Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και οδηγηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα ...απορια στο θεμα τις οδηγησης...πως οδηγουσατε μεχρο τον 9ο??εγω ειμαι αρχες 6ου(25εβδ) με μολις 5-6 κιλα κ νιοωθω τετοια δυσφορια...νομιζω οτι θα ειναι η τελευταια εβδομαδα στη δουλεια χωρις αυτοκινητο μετα συνεχζω με συγκοινωνια...

Link to comment
Share on other sites

Οδηγούσα μέχρι και 1 βδομάδα πριν γεννήσω. Δεν είχα ιδιαίτερο θέμα λίγο την πλάτη πιο πίσω και όλα καλά. Αυτό πάντως που παρατήρησα ήταν ότι στην εγκυμοσύνη δεν είχα πολύ καλά αντανακλαστικά. Μπορεί να ήταν και τυχαίο δεν ξέρω. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια είναι αρκετά επικίνδυνο και στο μέλλον θα προτιμήσω συγκινωνία.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι η αληθεια ειναι οτι αν μπορεις κ ειναι ευκολη η διαδικασια του να μπεις σε λεωφορειο η οποιο αλλο μεταφορικο μεσο ειναι καλυτερο ...αλλα ο κοσμος μερικοι δεν σαφηνουν να κατσεις υπαρτχει κ κακος κοσμος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ οδηγούσα κανονικότατα στο πρώτο μου παιδί, μιας και η δουλειά μου ηταν 15 χιλιόμετρα μακρυά από το σπίτι μου μέχρι και τον 4ο μήνα και μετά που σταμάτησα τη δουλειά, οδηγούσα πάλι αλλά ποτέ δεν έκανα ταξίδι διάρκειας πάνω από 1 ώρα και να είμαι εγώ οδηγός.

Τώρα στο 2ο που είμαι έγκυος ρε κορίτσια μου ήρθε αίμα στο 2ο μήνα μου, είχα και συσπάσεις και από εκείνη τη στιγμή μέχρι σήμερα που πέρασε 1,5 μήνας δεν έχω ξαναοδηγήσει, εξαιρώντας μια φορά που ηταν απαραίτητο να κάνω μια διαδρομή 5 λεπτών. Μου κακοφαίνεται τόσο πολύ! Αρχές του χρόνου που θα πάω στο γιατρό μου ελπίζω να'μαι καλύτερα και να μου πει ότι θα μπορώ να οδηγώ ξανά.:(

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι 25 εβδομάδων και οδηγώ κανονικά !η ιδέα να μπω σε λεωφορείο για να πάω στην δουλειά με ανατριχιαζει!στην πρώτη εγκυμοσύνη σταμάτησα απο τον τρίτο μήνα όμως,δεν μπορούσα να οδήγησω γιατι νευριαζα παρά πολυ!καθε εγκυμοσύνη εχει τα δικά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια η οδήγηση νομίζω πως δεν πρέπει να μας απασχολεί πέρα από την ζώνη όπου εγώ εφαρμόζω ένα "τρικ" και θα σας το πω:

Υπάρχουν στην κουζίνα σας κάποια πλαστικά "μανταλάκια" που κλείνουμε τις συσκευασίες (σακουλάκια), έτσι; αν το βάλετε στην ζώνη, θα την κρατήσει χαλαρή στο μέρος της κοιλίτσας αλλά σε ενδεχόμενο ω μη γέννετω ατύχημα, η ζώνη είναι ενεργή.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη οδηγούσα έως και την προηγούμενη της γέννας μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οδήγουσα κανονικά μέχρι και που γέννησα , την ζώνη την φορούσα τέρμα χαμηλά στην λεκάνη όσο πιο κάτω γινόταν και τν άφηνα και λίγο χαλαρή. κανένα πρόβλημα. Εδω ανέβαινα σε μηχανάκι μέχρι και μια μέρα πριν γεννήσω το αμαξι θα με πείραζε?:P

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το άλλο κολπάκι! Κουμπώνεις τη ζώνη μόνη της, κάθεσαι, και μετά την τραβάς από πάνω και φοράς μόνο το πάνω μέρος, το κάτω μένει πίσω σου! Ετσι και δουλεύει η ζώνη κανονικά και προστατεύεται η κοιλίτσα! (μπορεί να έχει αναφερθεί και πιο κάτω, δε διάβασα όλα τα σχόλια!)

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να οδηγούν οι έγκυες αλλά προσωπικά συμβουλεύω να μην οδηγούν.

Το ίδιο έκανε και η γυναίκα μου και στο πρώτο παιδί και στα δίδυμα ,το αυτοκίνητο το παράτησε από τη πρώτη στιγμή που έμαθε ότι είναι έγκυος.

Και να μη φταίει η ίδια ή εσείς σε ένα τρακάρισμα ή σε οποιαδήποτε κατάσταση stress κατά τη διάρκεια της οδήγησης ,πάντα επιβαρύνονται και τα έμβρυα.Ακόμα και με τον φόβο.

Γιατί λοιπόν να οδηγείτε όταν υπάρχουμε εμείς οι προσωπικοί σας οδηγοί ,οι άντρες σας δηλαδή ;

Όπου ήθελε να πάει ,τη πήγαινα εγώ .

Με αυτό το τρόπο ελαχιστοποιείτε τους κινδύνους εκτός και αν τρακάρει ο άντρας σας αλλά καλύτερα ειδικά όταν είστε έγκυες να οδηγούν και οι άντρες σας προσεχτικά !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ οδηγούσα κανονικά μέχρι που μπήκα στο μήνα μου με τη σύμφωνη γνώμη του γυναικολόγου μου. Γενικά δεν μου αρέσει η νοοτροπία που έχουμε εδώ στην Ελλάδα να βάζουμε τις γυναίκες σε γυάλα όσο είναι έγκυες. Στο κάτω-κάτω και ως συνοδηγός μπορείς να εμπλακείς σε τρακάρισμα και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι για 9+ μήνες που διαρκεί η εγκυμοσύνη δεν θα αγχωθείς ούτε θα στρεσαριστείς για τίποτα, ας μην είμαστε υπερβολικοί.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να οδηγούν οι έγκυες αλλά προσωπικά συμβουλεύω να μην οδηγούν.

Το ίδιο έκανε και η γυναίκα μου και στο πρώτο παιδί και στα δίδυμα ,το αυτοκίνητο το παράτησε από τη πρώτη στιγμή που έμαθε ότι είναι έγκυος.

Και να μη φταίει η ίδια ή εσείς σε ένα τρακάρισμα ή σε οποιαδήποτε κατάσταση stress κατά τη διάρκεια της οδήγησης ,πάντα επιβαρύνονται και τα έμβρυα.Ακόμα και με τον φόβο.

Γιατί λοιπόν να οδηγείτε όταν υπάρχουμε εμείς οι προσωπικοί σας οδηγοί ,οι άντρες σας δηλαδή ;

Όπου ήθελε να πάει ,τη πήγαινα εγώ .

Με αυτό το τρόπο ελαχιστοποιείτε τους κινδύνους εκτός και αν τρακάρει ο άντρας σας αλλά καλύτερα ειδικά όταν είστε έγκυες να οδηγούν και οι άντρες σας προσεχτικά !

θα συμφωνήσω σε όλα!!και εγώ οδηγούσα αλλά όχι τους δύο τελευταίους μήνες που είχε μεγαλώσει η κοιλίτσα μου και φοβόμουν να πιέζομαι.η ξαδέρφη μου πάντως πήγε στο μαιευτήριο ναγεννήσει οδηγωντας η ίδια!!!μεγάλη παλαβη :P .. Όσο για τους άντρες μασ,χαιρόμαστε να μασ περιποιείστε αλλά όχι και να σασ κάνουμε και 24ωρους σωφερ..:) μασ αρκει και μόνο να το προτείνετε..!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω ότι είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Εγω οδηγούσα και στις δυο μου εγκυμοσύνες μεχρι τελευταία στιγμή. Χρειαζόμουν το αυτοκίνητο για να παω στη δουλειά και το προτιμούσα από το να ταλαιπωρουμαι με τα λεωφορεία. Αλλα και εκτός αυτού είναι πολύ δύσκολο να έχεις έναν άνθρωπο να σε πηγαινοφέρνει παντού. Τουλάχιστον η δουλειά του άντρα μου, που δουλεύει πολλές ώρες δεν θα το επετρεπε. Ποτέ δεν μου είπε να μην οδηγήσω, και δεν ένιωσα και εγώ ότι θα έπρεπε να σταματήσω.

οσο για την πιθανότητα ατυχήματος, υπάρχει ανεξάρτητα με το ποιος οδηγεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αυτο γινεται μονο αν η γυναικα σου δεν δουλευει ή τυχαινει και δουλευει ιδια ωραρια με εσενα καπου κοντα με εσενα (σχεδον απιθανο στα περισσοτερα ζευγαρια). Εκτος και αν ειναι κοντα στο σπιτι η δουλεια της και παει με τα πόδια ή βολεύει συγκοινωνία. Εγώ εκεί που είμαι δεν έχει καθόλου συγκοινωνία και ειναι 10 χλμ από το σπίτι στην αντίθετη κατεύθυνση από την δουλειά του αντρα μου και αλλες ωρες, αρα δεν γινεται να μην οδηγω.

Ετσι κι αλλιως, ειτε ειναι η εγκυος στην θεση του οδηγου ειτε στου συνοδηγου, αν γινει ενα τρακαρισμα ο κινδυνος ειναι ιδιος.

Το να βαζουμε μονο το πανω μερος της ζωνης μου φαινεται λιγο επικινδυνο, δεν νομιζω να κραταει καλα με αυτον τον τροπο. Εγώ πήρα από το εξωτερικο ενα μαξιλαρακι με κλιπ που προσαρμοζει την ζωνη του αυτοκινητου ωστε να σε πιανει στα ποδια και οχι στην κοιλια. Υπαρχει και εδω, μονο που οι κλεφτες την πουλανε 50-60 ευρω ενω στο εξωτερικο κανει 25-35 μαζι με τα μεταφορικα και ειναι το ιδιο πραγμα.

Επίσης το να έχεις την ζώνη χαλαρή είναι πιο επικίνδυνο, αν δεν εφαρμοζει καλά σε περιπτωση τρακαρισματος θα ειναι πολυ χειροτερη η "συγκρουση" της κοιλιας με την ζωνη. Οσες δεν ειστε εγκυες καντε ενα πειραμα να δειτε και οσες ειστε, βαλτε καποιον αλλον να δοκιμασει να φρεναρει αποτομα, μια με την ζωνη κανονικα και μια χαλαρη.

 

Μπορούν να οδηγούν οι έγκυες αλλά προσωπικά συμβουλεύω να μην οδηγούν.

Το ίδιο έκανε και η γυναίκα μου και στο πρώτο παιδί και στα δίδυμα ,το αυτοκίνητο το παράτησε από τη πρώτη στιγμή που έμαθε ότι είναι έγκυος.

Και να μη φταίει η ίδια ή εσείς σε ένα τρακάρισμα ή σε οποιαδήποτε κατάσταση stress κατά τη διάρκεια της οδήγησης ,πάντα επιβαρύνονται και τα έμβρυα.Ακόμα και με τον φόβο.

Γιατί λοιπόν να οδηγείτε όταν υπάρχουμε εμείς οι προσωπικοί σας οδηγοί ,οι άντρες σας δηλαδή ;

Όπου ήθελε να πάει ,τη πήγαινα εγώ .

Με αυτό το τρόπο ελαχιστοποιείτε τους κινδύνους εκτός και αν τρακάρει ο άντρας σας αλλά καλύτερα ειδικά όταν είστε έγκυες να οδηγούν και οι άντρες σας προσεχτικά !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο γινεται μονο αν η γυναικα σου δεν δουλευει ή τυχαινει και δουλευει ιδια ωραρια με εσενα καπου κοντα με εσενα (σχεδον απιθανο στα περισσοτερα ζευγαρια). Εκτος και αν ειναι κοντα στο σπιτι η δουλεια της και παει με τα πόδια ή βολεύει συγκοινωνία. Εγώ εκεί που είμαι δεν έχει καθόλου συγκοινωνία και ειναι 10 χλμ από το σπίτι στην αντίθετη κατεύθυνση από την δουλειά του αντρα μου και αλλες ωρες, αρα δεν γινεται να μην οδηγω.

Ετσι κι αλλιως, ειτε ειναι η εγκυος στην θεση του οδηγου ειτε στου συνοδηγου, αν γινει ενα τρακαρισμα ο κινδυνος ειναι ιδιος.

Το να βαζουμε μονο το πανω μερος της ζωνης μου φαινεται λιγο επικινδυνο, δεν νομιζω να κραταει καλα με αυτον τον τροπο. Εγώ πήρα από το εξωτερικο ενα μαξιλαρακι με κλιπ που προσαρμοζει την ζωνη του αυτοκινητου ωστε να σε πιανει στα ποδια και οχι στην κοιλια. Υπαρχει και εδω, μονο που οι κλεφτες την πουλανε 50-60 ευρω ενω στο εξωτερικο κανει 25-35 μαζι με τα μεταφορικα και ειναι το ιδιο πραγμα.

Επίσης το να έχεις την ζώνη χαλαρή είναι πιο επικίνδυνο, αν δεν εφαρμοζει καλά σε περιπτωση τρακαρισματος θα ειναι πολυ χειροτερη η "συγκρουση" της κοιλιας με την ζωνη. Οσες δεν ειστε εγκυες καντε ενα πειραμα να δειτε και οσες ειστε, βαλτε καποιον αλλον να δοκιμασει να φρεναρει αποτομα, μια με την ζωνη κανονικα και μια χαλαρη.

 

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχεις!!!

Θα μπορούσες σε παρακαλώ πολύ να μου πεις από ποιο site την παρήγγειλες???

Irthate epitelous !!!!!!iEMZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα απο το eBay γιατι εχει πολλες επιλογες και ψωνιζω 8 χρονια απο εκει χωρις προβλημα. Πηρα την Clippasafe που εχει 17 ευρω με δωρεαν μεταφορικα (απο Κορεα), μονο που εγω την πηρα απο Αγγλια που ειναι πιο ακριβη γιατι την ηθελα πιο γρηγορα. Μην δινετε 50 και 60 ευρω που θελουν οι κλεφτες εδω στην Ελλαδα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα.!! λόγω της φύσης της δουλειάς μου καθημερινά κάνω τουλάχιστον 50 χλμ. Επειδή πρέπει να κάνω αρκετά ταξίδια, 2 φορές τουλάχιστον τον μήνα διανύω αποστάσεις 300-400 χλμ μόνο για να πάω και μάλιστα σε πολύ "μικρές" ώρες (4-5-6 το πρωι - όχι, δεν οδηγό λεωφορείο των κτελ :P -). Ο γιατρός μου στην αρχη δεν κατάλαβε όταν έλεγα ταξίδια τι εννούσα. Το έπιασε το νόημα όταν ήμουν στην 11η εβδομάδα. Αυτό που μου σχολίασε κ μου έμεινε είναι "πως τελικά, όσο πιο δραστήριο είναι η μαμά, τόσο πιο ήρεμη είναι η εγκυμοσύνη της!! Αυτη την στιγμή βρίσκομαι στην 19+4 , μέχρι στογμής δεν αγόρασα ειδική ζώνη για το αυτοκίνητο (κακώς) αλλά πραγματικά όταν οδηγώ κυρίως εντος πόλης τρέμω πραγματικά μην μου πεταχτει από καμια στροφή κανένας ελληνάρας βιαστικός οδηγός !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι 23 εβδομάδων και οδηγώ κανονικά, πάντοτε με ζώνη. Η γιατρός είπε να συνεχίσω μέχρι να φτάσει η κοιλιά στο τιμόνι και να με ενοχλεί!

Οδηγούσα ήδη 2 χρόνια πριν την εγκυμοσύνη,είχα διακόψει στο 1ο τρίμηνο, που είχα τρελούς εμετούς, αλλά τώρα μια χαρά. Το περπάτημα πλέον με εξαντλεί, οπότε οι μεγάλες αποστάσεις όταν λείπει ο σύζυγος δε γίνονται αλλιώς.

Life's what you make it!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κορίτσια οδηγώ κανονικά και πάντα με ζώνη γενικά εαν δεν υπάρχει θέμα στην εγκυμοσύνη καλό είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν

η κύηση είναι χαρά και όχι αρρώστια όπως την αντιμετωπίζουν άλλες κοπέλες

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγω πριν την εγκυμοσυνη οδηγουσα και αυτοκινητο και μηχανακι οπου το οποιο λιγους μηνες πριν ειχα αγορασει ! Δυστυχως αναγναστικα να κοψω το μηχανακι που ηταν και η ευκολια μου, μολις εμαθα για την εγκυμοσυνη μου! Αλλα και παλι οχι αμεσως! Το επαιρνα κυριως για την δουλεια, μεχρι που σταματησα στην 9-10 βδομαδα! Μετα το εκοψα μιας και ολοι με μαλωνανε!! Το αυτοκινητο ομως εξακολουθω να το οδηγαω και απο αναγκη και για πιο ξεκουραστα καμια φορα, και θα οδηγαω οσο μου το επιτρεπει η κατασταση μου. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μεχρι και τον 3ο οδηγουσα κανονικοτατα αν κ παντα αγχωνομουν ειτε με τις λακουβες ειτε με τον καθε ανιδεο.. Παθαινα νευρικο κλονισμο καθε φορα που οδηγουσα απτο φοβο μου, αφου καθε φορα που πεταγοταν καποιος ή μου κορναραν επειδη πηγαινα αργα (μεσαια, γιατι δεξια εχει λακουβες), μου ρχοταν να βγαλω εξω το κεφαλι κ να ουρλιαζω "ειμαι εγκυος ρεε... Σεβασμοοσς.. Κωλοελλααααδα..να πας στο δ....)

Τελοσπαντων. Νευρα τα κροσσια. Μαλλον, τα νευρα κροσσια.

Κ οι ορμονες λιγο...

Επαθα αποκολληση. Μη με ρωτησετε δεν ξερω γιατι.

Ειμαι κρεβατωμενη.

Κ το αμαξι... Το σκεφτομαι σοβαρα οταν μου περασει να μην ξαναπιασω τιμονι μεχρι να γεννησω...

Ειμαι πιο ηρεμη...

Δεν ειναι σημαντικο αυτο;

Αλλα δεν ξερω...

Ο γιατρος μου πε να το αποφευγω κ γενικα οι εγκυες πρεπει να προσεχουμε...

Εσεις τι λετε..;

:/

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει η αληθεια ειναι πως οδηγωντας εγκυμονουσες θετουμε διπλα τους εαυτους μας και το μωρο σε κινδυνο. Αλλα πιστευω πολλες ειναι οι κοπελες που για ευχρηστους λογους χρησιμοποιουν το αμαξι, ειδηκα σε μεγαλες αποστασεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κι εγω ειμαι 35 εβδομαδων κι οδηγω.σκεφτομαι να σταματησω απο βδομαδα που μπαινω στο μηνα μου αλλα μονο κ μονο επειδη σκεφτομαι μη με πιασει κανενας δυνατος πονος την ωρα της οδηγησης κ τι θα κανω...κατα τα αλλα...ουτε ατυχημα φοβαμαι (γιατι; αν οδηγει αλλος δε μπορει να γινει;),ουτε τα αντανακλαστικα μου που λενε εχουν επηρεαστει,ουτε η ζωνη με ενοχλει καθολου...το κατω μερος πιανει κατω απο τη κοιλια κ το πανω δε με σφιγγει.κι αποσταση απο το τιμονι....ουουουου μπολικη. Ο αντρας μιυ δεν οδηγει αλλα...λεω να σταματησω κι ας δυσκολευτουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και απο εμένα!

 

Είμαι έγκυος στον 7ο μήνα και δεν σταμάτησα ούτε στιγμή να οδηγώ! Και αυτό γιατί δεν είχα την πολυτέλεια! Η εργασία μου είναι 35 χλμ μακρυά απο το σπίτι, οπότε καθημερινά έκανα τουλάχιστον 70 χλμ! Απο τον 2ο μήνα πήρα την ειδική ζώνη (δυστυχώς απο την Ελλάδα και πλήρωσα 40€) και πιστεύω πως βοηθάει πολύ σε ένα απότομο φρενάρισμα (πόσο μάλλον σε ατύχημα) και γενικότερα στην άνεση της εγκύου!

 

Το μόνο που έκανα εγώ προσωπικά για να εξισοροπήσω την "ταλαιπωρία" ήταν να πω στην εργασία μου πως ο γιατρός μου μου απαγορεύει τα ταξίδια εκτός Αθήνών με οποιοδήποτε μέσο (γιατί ταξιδεύω με την δουλειά μου 1-2 φορές τον μήνα, είτε με αυτοκίνητο είτε με αεροπλάνο) και μόλις γυρνούσα σπίτι ξάπλωνα όσο μπορούσα περισσότερο!

 

Πιστεύω πως η συγκεκριμένη περίοδος της ζωής μας είναι πολύ όμορφη και πολύ σημαντική για την εξέλιξη του μωρού μας! Είμαι σε θέση να το νοιώθω αυτό έντονα γιατί έχω περάσει απο άπειρες εξετάσεις και γιατρούς, 2 επεμβάσεις, 3 σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές για να φτάσω σήμερα εδώ!

 

Απλά και εμείς οι ίδιες πρέπει να βάζουμε κάποια όρια στην εργασία μας...

tAWvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...