Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο κοστιζουν η κρεμες για της ραγαδες ?


Recommended Posts

και στην τελικη,να σου πω κατι; βαζουμε παααααρα πολλα parabens, στην διαρκεια της ημερας! επειδη, διαβασα γι' αυτα, υπηρχαν τοσα χρονια σε ολα τα προιοντα καλλυντικων και περιποιησης, σε ρολο συντηρητικων...

ανοιξα χτες το ντουλαπι μου, και τί να δω;;;:confused: 3 διαφορετικα demake up(της olay, της loreal και ενα ξεμπαρκο)= parabens, κρεμα σωματος=parabens, αποσμητικο=parabens, σαμπουαν fructis=parabens, κρεμα χεριων dove=parabens!!!!!!!!!!!!!!!:shock::evil::cry:

 

ανοιξτε το ντουλαπι σας κι εσεις, ολο και κατι θα κρυβετε...:cool::mrgreen:

οποτε, την χρησιμοποιω, γιατι εμπιστευομαι την κριση του φαρμακοποιου..., και τί να πω, ο Θεος βοηθος, για οοοολα οσα βαζουμε πανω μας!!!!;)

 

Εμένα με έπιασε μια μανία, αυτά τα 2 χρόνια που προσπαθώ για παιδί, κ πέταξα όλαααα τα βλαβερά προϊόντα. Βέβαια κ τα φυτικά του φαρμακείου αν δεν είναι βιολογικά, δεν είναι ακίνδυνα, αλλά τα βιολογικά είναι πανάκριβα κ λέω να πολεμήσω πια τις εμμονές μου. Ούτως ή άλλως τίποτα δεν είναι αγνό πια!!!

 

Κορίτσια έχω την εντύπωση ότι το αμυγδαλελαιο και γενικά τα αιθέρεια έλαια δεν κα΄νουν στην περιόδο της εγκυμοσύνης. Δεν το λεω και πολύ σίγουρα, αλλά νομίζω ότι κάτι τε΄τοιο είχα ακούσει παλιότερα.

Εγώ βαζω το baby oil gel.

 

Το αμυγδαλέλαιο είναι σαν το ελαιόλαδο, δεν ανήκει στα αιθέρια έλαια που απαγορεύονται (όχι όλα) στην εγκυμοσύνη...

 

Συμφωνώ με όλες σας πως αν το δέρμα είναι να κάνει ραγάδες, θα κάνει... Απλά ας το βοηθήσουμε με λίγη ενυδάτωση το κακόμοιρο...

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Ζητώ συγνώμη για την παραπληροφόριση.

Είχα την εντύπωση ότι απαγορευόταν το αμυγδαλελαιο γιατί περιέχει και βιταμίνη Α.

 

παραθέτω και αυτό που βρήκα σχετικά με το αμυγδαλέλαιο

 

7) Αιθέρια έλαια και εγκυμοσύνη. Τι επιτρέπεται και τι όχι?

Αποφεύγεται γενικά η αρωματοθεραπεία και τα αιθέρια έλαια, ειδικά κατά το πρώτο και τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης γιαυτό καλό είναι κατά τη μάλαξη να χρησιμοποιείται μόνο αμυγδαλέλαιο. Ωστόσο επειδή η ευεργετική δράση της αρωματοθεραπείας στην ψυχολογία και τη διάθεση είναι γνωστή μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο δεύτερο τρίμηνο, όμως ΠΑΝΤΑ με τη συμβουλή ιατρού!

Ενδεικτικά αναφέρουμε τα εξής :

 

Επιτρέπονται για χρήση τα παρακάτω αιθέρια έλαια:

Λεμόνι – Τσάι – Χαμομήλι – Μανταρίνι – Λεβάντα - Τανζερίνη

ΔΕΝ επιτρέπονται:

Άρνικα – Γιασεμί – Μάραθος – Κέδρος

- Συνίσταται το Μανταρίνι λόγω ελαφριάς οσμής, είναι μη τοξικό και θρεπτικό για το δέρμα και δεν προκαλεί ναυτία.

- Πάντα χρησιμοποιούμε τα αιθέρια έλαια αραιωμένα σε αμυγδαλέλαιο (προτεινόμενη αναλογία 3-4 σταγόνες ανά 10 ml )

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι μπορούμε με αμυγδαλέλαιο να κάνουμε μασαζάκι στα ζουζουνάκια μας όταν με το καλό θα γεννηθούν...

Εγώ πάντως συνεχίζω να βάζω σε κοιλιά και στήθος

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα τα παραπάνω...Αλλα θα σας πώ ότι εγώ σήμερα αγόρασα κρεμα για την προληψη ραγαδων (οχι οτι με σώνει τίποτα με τοσο χαλια δέρμα αλλα τεσπα).

Πήρα την prevenstria της frezyderm και εκανε 27,80!!!!!!!:evil::evil::evil:

 

Έλεος!!!

Η απλή βαζελίνη που είναι και φθηνη δεν με βοηθησε καθολου και εχω βγαλει ενα σωρο ηδη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν διάβασα τα παραπάνω...Αλλα θα σας πώ ότι εγώ σήμερα αγόρασα κρεμα για την προληψη ραγαδων (οχι οτι με σώνει τίποτα με τοσο χαλια δέρμα αλλα τεσπα).

Πήρα την prevenstria της frezyderm και εκανε 27,80!!!!!!!:evil::evil::evil:

 

Έλεος!!!

Η απλή βαζελίνη που είναι και φθηνη δεν με βοηθησε καθολου και εχω βγαλει ενα σωρο ηδη!

 

Την ίδια κρέμα την αγόρασα από ηλεκτρονικό φαρμακείο 21.70 την προηγούμενη εβδομάδα και μου την έστειλαν δωρεάν σπίτι μου τη δεύτερη μέρα μετά την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα(20 εβδ) αμυγδαλελαιο επιδη το ειχα ηδη σπιτι.τωρα ξεκινησα το γνωστο μπειμπι οιλ με χαμομιλη απλα γιατι μου αρεσει.το παν ομως πιστευω ειναι να μη παρεις παρα πολα κιλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

θα ηθελα την βοηθεια σας..σας διαβαζω αρκετο καιρο για διαφορα θεματα και ιδεες...ρχω θεμα ραγαδων..ειμαι 24χρονων και στην εφηβεια εκανα ραγαδες στην περιοχη της κοιλιας πλαγια..λογο αντισυλλιπτικων εκανα και στο στηθος λιγες και στην περιοχη των μοιρων..ειναι λευκες πλεον..δεν εχω γινει ακομ μανουλα και φοβαμαι οτι προσεχως που θα γινει αυτο(σκεφτομαστε του χρονου πρωτα ο θεος να ξεκινησουμε προσπαθειες) θα γινω πλισε..τι μπορω να χρησιμοποιησω? διαβασα σε ενα περιοδικο για την mederma αλλα ειναι αρκετα ακριβουτσικη..

θα χαρω να ακουσω την γνωμη σας

φιλικα,

χρυσα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

θα ηθελα την βοηθεια σας..σας διαβαζω αρκετο καιρο για διαφορα θεματα και ιδεες...ρχω θεμα ραγαδων..ειμαι 24χρονων και στην εφηβεια εκανα ραγαδες στην περιοχη της κοιλιας πλαγια..λογο αντισυλλιπτικων εκανα και στο στηθος λιγες και στην περιοχη των μοιρων..ειναι λευκες πλεον..δεν εχω γινει ακομ μανουλα και φοβαμαι οτι προσεχως που θα γινει αυτο(σκεφτομαστε του χρονου πρωτα ο θεος να ξεκινησουμε προσπαθειες) θα γινω πλισε..τι μπορω να χρησιμοποιησω? διαβασα σε ενα περιοδικο για την mederma αλλα ειναι αρκετα ακριβουτσικη..

θα χαρω να ακουσω την γνωμη σας

φιλικα,

χρυσα

Χρυσα μου και εγω ειχα 3-4 στην περιοχη της κοιλιας στο πλαι....ειναι ασπρες και μενα και με τα χρονια ουτε φαινονται πλεον....

Οσο για τις ραγαδες...ειμαι εγκος τωρα.....δοκιμασα πολλες σε ολη τη εγκυμοσυνη...και βαζελινη συνεχεια και κρεμα για τις ραγαδες βεβαια δεν εβαζα απο την αρχη αρχη...αλλα αυτο π καταλαβα ειναι πως αν ειναι να κανεις θα κανεις.....οτι και να βαζεις....;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια, και στις 2 εγκυμοσύνες μου έβαζα Fissan mama (7-8 ευρώ) όποτε το θυμόμουν και ξεκίνησα μετά τον 5ο μήνα. ούτε μια ραγάδα δεν έχω. ακριβώς τα ίδια και η αδερφή μου. οπότε είναι θέμα δέρματος. είμαστε τυχερές γενικότερα στο θέμα του δέρματος γιατί ούτε κρέμες προσώπου χρησιμοποιούμε και οι ρυτίδες και οι πόροι είναι σχεδόν ανύπαρκτα. και δεν είμαστε και μικρές... (30++)

μοιάσαμε στη μαμά...

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια, και στις 2 εγκυμοσύνες μου έβαζα Fissan mama (7-8 ευρώ) όποτε το θυμόμουν και ξεκίνησα μετά τον 5ο μήνα. ούτε μια ραγάδα δεν έχω. ακριβώς τα ίδια και η αδερφή μου. οπότε είναι θέμα δέρματος. είμαστε τυχερές γενικότερα στο θέμα του δέρματος γιατί ούτε κρέμες προσώπου χρησιμοποιούμε και οι ρυτίδες και οι πόροι είναι σχεδόν ανύπαρκτα. και δεν είμαστε και μικρές... (30++)

μοιάσαμε στη μαμά...

Μπραβοοο τυχερη εισαι σοφακι:P:p εγω απο θεμα δερματος σε προσωπο κτλ....δεν εχω προβλημα και εγω ετσι ποτε σπυρια η οτιδηποτε αλλο...οπως και η μαμα...αλλα απο ραγαδες η μαμα γεματη:|:| και εγω εκανα αρκετες τωρα στην εγκυμοσυνη...α ρε ατιμη κληρονομικοτηταααααααα:cool::rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω μπολικες ραγαδες απο την εφηβεια μου σε στηθος και ποπο, ασπρες εννοειται. Στην εγκυμοσυνη απο τον 2ο μηνα βαζω παιδικη βαζελινη 2 φορες την εβδομαδα και προς το παρον δεν εκανα ουτε μια (ειμαι τωρα στην 32εβδ κυησης).

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω ραγαδες δεν εχω δει μεχρι τωρα δεν ξερω οταν θα ξεφουσκώσω... Παντως απο τον 3ο μηνα βαζω μια της frezyderm 30 ευρω κανει την εβαζε και η αδερφη μου και απο οτι ξερω την βοηθησε πολυ!!!!!!:P

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαζα baby oil και δεν έκανα καθόλου ραγάδες. Και δεν είναι ότι έχω καλό δέρμα, το αντίθετο. Η κουμπάρα μου έβαζε βαζελίνη. Γνώμη μου μην πετάτε ένα σωρό λεφτά για κρέμες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ραγαδες δεν εχω δει μεχρι τωρα δεν ξερω οταν θα ξεφουσκώσω... Παντως απο τον 3ο μηνα βαζω μια της frezyderm 30 ευρω κανει την εβαζε και η αδερφη μου και απο οτι ξερω την βοηθησε πολυ!!!!!!:P

 

 

κι εγω αυτη ειχα παρει, ο γιατρος μου την ειχε προτεινει αλλα τελικα δεν την γλυτωσα τη ραγαδα, σιγουρα εχει να κανει και με το δερμα. Εγω οταν ημουν ξαπλωμενη στο χειρουργειο τον γιατρο δεν το εβλεπα λογω κοιλιας, με το που βγηκε ο μικρος ξεφουσκωσε τελειως και τον εβλεπα το γιατρο. Οταν ημουν στο δωματιο εβλεπα αλλες γυναικες που ειχαν γεννησει και ειχαν μεγαλη κοιλια κι εγω ημουν απλως σαν να ειχα φαει λιγο παραπανω ισως και γι αυτο να εκανα ραγαδες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω, παλι, θεωρω οτι μια προσεγμενη φαρμακευτικη κρεμα για ενυδατωση και προληψη των ραγαδων, αξιζει! και αξιζει και τα λεφτα της! τοση ταλαιπωρια τραβαει το δερμα μας στην περιοχη της κοιλιας, που 20πλασιαζει την εκταση του...:rolleyes: ειναι το λιγοτερο (και το μοναδικο) που μπορουμε να κανουμε για να περιποιηθουμε την κοιλιτσα μας, η καθεμια, βεβαια, οπως νομιζει...

αλλα, σκεφτειτε, τιποτα αλλο δεν αξιζει τα λεφτα του στην εγκυμοσυνη(εγω προσωπικα λυπηθηκα πολυ τα -λιγα- λεφτα που εδωσα σε φαρδια ή ρουχα εγκυμοσυνης!), γιατι οι ραγαδες δεν ειναι παροδικες, μενουν στο σωμα μας και μετα!

 

εξαλλου, τωρα(στην εγκυμοσυνη), δεν πεταμε λεφτα ουτε σε βαφες μαλλιων, ουτε σε μανο, και πόοοοσα αλλα δινουμε για κρεμες, μακιγιαζ, κολωνιες...

 

δεν ξερω, αν κανουν δουλεια οι κρεμες! αλλα εστω και την ελαχιστη να κανουν, το οφειλω στο σωμα μου, να το περιποιηθω αυτην την περιοδο οσο καλυτερα μπορω...:rolleyes:

 

*και προσεξτε, γιατι απ' οσο εχω ακουσει, οι ραγαδες γινονται οταν πια εχεις γεννησει και μαζευει η κοιλια! οποτε θελει και μετα τη γεννα, περιποιηση...:rolleyes:;)

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

στη πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα μια κοιλιά τεράστια. Έβαζα μια κρέμα του Κορρέ για τις μέλλουσες μητέρες αλλά στο τέλος η κοιλιά μου εγινε σουπερ χάλια. Έχω όμως και πολυ κακή ποιότητα δέρματος. Τώρα αμφιταλαντεύομαι τι να βάλω....ή τζάμπα πάλι θα ταλαιπωρηθώ; η γυναικολόγος κλασσικά μου έλεγε βαζελίνη ή baby oil.

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφιζω fissan mama!!! ουτε μια ραγαδα δεν εχω και ειναι κ οικονομικη 8 ευρω. βεβαια ισως παιζει ρολο κ το δερμα ξερω γω...!:confused:

 

Κυρίως το δέρμα παίζει ρόλο. Γιατί έχουμε δει και περιπτώσεις που δεν έβαζαν τίποτα και δεν έκαναν ραγάδες αλλά και το αντίθετο. Με τα πιο ακριβά προϊόντα κι έγιναν ριγέ!!! Εγώ έβαζα την percutalfa (17 ευρώ τα 200 ml) κι αν και στο τρίτο τρήμηνο ξεχνούσα να τη βάζω, δεν έκανα ούτε μια ραγάδα. Τώρα συνεχίζω και βάζω όμως, λένε πως και στην περίοδο της λοχείας χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια σόρρυ γιατι έχετε γράψει παραπάνω για τα αιθέρια έλαια. Αν βάζω κρέμα φυσική με ελαιολαδο και άρωμα γιασεμί πειράζει;;;;;

εχω βρει μια καταπληκτική μικρή βιοτεχνία στην Κρητη που φτιάχνει φυσικά προϊόντα και έλεγα να πάρω...εχει και με καλέντουλα για τα μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα πάρει τη σιμούλσιουμ κ έβαζα...έβαζα...έβαζα... Αλλά απ'τον τέταρτο μήνα κ μετά έβλεπα τις ραγάδες να εμφανίζονται, να πληθαίνουν κ να μακραίνουν στην κοιλιά... Δίδυμα έχω, όπως επίσης έχω κ μια κοιλιά-κοτλέ. Κ υπ'όψιν οτι είχα πάρει μόνο 18 κιλά. 'Οτι κ να βάλεις, αμα είναι να κάνεις θα κάνεις. :( Θυμάμαι είχα ρωτήσει το γιατρό τι να κάνω κ μου είπε πως όταν θ'αποφασίσω οτι δε θα κάνω άλλα παιδιά, να πάω σε δερματολόγο για λέιζερ να τις χρωματίσει να μη φαίνονται, δεν εξαφανίζονται όμως. :confused:

 

 

Κ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΙΔΥΜΑ,ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 11 ΚΙΛΑ,ΕΒΑΖΑ ΜΟΝΟ ΒΑΖΕΛΙΝΗ Κ ΚΡΕΜΑ Κ ΠΑΛΙ ΕΚΑΝΑ ΡΑΓΑΔΕΣ......ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ...

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την εφηβια εβγαλα ραγαδες στο ποπο στα σωσιβια και στο στηθος

μολις εμαθα τα νεα πηγα και πηρα απο το mothercare 9,90 ευρω και λογω ιστορικου μου με τις ραγαδες αλλα και γιατι το στηθος μου ξαφικα μεσα σε 2 εβδομαδες εγινε διπλασιο

την επομενη εβδομαδα που εχω ραντεβου με το γυναικολογο θα τον ρωτησω κι εγω πια μου συστηνει

η μαμα μου εβαζε τη fissan και δεν εχει καμια ραγαδα

δεν πηρα το δερμα της μαλλον ...

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια σόρρυ γιατι έχετε γράψει παραπάνω για τα αιθέρια έλαια. Αν βάζω κρέμα φυσική με ελαιολαδο και άρωμα γιασεμί πειράζει;;;;;

εχω βρει μια καταπληκτική μικρή βιοτεχνία στην Κρητη που φτιάχνει φυσικά προϊόντα και έλεγα να πάρω...εχει και με καλέντουλα για τα μωράκια.

Για το γιασεμί ψάξτο λίγο παραπάνω... Ποια βιοτεχνία στην Κρήτη λες? Εγώ ψωνίζω από το Bioaroma... Μπορείς να βάλεις το link?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

skybeam ειναι αυτή http://www.maravelspili.gr/KATALOGOI%202012-2013.pdf

μυρίζουν καταπληκτικά και όταν είχε βγάλει και ο μικρός μου κάτι σαν εκζεματάκι στις γάμπες του εξαφανίστηκε. Απλά έχουν πιο λαδωμένη υφή που δεν μου αρέσει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...