Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιοχημική σε εξωσωματική


MARO86

Recommended Posts

ειμαι περιεργη να ακουσω το ονομα του κεντρου εξωσωματικης που πας και το ονομα του γιατρου που ΡΩΤΗΣΕ ΕΣΕΝΑ αν θελεις να καταψυξουν τα υπολοιπα σου εμβρυα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αν επιτρεπετε απο τους συντονιστες θα ηθελα να γραψεις το ονομα του κεντρου που πας

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ. ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ EUROMEDICA. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ, ΜΕ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΩΑΡΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.. ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ. ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ? ΣΕ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΟΡΜΟΝΕΣ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ....

 

Καταρχήν επρεπε να ξέρεις ότι εξωσωματική δεν σημαίνει απαραίτητα επιτυχία. Ειδικά με προβληματικό σπέρμα. Επίσης το κέντρο ΟΦΕΙΛΕ να σε ενημερώσει και όχι να σε έχει στο σκοτάδι. Κορίτσι μου, οι ορμονες δεν είναι καραμέλες να τις παίρνουμε με τόση ευκολία.

 

Κι εγώ θέλω να μάθω το κέντρο εξωσωματικής που πήγες, καθώς και το όνομα του γιατρού που σε παρακολουθεί. Αν θέλεις, μου στέλνεις ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ, ΜΕ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΩΑΡΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.. ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ. ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ? ΣΕ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΟΡΜΟΝΕΣ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ....

 

 

 

υστερα απο 4 προσπαθειες που εχω κανει εχοντας πολλα ουσιαστικα προβληματα και εγω και ο αντρας μου,εχοντας γυρισει πολλα κεντρα των αθηνων και ακουσει οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις απο γιατρους...θα σου προτεινα να μην κανεις αλλη προσπαθεια αν πρωτα δεν ενημερωθεις πολυ καλα για το τι ειναι η εξωσωματικη γονιμοποιηση και φυσικα να αλλαξεις κεντρο εξωσωματικης γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ πραγματικα να διανοηθω οτι υπαρξει εξωσωματικος γιατρος κυριως σε ιδιωτικο κεντρο εξωσωματικης ο οποιος χωρις να ενημερωσει το ζευγαρι, κανει απλα μια ερωτηση του αν επιθυμειτε να κρατησετε τα υπολοιπα εμβρυα σας η να τα πεταξουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και πραγματικα αν θελεις,στειλε μου με πμ το ονομα του κεντρου και του γιατρου σε παρακαλω

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος επρεπε να σε ενημερωσε οτι σε καθε εξωσωματικη εχουμε 45% επιτυχια.Που σημαινει 50-50. Δηλαδη δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχεις.Επρεπε να τα καταψυξει.Ουτε καν να σε ρωτησει.Αυτο ειναι σιγουρο.Διοτι οπως ειπαν και οι αλλες κοπελες πρωτον μπορει να μην μεινεις με την πρωτη και δευτερον για αλλο παιδακι στο μελλον.Σε καταλαβαινω εισαι και μικρη σε ηλικια και ισως βιαστηκατε χωρις να ενημερωθειτε.Πιστευω και εγω οτι πρεπει να αλλαξεις γιατρο και κεντρο οποσδηποτε.Πηγαινε και σε κανα 2 ακομα κεντρα για να συγκρινεις τι θα σου πουν.Θα ηθελα και εγω να μαθω το κεντρο και το γιατρο στειλε μου Π.Μ. Ειναι σημαντικο να γνωριζουμε τον γιατρο και το κεντρο που εκανε κατι τετοιο.Θα σου προτεινω ψυχρεμια και πηγαινε και αλλου για να συγκρινεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για τις εξετασεις που λες αν πρεπει να γινονται εγω πιστευω οτι καλο ειναι να γινονται εξετασεις.Εγω στην 2η προσπαθεια ειχα πει να γινει υστεροσκοπηση και ο γιατρος ειπε δεν χρειαζεται η μητρα ειναι πολυ καλη .Μετα την 2η αποτυχια εγω εκανα και πραγματι υπηρχε ενα μικρο διαφραγματακι στη μητρα οχι πολυ μεγαλο αλλα κατι βρηκαν.Παρα να παιρνουμε φαρμακα , προσπαθειες και ολα αυτα που περναμε καλυτερα να γνωριζουμε απο την αρχη.Βεβαια σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο για την εκμεταλευση των κεντρων και των γιατρων.Ειναι πολυ μεγαλη και εγω την πατησα ετσι για μια εξεταση 600 ? που στην ουσια δεν χρειαζονταν.Ενημερωσεμε για τον γιατρο.Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για την καταψυξη, δεν το ριχνω σε κανεναν. εαν γνωριζα εγω, θα μπορουσα να τα εχω κρατησει. τωρα αυτους τους 3 μηνες που περιμενω για την επομενη, εχω γινει πιο καχυποπτη.. γιαυτο ρωταω για τις εξετασεις. 3 εμβρυα εβαλαν. τι μπορει να εκανα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

για την καταψυξη, δεν το ριχνω σε κανεναν. εαν γνωριζα εγω, θα μπορουσα να τα εχω κρατησει. τωρα αυτους τους 3 μηνες που περιμενω για την επομενη, εχω γινει πιο καχυποπτη.. γιαυτο ρωταω για τις εξετασεις. 3 εμβρυα εβαλαν. τι μπορει να εκανα λαθος?

 

Μπορεί και τίποτα. Είναι και θέμα τύχης ξέρεις. Το λάθος ήταν που δεν κατέψυξες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
για την καταψυξη, δεν το ριχνω σε κανεναν. εαν γνωριζα εγω, θα μπορουσα να τα εχω κρατησει. τωρα αυτους τους 3 μηνες που περιμενω για την επομενη, εχω γινει πιο καχυποπτη.. γιαυτο ρωταω για τις εξετασεις. 3 εμβρυα εβαλαν. τι μπορει να εκανα λαθος?

 

kalhmera με μικρη χρονοκαθυστερηση!:mrgreen:

 

διαβαζω ολα αυτα τα κουλα και τραγικα συναμα:twisted::twisted::twisted: , για ιδιωτικα κεντρα εξωσωματικης που μπορει να εχουν αδεια λειτουργιας!:confused:

 

μαριλ, καταρχην δεν υπαρχει λογος να αναλαμβανεις την ευθυνη του σφαλματος των γιατρων που μπηκαν στη διαδικασια να σε ρωτησουν αν θελεις να κρατησεις εμβρυα! ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ τραγικο! οφειλαν να σου πουν ολα τα πλεονεκτηματα της της καταψυξης και απλα να σε ενημερωσουν. καταλαβαν οτι δεν γνωριζες και το εκμεταλλευτηκαν(!)

 

κατα δευτερον η ηλικια σου ειναι τοσο μικρη που θα πρεπε οπωσδηποτε να κινηθεις προς εναν ουρολογο (πχ Σοφικιτη Ιωαννινα) για να μαθετε αν η προστατιτιδα θεραπευεται ή χειρουργικα προκειμενου να το παλεψετε 1-2 χρονια... και εμενα ο αντρας μου εχει ολιγοσπερμια ασθενο κλπ και ομως εμεινα εγκυος αν και ηταν βιοχημικη. το θεμα ειναι ομως οτι παρολη την ηλικια μου 37 το παλευω πριν μπω σε σκληρες μεθοδους. γιατι να το ξερεις... οι ορμονες δεν ειναι παιξε γελασε και υποβαλλειςτον εαυτο σου σε μεγαλη δοκιμασια...

 

αν παλι κανεις το λαθος να βιαστεις τοτε κινδυνευεις ακομα μια φορα. το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να αλλαξεις κεντρο, να ενημερωθεις σωστα και μετα να ξεκινησετε τις οποιες προσπαθειες!

 

ειμαι και εγω περιεργηνα ακουσω το ονομα του κεντρου προκειμενου να το εχουμε προς αποφυγη! ευτυχως μεσα στο φορουμ ξεστραβωνομαστε απο κατι τετοιους γιατρους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...