Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και οδηγηση


Recommended Posts

και εγω εχω αρχισει και ζοριζομαι οταν πρεπει να κοιταω στα πλαγια ...αλλα εννοειται πως οδηγαω :wink: και για τη δουλεια και για καμια βολτα ...παρολαυτα ταξιδια ή μακρινες αποστασεις δεν το ρισκαρω :!: μονο τα απαραιτητα και ετσι θα συνεχισω :!:

εχει πολλους τρελους στο δρομο :!:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη οδηγουσα μεχρι την τελευται μερα (μικρες αποστασεις βεβαια) και τωρα στη δευτερη παλι οδηγω κανονικα.

απλα ειχα την εντυπωση οτι μετα απο καποιο μηνα 6 ή 7 οτι δεν σε γραφουν αν δεν φορας ζωνη δεν ειμαι σιγουρη.

 

στον παρακατω συνδεσμο εχει ενα παλαιοτερο αρθρο του auto τριτη για το θεμα.

 

http://www.autotriti.gr/AUTOTRITI/_magazine/viewthema_AUTOTRITI.asp?id_thema=31001

.png.png
Link to comment
Share on other sites

επισης βρηκα και το παρακατω :

Μέσα μεταφοράς κι εγκυμοσύνη

 

Μέσα μεταφοράς κι εγκυμοσύνηΓενικά, το να ταξιδεύετε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν απαγορεύεται εάν παίρνονται κάποιες προφυλάξεις ώστε το ταξίδι να μην είναι πολύ κουραστικό. Αυτοκίνητο, λεωφορείο, τρένο , αεροπλάνο ή πλοίο δεν έχουν αντικειμενικές αντενδείξεις και για το αν μπορεί να τα ανεχτεί η έγκυος, αυτό εξαρτάται από την γενικότερη κατάσταση που βρίσκεται. Η μοτοσυκλέτα όμως, απαγορεύεται εντελώς.

 

Μπορεί, σε μερικά μέσα μεταφοράς να υπάρχει έντονη ναυτία ή εμετός, αλλά δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιηθούν προϊόντα κατά της ναυτίας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.Συνεπώς, θα πρέπει να προβλέπετε κάτι τέτοιο και να το περιορίσετε όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, αρκούν κάποιες λογικές σκέψεις:

 

* εάν το ταξίδι είναι πολύ μεγάλο, είναι καλύτερα να κάνετε συχνές στάσεις

* εάν έχει πολύ ζέστη κατά την διάρκεια του ταξιδιού, είναι καλύτερα να ταξιδεύετε σε πιο κατάλληλες ώρες με δροσιά

* εάν ταξιδεύετε με το τρένο, καλό είναι να έχετε κάνει κράτηση νωρίτερα

 

Ο κανονισμός των αεροπορικών γραμμών , προβλέπει περιορισμούς στη μεταφορά εγκύου. Κάποιες αεροπορικές γραμμές, ζητούν μια ιατρική βεβαίωση που επιτρέπει στην έγκυο να ταξιδέψει άν η έγκυος έχει επιπλοκές, είναι δίδυμη ή προβλέπεται ο τοκετός μέσα σε 4 εβδομάδες.

 

Σε ότι αφορά μετακίνηση με αυτοκίνητο, είναι σκόπιμο να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στην ασφάλειά σας , ιδιαίτερα αν οδηγείτε εσείς.

Ο κώδικας οδικής κυκλοφορίας, επιτρέπει στις έγκυες γυναίκες να μην φορούν ζώνη ασφαλείας- κατόπιν βεβαίωσης του γυναικολόγου.

 

Στην πραγματικότητα όμως, είναι περισσότερο απαραίτητο από ποτέ, να τη χρησιμοποιείτε: προμηθευτείτε το μοντέλο τριών σημείων με τη διαγώνια λωρίδα που τοποθετείτε μεταξύ στήθους και κοιλιάς και στηρίζεται κάτω από την κοιλιά. Η ζώνη θα πρέπει να χρησιμοποιείτε ακόμη και όταν το αυτοκίνητο διαθέτει αερόσακο.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω να οδηγησω απο τοτε που ημουν στην 11 εβ. Τωρα πιθανοτατα να ξαναχρειαστει μετα την 35 για να κανω τα τελευταια ψωνια, supermarket κτλ. Τι λετε? θα τα καταφερω μετα απο τοσο καιρο και με τετοια κοιλια? Η να παρακαλεσω καποιους να με πηγαινοφερνουν??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το ειχα ξαναγραψει α=και στην αρχη.. Οδηγουσα μεχρι και που γεννησα.. τελευταια επισκεψη μαι βδομαδα πριν πηγα στο γιατρο μονη μου.. Δεν πηγα μονη μου να γεννησω για το μοναδικο λογο οτι ειχα ενα καρο πραγματα και επρεπε καποιος να τα κουβαλησει και να παρει μετα το αυτοκινητο.. (Το Τζανειο δεν διαθετει παρκινγκ οποτε και επρεπε να ψαχνω να παρκαρω στα διπλα στενα.)

 

Τωρα με εχει βαλει σε μαι ψιλοκαραντινα ολο μιας μικρης αποκολλησης που ειχα και μου ειπε να μην οδηγω γιατι η κινηση αυτη που κανουμε με τα ποδια μορει να επιδεινωση την κατασταση.. Αλλα εννοειτε οτι αυτο δεν θα διαρκεσει για παντα.. Μολις θα ειμαι καλυτερα (μετα την 12η εβδομαδα τελος οι περιορισμοι, οτι ειναι να γινει γινεται) θα οδηγω και παλι.. Εχω μαθει με το αυτοκινητο και νομιζω οτι μου εχεις κοψει τα ποδια τωρα.. Δεν μπορω να εξαρταμαι απο τον καθενα για να παω καπου αν και ποτε δεν μου φερνουν αντιρρηση για να με πανε . Φυσικα εξαρταται και πολυ για τον σωματοτυπο της καθε κοπελας.. Πχ φιλη μου σχετικα κοντη και που πηρε αρκετα κιλα στην εγκυμοσυνη με τεραστια κοιλια δεν χωρουσε να οδηγησει γιατι αναγκαστικα τραβουσε το καθισμα μπροστα για να φτανει με αποτελεσμα να μην χωραει η κοιλια της..

οσο χωρας οδηγας.. αυτο ξερω.. Ειναι το ιδιο επικινδυνο με το να εισαι συνοδηγος..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οδηγώ κάθε μέρα περίπου 50km για να πάω και να έρθω στην δουλειά. Θεωρώ ότι θα μπορώ να οδηγώ μέχρι και τον Αύγουστο , αλλά από τον Σεπτέμβριο και μέχρι να σταματήσω θα ψάξω για εναλλακτικές λύσεις για να πηγαίνω στη δουλειά (πχ εταιρικό πούλμαν αν και θα πρέπει ν' αλλάξω και ωράριο). Έχω και παλιό αυτοκίνητο που το τιμόνι δεν είναι υδραυλικό και δεν αλλάζει θέση και με την κοιλιά που έχω τώρα στον 4ο δεν με βλέπω να χωράω μέχρι τέλους. Κρίμα γιατί ο άντρας μου δεν οδηγεί αυτοκίνητο μόνο μηχανή και έτσι θα περιοριστούμε κάπως.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων για 30-40 μέρες απο τώρα, μέχρι αρχές Ιουλίου θα κάνω διαδρομή με αυτοκίνητο περίπου 100χλμ πάνε και άλλα τόσα έλα ως συνοδηγός όμως κάθε μέρα σχεδόν. Η γιατρός δεν μου το απαγόρευσε εφόσον νιώθω καλά, αν νιώσω άσχημα είπε να κάτσω σπιτάκι μου. Ποιά είναι η γνώμη σας? Τι κινδύνους μπορεί να διατρέχει η έγκυος ή το κύημα στο αυτοκινήτο?

image.php?id=13e70a

zscxunssnc.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ οδηγούσα μέχρι να γεννήσω, μέχρι και την τελευταία μέρα και στις τρεις εγκυμοσύνες. Στο πρώτο παιδί είχα ένα παλιό αυτοκινητάκι, που δεν είχε καθόλου αναρτήσεις ούτε υδραυλικό τιμόνι, ούτε κλιματισμό, μετά όταν ήμουν έγκυος στο δεύτερο, το άλλαξα. Και στο τελευταίο μωρό, επειδή έμεινε στη μονάδα, ενώ εγώ είχα βγει από το μαιευτήριο, άρχισα τα πηγαινε-έλα από την τέταρτη μέρα που γέννησα, νότια προάστια- Μαρούσι δύο φορές τη μέρα, για δέκα μέρες.

Πάντως ακόμα και να δυσκολευόμαστε στην οδήγηση, είναι σίγουρα καλύτερα από το να ψάχνεις ταξί μεσα στους δρόμους, ή να περιμένεις στη στάση και να πηγαίνες τελικά όρθια, αφού κανείς δεν παραχωρεί τη θέση του και κάνουν όλοι ότι δεν σε βλέπουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ οδηγούσα μέχρι την τελευταία μέρα στην 1η εγκυμοσύνη και τώρα που είμαι στην 36η εβδομάδα οδηγάω για να κάνω τις δουλειές μου.Σταμάτησα την δουλειά πριν 2 εβδομάδες και μέχρι τότε οδηγούσα σχεδόν κάθε μέρα.Την ζώνη την φοράω χαμηλά στην κοιλιά γιατί είναι περισσότερο επικίνδυνο να χτυπήσεις αν δεν φοράς ζώνη έστω και με 40 χλμ παρά χωρίς ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Οδηγώ από τα 19 μου και λόγω απόστασης δουλειάς (80 χλμ. πήγαινε-έλα) συνεχίζω να οδηγώ σε όλη την εγκυμοσύνη μου μέχρι και σήμερα στην 23η εβδομάδα. Επειδή δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα (μάλλον έχω υπερ-εκμεταλλευτεί την καλή μου εγκυμοσύνη) δεν περιορίστηκα καθόλου. Μάλιστα έχω κάνει κάποιες διαδρομές με απίστευτες λακούβες (αθάνατο ελληνικό κράτος με τους υπέροχους δρόμους σου) με αποτελέσματα απίστευτα ταρακουνήματα. Δεν έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου λόγω διατροφής που κάνω και η αλήθεια είναι ότι ούτε ο γιατρός μου, μου είπε κάτι σχετικά. Θα τον ρωτήσω βέβαια σήμερα που θα πάω αλλά θεωρώ ότι είναι σαφώς καλύτερα με ζώνη που να την βάζουμε χαμηλά.

.pngyrfl5zdpb5qyx68b.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ οδηγούσα κανονικά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μέχρι να γεννήσω, αλλά πάντα ένιωθα μια ανασφάλεια για το μωρό γιατί η ζώνη με πίεζε. Δε το συζητώ χωρίς ζώνη...

Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη η γιατρός μου, μου είπε για μια ζώνη που προσαρμόζεται στο κάθισμα και κρατά τη ζώνη του αυτοκινήτου χαμηλά, την πήρα και τώρα νιώθω τέλεια...

Το είδα και εδώ:

http://blog.inhealth.gr/2009/06/besafe-pregnant-mobo.html

Link to comment
Share on other sites

και εγώ οδηγούσα και στην πρώτη εγκυμοσύνη (μέχρι τελευταία ημέρα) και τώρα και δε σκοπέυω να σταματήσω εκτός αν δημιουργηθεί κανένα θέμα... που δε νομίζω! Πάντως προτιμώ να οδηγώ εγώ παρά κανένας ατζαμής ταξιτζής!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω κοριτσια παντως παροτι οδηγουσα μεχρι το τελος, ειχα παρατηρησει οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ημουν πολυ αφηρημενη οσο αφορα στην οδηγηση... ακομη και σε δρομους που ξερω χρονια μπορει να αγνοουσα το stop κατι που ουδεποτε ειχα κανει μεχρι τοτε... θελει προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Διανύω την 39η εβδομάδα και ακόμα οδηγώ. Ίσως αν είχα μικρό αυτοκίνητο να με ενοχλούσε η κοιλιά, αλλά ακόμα είναι αρκετά μακρυά από το τιμόνι. Όχι δεν είμαι αφηρημένη, είμαι λίγο πιο προσεκτική από παλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

κι εγω ως τελευταια στιγμη οδηγουσα, αλλα πειτε μου κατι....δε νιωθετε λιγο αφηρημενες, λιγο ατσαλες, λιγο μη συγκεντρωμενες? εγω τρομαζα ας πουμε με το παραμικρο...Βεβαια ειχα και ενα περιστατικο στον 4ο μηνα με το μπροστινο μου αμαξι στην εθνικη να χανει τον ελεγχο ( επειδη ο απεναντι μπηκε αντιθετο ρευμα) και να παιρνει τουμπες, κι εγω να προσπαθω 1. να μη πεσω πανω στο αμαξι που εβλεπα να κανει σβουρες, 2. να μη φρεναρω τοσο αποτομα και χασω κι εγω τον ελεγχο ( με ενα οχι τοσο ασφαλες αμαξι) και 3. να προσεξω και να μη πεσει πανω μου ο αποπισω! και ολα αυτα σε σκεψεις δευτερολεπτων φυσικα. Δεν επαθα κατι απλα μετασταματησα στην ακρη και εβαλα τα κλαμματα απο τη τρομαρα μου, και μετα πηγα στη δουλεια φρικαρισμενη.

Ξερω γω, η ιδεα μου ειναι?αμα παντως παρατηρειτε τετοια αυμπτωματα νευρικοτητας η μη καλης συγεντρωσης τοτε μη ρωτατε το γιατρο σας απλα σταματηστε!!!! εγω δε το παραδεχομουν πως ενιωθα ετσι!

 

Κατι αλλο: ειχα ακουσει πως δε πρεπει να ανεβαινεις σε μηχανακι κλπ, οταν στη πρωτη εγκυμοσυνη ρωτησα τη γιατρο μου, μου ειπε πως αν δεν εχεις καποιο προβλημα τοτε δεν υπαρχει προβλημα κι ετσι ανεβαινα στη μηχανη κ πηγαιναμε στις διαφορες δουλειες μας...μεχρι τον 6ο οπου αποφασισα πως ειναι ωρα να σταματησουμε, χειμωνιαζε κιολας!!!! παντα ομως μου φαινοταν πολυ περιεργο σα σκεψη...μεχρι που ειδα εγκυο να οδηγαει μονη της μηχανακι και σκεφτηκα: καλα αυτη δε σκεφτεται τι μπορει να συμβει αν ερθει καποιος και την τρακαρει?????:?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω είμαι στην 20η εβδομάδα και προς το παρόν οδηγάω κανονικά και ελπίζω έτσι να συνεχίσω..Απλά θέλει παραπάνω προσοχή ιδίως αν οδηγάς μέσα στην πόλη με τα αποτομα φρεναρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειμαι στον 4ο μηνα και κανονικα οδηγαω και κανω και τα ψωνια και στη δουλεια μου παω, τωρα αν πιο μετα δεν θα μπορω οι λυσεις εχουν ηδη βρεθει :) το πρωι θα με πηγαινει ο πατερας μου στο γραφειο μιας και ειναι ο δρομος του και το μεσημερι η θα περνω ταξακι η θα ερχεται ο αδερφος μου να με περνει που ειναι κι αυτουνου ο δρομος ...βλεπετε ο συζυγος ενω ξερει να οδηγαει διπλωμα δεν εχει και επειδη ξεκιναει τωρα καπου φοβαται οταν το παρει να με πηγαινοφερνει ... δεν με πειραζει αυτο μ'αρεσει να οδηγαω και να τον εχω διπλα μου ...

Τωρα οσο για τα ταξιδια θελω να κανω ενα τακιδακι και το σκεφτομαστε ποσες στασεις αραγε θα κανουμε χιχιχιχ θα δουμε αν μας το επιτρεψεικαι η γιατρος μου δεν το εχουμε συζητησει ακομα

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεσα 7ου και οδηγαω κανονικα και ο γιατρος που ρωτησαμε λεει κανενα προβλημα μιας και σε ενα μηνα(μεσα 8ου)θα παμε Θεσ/κη οδικως(απο Αθηνα)και θα οδηγαω τουλαχιστον την μιση διαδρομη εγω.Μου τονισε απλα να φοραω ζωνη.

Link to comment
Share on other sites

οδηγώ από το 1998 τόσα χρόνια ούτε με είχαν τρακάρει ούτε είχα τρακάρει, ε!! τώρα στην εγκυμοσύνη αρχές του 6 μία κατά τα άλλα συμπαθέστατη κυρία παραβιάσε ένα στοπ ίσα με το κεφάλι της και ήρθε και έπεσε πάνω μου!!!και δεν φτάνει η ταραχή μου, έψαχνα να βρώ και υπέρηχο βραδιάτικα για να κάνω τσεκ απ για το μωρό!!!ευτυχώς όλα καλά το μωράκι μια χαρά και εγώ επίσης καλά. Το άσχημο βέβαια είναι πως έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και ακόμα δεν έχουμε πάρει την αποζημιώση:(:(και στην εποχή μας 2 χιλιάδες ευρώ είναι λεφτά .

 

παρόλα αυτά οδηγώ κανονικά!!!!

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οδηγούσα κανονικότατα σε όλη την εγκυμοσύνη μου...Αφού να φανταστείτε την προηγούμενη μέρα πριν γεννήσω είχα οδηγήσει...!!!Βέβαια παίζει ρόλο ότι είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και δεν είχα κάνει μεγάλη κοιλιά..Αφού φορούσα κανονικά την ζώνη μου χωρίς αυτό το ειδικό μαξιλαράκι γιατί δεν ένιωθα να με ενοχλεί..

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...