Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν Πίνει Γάλα..


MeLi.k

Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια...εχει αρκετες μερες ο μικρος μου ( 10 μηνών ) που αρχισε σιγα σιγα να κοβει το γαλα....του εδινα βρεφικο το nativa 2 ...σκεφτηκα ισως οτι το βαρεθηκε αφου απο 15 ημερων αυτο επινε κι ετσι επειδη 2 μερες δεν επινε με τιποτα γαλα πηγα και του πηρα το noulac της nounou...αλλα ουτε αυτο το θελει...επειδη αυτες τις μερες περασαμε και μια ιωση λεω μηπως τον επηρεασε αυτο αλλα το θεμα ειναι οτι αρχισε να μην θελει το γαλα πολυ πιο πριν..καθε μερα επινε και λιγοτερο...ο παιδιατρος ειπε οτι μπορω να του δινω γιαουρτακια οπως εδινα το γαλα...δηλαδη αν επινε 3 γαλατα τη μερα να του δινω 3 γιαουρτακια τη μερα....:shock: σας εχει τυχει κατι παρομοιο...και αν ναι τι κανατε ; ; ; το παραξενο ειναι οτι αν του ειχε κοψει την ορεξη η ιωση ολα τα υπολοιπα πως τα τρωει χωρις να παραπονεθει ;

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο μεγαλος μου (δεν το θηλασα)απο μωρο υπηρχαν μερες εως και βδομαδες που σταματουσε το γαλα και μετα το ξαναρχιζε ο γιατρος μου ειπε να μην ανυσηχω. γνωμη μου ειναι να μην αλλαζεις το γαλα, αν δεν πινει δεν θα πιει κανενα. εγω καθε μερα αγοραζα και πετουσα τα γαλατα εκεινες τις μερες μεχρι που ξαναρχισε.

Γενικα παντως καλο ειναι οταν ειναι αρρωστα να αποφευγεις το γαλα γιατι δημιουργουν φλεματα ,εχω ακουσει, τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια.....τωρα ο μικρος μετα το θηλασμο γαλα δεν πινει καθολου

Link to comment
Share on other sites

ο μεγαλος μου (δεν το θηλασα)απο μωρο υπηρχαν μερες εως και βδομαδες που σταματουσε το γαλα και μετα το ξαναρχιζε ο γιατρος μου ειπε να μην ανυσηχω. γνωμη μου ειναι να μην αλλαζεις το γαλα, αν δεν πινει δεν θα πιει κανενα. εγω καθε μερα αγοραζα και πετουσα τα γαλατα εκεινες τις μερες μεχρι που ξαναρχισε.

Γενικα παντως καλο ειναι οταν ειναι αρρωστα να αποφευγεις το γαλα γιατι δημιουργουν φλεματα ,εχω ακουσει, τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια.....τωρα ο μικρος μετα το θηλασμο γαλα δεν πινει καθολου

 

 

Σ'ευχαριστω πολύ! τελικα του αρεσε το αλλο γαλα και πινει , με λιγη δυσκολια βεβαια και τι δεν κανω για να το πιει αλλα δεν θελω με τιποτα να το σταματησει τωρα...ειναι πολυ μικρος κ τα γιαουρτακια με τα χιλια ζορια τα τρωει...:(

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια...εχει αρκετες μερες ο μικρος μου ( 10 μηνών ) που αρχισε σιγα σιγα να κοβει το γαλα....του εδινα βρεφικο το nativa 2 ...σκεφτηκα ισως οτι το βαρεθηκε αφου απο 15 ημερων αυτο επινε κι ετσι επειδη 2 μερες δεν επινε με τιποτα γαλα πηγα και του πηρα το noulac της nounou...αλλα ουτε αυτο το θελει...επειδη αυτες τις μερες περασαμε και μια ιωση λεω μηπως τον επηρεασε αυτο αλλα το θεμα ειναι οτι αρχισε να μην θελει το γαλα πολυ πιο πριν..καθε μερα επινε και λιγοτερο...ο παιδιατρος ειπε οτι μπορω να του δινω γιαουρτακια οπως εδινα το γαλα...δηλαδη αν επινε 3 γαλατα τη μερα να του δινω 3 γιαουρτακια τη μερα....:shock: σας εχει τυχει κατι παρομοιο...και αν ναι τι κανατε ; ; ; το παραξενο ειναι οτι αν του ειχε κοψει την ορεξη η ιωση ολα τα υπολοιπα πως τα τρωει χωρις να παραπονεθει ;

 

Γεια σου MeLi.K. Εχω ένα αγοράκι στην ίδια πάνω κάτω ηλικία με το δικό σου και πρόσφατα περάσαμε από την ίδια φάση.

Τον θήλαζα και του έδινα συμπλήρωμα frisomel. Οταν τέλειωσε το γάλα μου δεν ήθελε με τίποτα να πίνει μόνο το ξένο. Δοκίμασα κι εγώ το noulac. Δεν μπορώ να πω ότι το έπινε με όρεξη. Ο παιδίατρος είναι κατά του εβαπορέ και μου σύστησε το s26 gold 3. Είναι τρίτης βρεφικής ηλικίας και έχει γεύση βανίλια. Αρεσε στον μικρό και αυτό πίνουμε τον τελευταίο μήνα.

Γιαουρτάκια τρώει και ο δικός μου μέχρι 2 την ημέρα κάποιες φορές που δεν θέλει φρουτόκρεμα ή μπισκοτόκρεμα-φαρίν λακτέ. Ο γιατρός έχει πει ότι δεν πειράζει να αντικαθιστώ αυτά τα γεύματα με γιαουρτάκια. Αλλά το παλεύω(κυρίως με τη φρουτόκρεμα), για να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή του.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου MeLi.K. Εχω ένα αγοράκι στην ίδια πάνω κάτω ηλικία με το δικό σου και πρόσφατα περάσαμε από την ίδια φάση.

Τον θήλαζα και του έδινα συμπλήρωμα frisomel. Οταν τέλειωσε το γάλα μου δεν ήθελε με τίποτα να πίνει μόνο το ξένο. Δοκίμασα κι εγώ το noulac. Δεν μπορώ να πω ότι το έπινε με όρεξη. Ο παιδίατρος είναι κατά του εβαπορέ και μου σύστησε το s26 gold 3. Είναι τρίτης βρεφικής ηλικίας και έχει γεύση βανίλια. Αρεσε στον μικρό και αυτό πίνουμε τον τελευταίο μήνα.

Γιαουρτάκια τρώει και ο δικός μου μέχρι 2 την ημέρα κάποιες φορές που δεν θέλει φρουτόκρεμα ή μπισκοτόκρεμα-φαρίν λακτέ. Ο γιατρός έχει πει ότι δεν πειράζει να αντικαθιστώ αυτά τα γεύματα με γιαουρτάκια. Αλλά το παλεύω(κυρίως με τη φρουτόκρεμα), για να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή του.

 

 

τα εβαπορε δεν τα προτιμω αλλα δεν ηξερα τι να κανω...βασικα σε 1,5 μηνα θα χρονισει κ θα του δινω αγελαδινο...τελος τα βρεφικα κ το εβαπορε..ελπιζω να το πινει κ να μην εχουμε τα ιδια..

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα και από μενα...αν και το θέμα ανοίχτηκε παλιότερα το επαναφέρω γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ο γιος μου είναι 10 μηνών και ενώ τρελαινόταν για γάλα και το έπινε με όρεξη ξαφνικά αρνείται να πιει....Σουφρώνει τα χειλάκια και όταν επιμένω να πιεί , αυτός κλαίει. Νομίζω πως είναι πολύ μικρός για να το σταματήσει αλλά και πέρα από αυτό το πρόβλημα μου είναι τί να τον ταίζω το πρωί που ξυπνάει....η παιδίατρος μου είπε να τον ταίζω κατά την διάρκεια του ύπνου, αλλά αυτός πάλι το καταλαβαίνει κ ξυπνάει. Να πω ότι του άλλαξα και 2 γάλατα μπας και δεν του άρεσε το δικό του αλλά και πάλι τζίφος...έχετε παρόμοια εμπειρία;;;επανήλθε το παιδάκι μετά ;;;;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σ΄αυτή την ηλικία συνήθως έχουν έντονη οδοντοφυία και καμια φορά αυτό τους κάνει να μη θέλουν να πιουν το γάλα τους. Και η δική μου αυτό κάνει. Τωρα είναι 13 μηνών κι εδω και 2 εβδομάδες δεν πίνει καθόλου γάλα... 40 μλ και αν τα πιει. Ετσι αυτό που κάνω είναι να της κάνω το γάλα κρεμούλα με ρυζάλευρο και λίγη μπανανα για να παίρνει το ασβεστιο της. Πρωί και βράδυ αυτό κάνω... δεν έχω άλλη επιλογή.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η δικιά μου 2,5 ετών τώρα, πέρασε από το στάδιο γύρω στο χρόνο να μην θέλει καθόλου γάλα. Υπήρχαν και αρκετές μέρες που δεν έπινε σταγόνα ή έπινε λίγο ανάλογα με την όρεξή της. Της είχα αλλάξει διάφορες μάρκες αλλά τίποτα. Τώρα, δεν την προλαβαίνω στην κυριολεξία, κάθε τρεις και λίγο μου ζητάει να πιει. Περνάνε τις φάσεις τους τα παιδιά. Νομίζω ότι δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...