Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνωσεις εχουν οι δασκαλες παιδικου?


Recommended Posts

Αν δεν ασχοληθείς με τη γλώσσα, δεν την μαθαίνεις ποτέ. Και η γλώσσα δεν είναι μόνο η ορθογραφία, είναι και τα σημεία στίξης και οι τόνοι και όλα. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι δικαιολογία ότι βιαζόμαστε, αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, δεν λέω ότι είναι η σωστή και φυσικά δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Ο σωστός γραπτός λόγος είναι δύσκολο πράγμα, δεν μαθαίνεται ούτε στα σχολεία, ούτε στα πανεπιστήμια. Εγώ χρησιμοποιώ το λόγο για να δουλεύω και είμαι πάντα με ένα λεξικό στο χέρι και κάνω λάθη συχνότατα. Όταν όμως βγαίνει από ένα σχολείο ένα χαρτί, είναι απαράδεκτο να έχει λάθη. Πρώτον, το έχουν δει περισσότερα από δύο μάτια, δεύτερον, δείχνει αδιαφορία του συντάκτη για τα ελληνικά και αυτό δεν είναι καλό σημάδι. Εγώ θα έκανα παρατήρηση στο σχολείο και μάλιστα αυστηρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.......να επαναλαβω λοιπον οτι εμενα το θεμα μου δεν ειναι η βιασυνη, αλλα εχω σοβαροτατο προβλημα ορασης, το οποιο δε μου επιτρεπει να βλεπω με λεπτομερεια, οποτε δε μπορω να χρησιμοποιησω σημεια στιξης απ τη στιγμη που δεν τα βλεπω για να τα τσεκαρω....

μεχρι πριν λιγα χρονια δεν υπηχε περιπτωση ουτε να ασχοληθω με ατομα που δεν τονιζαν και δεν ηξεραν να γραφουν, αλλα ο θεος με τιμωρησε για την αλλαζονεια μου και την εγωκεντρικοτητα μου, ημουν υπερ του δεοντος αυστηρη....και να τωρα που ειναι αλλοι μαζι μου...

δε θα μπορουσα να κανω μια τετοια παρατηρηση στον παιδικο, ντρεπομαι παρα πολυ να τους προσβαλλω.......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ασχοληθείς με τη γλώσσα, δεν την μαθαίνεις ποτέ. Και η γλώσσα δεν είναι μόνο η ορθογραφία, είναι και τα σημεία στίξης και οι τόνοι και όλα. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι δικαιολογία ότι βιαζόμαστε, αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, δεν λέω ότι είναι η σωστή και φυσικά δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Ο σωστός γραπτός λόγος είναι δύσκολο πράγμα, δεν μαθαίνεται ούτε στα σχολεία, ούτε στα πανεπιστήμια. Εγώ χρησιμοποιώ το λόγο για να δουλεύω και είμαι πάντα με ένα λεξικό στο χέρι και κάνω λάθη συχνότατα. Όταν όμως βγαίνει από ένα σχολείο ένα χαρτί, είναι απαράδεκτο να έχει λάθη. Πρώτον, το έχουν δει περισσότερα από δύο μάτια, δεύτερον, δείχνει αδιαφορία του συντάκτη για τα ελληνικά και αυτό δεν είναι καλό σημάδι. Εγώ θα έκανα παρατήρηση στο σχολείο και μάλιστα αυστηρή.

 

 

Κι εγώ το ίδιο είχα στο μυαλό μου, όταν έγραφα πιο πάνω, ότι είναι απαράδεκτη η ανορθογραφία παντού και σε όλες τις περιπτώσεις.

Οπωσδήποτε στον παιδικό, δεν θα μάθουν γράμματα τα παιδιά, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται να είναι η παιδαγωγός ανορθόγραφη.

Είμαστε ανεκτικοί στην ανορθογραφία και στην απαιδευσιά ως λαός, γιατί η σωστή διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας έχει παραγκωνιστεί χάριν της τεχνολογίας, γιατί έχουμε συνηθίσει στα απαράδεκτα ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες και γιατί σπεύδουμε να στείλουμε τα παιδιά μας να μάθουν ξένες γλώσσες πριν καλά καλά μάθουν να μιλάνε και να γράφουν την δική τους.

Η άγνοια της γλώσσας μας σε βάθος είναι μέγα πρόβλημα, αλλά όποιος το τονίζει συνήθως χαρακτηρίζεται γραφικός, υπερβολικός ή και... "αρχαίος"!

Link to comment
Share on other sites

Όταν στένεις ένα επίσημο (ή ημι-επίσημο) έγγραφο (η ενημέρωση στους γονείς μπάινει σε αυτή την κατηγορία) προσέχεις πάντα λίγο περισσότερο ΤΙ γράφεις και ΠΩΣ το γράφεις....

Ένα τέτοιο κείμενο είναι εικόνα (καλώς ή κακώς) του τι γίνεται σε κάποιον χώρο. Δεν μπορεί να είναι όπως να 'ναι η εμφάνιση του!!!! Όπως δεν θα δώσεις ένα λιγδιασμένο χαρτί, έτσι δεν θα δώσεις και ένα ανορθόγραφο!

Και αν δεν μπορείς να είσαι ορθογράφος λόγω π.χ. δυσλεξίας, δίνεις σε κάποιον άλλο να το διαβάσει και να το διορθώσει....Δεν μπορεί όλοι να είναι δυσλεκτικοί, 3-5% είναι παγκοσμίως τα ποσοστά στον πληθυσμό!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.......να επαναλαβω λοιπον οτι εμενα το θεμα μου δεν ειναι η βιασυνη, αλλα εχω σοβαροτατο προβλημα ορασης,.....

 

Δεν έθιξα το θέμα σου, από διακριτικότητα, εννοείται ότι δεν μιλούσα για σένα. Έχω αγαπητό συνάδελφο με το ίδιο πρόβλημα, και ξέρω ότι δίνει αγώνα καθημερινό, αυτό δεν τον εμποδίζει βέβαια να είναι καλύτερος στη δουλειά του από εμάς!

Σου απαντώ λοιπόν, ότι εγώ θα έκανα αναφορά σε αυτό με την πρώτη ευκαιρία. Πρόκειται για την εικόνα του σχολείου, και θα τους το εμφάνιζα ως χάρη (πώς λέμε σε κάποιον διακριτικά ότι κάτι έχει στο δόντι του:-D:-D:-D)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με παραξενεψε Εμμακι, οτι επειδη κι εγω εχω βρεθει και σε θεση γραμματειας και σε θεση καθηγητριας, καθε φορα τα γραπτα τα κοιταζανε δεκα ατομα μηπως και καποιο "κουρασμενο ματι" αφησε καποιο λαθος να ξεφυγει....πολυ στεναχωρηθηκα, φυσικα δεν προκειται να κανω νυξη, αλλα δεν εχουν πια στα ματια μου την αιγλη να το πω??? που ειχαν αρχικα, δεν ειναι κριμα αυτο???

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Όταν στένεις ένα επίσημο (ή ημι-επίσημο) έγγραφο (η ενημέρωση στους γονείς μπάινει σε αυτή την κατηγορία) προσέχεις πάντα λίγο περισσότερο ΤΙ γράφεις και ΠΩΣ το γράφεις....

Ένα τέτοιο κείμενο είναι εικόνα (καλώς ή κακώς) του τι γίνεται σε κάποιον χώρο. Δεν μπορεί να είναι όπως να 'ναι η εμφάνιση του!!!! Όπως δεν θα δώσεις ένα λιγδιασμένο χαρτί, έτσι δεν θα δώσεις και ένα ανορθόγραφο!

Και αν δεν μπορείς να είσαι ορθογράφος λόγω π.χ. δυσλεξίας, δίνεις σε κάποιον άλλο να το διαβάσει και να το διορθώσει....Δεν μπορεί όλοι να είναι δυσλεκτικοί, 3-5% είναι παγκοσμίως τα ποσοστά στον πληθυσμό!!!!!

Αυτό θέλω να πω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έθιξα το θέμα σου, από διακριτικότητα, εννοείται ότι δεν μιλούσα για σένα. Έχω αγαπητό συνάδελφο με το ίδιο πρόβλημα, και ξέρω ότι δίνει αγώνα καθημερινό, αυτό δεν τον εμποδίζει βέβαια να είναι καλύτερος στη δουλειά του από εμάς!

Σου απαντώ λοιπόν, ότι εγώ θα έκανα αναφορά σε αυτό με την πρώτη ευκαιρία. Πρόκειται για την εικόνα του σχολείου, και θα τους το εμφάνιζα ως χάρη (πώς λέμε σε κάποιον διακριτικά ότι κάτι έχει στο δόντι του:-D:-D:-D)

 

με ποιο προβλημα ειναι ο συναδελφος σου? με το δικο μου η με δυσλεξια, δεν εχω καταλαβει....εγω παιδια και μονο που ακουω οτι μπορει να μην ευθυνεται η κοπελα αλλα να εχει καποιο προβλημα, δε θα ελεγα που δε θα ελεγα τιποτα, τωρα το μετανιωσα που το ανεφερα κι εδω....μακρια απο μενα τετοια πραγματα, ειμαι ανθρωπος παιδεμενος...

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα δεν διάβασα όλα τα posts αλλά τέτοιου τύπου ορθογραφικά λάθη θα μπορούσαν απλά να οφείλονται σε δυσλεξία.Ίσως να μην είναι θέμα μόρφωσης.

Link to comment
Share on other sites

με ποιο προβλημα ειναι ο συναδελφος σου? με το δικο μου η με δυσλεξια, δεν εχω καταλαβει....εγω παιδια και μονο που ακουω οτι μπορει να μην ευθυνεται η κοπελα αλλα να εχει καποιο προβλημα, δε θα ελεγα που δε θα ελεγα τιποτα, τωρα το μετανιωσα που το ανεφερα κι εδω....μακρια απο μενα τετοια πραγματα, ειμαι ανθρωπος παιδεμενος...

 

Γνώμη μου (και μόνο γνώμη εκφράζω) να πεις κάτι μεταξύ σοβαρο΄θυ και αστείου....Σε στυλ...πωπω ρε παιδιά, μου έφυγαν καλέ τα μάτια με τα λάθη!!!! Και να το γυρίσεις στην πλάκα...

Όπως είπα, και πρόβλημα να υπάρχει (είτε δυσλεξία είτε κάτι άλλο) όταν γράφεις ένα επίσημο κείμενο (ένα κείμενο που το παρουσιάζεις κάπου) δεν το αφήνεις έτσι....Λες σε κάποιον άλλο να σου το δει και να κάνει διορθώσεις.....

Εγώ π.χ. μπορεί να χειρίζομαι πολύ καλά τη γλώσσα, να μην κάνω (πολλά) ορθογραφικά κλπ, όταν όμως έχω να στείλω κάποιο άρθρο για δημοσίευση (ω, ναι!!! Ο καθένας με τον πόνο του!!!!) το δίνω σε φιλόλογο και μου το διορθώνει πρώτα.....Ακόμα και να μην το θες, ξεφεύγουν......και χαλάνε μια καλή είκόνα!

Κρίμα δεν είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν διάβασα όλα τα posts αλλά τέτοιου τύπου ορθογραφικά λάθη θα μπορούσαν απλά να οφείλονται σε δυσλεξία.Ίσως να μην είναι θέμα μόρφωσης.

 

 

Όσοι έχουν δυσλεξία, δίνουν τα γραπτά τους σε κάποιον και κάνει διορθώσεις.....

Η δυσλεξία δεν αποτελεί δικαιολογία για μια τέτοια εμφάνιση γραπτού.....

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν δυσλεξία, δίνουν τα γραπτά τους σε κάποιον και κάνει διορθώσεις.....

Η δυσλεξία δεν αποτελεί δικαιολογία για μια τέτοια εμφάνιση γραπτού.....

Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.Δεν διαφωνώ.Ίσως απλά επειδή είναι προνήπιο δεν δινουν σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.Δεν διαφωνώ.Ίσως απλά επειδή είναι προνήπιο δεν δινουν σημασία.

 

Sorry, αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες....

Δεν απευθύνονται σε προνήπια που δεν ξέρουν να διαβάζουν και δεν ξέρουν ποιά ή διαφορά του "αι" από το "ε", αλλά σε γονείς....

Μπορεί κάποιοι από αυτούς να είναι ανορθόγραφοι, αλλά άλλοι δεν είναι....

 

Και εγώ νηπιαγωγός είμαι....Θα πρέπει δηλαδή να γράφω όπως μου κατέβει στο κεφάλι;

Επίσης, επειδή δουλεύω σε ΚΕΔΔΥ, κάθε μέρα γράφω εκθέσεις για τα παιδιά που βλέπω, τις οποίες δεν τις βλέπει κάποιος...Θα πρέπει δηλαδή να τις γράφω όπως να 'ναι;

 

Ένα γραπτό κείμενο είναι ένα γραπτό κείμενο. Όποιος και να το βλέπει (ή να μην το βλέπει) πρέπει να είναι σωστά γραμμένο. Να έχει σωστή δομή, να είναι ξεκάθαρο, να έχει σημεία στίξης και να είναι ορθογραφημένο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας το ληξουμε εδω καλυτερα κοριτσια και μονο που τεθηκε θεμα δυσλεξιας λυπαμαι και ντρεπομαι που το εθιξα

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

μα μη ντρεπεσαι που το εθιξες γιατι λογικο ειναι να μην ειναι ολες δυσλεξικες! δεν ειναι για να ντρεπομαστε να το αναφερουμε, δε νομιζω πως ειναι κανενα ταμπου. η δυσλεξια ειναι κατι που μπορει να συναντησουμε καθημερινα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες....

Δεν απευθύνονται σε προνήπια που δεν ξέρουν να διαβάζουν και δεν ξέρουν ποιά ή διαφορά του "αι" από το "ε", αλλά σε γονείς....

Μπορεί κάποιοι από αυτούς να είναι ανορθόγραφοι, αλλά άλλοι δεν είναι....

 

Και εγώ νηπιαγωγός είμαι....Θα πρέπει δηλαδή να γράφω όπως μου κατέβει στο κεφάλι;

Επίσης, επειδή δουλεύω σε ΚΕΔΔΥ, κάθε μέρα γράφω εκθέσεις για τα παιδιά που βλέπω, τις οποίες δεν τις βλέπει κάποιος...Θα πρέπει δηλαδή να τις γράφω όπως να 'ναι;

 

Ένα γραπτό κείμενο είναι ένα γραπτό κείμενο. Όποιος και να το βλέπει (ή να μην το βλέπει) πρέπει να είναι σωστά γραμμένο. Να έχει σωστή δομή, να είναι ξεκάθαρο, να έχει σημεία στίξης και να είναι ορθογραφημένο...

Απλά μπορεί να μην δίνουν τόση σημασία.Τώρα το οτι θα έπρεπε να δίνουν περισσότερη, συμφώνησα και παραπάνω.Δεν θα το συνεχίσω κι εγώ άλλο.Δεν τους γνωρίζω και δεν ξέρω πως δουλεύουν και οργανώνουν την δουλειά τους.Ελπίζω να είναι το μόνο μειονέκτημα τους αυτό.
Link to comment
Share on other sites

μα μη ντρεπεσαι που το εθιξες γιατι λογικο ειναι να μην ειναι ολες δυσλεξικες! δεν ειναι για να ντρεπομαστε να το αναφερουμε, δε νομιζω πως ειναι κανενα ταμπου. η δυσλεξια ειναι κατι που μπορει να συναντησουμε καθημερινα.

 

ντρεπομαι που δεν το σκεφτηκα οτι ισως να ηταν κατι αλλο εκτος απο αμελεια

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

ε πες το καλε και λεω τι ντρεπεται!!!! παντως ολες για αμελεια θα το περνουσαμε νομιζω! δε θα φανταζομασταν ποτε πως καποια που δουλευει σε σχολειο θα ειχε δυσλεξια!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ε πες το καλε και λεω τι ντρεπεται!!!! παντως ολες για αμελεια θα το περνουσαμε νομιζω! δε θα φανταζομασταν ποτε πως καποια που δουλευει σε σχολειο θα ειχε δυσλεξια!

 

δεν εχει σχεση αυτι.οσοι εχουν δυσλεξια κ σπουδαζουν κ δουλευουν

Link to comment
Share on other sites

το ξερω πααααρα πολυ καλα:P

απλα δε σκεφτεσαι ποτε πως καποιος που εχει δυσλεξια μπορει να διδασκει κατι.

( δασκαλος να διδασκει ορθογραφια το παιδι σου απο τη στιγμη που και ο ιδιος ειναι πχ τελειως ανορθογραφος!) αραγε γινονται φιλολογοι οι δυσλεξικοι? και αν ναι πως? κοιτα τωρα προβληματισμος!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ντρεπομαι που δεν το σκεφτηκα οτι ισως να ηταν κατι αλλο εκτος απο αμελεια

 

 

Σίγουρα είναι αμέλεια και δεν αντικατοπτρίζει την μόρφωση που μπορεί να έχει σε άλλα παιδαγωγικά θέματα :rolleyes:

 

ΑΛΛΑ...

εμπιστεύεσαι τα παιδιά σου σε ένα άτομο που δεν ενδιαφέρεται? Διότι να θυμήσω ότι το word έχει αυτόματη εντολή που διορθώνει τα ορθογραφικά λάθη. Ούτε αυτό δεν έκαναν?:shock::shock::shock:

 

Για παράδειγμα είμαι κι εγώ ανορθόγραφη παρά την μόρφωσή μου, αλλά στην δουλειά μου και γενικότερα στην ζωή μου δεν μου επιτρέπω να κάνω τέτοια λάθη. Παιδεύομαι λίγο περισσότερο αλλά τουλάχιστον δεν εκτίθομαι.

 

Εγώ θα το έκανα θέμα όχι με άσχημο τρόπο. Απλά για θέμα αισθητικής και τάξης.

Link to comment
Share on other sites

ειχα τοσο τρελλα προβληματα περυσι στον αλλο παιδικο που το παιδι μου ετρωγε ξυλο που αποκλειεται φετος να κανω παρατηρηση για κατι τετοιο.....

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Την δυσλεξία μου φαίνεται κάποιοι την χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία για το ότι δεν ξέρουν βασική ορθογραφία.

 

Για ΄μένα είναι απαράδεκτο να στέλνονται χαρτιά με τόσο χτυπητά ορθογραφικά λάθη. Με προδιαθέτει αρνητικά και μου φαίνεται τσαπατσούλικο.

 

Στην τελική όπως είπαν και άλλες κοπέλες, ας τα γράψει κάποιος που δεν έχει τέτοιο θέμα.

 

Ή ας βάλουν έναν ορθογραφικό έλεγχο στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...