Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts

θα ρωτησω κάτι και ας βγω εκτος θέματος...

ρε κορίτσια...οοοολες εσεις που απο το πρωι το εχετε εξαντλήσει το θέμα είστε δημ. υπάλληλοι?? αν ναι θα με κάνετε να συμφωνήσω με την εφεδρία. αν ειστε του ιδιωτικού τομέα τομεα πότε στο καλό δουλεύετε? μεταξύ ποστ? αν παλι είστε full time mommys πότε μαγειρεύετε-κάνετε δουλειές-παίζεται με το παιδί?? μη γελιόμαστε...ολοι καποια στιγμή ευχηθήκαμε να ειμαστε δημ υπάλληλοι. καποιοι το καταφέρανε ειτε με την αξία τους ειτε με κάποια βοήθεια, μαγκιά τους! δεν θα θελα να ειμαι στην θέση του.ο καθένας εχει κάνει τον οικ προγραμματισμό του με βάση τις ανάγκες του. ειτε αυτο λεγεται δανειο ειτε αισθητικός ειτε σκαφος! η κατινιά και ο λαικισμός ειναι άσχημο πράγμα και το πιο άσχημο ειναι οτι ειναι κληρονομικό. μη πέσετε να με φάτε. δεν θίγω καμία σας αλλα ουτε μιλω εκ του ασφαλούς. ειμαι ανεργη του ιδ. τομέα. ο πατέρας μου αρνήθηκε συνταξη συνδικαλιστή -ασχολείτο χρόνια- ωστε να μην τον πουν εργατοπατέρα. ζει με μια συνταξη τν 900 ευρω και με 600 απο αυτα σε δανεια! αν ηταν 2-3 παραπάνω σαν αυτον τοτε ο τόπος μας θα ήταν καλύτερος. ποτε δεν ειναι αργα να γινουμε καλύτεροι και να το περάσουμε και στα παιδιά μας.

 

Εγώ δουλεέυω στον ιδιωτικό και για να γράφω σήμερα εδώ αλλά και να παρακολουθώ τα θέματα προφανώς το κ.λ.βάρεσα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπα...δεν με καλυπτει το lapd...θελω λευκη ρομπα εγω!!!!

 

Παντως για να σοβαρευτω salomi, αυτος ειναι ο μεγαλυτερος προβληματισμος μου...δηλαδη τα παιδια μας! Οκ μεχρι να μεγαλωσουν με τον ενα ή τον αλλον τροπο θα εχει περασει η κριση (τα δικα μου ειναι αρκετα μικρα)...θα εχουμε μαθει ομως ωστε να εχουμε δημιουργησει τις παρακαταθηκες εκεινες που θα αποτρεψουν το ενδεχομενο μια καινουργιας μελλοντικης κρισης? Δυστυχως η ελληνικη ιστορια εχει αποδειξει πως δεν ειναι ικανος ο ελληνας να διαχειριστει τη μοιρα του σωστα και να σηκωθει πανω απο το μιζερο, ζηλοφθονο και εγωκεντρικο ευατουλη του γι'αυτο αλλωστε δεν ειναι και η πρωτη φορα που φθανουμε στο χειλος της χρεωκοπιας. Και πλεον επαφιεται στους γονεις και αντε σε μερικους φωτισμενους δασκαλους (γιατι πλεον δεν μπορουμε να μιλαμε για παιδεια) να δημιουργησουμε σωστους πολιτες....

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η εξίσωση των εισοδημάτων για να μπορέσουν όλοι να επιβιώσουν, για να μην έχουμε ακραίες κοινωνικές διαφορές είναι απόλυτα αναγκαία.

 

Και από που συμπέρανες ότι αυτοί που αναφέρω τα κατάφεραν καλύτερα από εμένα ή τον άντρα μου;;;;

 

εφόσον είναι απόλυτα αναγκαία η εξίσωση των εισοδημάτων, γιατί υποστηρίζεις με τόσο σθένος ότι είναι λάθος να μειωθούν οι μισθοί των ΔΥ; Ή μήπως πιστεύεις ότι μπορεί το κράτος να δίνει σε όλους 300 χιλιάδες;

 

Επίσης, αν βγάζουν λιγότερα από σένα, δεν είναι λίγο κάπως να λες αυτοί να πουλήσουν το καγιέν και να πάρουν φίατ κι εσύ να ζεις με περισσότερα; ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησω κάτι και ας βγω εκτος θέματος...

ρε κορίτσια...οοοολες εσεις που απο το πρωι το εχετε εξαντλήσει το θέμα είστε δημ. υπάλληλοι?? αν ναι θα με κάνετε να συμφωνήσω με την εφεδρία. αν ειστε του ιδιωτικού τομέα τομεα πότε στο καλό δουλεύετε? μεταξύ ποστ?

 

Κι εγώ την ίδια απορία είχα!!! Εγώ είμαι σε άδεια από σήμερα, οι υπόλοιπες σερφάρουν απ' τη δουλειά; Όλο το πρωί; :confused:

 

 

Για την εξίσωση των εισοδημάτων θα συμφωνήσω. Πρέπει όλοι να αμοιβόμαστε το ίδιο, βάσει προσόντων. Αλλά δυστυχώς δεν θα γίνει ποτέ αυτό. Οι εφοριακοί για παράδειγμα θα συνεχίσουν να παίρνουν πολλά λόγω κρυφών επιδομάτων και πριμ παραγωγικότητας, ενώ οι εκπ/κοί πχ θα συνεχίσουν να παίρνουν τα πιο λίγα σε σχέση με τους ΔΥ και να μην αναγνωρίζεται το έργο τους. Και σε εφεδρεία θα βγουν μόνο όσοι δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη, να είστε σίγουροι. Οι υπόλοιποι μια χαρά θα βολευτούν και πάλι. Τώρα τους φταίνε οι υπεράριθμοι ΔΥ που οι ίδιοι διορίζανε σωρηδόν τόσα χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν εχω τίποτα με σένα καλή μου όμως θέλω να διορθώσω μερικά σημεία γιατί πολύς κόσμος τα ξέρει αλλιώς...πρώτον

 

μιρτουλα 4 εφαγα μιση ωρα το πρωι να γραφω για τη δυσκολια του να εισαι αστυνομικος η πυροσβεστης και οτι αυτο δεν πληρωνεται, μαλλον δε το προσεξες...

 

σεβομαι ολα οσα λες αλλα εχω μια μικρη ενσταση

αυτο το πτυχια και σπουδασατε και ειχατε τα κοτσια με λιγα λογια να παρετε τη θεση.......

εγω ξερω οτι σπουδαζουμε για να αποκτησουμε γνωσεις και να διευρυνουμε τους οριζοντες μας, οχι για να το εξαργυρωσουμε σε επιταγη απ τη δουλεια μας, αυτο ειναι το πρωτο πρωτο λαθος της ελληνικης φυλης.........

 

ολοι σπουδαζουνε για να μπουνε στο δημοσιο, η μηπως θα το αρνηθειτε κι αυτο? οτι ειναι το ενειρο του καθε γονιου για το παιδι του και του καθε ενα γυρω σας???

Απο κει και περα, τα μονοκλινα στο γενεσις για την μανταμ που λεω εγω, τα πληρωσε το εκαβ καλη μου, αλλα ας μην ασχολουμαστε με μενονωμενα παραδειγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφόσον είναι απόλυτα αναγκαία η εξίσωση των εισοδημάτων, γιατί υποστηρίζεις με τόσο σθένος ότι είναι λάθος να μειωθούν οι μισθοί των ΔΥ; Ή μήπως πιστεύεις ότι μπορεί το κράτος να δίνει σε όλους 300 χιλιάδες;

 

Επίσης, αν βγάζουν λιγότερα από σένα, δεν είναι λίγο κάπως να λες αυτοί να πουλήσουν το καγιέν και να πάρουν φίατ κι εσύ να ζεις με περισσότερα; ;)

 

1. Υποστηρίζω με σθένος ότι δεν πρέπει να απολυθού ΔΥ

2. Υποστηρίζω με σθένος ότι οι χαμηλόμισθοι (ΔΥ ή ΙΥ) δεν πρέπει να δουν τα εισοδήματά τους να θίγονται.

3. Χωρίς κανένα ενδοιασμό και χωρίς αγκομαχητό πληρώνω όλους τους φόρους που αναλογούν στα εισοδήματά μου. Ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΚΡΥΨΑΜΕ 1 ΕΥΡΩ. Αυτοκίνητο μου δίνει η εταιρεία που εργάζομαι, ως κομμάτι των αποδοχων μου. Δεν είναι φίατ δεν είναι καγιέν. Αλλά είναι επιλογή της εταιρείας μου ότι κάποια στελέχη της πρέπει να κυκλοφορούν κάπως. Εγώ προ εγκυμοσύνης είχα το ποδηλατό μου και βόλταρα, όταν άλλοι πάνε με το αυτοκίνητο μέχρι τη δουλειά. Ούτε καν φιατάκι δεν γούσταρα να χρησιμοποιήσω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. Έχω κολλητή φίλη αστυνομικό με πτυχίο χημικού, μεταπτυχιακό και διδακτορικό που μπήκε στην αστυνομία πριν από 4 χρόνια με μόρια. Κάνει δουλειά εργαστηρίου και ανησυχεί πλέον για την θέση της γιατί φοβάται πως θα την τσουβαλιάσουν μαζί με άλλους που έχουν μπει με μέσον και όχι αξιοκρατικά.

O μισθός της κατέβηκε μείον 300 ευρώ σε 2 μήνες! Κάνει κουράγιο και δεν την παίρνει από κάτω γιατί δεν έχει ακόμη οικογένεια και υποχρεώσεις μόνο το ενοίκιο της και τα έξοδα του σπιτιού της. Η boyboom πρέπει να έχει συγγενείς καρεκλοκένταυρους.....

 

εναν εχω ολον κι ολο, ο αλλος ειναι συνταξιουχος, εκλεισε τα 45 βλεπεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για να πω κατι τελευταιο

δε θελω να μειωθει κανενος το εισοδημα

δε θελω να μπει κανενας σε εφεδρεια

παλι θα γινουν μαγειρεματα οτι και να κανουμε

δεν επιθυμω να πεθανει η κατσικα του γειτονα

δεν ειναι στο χαρακτηρα μου

απλα δε θελω, ο γειτονας με τις 15 κατσικες, να λεει σε μενα (που εχω γαλα μονο για αυριο και ευτυχως πεφτει σαββατο πρωτη του μηνα αρα θα πληρωθουμε παρασκευη)

 

"αααχ τι επαθα ο ερμος, η 14η κατσικα μου αρρωστησε και πεθανε!"

 

αυτο ολο κι ολο!

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν έχει να κάνει με το Δ.Υ. ή τον Ι.Υ. ....

αυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο....

να τα θέλει να πηγαίνουν όλα ρολόι κι αν κάτι δεν πάει καλά να κλαίγεται.... μέρα νύχτα.......

Link to comment
Share on other sites

μα εγω δε μιλησα εξ αρχης για δημοσιους και ιδιωτικους

για μισθους και μισθουλακους μιλησα

αλλα μοιραια στην ελλαδα ολες οι συζητησεις για μισθους περιλαμβανουν και το δημοσιο πως να γινει δλδ........

 

και για την κοπελα που αναρωτιοτανε, εγω δεν εργαζομαι, εστειλα το παιδι στο σχολειο του, το μικρο σημερα το ειχε η μαμα μου μαζι της βολτα και ηρθε μεσημερι, οποτε ενα φαι ειχα ολο κι ολο να κανω κι αυτο μου αρπαξε....βεβαια και σφουγγαρισα, και μπανιο καθαρισα, και σαλονι καθαρισα επιπλα πανε δω ελα κει, δεν ειναι οτι ξυνομουν ολο το πρωι, αλλα εχεις μεγα δικιο, αρχιζω να θεωρω πολυ το χρονο που περναω εδω, θα το προσεξω, μαλλον πολυ τεμπελιασα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια, θελω να σας πω κατι που λεει ο συζυγος μου με σθενος

λεει οτι η κριση ηταν μεθοδευμενη, ηταν η σειρα μας μετα την Αργεντινη και το Εκουαδορ που αποτιναξαν απο πανω τους τα χρεη, οποτε πιασαν τις ακρες της Ευρωπης τωρα να φανε.....

λεει οτι μονο τα αφεντικα βολευτηκαν απ το ολο θεμα, απολυουν, βαζουν 4ωρους, διπλοβαρδιες, και διαιρει και βασιλευε

αλλα εκει που δουλευει ο αντρας μου

(μεγαλη αλυσιδα αθλητικων ειδων)

παιδια

μπαινουν καθε μερα πανω απο 1500 ατομα και ψωνιζουν

κανουν κατι τζιρους μεσα σε ενα 8ωρο να τρελλαθειτε

αρα?????????? πως γινεται αυτο ρε παιδια??????????

Link to comment
Share on other sites

αα παιδια και εγω δουλευα το πρωί!!! 6:00 13:30 αλλα ειμαι τυχερη γιατι η φυση της δουλειας ειναι τετοια που δεν μου επιτρεπει να απομακρυνομαι απο το γραφειο και εχω 2λεπτα κενα τα οποια εκμεταλευομαι δεοντος!!!!! τωρα για οποια αναρωτιεται τι ακριβως δουλεια ειναι αυτη θελω να πω οτι σας διαβεβαιω οτι δεν λουφαρω θα μπορουσα απλα να χαζευω εξω απο το παραθυρο μεχρι να ολοκληρωθεί η αυτοματοποιημενη διαδικασια δεν μπορω να κανω κατι!!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι σπουδαζουμε για να αποκτησουμε γνωσεις και να διευρυνουμε τους οριζοντες μας, οχι για να το εξαργυρωσουμε σε επιταγη απ τη δουλεια μας, αυτο ειναι το πρωτο πρωτο λαθος της ελληνικης φυλης.........

Ασχετο με το θέμα, αλλά επειδή πολύ μου αρέσει και είναι κάτι το οπό\οίο πιστεύω, το κάνω quote (λες και είναι σχετικα όλα τα άλλα που διάβασα):lol:

Επί του θέματος. Δεν θα μιλήσω για ΔΥ vs ΙΥ, οι απόψεις μου είναι γνωστές σε όσες παρακολουθούν...

Θα μιλήσω για τον άντρα μου.

Παρακολουθεί ανελλιπώς όλες τις ειδήσεις, συζητήσεις κλπ. Θα περίμενε κανείς να είναι στην μαύρη απελπισία.

Ε, λοιπόν είναι στον κόσμο του... Εγώ κοιτάω μπας και μεινει τίποτα να πάει στην άκρη (που δεν... με όλες αυτές τις έκτακτες συμφορές).

Χθες είδε ένα ηλεκτρικό ποδήλατο και ήθελε ... να το πάρει....:rolleyes:

 

Α, να συμπληρώσω. Επειδή κάποιο μέλος είχε την απορία.

Το πρωι δούλευα και δεν μπήκα. Άλλες μέρες μπαίνω από την δουλεια, μιας και λόγω κρίσης, κάποιες μέρες χαζολογάω δυστυχώς.... Αυτό, καλό δεν είναι. Κάποτε δεν προλάβαινα να πω το όνομα μου......

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύονται τόσο πολύ οι συζητήσεις ενώ αρκετές φορές (όχι όλες βέβαια) είναι ολοφάνερο τι λέει/γράφει κάποιος αλλά και το τι πραγματικά συμβαίνει.

 

Συγκρίνετε βρε κορίτσια διαφορετικά είδη/μεγέθη/θέσεις/συνθήκες/κ.λ.π. Τι νόημα έχει ο παραλληλισμός π.χ. της καθηγήτριας με την καθαρίστρια, του γιατρού με του ηλεκτρονικού, του ταχυδρόμου με του οικοδόμου, κ.ο.κ.

Ή από την άλλη, πιάνετε μεμονωμένες καταστάσεις πολύ υψηλόμισθων/πολύ χαμηλόμισθων ανθρώπων, ατυχιών, εξαιρετικών ευκαιριών, ειδικών περιπτώσεων, ασθενειών, κ.λ.π.

 

Το θέμα είναι (και μιλώντας για τον μέσο όρο) : π.χ. ένας απόφοιτος λυκείου, με φτωχά Αγγλικά και φτωχό κομπιούτερ είχε τα ίδια εργασιακά/μισθολογικά/ ιατρικά/οικογενειακά πλεονεκτήματα, τόσο στον ιδιωτικό τομέα όσο και στον δημόσιο? Ε, όχι...

(και το λέω μετά λόγου γνώσεως... ως κόρη ΔΥ) (ο οποίος εργαζόταν σε θέση που είχε πολύ δουλειά, βάρδιες, μη αργίες κι έναν μισθό καλούτσικο αλλά τα γενικότερα προνόμια ήταν πολλά κι άνισα έναντι των ΙΥ).

 

(Επίσης, κάθε φορά που κάποιος προσπαθεί να πει την γνώμη του, οι διαφωνούντες ας μην σπεύδουμε να τον αντικρύσουμε με ψυχιατρικές εκτιμήσεις / ουμανιστικές διακηρύξεις / ντετεκτεβίστικα συμπεράσματα. Με ψυχραιμία κι επιχειρήματα μπορούμε να κάνουμε συζήτηση, όχι με φισεκλίκια.)

 

Για να προχωρήσουμε μπροστά... ναι μεν δεν χρειάζεται θυμός και μνησικακία αλλά όχι και απαλοιφή ή/και στρογγυλοποίηση των κακώς κειμένων... Αν δεν βγάλουμε συμπεράσματα, θα κάνουμε τα ίδια ή παρόμοια λάθη.

 

υ.γ. Τον χρόνο για να γράψω τον έκλεψα από τον ύπνο μου, έτσι? Μην μου πείτε ότι τον κλέβω από την δουλειά μου, άρα χάνονται εργατοώρες, άρα φοροδιαφεύγω κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Άσε που ξέχασα να πάρω κι απόδειξη σήμερα από τον παππού που μου πούλησε στον δρόμο κουλούρι (Θεσσαλονίκης)...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης απλα εχουμε μεινει αφωνοι με αυτα που συμβαινουν και δεν εχουμε αντιδρασει ακομη. Τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο και η ανασφαλεια μεγαλη με δανειο σπιτιου και διαφορες υποχρεωσεις.

 

Αγαπητη boyboom με πληρη ευθυνη σε ενημερωνω οτι δεν υπαρχει ενστολος που να πληρωθηκε αυτο το μηνα με 1300 ευρω εκτος αν ειναι ταξιαρχος. Δεν ξερω απο που τα βρηκε ο ξαδερφος σου, καλο θα ειναι να τον ρωτησεις και να μας πεις. Και φυσικα αυτο θα συνεχιστει στανταρ τους επομενους 2 μηνες και βλεπουμε, συν οι μειωσεις κλπ. Οσον αφορα το θειο σου που βγηκε στη συνταξη στα 45 εχε υποψιν σου οτι οι συνταξεις πλεον θα ειναι -40% και -4% επιπλεον για κατω των 55 χρονων αν δεν κανω λαθος οπως ανακοινωθηκε χθες, οποτε θα τιμωρηθει...για να ικανοποιηθουν μερικοι μερικοι με αποθημενα.

 

Σε καθε περιπτωση ας κοιταει ο καθενας το πορτοφολι του και τη ζωη του και να μην τον νοιαζει τι κανει ο διπλανος του. Ποσο κακοι εχουμε γινει πια που ικανοποιουμαστε με το κακο των διπλανων μας επειδη δεν εχουμε καταφερει οσα εχουν κανει οι αλλοι??? Δεν πιστευω οτι υπαρχει εστω και ενας που δε θα ηθελε θεση στο δημοσιο, οτι δεν θα χρησιμοποιουσε μεσον για το παιδι του κλπ, ας μη λεμε μεγαλες κουβεντες, δεν ξερουμε τι ερχεται μπροστα μας, παιδια μεγαλωνουμε. Εκτος αν εχει καποιος καβαντζες και το παιζει υπερανω και δικαιος κλπ. Σημασια εχει να ειμαστε ολοι καλα, τα οικονομικα της χωρας να ειναι καλα, να ειμαστε ευτυχισμενοι, ας μη χανουμε την ουσια με αστοχες συγκρισεις. Γιατι αν θα μπουμε σε αυτο το τρυπακι καηκαμε.:rolleyes:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομιζω οτι ειμαι κακια επειδη ζηταω να μην κλαιγονται μεσα στη μουρη μου οσοι τοσα χρονια ζουνε μονο με πλεονεκτηματα να με συγχωρεις κιολας και δεν ειπα οτι θα χαρω να τιμωρηθουν οι συγγενεις μου μη βαζεις λογια στο στομα μου σε παρακαλω, δεν ξερεις τι σχεση εχω με τους δικους μου επειδη απλα εδω παραθετω καποια γεγονοτα, δεν εχω απωθημενα με κανεναν ουτε ασχοληθηκα ποτε με το τι βγαζει ο καθενας αλλα οταν ερχονται και σου τα λενε μονοι τους για να τους λυπηθεις ενω εσυ παντα ζουσες με το 1/3 απ τα δικα τους (και δεν ειπα γι αυτους ειπα για το θειο του αντρα μου με τα 8000 οικογενειακους μισθους το μηνα) τοτε ελα να μου πεις..........το εχω πει 500 φορες, κουραστηκα, δε μιλαω για τους ανθρωπους τους χιλιαρικου, μιλαω για τους ανθρωπους του τετραχιλιαρου το μηνα.........ελεος πια τα συμπερασματα τα βαρυγδουπα.......αν εγω ειμαι κακια ο αλλος που βγαζει 8000 και κλαιγεται οτι του εκοψαν το ενα τι ειναι? τι???????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να κάνεις το ίδιο λάθος... Εξακολουθείς να θεωρείς όσους παίρνουν έστω και 50 ευρώ παραπάνω από εσένα προύχοντες, έχοντες και κατέχοντες...

Όλα είναι σχετικά... Μπορεί κάποιος να έβγαζε πριν 1 χρόνο 3000 ευρώ μαζί με τη σύζυγο. Αλλά να έχουν στεγαστικό 800 ευρώ, να πρέπει να πληρώσουν φόρο επιτηδεύματος, να έχουν δόσεις αυτοκινήτου, να του ρθει ο φόρος ακινήτων και ως εκ θαύματος να που είστε στην ίδια θέση αυτός με τα 3000 και εσύ με τα 800 ευρώ. Γιατί λοιπόν αυτός να μη τολμήσει να σου κλαφτεί? Από τη στιγμή που επίσης θα αδυνατεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του? Κανείς δεν μπορούσε να υπολογίσει που θα πάει η κατάσταση όταν πριν κάποια χρόνια έκανε κάποια ανοίγματα για να εξασφαλίσει την οικογένειά του...

ΠΕΖΗ τι καλά που τα πες... Τι 1500... Αφού πληρώθηκαν πάλι καλά...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε rav4 απο σενα τουλαχιστον περιμενω να βλεπεις τι διαβαζεις

 

δε μιλησα ποτε για 50, 100, 200 η 400 ευρω πανω απο μενα

 

ειπα συγκεκριμενα για ενα θειο (4000 αυτος και 4000 η γυναικα του)

που κλαιγεται για το φουσκωτο του..........ωραια μεχρι εδω???????

 

Για μενα λοιπον, αν καποιος βγαζει 8000 το μηνα, δεν εχει δικαιωμα να μιλαει!

Να μην επαιρνε σκαφος, να μην επαιρνε δεκα σπιτια, δε με νοιαζει !!!

Δεν ειναι με στεγαστικο ο μπαρμπας μας, παιδια, μιλαμε για 4η μεζονετα!

Δεν ειναι με δανειο, μιλαμε για ενα σκαφος καθε χρονο!!

Μην τα ισοπεδωνετε.........

Με τον ανθρωπο που εχει με δανειο το σπιτακι του συμπασχω

Με τον ανθρωπο που επαιρνε 3000 συνολο με τη γυναικα του αλλα εκανε αναλογα ανοιγματα συμπασχω....

 

αλλα τα ερμα και τα σκοτεινα τα 8000 φτανουν την τρελλα μου μεσα, οτι και να κανεις ΦΤΑΝΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!! ελεος πια!!!!!!!!!!!!!!!!

γι αυτο το ποσο μιλησα και εξαγριωθηκα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύονται τόσο πολύ οι συζητήσεις ενώ αρκετές φορές (όχι όλες βέβαια) είναι ολοφάνερο τι λέει/γράφει κάποιος αλλά και το τι πραγματικά συμβαίνει.

 

Συγκρίνετε βρε κορίτσια διαφορετικά είδη/μεγέθη/θέσεις/συνθήκες/κ.λ.π. Τι νόημα έχει ο παραλληλισμός π.χ. της καθηγήτριας με την καθαρίστρια, του γιατρού με του ηλεκτρονικού, του ταχυδρόμου με του οικοδόμου, κ.ο.κ.

Ή από την άλλη, πιάνετε μεμονωμένες καταστάσεις πολύ υψηλόμισθων/πολύ χαμηλόμισθων ανθρώπων, ατυχιών, εξαιρετικών ευκαιριών, ειδικών περιπτώσεων, ασθενειών, κ.λ.π.

 

Το θέμα είναι (και μιλώντας για τον μέσο όρο) : π.χ. ένας απόφοιτος λυκείου, με φτωχά Αγγλικά και φτωχό κομπιούτερ είχε τα ίδια εργασιακά/μισθολογικά/ ιατρικά/οικογενειακά πλεονεκτήματα, τόσο στον ιδιωτικό τομέα όσο και στον δημόσιο? Ε, όχι...

(και το λέω μετά λόγου γνώσεως... ως κόρη ΔΥ) (ο οποίος εργαζόταν σε θέση που είχε πολύ δουλειά, βάρδιες, μη αργίες κι έναν μισθό καλούτσικο αλλά τα γενικότερα προνόμια ήταν πολλά κι άνισα έναντι των ΙΥ).

 

(Επίσης, κάθε φορά που κάποιος προσπαθεί να πει την γνώμη του, οι διαφωνούντες ας μην σπεύδουμε να τον αντικρύσουμε με ψυχιατρικές εκτιμήσεις / ουμανιστικές διακηρύξεις / ντετεκτεβίστικα συμπεράσματα. Με ψυχραιμία κι επιχειρήματα μπορούμε να κάνουμε συζήτηση, όχι με φισεκλίκια.)

 

Για να προχωρήσουμε μπροστά... ναι μεν δεν χρειάζεται θυμός και μνησικακία αλλά όχι και απαλοιφή ή/και στρογγυλοποίηση των κακώς κειμένων... Αν δεν βγάλουμε συμπεράσματα, θα κάνουμε τα ίδια ή παρόμοια λάθη.

 

υ.γ. Τον χρόνο για να γράψω τον έκλεψα από τον ύπνο μου, έτσι? Μην μου πείτε ότι τον κλέβω από την δουλειά μου, άρα χάνονται εργατοώρες, άρα φοροδιαφεύγω κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Άσε που ξέχασα να πάρω κι απόδειξη σήμερα από τον παππού που μου πούλησε στον δρόμο κουλούρι (Θεσσαλονίκης)...

 

Πολύ καλά τα λες... αλλά άκρη δεν θα βγει.... πάλι θα απαντήσουν κάποιοι ότι τα βάζουμε με τους ΔΥ και όχι με τους πολιτικούς, λες και το ένα αποκλείει το άλλο... Δηλαδή επειδή κάποιος σκότωσε και κάποιος άλλος έκλεψε, θα κρίνω μόνο αυτόν που σκότωσε και τον κλέφτη θα τον αφήσω στην ησυχία του (το παράδειγμα με σκοτωμό και κλεψιά είναι τυχαίο, απλά ήθελα να παραθέσω ένα βαρύτατο και ένα λιγότερο βαρύ αδίκημα).

 

Και ρωτώ: στον ιδιωτικό τομέα χρόνια και χρόνια υπήρχε ασυδοσία... Εργοδότες που δεν πληρώνουν, απολύσεις, υπερωρίες απλήρωτες, άρνηση σε άδειες εγκυμοσύνης κτλ κτλ... Είχε διαμαρτυρηθεί ποτέ κανείς? Το είχαν κάνει θέμα οι φίλοι μας οι δημοσιογράφοι? Όσο δεν είχαν θιχτεί οι ΔΥ, που συντηρούσαν τις πελατειακές σχέσεις των κομμάτων όλα καλά. Και σίγουρα έλεγαν οι ΔΥ ''πάλι καλά που εγώ βολεύτηκα, μήνας μπαίνει-μήνας βγαίνει έχω το μισθό μου'' κτλ κτλ... Τώρα που μπήκε χεράκι και στους ΔΥ που ήταν στο απυρόβλητο, έγινε ο χαμός. Εργαζόμενοι δυο ταχυτήτων βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

 

 

και ελλαδα δυο κοσμων!!!

 

 

οφφ πρεπει να παω τα μικρα μου στο νοσοκομειο και θα σας αφησω, ελπιζω οταν ερθα το μεσημερι να μην πρεπει να ξαναπω για 1000στη φορα οτι μιλαω για τα χοντρα πακετα και οχι για τους ομοιοπαθεις.........ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περιπτωση ας κοιταει ο καθενας το πορτοφολι του και τη ζωη του και να μην τον νοιαζει τι κανει ο διπλανος του. Ποσο κακοι εχουμε γινει πια που ικανοποιουμαστε με το κακο των διπλανων μας επειδη δεν εχουμε καταφερει οσα εχουν κανει οι αλλοι??? Δεν πιστευω οτι υπαρχει εστω και ενας που δε θα ηθελε θεση στο δημοσιο, οτι δεν θα χρησιμοποιουσε μεσον για το παιδι του κλπ, ας μη λεμε μεγαλες κουβεντες, δεν ξερουμε τι ερχεται μπροστα μας, παιδια μεγαλωνουμε. Εκτος αν εχει καποιος καβαντζες και το παιζει υπερανω και δικαιος κλπ. Σημασια εχει να ειμαστε ολοι καλα, τα οικονομικα της χωρας να ειναι καλα, να ειμαστε ευτυχισμενοι, ας μη χανουμε την ουσια με αστοχες συγκρισεις. Γιατι αν θα μπουμε σε αυτο το τρυπακι καηκαμε.:rolleyes:

 

Καταρχή δεν ξέρεις τί έχει καταφέρει ο καθένας, και με την αξία του... Εγώ προσωπικά δεν ζηλεύω τους ΔΥ, είναι τόσο μεγάλο κατόρθωμα το να μπεις στο δημόσιο? (Αν και για πολλούς ήταν όνειρο ζωής, σπούδαζαν μόνο και μόνο γι' αυτό, έβαζαν μέσο, πλέον όμως αποδείχτηκε ότι η θεσούλα στο δημόσιο δεν είναι όνειρο).

 

Και εμείς οικογενειακώς είμαστε κατά του μέσου και του γλειψίματος σε άχρηστους πολιτικάντηδες για να βολευτούμε στο δημόσιο, πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχή δεν ξέρεις τί έχει καταφέρει ο καθένας, και με την αξία του... Εγώ προσωπικά δεν ζηλεύω τους ΔΥ, είναι τόσο μεγάλο κατόρθωμα το να μπεις στο δημόσιο? (Αν και για πολλούς ήταν όνειρο ζωής, σπούδαζαν μόνο και μόνο γι' αυτό, έβαζαν μέσο, πλέον όμως αποδείχτηκε ότι η θεσούλα στο δημόσιο δεν είναι όνειρο).

 

Και εμείς οικογενειακώς είμαστε κατά του μέσου και του γλειψίματος σε άχρηστους πολιτικάντηδες για να βολευτούμε στο δημόσιο, πειράζει?

 

κι εμενα καποτα μου προτειναν να μπω απο βουλευτη και δε δεχτηκα

δεν ηθελα να μπω ετσι ηθελα με την αξια μου

ηρθαν μερες που μετανιωνα

αλλα παλι συνερχομουν

καλυτερα ανεργη παρα με μεσον

για ενα κουτελο ζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς οικογενειακώς είμαστε κατά του μέσου και του γλειψίματος σε άχρηστους πολιτικάντηδες για να βολευτούμε στο δημόσιο, πειράζει?

 

οχι πειραζει που θεωρεις με τα λεγομενα σου ολους τους δημοσιους υπαλληλους βολεψάκηδες και γλειφτες!!!!!

και για πιο λογο ειναι κακο καποιος να εχει ονειρο να γινει δασκαλος, καθηγητης, νοσοκομος, αστυνομικος, στρατιωτικος, γιατρος του εσυ, δικαστικος, οικονομολογος σε υπουργειο κλπ κλπ ή ακομα γραμματεας στο δημοσιο γιατι δηλαδή η γραμματεας του ιδ. τομεα ειναι αυτοματως πιο εργατική απο του δημοσιου?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

και με συγχωρεις το τι θεωρει ο καθενας κατορθωμα ειναι σχετικο για μενα ειναι κατορθωμα που σπουδασα που τελειωσα που βρηκα δουλεια και που μετα διοριστηκα στο δημοσιο και μπορω να προσφερω στην οικογενεια μου.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία εγώ απάντησα συγκεκριμένα στα λεγόμενα της κοπέλας που έκανα quote.

Αν εσύ μπήκες με την αξία σου, μπράβο σου. Εγώ στηλιτεύω αυτούς που έβαλαν λυτούς και δεμένους για να μπουν στο δημόσιο, βολεύτηκαν, κοιτούσαν τον εαυτούλη τους και τώρα φωνάζουν, όταν τόσα χρόνια είχα το κεφάλι τους ήσυχο.

 

Αν εσύ δεν ανήκεις σ' αυτή την κατηγορία, γιατί θίγεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...