Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


eirini

Recommended Posts

Ωχ κατάλαβα.... Δεν ξέρω τι να περιμένω... Η αλήθεια είναι ότι για ακανονιστους κύκλους και για μεγάλη ροή εχω ακούσει... Αλλά για 3-4 σταγόνες τη μέρα για 4 μέρες και μετά τίποτα οχι.... Δεν ξέρω... Θα περιμένω λίγες μέρες και θα πάρω την γιατρό μου να δω τι θα μου πει... :roll: Από ότι φαίνεται η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική... Δεν είναι κάτι στάνταρ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 months later...

Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας.  Γέννησα με καισαρική πριν 2.5 μήνες,  θηλασα μέχρι την Πρωτοχρονιά αλλά μικτή διατροφή με συμπλήρωμα γιατί δεν είχα πολύ γάλα από την αρχή. Περίοδο πότε να περιμένω; 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Αυτό δυστυχώς δε μπορείς να το υπολογίσεις, έχει να κάνει με τον οργανισμό και το θηλασμό. Εμένα μου ήρθε η περίοδος στις 20 μέρες από τη λήξη του θηλασμού,  στους 10 μήνες μετά τη γέννα. Αν σταματήσεις να θηλάζεις λογικά θα σου έρθει το αργότερο στο μήνα. Αν θηλάσεις μπορεί να παραταθεί πολύ αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Φίλη μου που θήλαζε αποκλειστικά αδιαθέτησε  και στα 2 παιδιά της 3 μήνες μετά τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας.  Γέννησα με καισαρική πριν 2.5 μήνες,  θηλασα μέχρι την Πρωτοχρονιά αλλά μικτή διατροφή με συμπλήρωμα γιατί δεν είχα πολύ γάλα από την αρχή. Περίοδο πότε να περιμένω; 

Δεν ειναι κατι στανταρ, εξαρταται απο τον οργανισμο. Αλλες θηλαζουν αποκλειστικα και τους ερχεται στις 40 μερες και αλλες κανουν μεικτη και τους ερχεται στους 5 μηνες, δεν μπορεις να το προβλεψεις. Εσυ αν καταλαβα καλα δεν θηλαζεις καθολου τωρα; Αν ειναι ετσι, τοτε λογικα σε κανα μηνα θα σου ερθει.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν ειναι κατι στανταρ, εξαρταται απο τον οργανισμο. Αλλες θηλαζουν αποκλειστικα και τους ερχεται στις 40 μερες και αλλες κανουν μεικτη και τους ερχεται στους 5 μηνες, δεν μπορεις να το προβλεψεις. Εσυ αν καταλαβα καλα δεν θηλαζεις καθολου τωρα; Αν ειναι ετσι, τοτε λογικα σε κανα μηνα θα σου ερθει.

Ναι δεν θηλάζω πλέον εδώ και 10 μέρες περίπου. Και αναρωτιέμαι πότε θα μου έρθει περίοδος κι επειδή ήθελα να κάνω ΠΑΠ τεστ (έχω 2 χρόνια να κάνω, τον μήνα που προγραμματισα για να κάνω έμαθα ότι ήμουν έγκυος) δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω από τώρα ή να περιμένω πρώτα την πρώτη περίοδο και μετά.. 

Link to comment
Share on other sites

@Sansa όλα πήγαν καλά λοιπόν! Συγχαρητήρια για το μωράκι σας!

 

Από όσο ξέρω για τέστ ΠΑΠ καλό είναι να έχουν περάσει 1-2 κύκλοι πριν γίνει και για μαστογραφία (για όσες γυναίκες είναι στο πρόγραμμα τους να κάνουν) περί το 6μηνο μετά τη λήξη του θηλασμού. Εννοείται άνευ συμπτώματων, εάν υπάρχουν συμπτώματα δεν ισχύουν αυτές οι οδηγίες. Επίσης επειδή κάθε περίπτωση είναι μοναδική, το σωστό είναι να απευθυνθείτε στον ιατρό σας για να σας κατευθύνει σχετικά.

 

Να σας ζήσει! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα,γέννησα πριν 34 μέρες.ειχα αίμα μετά την γέννα γ περίπου 30 μέρες όχι συνεχόμενα ερχόταν σταματούσε κτλ κ πολύ λίγο ίσα που υπήρχε..σήμερα πρωί ξύπνησα κ έχω αίμα κανονικό κ κοκκινό σαν περιόδου...μπορεί να είναι κιόλας περίοδος?? Δεν θηλάζω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...