Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Αγαπητέ γιατρε,

Είμαι στην 12 μερα απο σπερματεγχυση.την δευτέρα 14/1 θα πάω για εξεταση β χοριακης,με εξεταση αίματος.Σήμερα το πρωι έκανα τεστ εγκυμοσυνης στο πιστοί κ έδειξε αρνητικο.

Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση την δευτερα που θα κανω εξεταση αιματος να δείξει ενα θετικο αποτελεσμα και επομένως εγκυμοσυνη,λέτε ειναι νωρίς ακομη αν και είμαι στην 12 μερα κ το τεστ στο σπιτι να μην δείχνει θετικο;(το συγκεκριμένο τεστ που έχω κάνει Έχει ευαισθησία 20 μοναδες hcg).

Περιμένω την απάντηση σας.

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αγαπητε γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησωω ποσο θα ψηλωσει ακομα η κορη μου?? της ηρθε η περιοδος στα 12 χρονων και ειχε υψος 1,58...τωρα ειναι 15 χρονων και εχει υψος 1,67...εγω ειμαι 1,71 και ο πατερας της 1,73...ποσο 9α ψηλωσει ακομα???:P

 

Με δεδομενο οτι εχει ηδη 3 χρονια ειναι πιθανο να παραμεινει σε αυτο το υψος. Ομως, ισως κερδισει λιγους ακομα ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ γιατρε,

Είμαι στην 12 μερα απο σπερματεγχυση.την δευτέρα 14/1 θα πάω για εξεταση β χοριακης,με εξεταση αίματος.Σήμερα το πρωι έκανα τεστ εγκυμοσυνης στο πιστοί κ έδειξε αρνητικο.

Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση την δευτερα που θα κανω εξεταση αιματος να δείξει ενα θετικο αποτελεσμα και επομένως εγκυμοσυνη,λέτε ειναι νωρίς ακομη αν και είμαι στην 12 μερα κ το τεστ στο σπιτι να μην δείχνει θετικο;(το συγκεκριμένο τεστ που έχω κάνει Έχει ευαισθησία 20 μοναδες hcg).

Περιμένω την απάντηση σας.

 

Σας ευχαριστω

 

Πιστευω οτι η πιο αξιοπιστη μετρηση ειναι αυτη της χοριακης. Με τοσο οριακες ημερομηνιες ας μη βγαζουμε συμπερασματα απο το τεστ ουρων. Σε γενικες γραμμες ειναι αξιοπιστα αλλά όχι οσο η χοριακη.

 

Καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, πόσταρα τη ερώτηση και στο ανάλογο Thread. Θα ήθελα να κάνω μια ερώστηση σχετικά με το ουρεόπλασμα. Πήγα πρόσφατα στο γυναικολόγο για εξέταση ρουτίνας, χωρίς να έχω συμπτώματα ή ενοχλήσεις. Έκανα πλήρη καλλιέργια και βγήκαν όλα αρνητικά εκτός από το ουρεόπλασμα. Ο γιατρός, μου έγραψε αντιβίωση, Vibramycin σε συνδιασμό με Zinfect, αλλά μου έγραψε και μια κολπική κρέμα, Vagiclin 2 φορές τη μέρα για 14 μέρες, όσο δηλαδή θα πέρνω τα χάπια. Απʼότι έψαξα, η συγκεκριμένη κρέμα στοχεύει γενικά σε διάφορα βακτήρια και όχι ειδικά σε βακτήρια της οικογένειας ουρεοπλάσματος. Έχω ενδοιασμούς για τη κρέμα γιατί έχω 5 χρόνια να πάρω οποιοδήποτε γυναικολογικό φάρμακο και θεωρώ λογικό να έχω μια ποικιλόμορφη χλωρίδα. Φοβάμαι ότι με τη κρέμα θα διαταραχθεί η χλωρίδα και πιθανότατα να πάθω μυκητιάσεις, καντιντίαση ή κάτι άλλο. Τι θα μου προτείναμε, για τη θεραπεία? Εγώ τείνω στο να πάρω μόνο τα χάπια.

 

Πολλα εξαρτωνται απο το αντιβιογραμμα και αν το Ureaplasma ειναι ανθεκτικο σε αντιβιωσεις (γεγονος σπανιο).

 

Στην αρκετα πιθανη περιπτωση που δεν ειναι ανθεκτικο δεν βλεπω το λογο να παρετε 3 (!!!) αντιβιωσεις για το ιδιο μικροβιο. Τα vibramycin απο μόνα τους (για 8 ημερες) ειναι υπεραρκετα. Καθε αντιβιωση ειναι φτιαγμενη για να δρα αυτονομα. Οχι συμπληρωματικα με καποια άλλη. Ποσο μαλλον να παιρνει κανεις 3 αντιβιώσεις για το ιδιο μικροβιο. Θα παιρνατε ποτε Ceclor, Augmentin και Zinadol ταυτοχρονα για μια λοιμωξη του αναπνευστικου???

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, καλησπέρα..

Διάβασα τυχαία στο ιντερνετ για αφαίρεση κύστης στην ωοθήκη με παρακέντηση. Ταυτόχρονα γίνεται και ενδοκολπικός υπέρηχος και με τη μέθοδο της παρακέντησης αφαιρείται η κύστη, συνήθως με μια ελαφριά νάρκωση. Προϋπόθεση η κύστη να είναι απλή (όχι ενδομητρίωσης).

Είναι καινούργια μέθοδος? Αξιόπιστη? Αποτελεσματική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ, καλησπέρα..

Διάβασα τυχαία στο ιντερνετ για αφαίρεση κύστης στην ωοθήκη με παρακέντηση. Ταυτόχρονα γίνεται και ενδοκολπικός υπέρηχος και με τη μέθοδο της παρακέντησης αφαιρείται η κύστη, συνήθως με μια ελαφριά νάρκωση. Προϋπόθεση η κύστη να είναι απλή (όχι ενδομητρίωσης).

Είναι καινούργια μέθοδος? Αξιόπιστη? Αποτελεσματική?

 

Είναι μια παρα πολυ παλια μεθοδος. Ουσιαστικα, δεν γινεται αφαιρεση της κυστης, αλλά ο γιατρός αναρροφά και αδειάζει το περιεχομενο της κυστης. Ομως το τοιχωμα της κυστης παραμενει. Ετσι, πολλες φορες ξαναγεμιζει η κυστη σε συνηθως συντομο χρονικο διαστημα. Θα χρησιμοποιουσα την μεθοδο αυτη σε επιλεγμενες περιπτωσεις. Η αποτελεσματικοτητα της θεωρω οτι ειναι μαλλον περιορισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

κάθε φορά που αδιαθετώ, έχω πρόβλημα με το να σταματήσει μετά το αίμα. Έκανα εξετάσεις θυροείδή, το TSH μου είναι φυσιολογικό και κάθε μέρα παίρνω το Τ4 των 100mg. Υπέρηχος επίσης φυσιολογικός ακόμα και οι πολυκυστικές μου έχουν εξαφανιστεί. Ο γιατρός μου το οφείλει καθάρα σε θέμα άγχους. Τι μου προτείνεται? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

κάθε φορά που αδιαθετώ, έχω πρόβλημα με το να σταματήσει μετά το αίμα. Έκανα εξετάσεις θυροείδή, το TSH μου είναι φυσιολογικό και κάθε μέρα παίρνω το Τ4 των 100mg. Υπέρηχος επίσης φυσιολογικός ακόμα και οι πολυκυστικές μου έχουν εξαφανιστεί. Ο γιατρός μου το οφείλει καθάρα σε θέμα άγχους. Τι μου προτείνεται? Ευχαριστώ!!!

 

Αρχικα να ξεκαθαρισουμε οτι αν οι "πολυκυστικες ωοθηκες" εξαφανιστηκαν με την χορηγηση του φαρμακου για τον θυρεοειδη σας, τοτε δεν ειχατε ποτε πολυκυστικες, αλλά μαλλον λαθος διαγνωση.

 

Για την περιοδο σας πρεπει να εχω πληρη εικονα για εσας και το ιστορικο σας. Για παραδειγμα, δεν ξερω ουτε ποσων ετων ειστε, ουτε ποτε εμφανιστηκε το προβλημα, ουτε ποσο διαρκει η περιοδος κλπ κλπ κλπ....

 

Σας προτεινω λοιπον, να εμπιστευθειτε και καποιον άλλο γυναικολογο, περα απο αυτον που εχετε βρει, για να σας δει απο κοντα, με λεπτομερεια και να μιλησετε για το προβλημα σας...

Link to comment
Share on other sites

κ.Χριστόπουλε καλησπέρα!

Αντιμετωπίζω πρόβλημα σχετικό με τη λήψη των αντισυλληπτικών yasmin. Ξεκίνησα τη λήψη τους κανονικά την πρώτη μέρα της περιόδου μου (10-01-2012) και μετά από 5 μέρες ενώ φαινόταν ότι το αίμα κόντευε να τελειώσει, τις επόμενες μέρες συνέχισα να βλέπω σταγόνες αίματος (ροζ-κόκκινο) ιδίως μετά από σωματική κόπωση ή τουαλέτα. Η ποσότητα του αίματος έκτοτε είναι σταθερή και μικρή. Ανησυχώ γιατί έπαιρνα χρόνια τα yasmin και ουδέποτε είχα τέτοιες παρενέργειες.

Να σημειώσω κάποια αλλα θέματα που ίσως σχετίζονται.

-Λίγες μέρες πριν αδιαθετήσω είχα αποθηλάσει (γεννησα 1-2-2012)

-Πήρα αντιβίωση Zinandol για 7 μέρες (17-23/1/2012)λόγω αμυγδαλίτιδας

- Περίπτωση εγκυμοσύνης δεν υπάρχει καθώς τον προηγούμενο μήνα είχα μόνο μία ελεύθερη επαφή και μετά 10 μέρες ήρθε περίοδος κανονικότατα

-Τέλη Σεπτέμβρη έκανα πλήρη γυναικολογικό έλεγχο και όλα ήταν τέλεια

 

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: τι κάνω με τα αντισυλληπτικά?Τα σταματάω τώρα ή όταν τελειώσουν τα χάπια? Παίζει κάτι πιο σοβαρό από "ακανόνιστη (σταγονοειδής ή ενδιάμεση ) αιμορραγία" που περιγράφεται στο φυλλάδιο του yasmin?

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κυριε Χριστοπουλε,

επειδη το τελευταιο διαστημα κανω διατροφη να χασω καποια περιττα κιλακια σημερα που ηρθε η διατροφολογος μου παρατηρησε οτι η κατακρατηση υγρων μου εχει ανεβει υπερβολικα γνωριζεται αν συνδεεται με τη περιοδο ή αν ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης?

να σημειωσω οτι κατα τη 2η μερα περιοδου εως και τη 5η παιρνω κλομιφαιν.

επισης το στηθος μου εχει γινει πολυ ευαισθητο και ειναι πρησμενο αρκετα.

περιμενω να αδιαθετησω 8-02.

ευχαριστω

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητέ κύριε Χριστόπουλε,

Μόλις έγινα 36 χρονών και έμαθα ότι μπήκα σε πρόωρη κλιμακτήριο. Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν είχα μπει στη διαδικασία να κάνω παιδί. Στον γυναικολόγο πήγαινα 1 φορά το χρόνο για τις γενικές εξετάσεις μιας και μέχρι τον προηγούμενο χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, αυτό άλλαξε από πέρσι τον Ιανουάριο. Συνέβει μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου, η οποία μου στοίχισε πάρα πολύ ψυχολογικά.Ως συνέπεια εμφανίστηκε καθυστέρηση στην περίοδο μου. Πήγα μετά από 3 μήνες στον γυναικολόγο μου, ο οποίος δεν εντόπισε αρχικά κάποιο πρόβλημα και δεν μου ζήτησε να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Οι καθυστερήσεις αυτές συνέχισαν ωστόσο, με αποτέλεσμα συνολικά μέσα στον χρόνο (2012) να έχω μόνο 8 φορές περίοδο εκ των οποίων η τελευταία ήταν υποκινούμενη με χάπια. Στις αρχές αυτού του χρόνου, ωστόσο, η περίοδος μου ήρθε κανονικά για τον μήνα Γενάρη.

Έχω κάνει δυο ορμονικές εξετάσεις το τελευταίο διάστημα.

Η πρώτη έγινε στην διάρκεια της υποκινούμενης περιόδου κατά την οποία είχα πάρει και λάθος την αγωγή (λανθασμένη ποσότητα χαπιών). Πήρα για 3 μέρες από ένα χάπι και για άλλες 3 ημέρες από τρία χάπια (όπως θα έπρεπε να είναι η σωστή δοσολογία).

Τα αποτελέσματα της 1ης εξέτασης η οποία έγινε την 3η ημέρα του κύκλου ήταν:

FSH - 28.6 mh/dL

LH - 10.2 miU/ml

PRL - 18.6 ng/mL

17-OH PRG - 1.2 ng/ml

E2 - 42 pg/mL

Tεστοστερόνη - 0,09 ng/mL

DHEA-S 2580μg/dL

SHBG - 37 nmol/L

Ο πρώτος γυναικολόγος αναφορικά με τις εξετάσεις μου είπε ότι εάν αυτή τη περίοδο ήθελα να κάνω παιδί θα είχα κάποιο πρόβλημα και ότι θα έπρεπε, εάν τον επόμενο μήνα δεν είχα κανονικό κύκλο να ξεκινήσουμε μια θεραπεία με χάπια και μετά ίσως οιστρογόνα. Παρεπτιπτόντως αυτά μου τα είπε τηλεφωνικός, μιας και δεν έκρινε ότι έπρεπε να με εξετάσει από κοντά ξανά.

 

Ο δεύτερος γυναικολόγος που με εξέτασε μου έκανε υπέρηχο στις ωοθήκες και το πόρισμα του ήταν:

Μήτρα : διάσταση 6,73x3.61cm, ενδομήτριο 0,65cm πάχος

Δεξιά ωοθήκη : 2,44 χ 0,86cm αδρανής

Αριστερή ωοθήκη; 3,38 Χ 2,75cm με ωοθυλακική κύστη 2,82χ2,41cm

Μου ανέφερε ότι για παιδί θα έπρεπε να απευθυνθώ σε εξωσωματική κλινική και ότι θα χρειαστώ δότρια ωαρίου.

 

Μέσα όμως σε 5 ημέρες μου ήρθε φυσιολογικά περίοδος, κάτι για το οποίο δεν μου ανέφερε καν ότι θα γινόταν, στις εξετάσεις που μου έκανε...έτσι επανέλαβα τις ορμονικές εξετάσεις.

Την 2η φορά, τα αποτελέσματα έδειξαν:

FSH - 11.5 mh/dL

LH - 7.5 miU/ml

PRL - 15.3 ng/mL

17-OH PRG - 1.0 ng/ml

E2 - 83 pg/mL

Tεστοστερόνη - 0,16 ng/mL

DHEA-S 2140μg/dL

SHBG - 40 nmol/L΄

Μετά απο κάποιες ημέρες έκανα και την AMH που έδειξε 0.5

 

Πήρα τις εξετάσεις και επισκέφτηκα μια κλινική εξειδικευμένη στις εξωσωματικές.

Εκεί μου δημιούργησαν την αίσθηση ότι απλά ενδιαφέρονται να πάρουν λεφτά.Μου έκανε ο γιατρός έναν υποτυπώδη υπέρηχο που διήρκεσε ούτε ένα λεπτό, επανέλαβαν ότι έχω την κύστη και βασιζόμενη στον υπέρηχο της προηγούμενης γιατρού, μου είπαν ότι ο μόνος τρόπος για να κάνω παιδιά είναι μόνο από δότρια ωαρίου και ότι θα πρέπει άμεσα να ξεκινήσω το ceclacur γιατί γερνάω πρόωρα.

 

 

Θέλω πολύ να κάνω παιδί με δικό μου ωάριο. Κάνοντας μια έρευνα στο ιντερνετ στην Ελλάδα και το εξωτερικό και διαβάζοντας διάφορα forum παρατήρησα ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν ακολουθήσει θεραπεία με το HDEA και που έχουν κάνει παιδί με πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Μέσα στα forum συμβουλεύουν, σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου, να ξεκινήσουν άμεσα την προσπάθεια για τεκνοποίηση, γιατί τα αποθέματα ωαρίων είναι ελάχιστα. Δεν είμαι παντρεμένη και ο σύντροφος μου βρίσκεται πολύ μακριά στο εξωτερικό και αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Μιας και δεν μπορούμε να έχουμε τακτική επαφή. Επίσης φοβάμαι ακόμη να του μιλήσω γιατί δεν ξέρω πως να του το πω και τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό στη σχέση μας.

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και που να πάω, ώστε να με συμβουλέψει κάποιος υπεύθυνα, να με βοηθήσει με το πρόβλημα μου και να μου δώσει λύσεις και όχι να με βλέπει σαν έσοδο. Αν υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία που να μπορεί να αναστρέψει τις πιθανότητες θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ να με ενημερώσετε για αυτήν. Υπάρχει περίπτωση τα παραπάνω ορμονικά αποτελέσματα να οφείλονται σε κάποιον άλλο παράγοντα ή κάποια άλλο πρόβλημα υγείας?

Υπάρχει η περίπτωση να κάνω κάποια θεραπεία για να καταψύξω ωάρια εάν φυσικά έχω ή είναι πιο αποτελεσματικό να γίνει άμεσα εξωσωματική? είναι δυνατόν, μέσα σε ένα χρόνο να καταστραφουν οι ωοθήκες και να μην είναι τίποτα αναστρέψιμο?...υπάρχει περίπτωση εάν ψυχολογικά επανέλθω να διορθωθεί ή να καλυτερεύσει το πρόβλημα? μπορώ εγώ να κάνω κάποια προσπάθεια να βελτιωθούν οι πιθανότητες με τη βοήθεια μιας καλύτερης διατροφής ή με ομοιοπαθητικά χάπια?...σας παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας και κάποιες απαντήσεις!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε κ. Παναγιωτη Χριστοπουλε

Η κορη μου ειναι 15,5 χρονων.Δυστυχως το υψος της ειναι μολις 1,50 m.

Εγω (η μαμα της) ειμαι 1,52 m. κι ο μπαμπας της ειναι 1,73 m.Δεν εχει παρει σχεδον καθολου υψος απο την Ε΄Δημοτικου οταν ηταν δηλαδη 11,5 χρονων απο τοτε δηλαδη που αδιαθετησε πρωτη φορα(ηταν 11,5 χρονων).Το πρεπων υψος οπως μας ειπε ο γιατρος (οταν ηταν σε πολυ πιο μικρη ηλικια η κορη μου)ειναι τουλαχιστον 1,61 αλλα δυστυχως δεν ξερω αμα το φτασει.

Επισης να πω πως παχυνε πολυ αποτομα στην Α' Γυμνασιου(12,5 χρονων)και εχει μεινει ακομα ετσι(πηρε 7 κιλα περιπου)τωρα ειναι 50 κιλα.Ελπιζω να ψηλωσει ακομα γιατι βλεπουμε επισης πως το υψος των ποδιων της ειναι ασυνηθιστα ψηλο σε σχεση με το υψος της.Δε ξερω βεβαια αν μετραει αυτο.Σας παρακαλω πειτε μου κι εσεις τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε κ. Παναγιωτη Χριστοπουλε

Η κορη μου ειναι 15,5 χρονων.Δυστυχως το υψος της ειναι μολις 1,50 m.

Εγω (η μαμα της) ειμαι 1,52 m. κι ο μπαμπας της ειναι 1,73 m.Δεν εχει παρει σχεδον καθολου υψος απο την Ε΄Δημοτικου οταν ηταν δηλαδη 11,5 χρονων απο τοτε δηλαδη που αδιαθετησε πρωτη φορα(ηταν 11,5 χρονων).Το πρεπων υψος οπως μας ειπε ο γιατρος (οταν ηταν σε πολυ πιο μικρη ηλικια η κορη μου)ειναι τουλαχιστον 1,61 αλλα δυστυχως δεν ξερω αμα το φτασει.

Επισης να πω πως παχυνε πολυ αποτομα στην Α' Γυμνασιου(12,5 χρονων)και εχει μεινει ακομα ετσι(πηρε 7 κιλα περιπου)τωρα ειναι 50 κιλα.Ελπιζω να ψηλωσει ακομα γιατι βλεπουμε επισης πως το υψος των ποδιων της ειναι ασυνηθιστα ψηλο σε σχεση με το υψος της.Δε ξερω βεβαια αν μετραει αυτο.Σας παρακαλω πειτε μου κι εσεις τις αποψεις σας.

 

Πιστευω οτι η κορη σας δεν θα ψηλωσει αλλο, καθως η αυξηση του υψους σταματα περιπου 1-2 χρονια μετα την εμφανιση της περιοδου. Εχετε δει αυξηση του υψους τα τελευταια 2 χρονια? Αν οχι, τοτε γιατι να ξαναξεκινησει η αναπτυξη?? Αν συνεχως αυξανεται, τοτε αποτελει μεγαλη εξαιρεση...

Link to comment
Share on other sites

κ.Χριστόπουλε καλησπέρα!

Αντιμετωπίζω πρόβλημα σχετικό με τη λήψη των αντισυλληπτικών yasmin. Ξεκίνησα τη λήψη τους κανονικά την πρώτη μέρα της περιόδου μου (10-01-2012) και μετά από 5 μέρες ενώ φαινόταν ότι το αίμα κόντευε να τελειώσει, τις επόμενες μέρες συνέχισα να βλέπω σταγόνες αίματος (ροζ-κόκκινο) ιδίως μετά από σωματική κόπωση ή τουαλέτα. Η ποσότητα του αίματος έκτοτε είναι σταθερή και μικρή. Ανησυχώ γιατί έπαιρνα χρόνια τα yasmin και ουδέποτε είχα τέτοιες παρενέργειες.

Να σημειώσω κάποια αλλα θέματα που ίσως σχετίζονται.

-Λίγες μέρες πριν αδιαθετήσω είχα αποθηλάσει (γεννησα 1-2-2012)

-Πήρα αντιβίωση Zinandol για 7 μέρες (17-23/1/2012)λόγω αμυγδαλίτιδας

- Περίπτωση εγκυμοσύνης δεν υπάρχει καθώς τον προηγούμενο μήνα είχα μόνο μία ελεύθερη επαφή και μετά 10 μέρες ήρθε περίοδος κανονικότατα

-Τέλη Σεπτέμβρη έκανα πλήρη γυναικολογικό έλεγχο και όλα ήταν τέλεια

 

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: τι κάνω με τα αντισυλληπτικά?Τα σταματάω τώρα ή όταν τελειώσουν τα χάπια? Παίζει κάτι πιο σοβαρό από "ακανόνιστη (σταγονοειδής ή ενδιάμεση ) αιμορραγία" που περιγράφεται στο φυλλάδιο του yasmin?

 

Συνεχιζετε κανονικα με τα χαπια ... πιθανα ειναι λογω της αντιβιωσης που πηρατε. Οι αντιβιωσεις μπορουν να μειωσουν τη δραση των αντισυλληπτικων.

Αν συνεχιστει για πολλες ημερες (ή ακομα περισσοτερο, αν συνεχιστει και στο επομενο κουτι) τοτε πρεπει να κανετε και παλι ενα υπερηχογραφημα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριε Χριστοπουλε,

επειδη το τελευταιο διαστημα κανω διατροφη να χασω καποια περιττα κιλακια σημερα που ηρθε η διατροφολογος μου παρατηρησε οτι η κατακρατηση υγρων μου εχει ανεβει υπερβολικα γνωριζεται αν συνδεεται με τη περιοδο ή αν ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης?

να σημειωσω οτι κατα τη 2η μερα περιοδου εως και τη 5η παιρνω κλομιφαιν.

επισης το στηθος μου εχει γινει πολυ ευαισθητο και ειναι πρησμενο αρκετα.

περιμενω να αδιαθετησω 8-02.

ευχαριστω

 

ειναι απο το φαρμακο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητέ κύριε Χριστόπουλε,

Μόλις έγινα 36 χρονών και έμαθα ότι μπήκα σε πρόωρη κλιμακτήριο. Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν είχα μπει στη διαδικασία να κάνω παιδί. Στον γυναικολόγο πήγαινα 1 φορά το χρόνο για τις γενικές εξετάσεις μιας και μέχρι τον προηγούμενο χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, αυτό άλλαξε από πέρσι τον Ιανουάριο. Συνέβει μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου, η οποία μου στοίχισε πάρα πολύ ψυχολογικά.Ως συνέπεια εμφανίστηκε καθυστέρηση στην περίοδο μου. Πήγα μετά από 3 μήνες στον γυναικολόγο μου, ο οποίος δεν εντόπισε αρχικά κάποιο πρόβλημα και δεν μου ζήτησε να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Οι καθυστερήσεις αυτές συνέχισαν ωστόσο, με αποτέλεσμα συνολικά μέσα στον χρόνο (2012) να έχω μόνο 8 φορές περίοδο εκ των οποίων η τελευταία ήταν υποκινούμενη με χάπια. Στις αρχές αυτού του χρόνου, ωστόσο, η περίοδος μου ήρθε κανονικά για τον μήνα Γενάρη.

Έχω κάνει δυο ορμονικές εξετάσεις το τελευταίο διάστημα.

Η πρώτη έγινε στην διάρκεια της υποκινούμενης περιόδου κατά την οποία είχα πάρει και λάθος την αγωγή (λανθασμένη ποσότητα χαπιών). Πήρα για 3 μέρες από ένα χάπι και για άλλες 3 ημέρες από τρία χάπια (όπως θα έπρεπε να είναι η σωστή δοσολογία).

Τα αποτελέσματα της 1ης εξέτασης η οποία έγινε την 3η ημέρα του κύκλου ήταν:

FSH - 28.6 mh/dL

LH - 10.2 miU/ml

PRL - 18.6 ng/mL

17-OH PRG - 1.2 ng/ml

E2 - 42 pg/mL

Tεστοστερόνη - 0,09 ng/mL

DHEA-S 2580μg/dL

SHBG - 37 nmol/L

Ο πρώτος γυναικολόγος αναφορικά με τις εξετάσεις μου είπε ότι εάν αυτή τη περίοδο ήθελα να κάνω παιδί θα είχα κάποιο πρόβλημα και ότι θα έπρεπε, εάν τον επόμενο μήνα δεν είχα κανονικό κύκλο να ξεκινήσουμε μια θεραπεία με χάπια και μετά ίσως οιστρογόνα. Παρεπτιπτόντως αυτά μου τα είπε τηλεφωνικός, μιας και δεν έκρινε ότι έπρεπε να με εξετάσει από κοντά ξανά.

 

Ο δεύτερος γυναικολόγος που με εξέτασε μου έκανε υπέρηχο στις ωοθήκες και το πόρισμα του ήταν:

Μήτρα : διάσταση 6,73x3.61cm, ενδομήτριο 0,65cm πάχος

Δεξιά ωοθήκη : 2,44 χ 0,86cm αδρανής

Αριστερή ωοθήκη; 3,38 Χ 2,75cm με ωοθυλακική κύστη 2,82χ2,41cm

Μου ανέφερε ότι για παιδί θα έπρεπε να απευθυνθώ σε εξωσωματική κλινική και ότι θα χρειαστώ δότρια ωαρίου.

 

Μέσα όμως σε 5 ημέρες μου ήρθε φυσιολογικά περίοδος, κάτι για το οποίο δεν μου ανέφερε καν ότι θα γινόταν, στις εξετάσεις που μου έκανε...έτσι επανέλαβα τις ορμονικές εξετάσεις.

Την 2η φορά, τα αποτελέσματα έδειξαν:

FSH - 11.5 mh/dL

LH - 7.5 miU/ml

PRL - 15.3 ng/mL

17-OH PRG - 1.0 ng/ml

E2 - 83 pg/mL

Tεστοστερόνη - 0,16 ng/mL

DHEA-S 2140μg/dL

SHBG - 40 nmol/L΄

Μετά απο κάποιες ημέρες έκανα και την AMH που έδειξε 0.5

 

Πήρα τις εξετάσεις και επισκέφτηκα μια κλινική εξειδικευμένη στις εξωσωματικές.

Εκεί μου δημιούργησαν την αίσθηση ότι απλά ενδιαφέρονται να πάρουν λεφτά.Μου έκανε ο γιατρός έναν υποτυπώδη υπέρηχο που διήρκεσε ούτε ένα λεπτό, επανέλαβαν ότι έχω την κύστη και βασιζόμενη στον υπέρηχο της προηγούμενης γιατρού, μου είπαν ότι ο μόνος τρόπος για να κάνω παιδιά είναι μόνο από δότρια ωαρίου και ότι θα πρέπει άμεσα να ξεκινήσω το ceclacur γιατί γερνάω πρόωρα.

 

 

Θέλω πολύ να κάνω παιδί με δικό μου ωάριο. Κάνοντας μια έρευνα στο ιντερνετ στην Ελλάδα και το εξωτερικό και διαβάζοντας διάφορα forum παρατήρησα ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν ακολουθήσει θεραπεία με το HDEA και που έχουν κάνει παιδί με πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Μέσα στα forum συμβουλεύουν, σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου, να ξεκινήσουν άμεσα την προσπάθεια για τεκνοποίηση, γιατί τα αποθέματα ωαρίων είναι ελάχιστα. Δεν είμαι παντρεμένη και ο σύντροφος μου βρίσκεται πολύ μακριά στο εξωτερικό και αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Μιας και δεν μπορούμε να έχουμε τακτική επαφή. Επίσης φοβάμαι ακόμη να του μιλήσω γιατί δεν ξέρω πως να του το πω και τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό στη σχέση μας.

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και που να πάω, ώστε να με συμβουλέψει κάποιος υπεύθυνα, να με βοηθήσει με το πρόβλημα μου και να μου δώσει λύσεις και όχι να με βλέπει σαν έσοδο. Αν υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία που να μπορεί να αναστρέψει τις πιθανότητες θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ να με ενημερώσετε για αυτήν. Υπάρχει περίπτωση τα παραπάνω ορμονικά αποτελέσματα να οφείλονται σε κάποιον άλλο παράγοντα ή κάποια άλλο πρόβλημα υγείας?

Υπάρχει η περίπτωση να κάνω κάποια θεραπεία για να καταψύξω ωάρια εάν φυσικά έχω ή είναι πιο αποτελεσματικό να γίνει άμεσα εξωσωματική? είναι δυνατόν, μέσα σε ένα χρόνο να καταστραφουν οι ωοθήκες και να μην είναι τίποτα αναστρέψιμο?...υπάρχει περίπτωση εάν ψυχολογικά επανέλθω να διορθωθεί ή να καλυτερεύσει το πρόβλημα? μπορώ εγώ να κάνω κάποια προσπάθεια να βελτιωθούν οι πιθανότητες με τη βοήθεια μιας καλύτερης διατροφής ή με ομοιοπαθητικά χάπια?...σας παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας και κάποιες απαντήσεις!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

 

Καταλαβαινετε προφανως οτι δεν μπορω να σας απαντησω μεσα απο ενα μηνυμα σε ολα αυτα που με ρωτατε. Χρειαζεται μεγαλη συζητηση καθως ειναι μια λεπτη υποθεση που απαιτει μεγαλη αναλυση. Σιγουρα ομως τα πραγματα δεν ειναι τραγικα. Αλλαξτε γιατρο, αυτη ειναι η συμβουλη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζετε κανονικα με τα χαπια ... πιθανα ειναι λογω της αντιβιωσης που πηρατε. Οι αντιβιωσεις μπορουν να μειωσουν τη δραση των αντισυλληπτικων.

Αν συνεχιστει για πολλες ημερες (ή ακομα περισσοτερο, αν συνεχιστει και στο επομενο κουτι) τοτε πρεπει να κανετε και παλι ενα υπερηχογραφημα

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε!!!!

τον τελευταιο καιρο ειμαι αρκετα μπερδεμενη με τον κυκλο της περιοδου μου....πλεον εχω ασταθη κυκλο!ο κυκλος μου πριν τα χριστουγεννα κυμαινοτανε απο 28-33 μερες!οι 3 τελευταιοι κυκλοι μου κυμαινονται απο 37-45!ειμαστε σε προσπαθειες με τον αντρα μου για μωρακι απο περισυ απο τον ιουνιο αλλα τιποτα!(εχω ιστορικο παλινδρομης κυησης 1 χρονο τωρα!)αποξεση 17/02/2012.

δεν μπορω να υπολογισω πια γονιμες μερες με τετοιο κυκλο!τι με συμβουλευεται να κανω....????να κανω εξεταση για προλακτινη,προγεστερονης....?ευχαριστω πολυ!!!!

 

Να συμπληρωσω οτι,μετα την αποξεση καπως ειχε σταθεροποιηθει ο κυκλος μου.

απο την Ιουνιο - Σεπτεμβριο οι κυκλοι μου ητανε απο 28-33( ετος 2012)

 

απο δω και περα εχω ασταθη κυκλο!

 

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ -> 03/09/2012

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ->30/09/2012(28 Μερες κυκλο)

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ->18/11/2012(49 Μερες κυκλο)

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ->22/12/2012(34 Μερες κυκλο)

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ->30/01/2013(39 Μερες κυκλο)

 

Δεν εχω πολυκυστικες!

μετα την αποξεση εχω κανει 3 φορες κολπικο υπερυχο,και ολα ειναι οκ.

 

να σημειωσω οτι ειμαι 30 χρονων,και ο συζηγος μου 32.

 

μηπως ειναι απο το αγχος μου,και εγινε ανω - κατω ο κυκλος μου....?

 

στην πρωτη μου ατυχη εγκυμοσυνη μου,το πιασαμε μεσα σε ενα 3 μηνο!

τωρα γιατι αργει...........???

 

 

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ειμαι 30χρονων και πριν 1.5 χρονο ειχα μια βιοχημικη. το ιδιο μου συνεβει κ πριν 10χρονια με αλλο συντροφο φυσικα.εκτοτε δεν προεκυψε εγκυμοσυνη. ειναι πολλες οι πιθανοτητες να ξανααποβαλω σε περιπτωση κυησης? μηπως θα επρεπε να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρε!Θα ηθελα να την συμβουλήσας, εχει απο 6-11-2012 που μου ηρθε περιοδος μετα τη γεννα (17-05-2011) και θηλαζω ακόμα το κοριτσακι μου ειναι σχεδον 21 μηνων.η απόμενη περιοδος ηρθε στις 06-12-2013 η μεθεπόμενη στις 14-12-2012 αλλά ειχα κυστη στην ωοθήκη η οποία υποχώρησε μόνη της και την 07-02-2012 μου ειπε ο γιατρός με υπέρηχο οτι δεν εχω κύστη πλέον και ειχα ωάριο ετοιμο για γονιμοποίηση.αυτο το μηνα περασα μεγαλο στρες αλλά γενικα παρατηρω οτι κανω ωορηξια γυρω στις 20-25 μερες.στην κόρη μου δοξα τω Θεώ εμεινα εγκυος μετα απο διακοπή μακροχρόνιας λήψης αντισυλληπτικών εκει στην 25 μερα.Το θέμα μου ειναι οτι σημερα 7 μερες μετα την ωορηξία ειχα πόνους περιόδου και ειχα καφε υγρα και τωρα σαν να εγιναν καφε ροζ. δεν ξερω αν ειναι περιοδος, χρονικά ηρθε ενα μηνα μετα αλλά ομως ειναι πολύ συντομα από την ωορηξία.Ειχαμε ελευθερη επαφη και στις 7 και στις 9 γιατι δεν ρωτησα λεπτομερειες τι εννοουσε με το εχω ωάριο αν ηδη εγινε η θα γίνει δεν καταλαβα. Τι εξετάσεις να κάνω? ειναι φυσιολογικό?Το γυναικολόγο μου αλλάξα πρόσφατα και δυστυχως δεν μπορουσε να βρει χρονο να μου μιλήσει...Σαν ιστορικό εχω υποθυροειδισμό απο τη γεννα παλαιότερα μου ειχαν πει οτι ειχα πολυκυστικες και επαιρνα δεκα χρονια αντισυλληπτικα μολις τα διεκοψα εμεινα εγκυος.τωρα εχουν εικονα πολύκυστικων (ποτε εχουν ποτε δεν εχουν αλλά ακομα θηλαζω και δεν βγαζουν συμπερασμα).ο θυροειδης πριν ενα μηνα εκανα εξετασεις ειναι ρυθμισμένος με Τ4 των 62. Ποιες ορμονικές θα πρεπει να κανω σε πρωτη φαση και πότε?Το 24ωρο πριν αρχίσει το καφε η μικρη αυξησε πολύ τους θηλασμους (σαν πιπιλα ομως, πλεον δεν τραβαει πολυ αλλά απο εκει που ηταν δυο τρεις γινανε επτα και ).Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ απλά να προλαβω τις μερες αν ειναι να κανω εξετασεις αυριο πρωι να μη χανω χρονο μεχρι να βρω το γυναικολογο. Δεν μπορω να καταλάβω αν ειναι και περιοδος κανονικη.Τις δυο τελευταιες φορες παντως καπως ετσι ξεκινούσε. Είμαι 29 ετων.Σας ευχαριστω πολύ!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Η κόρη μου είναι 3 χρονών και εδώ και 2-3 μέρες έχει κίτρινα δύσοσμα υγρά στο βρακάκι της, ενώ παράλληλα παραπονιέται όταν ουρεί ότι "τσούζει το πιπί της". Πρόσφατα πέρασε ίωση κοξάκι (δεν πήρε αντιβίωση, έπαιρνε μέχρι πρόσφατα αντιισταμινικό και κορτιζόνη), ενώ έχει κάποιο διάστημα εβδομάδων που φαίνεται να έχει δεκατάκια. Καταλαβαίνω ότι 2 ενδεχόμενα υπάρχουν: ουρολοίμωξη ή κολπίτιδα; Μπορούμε να αποκλείσουμε κάτι; Π.χ. να εφαρμόσουμε κάποιο διάστημα πλύσεις με χαμομήλι, μήπως εξαφανιστούν οι εκκρίσεις; Τι εξετάσεις θα συστήνατε;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα.. λύστε μου μια απορία.. αδιαθέτησα στις 21/2 και μετά το τέλος της περιόδου, ακόμα και σήμερα 15η ημέρα του κύκλου έχω καφέ υγρά, όχι πολλά, αλλά τα έχω κάθε μέρα.. .τι μπορεί να συμβαίνει? ??? είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει? ευχαριστώ..

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας κ. Χριστοπουλε. σας εχω ξαναγραψει παλιοτερα για μια αποβολη 6εβδ που ειχα πριν περιπου 1 χρονο κ εκανα αποξεση κ μετα απο 3 μηνες ξαναεμεινα κ το εχασα παλι 4εβδ κ 5ημερων κ δεν χρειαστηκε αποξεση! εχω ηδη ενα κοριτσακι 3 χρονων! εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια κ βγηκε ομοζυγη παρουσια του πολυμορφισμου MTHFR(C677T) PAI-1(5G/4G) ApoE(1,2,3,4) και ετεροζυγη Factor V R2(H1299R) ACE(INS/DEL) ο γιατρος μου ειπε οταν μαθω οτι ειμαι εγκυος να κανω ενεσεις clexane 40! ειχα ελευθερη επαφη την 8η-10η- 12η μερα του κυκλου μου σε κυκλο 28-30 ημερων! το διαστημα των ελευθερων επαφων ειχα υγρα ωορρηξιας κ την 14η μερα σταματησαν κ ενιωθα στεγνη! την 16η μερα ξεκινησαν εντονοι πονοι περιοδου εως κ σημερα! αλλες φορες ειναι πιο δυνατοι που νομιζω οτι αδιαθετησα κ αλλες φορες πιο ηπιοι! ειμαι στην 21η μερα του κυκλου κ δεν μπορω να κανω καποιο τεστ κ φοβαμαι πολυ οτι αν ειμαι δεν θα προλαβω να παρω την αγωγη κ θα το χασω!!! τι θα μπορουσα να κανω ωστε να ειναι ασφαλες ειτε ειμαι ειτε δεν ειμαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κυριε Χριστοπουλε, ειμαι 19 ετων η περιοδος για πρωτη φορα ηρθε στα 10,5 χρονια μου. ο κυκλος μου εδω κ τρια χρονια που τον παρακολουθω ειναι σταθερος στις 28 ημερες αλλα τις δυο τελευταιες φορες εχω καθυστερηση τριων ημερων..απο τι μπορει ν προερχεται αυτο? γιατι δεν μου αρεσει καθολου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα. Η κόρη μου 10 ετών και 6 μηνών εμφάνισε σήμερα τα πρώτα σημάδια περιόδου. Καφέ σταγόνες (πολύ λίγες) αλλά χωρίς αμφιβολία πρόκειται για περίοδο. Δεν πονάει καθόλου. Είχε όλα τα χαρακτηριστικά δηλαδή τρίχες στο εφηβαίο, λίγες στη μασχάλη, στήθος κτλ. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι είναι η πρώτη από όλες τις συνομήλικες της που ξέρουμε που της ήρθε περίοδος παρά που ο σωματότυπός της είναι πολύ αδύνατος. Είναι 156 εκ. και μόνο 35 κιλά. Επίσης εμένα μου είχε έρθει σε ηλικία 13 ετών. Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό το ότι έχει μόνο λίγες καφέ σταγόνες και πότε θα αποκτήσει φυσιολογική ροή. Από προηγούμενες απαντήσεις σας είδα ότι η έναρξη της περιόδου είναι φυσιολογική μετά τα 9 απλά μας ήρθε λίγο ουρανοκατέβατο γιατί είναι μικρή, εμένα μου ήρθε πιο μεγάλη και είναι φοβερά αδύνατη. Τώρα για το ύψος ελπίζω να μην επηρεαστεί. Εγώ είμαι 173 και ο πατέρας της 187. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...