Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μας καλέσανε σε παιδότοπο και ζητήσανε να πληρώσουμε


Recommended Posts

συνηθως οταν μας καλουν καπου δεν μας ζητουν να πληρωσουμε - συνηθως.

δεν ξερω με ποια κριτηρια το κανει η εν λογω οικογενεια κ τι εναλλακτικες ειχε. η κοπελα που ξεκινησε το θεμα δεν το εχει διευκρινησει.

επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, αν επροκειτο για το ανηψακι μου θα υπηρχε το θαρρος με την οικογενεια να ξεκαθαρισω πραγματα περι χρεωσεων κ υποχρεωσεων. στην τελικη θα μαγειρευα κιολας για να εμπλουτισω τον μπουφε του παιδοτοπου.

μπορει η συγκεκριμενη μαμα προκειμενου να ευχαριστησει το παιδακι της να κανει κατι τετοιο. απλα ειναι λογικο να παρεξηγηθει αυτη η κινηση απο πολλους.

παντως το θεμα εχει πολλα....κενα. και ο/η susudi εγραψε πολυ λιγα και αφησε εμας τους υπολοιπους να αναρωτιομαστε, να λεμε, να υποθετουμε κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ανθρώπους που αγαπάω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ και με αγαπούν επίσης , δεν θα υπήρχει καμία παρεξήγηση και κανένα σχόλιο για οποιαδήποτε επιλογή τους ή επιλογή μου.ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ.

 

Ακριβώς........!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει η συγκεκριμενη μαμα προκειμενου να ευχαριστησει το παιδακι της να κανει κατι τετοιο. απλα ειναι λογικο να παρεξηγηθει αυτη η κινηση απο πολλους.

παντως το θεμα εχει πολλα....κενα. και ο/η susudi εγραψε πολυ λιγα και αφησε εμας τους υπολοιπους να αναρωτιομαστε, να λεμε, να υποθετουμε κλπ κλπ.

 

Πάντως οι "πολλοί" στο συγκεκριμένο θέμα είναι ο εξής ένας κι έχει και Α βαθμό συγγένειας με το παιδάκι.....και πολλά απωθημένα όπως φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς........!!

 

Συμφωνώ κι εγώ, απόλυτα.

 

Προφανώς ένιωσε άνετα να ζητήσει "συνεισφορά" και θεώρησε ότι δεν πρόκειται να παρεξηγηθεί.

 

Άσε που αν εγώ ήμουν στη θέση τηςκαλεσμένης/ξαδέλφης/αδελφής/φίλης θα το πρότεινα κιόλας να "τσοντάρω", δίχως να μου έχει ζητηθεί.

 

Η ουσία ήταν η γιορτή, όχι το ποιός θα πληρώσει τι και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δεν καταλαβα:)

 

Και εγω ειχα παει σε γενεθλια σε καποιο μπαρακι και αντι για δωρο,η εορταζουσα μας ειπε να βαλουμε το ποτο γιατι δεν βγαινει οικονομικα.Σπιτι της ομως μας κερασε αναψυκτικα,ποτα,ξηρους καρπους και τουρτα.Κανενα προβλημα.Και ολοι της πηραμε δωρακι,δεν ξινισε κανεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sorry βρε κορίτσια αλλά το θέμα νομίζω ότι έχει ξεφύγει τελείως από την αρχική τοποθέτηση της κοπέλας... και δεν είναι κομψό να κρίνουμε και να κατακρίνουμε την κοπέλα για το θέμα που άνοιξε... για μένα ένα πράγμα μετράει: όταν θέλουμε να κάνουμε κάτι για το παιδί μας ή έχουμε τα λεφτά και το κάνουμε ή με ότι έχουμε κάνουμε κάτι ανάλογο... και επειδή κανείς δεν ξέρει τα οικονομικά του άλλου το θεωρώ αν μη τι άλλο άκομψο να καλέσεις κάποιον και να του πεις να πληρώσεις.. γιατί η κοπέλα που άνοιξε το θέμα έγραψε ότι της ζήτησαν να πληρώσει ότι πάρει αυτή και το παιδί... επειδη ο καθένας λέει την άποψή του λοιπόν η δική μου άποψη είναι ότι το θεωρώ μεγάλη γυφτιά να καλέσεις κάποιον και να του πεις να πληρώσει... και δεν νομίζω ότι κανένας μας περιμένει να πάει σε παιδικά πάρτυ για να φάει και να πιει τον αγλέορα.. για τα παιδάκια το κάνεις... και όπως έγραψα και παραπάνω αν κάποιος πάει σε ένα τέτοιο μέρος που οι γονείς έχουν κανονίσει συγκεκριμένα πράγματα και αυτός θέλει να πάρει κάτι έξτρα Ok ας το πληρώσει.. από ότι έγραψε όμως η κοπέλα η συνεννόηση ήταν ότι οι καλεσμένοι θα πληρώσουν τα δικά τους... anyway το πάρτυ έγινε τελικά??? όπως και έγραψα παραπάνω μήπως δεν κατάλαβε καλά η κοπέλα και η χρέωση ήταν μόνο για τα έξτρα????

Link to comment
Share on other sites

....ο/η susudi εγραψε πολυ λιγα και αφησε εμας τους υπολοιπους να αναρωτιομαστε, να λεμε, να υποθετουμε κλπ κλπ.

 

Πράγματι, susudi πρέπει να μας πεις τι έγινε τελικά με το πάρτυ??

Πήγατε?? Τι ακριβώς εννοούσαν ότι θα πληρώσετε?? Οι γονείς πρόσφεραν κάτι ??

Ετσι για την ιστορία, να καταλάβουμε και εμείς μήπως μας συμβεί ...

Link to comment
Share on other sites

sorry βρε κορίτσια αλλά το θέμα νομίζω ότι έχει ξεφύγει τελείως από την αρχική τοποθέτηση της κοπέλας... και δεν είναι κομψό να κρίνουμε και να κατακρίνουμε την κοπέλα για το θέμα που άνοιξε... για μένα ένα πράγμα μετράει: όταν θέλουμε να κάνουμε κάτι για το παιδί μας ή έχουμε τα λεφτά και το κάνουμε ή με ότι έχουμε κάνουμε κάτι ανάλογο... και επειδή κανείς δεν ξέρει τα οικονομικά του άλλου το θεωρώ αν μη τι άλλο άκομψο να καλέσεις κάποιον και να του πεις να πληρώσεις.. γιατί η κοπέλα που άνοιξε το θέμα έγραψε ότι της ζήτησαν να πληρώσει ότι πάρει αυτή και το παιδί... επειδη ο καθένας λέει την άποψή του λοιπόν η δική μου άποψη είναι ότι το θεωρώ μεγάλη γυφτιά να καλέσεις κάποιον και να του πεις να πληρώσει... και δεν νομίζω ότι κανένας μας περιμένει να πάει σε παιδικά πάρτυ για να φάει και να πιει τον αγλέορα.. για τα παιδάκια το κάνεις... και όπως έγραψα και παραπάνω αν κάποιος πάει σε ένα τέτοιο μέρος που οι γονείς έχουν κανονίσει συγκεκριμένα πράγματα και αυτός θέλει να πάρει κάτι έξτρα Ok ας το πληρώσει.. από ότι έγραψε όμως η κοπέλα η συνεννόηση ήταν ότι οι καλεσμένοι θα πληρώσουν τα δικά τους... anyway το πάρτυ έγινε τελικά??? όπως και έγραψα παραπάνω μήπως δεν κατάλαβε καλά η κοπέλα και η χρέωση ήταν μόνο για τα έξτρα????

 

Αν διαβασεις προσεκτικά το θέμα και το πως εκφράστηκε η κοπέλα, θα καταλάβεις ότι το θεματάκι της το έχει.......διαβάστε ρε παιδιά μέσα από τις λέξεις.......αν κι εδώ δε χρειάζεται αυτό για να φανεί το απωθημένο.......

Λες το θέμα της να ήταν μην πληρώσει έναν καφέ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε όλους.

Πήγαμε στο Πάρτι . Πληρώσαμε είσοδο για εμάς (2 γονείς)και το παιδί :σύνολο 23 €.

Σαν γονείς δεν μας ένοιαξε να φάμε και να πιούμε (όπως λέω και στα αρχικά μου μηνύματα) απλά το παιδί βλέποντας τα άλλα παιδάκια να τρώνε και να πίνουν ζήτησε και του πήραμε τα ανάλογα (junk food) στη γλώσσα την κυριλέ… το οποιο κοστισε 7 ευρώ.

Επίσης, φυσικά του πήραμε και ένα ωραίο δώρο και περάσαμε όλοι καλά. ...

Αυτός ήταν ο σκοπός μας εξ αρχής.

Οι ισορροπίες είναι λεπτές μεταξύ συγγενών και φίλων.

Και οι παιδότοποι για να «ζήσουν» θα κάνουν οτιδήποτε εφικτό ή ανέφικτο.

Σεβομαι ολες τις αποψεις και γι'αυτο δεν θα συμμετασχω αλλο στην κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες και απάντησες κοριτσάκι... και επειδή στο αρχικό σου ερώτημα είχες εκπλαγεί με την πρόσκληση και μας ρώταγες εάν έχει συμβεί και σε άλλους εγώ σου απαντώ ότι πρώτη φορά το ακουσα να σε καλούν κάπου και να πρέπει να πληρώσεις... γι΄αυτό και ρώταγα αν κατάλαβες καλά ή εννοούσαν να πληρώνατε τα εξτρά... μπορεί να διάβασες διάφορα που γράφτηκαν εδώ εγώ πάντως θα το πω για τελευταία φορά ότι είναι μεγάλη γυφτιά να καλείς κάποιον κάπου και να του λες να πληρώσει. Αυτά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ηξερα οτι και οι γονεις πληρωνουν εισοδο στον Παιδοτοπο.Στα μερη μου τουλαχιστον,πληρωνεις μονο για το παιδακι που θα μπει στον ειδικα διαμορφωμενο χωρο με δωρο ενα χυμο.Οτι παρεις απο εκει και επειτα (τοστ,ποτο..κτλ)ειναι εξτρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε όλους.

 

Πήγαμε στο Πάρτι . Πληρώσαμε είσοδο για εμάς (2 γονείς)και το παιδί :σύνολο 23 ?.

Σαν γονείς δεν μας ένοιαξε να φάμε και να πιούμε (όπως λέω και στα αρχικά μου μηνύματα) απλά το παιδί βλέποντας τα άλλα παιδάκια να τρώνε και να πίνουν ζήτησε και του πήραμε τα ανάλογα (junk food) στη γλώσσα την κυριλέ… το οποιο κοστισε 7 ευρώ.

 

Επίσης, φυσικά του πήραμε και ένα ωραίο δώρο και περάσαμε όλοι καλά. ...

 

Αυτός ήταν ο σκοπός μας εξ αρχής.

Οι ισορροπίες είναι λεπτές μεταξύ συγγενών και φίλων.

 

Και οι παιδότοποι για να «ζήσουν» θα κάνουν οτιδήποτε εφικτό ή ανέφικτο.

 

Σεβομαι ολες τις αποψεις και γι'αυτο δεν θα συμμετασχω αλλο στην κουβεντα.

 

Τελικά οι γονείς δεν πρόσφεραν τίποτα??

Τούρτα?? Χυμούς?? Μικρό-δωράκια για όλα τα παιδιά στο τέλος του πάρτυ, όπως συνηθίζεται??

Τουλάχιστον αν περάσατε όλοι καλά, είναι κάτι θετικό...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μας πει η κοπελα αν ησασταν μονο συγγενεις ή ειχε και συμμαθητες του παιδιου της ? Και αν ηταν και συμμαθητες αν πληρωσαν κι αυτοι ή μονο οι συγγενεις .

 

Εαν ηταν οπως ειπατε καποιες συγγενεις μονο οποτε πιο πολυ θαρρος..τοτε θα μπορουσε να γινει και στο σπιτι τους... αν ηταν ομως και απλοι συμμαθητες και τους εβαλε να πληρωσει...για μενα ειναι γαιδουρια και τιποτα αλλο .

 

Μπορει με τους κολλητους μας και τους κοντινους μας συγγενες να περναμε καλα και να μην στεκομαστε σε λεπτομεριες...αλλα και παλι (ΕΓΩ) θα παω μεχρι εκει που φτανει η τσεπη μου και δεν θα υποχρεωσω κανεναν και ποτε να τσονταρει για κατι που δεν ειναι πρωτης αναγκης οπως ενα παρτυ ... και στην τελικα το πιτσιρικι μπορει να χαρει και μ αλλες κινησεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μα τόσα θεματα με παιδοτοπους εχουν μπει και μονο σε εμενα συμβενει το παρακάτω εξωφρενικο γεγονός??

Μας εχουν καλέσει σε παιδικό παρτυ και επιδη η οικογενεια του παιδιου δεν ειναι οικονομικα σε καλη κατάσταση , εχουν κλήσει εναν παιδοτοπο και μας είπαν οταν μας κάλεσαν οτι ολα τα εξοδα (ο,τι φαμε και οτι πιουμε εμεις και το παιδι μας ) θα τα επομιστούμε εμεις.

Δηλαδη ειμαστε καλεσμένοι , θα παρουμε δωρο στο παιδακι που γιορταζει και θα πληρωσουμε σαν καλεσμενοι οτιδήποτε προκειψει. ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΠΑΡΤΥ ΠΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ. Δηλαδη μεταβιβαζει τα εξοδα του παρτυ στους καλεσμένους. ΤΡΑΓΙΚΟ>

Το έχετε ξανακουσει αυτό??

Εσεις θα κανατε τέτοιου ειδους πάρτυ?? Καταρχίν θα πηγαινατε σε κατι τέτοιο????

Εγώ εκτός του οτι εχω φρικάρει , διοτι ζούμε δυσκολες εποχες, δεν μπορω να παρω δώρο , να πληρωσω οτι προκειψει και να χαλασω τοσα χρηματα,βαλε και βενζινες που ειναι στου .... το κρτο ..... κατα δευτερον με προσβαλει ως καλεσμενο και με φερνει σε αμυχανια και δυσκολη θέση.

Μα ειναι δυνατον ή ειμαι εγω η παράλογη???

 

Ασ καλεσει λιγοτερα παιδια να το κανει σπιτι τα παρτυ με μια τουρτα. Γιατι ολο αυτο????

 

Ελεος!!!!!!!!!!

Ασ μου απαντησει καποιος

Βαλτε με στον ισιο δρομο διοτι ειμαι εξαγριωμένη.

 

 

Ευχαριστω εκ των πρωτερον

 

ΥΓ: σημπληρωνω οτι ειμαι απο αυτες τις μητερες που συχαινοντε τους παιδοτοπους και την prokat / στημενη διασκεδαση.

Μου αρεσει να οργανωσω σπιτι μου, να μαγηρεψω , να κοπιασω και να προσφαιρω το καλητερω στους καλεσμενους και τα παιδακια και ασ μου κανουν το σπιτι καλοκαιρινο. Ειμαι απο αυτους που ανοιγουν το σπιτι τους και μου αρεσει να κοπιαζω για την χαρα του παιδιου μου.

 

ΑΥΤΑ

 

δικιο εχεις, αλλα και μενα το σπιτι μου ειναι παλιο, χωρις θερμανση σε ολα τα δωματια , αρα δεν μπορω να εχω παιδια και μεγαλους, αν εχεις σχεσεις με αυτη τη κοπελα και το παιδακι της εννοειται θα πας και αντι για δωρο παρε μια σοκολατιτσα στο παιδι. στο εξωτερικο που μενει μια φιλη μου οικογενειακως και συγκεκριμενα στην ισπανια, αυτο κανουνε, κανουν εξω τα γεννεθλια, πληρωνουν οι καλεσμενοι και δωρα δεν πανε. ετσι κανουν ολοι. οχι μονο εκεινοι.! εμεις που δεν εχουμε συνηθισει το παρεξηγουμε αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερα,.

και χαιρεται το παιδακι μας και δεν χρειαζεται δωρο, εξαλλου οτι χρειαζεται το παιδακι το παιρνουν οι γονεις, τα δωρα πλεον ειναι περριτα και πρεπει να μαθουμε τα παιδια μας με λιγοτερα για να μην γινουν υπερκαταναλωτικα οπως εμεις και βαλτωσουν και τα δικα τους σπιτικα.

αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

επισης στη κοπελα , προφανως εψ=χουν γινει τα γεννεθλια μετα απο τοσο καιρο , θα επρπε να της πεις οτι δεν μπορεις να παρεις δωρο αφου θα πληρωσεις με ευγενικο τροπο.. υποθετω και για εκεινη θα ηατν δυσκολο να στο προυεινει.

φιλικα ελενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα θα μου φαινόταν κάπως, δεν αντιλέγω αλλά και μόνο σκεπτόμενη την ψυχούλα του παιδιού που είχε γενέθλια δεν θα μπορουσα να πάω χωρίς δώρο.... Ισως να πηγαινε ένας απο τους δύο γονείς να πάει το παιδί να παίξει και έπαιρνε και ένα πιο οικονομικό δώρο.....

Η αλήθεια ειναι πως ουτε εμένα μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο....


 

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα που άνοιξε η susudi, δεν μπορώ να πάρω θέση ακριβώς γιατί τα στοιχεία μου φαίνονται συγκεχυμένα.

 

Γενικότερα, πιστεύω πως ο πολιτισμός αφορά και τους οικοδεσπότες και τους καλεσμένους.

Με λίγα λόγια,

θα πήγαινα αδιαμαρτύρητα και με μεγάλη προθυμία (εφ' όσον μπορούσα οικονομικά) στην χαρά ενός παιδιού

αλλά δεν θ' απαιτούσα ποτέ από τους καλεσμένους μου να πληρώσουν στην γιορτή που εγώ θα επέλεγα να κάνω.

 

Κι ίσως, η οικονομική κρίση, να είναι μια καλή ευκαιρία για όλους μας να επαπροσδιορίσουμε και τι σημαίνει εορτασμός και πως πραγματικά διασκεδάζουν τα παιδιά μας (κι εμείς βέβαια)...

Ιδέες με λίγα έξοδα υπάρχουν - αρκεί να ξαναγυρίσουμε στην ουσία του πράγματος...

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, πιστεύω πως ο πολιτισμός αφορά και τους οικοδεσπότες και τους καλεσμένους.

Με λίγα λόγια,

θα πήγαινα αδιαμαρτύρητα και με μεγάλη προθυμία (εφ' όσον μπορούσα οικονομικά) στην χαρά ενός παιδιού

αλλά δεν θ' απαιτούσα ποτέ από τους καλεσμένους μου να πληρώσουν στην γιορτή που εγώ θα επέλεγα να κάνω.

 

Κι ίσως, η οικονομική κρίση, να είναι μια καλή ευκαιρία για όλους μας να επαπροσδιορίσουμε και τι σημαίνει εορτασμός και πως πραγματικά διασκεδάζουν τα παιδιά μας (κι εμείς βέβαια)...

Ιδέες με λίγα έξοδα υπάρχουν - αρκεί να ξαναγυρίσουμε στην ουσία του πράγματος...

 

 

 

Θα συμφωνησω απολυτα...

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα που άνοιξε η susudi, δεν μπορώ να πάρω θέση ακριβώς γιατί τα στοιχεία μου φαίνονται συγκεχυμένα.

 

Γενικότερα, πιστεύω πως ο πολιτισμός αφορά και τους οικοδεσπότες και τους καλεσμένους.

Με λίγα λόγια,

θα πήγαινα αδιαμαρτύρητα και με μεγάλη προθυμία (εφ' όσον μπορούσα οικονομικά) στην χαρά ενός παιδιού

αλλά δεν θ' απαιτούσα ποτέ από τους καλεσμένους μου να πληρώσουν στην γιορτή που εγώ θα επέλεγα να κάνω.

 

Κι ίσως, η οικονομική κρίση, να είναι μια καλή ευκαιρία για όλους μας να επαπροσδιορίσουμε και τι σημαίνει εορτασμός και πως πραγματικά διασκεδάζουν τα παιδιά μας (κι εμείς βέβαια)...

Ιδέες με λίγα έξοδα υπάρχουν - αρκεί να ξαναγυρίσουμε στην ουσία του πράγματος...

 

Ισως η πιο σωστη και πιο λογικη τοποθετηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα μήπως οι γονείς είναι ξένοι;;; στο εξωτερικό είναι φοβερά συνηθισμένο....θυμάμαι στο εξωτερικό έκανε κάποιος πάρτυ και όλοι πηγαίναμε ποτά κλπ. και απλά διασκεδάζαμε όλοι μαζί;;; αυτό ήταν για ενήλικες, δεν ξέρω εάν κάνουν κάτι αντίστοιχο για τα παιδιά;;..πχ. κλείνουν ένα χώρο για να διασκεδάσουν τα παιδιά αλλά όλοι μαζί πληρώνουν... (εδώ είναι θέμα άλλης κουλτούρας)

 

προσωπικά είναι,δεν είναι ξαδελφάκι...εάν δεν νοιώθεις καλά μήν πας

επίσης εάν είναι να πληρώσετε από την τσέπη σας μίλησε με τον παιδότοπο να ρωτήσεις ακριβώς τι χρεώσεις θα υπάρχουν...πχ. 10 ευρώ, 5 ευρώ....;; πόσο;;;

όσο για το δώρο από την στιγμή που θα χρειαστεί και εσύ να βάλεις χρήματα για την διασκέδαση το παιδιού σου στο πάρτυ ενός άλλου, πάρε κάτι πολύ πολύ οικονομικό ...μα πολύ οικονομικό

 

Είναι σημαντικό σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, να μην αισθανόμαστε ότι είμαστε εμείς τα κορόιδα....συγνώμη αλλά εγώ έτσι το βλέπω.

 

Δεν κρίνω κανέναν για τις επιλογές του αλλά εάν εγώ έχω καλέσει 10 παιδάκια που είναι ξαδελφάκια και που ξέρω πως οι γονείς τους θα ντραπούν να πουν πως δεν θα έρθουν, μήπως εγώ έχω το πρόβλημα;;; θα πάρω δηλαδή 10 δώρα και θα τους βάλω και να πληρώσουν από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

θεματαρα!

παλια αλλα διαχρονικη

τα παρτυ που κανουμε για τα παιδια μας τα κανουμε για να χαρουν τα παιδια μας, δεν τα κανουμε για φιγουρα δικια μας

οταν δεν εχουμε φραγκα μαζευομαστε 10 φιλοι και μοιραζομαστε τα εξοδα μιας γιορτης κι αυτο για να τιμησουμε ενα παιδι

 

ειτε γινεται ενα παρτυ σε παιδοτοπο ειτε σε ενα σπιτι οταν οι οικοδεσποτες δεν εχουν ειναι σπουδαιο να μπορουν να μοιραστουν τα εξοδα με καποιους απο τους καλεσμενους η φιλους η συγγνεις γιατι ετσι θα υπαρξει συνευρεση, θα υπαρξει γιορτη θα υπαρξη χαρα,,,αλλιως η κριση θα μας κλεισει ολους στα σπιτια μας να μην μπορουμε λογω οικονομικης ανημποριας να κανουμε τιποτα

 

εγω προτιμω να συμμετεχω κανοντας ενα γλυκο η παιρνοντας ποτα η προσφεροντας το σπιτι μου η πληρωνοντας εστω μιση εισοδο σε εναν παιδοτοπο προκειμενου να χαρουν 5 παιδακια

 

και αν δεν πηγαινα δεν θα εκρινα με αρνητικο τροπο την οικογενεια που θα επελεγε κατι τετοιο, ενα παρτυ δηλαδη αλλα ευρωπαικα, αυτο το βρισκω κατινιστικο

 

μας εφαγε το θεαθηναι και χανουμε την ουσια,,,,,η που θα κανεις τον καμποσο η που θα κλειστεις στην στρουγκα σου, οχι δεν συμφωνω

 

μ αρεσει η ιδεα του να μοιραστεις τις υποχρεωσεις μιας γιορτης απο το να μην την κανεις καθολου, και οχι δεν ειναι γυφτικο ειναι μια ρεαλιστικη λυση για οσους θεωρουν σημαντικοτερο το μοιρασμα απο την εξωθεν καλη μαρτυρια

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο εξωτερικό δεν είναι συνηθισμένο. Εγώ έχω ζήσει σε τρεις χώρες, μόνο σε φοιτητές το έβλεπα. Οι οικογένειες καλούσαν, ΟΚ η συνήθεια ήταν να τους πηγαίνουν οι καλεσμένοι κάτι που καταναλώνοντας (αντί για βάζο πχ. γιατί είναι πρακτικοί άνθρωποι) αλλά όχι ότι ήταν απαραίτητο, ούτε σε άφηναν νηστικό αν δεν πήγαινες φαγητό. Όσοι με κάλεσαν, μου πρόσφεραν φαγητό. Εγώ σαν ελληνίδα πήγαινα στην αρχή γλυκά. Μετά έβλεπα τους άλλους, πήγαινα κι εγώ το μουσακά μου:lol::lol:.

Σε πάρτι γενεθλίων μόνο μία φορά μας είχε πει ένα παιδί (φοιτητής όμως), ότι θα κεράσει τα ποτά, οπότε καταλάβαμε ότι αν θέλουμε φαγητό, θα το πληρώσουμε.

Τώρα στην περίπτωσή μας. Νομίζω ότι όταν καλείς σε παιδότοπο πρέπει να πληρώνεις τουλάχιστον τα εισιτήρια των παιδιών ένα τοστ για τα παιδιά και έναν καφέ με ένα κέικ για τους γονείς. Κρίση ξεκρίση, το παιδικό πάρτι σε παιδότοπο δεν είναι 'ανάγκη', ξέρω παιδιά που δεν έχουν κάνει ποτέ. Αν δεν μπορούμε να πούμε στο παιδί μας ότι δεν μπορούμε να ξοδέψουμε 500 ευρώ για το πάρτι του, τότε έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα από το οικονομικό.

Αν μας καλούσαν, θα πηγαίναμε φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο εξωτερικό δεν είναι συνηθισμένο. Εγώ έχω ζήσει σε τρεις χώρες, μόνο σε φοιτητές το έβλεπα. Οι οικογένειες καλούσαν, ΟΚ η συνήθεια ήταν να τους πηγαίνουν οι καλεσμένοι κάτι που καταναλώνοντας (αντί για βάζο πχ. γιατί είναι πρακτικοί άνθρωποι) αλλά όχι ότι ήταν απαραίτητο, ούτε σε άφηναν νηστικό αν δεν πήγαινες φαγητό. Όσοι με κάλεσαν, μου πρόσφεραν φαγητό. Εγώ σαν ελληνίδα πήγαινα στην αρχή γλυκά. Μετά έβλεπα τους άλλους, πήγαινα κι εγώ το μουσακά μου:lol::lol:.

Σε πάρτι γενεθλίων μόνο μία φορά μας είχε πει ένα παιδί (φοιτητής όμως), ότι θα κεράσει τα ποτά, οπότε καταλάβαμε ότι αν θέλουμε φαγητό, θα το πληρώσουμε.

Τώρα στην περίπτωσή μας. Νομίζω ότι όταν καλείς σε παιδότοπο πρέπει να πληρώνεις τουλάχιστον τα εισιτήρια των παιδιών ένα τοστ για τα παιδιά και έναν καφέ με ένα κέικ για τους γονείς. Κρίση ξεκρίση, το παιδικό πάρτι σε παιδότοπο δεν είναι 'ανάγκη', ξέρω παιδιά που δεν έχουν κάνει ποτέ. Αν δεν μπορούμε να πούμε στο παιδί μας ότι δεν μπορούμε να ξοδέψουμε 500 ευρώ για το πάρτι του, τότε έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα από το οικονομικό.

Αν μας καλούσαν, θα πηγαίναμε φυσικά.

 

εγω δεν μπαινω σε λεπτομερειες παιδοτοπος η οχι, οπου θελει ο καθενας το κανει, προσφατα εκανα σε παιδοτοπο και δεν πληρωσα 500 ευρω αλλα λιγοτερα και απο τα μισα που λες

εγω λεω οτι εξ αρχης δεν ειναι καταπτυστο να μοιραστουν τα εξοδα καποιοι γονεις προκειμενου να τιμησουν ενα παιδι του οποιου οι γονεις αδυνατουν

σαφως αυτο δεν ειναι κομψο να το ζητησεις απο ολους αλλα απο τους πιο κοντινους σου ουτε να απαιτεις να συνεισφερει καποιος στο παρτυ που αποφασισες να κανεις στην μεγαλη βρετανια,,,καταλαβαινω τι λες

 

αλλα δεν το βρισκω a priori υποτιμητικο για κανεναν, εξαλλου η πραγματικοτητα και η κριση μας ξεπερνουν,

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα, θα πληρωνα και θα περναγαμε καλα χωρις κακιες....αλλα δεν θα το εκανα. Δεν θα εβαζα εγω δηλαδη τους καλεσμενους μου να πληρωσουν. Αρα? Δεν το θεωρω σωστο γιατι αν το θεωρουσα θα το εκανα κι ολας....

Ως παιδι εχω τελειες αναμνησεις απο τα γεννεθλια μου, χωρις πολλα εξοδα και φυσικα χωρις παιδοτοπους...Γιατι να το παω σε παιδοτοπο αν δεν εχω λεφτα?? Και χωρο δηλαδη να μην εχω στο σπιτι, παω σε ενα παρκακι, στολιζω λιγο το χωρο και περνανε τελεια!

ΑΝ καλεσω μια μαμα με 3 παιδια, η μαμα αυτη θα πληρωσει 3 εισοδους...μπορει να μην μπορει και αυτη... Γιατι να αναγκαστει να μην ειναι στη χαρα μας??

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται αυτονόητο ότι αυτός που κάνει τη γιορτή αναλαμβάνει και τα κεράσματα. Δεν ξέρω αν το αντίθετο είναι "ευρωπαϊκό" ή κάτι άλλο, εμένα μου φαίνεται απλώς άκομψο. Κι εγώ όσο έχω ζήσει στο εξωτερικό όταν ήμουν καλεσμένη κάπου πήγαινα απλώς ένα ευγενικό κέρασμα, αλμυρό ή γλυκό. Τίποτα παραπάνω. Στην περίπτωση του παιδικού πάρτυ αυτό το κέρασμα αντικαθίσταται από το δωρο προς το παιδί.

 

Πιστέυω ότι εάν κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξελθει οικονομικά, τότε πρέπει να το οργανώνει διαφορετικά. Στο σπίτι του ή σε κάποιο πάρκο κλπ.

 

Εναλλακτικά, εγώ δεν θα καλούσα λέγοντας ότι είναι γενέθλια. Θα έπερνα τηλέφωνο όσους ήθελε το παιδί μου και θα οργάνωνα μία συνάντηση στον παιδότοπο ΧΩΡΙΣ να πω ότι είναι γενέθλια. Θα έλεγα απλώς στους γονείς "κάνεις κέφι να πάμε παιδότοπο αύριο το απόγευμα;". Εκεί, θα έκανα μία "έκπληξη" στους φίλους του παιδιού μου και θα έκοβα τούρτα. Τα παιδάκια θα χαίρονταν το ίδιο, το παιδί μου θα είχε την παρέα των φίλων του για να σβήσει τα κεράκια, αλλά δεν θα είχα μπει σε διαδικασία να καλέσω. Μου φαίνεται πιο απλό έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...