Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

σχεδον ολοι οι γιατροι δεν τα δεχονται τα αντιπατρικα.ουτε και εγω με βαση αυτα που εχω διαβασει

 

 

τι είναι καλή μου τα αντιπατρικά που αναφέρετε.....?

αξίζει τον κόπο να τα ψαξω??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποσες παλινδρομες εχεις?τι εχεις ψαξει?ειναι εμβολια που φτιαχνουν απο το αιμαι του αντρα στην περιπτωση που κατι δεν ταιριαζει μεταξυ τους.εννοω αναμεσα στον αντρα και τη γυναικα.ειναι λιγοι οι γυναικολογοι που τα υποστηριζουν.μαλιστα πολυ τα θεωρουν επικυνδυνα.ρωτα το γιατρο σου

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

τι είναι καλή μου τα αντιπατρικά που αναφέρετε.....?

αξίζει τον κόπο να τα ψαξω??

 

Υπάρχει στο forum ένα σχετικό topic που μάλλον θα σε κατατοπίσει.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56590

Καλύτερα βέβαια πάντα να μιλήσεις με το γιατρό σου και ιδανικά να μιλήσεις με ενα γιατρό που τα υποστηρίζει και με έναν αντίθετο.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια....

Κατ΄αρχήν είμαι 43 ετών.....αυτο απο μόνο του ηδη ειναι πρόβλημα....:)

Eίχα 2 παλλινδρομες κυήσεις σε διάστημα 3 χρόνων........αλλά απο 2 διαφορετκούς συντρόφους( τον τότε αραβωνιαστικό....και τώρα τον άντρα μου) άρα στην περίπτωση μου μάλλον δεν ωφελεί να αρχίσω να ψάχνω για τα αντιπατρικά.

Ασε που τι να πρωτοψάξεις δηλαδη........?

Μετα την δεύτερη αποβολή το έψαξα και βρήκα οτι είμαι και ετεροζυγώτης..αν και οι γιατροι πιστεύουν οτι ειναι θεμα ηλικιας και κακής ποιότητας ωαρίω, μιας και η fsh είναι πολύ ψηλή.

Τώρα συν ολα αυτά ανακαλύψανε και μια ελαφριάς μορφής ενδωμητρίωση...οπότε με την ευκαιρία θα βγάλω και 2 οινομοιόματα που εχω( εχω και τέτοια....ουφ!!)

Ευτυχώς η εγχείρηση θα γίνει λαπαροσοπικά κι ετσι σε 2 μήνες θα ξαναρχίσω τις προσπάθειες.

Προσπαθώ να μην απογοητεύομαι....αλλά κάποιες φορές είναι δύσκολο!!

Καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι....και να αποκτήσουμε ενα μωράκι.

ΟΣΟ ΖΩ ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ...........ΟΣΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΘΑ ΖΩ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ κορίτσια....

Κατ΄αρχήν είμαι 43 ετών.....αυτο απο μόνο του ηδη ειναι πρόβλημα....:)

Eίχα 2 παλλινδρομες κυήσεις σε διάστημα 3 χρόνων........αλλά απο 2 διαφορετκούς συντρόφους( τον τότε αραβωνιαστικό....και τώρα τον άντρα μου) άρα στην περίπτωση μου μάλλον δεν ωφελεί να αρχίσω να ψάχνω για τα αντιπατρικά.

Ασε που τι να πρωτοψάξεις δηλαδη........?

Μετα την δεύτερη αποβολή το έψαξα και βρήκα οτι είμαι και ετεροζυγώτης..αν και οι γιατροι πιστεύουν οτι ειναι θεμα ηλικιας και κακής ποιότητας ωαρίω, μιας και η fsh είναι πολύ ψηλή.

Τώρα συν ολα αυτά ανακαλύψανε και μια ελαφριάς μορφής ενδωμητρίωση...οπότε με την ευκαιρία θα βγάλω και 2 οινομοιόματα που εχω( εχω και τέτοια....ουφ!!)

Ευτυχώς η εγχείρηση θα γίνει λαπαροσοπικά κι ετσι σε 2 μήνες θα ξαναρχίσω τις προσπάθειες.

Προσπαθώ να μην απογοητεύομαι....αλλά κάποιες φορές είναι δύσκολο!!

Καλή επιτυχία σε όλες εύχομαι....και να αποκτήσουμε ενα μωράκι.

ΟΣΟ ΖΩ ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ...........ΟΣΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΘΑ ΖΩ!!

 

Καλή μου, δεν ξέρω πολλά για τα ωάρια, αλλά έχω διαβάσει από άλλα κορίτσια στο forum, ότι στα κέντρα εξωσωματικής διαλέγουν και γονιμοποιούν τα υγιή ωάρια. Όταν λες "ετεροζυγώτης" εννοείς το MTHFR? Κι εγώ είμαι κι από όσο ξέρω αυτό αντιμετωπίζεται. Αφού η fsh είναι ορμόνη, δεν μπορεί να ρυθμιστεί? Συγγνώμη εάν κάνω χαζές ερωτήσεις!

Εύχομαι όλες μανούλες σύντομα!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 33 και εχω 2 παλινδρομες.κακα ωαρια?τυχαιο?θρομβοφιλια?και πολλα αλλα.μην απελπιζεσαι θα ερθει η ωρα μας.

 

Ναι έχουμε πολλα κοινα...........:)

Aλλα εσυ εχεις ενα με γάλο πλεονέκτημα... την ηλικία!!

Φυσικά και δεν πρέπει εσυ να απογοητεύεσαι....εχεις ολο τον χρόνο μπροστά σου να διορθώσεις καταστάσεις!!

Σου ευχομαι το καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Valia μου το ετεροζυγώτης...μάλλον ειναι ιδιο με την θρομβοφιλια...και αυτο το πρόβλημα ειναι το λιγότερο εφ οσον το ανακαλύψαμε.

Θα κάνω ενέσεις αν με το καλό μείνω εγκυος σε ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Οσο για να φτιαξω τα ωάρια....γι αυτο παω να βγάλω τα οινομυώματα , γαιτι με τα οινομυώματα δεν μπορεις να παρεις καμια ορμονική θεραπεία.

Τέλος πάντων....θα δείξει ....

ευχαριστω κορίτσια.......

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας και απο μενα,ειχα και εγω μια παλινδριμη κυηση πριν απο 30 μερες εφτασε μεχρι την 12 εβδομαδα και μετα πεθανε μεσα μου ηταν το πρωτο μου παιδακι και μαλιστα με εξωσωματικη.Εκανα αποξυση μα οταν ζητησα απο το γιατρο εξετασεις για να μαθουμε τι συμβαινει μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και οτι συμβαινει αυτο.Διαβασα προηγουμενως τις εξετασεις που γραφει η valiak και μιας και ειμαι και νοσηλευτρια θελω να πω οτι και μενα ο γιατρος μου αυτες μου ειχε βαλει να κανω.Δεν εχω κανει μονο τα αντιπατρικα και για την θρομβοφιλια αλλα οταν τον ρωτησα να μου πει αν χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις μηπως εφταιγα που χαθηκε το μωρακι μου,μου ειπε οχι γιατι τις εχω κανει ολες στον προγγενητικο και δεν εχω κανενα προβλημα και μου επανελαβε οτι δεν εφταιγα εγω ηταν τυχαιο γεγονος.Οσο για το οτι στην εξωσωματικη βαζουν τα πιο υγιει κοριτσια να σας πω την αμαρτια μου γι αυτο επειδη τα ματια εχουν δει πολλα δεν το πιστευω με τιποτα γιατι αν ισχυε τωρα θα ημουν ακομη εγκυος.Δεν θελω να σας επιρεασω απλα σας τα ειπα ολα αυτα για να ψαχνετε καθε τι που σας λενε οι γιατροι σας και πανω απο ολα να τους γινεστε τσιμπουρια και να τους ρωτατε καθε απορια που εχετε και αν δεν σας ικανοποιει να μην το σκεφτεστε και πολυ να αλλαζετε γιατρο.Σας τα λεω ολα αυτα γιατι εγω αν και του χωρου την πατησα με τον γιατρο που ειχα αν και με βοηθησε να μεινω εγκυος απο την ημερα που εμεινα εγκυος αρχισε να αλλαζει συμπεριφορα και να μου φερεται πολυ ψυχρα και τωρα νοιωθω τυψεις που οταν το πηρα ειδηση δεν τον αλλαξα ισως το μωρο μου να ζουσε.Σας ευχομαι να σας πανε ολα καλα με την βοηθεια του Θεου και αν θελησετε οτιδηποτε μην διστασετε θα ειμαι κοντα σας.Σας φιλω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα σας και απο μενα,ειχα και εγω μια παλινδριμη κυηση πριν απο 30 μερες εφτασε μεχρι την 12 εβδομαδα και μετα πεθανε μεσα μου ηταν το πρωτο μου παιδακι και μαλιστα με εξωσωματικη.Εκανα αποξυση μα οταν ζητησα απο το γιατρο εξετασεις για να μαθουμε τι συμβαινει μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και οτι συμβαινει αυτο.Διαβασα προηγουμενως τις εξετασεις που γραφει η valiak και μιας και ειμαι και νοσηλευτρια θελω να πω οτι και μενα ο γιατρος μου αυτες μου ειχε βαλει να κανω.Δεν εχω κανει μονο τα αντιπατρικα και για την θρομβοφιλια αλλα οταν τον ρωτησα να μου πει αν χρειαζεται να κανω καποιες εξετασεις μηπως εφταιγα που χαθηκε το μωρακι μου,μου ειπε οχι γιατι τις εχω κανει ολες στον προγγενητικο και δεν εχω κανενα προβλημα και μου επανελαβε οτι δεν εφταιγα εγω ηταν τυχαιο γεγονος.Οσο για το οτι στην εξωσωματικη βαζουν τα πιο υγιει κοριτσια να σας πω την αμαρτια μου γι αυτο επειδη τα ματια εχουν δει πολλα δεν το πιστευω με τιποτα γιατι αν ισχυε τωρα θα ημουν ακομη εγκυος.Δεν θελω να σας επιρεασω απλα σας τα ειπα ολα αυτα για να ψαχνετε καθε τι που σας λενε οι γιατροι σας και πανω απο ολα να τους γινεστε τσιμπουρια και να τους ρωτατε καθε απορια που εχετε και αν δεν σας ικανοποιει να μην το σκεφτεστε και πολυ να αλλαζετε γιατρο.Σας τα λεω ολα αυτα γιατι εγω αν και του χωρου την πατησα με τον γιατρο που ειχα αν και με βοηθησε να μεινω εγκυος απο την ημερα που εμεινα εγκυος αρχισε να αλλαζει συμπεριφορα και να μου φερεται πολυ ψυχρα και τωρα νοιωθω τυψεις που οταν το πηρα ειδηση δεν τον αλλαξα ισως το μωρο μου να ζουσε.Σας ευχομαι να σας πανε ολα καλα με την βοηθεια του Θεου και αν θελησετε οτιδηποτε μην διστασετε θα ειμαι κοντα σας.Σας φιλω!!!!!!!

 

Γλυκιά μου λυπάμαι πολύ για το μωρό που χάθηκε... Μακάρι καμιά γυναίκα να μην τα περνούσε αυτά!

Εγώ απέβαλα στάνταρ από λάθος του ενδοκρινολόγου και μετά την απόξυση έκανα και ιστολογική και καρυότυπο εμβρύου. Η ιστολογική έδειξε υπερπλασία του πλακούντα (επί ουσίας τίποτε δηλαδή) και ο καρυότυπος πήγε άπατος - διαπιστώθηκε μητρική επιμειξία, οπότε δεν ξέρουν εάν το DNA που εξέτασαν ήταν δικό μου ή του μωρού... :confused: Παρόλο, λοιπόν, που έμεινα με την απορία για το τι έφταιγε (αν και μέσα μου ξέρω), δε μετάνιωσα στιγμή που εκανα τις εξετάσεις! πιστεύω ότι ο γιατρός σου δεν έπρεπε να σε προτρέψει να μην τις κάνεις, θεωρώ ότι ήταν μέγα λάθος! Σωστά σκέφτηκες ότι έπρεπε να τις κάνεις! Έχει γίνειτόσο δύσκολη η εγκυμοσύνη στις μέρες μας, που τίποτε δεν πρέπει να αφήνεται στην τύχη...

Μη φορτώνεις τον εαυτό σου με τύψεις, τίποτε δεν αλλάζει, μόνο χειρότερα μπορείς να νιώσεις... Να σκέφτεσαι ότι πήρες τη σωστή απόφαση να αλλάξεις γιατρό, αφού δεν ένιωσες καλά μαζί του.

Όλα καλά να πάνε την επόμενη φορά!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

μονο εσεις με καταλαβαινετε.ωρες ωρες με πιανει μια απογοητευση..μια σαλπιγγα εχω ανοιχτη,δυο παλινδρομες...θα παει ποτε καλα και για εμενα?

 

Robenula, για όλες μας θα πάει καλά! Και εντωμεταξύ θα έχουμε η μία την άλλη... :wink:

Δες πόσες ιστοριες κοριτσιών υπάρχουν που μετά από πολλές προπάθειες κατάφεραν και γέννησαν τα δικά τους σποράκια! Έχουμε πολύ αγάπη μέσα μας για να την αφήσουμε να πάει χαμένη! Κουράγιο... και μια πολύ μεγάλη αγκαλιά...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

garyfallia..εμενα μου ειπε ενας γιατρός οτι επειδη τα ωαρια μου απο την ψηλη fsh δεν ειναι υγειη δεν σημαίνει οτι θα εχει επιτυχία οπωσδήποτε η εξωσωματική.

Ναι μεν επιλέγουν μορφολογικά τα καλύτερα....αλλά δεν σημαίνει τίποτα αυτο και μου είπε οτι ισως επρεπε να σκεφτω για δανεικά ωάρια...

Αλλωστε για αυτο και οι εξωσωματικές εχουν μεγαλύτερη επιτυχία σε ηλικιες κατω των 37.

Link to comment
Share on other sites

Robenula, για όλες μας θα πάει καλά! Και εντωμεταξύ θα έχουμε η μία την άλλη... :wink:

Δες πόσες ιστοριες κοριτσιών υπάρχουν που μετά από πολλές προπάθειες κατάφεραν και γέννησαν τα δικά τους σποράκια! Έχουμε πολύ αγάπη μέσα μας για να την αφήσουμε να πάει χαμένη! Κουράγιο... και μια πολύ μεγάλη αγκαλιά...

σε ευχαριστω παρα πολυ.να σαι καλα κοπελα μου.σε ευχαριστω

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

garyfallia..εμενα μου ειπε ενας γιατρός οτι επειδη τα ωαρια μου απο την ψηλη fsh δεν ειναι υγειη δεν σημαίνει οτι θα εχει επιτυχία οπωσδήποτε η εξωσωματική.

Ναι μεν επιλέγουν μορφολογικά τα καλύτερα....αλλά δεν σημαίνει τίποτα αυτο και μου είπε οτι ισως επρεπε να σκεφτω για δανεικά ωάρια...

Αλλωστε για αυτο και οι εξωσωματικές εχουν μεγαλύτερη επιτυχία σε ηλικιες κατω των 37.

 

 

Γεια σου γλυκια μου,καταρχας σου ευχομαι καλη επιτυχια.Εχεις παρει αλλη γνωμη απο αλλων γιατρο;Σε ρωταω γιατι πολλες φορες οι γιατροι δεν ειναι θεοι και κανουν και λαθοι.Εμενα μια γιατρος μου ειχε πει οτι ακομα και εξωσωματικη να κανω δεν προκειται να κανω μωρακι γιατι ειμαι πολυ αδυνατη (ειμαι 40 κιλα και 1,44 υψος) μου ειχε πει κιολας οτι εχω νευρικη ανορεξια και οτι πρεπει να με δει ψυχολογος και κοντεψα να πεθανω απο την στεναχωρια μου και τελικα για χατηρι του αντρουλη μου πηγα σε ψυχολογο και μου ειπε οτι δεν εχω τιποτα και οτι ειμαι υγιεστατη.Και οχι μονο αυτο εμεινα και εγκυος με την πρωτη εξωσωματικη που εκανα.

Εννοειται την εξωσωματικη την εκανα σε αλλον γιατρο που οταν του ειπα τι μου εχεουν πει εβαλε τα γελια.Γι αυτο παρε και αλλη γνωμη.Εγω ειμαι 36 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Aφου εισαι 36 μην φοβασαι τίποτα.......μετα τα 40 αρχίζουν τα πιο δυσκολα!!

Εγω ειμαι 43 δυστυχώς......

Να σου πω ακόμη δεν ρώτησα για εξωσωματκή γιατι εμεινα 2 φορές έγκυος σε διάρκεια 2 ετών και μάλιστα με προσπάθεια μονο 2 μηνών την καθε φορά.(πολύ ευκολα δηλαδη)

Το θέμα ειναι οτι δεν τα κρατάω μετά.....και παρ΄οτι εκανα εξετάσεις για αυτόνοσα και βρήκαμε οτι ειμαι ετεροζυγωτης, πιστευουν οτι κυρίως δεν αναπτύσονται τα εμβρυα λόγω κακής ποιότητας ωαρίων.

Το οτι η εξωσωματική δεν βοηθάει ιδιαίτερα σε περιπτώσεις οπως την δική μου, μου το ειπε ενας γιατρος που τωρα θα μου κάνει λαπαροσκόπηση για 2 οινομυώματα που εχω.....Μου φάνηκε ειλικρίνής και δεν ειχε να κερδίσει τίποτα απο μενα.

Απλα ψάξε να δεις απο τι προήρθε η δική σου αποβολή, γιατι εχεις ολο τον χρόνο μπροστά σου να το διορθώσεις.

Μας ευχομαι να μείνουμε και 2 εγκυες γρήγορα και αυτην την φορά να τα κρατήσουμε τα μωράκια!!

Link to comment
Share on other sites

Aφου εισαι 36 μην φοβασαι τίποτα.......μετα τα 40 αρχίζουν τα πιο δυσκολα!!

Εγω ειμαι 43 δυστυχώς......

Να σου πω ακόμη δεν ρώτησα για εξωσωματκή γιατι εμεινα 2 φορές έγκυος σε διάρκεια 2 ετών και μάλιστα με προσπάθεια μονο 2 μηνών την καθε φορά.(πολύ ευκολα δηλαδη)

Το θέμα ειναι οτι δεν τα κρατάω μετά.....και παρ΄οτι εκανα εξετάσεις για αυτόνοσα και βρήκαμε οτι ειμαι ετεροζυγωτης, πιστευουν οτι κυρίως δεν αναπτύσονται τα εμβρυα λόγω κακής ποιότητας ωαρίων.

Το οτι η εξωσωματική δεν βοηθάει ιδιαίτερα σε περιπτώσεις οπως την δική μου, μου το ειπε ενας γιατρος που τωρα θα μου κάνει λαπαροσκόπηση για 2 οινομυώματα που εχω.....Μου φάνηκε ειλικρίνής και δεν ειχε να κερδίσει τίποτα απο μενα.

Απλα ψάξε να δεις απο τι προήρθε η δική σου αποβολή, γιατι εχεις ολο τον χρόνο μπροστά σου να το διορθώσεις.

Μας ευχομαι να μείνουμε και 2 εγκυες γρήγορα και αυτην την φορά να τα κρατήσουμε τα μωράκια!!

 

 

Οινομυωματα εχω και εγω δυο αλλα ειναι πισω απο την μητρα και μου ειπαν ολοι οι γιατροι που εχω παει οτι ειναι ακυνδινα.Εχω κανει ολες τις εξετασεις και ειναι ολα καθαρα και τωρα που τον Νοεμβριο θα παω να βαλω τα αλλα δυο εμβρυακια που εχω και ρωτησα τον γιατρο μου αν χρειαζεται να κανω και καμια αλλη εξεταση πριν παω να τα βαλω μου ειπε οχι γιατι τις εχω κανει ολες και οτι αυτο που συνεβη ηταν ενα τυχαιο γεγονος που δεν θα ξανασυμβει.Το ευχαριστο ειναι οτι μενω εγκυος αυτο μου ειπε και οτι συντομα θα ξαναμεινω μπορει και μονη μου λεει γιατι μαλλον ξεμπλωκαρα.Να σου πω την αληθεια τα παρατησα πλεον πια και δεν κανω τιποτα το μονο που κανω ειναι να προσευχομαι στο Θεο και στον Αγιο Ταξιαρχη που εχουμε στο νησι μου και αν θελει ας μου δωσει ενα μωρακι γερο.Κουραστηκα 4 χρονια δεν εχω καταλαβει τιποτα μονο να τρεχω σε γιατρους και να κανω υπερηχους και εξετασεις αιματος και χοριακες και τεστ.Τεσσερα χρονια αγχος καθε μηνα ειμαι εγκυος δεν ειμαι και αντε παλι εξετασεις.Να φανταστεις καποια στιγμη γεμισα δυο σακουλες σκουπιδιων υπερηχους και πεταξα.Οταν δε εμεινα εγκυος χαρα και ανακουφηση που τελειωσε το μαρτυριο και θα παρω επιτελους σε λιγους μηνες το μωρακι μου αγκαλια και μετα η απολυτη απογοητευση και στο ιατρικο ιστορικο μου και μια αποξυση και αντε παλι απο την αρχη.Γι αυτο ειπα τελος αν ο θεος θελει να μου δωσει ενα μωρο καλως.Θα κανω και τον Νοεμβριο την εμβρυομεταφορα και αν ειναι τυχερο να γινει ας γινει,απο εκει και επειτα σταματαω και βλεπω λιγο τον εαυτο μου και τον αντρουλη μου που εχουμε χασει τους εαυτους μας.Σημερα το πρωι που ξυπνασα απο το αγχος και την στεναχωρια που περασα με την αποβολη πηγα στον καθρεφτη και ειχε πρηστει το ουλο μου και η πλακα ειναι οτι δεν εχω χαλασμενο δοντι εκει που ειναι πρησμενο εχω ξενο δοντι ειναι απο το σφυξιμο που τα εκανα ολων αυτο τον καιρο.Θελω ενα μωρο παρα πολυ γιατι τα αγαπαω πολυ αλλα δεν θελω να αρρωστησω κιολας.Γι αυτο κοριτσια σας δινω μια συμβουλη δεστε και τους εαυτους σας και τους αντρες σας χαλαρωστε και αν ειναι να ερθει θα ερθει!Φιλια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Οινομυωματα εχω και εγω δυο αλλα ειναι πισω απο την μητρα και μου ειπαν ολοι οι γιατροι που εχω παει οτι ειναι ακυνδινα.Εχω κανει ολες τις εξετασεις και ειναι ολα καθαρα και τωρα που τον Νοεμβριο θα παω να βαλω τα αλλα δυο εμβρυακια που εχω και ρωτησα τον γιατρο μου αν χρειαζεται να κανω και καμια αλλη εξεταση πριν παω να τα βαλω μου ειπε οχι γιατι τις εχω κανει ολες και οτι αυτο που συνεβη ηταν ενα τυχαιο γεγονος που δεν θα ξανασυμβει.Το ευχαριστο ειναι οτι μενω εγκυος αυτο μου ειπε και οτι συντομα θα ξαναμεινω μπορει και μονη μου λεει γιατι μαλλον ξεμπλωκαρα.Να σου πω την αληθεια τα παρατησα πλεον πια και δεν κανω τιποτα το μονο που κανω ειναι να προσευχομαι στο Θεο και στον Αγιο Ταξιαρχη που εχουμε στο νησι μου και αν θελει ας μου δωσει ενα μωρακι γερο.Κουραστηκα 4 χρονια δεν εχω καταλαβει τιποτα μονο να τρεχω σε γιατρους και να κανω υπερηχους και εξετασεις αιματος και χοριακες και τεστ.Τεσσερα χρονια αγχος καθε μηνα ειμαι εγκυος δεν ειμαι και αντε παλι εξετασεις.Να φανταστεις καποια στιγμη γεμισα δυο σακουλες σκουπιδιων υπερηχους και πεταξα.Οταν δε εμεινα εγκυος χαρα και ανακουφηση που τελειωσε το μαρτυριο και θα παρω επιτελους σε λιγους μηνες το μωρακι μου αγκαλια και μετα η απολυτη απογοητευση και στο ιατρικο ιστορικο μου και μια αποξυση και αντε παλι απο την αρχη.Γι αυτο ειπα τελος αν ο θεος θελει να μου δωσει ενα μωρο καλως.Θα κανω και τον Νοεμβριο την εμβρυομεταφορα και αν ειναι τυχερο να γινει ας γινει,απο εκει και επειτα σταματαω και βλεπω λιγο τον εαυτο μου και τον αντρουλη μου που εχουμε χασει τους εαυτους μας.Σημερα το πρωι που ξυπνασα απο το αγχος και την στεναχωρια που περασα με την αποβολη πηγα στον καθρεφτη και ειχε πρηστει το ουλο μου και η πλακα ειναι οτι δεν εχω χαλασμενο δοντι εκει που ειναι πρησμενο εχω ξενο δοντι ειναι απο το σφυξιμο που τα εκανα ολων αυτο τον καιρο.Θελω ενα μωρο παρα πολυ γιατι τα αγαπαω πολυ αλλα δεν θελω να αρρωστησω κιολας.Γι αυτο κοριτσια σας δινω μια συμβουλη δεστε και τους εαυτους σας και τους αντρες σας χαλαρωστε και αν ειναι να ερθει θα ερθει!Φιλια σε ολες!

 

Με διαφορά η καλύτερη συμβουλή! Άντε να δω πώς θα την υλοποιήσουμε όμως...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας!!!δεν ξερω απο αυτα αλλα στην οικογενεια μου ειχαμε δυο περιστατικα πρωτα ο αδελφος μου με την γυναικα του προσπαθουσαν 10 χρονια να κανουν μωρακι..η νυφη μου εμεινε τρεις φορες εγκυος και απεβαλε!!μετα απο πολυ καιρο εκαναν εξετασεις και βρεθηκε οτι ο αδελφος μου ειχε παραμορφομενα σπερματοζωαρια και δυσκινηνιτα..δηλαδη αλλα δεν ειχαν ουριτσα και αλλα κεφαλακι!!οπωτε ο οργανισμος της νυφης μου απεβαλε γιατι δεν ηταν υγειες!!τελικα καναν τεχνιτη γονιμοποιηση!!πηραν τα καλα σπερματοζωαρια του αδελφου μου και εκαναν εμφυτευση!!η πρωτη γονιμοποιηση δεν ηταν καλη και δεν τα καταφεραν και εκαναν και αλλη η οποια ειχε τελεια αποτελεσματα!!εχουν μια κουκλα 1 χρονου!!η δευτερη παλη ηταν η θεια μου!!ειχε αντιπατρικα!!τεσπα και αυτοι τα καταφεραν!!οπωτε η συμβουλη μου ειναι να εξεταστουν και οι συζηγοι σας εαν δεν το εχουν κανει ηδη!!τι αλλο να πω βρε κοριτσια μου...αντε με το καλο ειμαι συγουρη οτι ολες συντομα θα εχουμε μπεμπακια να ομορφενουν τη ζωη μας...αααα!!και κατι ακομη,οχι αγχος καθολου αγχος κανει τα πραγματα πολη δυσκολα σιγα-σιγα θα γινουν ολα!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Tα αυτοανοσα εχουν συνηθως καποιο συμπτωμα ,σε καποια φαση της ζωης μας,τουλαχιστον .Πχ σε ρευματολογικης φυσεως, πονους στα ποδια χωρις εμφανη αιτια κλπ.Μην πανικοβαλεις τις κοπελες που μπορει να διαβαζουν!

 

 

Εγώ αυτό που λέω Silia είναι ότι η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία και δεν έχω σκοπό να πανικοβάλλω κανέναν. Απλά την εμπειρία μου κατέθεσα που ίσως σε κάποια μπορεί να φανεί χρήσιμη! Το συμπέρασμα μου από αυτά που έγραψα δεν είναι ότι όλες οι κοπέλες έχουν αυτοάνοσα(!) αλλά ότι ύπαρχουν πολλοί γιατροί άσχετοι κα καλό θα ήταν να κάνουν και ανοσολογικό έλεγχο!!!

zl9Up2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!

εγω ειμαι καινουργια στην παρεα΄...

εχω ενα αγορακι 2 χρονων και πριν 5 μερεσ εκανα τεστ και εδειξε οτι ειμαι παλι εγκυοσ..

πριν 6 μηνεσ ειχα μια παλλινδρομη και τωρα εχω αγωνια.

εκανα την παρασκευη μια β-χοριακη και ηταν 1060 .σημερα εκανα παλι αλλη μια και τωρα περιμενω τα αποτελεσματα. αν ειναι καλη θα παω την πεμπτη στο γιατρο για τον πρωτο υπερηχο.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!

εγω ειμαι καινουργια στην παρεα΄...

εχω ενα αγορακι 2 χρονων και πριν 5 μερεσ εκανα τεστ και εδειξε οτι ειμαι παλι εγκυοσ..

πριν 6 μηνεσ ειχα μια παλλινδρομη και τωρα εχω αγωνια.

εκανα την παρασκευη μια β-χοριακη και ηταν 1060 .σημερα εκανα παλι αλλη μια και τωρα περιμενω τα αποτελεσματα. αν ειναι καλη θα παω την πεμπτη στο γιατρο για τον πρωτο υπερηχο.....

 

Καλησπέρα! η μεγάλη μου κόρη κόντευε τα 2, όταν έζησα την δυσβάσταχτη εμπειρία των δύο συνεχόμενων παλλινδρομήσεων. Για να μην ζήσω και μια τρίτη ο γιατρός μου μου έδωσε salospir και medrol. Έχοντας ένα υγιέστατο κοριτσάκι δεν έκανα καμία εξέταση και πήρα τα φάρμακα που μου σύστησε. Ξέρεις, την πρώτη παλλίνδρομη την θεωρήσαμε τυχαία. Κάτι που πολύ πιθανόν συμβαίνει με εσένα. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τώρα έχω και ένα δεύτερο υγιέστατο κοριτσάκι.

Συμβουλεύσου τον γιατρό σου και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!! επίσης έκανες πολύ καλά που περίμενες 6 μήνες γιατί εγώ είχα μείνει έγκυος αμέσως μετά την πρώτη παλλίνδρομη. Ενώ στην δεύτερη μπουμπού περιμέναμε 6 μήνες ακριβώς.

Και πάλι συγχαρητήρια και καλή πορεία σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!

εγω ειμαι καινουργια στην παρεα΄...

εχω ενα αγορακι 2 χρονων και πριν 5 μερεσ εκανα τεστ και εδειξε οτι ειμαι παλι εγκυοσ..

πριν 6 μηνεσ ειχα μια παλλινδρομη και τωρα εχω αγωνια.

εκανα την παρασκευη μια β-χοριακη και ηταν 1060 .σημερα εκανα παλι αλλη μια και τωρα περιμενω τα αποτελεσματα. αν ειναι καλη θα παω την πεμπτη στο γιατρο για τον πρωτο υπερηχο.....

 

 

 

καλη επιτυχία κορίτσι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αυτή την εβδομάδα στο γιατρό για να με δει μετά την απόξεση. Γίνονται κάποιες εξετάσεις ? 2η φορά τυχαίο ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ (που λέει και η διαφήμιση). Εχω ακούσει για υστεροσκόπηση και για θρομβοφιλία. Εχει καμιά από εσάς εμπειρία ? Τα φώτα σας κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...