Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ...


passy0702

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχαχαχα βρε λες ; ;)

 

Ε! Ναι βρε!! Χαζούλα! (sorry, κολακευτικά το λέω...)

Για να κρατήσεις τον υπεροχο γάμο και να είσαι μια ευτυχισμένη και γεμάτη γυναίκα, πρεπει να εισαι δουλάρα!

Αλλιως, δεν κρατάς γάμο, και ζεις μεν σαν ανθρωπος, κάνεις μια ισορροπημενη ζωη, αλλά, δεν εισαι ευτυχισμένη γιατι δεν εισαι παντρεμένη!

Απλά τα πράγματα!

Καλά δεν το καταλαβες?

Ρε παιδια ας σοβαρευτουμε λίγο!

Λίγη αξιοπρεπεια στην ζωη μας δεν βλάπτει!

Αλλιως, ας βάλουμε και μια μπουργκα να τελειωνει!

Link to comment
Share on other sites

Λίγη αξιοπρεπεια στην ζωη μας δεν βλάπτει!

Αλλιως, ας βάλουμε και μια μπουργκα να τελειωνει!

Ακριβώς αυτό...αξιοπρέπεια.Είναι αδιανόητο όταν δουλεύουν και οι 2 ο ένας να δουλεύει καθημερινά 8 ώρες και ο άλλος 15...Η γυναίκα θα γυρίσει και θα χρειαστεί πόσες ώρες ακόμα να κάνει τις δουλειές του σπιτιού και να φροντίσει όλες του τις υποχρεώσεις.

Και αυτό που είπε η travellingmum είναι σωστό.Οταν μια γυναίκα έχει ζήσει μόνη της έχει μάθει να κάνει και τις δουλειές που κάποιες νομίζουν ότι είναι ανδρικες όπως πχ το αυτοκίνητο κτλ.Τι πάει να πεί γυναικεία και αντρική δουλειά? Εμεινα μονη μου περίπου για 10 χρόνια ...μέχρι κάποια στιγμή νόμιζα ότι ο ρόλος του άνδρα στο σπίτι είναι διακοσμητικός γιατί πολύ απλά έμαθα να τα κάνω όλα..από ηλεκτρολογικά , υδραυλικά , μεταφορές-μετακομίσεις:lol:

Ο άνδρας πρέπει να έχει ρόλους στο σπίτι...και αν δεν παιρνει μόνος πρωτοβουλίες πρέπει να βάζουμε το χεράκι μας στο να τις πάρει..είτε με το καλό είτε όχι.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

ε σε αυτό το θέμα ωραία μας τα λέει ο αγαπητός, όπως και σε πολλά άλλα, στο θέμα όμως με τη γέννα και τη μάνα που πρέπει να ξεκουραστεί στο μαιευτήριο, χωρίς το παιδί δίπλα της, για να αποδώσει στο σπίτι και στο ρόλο της συζήγου μας τα χάλασε!

Και νομίζω δε συμβαδίζει καθόλου το μοίρασμα της δουλειάς, των ευθυνών και όλων όσων λέγονται εδώ, όταν τα ίδια άτομα πρεσβεύουν πως μετά τη γέννα πρέπει να είσαι έτοιμη για όλα αν και λεχώνα. Η σούπερ λεχώνα εν δράσει, αλλά αν δεν είναι λεχώνα η γυναίκα είναι δουλάρα αν δε μοιράζετε τις δουλειές?

Αυτό είναι μοίρασμα όπου μας συμφέρει.

 

Επειδή το έθιξες, στο συγκεκριμένο θέμα ανέφερα την άποψή μου (μάλλον όχι ευπρόσδεκτη) ώς πατέρας 3 παιδιών, με τα 2α δίδυμα. Η εμπειρία μου λοιπόν ήταν συντριπτική. Παρόλο που η γυναίκα μου, ναι είχε ξεκουραστεί επειδή δεν είχε bedding-in, όταν τα δίδυμα τα πήραμε στο σπίτι (αφού κάθησαν μερικές μέρες παιδικό σταθμό-θερμοκοιτίδα) ήταν οι πιο κουραστικές μέρες που έχω ζήσει μέχρι τώρα. Αν η γυκαίκα μου είχε τους ρομαντισμούς του bedding-in κτλ και δεν ήταν ξεκούραστη απλά θα είχαμε και οι δύο πάθει υπερκόπωση και τα μωρά θα είχαν πεθάνει γιατί, παρόλο που όλες το θεωρείτε αυτονόητο, δεν έχουμε βοήθεια από συγγενείς.

Συνεπώς ώς άντρας ναι είμαι κυνικός σε κάποια θέματα, αλλά και λίγος κυνισμός δεν βλάπτει. Αλλιώς, καθίστε με τους πασάδες σας, αλλά μην παραπονιέστε γιατί τα θέλετε και τα τραβάτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή το έθιξες, στο συγκεκριμένο θέμα ανέφερα την άποψή μου (μάλλον όχι ευπρόσδεκτη) ώς πατέρας 3 παιδιών, με τα 2α δίδυμα. Η εμπειρία μου λοιπόν ήταν συντριπτική. Παρόλο που η γυναίκα μου, ναι είχε ξεκουραστεί επειδή δεν είχε bedding-in, όταν τα δίδυμα τα πήραμε στο σπίτι (αφού κάθησαν μερικές μέρες παιδικό σταθμό-θερμοκοιτίδα) ήταν οι πιο κουραστικές μέρες που έχω ζήσει μέχρι τώρα. Αν η γυκαίκα μου είχε τους ρομαντισμούς του bedding-in κτλ και δεν ήταν ξεκούραστη απλά θα είχαμε και οι δύο πάθει υπερκόπωση και τα μωρά θα είχαν πεθάνει γιατί, παρόλο που όλες το θεωρείτε αυτονόητο, δεν έχουμε βοήθεια από συγγενείς.

Συνεπώς ώς άντρας ναι είμαι κυνικός σε κάποια θέματα, αλλά και λίγος κυνισμός δεν βλάπτει. Αλλιώς, καθίστε με τους πασάδες σας, αλλά μην παραπονιέστε γιατί τα θέλετε και τα τραβάτε

 

Βρε κορίτσια, ηρεμίστε λίγο!

Ο ανθρωπος αυτός, παρόλο που ειναι άνδρας, μας υπερασπίζεται και κατανοει την θεση και την κουραση μας... Απο τους ελάχιστους που το κάνουν αυτο! Οχι να του την λέμε κι'ολας που τόλμησε να πει οτι οι ημερες στο μαιευτηριο ειναι μια ωραια ευκαιρια για λίγη ξεκουραση, φορτωση μπαταριων και δυναμεων....

Ισα-ισα που εχει δίκιο!

Για καλό μας το λεει...

Εγω πάντως το εφάρμοσα και ζημιωμενη δεν βγηκα!

Τις 4 αυτες ημερες, ξεκουραστηκα, κοιμήθηκα, και μετα αντιμετωπισα με περισσότερη δυναμη τα... δυσκολα! Παρεα πάντα με τον συντροφό μου βεβαια! Αυτο όμως ειναι άσχετο! Εαν ειχα το μωρο μαζι μου συνέχεια, δεν ξερω μετα κατα ποσο θα τα καταφερνα το ιδιο καλά...

Η ξεκουραση και η βοηθεια αυτες τις ημερες ειναι Θειο Δωρο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έθιξες, στο συγκεκριμένο θέμα ανέφερα την άποψή μου (μάλλον όχι ευπρόσδεκτη) ώς πατέρας 3 παιδιών, με τα 2α δίδυμα. Η εμπειρία μου λοιπόν ήταν συντριπτική. Παρόλο που η γυναίκα μου, ναι είχε ξεκουραστεί επειδή δεν είχε bedding-in, όταν τα δίδυμα τα πήραμε στο σπίτι (αφού κάθησαν μερικές μέρες παιδικό σταθμό-θερμοκοιτίδα) ήταν οι πιο κουραστικές μέρες που έχω ζήσει μέχρι τώρα. Αν η γυκαίκα μου είχε τους ρομαντισμούς του bedding-in κτλ και δεν ήταν ξεκούραστη απλά θα είχαμε και οι δύο πάθει υπερκόπωση και τα μωρά θα είχαν πεθάνει γιατί, παρόλο που όλες το θεωρείτε αυτονόητο, δεν έχουμε βοήθεια από συγγενείς.

Συνεπώς ώς άντρας ναι είμαι κυνικός σε κάποια θέματα, αλλά και λίγος κυνισμός δεν βλάπτει. Αλλιώς, καθίστε με τους πασάδες σας, αλλά μην παραπονιέστε γιατί τα θέλετε και τα τραβάτε

 

μπραβο pk33!να χαιρεσαι την οικογενεια σου!εισαι ακομπλεξαριστος!σπανια βρισκεις αντρες χωρις κομπλεξ!!!!!!!!!!και εξυπνος πολυ που καταλαβαινεις την διαφορα του βοηθαω κ του ειμαι νοικοκυρουλα!!!εννοειται οτι δεν υπαρχουν αντρικες κ γυναικειες δουλειες!μεσα σ εν ασπιτι ζουν ανθρωποι χρειαζεται καθαριοτητα!οποιος μπορει τις κανει δεν ειναι κατι που επιβαλλεται ν ατο κανει η γυναικα!οπω ςκ οι γυναικες μπορουν να βοηθησουν σε κατι εκτος σπιτιου!ετσι κ οι αντρες!οταν υπαρχει αγαπη δεν υπαρχει δικο σου κ δικο μου!δυστυχως οι μαμαδες κανουν τ αγορια τους αχρηστα!!!!!!!!και μπλεκουν δυστυχως για τα καλα οι καημενες που τους παντρευτουν!!μακαρι να ηταν και αλλοι τοσο ανοιχτομυαλοι οσο εσυ!ειτε γυναικες ειτε αντρες!σιγουρα θ αηταν ο κοσμος πολυ καλυτερος!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έθιξες, στο συγκεκριμένο θέμα ανέφερα την άποψή μου (μάλλον όχι ευπρόσδεκτη) ώς πατέρας 3 παιδιών, με τα 2α δίδυμα. Η εμπειρία μου λοιπόν ήταν συντριπτική. Παρόλο που η γυναίκα μου, ναι είχε ξεκουραστεί επειδή δεν είχε bedding-in, όταν τα δίδυμα τα πήραμε στο σπίτι (αφού κάθησαν μερικές μέρες παιδικό σταθμό-θερμοκοιτίδα) ήταν οι πιο κουραστικές μέρες που έχω ζήσει μέχρι τώρα. Αν η γυκαίκα μου είχε τους ρομαντισμούς του bedding-in κτλ και δεν ήταν ξεκούραστη απλά θα είχαμε και οι δύο πάθει υπερκόπωση και τα μωρά θα είχαν πεθάνει γιατί, παρόλο που όλες το θεωρείτε αυτονόητο, δεν έχουμε βοήθεια από συγγενείς.
τότε είχα απαντήσει στο θέμα του rooming in ;) δεν έχω κάτι να σου προσθέσω, ένα σχόλιο μόνο σε αυτά που είπες:

 

Αν όταν η γυναίκα σου δεν είναι ξεκούραστη παθαίνετε και οι δύο υπερκόπωση και τα παιδιά σας πεθαίνουν,

τότε κάνε τα όλα εσύ για να είναι ξεκούραστη, μην αφανιστείτε κιόλα για την ισότητα στις δουλειές δε λέει :mrgreen:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, ηρεμίστε λίγο!

Ο ανθρωπος αυτός, παρόλο που ειναι άνδρας, μας υπερασπίζεται και κατανοει την θεση και την κουραση μας... Απο τους ελάχιστους που το κάνουν αυτο! Οχι να του την λέμε κι'ολας που τόλμησε να πει οτι οι ημερες στο μαιευτηριο ειναι μια ωραια ευκαιρια για λίγη ξεκουραση, φορτωση μπαταριων και δυναμεων....

Ισα-ισα που εχει δίκιο!

δε νομίζω, απλά είναι από τους ελάχιστους άντρες που μπαίνουν εδώ ;)

δεν την λέμε σε κανένα, λέμε πως δε γίνεται να βάζεις τη γυναίκα να ξεκουράζεται στο μαιευτήριο για να είναι σωστή στα συζηγικά της καθήκοντα μετά. Να τη βράσω την ξεκούραση αυτή αγαπητή!

Σε τί έχει δίκιο? Εσύ θα προτιμούσες να θηλάσεις, να έχεις το παιδί σου δίπλα σου, ή να αποφασίζει ο σύζηγος για σένα να ξεκουραστείς για να σε χρησιμοποιήσει μετά?

Είπαμε διαμοιρασμός ευθυνών και δουλειών στο σπίτι, όχι να βάλουμε και δερβέναγα πάνω απότο κεφάλι μας.

Εγώ ξέρω πως όποιος θέλει να βοηθήσει στο σπίτι βοηθά χωρίς δηλώσεις, βερεσέ τα ακούω αυτά.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη παράγραφο συμφωνώ απόλυτα, το έχω κάνει και εγώ θέμα στον άντρα μου όταν τσακωνόμασταν και μου λεγε: δε σε βοηθάω;;;;

στη δεύτερη παράγραφο όμως μάλλον παρεξήγησες τι λέμε (νομίζω ότι όλοι το ίδιο υποστηρίζουμε). Όταν λέω εγώ βοηθάει στο σπίτι δεν εννοώ ότι ενώ έχω χρόνο όλη μέρα δε σιδερώνω γιατί έχω μοιράσει τις δουλειές και αυτή είναι δική του γιατί εγώ πχ μαγείρεψα...

εννοείται ότι αν δουλεύει και εγώ όχι, παλεύω να έχω όσα περισσότερα μπορώ έτοιμα έτσι ώστε όταν έρθει να κάτσουμε όλοι μαζί να παίξουμε, να φάμε, να μιλήσουμε. αν όμως όλη μέρα τρέχω και δεν έχω προλάβει, όταν γυρίσει θα κάνουμε ό,τι έχει μείνει μαζί...

και κάτι άλλο: ποιος είπε ότι επειδή εγώ (μιλάω για μένα ως παράδειγμα) κάθομαι στο σπίτι είμαι πιο ξεκούραστη από εκείνον;;; επειδή τόσα χρόνια δούλευα και τώρα μόνο κάθομαι σας πληροφορώ ότι η δουλειά γραφείου είναι πολύυυυυυ πιο ξεκούραστη απο το σπίτι!!!!εγώ λιώνω όλη μέρα, με ένα σπίτι

(τεράστιο που επειδή δε δουλεύω κόψαμε την καθαρίστρια (3 μπάνια

παρακαλώ, δεν παλεύονται....), με δύο μωρά, το ένα 9 μηνών να μαγειρεύω

χωριστά, να αλέθω, να παλεύω μισή ώρα κάθε φορά να τον ταίσω, με

μαγείρεμα 2 φορές τη μέρα συν τα εξτρά, με κήπο (μαρούλια, λάχανα κτλ), με

σούπερ μάρκετ, έχω αναλάβει όλα τα έξω ψώνια, λογαριασμούς, γιατρούς,

υπηρεσίες......σας φαίνεται να κάθομαι και να ξεκουράζομαι;;;;; τουλάχιστον ο

άντρας μου έξω αλλάζει και παραστάσεις, βλέπει δυο φίλους του, λέει μια

...αλακία, χαζεύει λίγο....εγώ όλα τα κάνω στην πίεση με δύο μωρά να

ουρλιάζουν και να θέλουν και την προσοχή σου...

συγνώμη που τα έγραψα τόσο αναλυτικά αλλά ίσως κάποιοι καταλάβουν: αλήθεια έχετε αναρωτηθεί πόοοοσα κάνετε μέσα στη μέρα;;;;

εγώ προσωπικά δεν κάθομαι καθόλου.....γιατι λοιπόν αυτός να έρθει και να κάθεται και εγώ να συνεχίσω σαν παλαβή τον ίδιο ρυθμό;;;; ψυχή δεν έχω;;;;

όμως όλη μέρα παλεύω να τα κάνω όλα πρωί για να χαλαρώνουμε απόγευμα....μένουν μόνο τα της ρουτίνας: μπάνιο, βραδυνό κτλ...

νομίζω ότι όσες λένε: αφού δουλεύει και κουράζεται γιατί μετά να με βοηθήσει, απλά υποτιμάνε τον εαυτό τους και όοοοολα αυτά που προσφέρουν στην οικογένεια....και ο άντρας τους είναι απλά ο καθρέπτης τους........:?

 

Σ Υ Μ Φ Ω Ν Ω!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τότε είχα απαντήσει στο θέμα του rooming in ;) δεν έχω κάτι να σου προσθέσω, ένα σχόλιο μόνο σε αυτά που είπες:

 

Αν όταν η γυναίκα σου δεν είναι ξεκούραστη παθαίνετε και οι δύο υπερκόπωση και τα παιδιά σας πεθαίνουν,

τότε κάνε τα όλα εσύ για να είναι ξεκούραστη, μην αφανιστείτε κιόλα για την ισότητα στις δουλειές δε λέει :mrgreen:

 

Πάντως, χαιρομαι οταν βλέπω/ακουω για γυναικες οι οποιες εχουν τοση δυναμη μεσα τους, μυική και πνευματικη, και μπορουν να τα κάνουν όλα μονες τους χωρις να εξαντλουνται και να κάνουν κακό στον οργανισμο τους... Να ειναι δηλ υπεράνω κουρασης, ύπνου, κλπ...

Να τις βλέπεις να βγαινουν από το μαιευτηριο κρατωντας το μωρό στο χερι, την βαλιτσα του μαιευτηριου, και παραλληλα να ανοιγουν και την πόρτα στον... συζηγο να περάσει!

Ειναι καταπληκτικό! Δεν εχουν αναγκη απο υπνο, χαλαρωση, τιποτα! Πανε στο σπίτι, θηλάζουν, μαγειρευουν, καθαριζουν, σιδερώνουν, ψωνιζουν νταντευουν το μωρο και τα αδελφακια του, και παράλληλα εχουν φροντισει να αγορασουν την εφημεριδα του αντρουλη τους, να εχουν τις ζεστες παντοφλιτσες του στην θεση τους να τις βρει μόλις μπει μεσα, ωστε να μην κρυωσουν τα...πατουσάκια του, και... εννοειται... το βραδυ ακολουθει αχαλίνωτο...

Α! Ξεχασα! Ειναι καρακουκλάρες, ετσι ακριβως όπως τις θελουν τα ματακια του αντρούλη τους, και πάντα χαμογελαστες! Φροντιζουν επίσις να εχουν βαλει βενζινη στο αυτοκινητο, να το εχουν δηλ φουλάρει, ωστε να μην καθηστερήσει ο... καημενουλης να πάει με τα φιλαράκια την εκδρομούλα του... Γιατι μετα την γεννα βρε παιδια, εξουθενωθηκε ο... γλυκουλης τους!

Α! Ολα κι όλα! Εγω τις θαυμάζω! Και μετα ξυπνησα!

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια,εμενα οι μερες που ημουν στο μαιευτηριο ηταν απο τις χειροτερες μου....καισαρικη,αρα πονος ξερετε...,αιματοκριτης 23,απο την ακινησια τοσους μηνες με ποναγε ολο μου το σωμα,δε μπορουσα να παω ουτε στη τουαλετα μονη μου,ζαλαδες,λαχανιασμα,.....ουτε να παω να δω τα παιδια μου στην ενταντικη δε μπορουσα,με το καροτσακι με πηγαιναν...αρα δε μπορω να πω οτι πηρα δυναμεις γισ οταν ηρθαν τα τριδυμα στο σπιτι....απλα μεχρι να ερθουν,συνηλθα...κ μετα....αστα να πανε....

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτο που περιγράψεις μου θυμίζει μια ταινία:rolleyes:.Τα έκαναν όλα οι γυναίκες και ήταν καρακουκλάρες ,στην πένα μιλάμε άλλα αποδίχτηκε ότι ήταν ρομπότ:mrgreen::lol:...

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια,εμενα οι μερες που ημουν στο μαιευτηριο ηταν απο τις χειροτερες μου....καισαρικη,αρα πονος ξερετε...,αιματοκριτης 23,απο την ακινησια τοσους μηνες με ποναγε ολο μου το σωμα,δε μπορουσα να παω ουτε στη τουαλετα μονη μου,ζαλαδες,λαχανιασμα,.....ουτε να παω να δω τα παιδια μου στην ενταντικη δε μπορουσα,με το καροτσακι με πηγαιναν...αρα δε μπορω να πω οτι πηρα δυναμεις γισ οταν ηρθαν τα τριδυμα στο σπιτι....απλα μεχρι να ερθουν,συνηλθα...κ μετα....αστα να πανε....

 

Τρίδημα:shock:;Κουράγιο μάνα!

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτο που περιγράψεις μου θυμίζει μια ταινία:rolleyes:.Τα έκαναν όλα οι γυναίκες και ήταν καρακουκλάρες ,στην πένα μιλάμε άλλα αποδίχτηκε ότι ήταν ρομπότ:mrgreen::lol:...

 

Εεεελα! Τωρα απογητευτηκα!

Δεν εχω πια ινδαλμα!:-(:-(:-(

 

ΥΓ Για πες μου... Βαζανε και βενζινη για τις εκδρομουλες του??????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ.....κουραγιο δε λες τπτ....οπως λεει κ ο αντρας μου οταν λεω οτι ειμαι κουρασμενη,εκτος ττην απαντηση οτι κ γω ειμαι κουρασμενος,με τη δουλεια,....θα ξεκουραστεις οταν πανε φανταροι....τι του λες....οεο....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα περισσότερα σύγχρονα ζευγάρια έχουν λύσει το θέμα των δουλειών στο σπίτι κι έχει βρει η κάθε οικογένεια τις δικές της ισορροπίες (σύμφωνα και με τα δεδομένα της). (Αφήστε που τις καλές εποχές=λεφτά... υπήρχαν και οι οικιακοί βοηθοί σε πολλά σπίτια, οπότε δεν υπήρχε διαμάχη επί τούτου μεταξύ πολλών ζευγαριών).

Εντάξει, υπάρχουν ακόμη κάποιοι ξεχασμένοι αγάδες από το 1821 αλλά υπάρχουν και κάτι Χρονοπούλου (Μια Κυρία στα Μπουζούκια)... στο 'να χέρι το τσιγάρο στ' άλλο χέρι το μπεγλέρι... Έχουνε δει τα μάτια μας κι έχουν ακούσει τ' αυτιά μας...

 

Βέβαια, το θέμα είναι να μην γίνεται κι εμμονή - δηλαδή να κρατάμε τεφτέρι και να καταδιώκουμε τον/την σύντροφό μας για το πότε θα εκτελέσει το καθήκον Νο 8 κι αν δεν το κάνει να του/της βάζουμε διαγωγή... κοσμία. Πολλές φορές, ΑΛΛΑ προβλήματα τα φορτώνουμε στο νοικοκυριό...

 

Ήθελα όμως να σταθώ σ' ένα άλλο σημείο που θίχτηκε (κι είναι σοβαρότερο κατ' εμέ από το ποιός θα ξεσκονίσει) : Δεν νοιώθετε ποτέ την ανάγκη για λίγο δικό σας χώρο/χρόνο?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτο που περιγράψεις μου θυμίζει μια ταινία:rolleyes:.Τα έκαναν όλα οι γυναίκες και ήταν καρακουκλάρες ,στην πένα μιλάμε άλλα αποδίχτηκε ότι ήταν ρομπότ:mrgreen::lol:...

 

 

The Stepford Wives! Το όνειρο κάθε άντρα. :lol::lol::lol:

 

http://www.imdb.com/title/tt0327162/

Link to comment
Share on other sites

 

Ήθελα όμως να σταθώ σ' ένα άλλο σημείο που θίχτηκε (κι είναι σοβαρότερο κατ' εμέ από το ποιός θα ξεσκονίσει) : Δεν νοιώθετε ποτέ την ανάγκη για λίγο δικό σας χώρο/χρόνο?:roll:

 

εμεις (και λεω "εμεις" επειδη το εχουμε συζητησει με τον αντρα μου) ακομα και τωρα που ειμαστε ανεργοι και οι δυο εδω και πολυ καιρο δεν το εχουμε νιωσει ακομα, βεβαια ειμαστε μαζι μολις 7 χρονια, δεν ξερω στην πορεια τι θα γινει. Νιωθουμε την αναγκη συχνα για χρονο μαζι χωρις τα παιδια, αλλα τωρα πλεον το εχουμε καθημερινα αυτο μια που οσο αυτα ειναι σχολειο εμεις ειμαστε και οι δυο σπιτι.

 

Δε βρισκω κακο να εχει ο καθενας το χρονο του και το χωρο του, αρκει να γινεται μετα απο συμφωνια και κατανοηση. Δηλαδη αλλο να πας δυο ωρες στο γυμναστηριο και αλλο να την κανεις για τριημερο χωρις τη συγκαταθεση του συντροφου σου (ειδικα οταν υπαρχουν παιδια που χρειαζονται φροντιδα). Και ισως χρειαστει να χασεςι το μαθημα ξυλογλυπτικης που κανεις καθε πεμπτη απογευμα αν ο αλλος ψηνεται στον πυρετο...

 

Γενικως, ναι στον ατομικο χρονο, αλλα παντα με συννενοηση και κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

Γενικως, ναι στον ατομικο χρονο, αλλα παντα με συννενοηση και κατανοηση

 

Συμφωνώ. Απλά πολλές φορές εμείς οι γυναίκες, ιδίως όσες δεν έχουν χόμπυ, θεωρούν ότι ο προσωπικός χρονος του άντρα τους είναι συχνά εις βάρος τους (των γυναικών και των παιδιών ίσως). Π.χ. πάει ο άλλος στο γυμναστήριο κι αυτή γκρινιάζει γιατί δεν κάθεται σπίτι να τη βοηθήσει ή να ασχοληθεί με τα παιδιά. Δεν το θεωρώ σωστό. Απλά το αναφέρω, επειδή το έχω δει να συμβαίνει. Ας πάει κι αυτή γυμναστήριο ή ας κάνει κάτι άλλο που την ευχαριστεί κι ας κρατήσει ο άντρας για 2 ώρες τα παιδιά. Αν εγώ δεν έχω χόμπυ, δεν πρέπει να έχω την απαίτηση να μην έχει κι ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω; Το πώς και γιατί κάποιοι άντρες που έχουν κάνει εργένηδες, ενώ μέχρι τότε κρατούσαν οι ίδιοι το σπίτι τους έστω και υποτυπωδώς καθαρό και πλένανε και σιδερώνανε και μαγειρεύανε, ξαφνικά με το που παντρεύονται, όλα αυτά αυτομάτως γίνονται "γυναικείες δουλειές".

 

Όχι καλή μου, δεν βαραίνει εμάς κυρίως η ευθύνη του νοικοκυριού, βαραίνει και τους δυο, γιατί και οι δυο ζούμε σ΄αυτό το σπίτι. Οι δουλειές πρέπει να είναι μοιρασμένες, όπως μοιρασμένο είναι πλέον και το να φέρνουν κι οι δυο λεφτά στο σπίτι. Δεν είπα να κάθομαι με τα πόδια ψηλά και να λιμάρω νύχι, κι εκείνος να σκουπίζει, αλλά τη στιγμή που κουράζομαι κι εγώ, μπορεί τουλάχιστον να βοηθάει. Το "ανοίγω σπίτι" ισχύει και για τους δυο, άρα και οι δυο πρέπει να επιφορτιστούν τα οικειακά.

 

 

 

γιατι ομως το αντιθετο το βρισκεις αποδεκτο; Δηλαδη αυτος να βλεπει τηλεοραση οσο αυτη σιδερωνει, να κοιμαται το μεσημερι οσο αυτη πλενει τα πιατα, να βγαινει για μπυρα την κυριακη οσο αυτη παιζει με τα παιδια; ε, τοτε ναι, την εχει για δουλαρα να του φροντιζει το σπιτι και να του μαγαλωνει τα παιδια... Αν αυτη το βρισκει φυσιολογικο... τι να πω... το 'βρικσουν και κανουν" ισχυει

 

 

Με καλυψατε απολυτα!!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

τότε είχα απαντήσει στο θέμα του rooming in ;) δεν έχω κάτι να σου προσθέσω, ένα σχόλιο μόνο σε αυτά που είπες:

 

Αν όταν η γυναίκα σου δεν είναι ξεκούραστη παθαίνετε και οι δύο υπερκόπωση και τα παιδιά σας πεθαίνουν,

τότε κάνε τα όλα εσύ για να είναι ξεκούραστη, μην αφανιστείτε κιόλα για την ισότητα στις δουλειές δε λέει :mrgreen:

 

Εγώ κάνω ότι μπορώ στο σπίτι. Εσύ που είσαι ξεκούραστη πρόσεχε τον πασά σου να μην πάθει τίποτα. Όταν το παιδί σου θα γίνει τζουτζούκος φαντάζομαι ότι θα ευχαριστιέσαι που θα είσαι η πεθερούλα που θα φροντίζει τον γιόκα της γιατί αυτή η αχαϊρευτη γυναίκα του (αν βρει καμία στραβή να τον παντρευτεί) θα τον βάζει να πλένει τα πιάτα.

 

Ξέρεις κάτι; Τελικά καλά κάνουν όσοι άντρες δεν κάνουν τίποτα μέσα στο σπίτι. Αν η γυναίκα μου είχε τα μυαλά σου και εγώ το ίδιο θα έκανα, το σπίτι θα ήταν μόνο ξενοδοχείο και τα παιδιά θα ήταν δικά της.

Δυστυχώς για εσένα, και η γυναίκα μου συμφωνεί με τις απόψεις μου. Αυτή ήταν που δεν ήθελε το bedding-in (κρεμάστε την!) ακριβώς για να ξεκουραστεί.

ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΙΑΞΕ το bedding-in. Εξακολουθώ όμως να το θεωρώ απαγορευτικό όταν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ συγγενείς να βοηθήσουν με το που θα έρθει το μωρό (τα μωρά ) στο σπίτι.

 

Εσύ κυρία μου που είσαι υπέρ του bedding-in μήπως είχες τη μαμάκα δίπλα; Αν δεν την είχες τι θε έκανες; Μήπως θα τα έφτυνες; Ή μήπως είσαι η βιονική γυναίκα;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό...αξιοπρέπεια.Είναι αδιανόητο όταν δουλεύουν και οι 2 ο ένας να δουλεύει καθημερινά 8 ώρες και ο άλλος 15...Η γυναίκα θα γυρίσει και θα χρειαστεί πόσες ώρες ακόμα να κάνει τις δουλειές του σπιτιού και να φροντίσει όλες του τις υποχρεώσεις.

Και αυτό που είπε η travellingmum είναι σωστό.Οταν μια γυναίκα έχει ζήσει μόνη της έχει μάθει να κάνει και τις δουλειές που κάποιες νομίζουν ότι είναι ανδρικες όπως πχ το αυτοκίνητο κτλ.Τι πάει να πεί γυναικεία και αντρική δουλειά? Εμεινα μονη μου περίπου για 10 χρόνια ...μέχρι κάποια στιγμή νόμιζα ότι ο ρόλος του άνδρα στο σπίτι είναι διακοσμητικός γιατί πολύ απλά έμαθα να τα κάνω όλα..από ηλεκτρολογικά , υδραυλικά , μεταφορές-μετακομίσειςΟ άνδρας πρέπει να έχει ρόλους στο σπίτι...και αν δεν παιρνει μόνος πρωτοβουλίες πρέπει να βάζουμε το χεράκι μας στο να τις πάρει..είτε με το καλό είτε όχι.

:P:p:p

και εγω διακοσμητικο τον ειχα για καποια χρονια ..μετα καταλαβα οτι πρεπει να τον κουρδισης για να κανει κατι παραπανω .....:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα pk33.

Στον πρωτο μου γιο, δεν ειχα κανει bedding in κ οταν γυρισαμε σπιτι, κ ειχα να αναλαβω μονη το παιδι τις ωρες που ελειπε ο συζυγος(χωρις βοηθεια απο μαμα κλπ) τα βρηκα σκουρα!!!!

Στον δευτερο γιο, εκανα bedding in, ηταν κ ειναι ενα ησυχο κ ηρεμο μωρο, απολαυσα τις αγκαλιτσες κ το οτι ειμασταν οι δυο μας(με τον μικρο πριγκηπα), κ οταν γυρισα σπιτι, ημουν τοσο ηρεμη, κ ας ειχα κ εναν ταρζαν 3 ετων ακομη να φροντισω!!!!δεν αισθανομουν κουραση.....

ΑΝ ηταν διδυμα, στο μαιευτηριο, μπορει να μην τα καταφερνα!(σιγα μην τα καταφερνα κ μετα) στη δικη μου περιπτωση ηταν ενα κ ολα καλα! ολα ειναι σχετικα κ τιποτα απολυτο για εμενα!

 

Χαιρομαι που βοηθας(κ ο δικος μου βοηθα, με τα παιδια πιο πολυ!)

Εγω δεν εργαζομαι κ τους εχω κ τους 3 αντρες μου πασαδες κ το χαιρομαι.Ο συζηγος βοηθα στο να απασχολει κ να κοιμηζουμε τα 2 μικρα, ωστε να εχουμε κ εμεις χρονο σαν ζευγαρι.

Δεν του ζητω να κανει δουλειες στο σπιτι, πολυ απλα αφου προλαβαινω να τα κανω εγω.....αν δεν προλαβω καποια στιγμη, φυσικα κ θα βοηθησει.....κ θελει να βοηθα!!!(ειμαι τυχερη σε αυτο) φυσικα κ δεν θα του πω αυτα ειναι γυναικειες δουλειες....απλα αν προλαβω θα τα κανω εγω.....

Ουτε εμενα μου αρεσει η γυναικα να βολοδερνει, κ ο συζυγος αμετοχος στον καναπε......ειδικα αυτο με τα ταξιδακια:confused::confused::confused::confused::evil::evil::evil:

Εμεις αν βγουμε θα βγουμε μαζι....κ το απολαμβανουμε.

Και χαιρομαι που υπαρχουν αντρες με διαθεση για βοηθεια κ κατανοηση!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Απλά πολλές φορές εμείς οι γυναίκες, ιδίως όσες δεν έχουν χόμπυ, θεωρούν ότι ο προσωπικός χρονος του άντρα τους είναι συχνά εις βάρος τους (των γυναικών και των παιδιών ίσως). Π.χ. πάει ο άλλος στο γυμναστήριο κι αυτή γκρινιάζει γιατί δεν κάθεται σπίτι να τη βοηθήσει ή να ασχοληθεί με τα παιδιά. Δεν το θεωρώ σωστό. Απλά το αναφέρω, επειδή το έχω δει να συμβαίνει. Ας πάει κι αυτή γυμναστήριο ή ας κάνει κάτι άλλο που την ευχαριστεί κι ας κρατήσει ο άντρας για 2 ώρες τα παιδιά. Αν εγώ δεν έχω χόμπυ, δεν πρέπει να έχω την απαίτηση να μην έχει κι ο άλλος.

 

Συμφωνό απόλύτα μαζί σου :cool::cool:!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...