Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

καλησπερα γιατρε.εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων και εχει συμφυση αιδιου.ειναι ανοιχτο πολυ λιγο μονο το επανω μερος.τωρα ειναι στην αγγλια με την κοπελα μου.πηγε στο νοσοκομειο και της εδωσαν μια ορμονικη κρεμα και θα την ξαναδουν σε 2 μηνες.τι κανω σε αυτην την περιπτωση?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας,

 

Έχω μια μικρή απορία διότι έχω μπερδευτεί.

Είμαι 34 χρονών με υψηλή προλακτίνη (η οποία όμως πλέον είναι σε νορμαλ επίπεδα) και προσπαθώ για εγκυμοσύνη. Σε αυτόν τον κύκλο έκανα ωορρηξία την 14η μέρα του κύκλου μου, 2.2.14 (επιβεβαιωμένη με υπέρηχο). Την επόμενη ημέρα το απόγευμα έκανα εξετάσεις οιστραδιόλης. Το αποτέλεσμα 136 pg/ml. Είναι καλή η τιμή ή χαμηλή; Και εάν είναι χαμηλή τι σημαίνει αυτο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ, θα ήθελα την γνώμη σας: θα γεννήσω με προγραμματισμενη καισαρική 38w2d και ο γιατρός μου είπε ότι αν θέλω (το άφησε στην κρίση μου) να κανω ενεσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού 1 μερα πριν τον τοκετό.

Εχω κανει ήδη 2 σετ την 30η και 32η εβδομαδα. Λέτε να ξαναχρειάζονται; Το μωρό αναμενεται να γεννηθει γυρω στα 3500 κιλά και είναι αγορακι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε.εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων και εχει συμφυση αιδιου.ειναι ανοιχτο πολυ λιγο μονο το επανω μερος.τωρα ειναι στην αγγλια με την κοπελα μου.πηγε στο νοσοκομειο και της εδωσαν μια ορμονικη κρεμα και θα την ξαναδουν σε 2 μηνες.τι κανω σε αυτην την περιπτωση?ευχαριστω.Γιατρε θα μπορουσατε να μου απαντησετε σας παρακαλω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε!

θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση. θεωρειτε πως ενδομητριο παχους 12mm, τη 17η μερα του κυκλου, με κυκλο κατα μεσο 27 ημερων αποτελει ενδειξη εγκυμοσυνης?

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα γιατρε.εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων και εχει συμφυση αιδιου.ειναι ανοιχτο πολυ λιγο μονο το επανω μερος.τωρα ειναι στην αγγλια με την κοπελα μου.πηγε στο νοσοκομειο και της εδωσαν μια ορμονικη κρεμα και θα την ξαναδουν σε 2 μηνες.τι κανω σε αυτην την περιπτωση?ευχαριστω.

 

Μπορειτε να χρησιμοποιησετε την αλοιφή. Χρειαζεται ομως πολυ προσοχη στη χορηγηση καθως οι ορμονες απορροφονται απο το δερμα του παιδιου. Συνεπως σε περιπτωση υπερβολικης χρησης μπορει να εμφανιστει αυξηση των μαστων του παιδιου ( με ευαισθησια ή και πονο στους μαστους του) και να εμφανιστει ακομα και αιμα απο τον κολπο με τη μορφη περιοδου!! Η εναλλακτικη λυση που εχετε ειναι η διανοιξη της συμμυσης και η τακτικη περιποιηση της περιοχης. Ειναι δυσαρεστη για το παιδι, αν γινει χωρις αναισθησια, αλλα διαρκει λιγοτερο απο ενα λεπτο.

 

Σε καθε περιπτωση θεωρω απαραιτητο να γινει καλλιεργεια κολπικου υγρου απο το βαθος του κολπου γιατι πολυ συχνα συνυπαρχει μικροβιο στον κολπο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε!

θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση. θεωρειτε πως ενδομητριο παχους 12mm, τη 17η μερα του κυκλου, με κυκλο κατα μεσο 27 ημερων αποτελει ενδειξη εγκυμοσυνης?

 

Σας ευχαριστω πολυ!

 

Σε καμια περιπτωση το παχος του ενδομητριου δεν αποτελει ενδειξη υπαρξης εγκυμοσυνης!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ, θα ήθελα την γνώμη σας: θα γεννήσω με προγραμματισμενη καισαρική 38w2d και ο γιατρός μου είπε ότι αν θέλω (το άφησε στην κρίση μου) να κανω ενεσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού 1 μερα πριν τον τοκετό.

Εχω κανει ήδη 2 σετ την 30η και 32η εβδομαδα. Λέτε να ξαναχρειάζονται; Το μωρό αναμενεται να γεννηθει γυρω στα 3500 κιλά και είναι αγορακι.

 

Εχει αποδειχτει οτι αν γινουν δυο σετ κορτιζονης, δεν προσφερει τιποτα να επαναλαβετε και τριτο σετ. Επισης, η μεγαλη χορηγηση κορτιζονης εχει πιθανοτητες επιπλοκων. Καλο ειναι να παρατείνετε για λιγο την ημερομηνια του τοκετου και αν μπορειτε να φτασετε τις 39 εβδομαδες. Εκτος και αν υπαρχει καποιο σημαντικο προβλημα που σας αναγκαζει να κανετε τωρα την καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω μια μικρή απορία διότι έχω μπερδευτεί.

Είμαι 34 χρονών με υψηλή προλακτίνη (η οποία όμως πλέον είναι σε νορμαλ επίπεδα) και προσπαθώ για εγκυμοσύνη. Σε αυτόν τον κύκλο έκανα ωορρηξία την 14η μέρα του κύκλου μου, 2.2.14 (επιβεβαιωμένη με υπέρηχο). Την επόμενη ημέρα το απόγευμα έκανα εξετάσεις οιστραδιόλης. Το αποτέλεσμα 136 pg/ml. Είναι καλή η τιμή ή χαμηλή; Και εάν είναι χαμηλή τι σημαίνει αυτο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Εχετε κανει ΟΛΕΣ τις υπολοιπες εξετασεις?? Δεν πιστευω οτι το προβλημα σας ξεκινα απο την οιστραδιολη σας...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εχω στο ενεργητικο μου 2 αποτυχημενες προσπαθειες σπερματεγχυσης και ειπαμε με τον γιατρο μου να παω σε ενδοκρινολογο..οι ορμονικες εξετασεις μου συνηθως βγαινουν φυσιολογικες με εξαιρεση την ινσουλινη η οποια ειναι ανεβασμενη..οταν πηγα σε ενδοκρινολογο μου εκανε υπερηχο του θυροειδους και βγηκε οτι ημουν στα προθυρα υποθυροειδισμου παρολο που οι αιματολογικες ηταν φυσιολογικες...συνεχισα να παιρνω glucophase για την ινσουλινη και actos για τον θυροειδη για περιπου 2 μηνες..παραλληλα κανω διατροφη και εχω χασει ηδη 7 κιλα (ημουν 97 κιλα με υψος 1,60)...

εχθες ξαναπηγα στον ενδοκρινολογο για υπερηχο και ο αδενας αντι να μεγαλωσει μικρυνε κι αλλο πραγμα που του εκανε εντυπωση

το ερωτημα μου ειναι τι μπορει να σημαινει αυτο γιατι δεν εχω καταλαβει το κατα ποσο σοβαρο ειναι ή οχι....

για να σας βοηθησω σας ενημερωνω οτι σπερματεγχυση εκανα γιατι εχω πολυκυστικες και υπερινσουλιναιμια και δεν εχω καθολου περιοδο...περιοδος μου ερχεται μονο οταν παιρνω προγεστερονη καθε 40 μερες..αυτο γινεται απο το 2009

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχετε κανει ΟΛΕΣ τις υπολοιπες εξετασεις?? Δεν πιστευω οτι το προβλημα σας ξεκινα απο την οιστραδιολη σας...

 

3η μέρα αυτού του κύκλου έκανα ΟΛΕΣ τις εξετάσεις. Αναμένω τα αποτελέσματα. Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα εάν θα μπορούσα να σας τα παραθέσω κ εδώ για μια δεύτερη άποψη.

Η ερώτηση μου όμως παραμένει. Είναι ιδιαίτερα χαμηλή η οιστραδιόλη; Πρέπει να ανησυχώ για κάποιο σημαντικό πρόβλημα; Το όριο για ωχρινική φάση ήταν στα 80 (θεωρώ όμως την πρώτη μέρα μετά την ωορρηξία ωχρινική φάση;;).

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

3η μέρα αυτού του κύκλου έκανα ΟΛΕΣ τις εξετάσεις. Αναμένω τα αποτελέσματα. Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα εάν θα μπορούσα να σας τα παραθέσω κ εδώ για μια δεύτερη άποψη.

Η ερώτηση μου όμως παραμένει. Είναι ιδιαίτερα χαμηλή η οιστραδιόλη; Πρέπει να ανησυχώ για κάποιο σημαντικό πρόβλημα; Το όριο για ωχρινική φάση ήταν στα 80 (θεωρώ όμως την πρώτη μέρα μετά την ωορρηξία ωχρινική φάση;;).

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Δεν βλεπω να εχετε καποιο σημαντικο προβλημα απο την οιστραδιολη σας.

Θα μπορουσατε να μου στειλετε τις εξετασεις σας, όμως χωρις να σας εχω εξετασει και χωρις να ξερω το ιστορικο σας δεν μπορω να σας πω κατι συγκεκριμενο... Τουλαχιστον θα δουμε αν σας λειπουν εξετασεις. Εχετε κανει ΟΛΕΣ οσες σας ειπαν να κανετε, αλλά σας ειπαν να κανετε ΟΛΕΣ οσες χρειαζονται. Αυτο ειναι το νοημα....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εχω στο ενεργητικο μου 2 αποτυχημενες προσπαθειες σπερματεγχυσης και ειπαμε με τον γιατρο μου να παω σε ενδοκρινολογο..οι ορμονικες εξετασεις μου συνηθως βγαινουν φυσιολογικες με εξαιρεση την ινσουλινη η οποια ειναι ανεβασμενη..οταν πηγα σε ενδοκρινολογο μου εκανε υπερηχο του θυροειδους και βγηκε οτι ημουν στα προθυρα υποθυροειδισμου παρολο που οι αιματολογικες ηταν φυσιολογικες...συνεχισα να παιρνω glucophase για την ινσουλινη και actos για τον θυροειδη για περιπου 2 μηνες..παραλληλα κανω διατροφη και εχω χασει ηδη 7 κιλα (ημουν 97 κιλα με υψος 1,60)...

εχθες ξαναπηγα στον ενδοκρινολογο για υπερηχο και ο αδενας αντι να μεγαλωσει μικρυνε κι αλλο πραγμα που του εκανε εντυπωση

το ερωτημα μου ειναι τι μπορει να σημαινει αυτο γιατι δεν εχω καταλαβει το κατα ποσο σοβαρο ειναι ή οχι....

για να σας βοηθησω σας ενημερωνω οτι σπερματεγχυση εκανα γιατι εχω πολυκυστικες και υπερινσουλιναιμια και δεν εχω καθολου περιοδο...περιοδος μου ερχεται μονο οταν παιρνω προγεστερονη καθε 40 μερες..αυτο γινεται απο το 2009

 

Εαν μπορεσετε να χασετε το περιττο βαρος σας τοτε εχετε θεαματικα υψηλες πιθανοτητες να αποκτησετε και παλι μια φυσιολογικη περιοδο. Η απωλεια βαρους ειναι απαραιτητη και για την εγκυμοσυνη σας. Θεωρω οτι αν μεινετε εγκυος με το σημερινο σας βαρος, ειναι πολυ πιθανο να αντιμετωπισετε προβληματα στην εγκυμοσυνη σας, οπως αρτηριακη υπερταση, προεκλαμψια, σακχαρωδη διαβητη που θα χρειαστει καθημερινες ενεσεις ινσουλινης, πιθανή δυσκολια στον τοκετο κλπ κλπ κλπ. Οσες προγραμματιζουν μια εγκυμοσυνη θα βρουν σημαντικη βοηθεια αν προσπαθησουν να φτασουν σε κανονικο βαρος.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα.

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.. έχω ιστορικό με 3 παλίνδρομες η τελευταία πολύ πρόσφατη. Παλινδρομούν πολύ νωρίς. Οι εξετάσεις θρομβοφιλιας που έκανα έδειξαν ότι έχω μετάλλαξη στους παράγοντες MTHFR 677T θετικός-ετερόζυγος και MTHFR 1298C θετικός ομόζυγος..ο γυναικολόγος μου μετά τη δεύτερη αποβολή μου χορήγησε τα salospir των 100 από την 20η ημέρα του κύκλου και ηπαρίνες αν η χοριακή βγει θετική. Παρόλα αυτά δεν τα καταφέραμε. Το σπερματοδιάγραμμα φυσιολογικό, ορμονικές καλές, σαλπιγγογραφία καλή, καλλιέργεια κολπικού υγρού ήταν καθαρή από μικρόβια . Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο μικρόβιο στη μήτρα και γι΄ αυτό παλινδρομούν? Ισχύει τελικά ότι τα μικρόβια είναι υπεύθυνα για τις αποβολές? Τι πιστεύετε ότι πρέπει να ψάξουμε ακόμα?

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με την απωλεια βαρους μου ηταν οτι ειναι ενας φαυλος κυκλος..για να χασω βαρος επρεπε να εχω περιοδο και για να εχω περιοδο πρεπει να χασω βαρος....βεβαια προσφατα μαθαμε το προβλημα με τον θυροειδη γιατι οπως ειπα οι εξετασεις ηταν στα φυσιολογικα επιπεδα...

δλδ θεωρειτε οτι δεν ειναι σοβαρο προβλημα οτι μικρυνε κι αλλο ο αδενας?

ο γιατρος οντως μου ειπε να χασω βαρος και αυτο κανω απλα τωρα ρωτω το κατα ποσο ο θυροειδης επιρρεαζει την ποιοτητα των ωοθηκων σε περιπτωση που θελησω να κανω και 3η προσπαθεια.... εννοειται πως δεν θα κανω τιποτα αλλο μεχρι να χασω τουλαχιστον αλλα 10 κιλα

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας γιατρε, εχω καπιο προβλημα κ θα ηθελα την γνωμη σας, πριν 1,5 μηνα, εβαλα σπιραλ απο τοτε εχω σινεχια αιμα... σαν την πρωτη ημερα περιοδου, ο γιατρος που μου το εβαλε μου δινη να περνω τα doufaston στιν αρχι 1 τιν ημερα ιδια ωρα για 20 μερες κ αφου σινεχιζεται το αιμα μου το αυξησε σε 2 την ημερα... αλλα το αιμα συνεχιζεται... τι μπορει να σιμβενει?? μηπως πρεπει να το βγαλω??

 

To spiral μπορει να προκαλεσει σταγονες αιματος ακομα και για τους πρωτους 6 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα.

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.. έχω ιστορικό με 3 παλίνδρομες η τελευταία πολύ πρόσφατη. Παλινδρομούν πολύ νωρίς. Οι εξετάσεις θρομβοφιλιας που έκανα έδειξαν ότι έχω μετάλλαξη στους παράγοντες MTHFR 677T θετικός-ετερόζυγος και MTHFR 1298C θετικός ομόζυγος..ο γυναικολόγος μου μετά τη δεύτερη αποβολή μου χορήγησε τα salospir των 100 από την 20η ημέρα του κύκλου και ηπαρίνες αν η χοριακή βγει θετική. Παρόλα αυτά δεν τα καταφέραμε. Το σπερματοδιάγραμμα φυσιολογικό, ορμονικές καλές, σαλπιγγογραφία καλή, καλλιέργεια κολπικού υγρού ήταν καθαρή από μικρόβια . Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο μικρόβιο στη μήτρα και γι΄ αυτό παλινδρομούν? Ισχύει τελικά ότι τα μικρόβια είναι υπεύθυνα για τις αποβολές? Τι πιστεύετε ότι πρέπει να ψάξουμε ακόμα?

 

Μηπως να κανετε ενα ελεγχο για αυτοανοσα νοσηματα?

Υπαρχει περιπτωση να εχετε κανενα πολυποδα στον τραχηλο? διαφραγμα? ινομυωμα?

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με την απωλεια βαρους μου ηταν οτι ειναι ενας φαυλος κυκλος..για να χασω βαρος επρεπε να εχω περιοδο και για να εχω περιοδο πρεπει να χασω βαρος....βεβαια προσφατα μαθαμε το προβλημα με τον θυροειδη γιατι οπως ειπα οι εξετασεις ηταν στα φυσιολογικα επιπεδα...

δλδ θεωρειτε οτι δεν ειναι σοβαρο προβλημα οτι μικρυνε κι αλλο ο αδενας?

ο γιατρος οντως μου ειπε να χασω βαρος και αυτο κανω απλα τωρα ρωτω το κατα ποσο ο θυροειδης επιρρεαζει την ποιοτητα των ωοθηκων σε περιπτωση που θελησω να κανω και 3η προσπαθεια.... εννοειται πως δεν θα κανω τιποτα αλλο μεχρι να χασω τουλαχιστον αλλα 10 κιλα

 

Αν εννοειτε "φυσικες προσπαθειες" μπορειτε φυσικα να εχετε επαφες.

Αν εννοείτε υποβοηθουμενη, θα σας ελεγα να περιμενετε μεχρι να ρυθμιστει ο θυρεοειδης σας γιατι οι ανωμαλιες τους επηρεάζουν τη γονιμοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ.

Είμαι 28 ετών και διανύω την 13η εβδομάδα κύησης με ιστορικ'ο μιας παλίνδρομης και μιας ανεμβρυηκής κύησης.Στις 12 εβδ. και 2 ημ. η αυχενική διαφάνεια ήταν 2,9 και συμφωνα με την papp-a οι πιθανότητες για σύνδρομο down είναι 1/787.Το ρινικο οστό ήταν εμφανές και όλες οι αλλες μετρησεις ήταν φυσιολογικές.Σκεφτομαι να κάνω αμνιοπαρακέντηση αλλα διάβασα και για την εξεταση αίματος.ποια η γνώμη σας;

3idOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Κυριε Χριστοπουλε

 

 

θα ηθελα τη γνωμη σας για το σπερμοδιαγραμμα και αν μπορουμε να ξεκινησουμε εξωσωματικη με τα παρακατω αποτελεσματα.

  • ΜΙΚΡΟΣΠΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ

Πυοσφαιρια - Σπανια

 

Ερυθρα - Οχι

Σπερματιδες - Οχι

Σπερματοκυτταρα - Ναι

Προστατικα κυτταρα - Οχι

 

 

Βλεννη - Οχι

  • ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ


Ογκος σπερματος - 4,1ml

 

 

Αντιδραση (PH) - 7,8

Ρευστοποιηση - 60 min

Συσταση - Ιξωδης

 

 

  • ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ

Απλες - Ολιγες

 

  • ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυπικες Μορφες - 87%

 

  • ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 59500000

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 243950000

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 31% % 24%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 35% % 31%

 

Κινηση επι τοκου 22% % 25%

Ακινητα 12% % 20%

 

 

 

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

 

Δεν νομιζω οτι εχετε λογο να μη ξεκινησετε... Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ.

Είμαι 28 ετών και διανύω την 13η εβδομάδα κύησης με ιστορικ'ο μιας παλίνδρομης και μιας ανεμβρυηκής κύησης.Στις 12 εβδ. και 2 ημ. η αυχενική διαφάνεια ήταν 2,9 και συμφωνα με την papp-a οι πιθανότητες για σύνδρομο down είναι 1/787.Το ρινικο οστό ήταν εμφανές και όλες οι αλλες μετρησεις ήταν φυσιολογικές.Σκεφτομαι να κάνω αμνιοπαρακέντηση αλλα διάβασα και για την εξεταση αίματος.ποια η γνώμη σας;

 

Εξαρταται απο το ρισκο που θελετε να παρετε... Δυστυχως το ερωτημα ειναι το εξής γνωστό: ρισκο αποβολης απο την αμνιοπαρακεντηση ή κινδυνος να μη διαγνωστει μια ανωμαλια του παιδιου? Σε οτι αφορα την εξεταση αιματος, ειναι κατι νεο το οποιο δινει καλα αποτελεσματα αλλα οχι τοσο διευρυμένα οπως η αμνιοπαρακεντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ρισκο που θελετε να παρετε... Δυστυχως το ερωτημα ειναι το εξής γνωστό: ρισκο αποβολης απο την αμνιοπαρακεντηση ή κινδυνος να μη διαγνωστει μια ανωμαλια του παιδιου? Σε οτι αφορα την εξεταση αιματος, ειναι κατι νεο το οποιο δινει καλα αποτελεσματα αλλα οχι τοσο διευρυμένα οπως η αμνιοπαρακεντηση.

ευχαριστω για την απαντηση σας,

3idOp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε!! βοηθηστε με αν μπορειτε..τωρα και 2 μηνες ολο περιεργα συμβαινουν..

τ.π. 28/1 (μετα απο 48 ημερες κυκλου) αν θυμαστε ειχα καθυστερηση .. ο κυκλος μου ειναι πανω κατω 35-40 μερες.. στις 19/2 κ 20/2 κ 21/2 μεχρι χτες δηλαδη ειχα αιματακι ροζ-ποτροκαλι και πονο αριστερα χαμηλα εντονο.. 3 μερες αιματακι στα μεσα του κυκλου μου.. το εχει παθει καμια αυτο??? λογικα θα ξανα εχω περιοδο μεσα μαρτη.. γινεται να ειναι εμφυτευση αυτο το γεγονος?δεν μου εχει ξανα συμβει ποτε..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε!! βοηθηστε με αν μπορειτε..τωρα και 2 μηνες ολο περιεργα συμβαινουν..

τ.π. 28/1 (μετα απο 48 ημερες κυκλου) αν θυμαστε ειχα καθυστερηση .. ο κυκλος μου ειναι πανω κατω 35-40 μερες.. στις 19/2 κ 20/2 κ 21/2 μεχρι χτες δηλαδη ειχα αιματακι ροζ-ποτροκαλι και πονο αριστερα χαμηλα εντονο.. 3 μερες αιματακι στα μεσα του κυκλου μου.. το εχει παθει καμια αυτο??? λογικα θα ξανα εχω περιοδο μεσα μαρτη.. γινεται να ειναι εμφυτευση αυτο το γεγονος?δεν μου εχει ξανα συμβει ποτε..

 

Μπορει να ειναι εμφύτευση, μπορεί να είναι απλά ωοθυλακιορρηξια, μπορεί να ειναι μια διαταραχη απο πολυποδα ή απο μια κυστη στην ωοθηκη... Μπορει όμως να ειναι μια ορμονικη προσωρινη διαταραχη και τιποτα περισσοτερο. Χρειαζεται διερεύνηση γιατι μπορει να ειναι διάφορα ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα.. Είμαι 37 ετών, και μετά απο 3 αποτυχημενες εξωσωματικές ο γιατρός μου ζήτησε να κανω την εξέταση: ca 125... της οποίας το αποτελεσμα ειναι 32 με ανωτατο όριο το 35.... θεωρείται οτι μπορεί να εχω ενδομητρίωση; πονους κατά την περίοδο δεν εχω καθολου... ουτε κύστες στις ωοθήκες.... ποια ειναι η καλύτερη λύση στην περιπτωσή μου;

 

Μπορώ να προχωρήσω σε επομενη προσπαθεια; δεδομένου οτι η λαπαρασκοπηση θα ητανε μία ακόμη μεγαλη ταλαιπωρία για μένα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...