Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνωσεις εχουν οι δασκαλες παιδικου?


Recommended Posts

εμενα η κολλητη μου εχει τελειωσει ΤΕΕ βρεφονηπιοκομος...τιποτα δηλαδη στα τεε σιγα τι σου μαθαινουν....και ομως εχει δουλεψει σε 2 ιδιωτικουσ παιδικουσ σταθμους...!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συνγωμη που ρωταω αλλα τον τελευταιο καιρο μου γεννηθηκε αυτη η απορια.......το προσωπικο του παιδικου σταθμου και δη οι δασκαλες του προνηπιου, τι γνωσεις πρεπει να εχουν ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια???

στο χαρτακι που μας γραφουν το τι εφαγε το παιδι, ειδα δυο τρια ορθογραφικα του στυλ "φακιές" και λεω, θα ειναι εκ παραδρομης.......τις προαλλες μιλωντας με τη δασκαλα του παιδιου μου εμαθα οτι δεν ξερει αγγλικα (μιλαμε για κοπελα 25 χρονων τωρα) αλλα περιεργως πώς τα παιδια μας διδασκονται αγγλικα υποτιθεται στο σταθμο......και πριν 2 μερες μου ηρθε στο σπιτι μια επιστολη οπου ελεγε με την υπογραφη της δασκαλας απο κατω, "παρακαλεισται, επιστρεψεται, αντικαταστησεται.......' ειμαι λιγο φρικ με τα ορφθογραφικα δε θα το κρυψω, αλλα εσας θα σας φαινοταν νορμαλ??? και παλι συγνωμη, δε θελω να θιξω κανεναν, απλα να μαθω θελω...

Απαράδεκτο.

 

Την δυσλεξία μου φαίνεται κάποιοι την χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία για το ότι δεν ξέρουν βασική ορθογραφία.

 

Για ΄μένα είναι απαράδεκτο να στέλνονται χαρτιά με τόσο χτυπητά ορθογραφικά λάθη. Με προδιαθέτει αρνητικά και μου φαίνεται τσαπατσούλικο.

 

Στην τελική όπως είπαν και άλλες κοπέλες, ας τα γράψει κάποιος που δεν έχει τέτοιο θέμα.

 

Ή ας βάλουν έναν ορθογραφικό έλεγχο στο pc.

 

Ένα γραπτό κείμενο είναι ένα γραπτό κείμενο. Όποιος και να το βλέπει (ή να μην το βλέπει) πρέπει να είναι σωστά γραμμένο. Να έχει σωστή δομή, να είναι ξεκάθαρο, να έχει σημεία στίξης και να είναι ορθογραφημένο...

Συμφωνώ απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

τις προαλλες μιλωντας με τη δασκαλα του παιδιου μου εμαθα οτι δεν ξερει αγγλικα (μιλαμε για κοπελα 25 χρονων τωρα) αλλα περιεργως πώς τα παιδια μας διδασκονται αγγλικα υποτιθεται στο σταθμο......και πριν 2 μερες μου ηρθε στο σπιτι μια επιστολη οπου ελεγε με την υπογραφη της δασκαλας απο κατω, "παρακαλεισται, επιστρεψεται, αντικαταστησεται.......' ειμαι λιγο φρικ με τα ορφθογραφικα δε θα το κρυψω, αλλα εσας θα σας φαινοταν νορμαλ??? και παλι συγνωμη, δε θελω να θιξω κανεναν, απλα να μαθω θελω...

Εγώ θα πήγαινα κατ' ευθείαν στη διευθύντρια του σταθμού και θα έκανα παράπονα για έλλειψη επαγγελματισμού.

 

Όσο για τα αγγλικά, είναι μια πονεμένη ιστορία. Το βαφτιστήρι μου πήρε "έλεγχο" από τον παιδικό σταθμό όπου είχε αξιολογηθεί σε καμιά 50αριά μαθησιακές κατηγορίες (ούτε φαντάρος τόσο ξεσκόνισμα). Η κάθε κατηγορία βαθμολογούνταν με κάτι ανάλογο του "άριστα", "αρκετά καλά" και "μέτρια". Το βαφτιστήρι είχε σε όλα σχεδόν άριστα. Στα αγγλικά είχε "αρκετά καλά" στην προφορά. Εκτός του ότι είναι χαζό να αξιολογείς ένα τετράχρονο με βάση τα αγγλικά που έμαθε στον παιδικό από δασκάλα β' διαλογής, το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι ο μπαμπάς του παιδιού είναι Άγγλος (και στο σπίτι μιλάνε ελληνικά και αγγλικά) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα...στο θέμα μας...

Εκανα ένα διάστημα μάθημα σε ΙΕΚ ειδικότητα προσχολικής αγωγής (έκανα Αγγλικά)..το επίπεδο εκτος από 2-3 εξαιρέσεις ΔΑΠΕΔΟ! Οι εξαιρέσεις είχαν τελειώσει και άλλη σχολή και επειδή δεν έβρισκαν δουλειά έκαναν και μερικά εξάμηνα στο ιεκ μπας και χωθουν πουθενα. Αυτά τα κορίτσια άνετα τα άφηνα με τη μικρή μου. Οι υπόλοιπες....κορίτσια πραγματικά λυπάμαι τους γονεις που αφήνουν τα παιδιά τους...

 

Επίσης έχω μια φίλη που τελείωσε ΤΕΕ και πραγματικά όχι απλά δεν ξέρει να μιλάει ....η κοτσάνα της κοτσάνας...Βέβαια μη γενικεύουμε τα πράγματα..αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως επειδη η ιδια δε σκαμπαζει απο ορθογραφια, θελει το παιδι της να διδασκεται σωστα....πειραζει???

κριμα, τι αλλο θα ακουσω............

 

στο προνήπιο??:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντου ρε παιδια, συγνωμη που ειναι το παραξενο???

μας εβαλαν και αγορασαμε βιβλιο αγγλικων και πριν 3 μερες εμαθα οτι η δασκαλα μας δεν ξερει καθολου αγγλικα

μας ειπαν οτι τους μαθαινουν να γραφουν

η δασκαλα το ονομα του παιδιου μου το γραφει λαθος, βαζει ενα 'λ' παραπανω

τι να πω για να καταλαβετε.........

δεν το πιστευω οτι υπαρχουν ατομα που δεν θα τους απασχολουσε!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

παντου ρε παιδια, συγνωμη που ειναι το παραξενο???

μας εβαλαν και αγορασαμε βιβλιο αγγλικων και πριν 3 μερες εμαθα οτι η δασκαλα μας δεν ξερει καθολου αγγλικα

μας ειπαν οτι τους μαθαινουν να γραφουν

η δασκαλα το ονομα του παιδιου μου το γραφει λαθος, βαζει ενα 'λ' παραπανω

τι να πω για να καταλαβετε.........

δεν το πιστευω οτι υπαρχουν ατομα που δεν θα τους απασχολουσε!

Συγνώμη Στέλλα, αλλά δεν καταλαβαίνω, αντί να ξοδεύεις εδώ τις ώρες σου κουτσομπολεύοντας τις ανορθόγραφες κοπέλες που δεν ξέρουν λέξη αγγλικά και που πιθανότατα οι συγκεκριμένες κοπέλες έχουν προσληφθεί παράνομα γιατί δεν έχουν τα απαραίτητα πτυχία, ενώ παράλληλα σίγουρα πληρώνονται ψίχουλα, γιατί απλούστατα δεν ψάχνεις να βρεις έναν καλό παιδικό να τα στέλνεις;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Στέλλα, αλλά δεν καταλαβαίνω, αντί να ξοδεύεις εδώ τις ώρες σου κουτσομπολεύοντας τις ανορθόγραφες κοπέλες που δεν ξέρουν λέξη αγγλικά και που πιθανότατα οι συγκεκριμένες κοπέλες έχουν προσληφθεί παράνομα γιατί δεν έχουν τα απαραίτητα πτυχία, ενώ παράλληλα σίγουρα πληρώνονται ψίχουλα, γιατί απλούστατα δεν ψάχνεις να βρεις έναν καλό παιδικό να τα στέλνεις;

 

 

το να παιρνω τις γνωμες των υπολοιπων γονιων για ενα θεμα που με απασχολει ετσι ωστε να μην προσβαλλω κανεναν δεν το θεωρω ξοδεμα χρονου, γι αυτο υπαρχει και το φορουμ εξαλλου........

επισης το οτι ρωτησα με καθε καλο τροπο θετοντας το θεμα μου αυτο που ηθελα να μαθω δεν το θεωρω κουτσομπολιο.........

κουτσομπολιο ειναι "α..........ξερετε, στον ταδε παιδικο, η ταδε δασκαλα........μπλαμπλαμπλα"

ισα ισα μολις μου ειπαν οτι υπαρχει εστω και μια περιπτωση δυσλεξιας η αλλου θεματος ημουν η πρωτη που ειπα τελειωνει το θεμα εδω.........

καθε ενας εχει τον δικο του τροπο να ενδιαφερεται να καλυτερευσει τις συνθηκες που μεγαλωνει τα παιδια του......ακομα και οι εκπαιδευτικοι του φορουμ ειναι πολυ πιο αυστηροι απο μενα αν δειτε πιο πανω........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

παντου ρε παιδια, συγνωμη που ειναι το παραξενο???

μας εβαλαν και αγορασαμε βιβλιο αγγλικων και πριν 3 μερες εμαθα οτι η δασκαλα μας δεν ξερει καθολου αγγλικα

μας ειπαν οτι τους μαθαινουν να γραφουν

η δασκαλα το ονομα του παιδιου μου το γραφει λαθος, βαζει ενα 'λ' παραπανω!

Κορίτσι μου εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα και σε δικαιολογώ 100%. Η μόνη διαφορά είναι ότι στη θέση σου θα έκανα παράπονα, ακόμα κι αν υπάρχει θέμα δυσλεξίας. Δηλαδή μεθαύριο άμα το παιδί σου πάει στο Δημοτικό και πέσει σε δασκάλα που έχει δυσλεξία, δεν θα μάθει ορθογραφία; Από πού κι ως πού; Το ότι η κοπέλα πληρώνεται ψίχουλα δεν είναι δικαιολογία. Εσύ πληρώνεις τον παιδικό και αυτοί πληρώνουν τις δασκάλες. Αν εσύ δεν είσαι ικανοποιημένη, κάνεις τα παράπονά σου στη διευθύντρια του παιδικού και αυτή αναλαμβάνει να βρει λύση - ενδεχομένως να πληρώσει περισσότερα για να βρει καλύτερες δασκάλες. Αν δεν παραπονεθεί κανείς, μεθαύριο θα σας φέρουν δασκάλες που όχι μόνο δεν ξέρουν να γράφουν, αλλά ούτε να μιλήσουν, γιατί θα είναι πιο οικονομικές.

 

Όσο για τα λάμδα, τι μου θύμισες!!! Στον έλεγχο του βαφτιστηριού μου η δασκάλα έχει γραμμένο λάθος το όνομά του (Κανελόπουλος - με ένα λ) ενώ από κάτω το τετράχρονο έχει γράψει σωστά το επώνυμό του. Δεν είναι λυπηρό ότι η δασκάλα δεν μπορεί να κάνει ούτε αντιγραφή;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα και σε δικαιολογώ 100%. Η μόνη διαφορά είναι ότι στη θέση σου θα έκανα παράπονα, ακόμα κι αν υπάρχει θέμα δυσλεξίας. Δηλαδή μεθαύριο άμα το παιδί σου πάει στο Δημοτικό και πέσει σε δασκάλα που έχει δυσλεξία, δεν θα μάθει ορθογραφία; Από πού κι ως πού; Το ότι η κοπέλα πληρώνεται ψίχουλα δεν είναι δικαιολογία. Εσύ πληρώνεις τον παιδικό και αυτοί πληρώνουν τις δασκάλες. Αν εσύ δεν είσαι ικανοποιημένη, κάνεις τα παράπονά σου στη διευθύντρια του παιδικού και αυτή αναλαμβάνει να βρει λύση - ενδεχομένως να πληρώσει περισσότερα για να βρει καλύτερες δασκάλες. Αν δεν παραπονεθεί κανείς, μεθαύριο θα σας φέρουν δασκάλες που όχι μόνο δεν ξέρουν να γράφουν, αλλά ούτε να μιλήσουν, γιατί θα είναι πιο οικονομικές.

 

Όσο για τα λάμδα, τι μου θύμισες!!! Στον έλεγχο του βαφτιστηριού μου η δασκάλα έχει γραμμένο λάθος το όνομά του (Κανελόπουλος - με ένα λ) ενώ από κάτω το τετράχρονο έχει γράψει σωστά το επώνυμό του. Δεν είναι λυπηρό ότι η δασκάλα δεν μπορεί να κάνει ούτε αντιγραφή;;

 

ντρεπομαι να κανω παραπονα, παραμεθαυριο ομως που γιορταζει η διευθυντρια μας, του Αγιου Αντρεα, θα την παρω τηλ και με την ευκαιρια θα πω οτι προσεξα καποια λαθακια.........ετσι απλα..........χωρις να ονομασω καποιον....να δουμε τι θα μου πει.

παντως και η μαμα που με εκραξε τα ειχε τα λαθακια της σε αλλα της μηνυματα.......

ετσι για να ειμαστε και δικαιοι

 

ΥΓ θα σας ενημερωσω τι θα γινει

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα η διευθυντρια με πηρε σημερα να με ρωτησει κατι για το ωραριο του πουλμαν και της ειπα με τροπο οτι τα χαρτια τους ειχαν.....λαθακια!

μου ειπε οτι το ξερει, αλλα δεν εχει κανενας λεει ιδεα απο υπολογιστες και η δασκαλα που τα ειχε γραψει εχει φυγει με αδεια εγκυμοσυνης, απλα βγαζουν φωτοτυπιες........

δεν εχουν καν υπολογιστη στον παιδικο........

ε δεν ειναι και το κομπιουτερ η δουλεια τους εξαλλου

 

οποτε εγω το αφηνω εδω το θεμα

αφου ειναι παλια τα χαρτια.........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι το ξερει, αλλα δεν εχει κανενας λεει ιδεα απο υπολογιστες και η δασκαλα που τα ειχε γραψει εχει φυγει με αδεια εγκυμοσυνης, απλα βγαζουν φωτοτυπιες........

 

Βερόνικα, ακούς? Πες της να μαζέψει τα λάθη της "προηγούμενης" δασκάλας και να τα δώσει κάπου αλλού να τα δακτυλογραφήσουν σωστά.

 

Αν δεν θέλει να υποχρεώνεται ή να πληρώνει, ας πάρει ένα στυλό κι ένα χαρτί κι ας τα γράψει μόνη της, χειρόγραφα.

 

Κι όταν γυρίσει η "ένοχη" με το καλό, ας της πάρει δώρο ένα βιβλίο γραμματικής.

 

Άντε να μην πω τίποτα πιο βαρύ βραδιάτικα!

 

υ.γ. Καλά έκανες και της μίλησες.

Link to comment
Share on other sites

τελικα η διευθυντρια με πηρε σημερα να με ρωτησει κατι για το ωραριο του πουλμαν και της ειπα με τροπο οτι τα χαρτια τους ειχαν.....λαθακια!

μου ειπε οτι το ξερει, αλλα δεν εχει κανενας λεει ιδεα απο υπολογιστες και η δασκαλα που τα ειχε γραψει εχει φυγει με αδεια εγκυμοσυνης, απλα βγαζουν φωτοτυπιες........

δεν εχουν καν υπολογιστη στον παιδικο........

ε δεν ειναι και το κομπιουτερ η δουλεια τους εξαλλου

 

οποτε εγω το αφηνω εδω το θεμα

αφου ειναι παλια τα χαρτια.........

 

 

Το ξέρει; Δεν έχει κανέις ιδέα από υπολογιστές;

 

Συγνώμη αλλά αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα.... Στην εποχή που ζούμε δεν επιτρέπεται να μην γνωρίζουν τα βασικά από υπολογιστές! Ειδικά σε ένα εκπαιδυετικό πλαίσιο, όπου (κανονικά) ο υπολογιστής αποτελεί εργαλέιο εκπαίδευσης..... Πέρα από τα προγράμματα που μπορείς να δείξεις στα παιδιά, πέρα από τις ασκήσεις γραφής και ανάγνωσης πο μπορείς να κάνεις με το απλό Word ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα γραφής, μπορείς να βγάλεις εργασίες, να πάρεις ιδέες δουλειάς κλπ κλπ κλπ Ο υπολογιστής είναι ΒΑΣΙΚΟ εργαλέιο δουλειάς!!!!!!!!

 

Επίσης, τι θα πει το ξέρει, αλλά δεν κάνει τίποτα γιατί αυτή που ήξερε να χειρίζεται υπολογιστή έφυγε...... Αν δηλαδή έφευγε η μαγείρισσα ή η καθαρίστρια (που και αυτές κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά) δεν θα έβρισκε μια λύση για να γίνει με κάποιο άλλο τρόπο η δουλειά; Οφείλει, λοιπόν, να βερι τρόπο για να γίνει και αυτή η δουλειά.... Στην τελική, ας ζητήσει από κάποια μαμά να τα δακτυλογραφήσει...πόσες είναι πια αυτές οι ανακοινώσεις;;;;; Ή ας πληρώσει κάποιον....

 

Αυτό το "το ξέρει" έχει και άλλες διαστάσεις....Τα χαρτιά αυτά δινόταν και πιο μπροστά, όταν η δασκάλα ήταν στον παιδικό....Άρα τα είχε δει και γνώριζε ότι είχαν λάθη και όμως δεν ζήτησε να αλλαχθούν.....

 

Λυπάμαι, αλλά μου φαίνεται πολύ ανεύθυνη στάση....Σαν "κάνω τα βασικά της δουλειάς μου και δεν με νοιάζει τίποτ' άλλο".....

Και όμως τα "μικρά" είναι αυτά που ξεχωρίζουν τον "καλό" από τον "ζαμανφουτίστα"......

Link to comment
Share on other sites

Καλά απαράδεκτο πραγματικά....

 

Και δεν ντρέπονται να τα λένε....

 

Ωραία άτομα προσλαμβάνουν...

 

Ήξερα ότι η αγραμματοσύνη είναι ένα βασικό πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας, αλλά όχι να το βλέπουμε και τόσο χτυπητά σε εκπαιδευτικά περιβάλλοντα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρει; Δεν έχει κανέις ιδέα από υπολογιστές;

 

Συγνώμη αλλά αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα.... Στην εποχή που ζούμε δεν επιτρέπεται να μην γνωρίζουν τα βασικά από υπολογιστές! Ειδικά σε ένα εκπαιδυετικό πλαίσιο, όπου (κανονικά) ο υπολογιστής αποτελεί εργαλέιο εκπαίδευσης..... Πέρα από τα προγράμματα που μπορείς να δείξεις στα παιδιά, πέρα από τις ασκήσεις γραφής και ανάγνωσης πο μπορείς να κάνεις με το απλό Word ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα γραφής, μπορείς να βγάλεις εργασίες, να πάρεις ιδέες δουλειάς κλπ κλπ κλπ Ο υπολογιστής είναι ΒΑΣΙΚΟ εργαλέιο δουλειάς!!!!!!!!

 

 

Φέτος δούλεψα 2 μήνες σε γραφείο της πρωτοβάθμιας εκπ/σης στη Χαλκιδική. Το τι είδαν τα ματάκια μου! Έφριξα! Οι περισσότερες διευθύντριες νηπιαγωγείων είναι 50 ετών, διορισμένες με το παλιό σύστημα και διετούς φοίτησης (οι τότε Ακαδημίες). Φυσικά και δεν γνωρίζουν απο υπολογιστές, άντε το πολύ πολύ να ξέρουν να ανοίξουν ένα μέηλ, αλλά παίζει να μην ξέρουν να κάνουν προώθηση ή να βρουν το επισυναπτόμενο αρχείο, πόσο μάλλον να το αποθηκεύσουν και να συμπληρώσουν πίνακες σε xl. Μας ζητούσαν να τους τα στέλνουμε όλα με φαξ, κάποια νηπιαγωγεία δεν είχαν καν υπολογιστή και ίντερνετ, τι να λέμε τώρα! Δεν φταίνε αυτές όμως, φταίει το Υπουργείο που δεν τις επιμορφώνει αναγκαστικά. Γιατί έρχονται κατά καιρούς ειδοποιήσεις για να πάρουν οι εκπ/κοί την πιστοποίηση, αλλά ακόμα κι αν κάνεις αίτηση, δε σημαίνει ότι θα σε πάρουν κιόλας. Κι αν δεν γνωρίζεις από υπολογιστές, πώς να δεις την ειδοποίηση του Υπουργείου; Παίζει και να περάσει στο ντούκου. :-D

 

Στα δημοτικά πάντως είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Οι περισσότεροι διευθυντές χειρίζονται υπολογιστές αξιοπρεπώς. Όχι όλοι όμως. Φέτος είχαμε και τις κρίσεις διευθυντών. Όσοι είχαν την πιστοποίηση πήραν μερικά μόρια παραπάνω. Ως εκεί όμως, δεν ήταν απαραίτητη προϋπόθεση οι γνώσεις ΗΥ.

 

ΥΓ Πολλοί δάσκαλοι είναι ανορθόγραφοι. Έχω δει σημεία και τέρατα από λάθη.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Πολλοί δάσκαλοι είναι ανορθόγραφοι. Έχω δει σημεία και τέρατα από λάθη.

 

Απορώ πώς περνάνε στο ρημαδοπανεπιστήμιο και τί μαθαίνουν εκεί.

 

Για 'μένα το να γράφει κάποιος σωστά είναι μείζουσας σημασίας για την εικόνα του, πόσο μάλλον στον χώρο της εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ οι φωτοτυπιες ειναι τοσο αχνες που αναρωτιεσαι αν εχει μελανι γενικως........και μιλαμε για παιδικο των 300 ευρω το μηνα, ετσι???

τεσπα, βρεθηκε μια αλλη λυση την οποια δε θελω να δημοσιοποιησω γιατι θα θεωρηθει παλι οτι και καλα κουτσομπολευω και κοροιδευω και το θεμα λυθηκε... ευχαριστω ολες για τις πολυτιμες συμβουλες σας

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

σιο

Απορώ πώς περνάνε στο ρημαδοπανεπιστήμιο και τί μαθαίνουν εκεί.

 

Για 'μένα το να γράφει κάποιος σωστά είναι μείζουσας σημασίας για την εικόνα του, πόσο μάλλον στον χώρο της εκπαίδευσης.

 

 

Μα στο πανεπιστήμιο δεν κοιτάνε τα ορθογραφικά. Ακόμα και στην έκθεση, η ορθογραφία σου δίνει μερικούς πόντους, αλλά δεν είναι το παν. Και στο δημοτικό δεν υπερτονίζεται πλέον η σημασία της ορθογραφίας, δυστυχώς. Παλιά θυμάμαι, τα λάθη μας τα διόρθωναν με κόκκινο κι έπρεπε να γράψουμε τη λέξη 10 φορές τουλάχιστον σωστά από κάτω και να την ελέγξει η δασκάλα την επομένη. Κι αν δεν την είχαμε γράψει, την είχαμε τιμωρία 20 φορές μετά. Τώρα η διόρθωση των λαθών γίνεται με υπογράμμιση με μπλε ή με μολύβι, για να μην αποκτήσουν ψυχολογικά τα βλαστάρια μας και η δασκάλα δεν επιτρέπεται να υποδείξει τη σωστή γραφή, αλλά πρέπει το παιδί να ψάξει στο σπίτι να δει πώς γράφεται σωστά. Μουάχαχαχαχα εδώ γελάμε, ε; :mrgreen:

 

Καλά κι εγώ ξενερώνω αφάνταστα αν ο άλλος δεν ξέρει να γράφει. Δυστυχώς κι ο άντρας μου ανορθόγραφος είναι, αλλά δεν κάνει χοντράδες. Άμα δω ορθογραφικό, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!

 

εν τω μεταξυ οι φωτοτυπιες ειναι τοσο αχνες που αναρωτιεσαι αν εχει μελανι γενικως........και μιλαμε για παιδικο των 300 ευρω το μηνα, ετσι???

τεσπα, βρεθηκε μια αλλη λυση την οποια δε θελω να δημοσιοποιησω γιατι θα θεωρηθει παλι οτι και καλα κουτσομπολευω και κοροιδευω και το θεμα λυθηκε... ευχαριστω ολες για τις πολυτιμες συμβουλες σας

 

Όχι, να τη δημοσιοποιήσεις, να μαθαίνουμε τα χάλια μας. Γιατί και με τις φωτοτυπίες τα έχω πάρει γενικώς. Δε φτάνει που φέτος δεν είχαμε βιβλία, μας είπε το Υπουργείο να βγάζουμε φωτοτυπίες. Πώς να βγάλουμε ρε φίλε που δεν έχει χαρτί το σχολείο; Με τι λεφτά να πάρουμε χαρτί; Που εγώ μόνο θέλω ένα πάκο Α4 τη μέρα!!! Να το βάλω απ' την τσέπη μου; Και με 30% μείωση μισθού; Πάμε καλά;

Link to comment
Share on other sites

..........απλα, καθε χαρτι που λαμβανω με λαθη, το ξαναγραφω και τους το στελνω την επομενη διορθωμενο ......με την ελπιδα οτι σιγα-σιγα θα τα διορθωσουμε ολα, αφου δινουν τα ιδια καθε χρονο!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

σιο

 

 

Μα στο πανεπιστήμιο δεν κοιτάνε τα ορθογραφικά. Ακόμα και στην έκθεση, η ορθογραφία σου δίνει μερικούς πόντους, αλλά δεν είναι το παν. Και στο δημοτικό δεν υπερτονίζεται πλέον η σημασία της ορθογραφίας, δυστυχώς. Παλιά θυμάμαι, τα λάθη μας τα διόρθωναν με κόκκινο κι έπρεπε να γράψουμε τη λέξη 10 φορές τουλάχιστον σωστά από κάτω και να την ελέγξει η δασκάλα την επομένη. Κι αν δεν την είχαμε γράψει, την είχαμε τιμωρία 20 φορές μετά. Τώρα η διόρθωση των λαθών γίνεται με υπογράμμιση με μπλε ή με μολύβι, για να μην αποκτήσουν ψυχολογικά τα βλαστάρια μας και η δασκάλα δεν επιτρέπεται να υποδείξει τη σωστή γραφή, αλλά πρέπει το παιδί να ψάξει στο σπίτι να δει πώς γράφεται σωστά. Μουάχαχαχαχα εδώ γελάμε, ε; :mrgreen:

 

Καλά κι εγώ ξενερώνω αφάνταστα αν ο άλλος δεν ξέρει να γράφει. Δυστυχώς κι ο άντρας μου ανορθόγραφος είναι, αλλά δεν κάνει χοντράδες. Άμα δω ορθογραφικό, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!

 

Ωραία, για να μην αποκτήσουν ψυχολογικά προβλήματα τα παιδιά, ας μείνουν αγράμματα!

Link to comment
Share on other sites

..........απλα, καθε χαρτι που λαμβανω με λαθη, το ξαναγραφω και τους το στελνω την επομενη διορθωμενο ......με την ελπιδα οτι σιγα-σιγα θα τα διορθωσουμε ολα, αφου δινουν τα ιδια καθε χρονο!

 

Χαχαχα μωρέ εσύ καλά κάνεις, αλλά είσαι σίγουρη ότι δεν θα καταλήξουν στον κάλαθο αχρήστων τα διορθωμένα; Μη σου πω ότι θα σε σχολιάζουν κιόλας. :mrgreen:

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!

 

Ωραία, για να μην αποκτήσουν ψυχολογικά προβλήματα τα παιδιά, ας μείνουν αγράμματα!

 

Εντάξει, ανορθόγραφος δεν σημαίνει απαραίτητα αγράμματος. Ούτε είναι το παν η ορθογραφία. Ο άντρας μου πχ που είναι ανορθόγραφος και με απολυτήριο λυκείου, είναι πιο εγκυκλοπαιδικά μορφωμένος από μένα που είμαι του ΑΕΙ. Αλλά διαφωνώ κάθετα με το να μη διορθώνουμε τα λάθη των παιδιών. Και δεν μπορώ να βλέπω να γράφουν με greeklish, μου 'ρχεται να τα πλακώσω στο ξύλο. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσουμε από αυτό

συμπεριλαμβάνεται και η ορθογραφική δυσλεξία

πάμε στα πιο βασικά :

ένας δυσλεξικός ΜΠΟΡΕΙ να σπουδάσει

να πάρει πτυχίο να είναι άριστος σε αυτό που κάνει ( δεν είναι ηλίθιος ή καθυστερημένος :-) )

ένας δυσλεξικός ΜΠΟΡΕΙ να γίνει δάσκαλος

ένας δυσλεξικός ΜΠΟΡΕΙ να μάθει σε άλλους ορθογραφία :-)

 

 

ανορθόγραφος δεν σημαίνει απαραίτητα αγράμματος. Ούτε είναι το παν η ορθογραφία.

αντιγράφω καθόσον το θεωρώ σημαντικό σαν πληροφορία και "επικοινωνία" του αυτονόητου :-)

 

καλά κάνει όποιος νομίζει ότι η ορθογραφία είναι το παν

edit συμπληρώνω : εμένα με νοιάζει να αγαπούν το παιδί μου και να το σέβονται ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΌΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ :-)

 

φιλικά

μια δυσλεξική που μέσο του θεάτρου έχει βοηθήσει ΠΟΛΛΑ παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης ! :-) να προοδεύσουν :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...