Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είμαι στο τέλος της 15η εβδομάδα.

Την τετάρτη άρχισαν καποια τσιμπίματα, σαν σφυράκια, στο μέρος της κοιλιάς, από τον αφαλό και κάτω. Την πέμπτη τα πράγματα ηταν καλύτερα, και θεωρησα ότι ήταν κάτι περαστικό.

Ξημερωματα παρασκευή άρχισαν πάλι αυτά τα τσιμπιματα και το πρωι αποφάσισα να πάρω τηλ. τον γιατρό. Μου ειπε να παρω τα trofocard και ξεκουραση.

Μετά όμως από μια ώρα με έπιασε τρομερος πόνος σε ολη την κοιλιά, που χτύπαγε πίσω και μου έδεινε την αίσθηση να πάω τουαλέτα. Πήγα αλλά δεν έκανα τίποτα.

Τον ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι πιθανόν είναι κολικός και μου συνέστισε να πάρω buscopan και depon ανα 8ωρο και αν συνεχίσει ο πόνος να πάω στο νοσοκομείο.

Από τις 12 το μεσημερι και μετά με αφήνει ο πόνος για λίγο, μου δείνει κάποιες στιγμές μερικές σουβλιές και μετά ξαναηρεμώ. Αλλά υπαρχει ένας ελαφρύς μόνιμος πόνος και η κοιλιά μου από τον αφαλό και κάτω όταν την ακουμπάω, την αισθάνομαι σαν μουδιασμένη.

Σας εχει τύχει κατι ανάλογο.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως εχεις και δυσκοιλιοτητα, κατι τετοια περιπου εχω κι εγω οταν κάνει νουμερα το εντερο μου...βεβαια ο πονος που περιγράφεις δεν χτυπάει πίσω στην πλάτη, αλλα σε μένα σε όλη την κοιλια.αλλά μολις ενεργηθώ με περναει σε μια δυο μερες...αν σε συνεχίσει περισσότερο κάνε αυτο που σου λεει ο γιατρος σου. ελπιζω να σε περάσουν ολα και να μην είναι τίποτα σημαντικο...φιλακια

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις και δυσκοιλιοτητα, κατι τετοια περιπου εχω κι εγω οταν κάνει νουμερα το εντερο μου...βεβαια ο πονος που περιγράφεις δεν χτυπάει πίσω στην πλάτη, αλλα σε μένα σε όλη την κοιλια.αλλά μολις ενεργηθώ με περναει σε μια δυο μερες...αν σε συνεχίσει περισσότερο κάνε αυτο που σου λεει ο γιατρος σου. ελπιζω να σε περάσουν ολα και να μην είναι τίποτα σημαντικο...φιλακια

 

Ναι έχω θέμα με δυσκοιλιοτητα, και έπερνα εδώ και 2 εβδομάδες το benefibra μήπως και με βοηθήσει. Πήγαινα τουαλέτα αν δύο ημέρες.

Πριν μείνω έγκυος είχα θέμα με Σύνδρομο ευερέσθητου εντέρου.

Ελπίζω να είναι αυτό και να περάσει. Φοβάμαι πάρα πολύ.

 

Αν είναι όντως το έντερο τι μπορώ να κάνω για να ηρεμίσει.

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου E-Fenia.....Εχω και εγω συνδρομο ευερεθιστου εντερου εδω και χρονια και εχω ακριβως οτι εχεις και εσυ απο τοτε που εμεινα εγκυος πονακια σουβλιες που χτυπανε μεση πλατη.Ειχα τον πρωτο μηνα δυσκοιλιοτητα και χαρηκα να σου πω την αληθεια αλλα τωρα ξανα τα ιδια....Μη φοβασαι αυτο ειναι σιγουρα.100% θα εχουμε πονακια.πηγα και στον γαστρεντερολογο και μου το ειπε επειδη φοβηθηκα απο ενα δυνατο πονο που ουτε να παρω ανασα δεν μπορουσα.Κολικοι ειναι.Ηρεμια θελει οχι αγχος και κοψε λιγο λαχανικα φρουτα και οσπρια και θα εισαι καλυτερα πιστευω

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω εχω ενα θεμα με το εντερο απο τοτε που ειμαι εγκυος το αντιμετωπιζω με δημητριακα με κουακερ, ακτινιδια δυο την ημερα, και δαμασκηνα.απο τοτε ειμαι πολυ καλυτερα..μάλλον θα ειναι αυτο.. και μην φοβασαι ολα θα πάνε κάλα...:-D:-D απλα συμβουλευσου και το γιατρο σου αν συνεχίσει..

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ:-D:-D

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου E-Fenia.....Εχω και εγω συνδρομο ευερεθιστου εντερου εδω και χρονια και εχω ακριβως οτι εχεις και εσυ απο τοτε που εμεινα εγκυος πονακια σουβλιες που χτυπανε μεση πλατη.Ειχα τον πρωτο μηνα δυσκοιλιοτητα και χαρηκα να σου πω την αληθεια αλλα τωρα ξανα τα ιδια....Μη φοβασαι αυτο ειναι σιγουρα.100% θα εχουμε πονακια.πηγα και στον γαστρεντερολογο και μου το ειπε επειδη φοβηθηκα απο ενα δυνατο πονο που ουτε να παρω ανασα δεν μπορουσα.Κολικοι ειναι.Ηρεμια θελει οχι αγχος και κοψε λιγο λαχανικα φρουτα και οσπρια και θα εισαι καλυτερα πιστευω

 

 

Ελενα... Αχ πόσο με ηρεμεί αυτό που μου γράφεις.

Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρα πολύ άγχος, τόσο που δεν περιγράφεται. Και τόσες αρνητικές σκέψεις. Καταβάσει μόνο αρνητικές σκέψεις....

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω εχω ενα θεμα με το εντερο απο τοτε που ειμαι εγκυος το αντιμετωπιζω με δημητριακα με κουακερ, ακτινιδια δυο την ημερα, και δαμασκηνα.απο τοτε ειμαι πολυ καλυτερα..μάλλον θα ειναι αυτο.. και μην φοβασαι ολα θα πάνε κάλα...:-D:-D απλα συμβουλευσου και το γιατρο σου αν συνεχίσει..

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ:-D:-D

 

 

Τα κουάκερ δεν τα έχω δοκιμάσει. Θα τα προσπαθήσω.

Είχα δοκιμάσει τα ακτινίδια, αλλά ενώ με βοηθουσαν να πηγαίνω καθημερινά στην τουαλέτα, μου προκαλούσαν όμως πόνο και τα σταμάτησα.

Τα δαμάσκηνα δεν με βοηθούσαν καθόλου.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελενα... Αχ πόσο με ηρεμεί αυτό που μου γράφεις.

Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρα πολύ άγχος, τόσο που δεν περιγράφεται. Και τόσες αρνητικές σκέψεις. Καταβάσει μόνο αρνητικές σκέψεις....

 

 

Οσο φοβασαι εσυ φοβαμαι και εγω.Μεχρι να κανω τον πρωτο υπερηχο να δω αν ειναι ολα καλα δεν μπορουσα να ηρεμησω γιατι ειχα πολλα πονακια.Ειναι πολυ υπουλο το εντερο να το ξερεις.Ειναι που εχει καποιος ευαισθησια.Δυστυχως σε εμας χτυπαει εκει.Παντως να ξερεις οτι οποτε κοβω λαχανικα κ.λ.π και ξεφουσκωνω και ειναι πιο ηρεμο και δνε ποναω.Θα πανε ολα καλα!Μην ανησυχεις :)

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχτές το βράδι το ξαναέπαθα. Πόνος αφόρητος.

Δεν περνάει ποτέ αυτό ο κολικός; Υπάρχει κάτι εκτός από το buscopan που μπορώ να κάνω για να το σταματήσω ή να το περιορίσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Δεν υπαρχει κατι για τον πονο και οθτε το buscopan κανει κατι και τζαμπα το παιρνεις,ο γαστρεντερολογος μου το ειχε κοψει.Απο τον τριτο μηνα και μετα ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα συνηθως,δεν ειναι τοσο εντονα τα συμπτωματα.Μπορεις να πας σε εναν γαστρεντερολογο να σου δωσει καποιες βιταμινες για την καλη λειτουργεια του εντερου,εγω τετοια επαιρνα,αλλα για τον πονο τιποτα,δεν ειπαρχει κατι που να μην επιρεαζει το μωρο.Απλα καθεσαι και περιμενεις ποτε θα περασει και εγω ειχα τρελαθει απο τον πονο στις αρχες αλλα δεν υπαρχει λυση δυστηχως.....

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες :)

 

Είμαι στη 16 εβδομάδα και διανύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη, οπότε καταλαβαίνετε το άγχος μου και τους φόβους μου. Τις τελευταίες μέρες έχω πονάκια δεξιά αριστερά και πολύ χαμηλά, από χτες αέρια και έκανα δύο φορές διάρροια. Εικάζω ότι κρύωσα από τα κλιματιστικά κλπ αλλά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς αν έχω δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

δείτε και εδώ

ή εδώ

κ εδώ όλα τα θέματα με την λέξη πόνος στην ενότητα

https://parents.org.gr/forum/search/?q=πόνος&type=forums_topic&nodes=105

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...