Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι νέο μέλος και δυστιχώς πριν καν προλάβω να χαρώ τη κοιλίτσα μου να φουσκώνει έμαθα ότι το μωράκι μου ήταν νεκρό. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα...πήγα στο γιατρό με την αδερφή μου επειδή ήθελε να δει το μωράκι και ο γιατρός...με πολύ ψυχρό ύφος μου είπε ότι το έμβρυο είχε αποροφηθεί και υπήρχαν μόνο ίχνη από αυτό. Το πιο άσχημο είναι ότι μένω εξωτερικό και είχα έρθει Ελλάδα για να δω τους δικούς μου και να δω και έναν Έλληνα γυναικολόγο ώστε να πάρω έξτρα συμβουλές. Ο άντρας μου το έμαθε τηλεφωνικά και δεν μπόρεσε καν να είναι μαζί μου στην απόξεση. Νιώθω τύψεις επειδή γκρίνιαζα για τις ναυτίες και για το γεγονός ότι επειδή μετακομίσαμε πρόσφατα στο εξωτερικό δεν είχα κανέναν...ήμουν όλη μέρα μόνη στο σπίτι. Γενικά είχα κακή ψυχολογία και φοβάμαι ότι εγώ φταίω. Νιώθω ότι πήρα αυτό που μου άξιζε επειδή δεν εκτίμησα το δώρο που μου δόθηκε. Έμεινα έγκυος από τη πρώτη προσπάθεια και το πήρα ως δεδομένο. Φυσικά η γιατρός μου είπε ότι θα γίνουν εξετάσεις για να διαγνωσθεί τι πήγε στραβά...αλλά μέσα μου πιστεύω ότι φταίω εγώ. Πέρασε 1 μέρα από την απόξεση και ακόμα δε το πιστεύω ότι θα επιστρέψω στο σπίτι μου...στον άντρα μου...χωρίς το μώρό μας...Είναι τραγικό να ακούς τους πάντες να λένε "δε πειράζει...είσαι νέα, θα κάνεις άλλο παιδί"...πως το λένε με τόση σιγουριά? Και αν δε μπορέσω να ξανακάνω παιδιά? Η απόξεση δεν είναι εξαγωγή δοντιού...ποτέ δε ξέρεις τι επιφέρει. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι νέο μέλος και δυστιχώς πριν καν προλάβω να χαρώ τη κοιλίτσα μου να φουσκώνει έμαθα ότι το μωράκι μου ήταν νεκρό. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα...πήγα στο γιατρό με την αδερφή μου επειδή ήθελε να δει το μωράκι και ο γιατρός...με πολύ ψυχρό ύφος μου είπε ότι το έμβρυο είχε αποροφηθεί και υπήρχαν μόνο ίχνη από αυτό. Το πιο άσχημο είναι ότι μένω εξωτερικό και είχα έρθει Ελλάδα για να δω τους δικούς μου και να δω και έναν Έλληνα γυναικολόγο ώστε να πάρω έξτρα συμβουλές. Ο άντρας μου το έμαθε τηλεφωνικά και δεν μπόρεσε καν να είναι μαζί μου στην απόξεση. Νιώθω τύψεις επειδή γκρίνιαζα για τις ναυτίες και για το γεγονός ότι επειδή μετακομίσαμε πρόσφατα στο εξωτερικό δεν είχα κανέναν...ήμουν όλη μέρα μόνη στο σπίτι. Γενικά είχα κακή ψυχολογία και φοβάμαι ότι εγώ φταίω. Νιώθω ότι πήρα αυτό που μου άξιζε επειδή δεν εκτίμησα το δώρο που μου δόθηκε. Έμεινα έγκυος από τη πρώτη προσπάθεια και το πήρα ως δεδομένο. Φυσικά η γιατρός μου είπε ότι θα γίνουν εξετάσεις για να διαγνωσθεί τι πήγε στραβά...αλλά μέσα μου πιστεύω ότι φταίω εγώ. Πέρασε 1 μέρα από την απόξεση και ακόμα δε το πιστεύω ότι θα επιστρέψω στο σπίτι μου...στον άντρα μου...χωρίς το μώρό μας...Είναι τραγικό να ακούς τους πάντες να λένε "δε πειράζει...είσαι νέα, θα κάνεις άλλο παιδί"...πως το λένε με τόση σιγουριά? Και αν δε μπορέσω να ξανακάνω παιδιά? Η απόξεση δεν είναι εξαγωγή δοντιού...ποτέ δε ξέρεις τι επιφέρει. :(

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ!ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΛΛΟ ΜΩΡΑΚΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΕΤΣΙ!ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΣΟΥ...ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ!ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΛΟΓΟ ΑΣΤΑΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ,ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΗΜΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΗΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ,ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ Κ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ,ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΦΕ ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ...,ΔΕΝ ΕΙΧΑ Κ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΩ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΚΟ?...ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ......ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Κ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ,ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΙΜΗΣΟΥ Κ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΠΑΡΕ ΜΕ.ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΚΡΙΑ Κ ΠΗΓΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ ΑΥΤΟ Κ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΣΕ..ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ..ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΜΕ ΑΡΧΗ ΣΗΨΑΙΜΙΑΣ!ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ!ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ....ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

se euxaristo poli gia tis euxes su...makari tin epomeni fora na pane ola kala. To mono siguro einai oti an ksanameino egkios...de tha ksanaparaponetho gia tipota.

Eilikrina, lipamai pou to perases olo auto. An emena me traumatise auti i empeiria, fadazomai oti gia esena tha itan pio diskolo. Pados einai apisteuto pos merikoi giatroi mporei na einai toso psixroi kai adiaforoi. Pou pige i anthropia?

Na xairese ta paidakia su :P ...fadazomai ti xara su molis tha emathes oti perimeneis didimakia...Kalo vradi kai se euxaristo poli pou moirastikes mazi mu tin empeiria su. Siniditopoio oti prepei na koitao mprosta kai na ektimao pou ontos de sinevi kati xeirotero.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπέρα αν και σχετικα νέα στο forum εχω κι εγω να πω τη δικη μου εμπειρια και αν μπορειτε να με βοηθησετε.Μεσα σε διαρκεια 10 μηνων ειχα δυο τελειες αποβολες η μια τον Μαρτιο του 2009 και η επομενη τον Ιανουαριο του 2010. Ο γιατρος μου λοιπον μου εδωσε μια σειρα εξετασεων(πλην του προγεννητικου ελεχγου)για αντιθρομβινη, protein s, c κλπ...Ολα ηταν σχετικα καλα εκτος της protein c (για θρομβοφιλια?) η οποια ήταν ακριβως στο ανωτατο φυσιολογικο όριο, αλλα ο γιατρος ειπε οτι σε μια επομενη κυηση αντι για παιδικη ασπιρινη θα μου κανει την ενεσιμη θεραπεια.Εδω μπερδευτικα, αφου δεν ειναι παθολογικο,οπως ειπε, για ποιο λογο να κανω τις ενεσεις οι οποιες δεν ειναι και οτι καλυτερο για το συκωτι??τι να κανω?να παρω και δευτερη γνωμη?εχω μπερδευτει, μιας και οι 2 αποβολες τις χαρακτηρησε ως τυχαια γεγονοτα..Θελω τοσο πολυ να κανω κι εγω ενα παιδακι και μου φαινονται ολα τοσο βουνο....

Σας ζαλισα το ξερω, αλλα περιμενω ανυπομονα απαντηση...

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

οι 2 αποβολες δεν ειναι τυχαιες...αυτο διαπιστωσα εγω...αν ειχα πιστεψει το γιατρο ουι ηταν τυχαια και η δευτερη και το αφηνα ετσι χωρις ψαξιμο...τωρα δε θα ειχα το αγγελουδι μου...κι αυτο γιατι οταν ξαναεμεινα εγκυος ο γιατρος μου που ειναι ανθρωπος πανω απο ολα και επιστημονας παλεψε με νυχια και με δοντια...ενω οι προηγουμενοι κυριοι δηθεν γιατροι με το χαραχτηρισμο ''τυχαιο ''με εσπρωξαν στην απελπισια...μην τους ακουτε ψαχτητε....οπως εκανα εγω...και εγινα μαμα μετα απο πολυ ψαξιμο για τα αιτια που καθε αλλο παρα τυχη ηταν...ανακαλυψα πολλα που αν δεν τα ειχα βρει ακομα θα ψαχνομουνα...καλη τυχη σε ολες...

αngelina

Link to comment
Share on other sites

αλίκη,

πράγματί θεωρω ότι έχεις απόλυτο δίκιο,εξατάσεις είναι πολυ σημαντικό.

εσένα τι σου βρήκαν και εκανές θεραπεία και τα καταφερες να γίνεις μανουλά?

Link to comment
Share on other sites

το σωμα μου θεωρουσε το εμβρυο ξενο σωμα και εκανα ανοσιοποιηση με αντιπατρικα για να το δεχτει...πηραν αιμα απο το συζυγο και ετσι δεν απεβαλα ...παρολο που στην αρχη της κυησης ειχα αιμορραγια αυτο αποδεικνυει οτι ξεκινησε η διαδικασια αποβολης αλλα με τα αντιπατρικα σταματησε...δεν ξερω για τους αλλους γιατρους ο δικος μου τα προτεινει σε ολες με αποβολες και ολες εγιναν μανουλες ακομη και μια με εξι αποβολες συνεχομενες χαρη σε αυτα τα εμβολια ...

αngelina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτή η επικοινωνία γιατί σου δίνει κουράγιο στα δύσκολα. Από 12\2009 μέχρι σήμερα είχα τρείς αποβολές. Η πρώτη βιοχημική, η δεύτερη στις έξι εβδομάδες δεν είδαμε ποτέ σάκο και η τρίτη σήμερα στις 5 εβδομάδες ανεμβρυική κύηση.έχω χαμηλή προγεστερόνη και ανεβασμένα anti tpo θυρεοειδικά αντισώματα για τα οποία αυτή τη φορά έπαιρνα αγωγή ,αλλά χωρις αποτέλεσμα.Τώρα μετά από δεκάδες εξετάσεις πρέπει να κάνω αντιπατρικών αντισωμάτων και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και κατακερματισμό σπέρματος dna. έχω κουραστεί πολύ και σωματικά και ψυχικά από όλα αυτά και αναρωτιέμαι τελικά αν θα καταφέρουμε να γινουμε γονείς???????????????

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτή η επικοινωνία γιατί σου δίνει κουράγιο στα δύσκολα. Από 12\2009 μέχρι σήμερα είχα τρείς αποβολές. Η πρώτη βιοχημική, η δεύτερη στις έξι εβδομάδες δεν είδαμε ποτέ σάκο και η τρίτη σήμερα στις 5 εβδομάδες ανεμβρυική κύηση.έχω χαμηλή προγεστερόνη και ανεβασμένα anti tpo θυρεοειδικά αντισώματα για τα οποία αυτή τη φορά έπαιρνα αγωγή ,αλλά χωρις αποτέλεσμα.Τώρα μετά από δεκάδες εξετάσεις πρέπει να κάνω αντιπατρικών αντισωμάτων και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και κατακερματισμό σπέρματος dna. έχω κουραστεί πολύ και σωματικά και ψυχικά από όλα αυτά και αναρωτιέμαι τελικά αν θα καταφέρουμε να γινουμε γονείς???????????????

Παρε και μια δευτερη γνωμη πριν ασχοληθεις με τα αντιπατρικα, τα εχω κανει και δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα. Στο εξωτερικο εχουν καταργηθει εδω και πολλα χρονια.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτή η επικοινωνία γιατί σου δίνει κουράγιο στα δύσκολα. Από 12\2009 μέχρι σήμερα είχα τρείς αποβολές. Η πρώτη βιοχημική, η δεύτερη στις έξι εβδομάδες δεν είδαμε ποτέ σάκο και η τρίτη σήμερα στις 5 εβδομάδες ανεμβρυική κύηση.έχω χαμηλή προγεστερόνη και ανεβασμένα anti tpo θυρεοειδικά αντισώματα για τα οποία αυτή τη φορά έπαιρνα αγωγή ,αλλά χωρις αποτέλεσμα.Τώρα μετά από δεκάδες εξετάσεις πρέπει να κάνω αντιπατρικών αντισωμάτων και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και κατακερματισμό σπέρματος dna. έχω κουραστεί πολύ και σωματικά και ψυχικά από όλα αυτά και αναρωτιέμαι τελικά αν θα καταφέρουμε να γινουμε γονείς???????????????

Και εμεις με 3 αποβολες σε 1,5 χρονο ετσι νιωθαμε οτι δε θα γινουμε ποτε γονεις!!!! Οχι μονο γιναμε αλλα γιναμε και πολυ γρηγορα για δυο φορες!!! Μονο υπομονη και πιστη χρειαζεται!!

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτή η επικοινωνία γιατί σου δίνει κουράγιο στα δύσκολα. Από 12\2009 μέχρι σήμερα είχα τρείς αποβολές. Η πρώτη βιοχημική, η δεύτερη στις έξι εβδομάδες δεν είδαμε ποτέ σάκο και η τρίτη σήμερα στις 5 εβδομάδες ανεμβρυική κύηση.έχω χαμηλή προγεστερόνη και ανεβασμένα anti tpo θυρεοειδικά αντισώματα για τα οποία αυτή τη φορά έπαιρνα αγωγή ,αλλά χωρις αποτέλεσμα.Τώρα μετά από δεκάδες εξετάσεις πρέπει να κάνω αντιπατρικών αντισωμάτων και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και κατακερματισμό σπέρματος dna. έχω κουραστεί πολύ και σωματικά και ψυχικά από όλα αυτά και αναρωτιέμαι τελικά αν θα καταφέρουμε να γινουμε γονείς???????????????

ΣΕ τοσο μικρο χρονικο διαστημα;;; Επιτρεπεται να μεινεις τοσο γρηγορα εγκυος;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

stefitsa σε 7 μήνες είχες 3 αποβολές? Καλά ρε απιδιά τι κάνετε? Δεν σε παρακολουθεί γιατρός να σου πεί οτι αυτό είναι επικίνδυνο? Απο τη σχολή μας είπαν οτι μετά απο μια αποβολή πρέπει να μεσολαβίσει διάστημα 3-4 μηνών για να ξεκινήσουν νέες προσπάθιες. Και μετά απο μια δεύτερη αποβολή τουλάχιστον 6-8 μήνες. Η μήτρα δεν προλαβαίνει να συνέλθει τόσο σύντομα, έπαθε σοκ ο οργανισμός σου...Δεν έκανες καθόλου καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ απο εμενα!!!Ειλικρινα μακαρι καμια μασ να μην χρειαζοταν να γραψει σε αυτη τη σελίδα.Θα ήθελα να πω κ εγω τον πόνο μου....Πριν 1 μηνα εμαθα οτι ημουν εγκυος...Η χαρα μου μεγάλη...καταλαβαίνετε...Οχι για πολύ όμως...Ο πρώτος υπερηχος δεν πήγε κ τοσοσ καλα...έδειξε μέσα στο σάκο αιμάτωμα....Ο γιατρος μου είπε 3 ενδεχόμενα: 1ον αιμάτωμα το οποίο αν δεν επειρεάζει το έμβρυο με το περασμα του χρόνου θα εξαφανιστει, 2ον μορφωμα κ 3ον κ πολυ σπάνιο υπερδυόγκωση του πλακόυντα, αυτο σημαινε οτι το μωρι θα μεγαλωνε μεχρι ενος σημείου κ μετα τέλος!Η στεναχωρια μου πολυ μεγάλη....περνουσαν όμως οι μέρες κ οι εξετάσεις εβγαιναν καλές κ το μωρό μεγάλωνε...Άρχησα να έχω πολλές ελπίδες!Μάταια!Την Περασμένη Παρασκευή το πρωί πήγα για υπέρηχο κ το παιδι μου δεν ζούσε πια...η καρδούλα του ειχε σταματήσει...επρεπε να μπω το απογευμα για καθαρισμα!Σας γραφω κ ποναει η ψυχή μου!Ξερω οτι παρα πολλές γυναικες οπως μου είπε κ ο γιατρος μου 1 στις 7 χάνουν παιδι!Το ξέρω οτι έτσι ήθελε η φύση...το μυαλο μου το ξερει...η ψυχή μου όμως τα βάζει με όλους...με το Θεο...Το ξέρω οτι έτσι έπρεπε να γινει αλλα ακομα δεν μπορω να ηρεμήσω....Τι να κάνω????Οπως μας ειπε ο γιατρος δεν φταιω εγω ουτε ο άντρας μου αλλα συμβαινουν αυτα...Δεν ξερω τι να πω....ειμαι πολυ στεναχωρημενη...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.ειχα και εγω δυστηχως δυο παλινδρομες κυησεις μεσα σε δυο χρονια.μετα την δευτερη αφου κοντευα να τρελαθω ,ημουν χαλια ψυχολογικα,ειχα αλλαξει αρκετους γυναικολογους και ολοι μου λεγαν οτι ηταν τυχαιο γεγονος , εψαξα το θεμα αρκετα και πηγα σε αιματολογο ανοσολογο στην θεσ/νικη εκανα ενα σωρο εξετασεις και εγω και ο αντρας μου.ολες ηταν καλες ,αλλα το μονο που βρεθηκε ηταν αντιπατρικα αντισωματα.μας ειπε λοιπον οτι θα μπορουσαν να βοηθουσαν τα εμβολια λεμφοκυτταρων(απο το αιμα του αντρα μου)επρεπε να κανω τρια εμβολια και μετα να προσπαθησουμε για νεα εγκυμοσυνη(ο γυναικολογος μου φυσικα ηταν κατα των εμβολιων).κανω λοιπον το πρωτο και σε πεντε μερες ανακαλυπτω οτι ηδη ειμαι εγκυος.επικοινωνω με τον ανοσολογο και μου λεει να ξεκινησω ενεσεις υπαρινης ,κορτιζονη, φιλισιν και εμβολια καθε δυο εβδομαδες μεχρι τον τεταρτο μηνα.

φυσικα καθολη την διαρκεια ειχα πολυ αγχος ,καθε τρεις και λιγο εξετασεις ανοσολογικες ,πολλα εξοδα,αλλα αξιζε ο κοπος.(περα οτι δεν χαρηκα καθολου την εγκυμοσυνη)ολα πηγαν καλα.γεννησα στην40 εβδομαδα φυσιολογικα ενα υγιεστατο κοριτσακι ,που ειναι τωρα επτα μηνων.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι νεα στην σελιδα και δεν ξερω πωσ λειτουργει!

η ιστορια μου ειναι για μενα εστο τραγικη!

ειχα 2 αποβολεσ μεσα σε 4 μηνεσ!!

η πρωτη κυηση ηταν μετα απο μολισ εναν μηνα προσπαθειασ και χαθηκε το μωρκι μου στον πρωτο μηνα!μετα απο 3 μηνεσ ξαναεμεινα εγκυοσ και ενω πηγαν ολα καλα το εχασα αφου εκλεισα τον δευτερο μηνα!

εκανα αποξεση και ενιωθα ενα κενο!ημουν κενη!!!

οι εξετασεισ που εκανα οσο ημουν εγκυοσ ηταν ολεσ πολυ καλεσ!

το μονο που ειχα ηταν 1.1 τοξοπλασμα! ο γιατροσ μου,μου ειπε οτι

το εχω περασει και γι αυτο ειμαι στην γκριζα ζωνη!

εχω πελαγωσει :-( ! μου ειπε να κανω εξετασεισ για θυροειδη και πικτηκοτητα και καποιεσ ορμονικεσ!το πολυ καλο ειναι (και ελπιζω να μην αλλαξει) ειναι οτι πιανω ευκολα!μπορει καποια κοπελα να με βοηθησει!δεν ξερω τι να κανω!οσο ημουν εγκυοσ δεν κουραζομουν κοιμομουν πολυυυυυυ και δεν εκανα καμια αποτομη κινηση ουτε βαροσ σηκωνα!οσο για τον γιατρο δεν εχω λογια με βοηθησε πολυ και ακομα με βοηθαει!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι νεα στην σελιδα και δεν ξερω πωσ λειτουργει!

η ιστορια μου ειναι για μενα εστο τραγικη!

ειχα 2 αποβολεσ μεσα σε 4 μηνεσ!!

η πρωτη κυηση ηταν μετα απο μολισ εναν μηνα προσπαθειασ και χαθηκε το μωρκι μου στον πρωτο μηνα!μετα απο 3 μηνεσ ξαναεμεινα εγκυοσ και ενω πηγαν ολα καλα το εχασα αφου εκλεισα τον δευτερο μηνα!

εκανα αποξεση και ενιωθα ενα κενο!ημουν κενη!!!

οι εξετασεισ που εκανα οσο ημουν εγκυοσ ηταν ολεσ πολυ καλεσ!

το μονο που ειχα ηταν 1.1 τοξοπλασμα! ο γιατροσ μου,μου ειπε οτι

το εχω περασει και γι αυτο ειμαι στην γκριζα ζωνη!

εχω πελαγωσει :-( ! μου ειπε να κανω εξετασεισ για θυροειδη και πικτηκοτητα και καποιεσ ορμονικεσ!το πολυ καλο ειναι (και ελπιζω να μην αλλαξει) ειναι οτι πιανω ευκολα!μπορει καποια κοπελα να με βοηθησει!δεν ξερω τι να κανω!οσο ημουν εγκυοσ δεν κουραζομουν κοιμομουν πολυυυυυυ και δεν εκανα καμια αποτομη κινηση ουτε βαροσ σηκωνα!οσο για τον γιατρο δεν εχω λογια με βοηθησε πολυ και ακομα με βοηθαει!σασ παρακαλαω απαντηστε μου!!!!!βοηθεια ζηταω

 

user_online.gifreport.gif progress.gifedit.gif

Link to comment
Share on other sites

πουκι δεν μου μιλαει κανεισ!!!!!εχω γραψει την ιστορια μου και δεν μου ειπε κανεισ τιποτα αλλα εγω ειμαι σε ασχημη φαση!μια βοηθεια ζηταω!!!!εγραψα την ιστορια αν θεσ σε παρακαλω διαβασε την !ειχα 2 αποβολεσ!!!

Link to comment
Share on other sites

Tέτη μου μη στενοχωριέσαι..κάποια στιγμή θα τη δουν κοπέλες με παρόμοιες, δυστυχώς εμπειρίες, και θα σου απαντήσουν και θα σε βοηθήσουν....μπορεί να έτυχε να μην είδαν ακόμη το Post σου.....

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να γινω πιεστικη!Ποτε δεν ημουν αλλα τωρα ηρθαν τα πανω κατω!Δεν μπορω να μιλαω πολυ στον περιγυρο μου γι αυτο το θεμα γιατι βλεπω στα βλεματα τουσ τον οικτο!Δεν εχει τυχει σε καμια φιλη η γνωστη 2 αποβολεσ η μια πισω απο την αλλη!Ολεσ ειχαν μια και μετα η δευτερη εγκυμοσυνη ηταν τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι πιεστική κοριτσάκι μου...ενας λόγος ύπαρξης του forum είναι και αυτός, να βγάζουμε απο μέσα μας οτι μας πονάει και δε μπορούμε να το πούμε για τους "χ" λόγους σε κοντινούς μας ανθρώπους.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πόσο πονάς...μπορεί να μην έχω βιώσει κάτι παρόμοιο αλλά ο καθένας δυστυχώς έχει τα προβλήματά του (εμεις προσπαθούσαμε 3 χρόνια, με εξετάσεις, γιατρούς, φάρμακα και πάλι εξετάσεις κτλ) και ξέρω πόσο πολύ είναι να θες να γίνεις μανούλα και να βρίσκονται όλο εμπόδια, πόσο μάλλον αυτό που πέρασες.

Κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που θα σου πει ο γιατρός σου και να δείς θα βρεθεί σύντομα η άκρη.

Και οτι απορίες έχεις, θα κάνεις ένα ερώτημα στην αντίστοιχη, με το θέμα που σε απασχολεί, ενότητα και όλο και κάποια κοπέλα θα βρεθεί να σου απαντήσει:)

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...