Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η μπουμπού μου είναι 2 ετών και μέχρι τώρα δεν είχαμε ανάγκη από επίσκεψη σε γιατρό παρά μόνο για τα εμβόλια. Όμως τώρα ξεκίνησε παιδικό και ήδη κάποια ιωσούλα έχουμε. Θέλω λοιπόν να κάνω μια κουφή ερώτηση;;; αν πχ το παιδάκι σηκώσει πυρετό 4 φορές μέσα στον μήνα και το πας 4 επισκέψεις θα πληρώσεις 4 φορες δηλαδή 200 ευρώ;; πως ακριβώς κάνετε εσείς που έχετε τα παιδάκια σας στο σταθμό και όλο και κάτι κατεβάζουν. Τώρα αυτές τις μέρες θα την πάω να την δει γιατί όλο βήχει. Μίλησα μαζί της στο τηλέφωνο μου έδωσε κάποιες οδηγίες, αλλά αισθάνομαι ότι καλά θα ήταν να το δει και το μωρό. Συγνώμη για την χαζή ερώτηση αλλά να ξέρω να αποταμιεύω από τώρα γιατί μέσα στον χειμώνα θα μας πνίξουν οι ιώσεις.

 

Έχω ΙΚΑ μπορώ να ζητήσω από εκεί τα χρήματα μου;; ραντεβού δεν βρίσκεις….όσο για τους συμβεβλημένους δεν πληρώνονται και άρα δεν δέχονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τσέκαρε το ΠΙΚΠΑ της περιοχής σου και επίσης με τον καιρό νομίζω ότι κάποια πράγματα τα χειριζόμαστε μόνοι μας χωρίς απαραίτητα να βλέπει το παιδί ο γιατρός. Π.χ. ψηλό πυρετό τηλεφωνείς μετά τις 24 ώρες και το πηγαίνεις στις 3 ημέρες ή σύμφωνά με τις οδηγίες του γιατρού κ.λ.π

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπουμπού μου είναι 2 ετών και μέχρι τώρα δεν είχαμε ανάγκη από επίσκεψη σε γιατρό παρά μόνο για τα εμβόλια. Όμως τώρα ξεκίνησε παιδικό και ήδη κάποια ιωσούλα έχουμε. Θέλω λοιπόν να κάνω μια κουφή ερώτηση;;; αν πχ το παιδάκι σηκώσει πυρετό 4 φορές μέσα στον μήνα και το πας 4 επισκέψεις θα πληρώσεις 4 φορες δηλαδή 200 ευρώ;; πως ακριβώς κάνετε εσείς που έχετε τα παιδάκια σας στο σταθμό και όλο και κάτι κατεβάζουν. Τώρα αυτές τις μέρες θα την πάω να την δει γιατί όλο βήχει. Μίλησα μαζί της στο τηλέφωνο μου έδωσε κάποιες οδηγίες, αλλά αισθάνομαι ότι καλά θα ήταν να το δει και το μωρό. Συγνώμη για την χαζή ερώτηση αλλά να ξέρω να αποταμιεύω από τώρα γιατί μέσα στον χειμώνα θα μας πνίξουν οι ιώσεις.

 

Έχω ΙΚΑ μπορώ να ζητήσω από εκεί τα χρήματα μου;; ραντεβού δεν βρίσκεις….όσο για τους συμβεβλημένους δεν πληρώνονται και άρα δεν δέχονται.

εμείς που παμε σε ιδιωτη γιατρο, μας παίρνει χρήματα όταν θα πάμε να κάνουμε εμβόλιο και να τον δει, ()βάρος, ύψος κλπ). αν αρρωστήσει και ξαναπαμε δεν μας παίρνει χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τον συμβουλευεσαι απο το τηλεφωνο και να μην πηγαινεις καθε τρεις και λιγο αν δεν το κρινει κι εκεινος απαραιτητο. Εμεις παντως οποτε παμε πληρωνουμε κανονικα.. Τωρα με το δευτερο θελω να δω ποσα θα μας παιρνει για να εξεταζει και τα δυο? παει στο διπλαδιο η τιμη??

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου επαιρνε 30ε οταν ειχα μονο τη μικρη τωρα που εχω και τον μπεμπη παιρνει 20 για το καθε ενα...εννοειται πως για απλα πραγματα πυρετους κλπ μιλαμε στο τηλεφωνο και δινει συμβουλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο παιδιατροσ μας εχει πει πως δινουμε αντιπυρετικα κ αν περασει 4ο 24ωρο με πολυ πυρετο τοτε απευθειας νοσοκομειο...φυσικα δε παμε καθε φορα αλλιως περσι θα χαμε στησει αντισκηνο. Δε μας εχει τυχει τοσες φορες πυρετο τ μηνα αλλα εχουμε κατι ωραια 40 αρια στα καλα καθουμενα που τα αντιμετωπιζουμε με αλγκοφρεν. εμας για ενα παιδι 30 ευρω κ 2 παιδια νομιζω 40 αλλα καναμε κ εμβολιο στη μια τουλαχιστον δε ξερω αν παιζει ρολο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εφαρμοζω το τριημερο... Οταν παμε σε παιδιατρο ή παθολογο για μας περνω μερικες συνταγες με τις σταγονες για την μυτη και αν σε 3 μερες δεν εχουν βελτιωθει ή αν παρουσιαζουν κατι καινουργιο παμε στο γιατρο. Πχ περισυ πηγαμε για γαστρεντεριτιδα και μας ειπε κοκα κολα και οχι φαρμακα.. Εχει τυχει βεβαια να φωναξουμε γιατρο και να μας δωσει αντιβιωση και εισπνοες αλλα πολυ σπανια...

Link to comment
Share on other sites

Eμας αν δεν παρελθει το τριημερο δεν τα βλεπει, παντα ερχοταν σπιτι και μου επαιρνε 50 και στο ενα παιδι και μετα για τα δυο παλι 50, στο ιατρειο του παιρνει 40 αλλα και παλι αν τυχει να παμε για κατι απλο πχ να δει το αυτακι η να γραψει εξετασεις δεν παιρνει λεφτα....επισης δεν παιρνει αν εχει παρει προσφατα, πχ αν ειχε ερθει πριν 2 βδομαδες δεν ξαναπαιρνει μετα λεφτα....ειμαι πολυ ευχαριστημενη παντως!

Link to comment
Share on other sites

αααααααχχχχχχ εμενα η δικη μου ερχεται στο σπιτι κ μου περνει 60 ευρω καθε μηνα λογω το οτι το παιδι πασχει απο συγγενη καρδιοπαθεια κ ειναι εγχειρησμενο....δεν το διακυνδηνευω να το παω στο ιατρειο που εχει πολλα παιδια κ ετσι .......μπαινει βαθια το χερι στην τσεπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Η παιδιατρος μας παιρνει 40 ευρω.

Την 1η φορα που θα τον παμε θα πληρωσουμε κανονικα....

Αν χρειαστει να τον παμε ξανα μεσα σε 10- 15 μερες,

δεν μας παιρνει τιποτα!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη αλλά για αυτές που είπαν ότι δεν πληρώνουν πχ σε κάθε επίσκεψη, η παιδίατρος είναι που είπε, ότι θα το κάνετε έτσι ;; το προτίνατε εσείς ή την ρωτήσατε;; απλά για να ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο 3 χρονια προυπηρεσία, οταν εχει απλά πυρετό κ μυξες παιρνω τηλεφωνο το γιατρο καθαρά για να τον ενημερώσω, εχουμε την πεπατημένη αντιπυρετικά, ορους αν εχει κ βηχαλάκι σινεκοντ και αν σε τρεις μερες μεσα δεν καλυτερέψει τοτε παμε επισκεψη κ πληρωνουμε.

 

Οταν παμε κ πχ την δει αν χειροτερεψει ή αν χρειαστει να την ξαναδει εντος 15μερες ΔΕΝ ξαναπαιρνει λεφτά για την ενδιάμεση επισκεψη.

 

Κατά τα αλλα δεν την πηγαίνω πια συχνά μια φορά το εξάμηνο αν δεν αρρωστήσει στο μεσοδιάστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν τον εφερνα στο σπιτι μου επερνε 60ευρω.Στο ιατριο περνει 40

Μπορει να τον παω μια φορα που ειναι αρρωστος και να πληρωσω και να τυχη να τον παω την επομενη βδομαδα για εμβολιο και θα μου παρει ΠΑΛΙ επισκεψη.

Βεβαια με εξηπερετη πολυ και απο το τηλεφωνο πολλες φορες χωρις να ζητησει να τον παω...!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...