Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Καλησπερα γιατρε.θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.απο εχτες ξεκινησα μια θεραπεια με το CLIMYSEN για τι απο της εξετασεις του ΤΕΣΤ ΠΑΠ διαπιστωθηκε ενδοτραχηλιτα και μου εδωσε ο γιατρος για μια εβδομαδα μαζι με κατι χαπια για 9 ημερες.κατα την διαρκεια της θεραπεια επιτρεπεται η επαφη η θα πρεπει να τελειωσει η θεραπεια?και αν οχι μετα απο ποσες μερες μετα την θεραπεια?σας ευχαριστω πολυ.

 

Καλο ειναι να κανετε μια καλλιεργεια κολπικου υγρου και οχι να παιρνετε φαρμακα κατα τυχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σας!!!την περασμενη βδομαδα περασα την δευτερη παλινδρομη.....θα ηθελα παρα πολυ να με κατευθυνεται σχετικα με τι εξετασεις πρεπει να κανω....θελω να τα "ξεσκονισω" ολα!!!!σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε Χριστόπουλε, θα ήθελα να σας θέσω ένα ερώτημα σχετικά με την εντεκάχρονη κόρη μου. Σε ηλικία 10 ετών και 6 μηνών (πριν 7 μήνες περίπου) ξεκίνησε η περίοδός της. Αυτό που με απασχολεί είναι το γεγονός ότι έχει πολύ μικρό κύκλο. Δεν έχει φυσικά σταθεροποιηθεί - ξέρω πως είναι νωρίς για κάτι τέτοιο - όμως συνήθως της έρχεται κάθε 21 με 22 μέρες (μια φορά μόνο της ήρθε στις 28 και μια άλλη στις 19!). Πρέπει να κάνω κάτι ή το βρίσκετε φυσιολογικό?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε Χριστόπουλε, θα ήθελα να σας θέσω ένα ερώτημα σχετικά με την εντεκάχρονη κόρη μου. Σε ηλικία 10 ετών και 6 μηνών (πριν 7 μήνες περίπου) ξεκίνησε η περίοδός της. Αυτό που με απασχολεί είναι το γεγονός ότι έχει πολύ μικρό κύκλο. Δεν έχει φυσικά σταθεροποιηθεί - ξέρω πως είναι νωρίς για κάτι τέτοιο - όμως συνήθως της έρχεται κάθε 21 με 22 μέρες (μια φορά μόνο της ήρθε στις 28 και μια άλλη στις 19!). Πρέπει να κάνω κάτι ή το βρίσκετε φυσιολογικό?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ειναι πολυ συνηθισμενο να συμβαινει αυτο στα πρωτα χρόνια απο την εναρξη της περιοδου.

Συνηθως οφειλεται σε μια ανωριμοτητα του αξονα. Μπορει ομως να υπαρχει και καποια βαθυτερη παθολογια. Για αυτο πρεπει να αποκλεισουμε την υπαρξη καποιου προβληματος.

 

Επισης σας συστηνω να αντιμετωπισετε το προβλημα (και να μη το αφησετε στην τυχη του), καθως με τη συχνη απωλεια αιματος, το παιδι σας θα μπει συντομα σε σιδηροπενικη αναιμια (αν δεν εχει ηδη μπει) και θα εχει συμπτωματα αναιμιας, όπως ζαλη, αδυναμια, ωχροτητα, λιποθυμια κλπ

 

Αναζητηστε καποιο γυναικολογο παιδων και εφηβων για να λυσει το θεμα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κανετε μια καλλιεργεια κολπικου υγρου και οχι να παιρνετε φαρμακα κατα τυχη.

 

Καλημερα γιατρε και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας..ο γιατρος μου τα εγραψε,δεν το ηξερα εγω.τωρα τι να κανω να σταματησω την αγωγη?και καλλιεργεια κολπικου υγρου που μπορω να κανω..2 μερες εκανα την αγωγη θα υπαρχει θεμα αν την σταματησω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα γιατρε και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας..ο γιατρος μου τα εγραψε,δεν το ηξερα εγω.τωρα τι να κανω να σταματησω την αγωγη?και καλλιεργεια κολπικου υγρου που μπορω να κανω..2 μερες εκανα την αγωγη θα υπαρχει θεμα αν την σταματησω?

 

Δεν ειναι σωστο να σταματαμε στη μεση μια θεραπεια αντιβιοτικων, οποια και αν ειναι αυτη.

 

Η Ιατρικη του "Σημερα" επιβαλει ο γιατρος να δινει αγωγη που στηριζεται σε εξετασεις και οχι τυχαια. Οχι βασιζομενος στις πιθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι στην 34η εβδομάδα(είναι το πρώτο μου παιδάκι)και ο μπέμπης μου δεν έχει γυρίσει είναι σε ισχυακή θέση,το βάρος του είναι 2810.Υπάρχει περίπτωση να γυρίσει? Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες και μου είπε να πάω 20/12/13 για καισαρική, θα είμαι στην 38η εβδομάδα.Τι να κάνω,να πάω τότε ή να πάω στην 39η?

:confused:

Υ.Σ:Τελική μου είχε δώσει μέχρι 3/1/14.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι στην 34η εβδομάδα(είναι το πρώτο μου παιδάκι)και ο μπέμπης μου δεν έχει γυρίσει είναι σε ισχυακή θέση,το βάρος του είναι 2810.Υπάρχει περίπτωση να γυρίσει? Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες και μου είπε να πάω 20/12/13 για καισαρική, θα είμαι στην 38η εβδομάδα.Τι να κάνω,να πάω τότε ή να πάω στην 39η?

:confused:

Υ.Σ:Τελική μου είχε δώσει μέχρι 3/1/14.

 

Ευχαριστώ!

 

Φυσικα και μπορει να γυρισει, αλλα οι πιθανοτητες ειναι λιγες.

Αν μενετε κοντα στο Μαιευτηριο, με προσβαση μεσα σε μια ωρα, και αν ειναι το πρωτο σας παιδι, μπορειτε να περιμενετε μεχρι την 39 εβδ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Κυριε Χριστοπουλε

 

 

θα ηθελα τη γνωμη σας για το σπερμοδιαγραμμα και αν μπορουμε να ξεκινησουμε εξωσωματικη με τα παρακατω αποτελεσματα.

  • ΜΙΚΡΟΣΠΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ

Πυοσφαιρια - Σπανια

 

Ερυθρα - Οχι

Σπερματιδες - Οχι

Σπερματοκυτταρα - Ναι

Προστατικα κυτταρα - Οχι

 

 

Βλεννη - Οχι

  • ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ


Ογκος σπερματος - 4,1ml

 

 

Αντιδραση (PH) - 7,8

Ρευστοποιηση - 60 min

Συσταση - Ιξωδης

 

 

  • ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ

Απλες - Ολιγες

 

  • ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυπικες Μορφες - 87%

 

  • ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 59500000

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 243950000

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 31% % 24%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 35% % 31%

 

Κινηση επι τοκου 22% % 25%

Ακινητα 12% % 20%

 

 

 

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα

ειμαι 30 ετων και ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδακι

χτες ακουσαμε για πρωτη φορα την καρδια στις 7 εβδομαδες

την επομενη εβδομαδα θα πρεπει να φυγω για ταξιδι με αεροπλανο(για δουλεια γραφειου αρα δε θα κινουμαι πολυ δηλαδη δεν παω για τουρισμο

και το ταξιδι δεν ειναι υπερατλαντικο) θα μεινω 4 μερες. επειδη ομως απο την αρχη της εγκυμοσυνης (και μαλιστα πριν την καθυστερηση) και κατα διαστηματα βλεπω καφε υγρα μονο στο χαρτι τουαλετας (συνηθως οταν ενεργουμαι) ο γιατρος μου εχει δωσει utrogestan 3 τη μερα.εχει βελτιωθει αυτο το θεμα μιας και συνηθως μερα παρα μερα τα βλεπω οχι πια καθε μερα!οποτε πιστευει οτι κατα πασα πιθανοτητα οφειλονται σε ορμονικο παραγοντα

εσεις πιστευετε οτι το ταξιδι με το αεροπλανο στο εξωτερικο θα ειναι επικινδυνο για την εγκυμοσυνη μου?κατανοω απολυτα οτι ειναι δικη μου ευθυνη η αποφαση αυτη και αυτο μου ειπε και ο γιατρος μου αλλα αν τελικα δεν τιθεται θεμα κουρασης (δεν κουβαλησω βαλιτσες, δεν μετακινουμαι με μεσα συγκοινωνιας αλλα με αυτοκινητο)υπαρχει περιπτωση το ταξιδι με αεροπλανο να επηρεασει το εμβρυο?τα αγγεια?ειναι επιβλαβες για την υγεια του?σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κυριε χριστοπουλε!θα ηθελα τη βοηθεια σας!ειμαι 30ετων κ προσπαθω εδω κ 4μηνες για να κανω παιδακι!εχω σταθερο 24αρη κυκλο με διαρκεια 7ημερες!αδιαθετησα στις 27/11 κ ηρθα σε επαφη στις 4,5,8,10 και 13/12.επειδη αισθανομουν αδιαθεσια συνεχως εκανα μια β χοριακη στις 19 κ βγηκε αρνητικη.περιμενα να αδιαθετησω στις 21/12 ολα τα συμπτωματα αυτο εδειχναν αλλα δεν αδιαθετησα!υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος κ να μην εδειξε η β χοριακη;;;;ευχαριστω εκ των προτερων για την απνατηση σας κ συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητε γιατρε καλημερα και καλη χρονια. Ειμαι 38 ετων και εχω ενα κοριτσακι 3,5 χρονων. Εμεινα εγκυος απο τον πρωτο μηνα επαφων. Πριν την κορη μου, στα 33 μου χρονια ξαναεμεινα εγκυος παλι με την πρωτη επαφη αλλα επρεπε να διακοψω την εγκυμοσυνη στις 8 εβδομαδες γιατι διαγνωσθηκε καρκινος του μαστου. Τωρα προσπαθω απο τον οκτωβρη να μεινω ξανα εγκυος αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα. Τον Δεκεμβριο πηρα και σεπραφαρ-πρεγκνυλ, εκανα 2 ωαρια, ωορρηξια στις 22/12 και επαφες 16,18,21 και 22/12 αλλα παλι τιποτα. Μηπως πρεπεινα κανω εξετασεις ειδικες; μηπως φταιει το οτι εχω 20 επιπλεον κιλα απο το φυσιολογικο μου βαρος; τι πιστευετε;Σας ευχαριστω θερμα.

Η κορη μου, η ζωη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Κυριε Χριστοπουλε

 

 

θα ηθελα τη γνωμη σας για το σπερμοδιαγραμμα και αν μπορουμε να ξεκινησουμε εξωσωματικη με τα παρακατω αποτελεσματα.

  • ΜΙΚΡΟΣΠΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ

Πυοσφαιρια - Σπανια

 

Ερυθρα - Οχι

Σπερματιδες - Οχι

Σπερματοκυτταρα - Ναι

Προστατικα κυτταρα - Οχι

 

 

Βλεννη - Οχι

  • ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ


Ογκος σπερματος - 4,1ml

 

 

Αντιδραση (PH) - 7,8

Ρευστοποιηση - 60 min

Συσταση - Ιξωδης

 

 

  • ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ

Απλες - Ολιγες

 

  • ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυπικες Μορφες - 87%

 

  • ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 59500000

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 243950000

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 31% % 24%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 35% % 31%

 

Κινηση επι τοκου 22% % 25%

Ακινητα 12% % 20%

 

 

 

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

 

Με ενα τετοιο σπερμοδιαγραμμα φυσικα και μπορουμε να κανουμε οποιαδηποτε διαδικασια και μεθοδο επιλεξουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ειμαι 30 ετων και ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδακι

χτες ακουσαμε για πρωτη φορα την καρδια στις 7 εβδομαδες

την επομενη εβδομαδα θα πρεπει να φυγω για ταξιδι με αεροπλανο(για δουλεια γραφειου αρα δε θα κινουμαι πολυ δηλαδη δεν παω για τουρισμο

και το ταξιδι δεν ειναι υπερατλαντικο) θα μεινω 4 μερες. επειδη ομως απο την αρχη της εγκυμοσυνης (και μαλιστα πριν την καθυστερηση) και κατα διαστηματα βλεπω καφε υγρα μονο στο χαρτι τουαλετας (συνηθως οταν ενεργουμαι) ο γιατρος μου εχει δωσει utrogestan 3 τη μερα.εχει βελτιωθει αυτο το θεμα μιας και συνηθως μερα παρα μερα τα βλεπω οχι πια καθε μερα!οποτε πιστευει οτι κατα πασα πιθανοτητα οφειλονται σε ορμονικο παραγοντα

εσεις πιστευετε οτι το ταξιδι με το αεροπλανο στο εξωτερικο θα ειναι επικινδυνο για την εγκυμοσυνη μου?κατανοω απολυτα οτι ειναι δικη μου ευθυνη η αποφαση αυτη και αυτο μου ειπε και ο γιατρος μου αλλα αν τελικα δεν τιθεται θεμα κουρασης (δεν κουβαλησω βαλιτσες, δεν μετακινουμαι με μεσα συγκοινωνιας αλλα με αυτοκινητο)υπαρχει περιπτωση το ταξιδι με αεροπλανο να επηρεασει το εμβρυο?τα αγγεια?ειναι επιβλαβες για την υγεια του?σας ευχαριστω πολυ

 

Λυπαμαι για την καθυστερηση της απαντησης... Δινω παντως την απαντηση για οσες πιθανα σχεδιασουν στο μελλον καποιο τετοιο ταξιδι.

 

Δεν υπαρχει καμια επισημη αντενδειξη για ενα τετοιο ταξιδι ... Ολες οι Επιστημονικες Γυναικολογικες Εταιρειες δινουν συμβουλες προστασιας κατα το ταξιδι και καμια δεν απαγορευει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυριε χριστοπουλε!θα ηθελα τη βοηθεια σας!ειμαι 30ετων κ προσπαθω εδω κ 4μηνες για να κανω παιδακι!εχω σταθερο 24αρη κυκλο με διαρκεια 7ημερες!αδιαθετησα στις 27/11 κ ηρθα σε επαφη στις 4,5,8,10 και 13/12.επειδη αισθανομουν αδιαθεσια συνεχως εκανα μια β χοριακη στις 19 κ βγηκε αρνητικη.περιμενα να αδιαθετησω στις 21/12 ολα τα συμπτωματα αυτο εδειχναν αλλα δεν αδιαθετησα!υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος κ να μην εδειξε η β χοριακη;;;;ευχαριστω εκ των προτερων για την απνατηση σας κ συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο!

 

Πιθανοτατα εχετε ηδη αδιαθετησει... Παντως το στρες και η πιεση μπορει να καθυστερησουν την περιοδο και να προκαλεσουν ακομα και συμπτωματα αρχομενης κυησης...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητε γιατρε καλημερα και καλη χρονια. Ειμαι 38 ετων και εχω ενα κοριτσακι 3,5 χρονων. Εμεινα εγκυος απο τον πρωτο μηνα επαφων. Πριν την κορη μου, στα 33 μου χρονια ξαναεμεινα εγκυος παλι με την πρωτη επαφη αλλα επρεπε να διακοψω την εγκυμοσυνη στις 8 εβδομαδες γιατι διαγνωσθηκε καρκινος του μαστου. Τωρα προσπαθω απο τον οκτωβρη να μεινω ξανα εγκυος αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα. Τον Δεκεμβριο πηρα και σεπραφαρ-πρεγκνυλ, εκανα 2 ωαρια, ωορρηξια στις 22/12 και επαφες 16,18,21 και 22/12 αλλα παλι τιποτα. Μηπως πρεπεινα κανω εξετασεις ειδικες; μηπως φταιει το οτι εχω 20 επιπλεον κιλα απο το φυσιολογικο μου βαρος; τι πιστευετε;Σας ευχαριστω θερμα.

 

Παρα πολλα εξαρτωνται και απο τη θεραπεια που ειχατε κανει για το μαστο. Επισης απο τη διαρκεια του κυκλου σας αλλά και απο άλλες παραμετρους...

Παντως αν ημουν ο γιατρος σας θα σας ειχα συστησει να κανετε καποιες απλες εξετασεις....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Θα μπορουσατε να με βοηθησετε λεγοντας μου για ποιες εξετασεις προτεινετε;

 

Οι εξετασεις εξαρτώνται απο τις ιδιαιτερότητες καθε περίπτωσης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kalησπέρα. Είμαι έγκυος 34w6d και ο γιατρός μου είπε στον υπέρηχο που έκανα ότι έχουν μειωθεί τα αμνιακα υγρα. Κατά τα άλλα οι μετρήσεις είναι καλες και το βαρος του μωρου 2810. Θα κανω ντοπλερ σε 10 μερες. Που μπορει να οφείλεται η μειωση των αμνιακων υγρών;

Link to comment
Share on other sites

Kalησπέρα. Είμαι έγκυος 34 εβδομαδων και ο γιατρός μου είπε στον υπέρηχο που έκανα ότι έχουν μειωθεί τα αμνιακα υγρα. Κατά τα άλλα οι μετρήσεις είναι καλες και το βαρος του μωρου 2810. Θα κανω ντοπλερ σε 10 μερες. Που μπορει να οφείλεται η μειωση των αμνιακων υγρών;

 

Συνηθως η αιτία της μειωσης του αμνιακου υγρου ειναι η κακη κυκλοφορια αιματος στον πλακουντα. Αν μειωθει η κυκλοφορια του αιματος στον πλακουντα τοτε η παρακολουθηση πρεπει να ειναι πολυ πιο στενη. Παντως υπαρχουν και άλλες πολυ σημαντικες εξετασεις εκτος του Doppler που καλο ειναι να γινονται...

Στην περιπτωση που το αμνιακο υγρο ειναι ακομα εντος φυσιολογικων οριων δεν εχετε ιδιαιτερο λογο ανησυχιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ 29 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 28-30 ΗΜΕΡΕΣ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ 2-4 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ Η ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΠΡΙΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 22/12/13. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΔΕΙΑΘΕΤΗΣΩ ΣΤΙΣ 22/01/14 ΚΑΙ ΗΡΘΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ 30/12/13 ΚΑΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ 2-3/01/14. ΕΧΩ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗ 6 ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΙΞΗΜΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ , ΔΕΚΑΤΑΚΙΑ, ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ(ΟΧΙ ΕΝΤΟΝΗ) ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ Β-ΧΩΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΙΤΙΚΗ. ΥΠΑΡΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ?ΕΧΩ ΑΝΧΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΠΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΣΕΚ ΑΠ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχετε κανει τη χοριακη και ειναι αρνητικη, τοτε δεν υπαρχει εγκυμοσυνη. Πιθανα ειναι καποια μικροδιαταραχη των ορμονων σας...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ 29 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 28-30 ΗΜΕΡΕΣ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ 2-4 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ Η ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΠΡΙΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 22/12/13. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΔΕΙΑΘΕΤΗΣΩ ΣΤΙΣ 22/01/14 ΚΑΙ ΗΡΘΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ 30/12/13 ΚΑΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ 2-3/01/14. ΕΧΩ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗ 6 ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΙΞΗΜΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ , ΔΕΚΑΤΑΚΙΑ, ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ(ΟΧΙ ΕΝΤΟΝΗ) ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ Β-ΧΩΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΙΤΙΚΗ. ΥΠΑΡΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ?ΕΧΩ ΑΝΧΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΠΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΣΕΚ ΑΠ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

Απο τη στιγμη που εχετε κανει τη χοριακη και ειναι αρνητικη, τοτε δεν υπαρχει εγκυμοσυνη. Πιθανα ειναι καποια μικροδιαταραχη των ορμονων σας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε ειμαι 26 χρονων και στην 21η εβδομαδα. εκανα στις 19 εβδομαδες την μικρη καμπυλη ζαχαρου (50gr) κ μου βγηκε σακχαρο προ ληψεως 86 κ μια ωρα μετα 164.

ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ηταν καλη η μετρηση κ με εβαλε να κανω την 75αρα στην 21η εβδομαδα την οποια κ εκανα χτες. τα αποτελεσματα ηταν προ ληψεως 79 μια ωρα μετα 118 κ δυο ωρες μετα 114. τι γνωμη εχετε για αυτες τις μετρησεις?να σημειωσω οτι στο διαστημα που μεσολαβησε εκοψα εντελως τα γλυκα κ περιορισα αρκετα τα αμυλουχα. νομιζεται πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο απο εδω κ περα?σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε ειμαι 26 χρονων και στην 21η εβδομαδα. εκανα στις 19 εβδομαδες την μικρη καμπυλη ζαχαρου (50gr) κ μου βγηκε σακχαρο προ ληψεως 86 κ μια ωρα μετα 164.

ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ηταν καλη η μετρηση κ με εβαλε να κανω την 75αρα στην 21η εβδομαδα την οποια κ εκανα χτες. τα αποτελεσματα ηταν προ ληψεως 79 μια ωρα μετα 118 κ δυο ωρες μετα 114. τι γνωμη εχετε για αυτες τις μετρησεις?να σημειωσω οτι στο διαστημα που μεσολαβησε εκοψα εντελως τα γλυκα κ περιορισα αρκετα τα αμυλουχα. νομιζεται πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο απο εδω κ περα?σας ευχαριστω πολυ

 

Φαινεται οτι δεν εχετε προβλημα.

Η σωστη καμπυλη χρειαζεται καταλληλη προετοιμασια για λιγες ημερες. Ο γιατρος πρεπει να σας εξηγησει πριν την κανετε, ποια πρεπει να ειναι η διατροφη σας, τι πρεπει να κανετε κατα την εξεταση κλπ.

Σας συστηνω να κανετε την καμπυλη στις 24-26 εβδομαδες (που ειναι και πιο σωστο).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...