Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μας καλέσανε σε παιδότοπο και ζητήσανε να πληρώσουμε


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παντως επειδη λετε οτι θα κανατε κι εσεις κατι αναλογο (με την τσεπη του αλλου?) για να χαρει το παιδι σας να σας πω οτι θα μπορουσατε να το κανατε στο σπιτι σας και αν ειναι μικρο να καλουσατε καθε σαββατο 2-3 παιδακια μονο και να βγαζατε ενα χυμο και λιγα πατατακια...και το παιδι θα χαιροταν και θα περναγε σουπερ...αρα λυσεις βρισκουμε....αλλα με τις δικες μας δυνατοτητες και οχι απαιτοντας απ τους αλλους

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είπα ότι ΘΑ έκανα είπα ότι ΕΧΩ κάνει πάντως :wink::-)

 

βέβαια η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ επιλεκτική σε αυτούς που κάλεσα ! :wink:

σίγουρα λύσεις βρίσκουμε , συμφωνω απόλυτα

μια από αυτές είναι να είμαστε επιλεκτικοί με ποιους μοιραζόμαστε τις χαρές μας :-)

Link to comment
Share on other sites

αφροδιτη, οσο αφορα εμενα. δεν ξερω αν θα το εκανα εγω. απλά δεν το "κατακρινω" στους αλλους. εγω τωρα που πλησιαζουν τα γενεθλια του δικου μου γιου, θα καλεσω τους συγγενεις στο σπιτι, θα παρω μια τουρτα, θα κανω και μερικα μεζεδακια και τελος. ετσι για να χαρουν ολοι. αυτα μπορω αυτα κανω

 

κανεις δεν ξερει ποιους καλεσε αυτη γυναικα. μπορει να καλεσε μονο συγγενεις, που σιγουρα ειναι αλλο το θαρρος που εχεις σε δικους σου ανθρωπους.

μπορει να ντρεπεται να καλεσει στο σπιτι της γιατι ειναι φτωχικο.

επισης κινδυνευει να καταστρεψει τα γενεθλια του παιδιου της με αυτον τον τροπο, αν ολοι αντιδρασουν αρνητικα.

 

ειναι πολλοι παραμετροι που δεν ξερουμε και πολλα τα μπορει.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

να ένα παράδειγμα που σκέφτηκα πχ

για την επιλεκτικότητα

κι εγώ τον ξάδερφο μου και τα παιδιά του δε τα καλώ στα παρτυ της κόρης μου

γιατί ΠΑΝΤΑ φροντίζει να έρχετε νηστική μια τετραμελή οικογένεια (αυτός η γυναίκα του και τα παιδιά του )

να τρώει όσο τρώνε 8 άτομα

και να φέρνει δώρο στο παιδι 3 κιλότες απο το τζάμπο ! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

ειναι πολλοι παραμετροι που δεν ξερουμε και πολλα τα μπορει.

 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο... απλα συζητηση κανουμε πανω στο συγκεκριμενο θεμα(με βαση οπως το εγραψε στο πρωτο μυνημα..) και εννοειτε οτι υπαρχει ποικιλια αποψεων κτλ στο τι ειναι σωστο και τι λαθος...

Link to comment
Share on other sites

να ένα παράδειγμα που σκέφτηκα πχ

για την επιλεκτικότητα

κι εγώ τον ξάδερφο μου και τα παιδιά του δε τα καλώ στα παρτυ της κόρης μου

γιατί ΠΑΝΤΑ φροντίζει να έρχετε νηστική μια τετραμελή οικογένεια (αυτός η γυναίκα του και τα παιδιά του )

να τρώει όσο τρώνε 8 άτομα

και να φέρνει δώρο στο παιδι 3 κιλότες απο το τζάμπο ! :-)

 

:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα στερούσα στο παιδι μου την χαρα του να είναι με ανρθωπους που το αγαπούν επειδή δεν έχω λεφτά ή την χαρα του να ξέρει ότι αυτοί οι ανθρωποι ήρθαν για αυτό για να γιορτάσουν κάτι ...

γεννεθλια

πτυχείο

ότι και να είναι αυτό !

 

)

 

Εχω την εντυπωση απ αυτα που γραφεις...οτι θελεις και περιμενεις πολλα απ τους αλλους...αλλα οχι απο σενα ...

Καλεις δλδ απο συμφερων να σου κανουν χαρουμενο το παιδι να μην φανε πολυ και χρεωθεις και να σου φερουν βεβαιως βεβαιως καλο δωρο..αλλιως δεν αξιζουν να ερθουν...μαλιστα..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ η εντυπωση σου είναι λανθασμένη ... :-)

ευτυχώς που δεν είσαι συγγενής ή φίλη μου ! :-) :-)

μα αν ήσουν δε θα τα έγραφες αυτά ...δεν πειράζει καλη καρδια

 

στόχος δεν είναι να περάσω εγώ καλα ή το παιδι μου ή να ΒΓΑΛΩ από την κατάσταση !

 

 

δεν ζητάω δώρα

είναι δεδομένο για τους φίλους μου ότι δεν έχω κοινωνικές συμβάσεις που δεσμεύονται από την οικονομική κατάσταση του αλλου

 

 

ζητάω την ανθρώπινη επαφή ! και αυτή μου είναι αρκετή και για μένα και για το παιδι μου !

 

 

ναι περημενω πολλά ίσως ... περημένω να με αγαπούν και να αγαπώ

too much :wink::-)

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ η εντυπωση σου είναι λανθασμένη ... :-)

ευτυχώς που δεν είσαι συγγενής ή φίλη μου ! :-) :-)

μα αν ήσουν δε θα τα έγραφες αυτά ...δεν πειράζει καλη καρδια

 

στόχος δεν είναι να περάσω εγώ καλα ή το παιδι μου ή να ΒΓΑΛΩ από την κατάσταση !

 

 

δεν ζητάω δώρα

είναι δεδομένο για τους φίλους μου ότι δεν έχω κοινωνικές συμβάσεις που δεσμεύονται από την οικονομική κατάσταση του αλλου

 

 

ζητάω την ανθρώπινη επαφή ! και αυτή μου είναι αρκετή και για μένα και για το παιδι μου !

 

 

ναι περημενω πολλά ίσως ... περημένω να με αγαπούν και να αγαπώ

too much :wink::-)

 

Εγω παντως δεν τα ειπα...εσυ τα ειπες στα πιο πανω σου μυνηματα σε σχεση με τον ξαδερφο...αλλα ισως αυτον απλα δεν τον αγαπας γιατι δεν φερνει δωρα ... (εγω προσωπικα οταν καλω δεν με νοιαζει η οικονομικη κατασταση του καλεσμενου μου..θελω να τους περιποιηθω και ας φανε και 10 πιατα ...αφου τους αγαπω δεν τους μετρω τις μπουκιες τους ..και εννοειτε οτι δεν κοιτω τι εφερε ο ενας και τι ο αλλος ...θεωρω ο καθενας με τις δυνατοτητες τους και εξαλλου καλω για να χαρουν τα παιδια μου...αρα και τιποτα να μην φερουν....δεν με πειραζει καθολου..)

 

Ααα επισης καποιος γνωστος μου λεει οι λεξεις ειναι ευκολες (πχ σ αγαπω) αλλα οι πραξεις ειναι δυσκολες.... (το να κανουμε-προσφερουμε)

 

Ισως και να κανω λαθος ομως ..καθως σε 10 γραμμες δεν μπορουμε να αποδωσουμε ολο μας το ειναι ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κάνεις πολύ προσωπικό

και δεν υπάρχει λόγος για αυτό το μένος

αυτό που με ενοχλεί είναι η γαιδουρια

ο ξαδερφος μου ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ αλλα είναι τζαμπατζής

τόσο απλά

 

τι δεν κατανοείς ;

 

τον αγαπώ χίλια δυο καλα πράγματα έχω για αυτόν να πω αλλα

όταν εγώ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ για ένα μπουφε για μεζέ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙ

και ερχετε και τωει σα βόδι ... είναι τζαμπατζής ...!

απλό !

δεν με νοιάζει ηκιλότα

θα προτημούσα να μην ΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ

ΑΥΤΟ ! ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΛΕΩ δεν θέλουμε κάτι πατε στο χαμόγελο στην κυβωτο οπου αγαπάτε ...! εμείς ένα παιτο φάι θα το βρούμε !:wink:

 

 

:-)

 

εσύ μπορεί να θεωρείς γαιδουρια που κάποιος θέλει να κάνει κάτι για το παιδι δεν έχει και λέει παιδιά ελατε όλοι μαζι παρέα

γνώμες είναι αυτές και σεβαστές κατά τα αλλα ...

 

ΕΓΩ ΕΠΊΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΠΟΥ κάποιος πάει το παιδι του σε παιδικό πάρτι νυστικό ... τι τα θες ;;; :lol::lol::lol::lol:

 

όσον αφορα την φιλοσιφια περί αγαπης

 

θα συφωνήσω αλλα η αγαπη ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΉΜΑ ! ε;

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακο να θες να μοιραστεις την χαρα του παιδιου σου αλλα οχι εις βαρος αλλου. Δεν ειναι κακο να θες να μοιραστεις την χαρα του γαμου σου αλλα οχι εις βαρος αλλου.

Δυστυχως ειναι ελαχιστα τα ατομα που δεν βλεπουν τον αλλο ως τσεπη.

Σας εφερα παραδειγμα παραπανω με τους γαμους και τις βαφτισεις που κανουν το τραπεζι σε χλιδατα κτηματα και εχουν την απαιτηση ο αλλος να φερει δωρο ισης αξιας με το φαγητο που θα σου προσφερει.

Ετσι το βλεπω και εγω το συγκεκριμενο. Εαν δεν εχεις χρηματα δεν καλεις τον αλλον σε παιδοτοπο. Κανεις κατι μικρο στο σπιτι σου.

Αν παλι θελεις να κανεις κατι,κανονιζεις με την παρεα να πατε στον παιδοτοπο και ξαφνικα εμφανιζεις τουρτιτσα για το παιδι σου και σβηνετε τα κερακια. Αυτο ομως ειναι τελειως διαφορετικο. Δεν σε καλω στο παρτι του παιδιου μου να μου φερεις ΚΑΙ δωρο αλλα να πληρωσεις και την εισοδο και τον καφε και οτι αλλο προκυψει!!!!!

Εκει ειναι η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Σγνωμη αν εχω καταλαβει καλα προκειται για ανηψακι της κοπελας και εγω σαν ανθρωπος για παιδι που αγαπω συγγενη η οχι θα πηγαινα και στο Εβερεστ αν ειχε γενεθλια και θα αφηνα ασχολιαστη την επιλογη της μανας γιατι για το παιδακι και μονο θα ενιωθα οτι θελω να παω στην χαρα του. Και ας μην επαιρνα καφε στον παιδοτοπο δεν πειραζει θα πληρωνα οτι μπορουσα.

Link to comment
Share on other sites

Σγνωμη αν εχω καταλαβει καλα προκειται για ανηψακι της κοπελας και εγω σαν ανθρωπος για παιδι που αγαπω συγγενη η οχι θα πηγαινα και στο Εβερεστ αν ειχε γενεθλια και θα αφηνα ασχολιαστη την επιλογη της μανας γιατι για το παιδακι και μονο θα ενιωθα οτι θελω να παω στην χαρα του. Και ας μην επαιρνα καφε στον παιδοτοπο δεν πειραζει θα πληρωνα οτι μπορουσα.

Εγω παντως μιλαω γενικα και οχι για ανηψι. Σαφως και στο ανηψι μου θα πηγαινα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ζωη.....ναι.

 

αλλα η σουσουραδα λεει για το ανηψι της. (απο αδέρφι δικο της, ή απο αδέρφι του συζυγου της)

ασε που δεν ξερει ακομα τι κ πως.....

 

εκτος κ αν....

 

σουσουραδα εμαθες?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σγνωμη αν εχω καταλαβει καλα προκειται για ανηψακι της κοπελας και εγω σαν ανθρωπος για παιδι που αγαπω συγγενη η οχι θα πηγαινα και στο Εβερεστ αν ειχε γενεθλια και θα αφηνα ασχολιαστη την επιλογη της μανας γιατι για το παιδακι και μονο θα ενιωθα οτι θελω να παω στην χαρα του. Και ας μην επαιρνα καφε στον παιδοτοπο δεν πειραζει θα πληρωνα οτι μπορουσα.

στο σωστο δρομο εισαι εσυ.

μα γιατι να μην παρεις οτι εχεις φχαριστηση κ να μην πλερωσεις μια (οχι δυο οκ?)

φαε σαν βοδι, πιες σαν ιπποποταμος κ μην δωκεις τπτ.

μπορεις!

 

μπορεις ομως? εκτος κ αν εισαι ο παγκαλος!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

η μις σουσουντι καλε.

 

Συγνωμη αλλα δεν το αντιλαμβανομαι.

Τελοσπαντων...

Για να το ξεκαθαρισω, θα πηγαινα ΜΟΝΟ στο ανηψι μου ή στο βαφτιστηρι μου που ξερω οτι εχει οικονομικο προβλημα.

Απο εκει και περα μαγκες με την δικη μου τσεπη δεν δεχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε λίγο με δεδομένα της παλιάς εποχής για μια εποχή κρίσης...

 

Πάντως απορώ που το ίδιο το μαγαζί το πρότεινε αυτό...

 

Θα μπορούσε το ιδιο το μαγαζί ή κάποιο άλλο να βάλει μέσα στην τιμή κάποιο αναψυκτικό και τοστ ή πίτσα... Πόσο πια να τα χρεώνουν αυτά; Ε, και τούρτα. Δεν νομίζω ότι περιμένει κανείς σε παιδότοπο να φάει και του σκασμού...

 

Και θα μπορούσε η μαμά να ενημερώσει ότι μόνο αυτά περιέχονται στην τιμή. Ή, αντί να πει οτιδήποτε η μητέρα που καλεί, και το ίδιο το μαγαζί, να το έλεγε με τρόπο, όταν ο άλλος θα παράγγελνε κάτι διαφορετικό. Προφανώς βέβαια θα το περίμενε ο ίδιος ο καλεσμένος εφόσον παραγγέλνει κάτι εκτός του πάρτι, εκείνη τη στιγμή. Δηλαδή θα έπρεπε να σηκωθεί να πάρει κάτι, αντί να γυρνάει κάποιος σερβιτότορος και να ρωτάει "τι θα πάρετε;" Μάλλον δεν θα το παρεξηγούσε αυτό κάποιος. Ή θα το παρεξηγούσε;

 

Αν οι παιδότοποι δεν προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα, πώς θα ζήσουν και αυτοί;

 

Εσείς όλοι που γράφετε εδώ θα κάνετε φουλ πάρτυ σε παιδότοπο;

 

Τα παιδιά θέλουν να καλέσουν όλη την τάξη... Μην πω και τα άλλα τμήματα μαζί! Εμείς τελικά θα μαζευτούμε σπίτι και βέβαια πολύ λιγότεροι... Λόγω κρίσης...

Link to comment
Share on other sites

Από την πλευρά του καλεσμένου...

Πλαφόν για δώρα πάρτυ έχουμε θέσει τα 10 ευρώ γιατί συμμαθητές + συγγενείς + φίλοι = 2 πάρτυ κατά μέσο όρο το μήνα.

Σε παιδότοπο αποφεύγουμε να πάμε ούτως ή άλλως για να γλυτώσουμε τα 5 ευρώ (το ελάχιστο) για είσοδο.

Στις σπάνιες περιπτώσεις που θα πάμε, παίρνω από το σπίτι κάποιο σνακ, για να μη χρειαστεί να πληρώσουμε επιπλέον 2 ευρώ για ένα τοστ στον παιδότοπο.

Πολλές φορές εγώ δεν πίνω καφέ.

Με αυτά τα δεδομένα το κόστος επίσκεψης στον παιδότοπο είναι μόνο η είσοδος για το παιδί, δηλαδή 5 ευρώ.

 

Αν μας καλούσαν στο επίμαχο πάρτυ...

Θα είχαμε 10 ευρώ το δώρο + 5 ευρώ τουλάχιστον η είσοδος + κάτι να φάει το παιδί (γιατί σε αυτή την περίπτωση θα θέλει ό,τι τρώνε και οι άλλοι) πες 2 ευρώ + αν εμφανιστεί κανένας φωτογράφος; (το συνηθίζουν τελευταία) και όλοι οι φίλοι του έχουν πάρει φωτογραφίες, δεν θα θέλει και το δικό μου παιδί; 5 ευρώ ακόμα δηλαδή = 22 ευρώ σύνολο...

 

...ξέρετε κάτι;...

μάλλον κάποιος από όλους μας θα "αρρώσταινε" τη ημέρα του πάρτυ :roll:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Από την πλευρά του οικοδεσπότη...

Το παιδί που ζητάει πάρτυ σε παιδότοπο, θεωρώ, ότι είναι από πλευράς ηλικίας και ωριμότητας σε θέση να καταλάβει το "λεφτά δεν υπάρχουν" και να δεχθεί μια εναλλακτική.

Και ο γιος μου ήθελε πάρτυ σε παιδότοπο, αλλά αντ' αυτού συμβιβάστηκε με ένα απόγευμα σε παιδότοπο παρέα με τους κολλητούς του και τρία μίνι παρτάκια στο σπίτι (ένα εντελώς οικογενειακό, ένα με τους νονούς και ένα με δύο φίλους).

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να είμαι ειλικρινής

Δεν γνωρίζω το σύστημα με το παιδο τόπο ... :wink:

Δλδ πως και τι ... Εγώ το ρεφενε πάρτι το είχα κάνει σε κουνιες ... :lol:

 

Υ.σ.

Όλα τα αλλα σε κουβέντα σκληρότητα κακεντρεχια να βρισκόμαστε ... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλα σαφεστατα αν εχεις δυο παιδια το σκεφτεσαι περισσοτερο αλλα αν ειναι ανηψι σου οκευ κανεις τα στραβα ματια για την επιλογη της μαμας και πας ειναι παιδακι της οικογενειας δεν ειναι ξενο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά......έλεος.........

Ανιψάκι της είναι και το έκανε μέγα θέμα (μπορεί οι δικοί της να της το είπανε με όλο το θάρρος, αν και κατά πάσα πιθανότητα ισχύει μόνο για τα έξτρα που τινάζουν τον προϋπολογισμό στον αέρα (δείτε λίγο το ποστ της Ντάλια).........

ωραία θα πληρώσει.......ας μην πιει τον άμπακο λοιπόν σε ποτά.........ας πάρει έναν καφέ......δεν μπορείς να απαιτήσεις από κανέναν να σου πληρώσει τις δέκα μπύρες που θα πιεις επειδή είσαι μερακλής......το να κάνεις θέμα τον καφέ που θα πιείς δεν είναι γυφτιά?

Πρέπει και οι καλεσμένοι να έχουν τρόπους και να μην είναι τζαμπατζήδες.......

Όλα χρειάζονται μέτρο........

Δε θα κρίνω εγώ για ποιο λόγο η συγκεκριμένη οικογένεια κάνει το πάρτυ της σε παιδότοπο......έτσι νομίζει πως πρέπει να κάνει, έτσι κάνει.........και δεν μπορεί να το κρίνει και κανένας άλλος ακόμα και καλεσμένος από τη στιγμή που έχει επιλογή να μην πάει.......

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε παει σε παρτυ ακομη ουτε εχουμε κανει γιατι συνηθως γιορταζουμε τα γενεθλια οικογενιακα και μετα κατεβαινω με τα παιδια διακοπες. Παντως..

Την πρωτη φορα που πηγα σε αποχαιρετητηριο παρτυ συναδελφου με ξενισε το οτι επρεπε να πληρωσω το ποτο μου (με καλεσε ετσι δεν ειναι???) ομως εδω συνηθζεται ετσι..

 

Για το συγκεκριμενο θεμα θα πηγαινα και θα εκοβα τα εξοδα για τον παιδοτοπο απο το ποσο του δωρου..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ανθρώπους που αγαπάω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ και με αγαπούν επίσης , δεν θα υπήρχει καμία παρεξήγηση και κανένα σχόλιο για οποιαδήποτε επιλογή τους ή επιλογή μου.ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...