Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί ευθύνης...


ζώπυρον

Recommended Posts

Τον εμφύλιο και τις λοιπές αμαρτίες... δεν τα πιάνω γιατί και δεν είναι αυτή τη στιγμή το θέμα μας αλλά και γιατί θα πέσει το φόρουμ από τις κόκκινες κάρτες.

 

Προσωπικά, ανάρτησα αυτό το άρθρο (σκάνδαλα ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ.) γιατί αυτοί μας κυβερνάνε και καθορίζουν τις τύχες μας. Οι δικές τους πλειοψηφίες μας έφθασαν ως εδώ... κι ακόμα παρακάτω σε λίγο καιρό.

 

Όπως και να 'χει όμως - για όλα τα υπόλοιπα κόμματα, όποιος έχει στοιχεία, ας δημοσιεύσει τα σχετικά λινκ - καλοδεχούμενα κι αυτά. Φυσικά και δεν πιστεύω σε πολιτικούς/κομματικούς αγγέλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 261
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aν είχαμε μυαλό σαν λαός, οι δημοσκοπήσεις έπρεπε τα βγάζουν μονοψήφιο ποσοστό και στους δύο. Η δικαιολογία "έ και τι να ψηφίσω" μου φαίνεται εντελώς απλοϊκή και ανόητη.

 

Οταν υποχρεουσαι να επιλεξεις αναμεσα σε πατατες, μπριαμ, φακες ή φασολια, αναγκαστικα θα φας ενα απο αυτα τα τεσσερα. Αν λαχταρας κατι διαφορετικο, πρεπει να σηκωθεις απο το τραπεζι και στησεις εσυ το δικο σου τσουκαλι.

 

Ή τουλάχιστον όταν οι πατάτες και το μπριάμ σ' έχουν πειράξει στο στομάχι πολλάκις, λογικό δεν είναι να δοκιμάσεις τις φακές ή τα φασόλια πριν στήσεις καινούριο τσουκάλι; Ούτε αυτό δε γίνεται όμως.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ωφελήσουν πουθενά τα φυλλάδια. Ακόμα κι αν γράψουμε στα ντουβάρια τους "φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους", το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Μη σας παραξενεύει το 40% της πρόθεσης ψήφου των 2 μεγάλων κομμάτων. Αποτελείται από ανθρώπους που έτρωγαν και τρώνε από αυτούς, γιατί δεν ξέρουν να κάνουν τίποτα άλλο, και απελπισμένους ηλικιωμένους, που είναι ένα μεγάλο ποσοστό των κατοίκων αυτής της χώρας και που τρώνε τον εφιάλτη που τους πασάρουν τα ΜΜΕ. Από αυτούς τους ανθρώπους μην περιμένετε αλλαγές, ούτε στην σκέψη ούτε στην πράξη. Μην ασχολείστε.

 

Ασχοληθείτε πρώτα με το τι θα κάνετε εσείς οι ίδιοι και οι οικογένειές σας. Επειδή τους ψηφίσαμε και τους ξαναψηφίσαμε και ξεχάσαμε και ξαναξεχάσαμε, δεν υπάρχει λόγος να επαναληφθεί το ίδιο. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Αλλιώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Ασχοληθείτε πρώτα με το τι θα κάνετε εσείς οι ίδιοι και οι οικογένειές σας.

να σου πω τον καημο μου??εχω θειο(αδερφο του μπαμπα μου) ο οποιος ειναι πιο πασοκ και απο το πασοκ ακομα και τωρα. αυτος και η γυναικα του και τα 2 παιδια τους ειναι βολεμενοι απο το 81 σε υπ.οικονομικων και υπεχωδε.απο περιουσια..?φτασανε επιπεδο βουλευτη. χθες ειχαν ερθει λοιπον σπιτι για επισκεψη το βραδυ και συνεχιζαν να εκθειαζουν το πασοκ και οτι καλα εκανε ο γιωργακης και μας εβαλε στο ΔΝΤ και αλλα τετοια. και που του τα χωσα ενα χερακι αλλαξε κατι ?(ειχα γυρισει απο συνταγμα και τους βρηκα σπιτι) πηρα το παιδι και πηγαμε στον αδερφο μου οπου και μειναμε το βραδυ. και τωρα το πρωι εριξα και ενα καβγα με τους γονεις μου που τον βαλανε σπιτι.με αυτον τον θειο πλακωνομαι για πολιτικα απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου. και οτι και να γινει σταση δεν αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

To 18% δηλαδή του Κουβέλη είναι εντάξει;

Έχει ο Κουβέλης κάποια πολιτική για την οικονομία , την παιδεία, την άμυνα, την επιχειρηματικότητα; Ποιές οι αρχές του κόμματος;

Το 12% του Τσίπρα που απλά παίζει το παιχνίδι του athens heart είναι καλύτερο; Ποιόν συμφέρει το μπάχαλο στο κέντρο της Αθήνας; Μήπως τα εμπορικά κέντρα, σε ένα εκ των οποίων είναι μέτοχος συγγενικό του πρόσωπο;

Ποιόν συμφέρει η ακύρωση της διπλής ανάπλασης; Μήπως το Athens heart και το River west; Όμως οι ρομαντικοί βλάκες βλέπουν αγνές κινήσεις προστασίας του περιβάλλοντος....

Να μην μιλήσουμε για το ΚΚΕ και το πως φέρεται στους εργαζόμενους του Ριζοσπάστη....ώς ο πιο στιγνός καπιταλιστής. Αλήθεια ποιός φτιάχνει το ipad της Αλέκας; Μήπως το μεγάλο κεφάλαιο που αυτή καταδικάζει; Στη δικατορία του προλεταριάτου θα μπορεί κανείς άλλος να έχει ipad; ΟΧΙ, θα το έχει αυτή εξ ονόματος του λαού!

 

 

 

Γιατί μιλάμε μόνο για ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και όχι για τα υπόλοιπα κόμματα;

 

Όταν το ΠΑΣΟΚ διόριζε και τα παιδιά του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ ήταν καλά τότε έ;

συμφωνω αλλα το πραγμα πρεπει τωρα να παει προς τ αριστερα οπωσδηηποτε αλλιως χαθηκαμε,,,αυτη ειναι η γνωμη μου φυσικα,,,η αριστερα ειναι κολλητικη θα δεις μετα τι θα γεινει σε ευρωπη γαλλια ιταλια κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω τον καημο μου??εχω θειο(αδερφο του μπαμπα μου) ο οποιος ειναι πιο πασοκ και απο το πασοκ ακομα και τωρα. αυτος και η γυναικα του και τα 2 παιδια τους ειναι βολεμενοι απο το 81 σε υπ.οικονομικων και υπεχωδε.απο περιουσια..?φτασανε επιπεδο βουλευτη. χθες ειχαν ερθει λοιπον σπιτι για επισκεψη το βραδυ και συνεχιζαν να εκθειαζουν το πασοκ και οτι καλα εκανε ο γιωργακης και μας εβαλε στο ΔΝΤ και αλλα τετοια. και που του τα χωσα ενα χερακι αλλαξε κατι ?(ειχα γυρισει απο συνταγμα και τους βρηκα σπιτι) πηρα το παιδι και πηγαμε στον αδερφο μου οπου και μειναμε το βραδυ. και τωρα το πρωι εριξα και ενα καβγα με τους γονεις μου που τον βαλανε σπιτι.με αυτον τον θειο πλακωνομαι για πολιτικα απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου. και οτι και να γινει σταση δεν αλλαζει.

 

Ε γι' αυτό λέω, με αυτούς τους ανθρώπους δεν αξίζει να ασχολούμαστε. Τσάμπα τις καρδιές μας χαλάμε. Αυτοί θα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και μέσα από το μνήμα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να γράψουμε όλα τα σκάνδαλα σε χαρτί, να τα βγάλουμε φωτοτυπία και να τους τα μοιράσουν στη Βουλή με τον επίλογο Ο ΚΟΣΜΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ!!! Επίσης πρέπει να μοιραστούν σε όλο τον κόσμο γιατί ένα 40% ακόμα λέει ότι θα ψηφίσει αυτούς τους άχρηστους!!!

Εγώ λέω να τα γράψουμε 100 φορές ο καθένας, μηπως μας μείνει και κάτι!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα το πραγμα πρεπει τωρα να παει προς τ αριστερα οπωσδηηποτε αλλιως χαθηκαμε,,,αυτη ειναι η γνωμη μου φυσικα,,,η αριστερα ειναι κολλητικη θα δεις μετα τι θα γεινει σε ευρωπη γαλλια ιταλια κλπ

εχω μια ενσταση αν μου επιτρεπεις..και το συριζα και το κκε και η δημοκρατικη αριστερα για μενα ειναι τζαμπα μαγκες. 2 1/2 χρονια κοντα τωρα, συνεχεια κοβουν απο τον κοσμο μισθους και συνταξεις, αλλα ακομα και τωρα κανεις τους δεν απαιτησε να μειωθει η βουλευτικη αποζημιωση και να κοπουν οι διπλες και τριπλες συνταξεις που παιρνουν οι βουλευτες! η γυναικα του καισαρα δεν αρκει να φαινεται τιμια , πρεπει και να ειναι!(αν θυμαμαι καλα το ρητο.. )

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΜΒΑ !!!ΚΑΤΣΕΛΗ . “ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΟΥΝ ΤΟΥΣ.... Ι Σ ΧΥΡΙΣΜΟΥΣ…

 

 

katseli_louka_megali.jpg?w=300&h=217

Bόμβα μεγατόνων της Λούκα Κατσέλη που άφησε “κάγκελο” ..πολλούς υπερασπιστές της αθλιότητας μέσα στη Βουλή!

Κατέθεσε έγγραφα φωτιά, δείχνοντας τον δρόμο στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και των άλλων κομμάτων ποιά είναι η αλήθεια!...

 

 

ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ…. (ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΗΣ Ε.Κ.Τ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ)

….ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.. (ΕΓΓΡΑΦΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ)

 

ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΤΕΘΕΣΕ Η κ ΚΑΤΣΕΛΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΑΓΩΣΑΝ ΟΙ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ !!!

Κατόπιν αυτών και για ακόμα μια φορά η κυρία Κατσέλη δήλωσε οτι δεν μπορεί να … στηριξει με την ψηφο της το νεο μνημονιο το οποιο ερχεται προς ψηφιση με τους εκβιασμούς της δήθεν εξοδου απο το ευρώ και την αδυναμία μη πληρωμής συντάξεων και μισθών!!!!

http://olympia.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ…. (ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΗΣ Ε.Κ.Τ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ)

….ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.. (ΕΓΓΡΑΦΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ)

δεν χρειαζεται να πω κατι περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι...όποιος ενημερωνόταν πραγματικά, τα ήξερε. Τα δάνεια τα παίρνουμε για να πληρώνουμε τους τοκογλύφους τους εταίρους μας, όχι γιατί δεν έχουμε για μισθούς και συντάξεις. Αυτή την καραμέλα την πιπιλάνε συνέχεια για να τρομοκρατούνε τον κόσμο και να δέχεται τα μέτρα. Από εδώ και στο εξής αυτό θα γίνεται. Το μαρτύριο της σταγόνας. Θέλετε το νέο πακέτο? Ψηφίστε τα νέα μέτρα. Και θα βουλιάζουμε στα χρέη όλο και πιο πολύ. Γιατί όχι? Αφού βλέπουν οι άνθρωποι ότι μια χαρά τους παίρνει. Αφου καθόμαστε ακόμα και τους ακούμε και τους πιστεύουμε. Αφού θα τους ξαναψηφίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ενσταση αν μου επιτρεπεις..και το συριζα και το κκε και η δημοκρατικη αριστερα για μενα ειναι τζαμπα μαγκες. 2 1/2 χρονια κοντα τωρα, συνεχεια κοβουν απο τον κοσμο μισθους και συνταξεις, αλλα ακομα και τωρα κανεις τους δεν απαιτησε να μειωθει η βουλευτικη αποζημιωση και να κοπουν οι διπλες και τριπλες συνταξεις που παιρνουν οι βουλευτες! η γυναικα του καισαρα δεν αρκει να φαινεται τιμια , πρεπει και να ειναι!(αν θυμαμαι καλα το ρητο.. )

 

 

Συμφωνω απολυτα!!!

 

Και να συμπληρωσω κατι.....

Εχετε μιλησει ποτε με ατομα τα οποια εζησαν σε χωρες με κομμουνισμο?

Ναι μεν ηταν ολοι οι φτωχοι πολιτες ιδιοι....αφου δεν υπηρχε ο ορος της ιδιοκτησιας....αλλα οι πλουσιοι κ κυβερνωντες ηταν ακομα πιο πλουσιοι μερα με τη μερα!!!Ζουσαν σε παλατια οι κυβερνωντες....κλπκλπκπΚαι παλι ο απλος λαος, στην ανεχεια ηταν!!!!

Και ναι μεν οι εργατες δουλευαν ολη τη μερα, οταν επεσε το καθεστως, επρεπε απο την τσεπη τους να πληρωσουν για να παρουν συνταξη(ενσημα πουθενα κ μια ζωη δουλεια με ενα πενιχρο μισθο).

Μην επεκταθω για υπηρεσιες, περιθαλψη κλπ....

Και τα γνωριζω απο πολυ γνωστο μου ατομο...

 

 

Οποιος κ να μας κυβερνα, την παρτη τους ολοι κοιτανε!

Αντε, προεκλογικα να υποσχεθουν κατι, απο κει κ περα.....οι 300 παντα θα χρυσοπληρωνονται κ θα μες λενε εμεις αγωνιζομαστε για εσας κ μαζι θα το παλεψουμε:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ας ζησουν κ αυτοι με 700 ευρω μισθο, ας παρουν πρωτο μισθο τα παιδια τους 400ευρω , ας σπουδασουν τα παιδια τους στο δημοσιο....γιατι οι κυριοι απο βρεφηκο στα ιδιωτικα στελνουν τα παιδια τους κ τα σπουδαζουν στο Χαρβαρντ....κ οι αριστεροι, ε?αυτο ειναι το γελοιο!!!!!!!!!ποιος αγωνιζεται για το λαο, αν ζει στη χλιδα????????Ξερουν πως ειναι να ζεις με 700 ευρω κ να εχεις κ δανεια???????

 

Αφηστε που στο ποθεν εσχες των βουλευτων ολοι εχουν απο υπερογκα μεχρι κανονικα εισοδηματα(αυτα που φαινονται λεμε, ε?), ποιος ειπε, εγω δεν θελω μισθο κλπ να πανε σε μια φτωχη οικογενεια....

Link to comment
Share on other sites

Φώναξε πολίτης από το θεωρείο της Βουλής και τον πέταξαν έξω

 

 

tromaktiko58.jpgΆμεσα κινητοποιήθηκε η φρουρά της Βουλής και πλησίασαν τον πολίτη και τον απομάκρυναν με ιδιαίτερα επιθετικό τρόπο...

[/url]

 

 

 

 

 

 

tromaktiko59.jpg

 

 

tromaktiko.gr

 

 

 

Η δημοκρατία σε μεγάλες στιγμές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To 18% δηλαδή του Κουβέλη είναι εντάξει;

Έχει ο Κουβέλης κάποια πολιτική για την οικονομία , την παιδεία, την άμυνα, την επιχειρηματικότητα; Ποιές οι αρχές του κόμματος;

Το 12% του Τσίπρα που απλά παίζει το παιχνίδι του athens heart είναι καλύτερο; Ποιόν συμφέρει το μπάχαλο στο κέντρο της Αθήνας; Μήπως τα εμπορικά κέντρα, σε ένα εκ των οποίων είναι μέτοχος συγγενικό του πρόσωπο;

Ποιόν συμφέρει η ακύρωση της διπλής ανάπλασης; Μήπως το Athens heart και το River west; Όμως οι ρομαντικοί βλάκες βλέπουν αγνές κινήσεις προστασίας του περιβάλλοντος....

Να μην μιλήσουμε για το ΚΚΕ και το πως φέρεται στους εργαζόμενους του Ριζοσπάστη....ώς ο πιο στιγνός καπιταλιστής. Αλήθεια ποιός φτιάχνει το ipad της Αλέκας; Μήπως το μεγάλο κεφάλαιο που αυτή καταδικάζει; Στη δικατορία του προλεταριάτου θα μπορεί κανείς άλλος να έχει ipad; ΟΧΙ, θα το έχει αυτή εξ ονόματος του λαού!

 

Γιατί μιλάμε μόνο για ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και όχι για τα υπόλοιπα κόμματα;

 

Όταν το ΠΑΣΟΚ διόριζε και τα παιδιά του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ ήταν καλά τότε έ;

 

 

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε μια υποτιθέμενα δημοκρατική χώρα έχεις εδώ και τρεις μήνες (και ποιος ξέρει για πόσους ακόμα) πρωθυπουργό και κυβέρνηση ΜΗ εκλεγμένα από τους πολίτες, αφού προσπαθουν να μας πείσουν πως το μόνο δικαίωμά μας πια (οι εκλογές), θα είναι καταστροφικό (no comments)... για ποια δημοκρατία μιλάμε???

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα το πραγμα πρεπει τωρα να παει προς τ αριστερα οπωσδηηποτε αλλιως χαθηκαμε,,,αυτη ειναι η γνωμη μου φυσικα,,,η αριστερα ειναι κολλητικη θα δεις μετα τι θα γεινει σε ευρωπη γαλλια ιταλια κλπ

 

Να με συμπαθάς αλλά δεν θέλω καθόλου να πάει προς τα αριστερά το πράγμα, γιατί:.

1. θέλω ατομική ιδιοκτησία. Ποιό αριστερό κόμμα είναι υπέρ της ατομικής ιδιοκτησίας; Το ΚΚΕ δεν είναι. Τα άλλα αριστερά κόμματα δεν λένε καθαρά τι θέλουν

2. ΔΕΝ θέλω άλλο κράτος. Είδαμε ο κρατισμός που μας έφερε. Τι λένε τα αριστερά κόμματα; Περισσότερο κράτος. Όχι απλά περισσότερο κοινωνικό κράτος, αλλά περισσότερους κρατικούς υπαλλήλους. Εγώ λοιπόν θεωρώ ότι μπορείς να έχεις μια χαρά κοινωνικό κράτος με πολύ λίγους κρατικούς υπαλλήλους. Το ΚΚΕ μαλιστα λέει απλά κρατικοποίηση των πάντων. Συγνώμη αλλά το φρούτο αυτό το είχανε δοκιμάσει στις ανατολικές χώρες. Εκεί ο κόσμος πεινούσε.

3. ΘΕΛΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Άσχετα με το τί φωνάζουν τα αριστερά κόμματα, ΔΕΝ θέλουν δημοκρατία. Το ΚΚΕ καθαρά λέει ότι πρέπει να έχουμε δικατορία του προλεταριάτου, άρα καμία δημοκρατία, ελευθερία έκφρασης κτλ. Άλλωστε φαίνεται πόσο δημοκρατικά αντιμετωπίζει το ΠΑΜΕ τα θέματα. Τα άλλα αριστερά κόμματα τα μασάνε. Τι θέλει ο Τσίπρας άν βγεί πρωθυπουργός; Θα καταλύσει το δημοκρατικό πολίτευμα;

4. Ποιά η θέση των αριστερών κομμάτων για την φοροδιαφυγή, τη φορολογία εισοδήματος, τους έμμεσους φόρους, την επιχειρηματικότητα, την ιδιωτική πρωτοβουλία, την αειφόρο ανάπτυξη, την πράσινη ανάπτυξη (δεν αναφέρομαι στα συνθήματα....έχουν οι οικολόγοι πολιτική για την εγχώρια παραγόμενη βιομάζα, ή θέλουν εισαγώμενα φωτοβολταϊκά; )

5. Ποιά η αριστερή πολιτική για την υγεία; Γιατί το "Johns Hopkings" από το οποίο προέρχονται ένα σωρό επιτεύγματα είναι ιδιωτικό; Που πάνε οι αριστεροί όταν έχουν πρόβλημα; Στο ΕΣΥ ή μήπως στα ιδιωτικά νοσοκομεία των ΒΠ; Προφανως το ΕΣΥ είναι για τους άλλους....Το αποτέλεσμα της αριστερής πολιτικής του ΠΑΣΟΚ είναι το ΕΣΥ, ας μην οτ ξεχνάμε.

6. Ποιά η πολιτική για τις συντάξεις των αριστερών κομμάτων; Είναι δίκαιο να παίρνουν όλοι την ίδια σύνταξη; Εγώ το βρίσκω άδικο. Όποιος πληρώνει εισφορές να παίρνει και σύνταξη. Δεν πληρώνεις εισφορές γιατί είσαι φοροφυγάς, να μην πάρεις σύνταξη.

7. Ποιά η πολιτική των αριστερών κομμάτων για την παιδεία; Γιατί στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία; Σαφώς και αν όλα τα σχολεία ήταν όπως η παλιά Σχολή Αναβρύτων, τότε δεν θα είχαμε ανάγκη τα ιδιωτικά σχολεία. Ποιά η πολιτική για τα Πανεπιστήμια; Γιατί να απαγορεύονται τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια εντός του Ελλαδικού χώρου, τη στιγμή που ένα σωρό γιαλαντζί κουμουνιστές σπουδάζουν στην Αγγλία;

8. Ποιά η πολιτική των αριστερών κομμάτων για την μετανάστευση. Θα πρέπει να αφήνουμε τους λαθρομετανάστες να εγκληματούν, να παίρνουν τις δουλειές με μαύρη εργασία, να κανουν διακίνηση ναρκωτικών; Ποιά η πολιτική για το trafficking που πάει μαζί με τους λαθρομετανάστες; Μήπως κάποια στιγμή τα αριστερά κόμματα πρέπει να σοβαρευτούν και να ενδιαφερθούν και για τους Έλληνες; Μετά όμως μας φταίει η Χρυσή Αυγή που πουλάει προστασία στην περιοχή του Αγ. Παντελεήμονα. Γιατί το ΠΑΜΕ ή ο ΣΥΡΙΖΑ δεν προστατεύουν τους Έλληνες αλλά τους λαθρομετανάστες;

 

Έχουμε όλοι την πιπίλα "πρέπει να πάει αριστερα"

Για καθίστε να δείτε τι σημαίνει αυτό πρώτα και μετά να τα λέτε.

 

Γνήσιος αριστερός σημαίνει ότι δεν ξέρει η έννοια "δικό μου" σε τίποτα, αυτό θέλετε; Αν ναι ξεκινείστε να ζείτε εσείς έτσι πρώτα.

 

Α και να μην συγκρίνουμε τους δικούς μας αριστερούς με τους αριστερούς των άλλων χωρών. Και ο Χριστόφιας κουμμουνιστής λέει ότι είναι, αλλά είναι πιο δεξιός από την Χρυσή Αυγή. Ξέρετε γιατί; Γιατί βάζει πάνω απ όλα το συμφέρον των Κυπρίων και όχι των λαθρομεταναστών.

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθάς αλλά δεν θέλω καθόλου να πάει προς τα αριστερά το πράγμα, γιατί:.

1. θέλω ατομική ιδιοκτησία. Ποιό αριστερό κόμμα είναι υπέρ της ατομικής ιδιοκτησίας; Το ΚΚΕ δεν είναι. Τα άλλα αριστερά κόμματα δεν λένε καθαρά τι θέλουν

2. ΔΕΝ θέλω άλλο κράτος. Είδαμε ο κρατισμός που μας έφερε. Τι λένε τα αριστερά κόμματα; Περισσότερο κράτος. Όχι απλά περισσότερο κοινωνικό κράτος, αλλά περισσότερους κρατικούς υπαλλήλους. Εγώ λοιπόν θεωρώ ότι μπορείς να έχεις μια χαρά κοινωνικό κράτος με πολύ λίγους κρατικούς υπαλλήλους. Το ΚΚΕ μαλιστα λέει απλά κρατικοποίηση των πάντων. Συγνώμη αλλά το φρούτο αυτό το είχανε δοκιμάσει στις ανατολικές χώρες. Εκεί ο κόσμος πεινούσε.

3. ΘΕΛΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Άσχετα με το τί φωνάζουν τα αριστερά κόμματα, ΔΕΝ θέλουν δημοκρατία. Το ΚΚΕ καθαρά λέει ότι πρέπει να έχουμε δικατορία του προλεταριάτου, άρα καμία δημοκρατία, ελευθερία έκφρασης κτλ. Άλλωστε φαίνεται πόσο δημοκρατικά αντιμετωπίζει το ΠΑΜΕ τα θέματα. Τα άλλα αριστερά κόμματα τα μασάνε. Τι θέλει ο Τσίπρας άν βγεί πρωθυπουργός; Θα καταλύσει το δημοκρατικό πολίτευμα;

4. Ποιά η θέση των αριστερών κομμάτων για την φοροδιαφυγή, τη φορολογία εισοδήματος, τους έμμεσους φόρους, την επιχειρηματικότητα, την ιδιωτική πρωτοβουλία, την αειφόρο ανάπτυξη, την πράσινη ανάπτυξη (δεν αναφέρομαι στα συνθήματα....έχουν οι οικολόγοι πολιτική για την εγχώρια παραγόμενη βιομάζα, ή θέλουν εισαγώμενα φωτοβολταϊκά;)

5. Ποιά η αριστερή πολιτική για την υγεία; Γιατί το "Johns Hopkings" από το οποίο προέρχονται ένα σωρό επιτεύγματα είναι ιδιωτικό; Που πάνε οι αριστεροί όταν έχουν πρόβλημα; Στο ΕΣΥ ή μήπως στα ιδιωτικά νοσοκομεία των ΒΠ; Προφανως το ΕΣΥ είναι για τους άλλους....Το αποτέλεσμα της αριστερής πολιτικής του ΠΑΣΟΚ είναι το ΕΣΥ, ας μην οτ ξεχνάμε.

6. Ποιά η πολιτική για τις συντάξεις των αριστερών κομμάτων; Είναι δίκαιο να παίρνουν όλοι την ίδια σύνταξη; Εγώ το βρίσκω άδικο. Όποιος πληρώνει εισφορές να παίρνει και σύνταξη. Δεν πληρώνεις εισφορές γιατί είσαι φοροφυγάς, να μην πάρεις σύνταξη.

7. Ποιά η πολιτική των αριστερών κομμάτων για την παιδεία; Γιατί στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία; Σαφώς και αν όλα τα σχολεία ήταν όπως η παλιά Σχολή Αναβρύτων, τότε δεν θα είχαμε ανάγκη τα ιδιωτικά σχολεία. Ποιά η πολιτική για τα Πανεπιστήμια; Γιατί να απαγορεύονται τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια εντός του Ελλαδικού χώρου, τη στιγμή που ένα σωρό γιαλαντζί κουμουνιστές σπουδάζουν στην Αγγλία;

 

Έχουμε όλοι την πιπίλα "πρέπει να πάει αριστερα"

Για καθίστε να δείτε τι σημαίνει αυτό πρώτα και μετά να τα λέτε.

 

Γνήσιος αριστερός σημαίνει ότι δεν ξέρει η έννοια "δικό μου" σε τίποτα, αυτό θέλετε; Αν ναι ξεκινείστε να ζείτε εσείς έτσι πρώτα.

 

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε μια υποτιθέμενα δημοκρατική χώρα έχεις εδώ και τρεις μήνες (και ποιος ξέρει για πόσους ακόμα) πρωθυπουργό και κυβέρνηση ΜΗ εκλεγμένα από τους πολίτες, αφού προσπαθουν να μας πείσουν πως το μόνο δικαίωμά μας πια (οι εκλογές), θα είναι καταστροφικό (no comments)... για ποια δημοκρατία μιλάμε???

 

Μια χαρά εκλεγμένη είναι η κυβέρνηση. Οι 300 εκλέχτηκαν με σταυρό προτίμησης. Από τη μια δεν θέλουμε τον βουλευτή πρόβατο, από την άλλη μας πειράζει που οι 300 μια φορά βγήκαν από τα μαντριά των κομμάτων τους. Ανθρώπους ψηφίζουμε, όχι πρόβατα

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι εν έτη 2012 στην Ελλάδα, τα κόμματα της βουλής διαφέρουν μεταξύ τους μόνο στο ιδεολογικό background. Στην πράξη και στην πολιτική τους είναι όλοι ίδιοι. Καινούργιες (σοβαρές) προτάσεις δεν βλέπω, άρα... τι???

 

Εγώ λέω φέτος να ψηφίσω ένα μικρό κομματάκι... θα ψηφίσω πασοκ! :mrgreen:

 

(Για τα διασκεδάσουμε το χάλι μας...)

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εκλεγμένη είναι η κυβέρνηση. Οι 300 εκλέχτηκαν με σταυρό προτίμησης. Από τη μια δεν θέλουμε τον βουλευτή πρόβατο, από την άλλη μας πειράζει που οι 300 μια φορά βγήκαν από τα μαντριά των κομμάτων τους. Ανθρώπους ψηφίζουμε, όχι πρόβατα

 

Δεν το εννοούσα έτσι, σ΄αυτό που λες έχεις δίκιο. Απλά δεν μου άρεσε ο τρόπος που μας κατσίκωσαν την κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας". Εγώ πάντως σίγουρα ποτέ δεν ψήφισα πρόβατα...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...