Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη Διαφανεια - μικρο ρινικο οστο


Recommended Posts

Καλησπερα σας!

 

Εκανα την αυχενικη διαφανεια την παρασκευη κ αφου ολα ηταν μια χαρα ειχαμε ενα θεματακι στο ρινικο οστο - δεν ειναι πληρως ανεπτυγμενο οσο θα επρεπε.

Ο γιατροσ ειπε οτι επρεπε βασει φυσιολογικης μετρησης να ηταν το 2πλασιο...

Επειδη ειμαστε απο επαρχια, μου πηρε αιμα αμεσως κ τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα οπως ειπε ο γιατρος.

Μου ειπε να καθισω λιγες μερες παραπανω ωστε να εξαντλησω ημερολογιακα τα ορια της αυχενικης κ να κανουμε επανελεγχο, μηπως μεσα σε αυτες τισ μερες μεγαλωσει.

 

Σήμερα θα ξαναπαω..εχω πολυ αγωνια κ ελπιζω το αγορακι μου ( μαθαμε κ το φυλο) να εχει απλα μια γαλλικη μυτουλα....

Ειχατε ή γνωριζετε καποια αναλογη περιπτωση ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα vero!!

Μία πολύ καλή μου φίλη είχε ακριβώς το ίδιο θέμα και τελικά ήταν όλα καλά και τώρα έχει ένα υγιέστατο κοριτσάκι 9 μηνών!!

Κι εμένα στην αυχενική μου είχε βγάλει κάτι στο ένα έμβρυο (ανάστροφο κύμα στο φλεβώδη πόρο) αλλά δεν ήταν τίποτα!! Γενικά σ'αυτές τις εξετάσεις τα διάφορα ευρήματα έχουν στατιστικό χαρακτήρα... Επίσης οι γιατροί που κάνουν αυτές τις εξετάσεις συνήθως είναι "ψείρες" για να είναι και οι ίδιοι καλυμμένοι...

Καλά αποτελέσματα στον επανέλεγχο και καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!:)

J2s7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα vero!!

Μία πολύ καλή μου φίλη είχε ακριβώς το ίδιο θέμα και τελικά ήταν όλα καλά και τώρα έχει ένα υγιέστατο κοριτσάκι 9 μηνών!!

Κι εμένα στην αυχενική μου είχε βγάλει κάτι στο ένα έμβρυο (ανάστροφο κύμα στο φλεβώδη πόρο) αλλά δεν ήταν τίποτα!! Γενικά σ'αυτές τις εξετάσεις τα διάφορα ευρήματα έχουν στατιστικό χαρακτήρα... Επίσης οι γιατροί που κάνουν αυτές τις εξετάσεις συνήθως είναι "ψείρες" για να είναι και οι ίδιοι καλυμμένοι...

Καλά αποτελέσματα στον επανέλεγχο και καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!:)

 

Σ'ευχαριστω παρα πολυ Elli μου που μου απαντησες.Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα ν'αποφυγω την αμνιοπαρακεντηση κ ο γιατρος μου ειναι καθησυχαστικος, τουλαχιστον μεχρι το Β' επιπεδου....

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι όλα καλά και να μην χρειαστεί να κάνεις αμνιοπαρακέντηση!! Εντάξει όχι ότι είναι κάτι το φοβερό... εγώ δηλαδή δεν την απέφυγα... αλλά δεν πειράζει!

J2s7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

 

Εκανα την αυχενικη διαφανεια την παρασκευη κ αφου ολα ηταν μια χαρα ειχαμε ενα θεματακι στο ρινικο οστο - δεν ειναι πληρως ανεπτυγμενο οσο θα επρεπε.

Ο γιατροσ ειπε οτι επρεπε βασει φυσιολογικης μετρησης να ηταν το 2πλασιο...

Επειδη ειμαστε απο επαρχια, μου πηρε αιμα αμεσως κ τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα οπως ειπε ο γιατρος.

Μου ειπε να καθισω λιγες μερες παραπανω ωστε να εξαντλησω ημερολογιακα τα ορια της αυχενικης κ να κανουμε επανελεγχο, μηπως μεσα σε αυτες τισ μερες μεγαλωσει.

 

Σήμερα θα ξαναπαω..εχω πολυ αγωνια κ ελπιζω το αγορακι μου ( μαθαμε κ το φυλο) να εχει απλα μια γαλλικη μυτουλα....

Ειχατε ή γνωριζετε καποια αναλογη περιπτωση ?

 

η αξια των λεγομενων του γιατρου σου εχει αν ειναι πιστοποιημενος και αν το αιμα εχει παει στα μοναδικα 2 εργαστηρια πιστοποιημενα για αυτη την εξεταση.δε ξερω αν ειναι σωστο αυτο που λεει να περιμενεις να εξαντλησεις τα περιθωρια μηπως χανεις χρόνο?δες τη λιστα αν δεν ειναι μεσα ο γιατρος τρεξε σε καποιον πιστοποιημενο σε καταλαβαινω εμεις στην επαρχια ειμαστε λιγο ατυχοι στο θεμα γιατρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρηκα 2 πιστοποιημενα εργαστηρια για papp A

 

http://www.biormoniki.gr/v1/tnew/show_short/

 

http://www.diamedica.gr/DM_Brochure.pdf (se ayto stelνει ο δικος μου γιατρος και γραφει στο χαρτι πως ειναι πιστοποιημενο)

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχαμε δει μικρο ρινικο οστο στην β' επιπεδου... την επαναλαβαμε μετα απο 10 μερες και ολα καλα! η κορη μου τωρα ειναι 14 μηνων, υγιεστατη!! βεβαια εγω ειχα χασει 10 χρονια ζωης αλλα δεν πειραζει!!!! θα επαναλαβεις την αυχενικη και λογικα θα δεις οτι ολα ειναι καλα.. απο οσο το ειχα ψαξει τοτε, ηταν συχνο φαινομενο σε καποιους υπερηχους να φαινεται μικρο ρινικο οστο....

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχαμε δει μικρο ρινικο οστο στην β' επιπεδου... την επαναλαβαμε μετα απο 10 μερες και ολα καλα! η κορη μου τωρα ειναι 14 μηνων, υγιεστατη!! βεβαια εγω ειχα χασει 10 χρονια ζωης αλλα δεν πειραζει!!!! θα επαναλαβεις την αυχενικη και λογικα θα δεις οτι ολα ειναι καλα.. απο οσο το ειχα ψαξει τοτε, ηταν συχνο φαινομενο σε καποιους υπερηχους να φαινεται μικρο ρινικο οστο....

συντοπιτισσα?

αυτο που εχω να πω μετα απο 3 εγκυμοσυνες((εχω εμπειριες))

ειναι η σοβαροτερη εξεταση μια και δεν ειναι μονο το κοκκαλακι στη μυτη αλλα μπορεις να δεις αν το μωρο εχει καποιο προβλημα απο το 1ο τριμηνο [πριν φτασεις 22 εβδομαδες

και οτι της ειπε ο γιατρος της εχει αξια αν ειναι πιστοποιημενος στη λιστα που εχω βαλει.αν οχι ας παει σε καποιο σοβαρο επιστημονα οπου εχει αξια τα λεγομενα του ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κ ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ το ενδιαφερον! Ο γιατρος μου ο κ. Κουτρας οποτε δεν χωραει καμια αμφιβολια για την πιστοποιηση του αν γνωριζετε... Δεν διανοηθηκα ν΄ ασχοληθω με την επαρχια σε αυτο το θεμα.

Επαναλαβαμε δημ σξεταση κ ειχαμε βελτιωση στο οστο αλλα οχι πληρως βεβαια. Στο β΄ επιπεδου ευελπιστω να ειναι ολα καλα. Ειμαι 29 κ οσον αφορα το αποτελεσμα αιματος εβγαλε :

Σε μια φυσιολογικη γυναικα στν ηλικια μου 1:719 κ το δικο μου αποτελεσμα 1:899.

Πως σας φαινεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια κ ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ το ενδιαφερον! Ο γιατρος μου ο κ. Κουτρας οποτε δεν χωραει καμια αμφιβολια για την πιστοποιηση του αν γνωριζετε... Δεν διανοηθηκα ν΄ ασχοληθω με την επαρχια σε αυτο το θεμα.

Επαναλαβαμε δημ σξεταση κ ειχαμε βελτιωση στο οστο αλλα οχι πληρως βεβαια. Στο β΄ επιπεδου ευελπιστω να ειναι ολα καλα. Ειμαι 29 κ οσον αφορα το αποτελεσμα αιματος εβγαλε :

Σε μια φυσιολογικη γυναικα στν ηλικια μου 1:719 κ το δικο μου αποτελεσμα 1:899.

Πως σας φαινεται;

 

ΤΙ εστι κουτρας?

συγγνωμη θα περιμενεις το β επιπεδου?ε!οχι.γραφει στο χαρτι με τις μετρησεις της αυχενικης διαφανειας πως ο γιατρος ειναι πιστοποιημενος οπως και το εργαστηριο?

Link to comment
Share on other sites

Λτα ψιλά γράμματα στο κάτω μέρος της σελίδας των αποτελεσμάτων

 

Η εκτιμώμενη πιθανότητα υπολογίστηκε απο το λογισμικό FMF -2009 και βασίζεται σε ευρήματα εκτεταμένων ερευνών, συντονισμένων από το Fetal Medicine Foundation (UK Registered charity 1037116). Η εκτίμηση της πιθανότητας ισχύει μόνο εάν το υπερηχογράφημα πραγματοποιήθηκε από υπερηχογραφιστή πιστοποιημένο από το Fetal Medicine Foundation, ο οποίος έχει υποβάλλει αποτελέσματα για τακτικό έλεγχο (δείτε http://www.fetalmedicine.com)

διαβασε λιγο την ενοτητα του φορουμ αυχενικη διαφανεια και διαρκεια και απο εκει θα καταλαβεις πως δεν αρκει ενα δυνατο ονομα γιατρου,εχουν γινει πολυ κομπογιαννητες για αυτο και δε δινουν χαρτια με την υπογραφη τους για αυχενικη διαφανεια.ΞΥΠΝΗΣΑΜΕ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΕΜΑΘΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γραφει κατω κατω μια παραγραφο.

Ο γιατρος μου εδω μου εδωσε 3 γιατρους ν΄απευθυνθω που εχουν αυτοψτο πιστοποιημενο διπλωμα, δεν διαλεξαμε στην τυχη.

Οκ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα vero! Εμένα μια χαρά μου φαίνονται τα αποτελέσματα!! Πραγματικά εύχομαι και στη β επιπέδου να είναι όλα καλά!! Καλή συνέχεια!;)

 

Elli μου πραγματικα σ΄ευχαριστω παρα πολυ!! Κ εγω ευχομαι το ιδιο για το β΄ επιπεδου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσον αφορα τον συγκεκριμενο γιατρο με ειχε 1 ωρα κ 20 λεπτα μεσα. Επισης με κρατησε Αθηνα 4 μερες απλα για να κανει επανελεγχο της καταστασης κ βελτιωση. Οπως κ ειδε οντως μια βελτιωση.

Ειμαι πολυ περηφανη γι ΄ αυτον γιατι οπου ειπα το ονομα του απο εμπειριες αλλων μου ειπαν ποσο ψειρας ειναι κ απταιστος. Ακομα κ στις αποδειξεις του!!!

Αυτααααα!!

Οποτε αν θελει καποιος τωρα μπορει να μου απαντησει βαση καποιων εμπειριων του κ γνωστων κ ευχαριστως να δεχτω εστω και την ευχη σας για κουραγιο κ καλη εγκυμοσυνη!

Ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γραφει κατω κατω μια παραγραφο.

Ο γιατρος μου εδω μου εδωσε 3 γιατρους ν΄απευθυνθω που εχουν αυτοψτο πιστοποιημενο διπλωμα, δεν διαλεξαμε στην τυχη.

Οκ;

 

Όπως αναφέρθηκε πολύ σωστά παραπάνω, είναι εξίσου σημαντικό εκτός του γιατρού που κάνει την εξέταση να είναι πιστοποιημένο από το Fetal Medicine Foundation ΚΑΙ το εργαστήριο που έγινε η ανάλυση του αίματος. Αυτό δυστυχώς ΔΕΝ φαίνεται από το χαρτί της αυχενικής που παίρνεις (που γράφει οτι Ο ΓΙΑΤΡΌΣ ειναι πιστοποιημένος...) αλλά πρέπει να ζητήσεις ξεχωριστά την πιστοποίηση του εργαστηρίου. Αν ο γιατρός που σου κάνει την αυχενική έχει και δικό του μηχάνημα αίματος (όπως κάνουν μερικοί) τότε ΔΕΝ ειναι πιστοποιημένος για την εξέταση αίματος. Αν στέλνει το αίμα σε άλλο εργαστήριο τότε στο χαρτί του εργαστηρίου γράφει για την πιστοποίηση. Σημειωτέον ότι στην Αθήνα υπάρχει μόνο ένα τετοιο εργαστήριο. Όπως προείπα επίσης είναι σημαντικό η πιστοποίηση και του εργαστηρίου να είναι από το Fetal Medicine Foundation του Νικολαιδη και όχι από αλλού (τελευταία πχ ακούγεται ότι κάποιος παρουσιάζει πιστοποίηση από Πανεπιστήμιο της Ιταλίας και τρεχαγύρευε- έχει γίνει και σχετική καταγγελία από την ένωση Γενετιστών κλπ). Αυτά και ελπίζω να μην σε κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Vero μου βεβαίως και θα σου πω γιατί έκανα αμνιοπαρακέντηση... Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική (πολύ ψείρας) στο ένα έμβρυο βρήκε ότι είχε ανάστροφο κύμα στο φλεβώδη πόρο. Για το έμβρυο αυτό μου βγαίνει πιθανότητα για τρισωμία 21 1:117. Κάνω και τις εξετάσεις αίματος και η πιθανότητα αλλάζει και γίνεται 1:700 οπότε αφήνουμε την αμνιο και λέμε θα δούμε και τη β-επιπέδου. Έλα όμως που στη β-επιπέδου στο ίδιο έμβρυο μου βρίσκει οριακά μία μέτρηση (κάτι στο οπίσθιο κέρας της αριστερής κοιλίας του εγκεφάλου) και ασβεστώσεις στην καρδιά του. Οπότε η πιθανότητα για το συγκεκριμένο έμβρυο γίνεται 1:17. Κοντέψαμε να τρελαθούμε... Οπότε το ίδιο απόγευμα έκανα αμνιοπαρακεντήσεις και στα 2 έμβρυα διότι ήταν του ίδιου φύλου και έπρεπε να είμαστε βέβαιοι ότι πήραμε δείγμα από το σωστό έμβρυο. Να σημειώσω ότι ο γιατρός είναι στους πιστοποιημένους και τόσο στην αυχενική όσο και στη β επιπέδου με είχε κάνα δίωρο μέσα. Η αλήθεια είναι ότι μου είπε κι αυτός ότι οι πιθανότητες ήταν με το μέρος μας και ότι πιο πολύ το κάναμε για να αποκλείσουμε την τρισωμία...

Πάντως σε δίδυμη κύηση είναι λίγο πιο περίεργα τα πράγματα γιατί ακόμη και αν το ένα έμβρυο είχε πρόβλημα και κάναμε διακοπή κύησης το πιθανότερο ήταν ότι θα χάναμε και το άλλο... Οπότε είχαμε πει και με τον άντρα μου ότι θα το κρατούσαμε το παιδάκι... Δόξα τω Θεώ όμως όλα ήταν καλά και τα παιδάκια μου υγιέστατα.

Κι αυτό δε σου το λέω απλά για να σε καθησυχάσω αλλά πραγματικά οι περισσότερες αμνιοπαρακεντήσεις γίνονται για να αποκλείσουν μια τρισωμία όχι για να την επιβεβαιώσουν. Οι τρισωμίες έχουν πολλά υπερηχογραφικά ευρήματα και συνήθως τα έμβρυα αποβάλλονται αυτόματα. Οπότε κοπέλα μου μην ανησυχείς... όλα καλά θα είναι! Κι εύχομαι να μην χρειαστεί να κάνεις αμνιοπαρακέντηση!!

J2s7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Περασατε τον Γολγοθα σας κ εσεις.. Εχεις ομως 2 υπεροχα κοριτσακια αν δεν κανω λαθος!!! Να τα χαιρεστε κ να σας ζησουν!!!

Σ΄ευχαριστω κ παλι που μου απαντησες!!!

Link to comment
Share on other sites

Vero ειχα κι εγώ θεματάρα με το ρινικό οστό της κόρης μου το οποιο στις 12 εβδομάδες δεν είχε ακόμη δημιοιυργηθεί κι επίσης τα αιματολογικά έδειχναν μεγάλες πιθανότητες για τρισωμία 21 και 18. Παρόλα αυτά δεν έκανα αμνιο για να μην κινδυνέψει το έμβρυο γιατί δεν ήθελα να χάσω με τίποτα αυτο το μωρό έστω κα με τρισωμιά γιατί μέχρι τότε είχα 7 αποβολές στο ενεργητικό μου. Στη β επιπέδου έδειξε μικρό ρινικό οστό αλλά ανατομικά το μωρό φαινόταν καλά. Τελικά με τη βοήθεια του Θεού και της καλής μας Παναγίας γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι με μια υπέροχη μυτούλα. Με το καλό το μωράκι σου. Προφανώς και το δικό σου μωράκι θα εχει μια παρόμοια μυτούλα :)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!!! 2 αγοράκια έχω!!! Με το καλό και το δικό σας μωράκι!!!:)

 

Χαχα!! Αγορακια!! Ντροπη μου!! Δεν βλεπω καλα γιατι τα κανω ολα απο κινητο..

Η τεχνολογια μας μαρανε!!! Συγνωμη!!

Link to comment
Share on other sites

Vero ειχα κι εγώ θεματάρα με το ρινικό οστό της κόρης μου το οποιο στις 12 εβδομάδες δεν είχε ακόμη δημιοιυργηθεί κι επίσης τα αιματολογικά έδειχναν μεγάλες πιθανότητες για τρισωμία 21 και 18. Παρόλα αυτά δεν έκανα αμνιο για να μην κινδυνέψει το έμβρυο γιατί δεν ήθελα να χάσω με τίποτα αυτο το μωρό έστω κα με τρισωμιά γιατί μέχρι τότε είχα 7 αποβολές στο ενεργητικό μου. Στη β επιπέδου έδειξε μικρό ρινικό οστό αλλά ανατομικά το μωρό φαινόταν καλά. Τελικά με τη βοήθεια του Θεού και της καλής μας Παναγίας γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι με μια υπέροχη μυτούλα. Με το καλό το μωράκι σου. Προφανώς και το δικό σου μωράκι θα εχει μια παρόμοια μυτούλα :)

 

Κ εγω αυτο θελω να πιστευω καλη μανουλα!! Εφοσον προς το παρον ολα δειχνουν μια χαρα ανατομικα θα δουμε κ το β΄επιπεδου γιατι ειναι πολυ σημαντικο αλλα στην χειροτερη περπτωση λεω το αγορι μου θα εχει γαλλικη μυτουλα κ παρηγοριεμαι!!!

Λυπαμαι πολυ γι ΄αυτα που περασες κ σε βοηθησε ευτυχως η Παναγιτσα ν΄αποκτησεις παιδακι!! Να σου ζησει κ να ειναι παντα γερο κ δυνατο!!

Σ΄ευχαριστω που μου εδωσες ανασα με το θεμα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...