμενη κίνηση των διεγραφέντων.Κατι ακούστηκε ότι θα συνταχθούν όλοι σε κοινή γραμμή και σύσταση νεου κόμματος...όχι ότι θα αλλάξει κάτι!Παλι τα ιδια πρόσωπα θα παίξουν στο προσκήνιο αρκεί να μην ξεχάσουμε ότι είναι οι ίδιοι που είπαν το βροντόφωνο ναι στο μνημόνιο1.Κρέμονται οι ελπίδες μου μόνο στον λαό και στην ιδιωτική πρωτοβουλία...δεν υπάρχει στήριξη από πουθενα αλλού.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι άλλο; Εδώ δεν μιλάμε πλέον για το ποιο κόμμα μας "εκφράζει". Αυτά είναι για να γελάμε. Εδώ μιλάμε ότι έχουμε 300 ανθρώπους που τα τελευταία 30-40 χρόνια μας κλέβουν απροκάλυπτα, μας κοροϊδεύουν μέσα στη μούρη μας, φροντίζουν να είναι πάντα οι κερδισμένοι του συστήματος, πατώντας πάνω στο δικό μας έργο, αυτοί την περνάνε ζάχαρη εις βάρος μας κι ακόμη και τώρα που έχει φτάσει η κατάσταση στο μη περαιτέρω φροντίζουν να μην χάσουν κανένα από τα προνόμιά τους, και τους υπόλοιπους τους πατάνε στο λαιμό, κι εσείς μου λέτε να τους ψηφίσω, δλδ να τους δώσω την έγκρισή μου να κάνουν τα ίδια για άλλα 40 χρόνια. Κι ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά του αυτή τη στιγμή είναι το μνημόνιο. Αναρωτιέμαι ποιος πρέπει να σοβαρευτεί τελικά...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να χάσει κανένας τη δουλειά του, ούτε καν κάποιος ΔΥ, αλλά δεν ανέχομαι να πληρώνω τζάμπα νταβατζιλίκια για την γκόμενα του ενός ή τον μπατζανάκη του άλλου (έχουμε και πολλές συγγένειες τρομάρα μας) και να απασχολεί μία θέση αναγκαία ή μη και να χάνονται εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο μόνο και μόνο για να μη χαλάσουμε τη ζαχαρένια του τριτοξάδελφου του κουμπαρομπατζανάκη του περιφερειάρχη της Άνω Μαγούλας.

 

Ας μην απολύσουν λοιπόν κανέναν ΑΛΛΑ ας χρησιμοποιήσουν επιτέλους ορθολογιστικά αυτούς που έχουν.

 

Περισσεύουν από μία υπηρεσία; Βάλτους σε μία άλλη που τους έχουν ανάγκη και σκίζονται στη δουλειά (γιατί υπάρχουν δυστυχώς και τέτοιες περιπτώσεις). Δεν θέλουν; Τότε απόλυση.

 

Ο στρατιωτικός δεν μπορεί να κάνει κόγξες όταν τον μεταθέτουν από μία πόλη σε μία άλλη, γιατί να γκρινιάζει ο ΔΥ;

 

Ακόμα περισσεύουν; Ας αυξήσουν τις ώρες εξυπηρέτησης κοινού από τις 07:00 έως τις 20:00 ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν ΟΛΟΙ οι πολίτες ΚΑΘ'ΟΛΗ τη διάρκεια της ημέρας χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να τρέχουν με τη ψυχή στο στόμα και να χάνουν μεροκάματα.

 

Ας εξετάσουν ΣΟΒΑΡΑ το φαινόμενο μίας μονοπωλιακής επιχειρήσης η οποία έχει... έλλειμα (αν είναι δυνατόν), φαινόμενο το οποίο μου φαίνεται ότι αποτελεί ελληνική πατέντα... και όχι μόνο να δούνε ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ αλλά να έχουν τα cojones να το διορθώσουν κιόλας.

 

Ας δούμε ΓΙΑΤΙ οι εφορίες και τα νοσοκομεία κλπ ακόμα λειτουργούν με μπακαλόχαρτα κι όχι με πλήρη μηχανογράφηση (όπως π.χ. γίνεται στο ΙΚΑ... θαύμα θαυμάτων!). Γιατί πολύ απλά ακόμα και σήμερα κάποιοι γλεντοκοπάνε εις βάρος μας κι εμείς τους αφήνουμε.

 

Για όλα αυτά - και πολλά περισσότερα - φταίει το πελατιακό πολιτικό σύστημα που εξυπηρετούσαν ΟΛΑ τα πολιτικά κόμματα που πέρασαν από τη βουλή, ΟΛΩΝ των ιδεολογιών.

 

Συμφωνώ με τις προλαλήσασες για την ανάγκη διακυβέρνησης του τόπου από τεχνοκράτες οι οποίοι θα δούν την Ελλάδα όχι ως μαγαζάκι τους για να επανεκλεγούν, αλλά ως έναν οργανισμό ο οποίος πάσχει και χρειάζεται εξυγίανση.

 

Ο τεχνοκράτης θα κρατήσει τον υπάλληλο που του χρειάζεται και του παράγει έργο ενώ θα διώξει τον άχρηστο και τεμπέλη. Τουλάχιστον έτσι γίνεται σε όσες εταιρείες έχω δουλέψει στα 21 χρόνια εργασιακού βίου μου (που από ότι φαίνεται πάνε για 51... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Χρειάζεται λοιπόν ορθολογισμός και εξισορρόπηση, όχι άλλες πολιτικές ιδεολογίες.

 

Όταν λοιπόν η Ελλάδα ως οργανισμός εξυγιανθεί και αρχίσει να γίνεται πραγματικά παραγωγικός και να φτάνει σε ένα σημείο σχετικής αυτάρκειας τότε όλο το σύστημα θα δουλεύει καλύτερα, συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του ιδιωτικού τομέα.

 

Όταν σταματήσει το γλέντι στα νοσοκομεία, στους ασφαλιστούς φορείς, ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ (άαααααλλο μεγάλο θέμα), την Εκκλησία (ΑΑΑΑΑΑΑΑΛΛΟ μεγάλο θέμα... αλήθεια; που κρύβεται αυτή; ) κλπ κλπ τότε θα μπορέσουμε να σταθούμε στα πόδια μας και το ότι ΙΣΩΣ θα παίρνουμε έναν μικρότερο μισθό στο τέλος αυτής της διαδικασίας δεν θα έχει και τόση σημασία γιατί θα υπάρχει γενικότερη ισορροπία στο βίο μας.

 

Άρα; κανένα από τα υπάρχοντα κόμματα δεν είναι ικανό και άξιο να αναλάβει τη χώρα.

 

Οπότε, και μη πέσετε να με φάτε παρακαλώ καθώς λέω απλώς την άποψή μου, ίσως θα είναι καλύτερα να έρθει κάποιος άλλος να μας φέρει στα ίσια μας γιατί μόνοι μας ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι άλλο; Εδώ δεν μιλάμε πλέον για το ποιο κόμμα μας "εκφράζει". Αυτά είναι για να γελάμε. Εδώ μιλάμε ότι έχουμε 300 ανθρώπους που τα τελευταία 30-40 χρόνια μας κλέβουν απροκάλυπτα, μας κοροϊδεύουν μέσα στη μούρη μας, φροντίζουν να είναι πάντα οι κερδισμένοι του συστήματος, πατώντας πάνω στο δικό μας έργο, αυτοί την περνάνε ζάχαρη εις βάρος μας κι ακόμη και τώρα που έχει φτάσει η κατάσταση στο μη περαιτέρω φροντίζουν να μην χάσουν κανένα από τα προνόμιά τους, και τους υπόλοιπους τους πατάνε στο λαιμό, κι εσείς μου λέτε να τους ψηφίσω, δλδ να τους δώσω την έγκρισή μου να κάνουν τα ίδια για άλλα 40 χρόνια. Κι ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά του αυτή τη στιγμή είναι το μνημόνιο. Αναρωτιέμαι ποιος πρέπει να σοβαρευτεί τελικά...

 

βρε κινκα πολύ σωστό αυτό που γράφεις...αλλά αντε και δεν πήγαμε να ψηφίσουμε...τι θα γίνει την επόμενη μέρα...πρακτικά,τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η σημερινή κατάσταση, για μένα προσωπικά το μη χείρον βέλτιστο δεν είναι λύση, αλλά μπάλωμα... και δεν θα ήθελα αν με ρωτούσε το παιδί μου να απαντήσω "ε, τι να έκανα, από τους 10 βλάκες που είχα μπροστά μου διάλεξα το λιγότερο βλάκα και είπα αυτός ας με κυβερνήσει".

 

Εμένα αυτή η στάση μου δείχνει απλά πόσο έχει περάσει ως δεδομένη μέσα μας αυτή η κατάσταση και αυτό το πολιτικό σύστημα, που ούτε να φανταστούμε κάτι διαφορετικό δεν μπορούμε. Το σύνδρομο της Στοκχόλμης...

 

Εγώ πάντως απάντηση δεν έλαβα.

 

Aν κοιτάξεις στα 2 άλλα σχετικά θρεντ, πρότεινα να ψηφίσουμε μικρά ΜΗ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ κόμματα κι έχω αναλύσει ολόκληρο το σκεπτικό μου. Από χθες μέχρι σήμερα, δεν βρέθηκε κανείς, ούτε να το αντικρούσει, ούτε να κάνει κάποια άλλη εφαρμόσιμη πρόταση.

 

Το διαφορετικό που φαντάζεσαι εσύ, στην παρούσα χρονική συγκυρία και με τις παρούσες συνθήκες στην Ελλάδα, είναι απλά κάτι το φανταστικό και απραγματοποίητο. Να φανταζόμαστε μπορούμε όλοι. Να πράξουμε μπορούμε? Τι?

 

Αυτά που πρότεινες εσύ, για να εφαρμοστούν, πρέπει να γίνει επανάσταση.

 

Τεχνοκράτες να μας κυβερνήσουν - ποιος θα τους διορίσει? ΠΟΙΟΣ?

 

Κλείσιμο της Βουλής και απαγόρευση των υφισταμένων να συμμετάσχουν στις προσεχείς εκλογές - με ποιο νομικό έρεισμα?

 

Τροποποίηση του Συντάγματος - ποιοί βουλευτές θα κινήσουν τέτοια διαδικασία? Με τι στόχο? Σε ποιον χρόνο?

 

Και το συμπέρασμα, αν δεν γίνουν αυτά, τότε βαυκαλιζόμαστε περιμένοντας αλλαγές. Θα σου πω τι πιστεύω εγώ. Βαυκαλιζόμαστε περιμένοντας αλλαγές από τους άλλους. Για να γίνουν οι αλλαγές αυτές που προτείνεις εσύ, πρέπει να δράσουν ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ. Και φυσικά, δεν θα το κάνουν. Για να γίνουν οι αλλαγές που προτείνω εγώ, πρέπει να δράσουν ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ. Το αν θα το κάνουν, είναι στο χέρι τους. Το να μη δράσουν είναι επίσης στο χέρι τους - αλλά ύστερα, ας βράσουν το χέρι τους να το φάνε, προτού παραπονεθούνε ότι πεινάνε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάζω για εμφύλιους που έγιναν πριν από 60 και βάλε χρόνια και για τους κακούς δεξιούς και τους κακούς κομουνιστές μου έρχεται να βάλω τα γέλια. Είναι δυνατόν κάτι που έγινε 3 γενιές πριν να επηρεάζει ακόμη την ψήφο μας; Ίσως κάπους 80χρονους παππούδες και που κι εκείνοι ήταν παιδάκια τότε!

 

Τώρα τι κάνουμε! Κι εγώ πάω από κόμμα σε κόμμα και αναρωτιέμαι ποιό να ψηφίσω, δεν έχω ακόμη κατασταλάξει. Πιθανόν να μου βγει πατάτα ο Τσίπρας, πιθανόν να είναι για τα μπάζα ο Κουβέλης, πιθανόν, πιθανόν! Όμως δεν θα δώσω με την ανοχή μου την ψήφο σε κανένα από τα 2 μεγάλα κόμματα για να βγάζουν χοντράνθρωπους και αχυράνθρωπους να ξεβρακώνεται η Ελλάδα. Ξέρω πολύ καλά ποιοί ήταν αυτοί που κυβέρνησαν, τους δοκίμασα στο πετσί μου! Δεν θέλω να τους ξαναδοκιμάσω, έλεος πια! Ας βγει κανένας καινούριος που δεν έχει προλάβει ακόμη να κάνει συμφωνίες με το κεφάλαιο, ας δούμε μια εναλακτική λύση, τι έχουμε να χάσουμε; Λες να μας βγει χειρότερη η καινούρια λύση από αυτές που έχουμε δοκιμάσει; Και πάλι θέλω να διασπάται η ψήφος, δεν θέλω κανένα κόμμα να έχει το 45% και να κυβερνάει αυτοδύναμα, δεν θέλω κανένα κόμμα να γιγαντωθεί και να κυβερνάει εσαεί, όπως στην Ελλάδα, θέλω κυβερνήσεις που να συμμετέχουν 2 και 3 κόμματα, όπως στην Ιταλία που καμιά κυβέρνηση δεν είναι αυτοιδύναμη. Θέλω να μπορώ να ξηλώνω εύκολα τα λάθη μου αν ψηφίσω ένα κόμμα που δεν κυβέρνησε καλά να δοκιμάσω κάτι άλλο, δεν θέλω να γίνω κομματόσκυλο και τυφλός υποστηρικτής κανενός κόμματος. Θέλω να ψηφίσω το κόμμα που θα με εκπροσωπεί καλύτερα, εμένα και τα συμφέροντα του λαού. Δεν συμμερίζομαι την άποψη όλοι οι ίδιοι είναι, μέσα στην όλη κατάσταση ξεχώρισα μερικά πολύ αξιόλογα άτομα στο Πασόκ και τη ΝΔ με συνείδηση, βουλευτές ασυμβίβαστους. Πώς να το κάνουμε δηλαδή, οι ηγεσίες τους είναι για κλάματα, τα άτομα όμως αυτά ξεχώρισαν!

 

Και βέβαια θα ήθελα να πάει το πράγμα προς στα αριστερά, παρόλο που κυνηγούσαν οι αντάρτες τον παππού μου να τον σκοτώσουν καθότι πρόεδρος χωριού και με γαλούχισαν με δεξιόφρονες ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι άλλο; Εδώ δεν μιλάμε πλέον για το ποιο κόμμα μας "εκφράζει". Αυτά είναι για να γελάμε. Εδώ μιλάμε ότι έχουμε 300 ανθρώπους που τα τελευταία 30-40 χρόνια μας κλέβουν απροκάλυπτα, μας κοροϊδεύουν μέσα στη μούρη μας, φροντίζουν να είναι πάντα οι κερδισμένοι του συστήματος, πατώντας πάνω στο δικό μας έργο, αυτοί την περνάνε ζάχαρη εις βάρος μας κι ακόμη και τώρα που έχει φτάσει η κατάσταση στο μη περαιτέρω φροντίζουν να μην χάσουν κανένα από τα προνόμιά τους, και τους υπόλοιπους τους πατάνε στο λαιμό, κι εσείς μου λέτε να τους ψηφίσω, δλδ να τους δώσω την έγκρισή μου να κάνουν τα ίδια για άλλα 40 χρόνια. Κι ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά του αυτή τη στιγμή είναι το μνημόνιο. Αναρωτιέμαι ποιος πρέπει να σοβαρευτεί τελικά...

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι αυτά είναι αλληλένδετα. Εάν δεν μας έκλεβαν, κορόιδευαν κ.λ.π. δεν θα είχαμε τώρα το θέμα του μνημονίου, το οποίο παρεπιπτόντως είναι σημαντικό, γιατί έχει ψηφιστεί και είναι κομμάτι της πραγματικότητας μας. Εάν υπάρχουν άμεσα διαθέσιμοι κάποιοι άλλοι 300, τότε ευχαρίστως να τους εξετάσουμε, αλλά πού είναι και δεν τους βλέπω?

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά υποχρεωτικά η βασική μας "μαγια" θα είναι από τις υπάρχουσες δυνάμεις.

Link to comment
Share on other sites

βρε κινκα πολύ σωστό αυτό που γράφεις...αλλά αντε και δεν πήγαμε να ψηφίσουμε...τι θα γίνει την επόμενη μέρα...πρακτικά,τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό?

 

Κοίτα, δεν μπορώ να προβλέψω, αλλά ξέρω ότι στο παρελθόν πολλές φορές διαλύθηκε η βουλή. Δεν μιλάω για πραξικοπήματα και στρατούς εννοείται, αλλά επειδή ας πούμε κανένα κόμμα δεν είχε αυτοδυναμία και πήγαιναν πάλι σε εκλογές.

 

Με κάποιο τρόπο όλοι αυτοί πρέπει να απομακρυνθούν και να αντικατασταθούν. Όχι όμως από τους διάφορους συμβούλους τους και ανθρώπους που έχουν συνεργαστεί στο παρελθόν μαζί τους, αλλά από σοβαρούς ανθρώπους χωρίς πολιτικές βλέψεις.

 

Να φέρω ένα παράδειγμα. Γνωρίζετε ότι έχουν φτιάξει έτσι το σύστημα, ώστε αν ένας διάσημος Έλληνας γιατρός του εξωτερικού επιστρέψει στην Ελλάδα (π.χ. ο Τζάκης), πρέπει να ξεκινήσει από τη βαθμίδα του Επιμελητή Β; Κι αυτό για να μην χάσει τη θεσούλα του κανένας από τους δικούς τους εμπλεκόμενους. Με αυτό το καθεστώς, ποιος να έρθει να προσφέρει σε αυτή τη χώρα; Μόνο όποιος είναι σαν τα μούτρα τους αποφασίζει να συνεργαστεί μαζι τους.

 

ΠΙστεύω ότι σε όλους τους τομείς και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό υπάρχουν αξιόλογοι Έλληνες που θα μπορούσαν να αναλάβουν δράση, αλλά δεν το κάνουν γιατί δεν θέλουν να βάλουν τα χέρια τους στα σκατά όπως είναι η τωρινή κατάσταση. Αυτούς τους ανθρώπους πρέπει να προσελκύσουμε με κάποιο τρόπο και το πολιτικό σκηνικό να αλλάξει φύρδην που έλεγε και η Μήτση Κωνσταντάρα :D:D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν μπορώ να προβλέψω, αλλά ξέρω ότι στο παρελθόν πολλές φορές διαλύθηκε η βουλή. Δεν μιλάω για πραξικοπήματα και στρατούς εννοείται, αλλά επειδή ας πούμε κανένα κόμμα δεν είχε αυτοδυναμία και πήγαιναν πάλι σε εκλογές.

 

Με κάποιο τρόπο όλοι αυτοί πρέπει να απομακρυνθούν και να αντικατασταθούν. Όχι όμως από τους διάφορους συμβούλους τους και ανθρώπους που έχουν συνεργαστεί στο παρελθόν μαζί τους, αλλά από σοβαρούς ανθρώπους χωρίς πολιτικές βλέψεις.

 

 

ΠΙστεύω ότι σε όλους τους τομείς και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό υπάρχουν αξιόλογοι Έλληνες που θα μπορούσαν να αναλάβουν δράση, αλλά δεν το κάνουν γιατί δεν θέλουν να βάλουν τα χέρια τους στα σκατά όπως είναι η τωρινή κατάσταση. Αυτούς τους ανθρώπους πρέπει να προσελκύσουμε με κάποιο τρόπο και το πολιτικό σκηνικό να αλλάξει φύρδην που έλεγε και η Μήτση Κωνσταντάρα :D:D

 

Όλα αυτά καλά. Τον τρόπο δεν μας είπες. Γιαττί, μη μου πεις ότι ο τρόπος είναι να μην ψηφίσουμε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάζω για εμφύλιους που έγιναν πριν από 60 και βάλε χρόνια και για τους κακούς δεξιούς και τους κακούς κομουνιστές μου έρχεται να βάλω τα γέλια. Είναι δυνατόν κάτι που έγινε 3 γενιές πριν να επηρεάζει ακόμη την ψήφο μας; Ίσως κάπους 80χρονους παππούδες και που κι εκείνοι ήταν παιδάκια τότε!

 

 

 

Εσύ δίκιο έχεις, θα εκπλαγείς όμως εάν μάθεις τον αριθμό των νεότερων οι οποίοι επηρεάζονται ακόμα από αυτά τα γεγονότα και τα χρησιμοποιούν.

 

Εάν δεν απατώμαι ο Τσίπρας πρόσφατα αναφέρθηκε στη παράδοση των όπλων μετά τη συνθήκη της βάρκιζας και πως αυτό στέρησε μία μεγάλη ευκαιρία από την Ελλάδα... τρέχα γύρευε δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε Αγγελίνα μου, μια απλή πολίτης είμαι κι εγώ, δεν είμαι ο Σιμόν Μπολίβαρ να οργανώσω την επανάσταση...

 

αν περιμένετε στη φάση που είμαστε από νομιμότητες και ποιος θα τροποποιήσει το Σύνταγμα κλπ, με τις υγείες μας έχω να πω μόνο...

 

ας καθίσουμε με αυτούς που μας π***νε τόσο καιρό, αλλά ας κάνουμε μια εναλλαγή στο ποιος έχει σειρά να μας τον φορέσει. Να οργανωθούμε ρε παιδιά, που λέει και το ανέκδοτο!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και, για να είμαι συνεπής, παρόλο που οι ιδιοι άνθρωποι διαβάζουμε και γράφουμε στα ίδια θρεντ, θα το βαλω και εδώ.

 

Δεν υποστηρίζω γενικά τη λύση της αρνητικής ψήφου. Ποτέ άλλοτε δεν το έχω κάνει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, θεωρώ πως δεν υπάρχει άλλη λύση. Θα σου εξηγήσω το σκεπτικό μου:

 

Ποιος είναι (ή θα έπρεπε να είναι) ο στόχος του λαού στις επόμενες εκλογές? Να δώσει ένα ηχηρό μήνυμα δυσαρέσκειας και απαξίωσης προς τους κυβερνώντες. Με ποιον τρόπο μπορεί να το πετύχει αυτό, δεδομένου ότι, σύμφωνα με τον υπάρχοντα εκλογικό νόμο, τα άκυρα και τα λευκά προσμετρώνται στο πρώτο κόμμα και το ποσοστό της αποχής δεν επηρεάζει το εκλογικό αποτέλεσμα? Να ψηφίσει ένα μικρό, μη κοινοβουλευτικό κόμμα (ελπίζω να είναι αντιληπτό ότι τα παραδείγματα των κομμάτων που ανέφερα παραπάνω ήταν τυχαία).

 

Τώρα, τι θα γίνει στην περίπτωση που μια μεγάλη μερίδα ψηφίσει κατ' αυτόν τον τρόπο?

 

Τα δύο μεγάλα κόμματα δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπούνε στη βουλή, με τόσα κομματόσκυλα που ταϊζουν τόσα χρόνια, εννοείται. Αν πρόσεξες στο πρώτο μου ποστ, έγραψα το εξής: όσο πιο διεσπασμένες οι ψήφοι, τόσο το καλύτερο. Αυτός είναι ο στόχος. Πρώτον και κύριον, να μη μπορεί κανείς τους να σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση. Να αναγκαστούνε να προχωρήσουν σε συγκυβέρνηση. Αυτό δεν θα δουλέψει με την πρώτη, γιατί τα κόμματα θα είναι πολλά και άσχετα μεταξύ τους. Θα αναγκαστούμε να επαναλάβουμε τις εκλογές. Και ξανά. Και ξανά. Μέχρι να το χωρέσει η γκλάβα τους ότι ο κόσμος δεν τους εμπιστεύεται πια και, hopefully, 1) να παρουσιαστούνε νέα πρόσωπα στον πολιτικό στίβο, με διάθεση για δουλειά και προσφορά κι όχι αραλίκι κι άρπαγμα 2) να μην μπορέσει ποτέ ξανά κανένα πολιτικό κόμμα να έγκαταστήσει στη χώρα εξουσία μονοπωλίου και για θέματα καυτά, όπως η εθνική ασφάλεια, η παιδεία, η υγεία, να ψηφίζονται νόμοι υπερκομματικοί, που πράγματι θα εκπροσωπούν την πλειψηφία της λαϊκής βούλησης και δε θα αλλάζουν με το έτσι θέλω του κάθε π@π@ρ@ υπουργού. Μακροπρόθεσμα, έτσι το κράτος θα μάθει να λειτουργεί ανεξάρτητα από την εκάστοτε κυβέρνηση, όπως συμβαίνει σε πολλές πολιτισμένες χώρες, όπου γίνονται εκλογές κάθε χρόνο.

 

Θα μου πείτε, αυτό κι αν είναι ουτοπικό στην Ελλαδίτσα...αλλά, πραγματικά, εγώ τουλάχιστον, πιστεύω πως έτσι πρέπει να λειτουργεί η δημοκρατία. Με το να καθόμαστε με τα χέρια σταυρωμένα, να μένουμε στα ίδια, να κατηγορούμε το σύμπαν και να ελεεινολογούμε τους εαυτούς μας (γενικά μιλάω), τι βγαίνει? Είναι καιρός για αλλαγές από εμάς τους ίδιους, άμεσες, δραστικές και αποτελεσματικές. Διαφορετικά, στη δική μας τραγωδία, δεν πρόκειται να κατέβει κανένας από μηχανής Θεός να μας σώσει.

Link to comment
Share on other sites

Και, για να είμαι συνεπής, παρόλο που οι ιδιοι άνθρωποι διαβάζουμε και γράφουμε στα ίδια θρεντ, θα το βαλω και εδώ.

 

Δεν υποστηρίζω γενικά τη λύση της αρνητικής ψήφου. Ποτέ άλλοτε δεν το έχω κάνει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, θεωρώ πως δεν υπάρχει άλλη λύση. Θα σου εξηγήσω το σκεπτικό μου:

 

Ποιος είναι (ή θα έπρεπε να είναι) ο στόχος του λαού στις επόμενες εκλογές? Να δώσει ένα ηχηρό μήνυμα δυσαρέσκειας και απαξίωσης προς τους κυβερνώντες. Με ποιον τρόπο μπορεί να το πετύχει αυτό, δεδομένου ότι, σύμφωνα με τον υπάρχοντα εκλογικό νόμο, τα άκυρα και τα λευκά προσμετρώνται στο πρώτο κόμμα και το ποσοστό της αποχής δεν επηρεάζει το εκλογικό αποτέλεσμα? Να ψηφίσει ένα μικρό, μη κοινοβουλευτικό κόμμα (ελπίζω να είναι αντιληπτό ότι τα παραδείγματα των κομμάτων που ανέφερα παραπάνω ήταν τυχαία).

 

Τώρα, τι θα γίνει στην περίπτωση που μια μεγάλη μερίδα ψηφίσει κατ' αυτόν τον τρόπο?

 

Τα δύο μεγάλα κόμματα δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπούνε στη βουλή, με τόσα κομματόσκυλα που ταϊζουν τόσα χρόνια, εννοείται. Αν πρόσεξες στο πρώτο μου ποστ, έγραψα το εξής: όσο πιο διεσπασμένες οι ψήφοι, τόσο το καλύτερο. Αυτός είναι ο στόχος. Πρώτον και κύριον, να μη μπορεί κανείς τους να σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση. Να αναγκαστούνε να προχωρήσουν σε συγκυβέρνηση. Αυτό δεν θα δουλέψει με την πρώτη, γιατί τα κόμματα θα είναι πολλά και άσχετα μεταξύ τους. Θα αναγκαστούμε να επαναλάβουμε τις εκλογές. Και ξανά. Και ξανά. Μέχρι να το χωρέσει η γκλάβα τους ότι ο κόσμος δεν τους εμπιστεύεται πια και, hopefully, 1) να παρουσιαστούνε νέα πρόσωπα στον πολιτικό στίβο, με διάθεση για δουλειά και προσφορά κι όχι αραλίκι κι άρπαγμα 2) να μην μπορέσει ποτέ ξανά κανένα πολιτικό κόμμα να έγκαταστήσει στη χώρα εξουσία μονοπωλίου και για θέματα καυτά, όπως η εθνική ασφάλεια, η παιδεία, η υγεία, να ψηφίζονται νόμοι υπερκομματικοί, που πράγματι θα εκπροσωπούν την πλειψηφία της λαϊκής βούλησης και δε θα αλλάζουν με το έτσι θέλω του κάθε π@π@ρ@ υπουργού. Μακροπρόθεσμα, έτσι το κράτος θα μάθει να λειτουργεί ανεξάρτητα από την εκάστοτε κυβέρνηση, όπως συμβαίνει σε πολλές πολιτισμένες χώρες, όπου γίνονται εκλογές κάθε χρόνο.

 

Δλδ εν ολίγοις ψηφίζουμε οι μισοί κυνηγούς (με σύνθημα "Η παραλλαγή στη βουλή") ας πούμε και οι άλλοι μισοί οικολόγους. Δεν έχει κανείς αυτοδυναμία. Ξαναπάμε σε εκλογές. Ξανα το ίδιο. Ξαναπάμε σε εκλογές. Ξανά το ίδιο. Ξαναπάμε σε εκλογές. Ξανά το ίδιο. Επαναλαμβάνεται ad infinitum και ad nauseam. Στο μεταξύ δεν δουλεύει τίποτε στη χώρα (γιατί ως γνωστόν έτσι γίνεται πάντα ενόψει εκλογών). Η χώρα δεν παράγει τίποτε, δεν βγάζει από κάπου λεφτά να καλύψει τα υπάρχοντα προβλήματα, απλά δημιουργεί περισσότερα χρέη. Πληρώνουμε παράλληλα κι όλους τους δημόσιους να κάθονται, αφού οι περισσότερες υπηρεσίες παραλύουν πριν τις εκλογές. Και ολα αυτά με την ελπίδα ότι αυτοί από μόνοι τους θα σηκωθούν να φύγουν ή θα δεχτούν οικειοθελώς στους κόλπους τους ανθρώπους που πάνε αντίθετα με το δικό τους σύστημα.

 

Ναι, μετά από αυτό κι εγώ πιστεύω ότι το να απαιτήσει ο λαός εδώ και τώρα αλλαγή του πολιτικού σκηνικού είναι ουτοπικό...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ιδού λοιπόν η δική μου πρόταση, χαροσημασμένη και ολοκληρωμένη. :mrgreen: Κάντε μου τη χάρη να τη διαβάσετε και να την καταρρίψετε, αν θέλετε, με επιχειρήματα.

 

Kinkajoujou, συγγνώμη που συμπεριφέρομαι σαν stalker σου, αλλά κι εσύ, καλή μου, επιμένεις να διαφωνείς χωρίς να μου λες στην ουσία τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...