Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

γεια σας!!!ειμαι κι εγω καινουρια εδω αλλα σας διαβαζω εδω και καιρο και παιρνω κουραγιο...μολις εμαθα οτι η χοριακη μου δεν ανεβαινει και δεν ξερω πραγματικα πως να αντιδρασω...ειναι η 4η συνεχομενη φορα βλεπετε...ποναει πολυ..ειδικα οταν δεν ξερεις τι γινεται λαθος!νιωθω οτι δεν εχω το κουραγιο να προχωρησω...εχω κουραστει...φοβαμαι πως και την επομενη φορα θα γινουν τα ιδια και δεν θα μπορεσω ποτε να κρατησω στην αγκαλια μου το ενα υγιες μωρακι...!:(:(:(:(:(

 

 

Κανε και μια απλη εξεταση προγεστερονης μαζι με τη χοριακη!

Μερικες φορες η λυση ειναι τοσο απλη...

 

Δεν εχεις κανει καποια εξεταση εστω και μετα την 3η φορα?

Πες μας, να δουμε πώς μπορουμε να βοηθησουμε.

 

Μην απελπιζεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ ΑΜΕΣΑ!ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗ 2η ΑΠΟΒΟΛΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ,ΣΑΚΧΑΡΟ ΚΑΙ ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ.ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ Γ-ΣΦΑΙΡΙΝΗ(3 ΔΟΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ 1 ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ)ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ.ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ Η ΑΝΟΣΙΟΛΟΓΟΣ...ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!!ειμαι κι εγω καινουρια εδω αλλα σας διαβαζω εδω και καιρο και παιρνω κουραγιο...μολις εμαθα οτι η χοριακη μου δεν ανεβαινει και δεν ξερω πραγματικα πως να αντιδρασω...ειναι η 4η συνεχομενη φορα βλεπετε...ποναει πολυ..ειδικα οταν δεν ξερεις τι γινεται λαθος!νιωθω οτι δεν εχω το κουραγιο να προχωρησω...εχω κουραστει...φοβαμαι πως και την επομενη φορα θα γινουν τα ιδια και δεν θα μπορεσω ποτε να κρατησω στην αγκαλια μου το ενα υγιες μωρακι...!:(:(:(:(:(

 

Algeo μου, και εγω τεσσερις φορες ειχα αποβολες και τωρα περιμενουμε το δευτερο μωρακι μας...γ-σφαιρινες εκανα και εγω και ηπαρινες επισης, και τωρα τις κανω τις ηπαρινες στο δευτερο μωρακι...η τελευταια σου αποβολη ισως ηταν τυχαια παρολη τη θεραπεια που εκανες...ισως ο οργανισμος σου να θελει ενα διαλειμμα...εγω τελικα μετα απο τις αποβολες και τα δυο τα μωρακια τα συνελαβα σε ταξιδια...θελαμε κυριως την πρωτη φορα να ξεσκασουμε και να ξεχασουμε λιγακι ολο αυτο με τις αποβολες, τους γιατρους, τις εξετασεις και φυγαμε..εεε γυρισαμε με μωρακι...τη δευτερη δε φορα ειπαμε απλα να παμε ενα ταξιδακι οι τρεις μας να μυησσουμε και τη μικρη μας στα γερμανικα λημερια..και τσουπ να και ο μπεμπης...θελω να καταληξω στο εξης..να παρεις μια ανασα...αν οι εξετασεις σου εχουν δειξει κατι-αληθεια εχεις κανει βιοψια για την τελευταια??α και ποια ανοσολογο εχεις??-τοτε συμβουλη μου ειναι να ξεχαστεις με κατι..κανε κατι που σε ηρεμει και σε κανει να μη σκεφτεσαι ΔΙΑΡΚΩΣ το μωρο και αν τελικα θα παρεις ενα στην αγκαλιτσα σου..εφοσον το ψαχνεις και ψαχνεσαι θα ερθει...αυτο να πιστεψεις και θα δεις θα γινει!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι τοσο στεναχωρημενη και τοσο φοβισμενη.δυο παλλινδρομες,μια σαλπιγγα,πολλες εξετασεις και καμια ακρη.μου φαινεται σαν ενα τεραστιο ψεμα ακομα και η σκεψη οτι θα γινω μανα.δυστυχωσ δεν εχω δυναμη να σας κανω κουραγιο γιατι ξερω ποσο δυσκολα περνατε.σας νιωθω ομως.φιλακια

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

robenula μου,μην απελπιζεσαι!καποιες φορες συμβαινουν πραγματα που μας φαινονται θαυματα!εχω ακουσει περιπτωσεις πολυ πιο δυσκολες απ'τη δικη σου κι ομως εγιναν μανουλες!οταν θελεις κατι παρα πολυ ολο το συμπαν συνομωτει για να γινει πραγματικοτητα!αρκει να το θες!

Link to comment
Share on other sites

spyni μου,καταρχην να χαιρεσαι τα παιδακια σου!πες μου σε παρακαλω εσυ γιατι εκανες γ-σφαιρινη?τι ευθυνοταν για τις δικες σου αποβολες?και πως καταφερε τελικα η εγκυμοσυνη σου να προχωρησει?συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις μου αλλα ψαχνω να βρω μια ακρη...παντως ολο αυτο τον καιρο ημουν πολυ ηρεμη και δεν το σκεφτομουν καθολου οποτε τον παραγοντα αγχος το ξεχναμε...κατι αλλο φταιει...η ανοσιολογος μου ειναι απο θεσσαλονικη...να ξερεις οτι μου εδωσες κουραγιο...σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

spyni μου,καταρχην να χαιρεσαι τα παιδακια σου!πες μου σε παρακαλω εσυ γιατι εκανες γ-σφαιρινη?τι ευθυνοταν για τις δικες σου αποβολες?και πως καταφερε τελικα η εγκυμοσυνη σου να προχωρησει?συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις μου αλλα ψαχνω να βρω μια ακρη...παντως ολο αυτο τον καιρο ημουν πολυ ηρεμη και δεν το σκεφτομουν καθολου οποτε τον παραγοντα αγχος το ξεχναμε...κατι αλλο φταιει...η ανοσιολογος μου ειναι απο θεσσαλονικη...να ξερεις οτι μου εδωσες κουραγιο...σ'ευχαριστω!

εκανα τα νκ κυτταρα στη θεσνικη μου βγηκαν ανεβασμενα.μετα απο 20 μερες τα εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο βγηκαν απολυτα φυσιολογικα.εκανα και τα αντιπατρικα μονη μου.και αυτα προβληματικα.αλλα απο τους 7 γιατρους που εχω παει δεν τα πιστευει κανεις.και εγω θεσνικη ερχομαι πια για γιατρους.εσυ γ σφαιρινη γιατι εκανες?τι σου βρηκαν?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

υστεροσκοπηση εκανες?λεω μπας και υπαρχει εκει καποιο εμποδιο

 

δεν εκανα υστεροσκοπηση...γ-σφαιρινη εκανα γιατι μου βρηκαν ενα γονιδιο που προδιαθετει σακχαρο,θυρεοειδη ή αρθριτιδα...αλλα δεν πιστευω πια τιποτα...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Algeo μου, και εγω τεσσερις φορες ειχα αποβολες και τωρα περιμενουμε το δευτερο μωρακι μας...γ-σφαιρινες εκανα και εγω και ηπαρινες επισης, και τωρα τις κανω τις ηπαρινες στο δευτερο μωρακι...η τελευταια σου αποβολη ισως ηταν τυχαια παρολη τη θεραπεια που εκανες...ισως ο οργανισμος σου να θελει ενα διαλειμμα...εγω τελικα μετα απο τις αποβολες και τα δυο τα μωρακια τα συνελαβα σε ταξιδια...θελαμε κυριως την πρωτη φορα να ξεσκασουμε και να ξεχασουμε λιγακι ολο αυτο με τις αποβολες, τους γιατρους, τις εξετασεις και φυγαμε..εεε γυρισαμε με μωρακι...τη δευτερη δε φορα ειπαμε απλα να παμε ενα ταξιδακι οι τρεις μας να μυησσουμε και τη μικρη μας στα γερμανικα λημερια..και τσουπ να και ο μπεμπης...θελω να καταληξω στο εξης..να παρεις μια ανασα...

 

 

spyni μου,αν μπορεις απαντησε μου....:P

Link to comment
Share on other sites

μια γνωστη μου εχασε 3 εμβρυα γιατι στη μητρα της ειχε κατι σαν ιστο που δεν τα αφηνε να μεγαλωνουν.εκανε υστεροσκοπηση και τωρα εχει 2 παιδια.φυσικα στον υπερυχο δε φαινοταν τιποτα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ ΑΜΕΣΑ!ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗ 2η ΑΠΟΒΟΛΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ,ΣΑΚΧΑΡΟ ΚΑΙ ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ.ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ Γ-ΣΦΑΙΡΙΝΗ(3 ΔΟΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ 1 ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ)ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ.ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ Η ΑΝΟΣΙΟΛΟΓΟΣ...ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

 

H χορηγηση γ-σφαιρινης δεν εχει αποδεδειγμενα αποτελεσματα σε περιπτωσεις καθ'εξιν αποβολων. Μπορει καποιες γυναικες που χορηγηθηκαν να εμειναν τελικα εγκυες και να κρατησαν την εγκυμοσυνη, αλλα μπορει αυτο να συνεβει και ασχετα απο τη χορηγηση τους.

Με το περασμα των χρονων ολο και περισσοτερι γιατροι τεινουν να απορριπτουν την αποτελεσματικοτητα της μεθοδου. Προσωπικα δεν δεχτηκα να μου χορηγησουν γ'σφαιρινες. Ηπαρινες ναι, εκανα, επειδη εχω ομοζυγη θρομβοφιλια, αλλα και παλι ειχα δυο απωλειες.

 

Μετα απο ατελειωτο ψαξιμο με γιατρους και πολυ διαβασμα στο ιντερνετ, αποφασισα οτι στις καθεξιν αποβολες ειναι τοσο νεφελωδες το τοπιο, που τελικα περισσοτερο νοημα εχει να ψαχνουμε τα πιο απλα πραγματα, δηλ.

ορμονολογικες εξετασεις την 2η μερα και κυριως προγεστερονη την 21η μερα του κυκλου (για να δουμε εαν μπορει να υποστηριχτει μια κυηση)

υστεροσκοποηση διαγνωστικη για συμφησεις, πολυποδες κλπ

θυρεοειδής

θρομβοφιλια

εξεταση κολπικου επιχρησματος για χλαμυδια, ουρεοπλασμα κλπ

σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος (ναι, μπορει να ευυθυνεται το σπερμα, ακομη και εαν ειναι γονιμο)

σαλπιγγογραφια (μπηως υπαρχουν υδροσαλπιγγες που προκαλουν τοξικο περιββαλλον στη μητρα και χανονται τα εμβρυα)

αντε και εναν καρυτυτπο ζευγους....

Link to comment
Share on other sites

H χορηγηση γ-σφαιρινης δεν εχει αποδεδειγμενα αποτελεσματα σε περιπτωσεις καθ'εξιν αποβολων. Μπορει καποιες γυναικες που χορηγηθηκαν να εμειναν τελικα εγκυες και να κρατησαν την εγκυμοσυνη, αλλα μπορει αυτο να συνεβει και ασχετα απο τη χορηγηση τους.

Με το περασμα των χρονων ολο και περισσοτερι γιατροι τεινουν να απορριπτουν την αποτελεσματικοτητα της μεθοδου. Προσωπικα δεν δεχτηκα να μου χορηγησουν γ'σφαιρινες. Ηπαρινες ναι, εκανα, επειδη εχω ομοζυγη θρομβοφιλια, αλλα και παλι ειχα δυο απωλειες.

 

Μετα απο ατελειωτο ψαξιμο με γιατρους και πολυ διαβασμα στο ιντερνετ, αποφασισα οτι στις καθεξιν αποβολες ειναι τοσο νεφελωδες το τοπιο, που τελικα περισσοτερο νοημα εχει να ψαχνουμε τα πιο απλα πραγματα, δηλ.

ορμονολογικες εξετασεις την 2η μερα και κυριως προγεστερονη την 21η μερα του κυκλου (για να δουμε εαν μπορει να υποστηριχτει μια κυηση)

υστεροσκοποηση διαγνωστικη για συμφησεις, πολυποδες κλπ

θυρεοειδής

θρομβοφιλια

εξεταση κολπικου επιχρησματος για χλαμυδια, ουρεοπλασμα κλπ

σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος (ναι, μπορει να ευυθυνεται το σπερμα, ακομη και εαν ειναι γονιμο)

σαλπιγγογραφια (μπηως υπαρχουν υδροσαλπιγγες που προκαλουν τοξικο περιββαλλον στη μητρα και χανονται τα εμβρυα)

αντε και εναν καρυτυτπο ζευγους....

μπροβο που τα καταφερες!εμενα το μονο που μου βρηκαν ειναι MFHTR ετεροζυγωτης.ξερεις τι ειναι η κυστικη ινωση?τη δευταρα θα κανω υστεροσ και λαπαροσκοπηση.και φοβαμαι και πολυ

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

spyni μου,καταρχην να χαιρεσαι τα παιδακια σου!πες μου σε παρακαλω εσυ γιατι εκανες γ-σφαιρινη?τι ευθυνοταν για τις δικες σου αποβολες?και πως καταφερε τελικα η εγκυμοσυνη σου να προχωρησει?συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις μου αλλα ψαχνω να βρω μια ακρη...παντως ολο αυτο τον καιρο ημουν πολυ ηρεμη και δεν το σκεφτομουν καθολου οποτε τον παραγοντα αγχος το ξεχναμε...κατι αλλο φταιει...η ανοσιολογος μου ειναι απο θεσσαλονικη...να ξερεις οτι μου εδωσες κουραγιο...σ'ευχαριστω!

 

καλο μου κοριτσι, στο μεγαλο ελεγχο αποβολων ειχα οριακα βεβαια αυξημενες καποιες τιμες , που εδειχναν προβλημα στην πηξη αλλα και αυξημενα ΝΚ...εκανα εγχυση σφαιρινης στο πρωτο παιδακι μου ως τον 6ο περιπου μηνα-λογω υων ΝΚ-, ενω εκανα και ηπαρινες απο την αρχη...τελικα μετα τον τοκετο εκανα και βιοψια πλακουντα, αφου γεννησα και επιβεβαιωθηκε μονο η θρομβοφιλια, κατι που εχω και τωρα στη 2η κυηση....ετσι κρατησα νπμιζω την πρωτη εγκυμοσυνη και τωρα στη δευτερη ως τωρα πανε καλα τα πραγματα, δοξα το Θεο!!

Link to comment
Share on other sites

μπροβο που τα καταφερες!εμενα το μονο που μου βρηκαν ειναι MFHTR ετεροζυγωτης.ξερεις τι ειναι η κυστικη ινωση?τη δευταρα θα κανω υστεροσ και λαπαροσκοπηση.και φοβαμαι και πολυ

 

να μη φοβασσσαι καθολου κοριτσι μου, τετοιες εξετασεις δινουν μια πολυ ξεκαθαρη εικονα και σιγουρα θα βοηθηθεις!!σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!θα πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα,ειμαι νεα στην παρεα αλλα σας παρακουλουθω σιωπηλα για αρκετο καιρο!εγω δεν δυκολευτηκα στο να μεινω εγκυος αλλα στο τελικο αποτελεσμα!!!δυστυχως η ειχα ασχημη εγκυμοσυνη απο την αρχη,ξεκινησα με αποκολληση κ τελικα ενω ολα εδειχνα μια χαρα στην 20η εβδομαδα αρχισαν μικρες συσπασεις οπου στον μεγαλο υπερηχο στην 23 ο γιατρος μου το επιβεβαιωσε και αρχισαμε χαπια,το αποτελεσμα μια μερα μετα να γεννησω...το κοριτσακι μας αντεξε αν και μικρουλι για 15 μερες στη εντατικη,παλευε αλλα ολα ηταν κατα του...τοσο μικρο...ενιωσα τοσο αχρηστη,τοσο υπευθυνη για οσα τραβηξε το μικρο μου...ηταν τοσο μικρο...Και επειτα οταν ολα τελειωσαν αρχισαμε να ψαχνουμε την αιτια,τι πηγε στραβα...και τοτε τα ειδα ολα.Ποσες γνωμες,ο καθενας ελεγε οτι ηθελε,απιστευτο παρεμποριο,και τι θελω να κανω ενα παιδι γερο κ ευτυχισμενο,αυτο τιποτα αλλο!!!Τελος παντων οι εξετασεις μου ειναι καλες εκτως απο μια εχω θρομβοφιλια,αν το λεω σωστα οποτε την επομενη φορα θα πρεπει να παρω την αναλογη αγαγη,τοσο απλο!!!συγνωμη για το μεγαλο μου μηνυμα αλλα μαλλον εχω την αναγκη να τα δω και γραμμενα μπας κ τα καταλαβω καλυτερα!!!σας ευχαριστω!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!!η χορηγηση ηπαρινης για τη θρομβοφιλια δεν ειναι κατι που θα πρεπει να σε φοβιζει...απλα με το που μεινεις εγκυος με το καλο ξανα, ειδοποιησε αμεσως το γιατρο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,ευχομαι απλα να πανε ολα καλα,γιατι πραγματικα δεν θα το αντεξω!!!!η χορηγηση ηπαρινης τι ειναι?:(

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει καποια κατι παραπανω για την θρομβοφιλια??για την ακριβεια βγηκα θετικη στο MFHTR ομοζυγωτης!!!θα παω την Δευτερα στην γιατρο αλλα μεχρι τοτε με εχει φαει η περιεργεια!!!τελικα δηλ αυτο ηταν κ γεννησα πρωορα??:confused:

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αννα4!

 

Σοκαριστικα με την γεννηση του μωρου τοσο προωρα. Ευχομαι ο καλος Θεος να σε παρηγορησει φερνοντας στην αγκαλια σου ενα αλλο μωρο, υγιες και τελειομηνο!

 

Η θρομβοφιλια ειναι μια προδιαθεση να κανει το σωμα σου θρομβωσεις. Προσοχη! το οτι εχεις την προσδιαθεση, δεν σημαινει οτι θα κανεις κιολας θρομβωσεις. Μην πανικοβαλλεσαι! Η ομοζυγια στο mthfr σημαινει οτι την προδιαθεση την κληρονομησες και απο τους δυο γονεις σου (το ιδιο εχω και εγω).

 

Το εαν γεννησες τοσο προωρα απο θρομβοφιλια, αυτο φαινεται απο την βιοψια του μωρου, αφου οι θρομβωσεις εντοπιζονται ευκολα. Εαν δεν φανηκε θρομβος στην βιοψια, τοτε αλλο ειναι το αιτιο.

 

Για να αντιμετωπισεις σε μελλοντικη εγκυμοσυνη να δημιουργηθει θρομβος (σου επαναλαμβανω οτι δεν ειναι απαραιτητο να συμβει, παρα την προδιαθεση που εχεις) οι γιατροι χορηγουν ηπαρινη σε ενεσιμη μορφη. Κανεις καθε μερα μια ενεση στην κοιλια σε ολη την εγκυμοσυνη και ελεγχεις καθε μηνα με ειδικη εξεταση αιματος, εαν χρειαζεται τροποποιηση της δοσης της ηπαρινης. Ειλικρινα ειναι κατι πανευκολο και σε προφυλασσει και σενα και το εμβρυο.

 

Ευχομαι απο καρδιας ο,τι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω,δυστυχως δεν κανανε καμμια βιοψια στο μωρο,μεσα στο πονο μας ουτε σκεφτηκαμε να το ζητησουμε...παντως απο οτι μας ειπαν ηταν τοσο μικρο που δεν θα εδειχνε τιποτα...δεν ξερω επρεπε να μαστε πιο ψυχραιμοι αλλα...τωρα ειναι αργα!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω,δυστυχως δεν κανανε καμμια βιοψια στο μωρο,μεσα στο πονο μας ουτε σκεφτηκαμε να το ζητησουμε...παντως απο οτι μας ειπαν ηταν τοσο μικρο που δεν θα εδειχνε τιποτα...δεν ξερω επρεπε να μαστε πιο ψυχραιμοι αλλα...τωρα ειναι αργα!!!

 

Βλακεια μου, που ρωτησα....

 

Η βιοψια θα ειχε νοημα εαν το παιδι ειχε ηδη "φυγει" κατα τον τοκετο...

(Ειλικρινα συγνωμη, δεν ξερω πως να το πω αλλιως)

 

Αφου το μωρακι εφυγε αργοτερα, προφανως ηταν αλλοι οι λογοι θανατου (λογοι προωροτητας).

 

Παντως, ξερω οτι ενας θρομβος προκαλει ενδομητριο θανατο, δεν ξερω εαν προκαλει συσπασεις, που οδηγουν σε τοκετο. Δεν χανεις να ρωτησεις το γιατρο σου, σχετικα με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα,ειμαι νεα στην παρεα αλλα σας παρακουλουθω σιωπηλα για αρκετο καιρο!εγω δεν δυκολευτηκα στο να μεινω εγκυος αλλα στο τελικο αποτελεσμα!!!δυστυχως η ειχα ασχημη εγκυμοσυνη απο την αρχη,ξεκινησα με αποκολληση κ τελικα ενω ολα εδειχνα μια χαρα στην 20η εβδομαδα αρχισαν μικρες συσπασεις οπου στον μεγαλο υπερηχο στην 23 ο γιατρος μου το επιβεβαιωσε και αρχισαμε χαπια,το αποτελεσμα μια μερα μετα να γεννησω...το κοριτσακι μας αντεξε αν και μικρουλι για 15 μερες στη εντατικη,παλευε αλλα ολα ηταν κατα του...τοσο μικρο...ενιωσα τοσο αχρηστη,τοσο υπευθυνη για οσα τραβηξε το μικρο μου...ηταν τοσο μικρο...Και επειτα οταν ολα τελειωσαν αρχισαμε να ψαχνουμε την αιτια,τι πηγε στραβα...και τοτε τα ειδα ολα.Ποσες γνωμες,ο καθενας ελεγε οτι ηθελε,απιστευτο παρεμποριο,και τι θελω να κανω ενα παιδι γερο κ ευτυχισμενο,αυτο τιποτα αλλο!!!Τελος παντων οι εξετασεις μου ειναι καλες εκτως απο μια εχω θρομβοφιλια,αν το λεω σωστα οποτε την επομενη φορα θα πρεπει να παρω την αναλογη αγαγη,τοσο απλο!!!συγνωμη για το μεγαλο μου μηνυμα αλλα μαλλον εχω την αναγκη να τα δω και γραμμενα μπας κ τα καταλαβω καλυτερα!!!σας ευχαριστω!!!

 

Έχω κι εγώ μια αποβολή στο ιστορικό μου που δεν θέλω να την θυμάμαι καθόλου Αννα, μετά τον καθαρισμό αφου διαπιστώθηκε οτι το μωρό δεν μεγάλωνε και δεν ακούγαμε την καρδούλα του, ζήτησα απο τον γιατρό να κάνει βιοψία στο έμβρυο και τελικά κατέληξα να πάω για περαιτέρω εξαιτάσεις σε ειδικό γιατρό. Το αποτέλεσμα έχω ελαφρια μορφή θρομβοφιλίας και έπρεπε στην επόμενη εγκυμοσύνη μου να παίρνω salospir μέχρι την 12η εβδομάδα κύησης για να βοηθήσω το μωρό να αναπτυχθεί. Είμαι έγκυος δεύτερη φορά πήρα οντως τα χαπια αυτα και τώρα βρίσκομαι στον 8ο μήνα κύησης και το μωρό είναι μια χαρά :-D Η συμβουλή μου είναι να κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ετσι ώστε στην επόμενη εγκυμοσύνη όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...