Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σημερα με ρωτησε ο μικρος μου το εξης:

"Μαμα εσυ στο σχολειο εμαθες να μιλας καθαρα?" :shock::shock::shock:

Του εξηγησα οτι ολα τα πραγματα θελουν το χρονο τους. Οπως ο μπεμπης τωρα λεει μονο "μπαμπα" και "γιαγια" (για μαμα τιποτα :lol::lol:) ετσι και ολα τα παιδακια μαθαινουν σιγα σιγα να μιλανε, να περπατανε κλπ. και μεγαλωνοντας το εξελισουν, βελτιωνουν κλπ

Αφου τελειωσα την πανεμορφη ρητορευση μου και τσπα τα επλασα τοσο ομορφα.... εφαγα μια φλασια και θυμηθηκα αυτο που μου γραψει η Μαρια για την απενεχοποιηση του προβληματος και συνειδητοποιησα οτι τα εκανα μανταρα :?:???: σ αυτο το κοματι.:(

 

Αχχχχ ξου ξου παλιοτραυλισμε απο το παιδακι μου. Δεν μπορω να το διαχειριστω , ειλικρινα δεν μπορω. Θελω απλα να φυγει δεν θελω να τον πεισω οτι ολα ειναι οκ? Ξερω οτι ειμαι λαθος αλλα ... οσο και αν προσπαθω ....δεν μπορω να συμβιβαστω με την ιδεα του ισως ειναι μονιμο. Ξερω οτι πρεπει να αλλαξω σε αυτο το θεμα και ολο το παλευω και μου βγαινουν κατι τετοιοι χειρισμοι αυθορμητα που δεν ειναι αυτο που πρεπει να κανω. Ωρες ωρες νοιωθω οτι τα κανω τοσο μανταρα.

 

Επισης εχω το εξης θεμα.

Οταν ειναι στο κεντρο δεν τραυλιζει τελευταια (συνηθως)

σπιτι τραυλιζει ελαχιστα (εκτος εξαιρεσεων)

και ειναι μια ξαδερφουλα του που οποτε βρισκεται διπλα του ειναι σαν το αλεργικο μου με την υγρασια:|. Υποτροπιαζει. Τι στο καλο πια. :confused::confused:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΥΓ. Μαρια τυπωσα το ποστ σου. Θα το αποστηθισω και θα το πω γιατι ξερω οτι αυτο πρεπει να κανω και αυτο ειναι που θα τον βοηθησει. Θα το λεω τοσες φορες που κι εγω θελοντας και μη θα το κλειδωσω στο μυαλο μου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Στις 17 Οκτωβριου στα εκπαιδευτηρια Αυγουλεα-Λιναρδατου θα υπαρχει ημεριδα για τον τραυλισμο με δωρεαν συμμετοχη. Ο οργανωτης ειναι απο τους κορυφαιους στο χωρο για τον τραυλισμο και οι συμμετεχοντες ενας και ενας. Οσοι θελετε μπορειτε να δειτε πληροφοριες εδω και να δηλωσετε συμμετοχη

http://www.travlismos.gr/

Link to comment
Share on other sites

Στις 17 Οκτωβριου στα εκπαιδευτηρια Αυγουλεα-Λιναρδατου θα υπαρχει ημεριδα για τον τραυλισμο με δωρεαν συμμετοχη. Ο οργανωτης ειναι απο τους κορυφαιους στο χωρο για τον τραυλισμο και οι συμμετεχοντες ενας και ενας. Οσοι θελετε μπορειτε να δειτε πληροφοριες εδω και να δηλωσετε συμμετοχη

http://www.travlismos.gr/

 

Εχω ηδη δηλωσει :D

(αλλα η ποντια ξεχασα να το ποσταρω και εδω μηπως ενδιαφερεται καποια μανουλα:oops:. Πολυ σωστη σκεψη Kel:wink:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα συνονόματη! Τι έχει γίνει τελικά με τον Βασίλη 1 χρόνο μετά?

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22199&highlight=%F4%F1%E1%F5%EB%E9%F3%EC%EF%F2

για τα ενδιαμεσα :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα δήλωσα συμμετοχή ηλεκτρονικά στην ημερίδα για τον τραυλισμό γιατί ο 26 μηνών γιος μου ξεκίνησε να τραυλίζει εδώ και λίγο καιρό και θέλω να σας ρωτήσω αν λάβατε επιβεβαίωση της συμμετοχής σας στο email σας. Επίσης αυτό το κέντρο το ΚΕΘΤ το γνωρίζει κάποια μαμά έχει πάει κάποια το παιδί της εκεί να μου πει εντυπώσεις από το προσωπικό και την προσέγγισή τους προς το παιδί κυρίως. Η διάγνωση που αναφέρουν ότι κάνουν στο σάιτ τους γίνεται από λογοθεραπευτή ή ομάδα με ψυχολόγο, νευρολόγο? Γενικά αν έχετε προσωπική εμπειρία θα ήθελα πολύ να μου πείτε

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οταν ο γιος μου ηταν 2,5 χρονων πηγαμε διακοπες στην θαλασσα...Ηταν οι χειροτερες διακοπες της ζωης μας...μερα νυχτα εκλαιγε...δεν ηθελε τιποτα...τον πηγαιναμε στην θαλασσα ,σε λουνα παρκ σε παιδικες χαρες του αγοραζαμε ΟΤΙ ΧΑΖΟ ηθελε ειχε το 100% της προσοχης μας αλλα με τιποτα δεν ηταν χαρουμενος..

μια μερα στο αυτοκινητο αγανακτησαμε ΤΟΣΟ πολυ που αρχισαμε και οι 2 να ουρλιαζουμε...αρχισε να κλαιει αλλα εγω ΘΕΕ μου συγχωρα με μου ηρθε να του δωσω μια δυνατη για να πονεσει ΑΛΛΑ δεν το εκανα ..μονο τσιριζα....

την αλλη μερα αρχισε να τραυλιζει...ΠΟΛΥ ομως ...

Τρελλαθηκα και εριξα ολη την ευθυνη στον εαυτο μου..

το συνεχισε για 5 μηνες παρακαλω ..χωρις σταματημο..μια μερα σταματησε ετσι οπως ξεκινησε ..ξαφνικα..

κανεις τοτε δεν μας εδωσε λυση ..ουτε ο περιφημος λογοθεραπευτης που πηγαινε μια φιλη μου το παιδακι της και τον ειχε σαν θεο...

Link to comment
Share on other sites

Zimaroulis , ουτε και σε εμενα ηρθε επιβεβαιωση. Παντως αν ρωτας τη γνωμη μου γνωριζω πολυ καλα το χωρο εκ των εσω και μπορω να σου πω οτι το συγκεκριμενο κεντρο ειναι απο τα κορυφαια αν οχι το κορυφαιο στον τραυλισμο. Κανουν απιστευτη καλη δουλεια και κυριως δεν κοροιδευουν κανενα. Χρησιμοποιουν τις πιο τελευταιες μεθοδους και εχουν πληρη διεπιστημονικη ομαδα παρ'ολα αυτα κανενας ποτε δε δινει εγγυηση 100% γιατι υπαρχουν και ψυχολογικες και αναπτυξιακες παραμετροι οσονα φορα τον τραυλισμο. Θα ενημερωθεις πληρως αν ερθεις στην ημεριδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Zimaroulis , ουτε και σε εμενα ηρθε επιβεβαιωση. Παντως αν ρωτας τη γνωμη μου γνωριζω πολυ καλα το χωρο εκ των εσω και μπορω να σου πω οτι το συγκεκριμενο κεντρο ειναι απο τα κορυφαια αν οχι το κορυφαιο στον τραυλισμο. Κανουν απιστευτη καλη δουλεια και κυριως δεν κοροιδευουν κανενα. Χρησιμοποιουν τις πιο τελευταιες μεθοδους και εχουν πληρη διεπιστημονικη ομαδα παρ'ολα αυτα κανενας ποτε δε δινει εγγυηση 100% γιατι υπαρχουν και ψυχολογικες και αναπτυξιακες παραμετροι οσονα φορα τον τραυλισμο. Θα ενημερωθεις πληρως αν ερθεις στην ημεριδα.

 

Kel ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το κέντρο. Θα έρθω στην ημερίδα θέλω μία αξιολόγηση από μία διεπιστημονική ομάδα γιατί μαζί με τον τραυλισμό παρατηρώ και κάποιες μικρές αλλαγές στην συμπεριφορά του ίσως να είναι βέβαια το υπερβολικό άγχος και η αγωνία μου που με κάνει να τα συνδυάζω τον βλέπω όμως ότι έχει φοβίες για ήχους μέσα στο σπίτι που δεν είχε πριν για κουκλάκια που πριν έπαιζε και τα αγκάλιαζε και τώρα τα φοβάται όπως και βλέπω ότι το βλέμμα του κάποιες φορές κολλάει σε ένα σημείο σαν να ταξιδεύει αλλού το μυαλουδάκι του...κάποια βράδια ξυπνάει και κλαίει προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη επειδή τώρα ξεκίνησε να τραυλίζει σκέφτηκα να του δώσω ένα μήνα ή δύο να δω αν είναι κάτι παροδικό που διορθωθεί μόνο του. Μίλησε περίπου 14 μηνών και σε ηλικία περίπου 20 με 22 μηνών καταλάβαινα τα πάντα και συζητάγαμε κανονικά, έλεγε τραγούδια όταν έκλεισε τα 2 του χρόνια είχε πάρα πολύ πλούσιο λεξιλόγιο και δεν έβαζε γλώσσα μέσα του. Για να δούμε..

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Zimarouli καλημέρα. Μήπως έχει συμβεί κάποια αλλαγή στην οικογένειά σας ή μήπως ξεκίνησε τώρα παιδικό; Σχετικά με το ότι τρομάζει από ήχους γνώριμους ή δεν του αρέσουν κουκλάκια που πριν έπαιζε να σου πω την δική μου εμπειρία από τον γιο μου που έχει την ίδια περίπου ηλικία με τον δικό σου. Εδώ και πάρα πολλούς μήνες έχει στην κούνια του έναν αρκούδο (εκτός από το αρκουδάκι που έχουμε για κοιμόμαστε και κουβαλάμε πάντα μαζί μας) και κάθε βράδυ τον βάζουμε στο κάτω μέρος του κρεβατιού του για να κοιμηθεί. Εδώ και αρκετές εβδομάδες δεν τον θέλει καθόλου μη σου πω ότι τον φοβάται κιόλας....Ή το βράδυ έχει αρχίσει και βλέπει έντονα όνειρα και μπορεί ανάλογα με το τι βλέπει να αρχίσει να κλαίει ή και να φωνάζει στον ύπνο του. Όλα αυτά και αφού δεν συνοδευονται από κάτι άλλο εγώ τα θεωρώ φυσιολογικά γιατί καθώς μεγαλώνει αρχίζει και αναπτύσσει και φοβίες, ενώ επιπλέον κατά τη διάρκεια της ημέρας δέχεται πολλά ερεθίσματα τα οποία το βράδυ το μυαλουδάκι του τα επεξεργάζεται. Για παράδειγμα το παραμύθια με τον κακό λύκο τα φοβάται. Εγώ στο σπίτι δεν του διαβάζω τέτοια παραμύθια γιατί ξέρω ότι τα φοβάται όμως κάποια στιγμή του φέρανε δώρο τα 3 γουρουνάκια του το διάβασα χωρίς τον χαρακτηρισμό κακός και ως πιο λάιτ εκδοχή λεγοντάς του στο τέλος ότι ο λύκος απελπίστηκε και έφυγε και όχι ότι έπεσε στο καζάνι, ούτε ότι ήθελε να φάει τα γουρουνάκια και ότι φυσικά ο λύκος είναι ένα ζωάκι όπως όλα που ζει στο δάσος. Οι φωτογραφίες του παραμυθιού όμως έδειχαν το λύκο σαν να γρυλίζει και να φαίνονται τα δόντια του και από τότε όταν ακούει κάποιο θόρυβο μου λέει μαμά ο λύκος (σημειώνω ότι ποτέ κανείς ούτε από το περιβάλλον μας τον είχε τρομάξει με το λύκο). Επίσης το καλοκαίρι πήγαμε στα Καλάβρυτα και όταν πήγαμε στο δάσος και κάποια στιγμή που φύσαγε τα κλαδιά από τα έλατα κάνουν ένα θόρυβο (σαν δυνατό θρόϊσμα) και αμέσως μου λέει τρομαγμένος μαμά ο λύκος...Του εξηγώ ότι δεν υπάρχει λύκος εδώ και ότι δεν τον πειράζει ΚΑΝΕΙΣ. Αυτό λοιπόν έμεινε σλόγκαν και όποτε φοβάται λέει από μόνος του ΚΑΝΕΙΣ δυνατά. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ ελπίζω να σε βοήθησα σχετικά με τα υπόλοιπα εκτός του τραυλισμού θέματα. Σχετικά με τον τραυλισμό καλά κάνεις και το ψάχνεις γιατί αν όντως υπάρχει πρόβλημα (που εύχομαι να πάνε όλα καλά) τουλάχιστον να ξεκινήσετε νωρίς την αντιμετώπιση.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας κι από εμένα...

 

Δεν περίμενα ότι κάποια στιγμή θα απασχολούσε κι εμάς αυτό το θέμα...

 

... Κι εμάς το τρίτο μας παιδάκι 2,5 ετών ξεκίνησε περίπου εδώ κι 15 μέρες να κεκεδίζει...

 

Λέει πχ. Μαμαμά ή και και και και και ύστερα ... αλλά όχι πάντα και όχι σε όλες του τις προτάσεις αλλά σε αρκετές ούτως ώστε να μας προβληματίσει...

 

Θα ήθελα από σας που είχατε αντιμετωπίσει ανάλογο θέμα να μας πείτε, μετά από αρκετό καιρό που έχει περάσει απ' ότι βλέπω (με βάσει την χρονολογία που ποστάρατε), πως είναι τα πράγματα σήμερα;;; Έχει καλή εξέλιξη;;; Πέρασε το πρόβλημα χωρίς λογοθεραπείες κλπ;;;

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
elenik μακριά από λογοθεραπευτή!!!

Επιμένω σε αυτό...

αν θες να το δει κάποιος ουσιαστικά ειδικός ιατρός στείλε μου πμ να σου πω.

 

Η λογοθεραπεία είναι όπως η φυσιοθεραπεία. Πρώτα γίνεται αναγνωριση/ διάγνωση του προβλήματος και μετά εφαρμόζεται η κατάλληλη μέθοδος θεραπείας.Αλλά αυτό θα το αποφασίσει ο ειδικός γιατρός, όχι ο λογοθεραπευτής από μόνος του.

Εσύ ζήτησες ποτέ διάγνωση?

 

 

συγνωμη που ενοχλω με απασχολει το θεμα για το γιο μου. Ποιος ειναι ο ειδικος γιατρος??ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη που ενοχλω με απασχολει το θεμα για το γιο μου. Ποιος ειναι ο ειδικος γιατρος??ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

εγώ που είχα θέμα τραυλισμού με τον γιο μου, πήρα έγκριση από δημόσιο νοσοκομείο από παιδοψυχίατρο (γιατί αυτός ήταν εύκαιρος την δεδομένη στιγμή που επειγόμουν την έγκριση).

Θεωρώ όμως ότι η σωστή ειδικότητα είναι ο ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟΣ κ εκεί πήγα μετά για αξιολόγηση (στο ΑΤΤΙΚΟΝ - δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι).

Αφού πάρεις την έγκριση ΜΕΤΑ θα πας σε λογοθεραπευτή.

Αν πάς ΠΡΩΤΑ σε λογοθεραπευτή, σίγουρα θα σου πει ότι χρειάζεται θεραπεία κλπ.

Πόσο χρονών είναι ο γιος σου ? Αν ανατρέξεις στο θέμα "Λογοθεραπεία -Νίκαια" που έχω στην ενότητα "Προνήπιο κ Νήπιο- Από 4 ετών" θα βρεις όλες τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να στο επισυνάψω.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=141631

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα. Η κορη μου ειναι 2 ετων και 2 μηνων και ενω εχει πολυ ανεπτυγμενη ομιλια για την ηλικια της και συζηταμε σχεδον κανονικα, ξαφνικα εδω και 2-3 μερες εχει αρχισει να τραυλιζει. Επαναλαμβανει καποιες συλλαβες απο λεξεις οπως μα-μα-μα-μαμα, μα-μα-μα-μαλλια, λεει το αρθρο πολλες φορες οπως το-το-το-το τραπεζι κλπ. Δεν σας κρυβω οτι εχουμε ανησυχησει. Διαβασα ολα οσα εχουν γραφτει εδω στο φορουμ για τον τραυλισμο βεβαια αλλα θα ηθελα την γνωμη καποιων που εχουν παρομοιες εμπειριες. Τι πρεπει να κανω; Να της μιλαμε φυσιολογικα και να την αφηνουμε να ολοκληρωνει τις προτασεις της; Θα επανελθει η ομιλια της; Ποσο μπορει να διαρκεσει ο τραυλισμος αυτος; Πρεπει να ανησυχω μην της μεινει μονιμο; Κατα τα αλλα ειναι ενα φυσιολογικο κοριτσακι, με τα παιχνιδια της, τους χορους της, τα ναζια της κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ο ταυλισμος ξέρεις μπορεί να είναι ψυχολογικό..Μήπως πιέστηκε σε κάτι τώρα τελευταία?(εκοψε πιπιλα?πανα?) Και εμένα ξεκίνησε να τραυλθζει πριν κάνα μήνα όπως λες...να δεις εγώ ποσο ανησύχησα όπως εσύ....όντως υπήρχε μια πίεση ..Μόλις έφυγε η πίεση.......σταμάτησε ναντο κάνει...Τώρα έχει 2-4 μέρες δεν το χει κάνει καθόλου ούτε μια φορά... Πατώ γενικά τις περισσότερες φορές φεύγει μόνο του Ν ξέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εχει σταματησει την πιπιλα εδω και δυο εβδομαδες αλλα μονη της, δεν της την κοψαμε εμεις. Δεν πιεστηκε δηλαδη. Πανα δεν εχει κοψει ακομα. Παλι μπορει να φταιει αυτο κι ας την εκοψε μονη της;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλαίει δεν την ζητάει δεν νομίζω να είναι από αυτό. Πάντως ο δικός μ τίποτα τωρα ουτε μια φορά δεν το κάνει ευτυχώς κράτησε λίγο. . Όταν το κάνει πες της δεν κατάλαβα τι είπες πες το πάλι ΑΡΓΑ και ΚΑΘΑΡΑ να το καταλάβω.Εγώ έτσι έλεγα.Δεν είχε πάντα αποτέλεσμα εννοώ πως μπορεί πάλι να το έκανε όμως καλαταβαινε τι δεν έκανε σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χειροτερεψε δυστυχως. Δυσκολευεται παρα πολυ να ξεκινησει σχεδον καθε προταση! Δεν ξερουμε τι να κανουμε...Μιλησα με παιδιατρο τηλεφωνικα και μου ειπε απλα να μην την πιεζουμε, να μην της κανουμε ερωτησεις κλπ και οτι λογικα θα φυγει πιθανον μονο του. Αλλα βλεπω οτι χειροτερευει μερα με τη μερα...

Link to comment
Share on other sites

Μην την πιεζεται

Άφησε την νά ολοκληρώσει την πρόταση οση ωρα και να κάνει .. Μιλήστε της και εσείς Αργά και ΚΑΘΑΡΑ. Και προ πάντως!!!! ΜΗΝ της δείχνεις το αγχο σου!! Τα παιδια τα καταλαβαίνουν όλα...προσπάθησε δηλαδή όσο μπορείς..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για καμία 10 μέρες μπορεί κ περισσότερο λίγο. Αλλά γενικά έχω ακούσει ότι μπορεί να κρατήσει κ μήνες....Δεν είναι τπτ θα φύγει από μόνο του. Συνήθως αν συνεχίζεται για μήνες αρχίζεις το ψάξιμο.Αλλά γενικά περνάει από μόνο του...άλλαξε της λιγοβγν καθημερινοτηταβτης...Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό...εμάς το έκοψε τέλειος όταν πήγαμε σε χωριό να μείνουμε στην μάνα μ για 2 μέρες σε Γ γαμο και χαρές κάθε μέρα στο χωριό κ όλο άλλαζε παραστάσεις κ ξεχνούσε να το κανειβαπο ενθουσιασμό κ έτσι το ξέχασε τελείως......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...