Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνωσεις εχουν οι δασκαλες παιδικου?


Recommended Posts

Συγγνώμη τώρα, τα υπουργεία μας μαράνανε; Όποιος υπάγεται στο υπουργείο Α χρειάζεται να ξέρει ορθογραφία και όποιος υπάγεται στο υπουργείο Β μπορεί να είναι τενεκές;

 

Για να σου λύσω την απορία όμως, το βαφτιστήρι μου πέρσυ πήγαινε παιδικό. Το έγραφε και ο έλεγχος. Φέτος δεν ξέρω πού πάει, πάντως πάει μαζί με τον αδερφό του που είναι 3.5 χρονών. Άρα μάλλον δεν πάνε και τα δύο στο νηπιαγωγείο.

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν καταλαβαίνω γιατί εξανίστασαι. Το δικό σου παιδί μπορεί να μην μαθαίνει τίποτα στο προνήπιο / νήπιο / παιδικό σταθμό, αλλά εδώ μιλάμε για το παιδί της Veronica, το οποίο έχει και βιβλίο ανάγνωσης και βιβλίο αγγλικών. Το μόνο που δεν έχει, είναι δασκάλα που ξέρει να συλλαβίσει σωστά το όνομά του.

 

βρε παιδί μου καλά τα λες, αλλά όποιος είναι ανορθόγραφος δεν είναι απαραίτητα και τενεκές... άλλωστε υπάρχουν κι άλλοι που δηλώνουν καθηγητές ξένων γλωσσών, κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων περί της γλώσσας που διδάσκουν και η μόνη λέξη που γράφουν στα αγγλικά μέσα στην ανάλυσή τους είναι λάθος γραμμένη περισσότερες της μίας φορές ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βερόνικα, τα περιστατικά που αναφέρεις είναι "χοντρά" κατά τη γνώμη μου. Μήπως να επαναξιολογούσες στο μυαλό σου τον σταθμό...?

 

δυστυχως δεν τον διαλεξα εγω το σταθμο αλλα ο παππους που τον πληρωνει κιολας οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση στη μεση της χρονιας να γινει οτιδηποτε

εχω το παιδι απο κοντα γιατι ειμαι του χωρου, και ευχομαι καθε γονιος να κανει το ιδιο γιατι ποτε δεν ξερεις τελικα που και πως περναει το παιδι σου τις ωρες του.....

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

"Ενίσταμαι" γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται.

Ναι τα Υπουργεία μας μαράνανε, άλλες σπουδές έχει ένας βρεφονηπιοκόπος και άλλες ένα δάσκαλος κι άλλες ένας καθηγητής Πανεπιστημίου, γι'αυτό και διαχωρίζονται.

 

Ένα ένα παιδί πάει σε σχολικό περιβάλλον (=ΠΡΟΝΗΠΙΟ) είναι άλλο από το να πηγαίνει σε παιδικό σταθμό.

Οι δασκάλες ενός παιδικού σταθμού μπορεί να ΜΗΝ ΠΡΕΠΕΙ να διδάσκουν γράμματα, να μην έχουν την κατάλληλη επάρκεια και τις κατάλληλες σπουδές... πως να το πω αλλιώς.

 

Ο παιδικός σταθμός λειτουργεί από 1/9 εώς 31/7 του επόμενου έτους, δεν κάνουν μαθήματα όλο αυτό τον καιρό.

Το σχολείο λειτουργεί από 12/9 έως 15/6 του επόμενου έτους με διδακτικό πρόγραμμα που ακολουθείτε υποχρεωτικά.

 

Τεςπα εγώ σε γενικές γραμμές μιλάω....whatever

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν τον διαλεξα εγω το σταθμο αλλα ο παππους που τον πληρωνει κιολας οποτε δεν υπαρχει καμια περιπτωση στη μεση της χρονιας να γινει οτιδηποτε

εχω το παιδι απο κοντα γιατι ειμαι του χωρου, και ευχομαι καθε γονιος να κανει το ιδιο γιατι ποτε δεν ξερεις τελικα που και πως περναει το παιδι σου τις ωρες του.....

 

Αααααααααααααααααααααα μιλάμε για ιδιωτικό...........να με συγχωράτε εκεί αλλάζουν τα πράγματα.

 

Εκεί τα κάνουν αχταρμά

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα Υπουργεία μας μαράνανε, άλλες σπουδές έχει ένας βρεφονηπιοκόπος και άλλες ένα δάσκαλος κι άλλες ένας καθηγητής Πανεπιστημίου, γι'αυτό και διαχωρίζονται.

Το θέμα είναι ότι δεν περιμένουμε να έχουν τις ίδιες γνώσεις οι βρεφονηπιοκόμοι με τους καθηγητές πανεπιστημίου. Αλλά άλλο το να μην ξέρεις την τέλεια ορθογραφία και άλλο να στέλνεις γραπτά μυνήματα στους γονείς γεμάτα λάθη ή να συλλαβίζεις λάθος τα ονόματα των παιδιών ή να τους δίνεις για το σπίτι εργασίες γραφής με ορθογραφικά λάθη. Δεν ζητάμε να ξέρεις να συλλαβίσεις την λέξη αλαζονεία, αλλά ας ξέρεις τέλος πάντων ότι το παιδάκι το λένε Γιώργο και όχι Γιόργο!

 

Και όπως έχει ήδη ειπωθεί, όταν γράφεις ένα κειμενάκι με σκοπό να το βγάλεις φωτοτυπία 500 φορές και να το διανέμεις επ' αόριστω σε ανθρώπους που πληρώνουν αδρά για τις υπηρεσίες σου, καλό είναι να συμβουλευτείς ένα λεξικό, από σεβασμό και μόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απάντησα ήδη.

Κατάλαβα τελικά ότι πρόκειται για ιδιωτικό σχολείο (αν κατάλαβα λάθος πεστε μου please).

Όχι γιατί θα τρελαθώ αν στους δημόσιους παιδικούς κάνουνε τέτοια προγράμματα

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα ήδη.

Κατάλαβα τελικά ότι πρόκειται για ιδιωτικό σχολείο (αν κατάλαβα λάθος πεστε μου please).

Όχι γιατί θα τρελαθώ αν στους δημόσιους παιδικούς κάνουνε τέτοια προγράμματα

 

 

οχι οχι καλα καταλαβες ειναι ιδιωτικος

στον δημοσιο περυσι δοξα το θεο

το μονο θεμα ηταν ο Οκτωμβριος και το οτι δερνανε τα παιδια μας.......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τελικά ότι πρόκειται για ιδιωτικό σχολείο (αν κατάλαβα λάθος πεστε μου please).

Νομίζω ότι καλά κατάλαβες. Όσον αφορά στο βαφτιστήρι μου, πέρσυ (που η δασκάλα έγραφε λάθος το όνομά του) πήγαινε σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Φέτος πάει σε δημόσιο (δεν ξέρω ακριβώς τι) και μέχρι στιγμής η δασκάλα φαίνεται ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

αστο μη μου τα θυμιζεις.......το παιδι ακομα ακουει το ονομα της δασκαλας και τρεμει........αφου της μιλησα στο τηλεφωνο επανειλλημενως και με συνδεσε με Καιρο, επειδη οι θεσεις ειναι μονιμες ουσιαστικα των βασικων.....στο τελος της χρονιας της εκανα μια ωραιοτατη δισελιδη αναφορα στον δημο μας......

οχι οτι εγινε τιποτα αλλα εγω τα ειπα τουλαχιστον!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχο τιν εντίποση ότη μηλαμαι για πρωσωπηκώ πεδηκού σταθμού και όχι για δασκάλους?

 

Για προσωπικό παιδικού μιλάμε, αλλά και πολλοί δάσκαλοι ειναι ανορθόγραφοι επίσης, σου το υπογράφω.

 

Πως δε διδασκουν ρε παιδια? Σας λεω αγορασαμε βιβλιο αγγλικων και το εχουν ξεκινησει, ποιος κανει αγγλικα αφου κανενας δεν ξερει? (εξακριβωμενο αυτο)

Εχουν βιβλιο αναγνωσης, αυτο που σας ειπα οτι ειχε το ορθογραφικο πρωτη μουρη (Πατακης) και εχουν προχωρησει επισης αρκετα....

 

Κανονικά δεν θα 'πρεπε να έχουν βιβλίο αγγλικών στον παιδικό σταθμό. Όποια σας έβαλε να αγοράσετε βιβλίο γι αυτή την ηλικία, είναι επιεικώς απαράδεκτη. Η διδασκαλία της ξένης γλώσσας σε τόσο μικρά παιδάκια πρέπει να γίνεται βιωματικά, μέσα από παιχνίδι και μόνο. Επιτρέπονται flash cards, λεξούλες, ζωγραφιές, puzzles, τραγουδάκια κλπ. Το πολύ πολύ να μάθουν και τα γράμματα ή μερικές λέξεις που συνοδεύουν την εικονα.

 

 

 

Harlow, πρώτα απ' όλα πειράζει εμένα. Το να μου στέλνει κάποιος κατ' εξακολούθησιν ανορθόγραφα κείμενα κι αυτός ο κάποιος να μην έχει κάποιο διαγνωσμένο πρόβλημα ή να μην αναγκάστηκε όπως η γιαγιά μου να μην πάει σχολείο, μου κάνει άσχημη εντύπωση (για να το πω ευγενικά). Πόσο μάλλον όταν αυτός μάλιστα ο κάποιος ανήκει με κάποιο τρόπο σε κάποια βαθμίδα της εκπαίδευσης.

 

Ακόμα χειρότερα, αυτό γίνεται εις γνώσης της διευθύντριας η οποία έχει τόσο ορθογραφικό/εκπαιδευτικό μεράκι... που δεν κάθεται να ξαναγράψει τις ανακοινώσεις η ίδια με τα χεράκια της και σωστά αλλά κατηγορεί την υπάλληλο/υφισταμένη της/παιδαγωγό, η οποία είναι σε άδεια και μέχρι κι αν γυρίσει θα επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία...

 

Μα είναι δυνατόν?? Κι αν όλο αυτό δεν δείχνει έλλειψη όρεξης και πολιτισμού (που μοιραία θα επηρεάσει και τα παιδιά κάποια στιγμή), τι δείχνει?

 

Θα συμφωνήσω. Και στην τελική, αν δεν υπάρχει κάποιος που χειρίζεται υπολογιστή και δεν μπορεί να ανοίξει το ρημάδι το word και να κάνει διόρθωση κειμένου (αλήθεια τον αυτόματο κειμενογράφο δεν τον έχουν ακούσει ποτέ; ), θα μπορούσε να διορθώσει τα λάθη με μπλάνκο και να ξαναφωτοτυπήσει, μεγάλη δουλειά είναι πια; Αυτό που γίνεται μόνο προχειρότητα και αδιαφορία δείχνει.

 

:mrgreen: ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ HELARIUS το έχουμε ξαναζήσει ! :-)

 

 

και θέλω και φιλική ανάλυση (αν σας είναι εύκολο )

πως μια ανακοίνωση παιδικού σταθμΟΥ ανορθόγραφη ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΜΠΟΔΙΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ στην ακαδημαϊκή του καριέρα !

Ή ΠΟΙΑ ΕΝΝΟΙΑ αυτό ( ορθογραφικό λάθος) αποτελεί σφάλμα :-) ) παιδαγωγικού ενδιαγφεροντως και ανάλυσης .... ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ (πάντα) ΓΙΑ ΤΕΚΝΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΉΣ ΗΛΗΚΊΑΣ ;;;;!!!!

 

 

Hilarious. Τι τα'χουμε τα πτυχία! :mrgreen: Μην παρεξηγηθείς, για να ευθυμήσουμε το'πα. Μιας και μιλάμε για ορθογραφία. :lol:

 

Στο άλλο που λες... φιλικότατη απάντηση: η ανορθόγραφη ανακοίνωση ή η ανορθόγραφη βρεφονηπιοκόμος σίγουρα δεν πρόκειται να επηρρεάσει την ακαδημαϊκή καριέρα κανενός παιδιού. ΟΜΩΣ, αν εσένα το παιδάκι σου αύριο σου φέρει λεξούλα γραμμένη λάθος από τον παιδικό, δεν θα αναρωτηθείς για την κατάρτιση της βρεφονηπιοκόμου ή της νηπιαγωγού; Δλδ τις πρώτες λέξεις που θα μάθει το παιδί δεν θα πρέπει να τις μάθει σωστά; Ή ακόμα χειρότερα, το όνομά του; Άντε μετά να τα μπαλώσεις! Τι θα του πεις; Παιδί μου δεν γράφεται έτσι η λεξούλα, αλλά αλλιώς; Μα θα σου πει "η κυρία έτσι μας την έμαθε" Άντε τώρα να του εξηγήσεις ότι η κυρία την γράφει λάθος.

 

Και στο λέω εγώ, που έχω γράψει λέξεις λάθος στον πίνακα όλα αυτά τα χρόνια απο απροσεξία ή αφηρημάδα ή επειδή δεν τις θυμάμαι και λέω στα παιδιά "Συγνώμη, την ξέχασα, έχω και μια ηλικία και δεν είμαι και κινητό λεξικό αγγλικών, μισό ν' ανοίξω το βιβλίο να το καρατσεκάρω, μην την αντιγράψετε λάθος" Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μοιράσω φωτοτυπίες, αν δεν έχω ελέγξει την ορθότητά τους πρώτα. Κι αν γίνει κάτα λάθος κάποιο τυπογραφικό και το δω αφού έχω εκτυπώσει τη σελίδα, θα το διορθώσω με μπλάνκο. Κι αν μου ξεφύγει και έχω ήδη μοιράσει τη φωτοτυπία, θα πω στα παιδιά "στη τάδε σειρά, τάδε λέξη, έχει τυπογραφικό, διορθώστε το, το σωστό είναι αυτό" Και πάλι κάτι μπορεί να μου ξεφύγει, άνθρωποι είμαστε. Αλλά το να κάνω λάθη κατ' εξακολούθηση είναι ανεπίτρεπτο. Και διδάσκω στη δευτεροβάθμια εκπ/ση που τα παιδιά έχουν ήδη μάθει να γράφουν (σωστά ή όχι, αυτό είναι δουλειά της πρωτοβάθμιας) Αλλά όχι να φτάσουμε σε σημείο να μας διορθωνει τα λάθη η κάθε μαμά. Είναι πολύ υποτιμητικό και απαξιωτικό, αν μη τι άλλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια αν συνεχισετε να μαλωνετε θα παμε αδικα αρχειο......δεν ειναι σκοπος μας να κανουμε κανεναν να νιωσει υποδεεστερος σ αυτη την κουβεντα.

Λογικο μου φαινεται μια βρεοφονηπιακομος να μην εχει πτυχιο φιλολογιας, αλλα απ τη στιγμη που αναλαμβανουν τμημα προνηπιου και ισχυριζονται οτι ακολουθειται προγραμμα, ας βαλουν καποια καταρτισμενη στην εν λογω θεση...

Αρνουμαι να πιστεψω οτι και οι 7 δασκαλες (ποσες ειναι ουτε ξερω) εχουν δυσλεξια, θα το ελεγαν εξαλλου σαν πρωτη πρωτη δικαιολογια, αντι να πουν οτι τα εγραψε αλλη παλιοτερα και τα ξαναχρησιμοποιουν......

Οταν γελωντας της ειπα για το λαθος στο αναγνωστικο βιβλιο με κοιτουσε σα χανος, και μου ειπε "πως επρεπε δλδ να ειναι?" και λεω "Να' μαι κι εγω" γιατι εννοει "ειμαι" και η απαντηση της ηταν."μηπως δεν καταλαβες καλα και θελει να πει εμενα?" ...και εκει επεσε και το γελακι "αμαν κι εσυ με τα ορθογραφικα σου!" - εχουμε ενα Α θαρρος μιλαμε στον ενικο και ανετα.......

Ξερω οτι δε θα επηρρεαστει η ακαδημαικη καριερα του παιδιου μου, αν ωστοσο νομιζετε οτι γι αυτο ηταν αναξιο λογου το θεμα μου, με καθε σεβασμο θα διαφωνησω.....δε μπορει μετα απο εναμιση χρονο το παιδι να βλεπει το ονομα του με δυο "λ".....δε θα τρελλαθουμε κιολας!!!

Οσο για τα αγγλικα, κανουν κανονικοτατα, και ειπαν οτι θα εχουν και σκετσακι στη γιορτη των Χριστουγεννων στα αγγλικα, δε σας λεω παραμυθια......και σε ολους τους παιδικους εδω γυρω κανουν αγγλικα.

Λυπαμαι που καποιες μανουλες το πηραν τοσο προσωπικα και προσπαθουν να κλεισει το θεμα, εγω απο ανησυχια το εθεσα και οχι για να προσβαλλω κανεναν.

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Veronica, μην αισθάνεσαι άσχημα, προς Θεού κοπέλα μου! Καλά έκανες και έθεσες το θέμα σου, το οποίο κατά την γνώμη μου είναι σοβαρό και έχει να κάνει κυρίως με την έλλειψη επαγγελματισμού στον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό και σε καμία περίπτωση με τη δυσλεξία!! Ούτε είναι κουτσομπολίστικο, όπως είπε κάποια, αλλά και να ήταν, οι κανόνες του φόρουμ δεν απαγορεύουν τα ανώνυμα κουτσομπολιά, αλλιώς θα έπρεπε να κλείσουν όλα τα θέματα του τύπου "θέλω να σκοτώσω την πεθερά μου".

 

Αν κάποια νομίζει ότι δεν είναι πρόβλημα όταν ο μικρός Γιωργάκης φέρνει σπίτι από το προνήπιο το όνομά του γραμμένο πέντε φορές Γ Ι Ο Ρ Γ Ο Σ, τότε ίσως πρέπει να της στείλεις τα στοιχεία του παιδικού σταθμού με ΠΜ για να τον προτιμήσει..... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Οταν γελωντας της ειπα για το λαθος στο αναγνωστικο βιβλιο με κοιτουσε σα χανος, και μου ειπε "πως επρεπε δλδ να ειναι?" και λεω "Να' μαι κι εγω" γιατι εννοει "ειμαι" και η απαντηση της ηταν."μηπως δεν καταλαβες καλα και θελει να πει εμενα?" ...και εκει επεσε και το γελακι "αμαν κι εσυ με τα ορθογραφικα σου!" - εχουμε ενα Α θαρρος μιλαμε στον ενικο και ανετα.......

Ξερω οτι δε θα επηρρεαστει η ακαδημαικη καριερα του παιδιου μου, αν ωστοσο νομιζετε οτι γι αυτο ηταν αναξιο λογου το θεμα μου, με καθε σεβασμο θα διαφωνησω.....δε μπορει μετα απο εναμιση χρονο το παιδι να βλεπει το ονομα του με δυο "λ".....δε θα τρελλαθουμε κιολας!!!

Οσο για τα αγγλικα, κανουν κανονικοτατα, και ειπαν οτι θα εχουν και σκετσακι στη γιορτη των Χριστουγεννων στα αγγλικα, δε σας λεω παραμυθια......και σε ολους τους παιδικους εδω γυρω κανουν αγγλικα.

Λυπαμαι που καποιες μανουλες το πηραν τοσο προσωπικα και προσπαθουν να κλεισει το θεμα, εγω απο ανησυχια το εθεσα και οχι για να προσβαλλω κανεναν.

 

 

Όχι, προς Θεού, τι λες τώρα!!! Το ρήμα ΕΙΜΑΙ δεν ξέρουν πώς γράφεται; Θα τα σκίσω τα ρούχα μου!

 

Για το σκετσάκι δεν θα διαφωνήσω, καλά κάνουν που είναι στ' αγγλικά, αυτό θα πει βιωματική μάθηση, αλλά δεν πιστεύω τους διαλόγους να ξέρουν να τους διαβάζουν, μόνο εξ ακοής τα μαθαίνουν, σωστά;

 

Υπάρχει πάντως ένα πολύ ωραίο e-book (δεν θέλω να αναφέρω εκδοτικό οίκο, μη θεωρηθεί διαφήμιση) που μπορεί το παιδί να μάθει αγγλικά παίζοντας στον υπολογιστή. Μαθαίνει λεξούλες, αλλά σιγά σιγά, πρώτα εικόνα, μετά ήχος, ύστερα βλέπει και τη λέξη γραμμένη, αλλά υπάρχει η επιλογή να μάθει πχ μόνο τον ήχο και όχι τη γραφή, έτσι ώστε κάθε παιδί να ακολουθεί το δικό του ρυθμό. Αν κάποιο νιωθει έτοιμο να προχωρήσει και στη γραφή, ΟΚ, μπορεί να το κάνει. Αλλά αυτό απέχει απο το να έχουμε βιβλίο και να βάζουμε τα παιδιά να διαβάζουν αγγλικά πριν κάν μάθουν να διαβάζουν ελληνικά. Ελπίζω τουλάχιστον να μην τους βάζουν και ορθογραφία. :lol:

Link to comment
Share on other sites

αχ σε παρακαλω πες μου με πμ για το e book

θελω πολυ να το χρησιμοποιησω!!!!!!!!!!!

οσο για τα αγγλικα, ναι, εξ ακοης θα τα μαθουν!

και για το λαθος του Πατακη , ναι , ελεγε πρωτη σελιδα

 

" ΝΑ ΜΕ ΚΙ ΕΓΩ "- τους εχω στειλει mail να το διορθωσουν........

 

 

ΥΓ επειδη ειμαι καθηγητρια αγγλικων, να ξερετε οτι ΠΟΤΕ δε βαζουμε τα παιδια να γραφουν σε αλλη γλωσσα αν δε γραφουν πρωτα στη δικη τους......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι καλα καταλαβες ειναι ιδιωτικος

στον δημοσιο περυσι δοξα το θεο

το μονο θεμα ηταν ο Οκτωμβριος και το οτι δερνανε τα παιδια μας.......

Τι λες βρε κοπέλα μου?

Τι δόξα τω θεο, αφου τα δερνανε?:shock::confused:

Τέλος πάντων, για το θέμα της ορθογραφίας, εγώ ως ...ψυχαναγκαστικό άτομο, θέλω να βλέπω γραπτά όχι μόνο χωρίς ορθογραφικά λάθη, αλλά και με τα πρέποντα σημεία στίξης...:roll:

Ναι, ναι, το ξέρω, έχω πρόβλημα, αλλά...:roll:

 

Εξαιρώ άτομα με μαθησιακές δυσκολίες, άτομα που είναι ...ufo (:lol:) και κάνα - δυο κατηγορίες ακόμα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

ΥΓ επειδη ειμαι καθηγητρια αγγλικων, να ξερετε οτι ΠΟΤΕ δε βαζουμε τα παιδια να γραφουν σε αλλη γλωσσα αν δε γραφουν πρωτα στη δικη τους......

 

Πες τα χρυσόστομη! Έχω βαρεθεί να ακούω για αγγλικά από το νηπιαγωγείο κ ακόμα πιο νωρίς!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

κι εγω του μαθαινω λεξουλες απο τα 2 και καποιους διαλογους, τους αριθμους, τα ζωακια, στα ισπανικα που θελει πιο πολυ, αλλα μεχρι εκει, σαν παιχνιδακι και μονο αν και οταν το ζητησει

αλλα γραφη οχι παιδια δεν κανει!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχαμε κάνει μια ομαδική συνάντηση με γονείς και τις δασκάλες όλων των παιδικών σταθμών της πόλης μας...εκεί άρχισαν κάποιες μητέρες (σημειωτέον ήταν και του επαγγέλματος καθηγήτριες σε σχολείο) και ζητούσαν να μας ενημερώσουν για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που κάνουν, και ότι θα ήταν ωραίο να κάναμε ένα έντυπο πρόγραμμα εκπαίδευσης και μπλα μπλα πολλά άλλα.

Η δασκάλα μας τότε είπε κάτι το οποίο εγώ προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικό:μην αγχώνεστε με τα παιδιά σας και το πρόγραμμα μου κάνουμε. Όσο μπορούμε μαθαίνουμε πράγματα, τραγούδια ζωγραφική και ένα σωρό άλλα...αλλά αυτό που έχουν ανάγκη τώρα τα παιδιά σας, γιατί μην ξεχνάμε ότι ο παιδικός ξεκινάει από 2.5 χρονών, είναι αγάπη, φροντίδα, ζεστασιά και ασφάλεια! Φεύγουν από την αγκαλιά σας και μάλιστα μερικά για πρώτη φορά και ψάχνει στη δασκάλα του την ασφάλεια και την αγάπη! Αν εσείς δουλεύετε τη σχέση με τα παιδιά σας, αν είστε δίπλα τους και όχι μπροστά ή πίσω τους τότε δεν έχετε τίποτα να φοβάστε!Κανείς δε μπορεί να μπει στη σχέση αυτή! Εμείς τα αγαπάμε και τα προσέχουμε και κάνουμε και αρκετές δραστηριότητες μαζί τους....Αγάπη θέλουν τα παιδιά σε αυτή την ηλικία!

Λοιπόν, αν αυτή η δασκάλα μου έστελνε και ένα χαρτί ανορθόγραγο πίστεψέ με δε θα πείραζε καθόλου!!!Μου φτάνει που αγαπάει το παιδί μου σε αυτή τη ευαίσθητη ηλικία, το φροντίζει και η κόρη μου μιλάει με γλύκα για τις δασκάλες της... και δε ζητάω τίποτα παραπάνω από κανέναν!!!

Link to comment
Share on other sites

καθολου δε διαφωνω καλη μου.........για μενα ας μη γραφουνε και καθολου, αλλα απ τη στιγμη που τα βαζουνε να γραφουνε........πρεπει να γραφουν σωστα....αυτο λεω....και εμενα ειναι 4μιση πλεον!

αφου δεν ειναι δικη τους δικαιοδοσια ας το αφησουν στις νηπιαγωγους που ετσι κι αλλιως διαφωνουν με το να μαθαινουν τετοια πραγματα στο προνηπιο

αλλα οχι να ερχεται το παιδι με το ονομα του σε κουκιδες για να το πατησει απο πανω με το μολυβακι του και να ειναι λαθος! σορρυ κιολας!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν αυτή η δασκάλα μου έστελνε και ένα χαρτί ανορθόγραγο πίστεψέ με δε θα πείραζε καθόλου!!!Μου φτάνει που αγαπάει το παιδί μου σε αυτή τη ευαίσθητη ηλικία, το φροντίζει και η κόρη μου μιλάει με γλύκα για τις δασκάλες της... και δε ζητάω τίποτα παραπάνω από κανέναν!!!

Από περιέργεια, αν αυτή η δασκάλα έβαζε στην κόρη σου που ήταν 4.5 χρονών εργασία να γράψει το όνομά της, και το όνομά της το είχε γράψει λάθος και η κόρη σου μάθαινε να το γράφει λάθος, θα σε πείραζε; Ή αν σε είχε βάλει να αγοράσεις βιβλίο αγγλικών και μετά μάθαινες ότι η δασκάλα δεν ξέρει αγγλικά; Ή θα έλεγες δεν βαριέσαι, χαλάλι τα 20 ευρώ κι ας γράφει η κόρη μου το όνομά της Ελλένη... αρκεί που η δασκάλα της την αγαπάει;

 

Προσωπικά θα είχα πάρει ανάποδες, αλλά καταλαβαίνω ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί. Απλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

καθολου δε διαφωνω καλη μου.........για μενα ας μη γραφουνε και καθολου, αλλα απ τη στιγμη που τα βαζουνε να γραφουνε........πρεπει να γραφουν σωστα....αυτο λεω....και εμενα ειναι 4μιση πλεον!

αφου δεν ειναι δικη τους δικαιοδοσια ας το αφησουν στις νηπιαγωγους που ετσι κι αλλιως διαφωνουν με το να μαθαινουν τετοια πραγματα στο προνηπιο

αλλα οχι να ερχεται το παιδι με το ονομα του σε κουκιδες για να το πατησει απο πανω με το μολυβακι του και να ειναι λαθος! σορρυ κιολας!

 

Κι εγώ τα ίδια λέω σε κάποιες φίλες μου που θεωρούν ότι ο παιδικός που παέι το παιδί τους κάνει καταπληκτική δουλειά επειδή τα βάζουν να γράφουνε και τους μαθαίνουν κι αγγλικά. Και τους λέω, άμα πάει στη δημοτικό, τι θα κάνει; Θα μάθει αρχαία επειδή μπορεί μια δασκάλα να έχει υπερβάλοντα ζήλο; Με κοιτάνε σα μοσχάρια και δεν ξέρουν τι να πουν. :roll: Αλλά τι να πεις! Εδώ τα στέλνουνε σε τμήματα υπολογιστών για να πάρουν το ECDL από το δημοτικό ακόμα. Λες και θα το χρησιμοποιήσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι (είδατε, προσπαθώ να γράφω με τονισμό για να μη με κράζετε) το παιδί μου πέρασε μια απαίσια χρονιά στον δημοτικό παιδικό που πήγαινε... Προσευχόταν το βράδυ και τον άκουγα "Κάνε Παναγίτσα μου η δασκάλα αύριο να μη μου τραβήξει τα μαλλιά πάλι" είχαμε πολλά πολλά θέματα.

Φέτος πήγαμε σε ιδιωτικό, με την ελπίδα να βρούμε αυτή την αγάπη που λέει η συμφορουμίτισσα. Βρήκαμε και αγάπη και φροντίδα και πολύ καλούς ανθρώπους. Και δεν θα είχα καμία ένσταση αν μένανε σε αυτό. Δεν τους ζητάει κανείς επίδειξη αγγλομάθειας στα 4χρονα, ούτε γραφή, ούτε τίποτα...

ΑΛΛΑ με χαρά είδαμε οτι τα παρέχουν...οπότε ας το κάνουν σωστά!!!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Και το προσωπικό του παιδικού σταθμού δικαιούται να είναι ανορθόγραφο? Δηλαδή όποιος δεν διδάσκει γράμματα και αριθμούς μπορεί να γράφει όπως θέλει (εις γνώση της διεύθυνσης και με φθηνές δικαιολογίες)?

 

Απο την στιγμή που δεν επειρεάζει την δουλειά του η προσωπική μου άποψη είναι οτι ΝΑΙ δικαιούται και ότι δικαιούνται και οι ανορθόγραφοι άνθρωποι να δουλεύουν σε δουλειές που δεν απαιτείται ορθογραφία και σε αυτές που απαιτειται φτάνει να διορθώνουν τα γραπτά τους.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι επειρεάζει τα παιδάκια του παιδικού, σίγουρα η ορθογραφία δεν είναι στην "ύλη" τους, ούτε και η γραφή /ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι επειρεάζει τα παιδάκια του παιδικού, σίγουρα η ορθογραφία δεν είναι στην "ύλη" τους, ούτε και η γραφή /ανάγνωση.

Όταν τους μαθαίνουν να γράφουν, έστω και το όνομά τους, τότε επηρεάζει και παραεπηρεάζει. Φαντάζομαι ότι ενώ δεν ξέρεις πώς γράφεται το επηρεάζει, ξέρεις ότι το Γιάννης είναι με γιώτα-δύο νι-ήτα και όχι Γιάνης ή Γειάννης!

 

Και δεν είπε κανείς να μην βρίσκουν δουλειά οι ανορθόγραφοι. Αυτό που λέμε είναι όταν είναι μέρος της δουλειάς τους να διδάξουν ΓΡΑΦΗ ή όταν στέλνουν γραπτά κείμενα, επιστολές κ.λπ. να έχουν δίπλα τους ένα λεξικό και να το συμβουλεύονται - ή να χρησιμοποιούν την αυτόματη διόρθωση στον υπολογιστή.

 

Με το σκεπτικό το δικό σου όλοι έχουν δικαίωμα σε οποιαδήποτε δουλειά, συνεπώς κι εγώ που θέλω 10 λεπτά για να προσθέσω 13 + 17 χωρίς να κάνω λάθος, μπορώ να δουλέψω ταμείο και μάλιστα χωρίς ταμειακή μηχανή. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, αν αυτή η δασκάλα έβαζε στην κόρη σου που ήταν 4.5 χρονών εργασία να γράψει το όνομά της, και το όνομά της το είχε γράψει λάθος και η κόρη σου μάθαινε να το γράφει λάθος, θα σε πείραζε; Ή αν σε είχε βάλει να αγοράσεις βιβλίο αγγλικών και μετά μάθαινες ότι η δασκάλα δεν ξέρει αγγλικά; Ή θα έλεγες δεν βαριέσαι, χαλάλι τα 20 ευρώ κι ας γράφει η κόρη μου το όνομά της Ελλένη... αρκεί που η δασκάλα της την αγαπάει;

 

Προσωπικά θα είχα πάρει ανάποδες, αλλά καταλαβαίνω ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί. Απλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό.

 

Αν κρίνω ότι ένα παιδάκι 4 1/2χρονών μπορεί να αρχίσει να γράφει γραμματάκια (το λέω γιατί δε ξέρω ειλικρινά πότε ξεκινάνε) θα φροντίσω να της μάθω εγώ πως γράφεται το όνομα της, και αν η δασκάλα το γράψει λάθος ξέρω ότι θα τη ''διορθώσει'' με το δικό της παιδικό τρόπο!ΕΙλικρινά δε περιμένω από καμία δασκάλα του παιδικού σταθμού να μάθει στο παιδί μου να γράφει....πόσο μάλλον αγγλικά...

Και να έβλεπα τόσα ορθογραφικά λάθη (που συμφωνώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι είναι σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό.....) μπορεί να έλεγα κάτι χαριτολογώντας στη δασκάλα της....αλλά μέχρι εκεί!

Επίσης αν κάτι με ενοχλούσε τρομερά απλά θα άλλαζα σταθμό...και ας μου το πλήρωνε και ο πάπας της Ρώμης!Αν κάτι δε το νιώθω καλά με το παιδί μου το αλλάζω!!!Όπως και το έκανα πριν 2 μήνες....της άλλαξα σταθμό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...