Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτο που με προβληματισε παρα πολυ σημερα ειναι οτι αρχισε να το καταλαβαινει (αν και μικρουλα) με αποτελεσμα να κολλαει σε ολες σχεδον τις πρωτες της λεξεις και να σταματαει εντελως! Μπλοκαρει με αποτελεσμα να μην κανει καν προτασεις! Και τελικα βγαζει ηχους απο τον εκνευρισμο της. Αυτο τωρα τι ειναι; Πως το αντιμετωπιζουμε; Τοσο χαλια μεσα σε 5-6 μερες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο τραυλισμος οφείλεται σε οργανικούς γλωσσικούς συναισθηματικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες. Ειδικός είναι μόνο ο εξειδικευμένος λόγο θεραπευτής. Είναι δυστυχώς μετρημένοι στα δάκτυλα των 2 χεριών μας. Όλοι οι υπόλοιποι λογοθεραπευτές μπορεί να κάνουν και ζημιά σε παιδάκια κατω των έξι ετών

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μπλοκάρισμα είναι η χειρότερη ένδειξη. Η επανάληψη ολόκληρης λέξης η καλύτερη. Στους εξειδικευμένος λογοθεραπευτές η αξιολόγηση κρατάει 5 ώρες τουλάχιστον

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μπλοκάρισμα είναι η χειρότερη ένδειξη. Η επανάληψη ολόκληρης λέξης η καλύτερη. Στους εξειδικευμένος λογοθεραπευτές η αξιολόγηση κρατάει 5 ώρες τουλάχιστον

 

Oταν λες η χειροτερη ενδειξη τι εννοεις οτι πρεπει να κανουμε; Να παμε αμεσα σε ειδικο; Δεν υπαρχει περιπτωση να περασει μονο του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ καταλαβ τι θέλει να πει...

Πώς πάει το παιδάκι σου??

 

 

Σημερα ηταν ελαφρως καλυτερα. Δεν ειχε μπλοκαρισματα, απλα παρα πολλες επαναληψεις στις πρωτες συλλαβες των προτασεων αλλα στο τελος ελεγε αυτο που ηθελε. Προσπαθουμε να το παιξουμε οτι δεν συμβαινει τιποτα και ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηταν ελαφρως καλυτερα. Δεν ειχε μπλοκαρισματα, απλα παρα πολλες επαναληψεις στις πρωτες συλλαβες των προτασεων αλλα στο τελος ελεγε αυτο που ηθελε. Προσπαθουμε να το παιξουμε οτι δεν συμβαινει τιποτα και ο θεος βοηθος...

 

Μίλα με τον παιδίατρό σου και μόνο... μην ακούς και επηρεάζεσαι από όποια βλακεία μπορεί να σου γράψει ο καθένας εδώ.... εάν ο παιδίατρος είναι καθησυχαστικός, μην αγχώνεσαι.. εάν όμως εξακολουθείς να αγχώνεσαι πάρτον ξανά τηλ και περιέγραψέ του την κατάσταση και πως την βλέπεις να εξελίσσεται... ούτως ή άλλως σε αυτές τις ηλικίες τα πάμε στον παιδίατρο να τα δει γενικότερα... κλείσε ένα ραντεβού μαζί του για να τη δει.. ξέρεις τα γενικά (βάρος - ύψος κλπ που κοιτάνε κάθε φορά) και συζητήστε το...

ελπίζω όλα να πάνε καλά....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με τον παιδίατρό σου και μόνο... μην ακούς και επηρεάζεσαι από όποια βλακεία μπορεί να σου γράψει ο καθένας εδώ.... εάν ο παιδίατρος είναι καθησυχαστικός, μην αγχώνεσαι.. εάν όμως εξακολουθείς να αγχώνεσαι πάρτον ξανά τηλ και περιέγραψέ του την κατάσταση και πως την βλέπεις να εξελίσσεται... ούτως ή άλλως σε αυτές τις ηλικίες τα πάμε στον παιδίατρο να τα δει γενικότερα... κλείσε ένα ραντεβού μαζί του για να τη δει.. ξέρεις τα γενικά (βάρος - ύψος κλπ που κοιτάνε κάθε φορά) και συζητήστε το...

ελπίζω όλα να πάνε καλά....

 

εδώ υπάρχουν άσχετοι λογοθεραπευτές...δεν θα υπάρχουν παιδίατροι?!?!

μαμα_3 ...δεν γράφω την κάθε βλακεία ...όπως νομίζεις.... κάτι ξέρω παραπάνω απο σένα... καθώς αντιμετωπίζω τέτοια κατάσταση.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

ο τραυλισμός έχει βαθμίδες, ποσοστά (τραυλίζει πολύ ή λίγο). Αυτό εννοούσα. Πάντα έχει σκαπανεβάσματα (πάνω κάτω είναι). Σε κάποια εξειδικευμένα λογοθεραπευτήρια η αξιολόγηση διαρκεί 1 μήνα, για να δουν το παιδί σε διαφορετικές φάσεις.

Εαν ο τραυλισμός κρατάει πάνω απο 6 μήνες και αν υπάρχει αποχή ομιλίας τότε και μόνο χρειάζεται εξειδικευμένος λογοθεραπευτής για ηλικίες κάτω των 5 ετών.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

polakis.. (τώρα είδα την ηλικία της κόρης σου) ...θα περάσει...μην αγχώνεσαι καθόλου... το ίδιο έτυχε και στην κόρη μιας φίλης μου (κράτησε 10 μέρες) και είναι κοριτσάκι με αξιόλογες γλωσσικές ικανότητες.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα αυριο κλεινει 10 μερες που το κανει αλλα βελτιωση δεν υπαρχει. Και εχω προσεξει οτι πλεον επιλεγει να μην μιλαει πολυ ενω πριν το λεξιλογιο της ηταν πλουσιο και τα ελεγε ολα! Επισης οταν παει να ξεκινησει και κολλαει, λεει την πρωτη συλλαβη μεχρι και 10 φορες και αν δεν μπορεσει να το προχωρησει την κοβει την κουβεντα...

 

Το αν τραυλιζει πολυ ή λιγο παιζει ρολο στον αν μπορει να φυγει μονο του;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν έχει σχέση. Θα φύγει . 4 στα 5 παιδιά που τραυλίζουν το ξεπερνούν. Οι γονείς δεν πρέπει να ανησυχούν, ούτε και το παιδάκι. Έχετε συγγενείς που τραυλίζουν?

Πολλά παιδάκια βιάζονται να μιλήσουν. Οι γονείς μπορεί να επηρεάσουν την ταχύτητα ομιλίας του παιδιού, χρησιμοποιώντας μια ήρεμη αργή ταχύτητα στην δική τους ομιλία. Πρέπει να κάνεις σαν να μην συμβαίνει τίποτα, ούτε υποδείξεις στο πως να μιλάει..

Στην ηλικία της κόρης σου είναι συνηθισμένο... μην ανησυχείς καθόλου... αυτή η "αστάθεια" στις λέξεις είναι αναμενόμενη συμπεριφορά κατα την διαδικασία εκμάθησης της γλώσσας.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν έχει σχέση. Θα φύγει . 4 στα 5 παιδιά που τραυλίζουν το ξεπερνούν. Οι γονείς δεν πρέπει να ανησυχούν' date=' ούτε και το παιδάκι. Έχετε συγγενείς που τραυλίζουν?

Πολλά παιδάκια βιάζονται να μιλήσουν. Οι γονείς μπορεί να επηρεάσουν την ταχύτητα ομιλίας του παιδιού, χρησιμοποιώντας μια ήρεμη αργή ταχύτητα στην δική τους ομιλία. Πρέπει να κάνεις σαν να μην συμβαίνει τίποτα, ούτε υποδείξεις στο πως να μιλάει..

Στην ηλικία της κόρης σου είναι συνηθισμένο... μην ανησυχείς καθόλου... αυτή η "αστάθεια" στις λέξεις είναι αναμενόμενη συμπεριφορά κατα την διαδικασία εκμάθησης της γλώσσας.[/quote']

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Οχι δεν εχω συγγενεις που τραυλιζουν. Ομως η κορη μου κολλαει σχεδον σε καθε λεξη και μετα ξεκολλαει επειτα απο προσπαθεια...Κι αυτο ειναι που με ανησυχει...Εμεις παντως της μιλαμε αργα, την αφηνουμε να τελειωσει και δεν την πιεζουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειμαστε στις 19 μερες απο την εμφανιση του τραυλισμου. Ειναι δυσκολη η τελευταια εβδομαδα. Κολλαει 7-8 φορες στις 10 σχεδον σε καθε πρωτη συλλαβη προτασης με πολλες επαναληψεις, πολλες φορες κοβει την απαντηση, εχει αρχισει να αποφευγει να μιλαει γιατι καταλαβαινει οτι θα κολλησει και περισσοτερο δειχνει ή λεει μονο "αυτο" ή "ναι" ή "όχι". Δεν υπαρχει βελτιωση μεχρι τωρα. Εχει μειωσει το λεξιλογιο της κατα 50% τουλαχιστον και λεει και κατι δικες της ακαταλαβιστικες λεξεις οπου και καλα μιλαει και δεν κολλαει. Ειναι νομιζω καθαρα συμπτωματα σοβαρου τραυλισμου. Στα τραγουδια δεν κολλαει ποτε. Το θεμα ειναι αν φευγει μονο του σε τετοιο επιπεδο.

 

Μιλησα με μια λογοθεραπευτρια που βρηκα αρθρα της στο ιντερνετ και μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι ψευδοτραυλισμος και θα φυγει. Αν ομως δουμε οτι στους 2-2.5 μηνες παραμενει τοτε να την παρουμε τηλεφωνο για περαιτερω οδηγιες γιατι τοτε τα πραγματα σοβαρευουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανερχομαι στο θεμα του τραυλισμου της κορης μας. Ενω το προβλημα ηταν εντονο, ξαφνικα πριν 20 μερες εξαφανιστηκε εντελως και για 20 μερες δεν ειχε κανενα θεμα. Μαλιστα αναπτυχθηκε αρκετα και η ομιλια και πλεον κανει κανονικες προτασεις και συζητας κανονικα μαζι της. Απο χθες ομως εχουμε επανεμφανιση εστω και σε ελαχιστη μορφη. Απλα δυσκολευεται στο ξεκινημα καποιων πρωτων λεξεων καποιας προτασης τραβωντας το πρωτο γραμμα οπως πχ μμμμμμμαμα κλπ. Τιποτα αλλο. Στις 17 οκτωβριου και εφοσον το συνεχισει, κλεινουμε τους 2 μηνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν συνεχίσει πηγαινε σε κεντρο λογοθεραπειας θα δει το παιδι αν χρειαζεται συνεδρίες για την ΡΟΗ ομιλίας.συνηθως περνανε περιοδο άγχους,στρες για καποιο λογο και ξεκιναει.επειδγ θα χρειαστει χαρτι απο αναπτυξιολογο σε δημοσιο κλείσε ραντεβου απο τωρα γιατι συνηθως εχει αναμονη 6 μηνες

-1 χρονο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα. Η κορη μου ειναι 2 ετων και 2 μηνων και ενω εχει πολυ ανεπτυγμενη ομιλια για την ηλικια της και συζηταμε σχεδον κανονικα, ξαφνικα εδω και 2-3 μερες εχει αρχισει να τραυλιζει. Επαναλαμβανει καποιες συλλαβες απο λεξεις οπως μα-μα-μα-μαμα, μα-μα-μα-μαλλια, λεει το αρθρο πολλες φορες οπως το-το-το-το τραπεζι κλπ. Δεν σας κρυβω οτι εχουμε ανησυχησει. Διαβασα ολα οσα εχουν γραφτει εδω στο φορουμ για τον τραυλισμο βεβαια αλλα θα ηθελα την γνωμη καποιων που εχουν παρομοιες εμπειριες. Τι πρεπει να κανω; Να της μιλαμε φυσιολογικα και να την αφηνουμε να ολοκληρωνει τις προτασεις της; Θα επανελθει η ομιλια της; Ποσο μπορει να διαρκεσει ο τραυλισμος αυτος; Πρεπει να ανησυχω μην της μεινει μονιμο; Κατα τα αλλα ειναι ενα φυσιολογικο κοριτσακι, με τα παιχνιδια της, τους χορους της, τα ναζια της κλπ κλπ...

καλημέρα, τώρα είδα τα μηνύματα, η κόρη μου 2 ετών εδώ και 10 μέρες άρχισε ξαφνικά νσ τραυλίζει σε ορισμένες συλλαβές, με αποτέλεσμα να μειώσει πολύ την ομιλία της. Μιλούσε πολύ καλά και καθαρά από 12 μηνών. Αρχισε να τραυλίζει από τότε που της αλλάξαμε κρεβατάκι, την μεταφέραμε σε μεγάλο μονό κρεβατάκι στο δωματιό μας πάντα, γιατί σε 2 μήνες θα αποκτήσουμε το δεύτερο παιδάκι μας. Επικοινώνησα με παιδίατρο και λογοθεραπευτή και μου είπαν θα περάσει μόνο του αλλά ανησυχώ..αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δωσε του παιδιου ενα τριμηνο περιπου και θα περασει κατα παςα πιθανοτητα.Εμεις ειμαστε σχεδον στους 3 μηνες και εχει μειωθει αισθητα και τεινει να εξαφανιστει. Απλα μην του δινεις σημασια και μην το κανεις θεμα οσο και να σε στεναχωρει. Σε καταλαβαινω απολυτα.Κι εμεις ελπιζουμε να φυγει εντελως.Σημερα κλεισαμε 3 μηνες και καλυτερευει η κατασταση με ταση εξαλειψης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και χρονια πολλα. Κλεισαμε 4 μηνες και ο τραυλισμος της κορης μου εχει μειωθει στο ελαχιστο. Δεν εχει εξαφανιστει αλλα θελω να πιστευω οτι θα φυγει εντελως. Ειναι πολυ αραιο το φαινομενο και μονο σε καποια αρθρα ή λεξεις στην αρχη της προτασης. Αν την δεις δηλαδη και δεν σου εχω πει τιποτα, πιστευω οτι δεν θα το καταλαβει ο αλλος. Ελπιζω να της φυγει εντελως. Καλες γιορτες σε ολους

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επανερχομαι μετα απο εναν χρονο για να πω οτι δυστυχως επανηλθε ο τραυλισμος στην κορη μου ενω για εναν χρονο δεν ειχε κανενα θεμα απολυτως. Ειναι τωρα 2 μηνες που εχει επανελθει σε ελαφρια μορφη οπου κολλαει μονο σε καποια αρθρα μονο (το-το-το, η-η-η κλπ) αλλα οι υπολοιπες προτασεις ειναι κανονικες. Και δεν κολλαει παντα, μονο καποιες φορες, 3 στις 10 ας πουμε περιπου. Το θεμα ειναι οτι ειναι πλεον 3 ετων και 4 μηνων το παιδι και δεν ξερω αν ειναι η ωρα να την παμε σε ειδικο ή πρεπει να την αφησουμε λιγους μηνες ακομα. Εμεις ειμαστε σαν να μην συμβαινει τιποτα παντως και χαλαρα για να μην την αγχωσουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχως ο τραυλισμος της κορης μου συνεχιζεται απο τον Αυγουστο. Ειδικοτερα οταν εχει κοσμο και θελει να παιξει και μιλαει συνεχως κολλαει παντου και δυσκολευεται. Εχουμε στεναχωρηθει πολυ. Ξερετε καποιον ειδικο στον τραυλισμο για να την παμε; Λογικα χρειαζεται να τη δει ειδικος...

Επεξεργάστηκαν by polakis
Link to comment
Share on other sites

Επισης αν ειναι δυνατον αν γνωριζει καποιος να μου πει τι διαδικασια πρεπει να κανω μεσω δημοσιου για να παρω εγκριση ετσι ωστε οταν παω σε κεντρο για τραυλισμο να εχω επιστροφη χρηματων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να μη σου πω ολόκληρη την δική μας ιστορία (θα πάρει πολύ....) να ξεκινήσετε λόγοθεραπείες. Εμένα ο γιος μου έχει θέματα τραυλισμού ελαφριάς μορφής ευτυχώς αλλά καθυστερήσαμε για διάφορους λόγους να ξεκινήσουμε σοβαρά τη διαδικασία της λογοθεραπείας. Η ηλικία 3-4 είναι καλή κ θα δείτε αποτελέσματα. Να σου πω από τη δική μου εμπειρία τί να προσέξετε... ο τραυλισμός πλέον δεν αντιμετωπίζεται σαν τεχνικό πρόβλημα άρθρωσης όπως το "σ" ή το "ρ" αλλά εμπλέκεται και το ψυχολογικό κομμάτι. Για το λόγο αυτό εμείς δεν απευθυνθήκαμε σε λογοθεραπυτή στο σπίτι αλλά σε κέντρο όπου κ κάνουμε μία ώρα με λογοθεραπεύτρια και μία με παιδοψυχολόγο. Τα παιδιά που τραυλίζουν συνήθως έχουν πολύ άγχος που δεν εξωτερικεύουν και όσο μεγαλώνουν γίνονται εσωστρεφή, χρειάζονται καθοδήγηση για να μάθουν να εκφράζονται. αλλά και οι γονείς για να τα βοηθήσουν χειάζονται καθοδήγηση... Επίσης έμαθα ότι ο τραυλισμός εντείνεται στα 6 και στα 16 χρόνια του παιδιού οπότε εμείς θα κάνουμε παρακολούθηση και μέχρι το τέλος της 1ης δημοτικού για να αντιμετωπίσουμε τυχόν θέματα ανάγνωσης και ψυχολογίας του παιδιού που μπορεί να προκύψουν γιατί στο δημοτικά τα παιδιά είναι σκληρά και κοροιδεύουν. 

Στο τεχνικό κομμάτι της λογοθεραπείας υπάρχουν τεχνικές που μαθαίνουν τα παιδιά μέσα από το παιχνίδι όπως να μιλούν πιο αργά, να συγκεντρώνονται με τη βλεμματική επαφή κ να κάνουν παύσεις. Στο κέντρο που πηγαίνουμε εμείς κάναμε και μαθήματα οι γονείς με το παιδί για να δούμε και εμείς τί πρέπει να κάνουμε καθώς και ασκήσεις στο σπίτι ( όταν λέμε ασκήσεις εννοούμε 5λεπτα παιχνιδιού με κάποιο στόχο όπου τραβούσαμε βίντεο και το δείχναμε στη δασκάλα για να μας καθοδηγήσει)

Όσο για τα υπόλοιπα... τα ραντεβού με τους ειδικούς αργούν, τα χρήματα αργουν και γενικά οπλιστείται με υπομονή!!!

Εμείς επιλεξαμε το "παιδαγωγικό κέντρο" (έχει σε 3-4 περιοχές), μας το σύστησε άλλη μαμά και μας βοήθησαν από την αρχή και στο θέμα της γνωμάτευσης αλλά και στην κατάθεση των αποδείξεων στο δημόσιο. Επίσης έχει αρκετό προσωπικό οπότε είναι εφικτό το να αλλάξεις δασκάλα αν κάτι δεν σου αρέσει χωρίς να αλλάξει η ροή του προγράμματος του παιδιού.

Ο γιος μου κάνει 8 μήνες τώρα μαθήματα (είναι νηπιαγωγείο) και η διαφορά είναι μεγάλη... και τεχνικά αλλά και σε θέματα αυτοπεποίθησης... επίσης λόγω συμβουλευτικής από την ψυχολόγο έχει βοηθήσει πολύ και στην λειτουργία του σπιτιού γενικότερα.

Στα μείον του παιδαγωγικού για εμάς είναι η απόσταση και ότι στις αναπληρώσεις χαμένου μαθήματος δυσκολευόμαστε γιατί και το δικό μας πρόγραμμα είναι φορωμένο αλλά και του κέντρου. Έχουν όμως καλή διάθεση για να βοηθήσουν...

Καθαρά προσωπικές εμπειρίες... δεν είμαι ειδικός!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Δυστυχως μενω παλαιο φαληρο και δεν με βολευει το κεντρο αυτο. Υπαρχει καποιο αλλο στα νοτια προάστια που να υπαρχει θετικη γνωμη απο καποιον;

 

Δυστυχως πλεον εχουμε επαναληψεις συλλαβων σε 1 στις 2 προτασεις κυριως στην πρωτη λεξη της προτασης. Ειμαστε αρκετα προβληματισμενοι και στεναχωρημενοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα και καλη Ανασταση. Δυστυχως ο τραυλισμος της κορης μου δεν εχει φυγει και τωρα κλεινουμε 8μηνο απο την επανεμφανιση του. Πηγαμε στο κεδυ και μας εγραψαν συνεδριες μεσω ΙΚΑ που καλυπτει τις λογοθεραπειες. Πηγαμε σε ενα κεντρο στο παλαιο φαληρο οπου και της εκαναν αξιολογηση και μου ειπαν οτι απο πλευρας γνωστικου και αρθρωσης δεν εχει προβλημα οποτε και μας παρεπεμψαν σε κεντρο ειδικο για τραυλισμο. Μου προτειναν το κεντρο "Προσεγγιση" στην Βουλιαγμενης και να βρω τον Κο Μαρτινη που ειναι πολυ ειδικος στον τραυλισμο. Κλεισαμε ραντεβου και θα παμε μετα το πασχα. Ελπιζω να γινει καλη δουλεια γιατι το κοριτσακι μας κλεινει τα 4 τον Ιουνιο και σε λιγο καιρο θα αρχισει να το καταλαβαινει λογικα. Μεχρι τωρα δεν το εχει καταλαβει, κι εμεις κανουμε σαν να μην συμβαινει τιποτα, με την ελπιδα οτι θα φυγει μονο του, αλλα δυστυχως δεν φευγει...Καποια αποψη για τον Κο Μαρτινη υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...