Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί ευθύνης...


ζώπυρον

Recommended Posts

Και ο Χριστόφιας κουμμουνιστής λέει ότι είναι, αλλά είναι πιο δεξιός από την Χρυσή Αυγή. Ξέρετε γιατί; Γιατί βάζει πάνω απ όλα το συμφέρον των Κυπρίων και όχι των λαθρομεταναστών.

 

για ολα τα παραπανω δεν θα σχολιασω, καθεις εχει τις αποψεις του φυσικα, ατεκμηριωτες, τεκμηριωμενες , κουτσες στραβες δεν εχει σημασια.

 

η χρυση αυγη ομως δεν ειναι δεξια. ειναι ψυχανωμαλοι φασιστες δολοφονοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 261
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Bρε κοριτισα ζητω συγνωμη καταρχην γιατι δεν διαβασα ολες τις απαντησεις σας. Αφου μιλαμε για ευθυνες να μιλησουμε λιγο και για τις δικες μας που επαναλαμβανουμε ΕΜΕΙΣ την ιστορια. ΕΜΕΙΣ τους εχουμε αφησει να ασυδωσουν επανω μας γιατι εμεις ψηφιζουμε παντα αυτους τους 2. Τωρα ΠΑΛΙ η ιστορια θα επαναληφθει. ΠΑΛΙ θα βγει η Ν.Δ μετα παλι θα βγει το ΠΑΣΟΚ, μετα παλι θα βγει η Ν.Δ μετα παλι το ΠΑΣΟΚ και παει λεγοντας............. εχω θυμωνω και με εμας εμεις που τα με τα ξερα μας χερια βαζουμε τα ιδια ψηφοδελτια στο φακελο και δεν βαζουμε τιποτα αλλο. ΕΜΕΙΣ . ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΙΣΤΕΡΗ ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΑ ΟΥΤΕ ΚΕΝΤΡΩΑ ΔΕΝ με εκφραζει ΤΙΠΟΤΑ και πιστευω οτι η πλειψοφια συμφωνει μαζι μου . ΔΕΝ υπαρχει τιποτα που να μας εκφραζει αντιθετα εκβιαστικα συμβιβαζομαστε . ΓΙΑΤΙ? Αυτο πρεπει να αλλαξει , πρεπει να ερθουν καινουργιοι ανθρωποι , με καινουργιες ιδεες, ελπιδες, οραματα οχι αυτες οι καρικατουρες που μας παιζουν στο ονομα της ΄΄ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ΄΄ , καταρχην την δημοκρατια την εχουν μολυνει και μονο που την βαζουν στο στομα τους , αφου στο ονομα της εχουν φαει και εχουν πιει παρα πολυ !

Link to comment
Share on other sites

για ολα τα παραπανω δεν θα σχολιασω, καθεις εχει τις αποψεις του φυσικα, ατεκμηριωτες, τεκμηριωμενες , κουτσες στραβες δεν εχει σημασια.

 

η χρυση αυγη ομως δεν ειναι δεξια. ειναι ψυχανωμαλοι φασιστες δολοφονοι.

 

Ωραία ας το ανασκευάσω, θα τοποθετήσω λοιπόν το ΑΚΕΛ πιο δεξιά από το ΛΑΟΣ σε ότι αφορά το οικονομικό τους πρόγραμμα και τη μεταναστευτική πολιτική.

 

ΥΓ. Όλα τα άκρα είναι όπως λες, ακροδεξιοί και ακροαριστεροί.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη διάθεση του οποιουδήποτε να κάνω συζήτηση και κριτική για την όποια ιδεολογία του όποιου κόμματος, ακόμα και στην Κύπρο. Απ' όσα γνωρίζω βέβαια κι απ' όσο μου επιτρέπει η προσωπική μου ερμηνεία των εννοιών και των καταστάσεων.

 

Όμως το θέμα μας τώρα δεν είναι αυτό. Γιατί τα μικρά κόμματα (που συζητάτε στα τελευταία ποστ) δεν κυβερνούν κι αν ακόμα κυβερνήσουν, πιστεύω πως η βασική τους ιδεολογία θα διαφοροποιηθεί (και θετικά και αρνητικά). Γιατί δεν έχει σημασία μόνο ποιά είναι η κοσμοθεωρία σου αλλά και σε ποιά χώρα την κάνεις πράξη, υπό ποιές συνθήκες, με ποιές γενικότερες συγκυρίες.

 

Εξάλλου, ποιό κόμμα απ' ΟΛΑ αυτά που γνωρίζουμε έχει συνάφεια μεταξύ θεωρίας και πράξης? Και ποιό προτεινόμενο πολιτικό μοντέλο είναι ρεαλιστικό και βιώσιμο?

Τεράστια συζήτηση που θα μπορούσαμε να κάνουμε επί μέρες.

 

Μην απεραντολογούμε, ο καθένας από τη δική του κομματική βάση. Τελειώσανε αυτά. Είναι πολυτέλειες για τους καιρούς που ζούμε. Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται. Εδώ που μας έφτασαν - με κύρια ευθύνη δική τους - οι πλειοψηφίες.

Link to comment
Share on other sites

Tι γίνεται τώρα? Καλή ερώτηση...τώρα θα ισχύει το ''βοηθα με να σε βοηθώ ν'ανεβούμε το βουνό''.Να αλλάξουμε συνήθειες για να αλλάξει η κατάσταση...πχ τα φακελάκια στους γιατρούς να μην θεωρούνται πλεον αυτονόητα...πρώτα από εμάς και μετά από εκείνους.Να μάθουμε να επιλέγουμε και να έχουμε αντίληψη γιατί εκτός από τα δικά μου τα παιδιά θα έχω ευθύνη και για τα δικά σου, του γείτονα κτλ.Ας ξεκινήσουμε να δομούμε εμείς σωστά την κοινωνία όσο χάλια και αν είναι.Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στη διάθεση του οποιουδήποτε να κάνω συζήτηση και κριτική για την όποια ιδεολογία του όποιου κόμματος, ακόμα και στην Κύπρο. Απ' όσα γνωρίζω βέβαια κι απ' όσο μου επιτρέπει η προσωπική μου ερμηνεία των εννοιών και των καταστάσεων.

 

Όμως το θέμα μας τώρα δεν είναι αυτό. Γιατί τα μικρά κόμματα (που συζητάτε στα τελευταία ποστ) δεν κυβερνούν κι αν ακόμα κυβερνήσουν, πιστεύω πως η βασική τους ιδεολογία θα διαφοροποιηθεί (και θετικά και αρνητικά). Γιατί δεν έχει σημασία μόνο ποιά είναι η κοσμοθεωρία σου αλλά και σε ποιά χώρα την κάνεις πράξη, υπό ποιές συνθήκες, με ποιές γενικότερες συγκυρίες.

 

Εξάλλου, ποιό κόμμα απ' ΟΛΑ αυτά που γνωρίζουμε έχει συνάφεια μεταξύ θεωρίας και πράξης? Και ποιό προτεινόμενο πολιτικό μοντέλο είναι ρεαλιστικό και βιώσιμο?

Τεράστια συζήτηση που θα μπορούσαμε να κάνουμε επί μέρες.

 

Μην απεραντολογούμε, ο καθένας από τη δική του κομματική βάση. Τελειώσανε αυτά. Είναι πολυτέλειες για τους καιρούς που ζούμε. Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται. Εδώ που μας έφτασαν - με κύρια ευθύνη δική τους - οι πλειοψηφίες.

 

Τα μικρά κόμματα αν θέλουν να γίνουν πλειοψηφία πρέπει να μας πουν πως θα κυβερνήσουν την Ελλάδα. Όσο δεν το λένε, είναι λαμόγια που θέλουν να ζούν παρασιτικά δίπλα στα 2 μεγάλα κόμματα

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά κόμματα αν θέλουν να γίνουν πλειοψηφία πρέπει να μας πουν πως θα κυβερνήσουν την Ελλάδα. Όσο δεν το λένε, είναι λαμόγια που θέλουν να ζούν παρασιτικά δίπλα στα 2 μεγάλα κόμματα

συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά κόμματα αν θέλουν να γίνουν πλειοψηφία πρέπει να μας πουν πως θα κυβερνήσουν την Ελλάδα. Όσο δεν το λένε, είναι λαμόγια που θέλουν να ζούν παρασιτικά δίπλα στα 2 μεγάλα κόμματα

ΟΛΑ τα μικρά κόμματα έχουν προγράμματα. Αν δεν σου κάνουν εσένα ή εμένα, αυτό είναι άλλη ιστορία. Και δεν συνεχίζω άλλο αυτή την κουβέντα - όχι γιατί δεν έχω άποψη αλλά - γιατί δεν θα παίξω ούτε το χαρτί του δικομματισμού ούτε το χαρτί της αποχής/λευκού ούτε της υποβολιμαίας ηττοπάθειας τύπου "όλοι ίδιοι είναι", οπότε ας χορέψουμε τον χορό του Ζαλόγγου κι ευχαριστημένοι να είμαστε.

Βάζε βάζε φρένο στους μεγάλους ψηφίζοντας τους μικρούς, όλο και θα ξεκαθαρίζει το κομματικό σκηνικό και θα βρεθεί κάποια στιγμή χώρος για υγιείς πολιτικούς.

Άσε που το θέμα μας εδώ - επαναλαμβάνω είναι η ευθύνη των πλειοψηφιών. Για όλους υπάρχουν ράμματα αλλά - προς το παρόν - θ' ασχοληθώ μ' αυτούς που κόβουν και ράβουν την ζωή μου με τις υπογραφές τους.

 

Συμφωνώ. Ας το προσπαθήσουμε τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα μικρά κόμματα έχουν προγράμματα. Αν δεν σου κάνουν εσένα ή εμένα, αυτό είναι άλλη ιστορία. Και δεν συνεχίζω άλλο αυτή την κουβέντα - όχι γιατί δεν έχω άποψη αλλά - γιατί δεν θα παίξω ούτε το χαρτί του δικομματισμού ούτε το χαρτί της αποχής/λευκού ούτε της υποβολιμαίας ηττοπάθειας τύπου "όλοι ίδιοι είναι", οπότε ας χορέψουμε τον χορό του Ζαλόγγου κι ευχαριστημένοι να είμαστε.

Βάζε βάζε φρένο στους μεγάλους ψηφίζοντας τους μικρούς, όλο και θα ξεκαθαρίζει το κομματικό σκηνικό και θα βρεθεί κάποια στιγμή χώρος για υγιείς πολιτικούς.

Άσε που το θέμα μας εδώ - επαναλαμβάνω είναι η ευθύνη των πλειοψηφιών. Για όλους υπάρχουν ράμματα αλλά - προς το παρόν - θ' ασχοληθώ μ' αυτούς που κόβουν και ράβουν την ζωή μου με τις υπογραφές τους.

 

 

Συμφωνώ. Ας το προσπαθήσουμε τουλάχιστον.

 

Δλδ για να μην μας κυβερνάνε οι μεγάλοι ανίκανοι, ας δώσουμε την ευκαιρία να μας κυβερνήσουν και οι μικροί ανίκανοι;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα μικρά κόμματα έχουν προγράμματα. Αν δεν σου κάνουν εσένα ή εμένα, αυτό είναι άλλη ιστορία. Και δεν συνεχίζω άλλο αυτή την κουβέντα - όχι γιατί δεν έχω άποψη αλλά - γιατί δεν θα παίξω ούτε το χαρτί του δικομματισμού ούτε το χαρτί της αποχής/λευκού ούτε της υποβολιμαίας ηττοπάθειας τύπου "όλοι ίδιοι είναι", οπότε ας χορέψουμε τον χορό του Ζαλόγγου κι ευχαριστημένοι να είμαστε.

Βάζε βάζε φρένο στους μεγάλους ψηφίζοντας τους μικρούς, όλο και θα ξεκαθαρίζει το κομματικό σκηνικό και θα βρεθεί κάποια στιγμή χώρος για υγιείς πολιτικούς.

.

 

Aυτό είναι. Το να κατηγορούμε και να βρίζουμε είναι το μόνο εύκολο, όλοι γνωρίζουμε τις πταίει. Ακόμα ευκολότερο το να πιάνουμε το μανιάτικο μοιρολόι. Αλλά το ζήτημα είναι...έχει κάποιος να αντιπροτείνει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέει η ζώπυρον, και σε άλλα θρεντ, κι εγώ? Κάτι χειροπιαστό, κάτι που να μπορούμε να κάνουμε για να προσπαθήσουμε, έστω, να δείξουμε τη διαφωνία μας? Παρακαλώ αν έχει σκεφτεί κάτι διαφορετικό κάποιος, να το μοιραστεί μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δλδ για να μην μας κυβερνάνε οι μεγάλοι ανίκανοι, ας δώσουμε την ευκαιρία να μας κυβερνήσουν και οι μικροί ανίκανοι;

 

Ωραία, να μην κάνουμε τίποτα από τα δύο. Πες μας τι πρέπει, κατά τη γνώμη σου, να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να μην μας κυβερνάνε οι μεγάλοι ανίκανοι, ας δώσουμε την ευκαιρία να μας κυβερνήσουν και οι μικροί ανίκανοι;

Ήμουνα ξεκάθαρη στο τι είπα - σ' αυτό το μήνυμα αλλά και στα προηγούμενα μου, σ' αυτό το θέμα αλλά και σε όλα τα σχετικά θέματα μ' αυτό.

 

Aυτό είναι. Το να κατηγορούμε και να βρίζουμε είναι το μόνο εύκολο, όλοι γνωρίζουμε τις πταίει. Ακόμα ευκολότερο το να πιάνουμε το μανιάτικο μοιρολόι. Αλλά το ζήτημα είναι...έχει κάποιος να αντιπροτείνει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέει η ζώπυρον, και σε άλλα θρεντ, κι εγώ? Κάτι χειροπιαστό, κάτι που να μπορούμε να κάνουμε για να προσπαθήσουμε, έστω, να δείξουμε τη διαφωνία μας? Παρακαλώ αν έχει σκεφτεί κάτι διαφορετικό κάποιος, να το μοιραστεί μαζί μας.

Συμφωνώ και περιμένω τις προτάσεις με αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, να μην κάνουμε τίποτα από τα δύο. Πες μας τι πρέπει, κατά τη γνώμη σου, να κάνουμε.

 

Υπάρχει το απτό παράδειγμα της Ιταλίας. Τεχνοκράτες μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα...

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να κλείσει η Βουλή και να απαγορευτεί σε όλους τους υφιστάμενους να ξαναδηλώσουν υποψήφιοι... είναι όλοι συμμέτοχοι και συνένοχοι, ανεξαρτήτως παράταξης.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το απτό παράδειγμα της Ιταλίας. Τεχνοκράτες μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα...

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να κλείσει η Βουλή και να απαγορευτεί σε όλους τους υφιστάμενους να ξαναδηλώσουν υποψήφιοι... είναι όλοι συμμέτοχοι και συνένοχοι, ανεξαρτήτως παράταξης.

 

Κι ο Παπαδήμος τι είναι? Τεχνοκράτης που τον βάλανε να μας κυβερνήσει, μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα! Τα είδαμε τα χαϊρια του...

 

Προσωπικά, φίλη kinkajoujou, κι εγώ θα προτιμούσα πολλά πράγματα. :evil: Πολλά και καταλυτικά. Αλλά εδώ μιλάμε για λύσεις που να στηρίζονται από πλαίσιο νόμου στην Ελλάδα. Αυτό που προτιμάς δεν επιτρέπεται από το Σύνταγμα. Κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κι ο Παπαδήμος τι είναι? Τεχνοκράτης που τον βάλανε να μας κυβερνήσει, μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα! Τα είδαμε τα χαϊρια του...

 

Προσωπικά, φίλη kinkajoujou, κι εγώ θα προτιμούσα πολλά πράγματα. :evil: Πολλά και καταλυτικά. Αλλά εδώ μιλάμε για λύσεις που να στηρίζονται από πλαίσιο νόμου στην Ελλάδα. Αυτό που προτιμάς δεν επιτρέπεται από το Σύνταγμα. Κάτι άλλο?

 

O Παπαδήμος και ο κάθε Παπαδήμος τεχνοκράτης δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτή τη στιγμή, όταν είναι υποχρεωμένος να συνεργάζεται με το υπάρχον πολιτικό σύστημα, το οποίο είναι σάπιο από τη ρίζα του. Αν μπορούσε να λειτουργήσει ελεύθερα, δεν θα έκοβε πιστεύεις τους μισθούς και τις παροχές των βουλευτών; Αλλά προφανώς πιέζεται από αλλού... όταν υποχρεώνεσαι να συνυπάρξεις σε κυβέρνηση με το Τζουτζούκο και το Βορίδη και τα άλλα καλόπαιδα, τι μπορείς να πράξεις; τα χέρια σου είναι δεμένα.

 

Αυτό που εννοώ όταν λέω τεχνοκράτες είναι όχι απαραίτητα σε συνεργασία με τους τωρινούς πολιτικούς, αλλά να αναλάβει κάθε ένας κάποιο τομέα ευθύνης και να εργαστεί για αυτόν, χωρίς παρεμβολές από τους πολιτικούς.

 

Όσο για το Σύνταγμα, γι' αυτό υπάρχει, για να τροποποιείται... Δεν είναι και οι 10 εντολές γραμμένες σε πλάκες!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μικρά κόμματα αν θέλουν να γίνουν πλειοψηφία πρέπει να μας πουν πως θα κυβερνήσουν την Ελλάδα. Όσο δεν το λένε, είναι λαμόγια που θέλουν να ζούν παρασιτικά δίπλα στα 2 μεγάλα κόμματα

 

 

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες!

 

Αλλα, κ να μας πουν πως θα κυβερνησουν κλπκλπκλπ, το θεμα ειναι πως τοσα χρονια, ολοι στα λογια καλοι ειναι.....στην πραξη ομως:confused::confused::confused:...αχ κ το κακο ειναι οτι εμεις παντα την π΄ληρωνουμε κ θα την πληρωνουμε.

Σιγουρα κ εμεις εχουμε μεγαλο μεριδιο ευθυνης που επιλεξαμε αυτους τους ανθρωπους, που τους εμπιστευτηκαμε...(αλλα οκ δινουμε την ψηφο--ποιος φανταζοταν ομως τη διαφθορα κ τη σαπιλα του συστηματος)

Τωρα ομως, τα γνωριζουμε....

Και τωρα ειμαι τοσο μα τοσο μπερδεμενη.....

Τωρα αποκαλυφθηκαν τοσα....

Και πλησιαζουν εκλογες κ σκεφτομαι....

Τι να ψηφισω?

Ακυρο η λευκο παει στο πρωτο κομμα(σιγα μην τους δωσω τη ψηφο μου)

Απο την αλλη, κανενα κομμα δεν με εκφραζει...(ουτε μεγαλο, ουτε μικρο)

Πως να δεχτω να με αντιπροσωπευει ενα κομμα-πολιτικος αρχηγος-βουλευτες ----που σε καμια περιπτωση δεν γνωριζουν τα δικα μου προβληματα---

 

Ας ζησει ενας πολιτικος αρχηγος, η βουλευτης εστω, με τα 700ευρω, με δανεια κ παιδια, με τις αυξησεις της ΔΕΗ,με το χαρατσι, την μειωση αφορολογητου κ τα τεκμηρια, την εκτακτη εισφορα που πλεον εγινε τακτικη κλπκλπκππ κ ας ερθουν μετα κ να πουν οι θυσιες μας θα πιασουν τοπο......ναι ο λαος κανει θυσιες.....αυτοι τι θυσιαζουν?????

 

Η εκεινοι, που εχουν εξασφαλισει μεχρι κ τα εγγονια τους, κ μας λενε καλυτερη η πτωχευση...(εξω απ'το χορο)....με ανεργια πανω απο 20% σημερα, κ σε μια ενδεχομενη(που αναμενομενη πλεον θα ελεγα) πτωχευση, φανταστειτε ποσο θα ανεβει η ανεργια....κ αν δεν υπαρχουν δουλειες πως θα ζησουμε?με τι???

 

Σιγουρα φταιμε κ εμεις, φταινε ομως κ εκεινοι.

Που δεν κανουν τις απαιτουμενες μεταρρυθμισεις, φοβουμενοι το πολιτικο κοστος....

Που δεν κανουν περικοπες στις δικες τους απολαβες(κ αν κανουν θα ειναι ψιχουλα)...μονο στα εισοδηματα του λαου...

Που πατανε στα ονειρα μας...

Με πειραζει που μου στερησαν χρηματα απο το μισθο μου, αλλα περισσοτερο που μου στερουν τα ονειρα μου και αυτο ποναει πιο πολυ ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Παπαδήμος είναι ο αγνός τεχνοκράτης που δεν ήξερε που έμπλεκε και τώρα το σάπιο πολιτικό ύστημα που δεν γνώριζε και δεν ήταν μέρος του... τον πιέζει να κάνει πράγματα που αυτός δεν θέλει αλλά πρέπει να τα κάνει, για το καλό της πατρίδας του... για την ευημερία του τόπου... και την ομόνοια των Ελλήνων??? Θα τρελαθούμε εδώ μέσα? Έχετε διαβάσει το βιογραφικό του? Έχετε παρακολουθήσει την πορεία του?

 

Εντωμεταξύ, μέχρι να τροποποιηθεί το Σύνταγμα (αν κι όταν), τι κάνουμε? Και πως θα ζητήσει τροποποίηση η παρούσα βουλή? Ποιοί την θέλουν? Σε πόσο χρόνο θα γίνει?

 

Εντάξει, πάω για ύπνο - καθ' ότι και άυπνη - μπας και δω κανά καλύτερο όνειρο.

Link to comment
Share on other sites

O Παπαδήμος και ο κάθε Παπαδήμος τεχνοκράτης δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτή τη στιγμή, όταν είναι υποχρεωμένος να συνεργάζεται με το υπάρχον πολιτικό σύστημα, το οποίο είναι σάπιο από τη ρίζα του. Αν μπορούσε να λειτουργήσει ελεύθερα, δεν θα έκοβε πιστεύεις τους μισθούς και τις παροχές των βουλευτών; Αλλά προφανώς πιέζεται από αλλού... όταν υποχρεώνεσαι να συνυπάρξεις σε κυβέρνηση με το Τζουτζούκο και το Βορίδη και τα άλλα καλόπαιδα, τι μπορείς να πράξεις; τα χέρια σου είναι δεμένα.

 

Αυτό που εννοώ όταν λέω τεχνοκράτες είναι όχι απαραίτητα σε συνεργασία με τους τωρινούς πολιτικούς, αλλά να αναλάβει κάθε ένας κάποιο τομέα ευθύνης και να εργαστεί για αυτόν, χωρίς παρεμβολές από τους πολιτικούς.

 

Όσο για το Σύνταγμα, γι' αυτό υπάρχει, για να τροποποιείται... Δεν είναι και οι 10 εντολές γραμμένες σε πλάκες!

 

Επαναλαμβάνω, μιλάμε για λυσεις πρακτικά εφαρμόσιμες στην παρούσα φάση και κατάσταση που βρισκόμαστε. Έναν ρημάδη Παπαδήμο, θυμάσαι πόσες μέρες τον ψάχναμε? Σκέψου να προσπαθούσαν να συναποφασίσουν τα αστροπελέκια μας για ένα πρόσωπο κοινής αποδοχής, ας πούμε, για κάθε υπουργείο! Φέξε μου και γλύστρησα! Διαφορετικά, ποιος θα τους τοποθετήσει τους εν λόγω τεχνοκράτες στους εν λόγω τομείς ευθύνης? Αυτά επί του πρακτικού ζητήματος - το αν θα μπορούσαν στη συνέχεια να λειτουργήσουν ελεύθερα και ανεπηρέστα, είναι πολύ μακρινό και δεν το ανοίγω καν.

 

Το Σύνταγμα δεν υπάρχει για να τροποποιείται, ούτε στη δική μας χώρα ούτε σε καμια άλλη στον κόσμο. Αλίμονό μας αν ίσχυε αυτό. Οτι μπορεί να τροποποιηθεί, ναι...αλλά δεν είναι απλή η διαδικασία κι ούτε μπορεί να γίνει μέχρι τις επόμενες εκλογές. Κι εγώ τουλάχιστον, σε αυτό το διάστημα αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ο Παπαδήμος είναι ο αγνός τεχνοκράτης που δεν ήξερε που έμπλεκε και τώρα το σάπιο πολιτικό ύστημα που δεν γνώριζε και δεν ήταν μέρος του... τον πιέζει να κάνει πράγματα που αυτός δεν θέλει αλλά πρέπει να τα κάνει, για το καλό της πατρίδας του... για την ευημερία του τόπου... και την ομόνοια των Ελλήνων??? Θα τρελαθούμε εδώ μέσα? Έχετε διαβάσει το βιογραφικό του? Έχετε παρακολουθήσει την πορεία του?

 

Εντωμεταξύ, μέχρι να τροποποιηθεί το Σύνταγμα (αν κι όταν), τι κάνουμε? Και πως θα ζητήσει τροποποίηση η παρούσα βουλή? Ποιοί την θέλουν? Σε πόσο χρόνο θα γίνει?

 

Εντάξει, πάω για ύπνο - καθ' ότι και άυπνη - μπας και δω κανά καλύτερο όνειρο.

 

Εγώ δεν μίλησα ούτε για αγνό ούτε για μεβγαλ.... αλλά όσο υπάρχουν ως πολιτικό σύστημα οι υφιστάμενοι, που έχουν φτιάξει το σύστημα να τους βολεύει (με τη δική μας ανοχή και συνενοχή πάντα) όποιος περιμένει αλλαγές απλά βαυκαλίζεται...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ο Παπαδήμος ο τραπεζίτης...ε..χμ...τεχνοκράτης ήθελα να πω δεν ήξερε που έμπλεκε όταν δέχτηκε να κάνει κυβέρνηση με τον τζουτζούκο,τον βορίδη και τα λοιπά διαμάντια?Δεν είδα να τον φέρνουν αλύσοδεμένο να ορκιστεί πρωθυπουργός...

Link to comment
Share on other sites

Κίνκα, οι κουβέντες/ατάκες τύπου μεβγάλ... δεν με βοηθάνε να χαλαρώσω...;)

 

Λοιπόν. Μην παίζουμε με τις λέξεις (και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα) : Πρακτικά, με το ισχύον πολιτικό σύστημα, με την παρούσα κατάσταση, ποιά συγκεκριμένα βήματα προτείνετε?

 

Καλά είναι τα ευχολόγια αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μίλησα ούτε για αγνό ούτε για μεβγαλ.... αλλά όσο υπάρχουν ως πολιτικό σύστημα οι υφιστάμενοι, που έχουν φτιάξει το σύστημα να τους βολεύει (με τη δική μας ανοχή και συνενοχή πάντα) όποιος περιμένει αλλαγές απλά βαυκαλίζεται...

 

 

 

Καλα τα λες!

Τι να πρωτοσκεφτω....

Ασυδοσια....

Μας φορτωσαν με τοσα δανεια .....

Φορτωσαν το δημοσιο τομεα με τοσους υπαλληλους(που εμεις τους χρυσοπληρωνουμε)

Δεν αξιοποιησαν τα δημοσια κτηρια, ενω ταυτοχρονα ενοικιαζαν κτιρια για δημοσιες υπηρεσιες με υπερογκα ποσα....

Για τους ανυπαρκτους οργανισμους με υπαλληλους που εμεις πληρωνουμε...

Πληρωνουμε τους 300 με μισθους, επιδοματα, τους παρεχουμε τα τερατα κ ολα αυτα εις βαρος μας....

Τις μιζες, αρεμουλες κλπ...κ το χειροτερο....τα αποκαλυπτουν κ ποιο το αποτελεσμα???πληρωσε κανεις τους????κατασχεσαν τη περιουσια τους???

Τους μεγαλοοφειλετες εκατομυριων ευρω....

 

Και μεσα σε ολα αυτα, ενεκριναν κ κονδυλι για τα κρουσαν του Υπουργικου συμβουλιου:evil::evil::evil:Να ειναι αποροι οκ....αλλα τρωνε απο παντου, απο τις πλατες μας θα φανε κ τα κρουασαν τους?

 

Δεν πιστευω οτι κατι θα αλλαξει....τους βολευει τοσο αυτο το συστημα....κ θα ειναι μεγαλο το πολιτικο κοστος αν καποιος κανει εκ βαθεων μεταρρυθμισεις....

Και μικρο κομμα να βγει, απλα τα προσωπα θα αλλαξουν....

Και στην τελικη, παντα εμεις θα τα πληρωνουμε ολα....

Link to comment
Share on other sites

ο Παπαδήμος ο τραπεζίτης...ε..χμ...τεχνοκράτης ήθελα να πω δεν ήξερε που έμπλεκε όταν δέχτηκε να κάνει κυβέρνηση με τον τζουτζούκο,τον βορίδη και τα λοιπά διαμάντια?Δεν είδα να τον φέρνουν αλύσοδεμένο να ορκιστεί πρωθυπουργός...

 

κι όμως ο Βορίδης προχώρησε πράγματα που λίμναζαν για πολλά χρόνια, πχ αδειοδότηση κεραιών, δικαιώματα διέλευσης δικτύων οπτικών ινών κτλ. Δηλαδή τι άλλο θέλετε να κάνει ένας υπουργός από το να κοιτάει τη δουλειά του υπουργείου του; Να βγαίνει στα κανάλια;

 

Ο Άδωνις είναι ο μοναδικός που ασχολήθηκε με την κρουαζιέρα και με την ζώνη του περάματος. Ο προκάτοχός του Πασόκος τι έκανε;

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα μικρά κόμματα έχουν προγράμματα.

 

Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω το πρόγραμμα για την παιδεία του κόμματος του Κουβέλη; Ή του ΣΥΡΙΖΑ;

 

Επίσης ξέρεις που μπορώ να βρώ την πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ και του Κουβέλη για την φοροδιαφυγή;

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που μιλάτε για ευχολόγια, τι έχετε να μας προτείνετε; να ψηφίσουμε τα μικρά κόμματα; Να μας κυβερνήσει το ΛΑΟΣ ας πούμε, δλδ το προσωπικό όχημα του Καρατζαφέρη και του κάθε άρρωστου κολλημένου; Μήπως ο Τσίπρας, ο πιο νέος πολιτικός με ύφος και ομιλία παλιάς κοπής; Μέχρι κι ο αείμνηστος Γιαννόπουλος ήταν πιο σύγχρονος από αυτόν σε αντιλήψεις και μυαλά. Το ΚΚΕ μήπως, με τη νοοτροπία και τις πρακτικές μεγάλου κόμματος, καλυμμένες με μια επίφαση λούμπεν προλεταριάτου;

 

Εγώ προσωπικά δεν θέλω κανέναν από αυτούς πάνω από το κεφάλι μου και γι' αυτό δεν ψηφίζω εδώ και αρκετά χρόνια. Δλδ ούτε στην προσωπική μου ζωή θα έλεγα "από τους χ φίλους που έχω δεν μου κάνει κανένας, αλλά ας επιλέξω να κάνω παρέα με το Μήτσο που είναι λιγότερο απεχθής από τους άλλους". Γιατί να το κάνω για αυτούς που θα με κυβερνήσουν;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...