Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνωσεις εχουν οι δασκαλες παιδικου?


Recommended Posts

Εσύ UFO αναφέρεσαι μόνο στη δυσλεξία.

Δεν είναι όμως όλοι οι ανορθόγραφοι δυσλεκτικοί. Στη δυσλεξία πάω πάσο.

 

Εγώ λέω για τους υπόλοιπους που απλά δεν ξέρουν να γράφουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό…. :confused: ο παιδικός είναι ιδιωτικός… πληρώνεις 3 κατοστάρικα το μήνα…. και τους διορθώνεις και τα χαρτιά??? :confused:

 

Δεν το λέω για σένα… απλά μου κάνει εντύπωση η έλλειψη επαγγελματισμού από μερικούς ανθρώπους!!! Όπως είπαν κάποιες κοπέλες αυτά τα χαρτιά περνάνε από πολλά μάτια και στην τελική αφού τα είχανε δει τα λάθη ας τα γράφανε χειρόγραφα…

 

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η ορθογραφία… δεν της έδινα ούτε της δίνω ποτέ βάση… αλλά αν ήμουν δασκάλα και μου κάνανε και ʽʼπαρατήρησηʼʼ και το είχα δει και δεν το είχα διορθώσει :oops: δεν θα ζήταγα από την μαμά να μου τα γυρνούσε πίσω διορθωμένα!!!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Εσύ UFO αναφέρεσαι μόνο στη δυσλεξία.

Δεν είναι όμως όλοι οι ανορθόγραφοι δυσλεκτικοί. Στη δυσλεξία πάω πάσο.

 

Εγώ λέω για τους υπόλοιπους που απλά δεν ξέρουν να γράφουν σωστά.

 

:oops: :oops: Και εγώ δεν τα πάω καλά με την ορθογραφία… αλλά ποτέ δεν πίστευα ότι είναι τόσο σημαντικό… :(

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

:oops: :oops: Και εγώ δεν τα πάω καλά με την ορθογραφία… αλλά ποτέ δεν πίστευα ότι είναι τόσο σημαντικό… :(

 

Απ' ότι βλέπω μια χαρά γράφεις!

 

Εντάξει είναι μερικές δύσκολες λέξεις που μπορούν να μπερδέψουν....

 

Μιλάω για συνεχή και οφθαλμοφανέστατα λάθη!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη

στο παιδικό σταθμό στο προνήπιο και νήπιο μαθαίνουν ορθογραφία τα παιδιά μας

και μαθηματικά ;

αν ναι ΟΚ τότε πασο ! :wink: και μήνυση να κάνετε :-) να μην το αφήσετε έτσι ... απα πα πα αίσχος ! :mrgreen:

jucca ναι αναφέρομαι μόνο στους δυσλεξικούς για τους άλλους δε μπορώ να έχω γνώμη :wink:

 

αν είχα την πολυτέλεια να μάθω ορθογραφία μπορεί κι εγώ να ήμουν το ίδιο αυστηρή ( μπορεί :-) )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

αν είχα την πολυτέλεια να μάθω ορθογραφία μπορεί κι εγώ να ήμουν το ίδιο αυστηρή ( μπορεί :-) )

 

Γιατί το θεωρείς πολυτέλεια; Όλα τα παιδιά δεν διδάσκονται ορθογραφία στο δημοτικό; :confused:

Link to comment
Share on other sites

για μενα σημασια εχει να το διορθωσουμε, και μονη μου το προτεινα δε μου το ζητησε κανενας, αφου δεν υπαρχει ατομο και μπορω, γιατι να μην βοηθησω? στο κατω κατω ειμαι η μονη περιεργη που το προσεξα μαλλον!

δεν ξερω τι διδασκονται τα παιδια γι αυτο και ρωτησα αρχικα τι θα πρεπει να ξερουν οι δασκαλες........εδω πηρανε βιβλιο αναγνωσης, πηρανε βιβλιο αγγλικων.........

αλλα τι λεμε

εδω ολοκληρος Πατακης πρωτη σελιδα βιβλιου προνηπιου γραφει

"ΝΑ ΜΕ ΚΙ ΕΓΩ!!!!!"

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το θεωρείς πολυτέλεια; Όλα τα παιδιά δεν διδάσκονται ορθογραφία στο δημοτικό; :confused:

σαν δυσλεξική εξηγώ δεν μπόρεσα να μάθω ορθογραφία

και τότε δεν είχαμε ειδικούς παιδαγωγούς κόντρα ειδικούς και πάλι ειδικούς

αλλα ούτε και της μανα μου της έκοψε να το ψάξει !

τι να κάνουμε τώρα !;;; :wink:

να την σταυρώσω ; :-)

πέραν του ότι με έλεγαν στο δημοτικό ηλίθια γιατί ήμουν ανορθόγραφη

το ανακάλυψα τελικα στο λύκειο ότι είχα δυσλεξία :wink:

 

το θέμα μας όμως - είμαι σχεδόν βέβαιη - δεν είμαι εγώ ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

UFO το ότι υπάρχουν δυσλεκτικοί ή απλά ανορθόγραφοι το ξέρουμε. Πρέπει όμως να πούμε ότι εντάξει, δεν έγινε και τίποτα, ας μη μάθει η νέα γενιά να γράφει σωστά?

 

Και τί σχέση έχει αν στα νήπια δεν μαθαίνουν τα παιδιά ορθογραφία? Αυτό δικαιολογεί τους νηπιαγωγούς ή τους υπόλοιπους εργαζόμενους που έχουν μια θέση και στέλνουν χαρτιά, στο να τα στέλνουν με λάθη?

 

Για 'μένα είναι απαράδεκτο σε οποιαδήποτε θέση που απαιτεί αποστολή εγγράφων κτλ, να βρίσκεται άνθρωπος ανορθόγραφος αλλά και τεμπέλης, ώστε να μην μπορεί να ανοίξει λεξικό έστω πριν στείλει επίσημα ένα ρημαδοχαρτί.

 

Little Monkey σε πάω τρελά!

 

Newbie χιχιχιχιχι!!

Link to comment
Share on other sites

UFO, για δυσλεκτική, μια χαρά γράφεις δε βλέπω ορθογραφικά. Αλλά να μην ξεχνάμε, υπάρχουν διαβαθμίσεις στη δυσλεξία, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. και για να γράφεις σωστά σήμερα, σημαίνει ότι επιδέχεται βελτίωσης το θέμα, φτάνει κάποιος ν' ασχοληθεί. Γιατί δυστυχώς πολύς κόσμος χρησιμοποιεί τη δυσλεξία ως δικαιολογία. Πάνε παίρνουν ένα χαρτί από τα ΚΕΔΔΥ, με το οποίο δίνουν μόνον προφορικά κι όλοι οι εκπ/κοί ξέρουμε πως τα παιδιά με δυσλεξία τα περνάμε πάντα, ακομα κι αν δεν ανοίξουν το στόμα τους στις εξετάσεις. Είναι η πολιτική του συστήματος αυτή, να μην το ξεχνάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατά καιρούς διαβάζω διάφορα κουλά για την δυσλεξία

και είπα σαν κομήτης να καταθέσω δυο τρία πραματάκια έτσι στα πεταχτά βρε αδερφέ :-)

συγνώμη για την παρέμβαση

το ότι γράφω καλα ....να ναι καλα ο ορθογράφος ..... :-)

και επειδή η δουλειά μου ποια έχει να κάνει ΠΟΛΥ με τον γραπτό λόγο

και από προσωπική ενασχόληση βέβαια και πείσμα ... έχω καταφέρει να είναι ανεκτά τα γραπτά μου :-)

 

σε ένα πράγμα όμως υπάρχει ένα δίκιο στην όλη κουβέντα για να μην μακρηγορήσω κι άλλο :

όταν επικοινωνείς ένα γραπτό από μια επίσημη θέση (διευθυντής παιδικού σταθμού δασκάλα υπεύθυνος ενός τμήμα στην χ επιχειρηση και πολλά αλλα )

καλό είναι να είναι τουλάχιστον σωστό !

 

 

δεν διαφωνώ σε αυτό !

 

αλλα ΠΑΝΤΑ να έχουμε στο μυαλό μας ....: ότι λάθη είμαστε ανθρώπους κάνουμε !

 

(χαίρομαι που είστε αγαπημένες :-) )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρομερά μεγάλη άγνοια όσον αφορά στη δυσλεξία (δυστυχώς). Οι περισσότεροι εκπ/κοί δεν έχουν κάνει ούτε ένα σεμινάριο σχετικά. Και όσοι έκαναν ήταν με δική τους συνήθως πρωτοβουλία. Ενώ υπάρχουν βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζουν και οι εκπ/κοί αλλά και οι γονείς, όχι για να κάνουν διάγνωση οι ίδιοι φυσικά, αλλά για να ξέρουν τι πρέπεινα προσέξουν, να δουν τα σημάδια και να ενημερώσουν τους γονείς σχετικά, ώστε να το ψάξουν παραπάνω, και κυρίως ΕΓΚΑΙΡΑ για το καλό του παιδιού. Μια πρόχειρη έρευνα να κάνει κάποιος στο νετ, μπορεί να βρει πολλά πράγματα, δε χρειάζεται να είναι ειδικός. Και σημάδια δυσλεξίας (ή διάσπασης προσοχής) υπάρχουν πολύ πριν το παιδί αρχίσει να γράφει και να διαβάζει. Γι αυτό μην κολάτε στο συσχετισμό ανορθογραφίας-δυσλεξίας. Ναι, είναι ένα δείγμα, αλλά δεν είναι το μόνο, ούτε το πιο σημαντικό.

 

Ξέφυγα όμως πάλι από το θέμα. :oops:

Link to comment
Share on other sites

εχω μια γνωστη που εβγαλε μια σχολη ιδιωτικη βρεθηκε μεσον και μπηκε στο δημοσιο,δουλευει τωρα 15 χρονια ειναι εντελως ασχετη επειδη φοβαται να παρει ευθυνες,και πρωτοβουλιες,την εχουν καταλαβει στο σταθμο και την εχουν στο σχολικο και να αλλαζει τα παιδακια,ομως ο σταθμος δεν εχει καμμια σχεση με την κοπελα ειναι πολυ καλος κατα τα λεγομενα της επειδη τα συγκρινω με το σταθμο που παει το δικο μου παιδι

οι γονεις ειναι ευχαριστημενοι

BkuAp2.pngNxSUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρομερά μεγάλη άγνοια όσον αφορά στη δυσλεξία (δυστυχώς). Οι περισσότεροι εκπ/κοί δεν έχουν κάνει ούτε ένα σεμινάριο σχετικά. Και όσοι έκαναν ήταν με δική τους συνήθως πρωτοβουλία. Ενώ υπάρχουν βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζουν και οι εκπ/κοί αλλά και οι γονείς, όχι για να κάνουν διάγνωση οι ίδιοι φυσικά, αλλά για να ξέρουν τι πρέπεινα προσέξουν, να δουν τα σημάδια και να ενημερώσουν τους γονείς σχετικά, ώστε να το ψάξουν παραπάνω, και κυρίως ΕΓΚΑΙΡΑ για το καλό του παιδιού. Μια πρόχειρη έρευνα να κάνει κάποιος στο νετ, μπορεί να βρει πολλά πράγματα, δε χρειάζεται να είναι ειδικός. Και σημάδια δυσλεξίας (ή διάσπασης προσοχής) υπάρχουν πολύ πριν το παιδί αρχίσει να γράφει και να διαβάζει. Γι αυτό μην κολάτε στο συσχετισμό ανορθογραφίας-δυσλεξίας. Ναι, είναι ένα δείγμα, αλλά δεν είναι το μόνο, ούτε το πιο σημαντικό.

 

Ξέφυγα όμως πάλι από το θέμα. :oops:

 

 

Να πω (μια και είναι η δουλειά μου) ότι η διάγνωση για δυσλεξία μπορεί να γίνει από τα μέσα της Β Δημοτικού και μετά.

Πιο νωρίς μιλάμει για μαθησιακές δυσκολίες (γενικά) οι οποίες αργότερα μπορεί να χαρακτηριστούν ως δυσλεξία ή και όχι.

 

Στην προσχολική ηλικία, ενδείξεις για μετέπειτα δυσλεξία (ενδείξεις όχι αποδείξεις) αποτελούν οι δυσκολίες προσανατολισμού στο χώρο. π.χ. ένα παιδί που δεν μπορεί να ακολουθήσει διαδρομές στο πάτωμα, που δεν μπορεί να ζωγραφίσει σε όλο το χαρτί αλλά περιορίζεται σε μια γωνία, που δεν μπορεί να μάθει να δένει τα κροδόνια του, που δεν μπορεί να κάνει παζλ κλπ υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι δυσλεκτικό.

 

Φυσικά, πολλά παιδιά τα παρουσιάζουν αυτά. Για το λόγο αυτό μιλάω για ενδείξεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν τα κάνει ένα παιδάκι πρέπει οι γονείς να πανικοβληθούν και να αρχίσουν να τρέχουν σε ειδικούς. Απλά να το έχουν στην άκρη του μυαλού τουςκαι να έχουν επαφή με τη δασκάλα του παιδιού

Link to comment
Share on other sites

 

Στην προσχολική ηλικία, ενδείξεις για μετέπειτα δυσλεξία (ενδείξεις όχι αποδείξεις) αποτελούν οι δυσκολίες προσανατολισμού στο χώρο. π.χ. ένα παιδί που δεν μπορεί να ακολουθήσει διαδρομές στο πάτωμα, που δεν μπορεί να ζωγραφίσει σε όλο το χαρτί αλλά περιορίζεται σε μια γωνία, που δεν μπορεί να μάθει να δένει τα κροδόνια του, που δεν μπορεί να κάνει παζλ κλπ υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι δυσλεκτικό.

 

 

αυτά που περιγράφεις παραπάνω αποτελούν και ενδείξεις ( όχι αποδείξεις ) ανεπαρκής σύγκλισης και απώλειας - ελλειψης της διόφθαλμης στερεοσκοπικής όρασης

επίσης :-):-)

 

το πήγαμε στο διάστημα το θέμα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για 'μένα είναι απαράδεκτο σε οποιαδήποτε θέση που απαιτεί αποστολή εγγράφων κτλ, να βρίσκεται άνθρωπος ανορθόγραφος αλλά και τεμπέλης, ώστε να μην μπορεί να ανοίξει λεξικό έστω πριν στείλει επίσημα ένα ρημαδοχαρτί.

Jucca, κι εγώ μαζί σου!! :mrgreen:

 

Τα περί δυσλεξίας είναι πολύ ενδιαφέροντα, αλλά πραγματικά δεν έχουν να κάνουν με το θέμα μας. Άλλο η δυσλεξία και άλλο η αμορφωσιά, η τεμπελιά, η αδιαφορία, η έλλειψη επαγγελματισμού κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Και το προσωπικό του παιδικού σταθμού δικαιούται να είναι ανορθόγραφο? Δηλαδή όποιος δεν διδάσκει γράμματα και αριθμούς μπορεί να γράφει όπως θέλει (εις γνώση της διεύθυνσης και με φθηνές δικαιολογίες)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αυτό.

Σχολίασα την επίδραση που μπορεί να έχει ένας ανορθόγραφος βρεφονηπιοκόμος σε ένα τρίχρονο.... η οποία είναι απολύτως καμία.

Οπότε το σχόλιο της συμφορουμίτισσας που έβαλα στο quote μου περί δασκάλων που διδάσκουν στα παιδιά μας μαθηματικά κλπ είναι άστοχο στον συγκεκριμένο τουλάχιστον τόπικ.

Οι βρεφονηπιοκόποι δεν διδάσκουν στα παιδιά μας ούτε γραμματική, ούτε μαθηματικά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Πως δε διδασκουν ρε παιδια? Σας λεω αγορασαμε βιβλιο αγγλικων και το εχουν ξεκινησει, ποιος κανει αγγλικα αφου κανενας δεν ξερει? (εξακριβωμενο αυτο)

Εχουν βιβλιο αναγνωσης, αυτο που σας ειπα οτι ειχε το ορθογραφικο πρωτη μουρη (Πατακης) και εχουν προχωρησει επισης αρκετα....

Τις προαλλες το παιδι εφερε μια εργασια οπου ειχε κουκιδες να τις ενωσει για να σχηματιστει το ονομα του, και δεν το εκανε καθολου! Οταν ρωτησα γιατι, μου λεει "Κοιτα μαμα, ειναι λαθος το ονομα μου!" Το παιδι το γραφει το ονομα του εδω και εναμιση χρονο, και ξαφνικα το ειδε αλλιως γραμμενο......

Τελικα καθενας με την συνειδηση του........σε ολα τα επαγγελματα, αυτο μονο εχω να πω και δεν σχολιαζω αλλο.......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Οι βρεφονηπιοκόποι δεν διδάσκουν στα παιδιά μας ούτε γραμματική, ούτε μαθηματικά.

Πριν λίγο μιλούσα με το βαφτιστήρι μου που είναι 5 χρονών και πάει στον παιδικό. Τον ρώτησα πώς λένε τη δασκάλα του, αν είναι καλή και τι έχουν μάθει. Μου είπε 5+5=10, 6+6=12 και άλλα τέτοια αριθμητικά. Τον ρώτησα αν έχουν μάθει να γράφουν. Μου είπε ναι και ότι τα Χριστούγεννα θα μου στείλει κάρτα. Τον ρώτησα αν ξέρει να γράφει το όνομά του (το οποίο είναι σιδηρόδρομος) και μου απάντησε "πολύ καλά!" :mrgreen:

 

Θα προτιμούσα η κάρτα που θα μου στείλει να μην λέει Νωννά Καλλά Χρηστούγενα επειδή η δασκάλα δεν ξέρει ορθωγραφεία.

 

Και σε όσους τους φαίνεται περίεργο, ήδη από πέρσυ που ήταν 4 χρονών μου είχε στείλει κάρτα με ευχές και το όνομά του γραμμένο σωστά (ενώ η δασκάλα του στον έλεγχό του το είχε γράψει λάθος) :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μιλούσα με το βαφτιστήρι μου που είναι 5 χρονών και πάει στον παιδικό.

 

5 χρονών πάει στο νήπιο και όχι παιδικό. Εκεί έχουμε να κάνουμε με διδασκαλία πλέον και θα συμφωνήσω με όσα είπες.

και 4 χρονών πάλι πάνε προνήπιο.

Προνήπιο-νήπιο είναι ΣΧΟΛΕΙΟ πλέον.

 

Υπάρχουν και 4χρονα που πάνε ακόμα στον παιδικό.

 

Άλλο παιδικός άλλο προνήπιο-νήπιο.

Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, ανήκουν ακόμα και σε διαφορετικά υπουργεία.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

συνγωμη που ρωταω αλλα τον τελευταιο καιρο μου γεννηθηκε αυτη η απορια.......το προσωπικο του παιδικου σταθμου και δη οι δασκαλες του προνηπιου, τι γνωσεις πρεπει να εχουν ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια???

 

Είναι παιδικό σταθμός ή προνήπιο????????

 

 

Πως δε διδασκουν ρε παιδια? Σας λεω αγορασαμε βιβλιο αγγλικων και το εχουν ξεκινησει, ποιος κανει αγγλικα αφου κανενας δεν ξερει? (εξακριβωμενο αυτο)

Εχουν βιβλιο αναγνωσης, αυτο που σας ειπα οτι ειχε το ορθογραφικο πρωτη μουρη (Πατακης) και εχουν προχωρησει επισης αρκετα....

Τις προαλλες το παιδι εφερε μια εργασια οπου ειχε κουκιδες να τις ενωσει για να σχηματιστει το ονομα του, και δεν το εκανε καθολου! Οταν ρωτησα γιατι, μου λεει "Κοιτα μαμα, ειναι λαθος το ονομα μου!" Το παιδι το γραφει το ονομα του εδω και εναμιση χρονο, και ξαφνικα το ειδε αλλιως γραμμενο......

Τελικα καθενας με την συνειδηση του........σε ολα τα επαγγελματα, αυτο μονο εχω να πω και δεν σχολιαζω αλλο.......

 

Ξαναρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί το παιδί σου πάει σε ΠΡΟΝΗΠΙΟ ή σε ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Προνήπιο-νήπιο είναι ΣΧΟΛΕΙΟ πλέον.

 

Υπάρχουν και 4χρονα που πάνε ακόμα στον παιδικό.

 

Άλλο παιδικός άλλο προνήπιο-νήπιο.

Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, ανήκουν ακόμα και σε διαφορετικά υπουργεία.

Συγγνώμη τώρα, τα υπουργεία μας μαράνανε; Όποιος υπάγεται στο υπουργείο Α χρειάζεται να ξέρει ορθογραφία και όποιος υπάγεται στο υπουργείο Β μπορεί να είναι τενεκές;

 

Για να σου λύσω την απορία όμως, το βαφτιστήρι μου πέρσυ πήγαινε παιδικό. Το έγραφε και ο έλεγχος. Φέτος δεν ξέρω πού πάει, πάντως πάει μαζί με τον αδερφό του που είναι 3.5 χρονών. Άρα μάλλον δεν πάνε και τα δύο σε νηπιαγωγείο.

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν καταλαβαίνω γιατί εξανίστασαι. Το δικό σου παιδί μπορεί να μην μαθαίνει τίποτα στο προνήπιο / νήπιο / παιδικό σταθμό, αλλά εδώ μιλάμε για το παιδί της Veronica, το οποίο έχει και βιβλίο ανάγνωσης και βιβλίο αγγλικών. Το μόνο που δεν έχει, είναι δασκάλα που να ξέρει να συλλαβίσει σωστά το όνομά του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αυτό.

Σχολίασα την επίδραση που μπορεί να έχει ένας ανορθόγραφος βρεφονηπιοκόμος σε ένα τρίχρονο.... η οποία είναι απολύτως καμία.

Οπότε το σχόλιο της συμφορουμίτισσας που έβαλα στο quote μου περί δασκάλων που διδάσκουν στα παιδιά μας μαθηματικά κλπ είναι άστοχο στον συγκεκριμένο τουλάχιστον τόπικ.

Οι βρεφονηπιοκόποι δεν διδάσκουν στα παιδιά μας ούτε γραμματική, ούτε μαθηματικά.

Harlow, πρώτα απ' όλα πειράζει εμένα. Το να μου στέλνει κάποιος κατ' εξακολούθησιν ανορθόγραφα κείμενα κι αυτός ο κάποιος να μην έχει κάποιο διαγνωσμένο πρόβλημα ή να μην αναγκάστηκε όπως η γιαγιά μου να μην πάει σχολείο, μου κάνει άσχημη εντύπωση (για να το πω ευγενικά). Πόσο μάλλον όταν αυτός μάλιστα ο κάποιος ανήκει με κάποιο τρόπο σε κάποια βαθμίδα της εκπαίδευσης.

 

Ακόμα χειρότερα, αυτό γίνεται εις γνώσης της διευθύντριας η οποία έχει τόσο ορθογραφικό/εκπαιδευτικό μεράκι... που δεν κάθεται να ξαναγράψει τις ανακοινώσεις η ίδια με τα χεράκια της και σωστά αλλά κατηγορεί την υπάλληλο/υφισταμένη της/παιδαγωγό, η οποία είναι σε άδεια και μέχρι κι αν γυρίσει θα επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία...

 

Μα είναι δυνατόν?? Κι αν όλο αυτό δεν δείχνει έλλειψη όρεξης και πολιτισμού (που μοιραία θα επηρεάσει και τα παιδιά κάποια στιγμή), τι δείχνει?

 

Βερόνικα, τα περιστατικά που αναφέρεις είναι "χοντρά" κατά τη γνώμη μου. Μήπως να επαναξιολογούσες στο μυαλό σου τον σταθμό...?

Link to comment
Share on other sites

Είναι παιδικό σταθμός ή προνήπιο????????

 

 

 

 

Ξαναρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί το παιδί σου πάει σε ΠΡΟΝΗΠΙΟ ή σε ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ?

 

 

παιδικο σταθμο παει ειναι στην ταξη του προνηπιου

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...