Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

προς το παρον, θα σου συμβουλευα να κλεισεις ενα ραντεβου με τον μπομποτη στην αθηνα για φυσικο κυκλο. απο αυτα που εχω ακουσει, ειναι πολυ καλος. παρε ενα τηλ και ρωτα τον και για τα ΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

λοιπον, πηρα την αδερφη μου για γυναικολογο που την παρακολουθουσε στην εγκυμοσυνη. αυτος ειναι απο ζακυνθο, αλλα πηγαινοερχεται πατρα. θα τον βρεις στο ιντερνετ για τηλ και κλεισε ραντεβου να σε δει οταν ερθει.

σαν γιατρος ειναι πολυ ενημερωμενος, παρακολουθει συνεδρια, και ολες τις εξελιξεις κ.λ.π.

λεγεται σπίνος νικητας και μπορει να σε παρακολουθει τακτικα.

(και αν σου τυχει, μην πας στην παπαιωαννου)

για τα ΑΝΑ να πας σε αιματολογο να σου δωσει και αλλες εξετασεις, πιο ειδικες για να βρεις τι εχεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, πηρα την αδερφη μου για γυναικολογο που την παρακολουθουσε στην εγκυμοσυνη. αυτος ειναι απο ζακυνθο, αλλα πηγαινοερχεται πατρα. θα τον βρεις στο ιντερνετ για τηλ και κλεισε ραντεβου να σε δει οταν ερθει.

σαν γιατρος ειναι πολυ ενημερωμενος, παρακολουθει συνεδρια, και ολες τις εξελιξεις κ.λ.π.

λεγεται σπίνος νικητας και μπορει να σε παρακολουθει τακτικα.

(και αν σου τυχει, μην πας στην παπαιωαννου)

για τα ΑΝΑ να πας σε αιματολογο να σου δωσει και αλλες εξετασεις, πιο ειδικες για να βρεις τι εχεις.

 

Σε ευχαριστώ πολυ να είσαι καλα

Link to comment
Share on other sites

zouzy, μην αγχωνεσαι. τα ΑΝΑ κατι δειχνουν, θα μιλησεις με τον γιατρο οταν θα ερθει και θα σου εξηγησει τι να κανεις. κλεισε και ενα ραντεβου ματε με ρευματολογο η αιματολογο. να δεις τι θα σου πουν και αυτοι. δεν χρειαζεται να ειναι καθηγητες, και καλυτερα να ειναι συμβεβλημενοι με τον εοπυ. απλα να ακουσεις και καποια αλλη γνωμη.

 

κουκιαινακι, σου ευχομαι να βρεθει συντομα τροπος να μεινεις εγκυος και να το κρατησεις, πολυ στεναχωρεθηκα που σου ετυχε ολο αυτο.

να εισαι θετικη, θα πανε ολα καλα, θα δεις.

 

Σε ευχαριστω πολύ turbulence να εισαι καλα,ευχομαι και σε σενα να πανε όλα καλα :) περιμενω αυτές τις μερες την περιοδο και μετα θα παω κι εγω στο γιατρο να μου τι πρεπει να κανω στη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μίλησα με το γιατρό μου είπε οτι δεν ειναι αρμόδιος για αυτό αλλά αν ξαναμεινω εγκυος θα παίρνω μισή ασπιρίνη δεν μου είπε για ποιο λόγο όμως. Τώρα είπε οτι εχω δυο επιλογές να ξαναπροσπαθησω μηπως πετύχω το καλό ωαριο φυσιολογικά η να κανω εξωσωματικη με προεμφυτευτικο. Ούτε λόγος για φυσικό κύκλο το θεωρεί χάσιμο χρόνου ενα ωαριο ενώ με φάρμακα μπορει να πάρει παραπάνω εγώ όμως εχω ινοαδενωματα στο στήθος και φοβάμαι τις επιπτώσεις απο τις ορμόνες και τα φάρμακα! Δεν ξέρω τι να κανω οι συμβουλές ευπρόσδεκτες.

 

Καλησπέρα κι από μένα! Είχα μια περίπτωση συναδέλφισσάς μου που μετά από αλλεπάλληλες αποτυχημένες προσπάθειες και μάλιστα και μιας εξωμήτριας κύησης κατέφυγε σε εξωσωματική με προεμφυτευτικό έλεγχο. Είχε και αυτή ινοαδενώματα στο στήθος και μου είπε ότι το είχε ψάξει αρκετά γιατί δεν είχε εμπιστοσύνη σε όλα τα κέντρα εξωσωματικής, ακριβώς για το λόγο των ινοαδενωμάτων. Δεν ξέρω πολλά από εξωσωματικές γιατί δεν το έχω ψάξει, αλλά η κοπέλα μου είπε πως τα "διάσημα" κέντρα ενδιαφέρονται μόνο για τα αποτελέσματα και σε γεμίζουν ορμόνες χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τη μελλοντική υγεία της γυναίκας. Υπάρχουν γιατροί που σκέφτονται πιο ανθρώπινα. Θα σου έλεγα πάντως να πάρεις και άλλη γνώμη, πέρα από το γιατρό σου. Γενικά απ ότι έχω καταλάβει θέλει ψάξιμο το πράγμα. Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα! Είχα μια περίπτωση συναδέλφισσάς μου που μετά από αλλεπάλληλες αποτυχημένες προσπάθειες και μάλιστα και μιας εξωμήτριας κύησης κατέφυγε σε εξωσωματική με προεμφυτευτικό έλεγχο. Είχε και αυτή ινοαδενώματα στο στήθος και μου είπε ότι το είχε ψάξει αρκετά γιατί δεν είχε εμπιστοσύνη σε όλα τα κέντρα εξωσωματικής, ακριβώς για το λόγο των ινοαδενωμάτων. Δεν ξέρω πολλά από εξωσωματικές γιατί δεν το έχω ψάξει, αλλά η κοπέλα μου είπε πως τα "διάσημα" κέντρα ενδιαφέρονται μόνο για τα αποτελέσματα και σε γεμίζουν ορμόνες χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τη μελλοντική υγεία της γυναίκας. Υπάρχουν γιατροί που σκέφτονται πιο ανθρώπινα. Θα σου έλεγα πάντως να πάρεις και άλλη γνώμη, πέρα από το γιατρό σου. Γενικά απ ότι έχω καταλάβει θέλει ψάξιμο το πράγμα. Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

 

Καλησπέρα ελπίζω να είσαι καλα. Η φίλη σου κατάφερε τελικά να κανει παιδάκι και οι ορμόνες της εξωσωματικές της δημιούργησαν πρόβλημα στα ινοαδενωματα η οχι; Εγώ πολυ ανησυχώ για αυτό και σκέφτομαι οταν ηρεμήσω η να ξαναπροσπαθησω μια τελευταία φορα φυσιολογικά η να το ξεχάσω εντελώς. Εσύ πως είσαι σου έδωσε ο γιατρός τις εξετασεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ελπίζω να είσαι καλα. Η φίλη σου κατάφερε τελικά να κανει παιδάκι και οι ορμόνες της εξωσωματικές της δημιούργησαν πρόβλημα στα ινοαδενωματα η οχι; Εγώ πολυ ανησυχώ για αυτό και σκέφτομαι οταν ηρεμήσω η να ξαναπροσπαθησω μια τελευταία φορα φυσιολογικά η να το ξεχάσω εντελώς. Εσύ πως είσαι σου έδωσε ο γιατρός τις εξετασεις;

 

Η συνάδελφος τελικά έκανε παιδάκι με αυτόν τον τρόπο και τώρα είναι τριων ή τεσσάρων χρονών νομίζω. Η ίδια δεν είχε καμία επιπλοκή με τα ινοαδενώματα, τουλάχιστον μέχρι τώρα. Προσπαθεί νομίζω να κάνει και δεύτερο αν κατάλαβα καλά στην τελευταία μας συζήτηση, αν και είναι αρκετά μεγάλη πια και της είπαν πως οι πιθανότητες επιτυχίας είναι ελάχιστες. Νομίζω πως αυτό που σκέφτεσαι είναι και το καλύτερο. Αυτό θα κάνω κι εγώ κι ότι βρέξει ας κατεβάσει. Έκανα τις εξετάσεις που είπε ο γιατρός, όχι όλες αλλά τις περισσότερες. Είναι πάνω κάτω αυτές που έκανες κι εσύ. Περιμένω τα αποτελέσματα και θα ξαναπροσπαθήσω. Ο Θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ειμαι καινουργια στο forum.αυτες τις μερες βιωνω τη τεταρτη παλινδρομη κυηση. Εχοντας ηδη ενα κοριτσακι 3χρ.,κανενας δεν ασχοληθηκε σοβαρα με το γεγονος οτι μετα τη πρωτη επιτυχη εγκυμοσυνη ,εγω χανω το ενα μωρο μετα το αλλο. Ολοι μιλουν για τυχαιο γεγονος...4 φορες.?,!τετοια τυχη?!απο μονη μου εκανα ελεγχο θρομβοφιλιας και ουσιαστικα δε βρεθηκε τιποτα το σοβαρο.Μολις εμεινα εγκυος τωρα ξεκινησα αντιπηκτικες αλλα παλι τα ιδια.Εχει καμμια παρομοια εμπειρεια?Ειμαι ρακος......φταιω που δεν ετρεξα απο μονη μου να το ψαξω ηδη απο τη δευτερη παλινδρομη, αλλα καθομουνα και ακουγα για τυχαια γεγονοτα!....ειμαι ηδη 36 χρονων.Μεσα σε 18 μηνες εμεινα 4 φορες εγκυος,παλινδρομησα και τις τεσσερις και ολοι το ειπαν τυχαιο. Και εγω λες και τυφλωθηκα καθομουνα και τους ακουγα....

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Βούλα, πολύ λυπάμαι! Είχα και εγώ δύο αποβολές ανάμεσα στα δύο μου παιδιά. Εκπλήσσομαι που ο γιατρός σου δε σε κατηύθηνε να το ψάξεις. Καθ'έξιν αποβολές είναι οι 3 συνεχόμενες, ασχέτως αν έχεις ήδη παιδί, και χρειάζονται έλεγχο. Γιατί δεν απευθύνεσαι στο αντίστοιχο τμήμα ενός δημοσίου νοσοκομείου;

Εύχομαι να βρεις άκρη και να αποκτήσεις όσα μωράκια επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι μερες περνανε και το μυαλο μου κολλημενο στο ιδιο σημειο-γιατι παλι? Ποναει η ψυχη μου,κλαιει το μεσα μου....γιατι επρεπε να φτασω στη τεταρτη παλινδρομη για να ξεκινησω καποιες εξετασεις?καθομουνα και ακουγα για τυχαιο συμβαν και μπαρμπουτσαλα! Σαν ηλιθια! Φταιω και εγω και ο αντρας μου. Εχουμε ενα παιδι και πιστεψαμε και μεις οτι δε μπορει να συμβαινει κατι σοβαρο, την επομενη θα μας "κατσει". Και κανενας δε βρεθηκε να μας πει" ξυπνηστε ρε!δεν υπαρχει λογος να το ξαναπερασετε ολο αυτο.καντε πρωτα τις εξετασεις και υστερα πειτε ετυχε..."τωρα παλι κλαμα, παλι αποξεση και σιγουρα καποιο καλο ψυχολογο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα κάποια ανταλλαγή εμπειριών στο θέμα των καθ'έξιν αποβολών γιατί δυστυχώς βίωσα αυτή την κατάσταση.Είμαι νέα στο φόρουμ.Θα με υποχρεώνατε αν παραθέτατε την εμπειρία σας γιατί ιατρικά δεν μπορώ να βασιστώ σε τίποτα.Μετά από τρεις αποβολές όλες οι εξετάσεις μας δείχνουν φυσιολογικές και δεν βρέθηκε λύση..Υπήρξε και τις τρεις φορές παλινδρόμηση στο τέλος του πρώτου τριμήνου,γύρω στη 12η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα κάποια ανταλλαγή εμπειριών στο θέμα των καθ'έξιν αποβολών γιατί δυστυχώς βίωσα αυτή την κατάσταση.Είμαι νέα στο φόρουμ.Θα με υποχρεώνατε αν παραθέτατε την εμπειρία σας γιατί ιατρικά δεν μπορώ να βασιστώ σε τίποτα.Μετά από τρεις αποβολές όλες οι εξετάσεις μας δείχνουν φυσιολογικές και δεν βρέθηκε λύση..Υπήρξε και τις τρεις φορές παλινδρόμηση στο τέλος του πρώτου τριμήνου,γύρω στη 12η εβδομάδα.

 

Λυπαμαι πολυ...

ο γιατρος σου τί λεει;

Τι εξετασεις εχεις κανει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα κάποια ανταλλαγή εμπειριών στο θέμα των καθ'έξιν αποβολών γιατί δυστυχώς βίωσα αυτή την κατάσταση.Είμαι νέα στο φόρουμ.Θα με υποχρεώνατε αν παραθέτατε την εμπειρία σας γιατί ιατρικά δεν μπορώ να βασιστώ σε τίποτα.Μετά από τρεις αποβολές όλες οι εξετάσεις μας δείχνουν φυσιολογικές και δεν βρέθηκε λύση..Υπήρξε και τις τρεις φορές παλινδρόμηση στο τέλος του πρώτου τριμήνου,γύρω στη 12η εβδομάδα.

Βασικα, κ μονο που επαναλαμβανεται το ιδιο μοτιβο στην ιδια περιπου εβδ, κατι σημαινει... Ναι οντως, ο γιατρος σου που το αιτιολογησε; Ποιες θα ειναι οι κινησεις σας σε επομενη εγκυμοσυνη σου; Σου εγραψε εξετασεις;

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα κάποια ανταλλαγή εμπειριών στο θέμα των καθ'έξιν αποβολών γιατί δυστυχώς βίωσα αυτή την κατάσταση.Είμαι νέα στο φόρουμ.Θα με υποχρεώνατε αν παραθέτατε την εμπειρία σας γιατί ιατρικά δεν μπορώ να βασιστώ σε τίποτα.Μετά από τρεις αποβολές όλες οι εξετάσεις μας δείχνουν φυσιολογικές και δεν βρέθηκε λύση..Υπήρξε και τις τρεις φορές παλινδρόμηση στο τέλος του πρώτου τριμήνου,γύρω στη 12η εβδομάδα.

 

Καλησπέρα κοριτσάκι! Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες που βίωσες.

 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά που ξέρω από άλλες κοπέλες.

Ψάξε την θρόμβωση (αντιμετωπίζεται) ! Επίσης να θυμάσαι, πως σε αρκετές περιπτώσεις, θρόμβωση εμφανίζεται μόνο στη διάρκεια της εγκυμοσύνης κι έτσι να μην δείξουν οι εξετάσεις όταν δεν θα είσαι έγκυος. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση, σε κάποιο άτομο να υπάρχει πρόβλημα εκ γενετής με την θρόμβωση και να δείξουν κατευθείαν οι εξετάσεις. Σε κάποιες κοπέλες όμως μπορεί να εμφανιστεί θρόμβωση μόνο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Για αυτό συζήτησέ το εξονυχιστικά το θέμα με τον γιατρό σου.

Ελπίζω να βοήθησα..

eNortjKzUjIyNDG1NFWyBlwwFY4C1w,,76.png
Link to comment
Share on other sites

wander λυπάμαι πάρα πολύ! Το μόνο "θετικό" στην ιστορία είναι οτι εχεις μια ένδειξη. Συμβαίνει στο πρώτο τρίμηνο και στην ίδια εβδομάδα. Απο προσωπική εμπειρία (2 παλίνδρομες) συνηθως ψάχνουν για θρομβοφιλία (γενετική προδιάθεση) - οπως ειπε η Yasmina, κατι που μπορείς να το μάθεις εύκολα με έναν έλεγχο θρομβοφιλίας. Εκεί θα σου πούν αν έχεις προδιάθεση για θρομβώσεις στην εγκυμοσύνη. Επισης ψάχνουν για ανωμαλίες στη μήτρα (κάποιο διάφραγμα, πολύποδα κτλ που εμποδίζει την ανάπτυξη του εμβρύου -ειδικα αν έκανες απόξεση και μπορει να'χει αφήσει υπολείμματα), μικρόβια και θυρεοειδή. Τέλος... ψάχνουν και το ανοσοποιητικό σου (κάποιο αυτοάνοσο που μπορεί να πολεμάει τα κύτταρα του μωρού). Νομίζω πως αν τα ελέγξεις όλα αυτά θα το βρεις το πρόβλημα και θα'χεις σύντομα ενα μωράκι!!! Στο εύχομαι με όλη μου την καρδιά. Μην παραιτείσαι και μη το βάλεις κάτω!

Για την ιστορία εγώ εχω θρομβοφιλία και θυρεοειδή- επισης είχα και 1 πολύποδα που μου'μεινε απο οχι και τοσο καλη αποξεση.

Θα στο πει βέβαια και ο γιατρός σου αλλά αν έχεις κάνει πάνω απο 2 αποξέσεις θα χρειαστεί να κάνεις περίδεση στο πρώτο τρίμηνο για να μη χαλαρώσει ο τράχηλος.

Καλή τύχη!!

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα κάποια ανταλλαγή εμπειριών στο θέμα των καθ'έξιν αποβολών γιατί δυστυχώς βίωσα αυτή την κατάσταση.Είμαι νέα στο φόρουμ.Θα με υποχρεώνατε αν παραθέτατε την εμπειρία σας γιατί ιατρικά δεν μπορώ να βασιστώ σε τίποτα.Μετά από τρεις αποβολές όλες οι εξετάσεις μας δείχνουν φυσιολογικές και δεν βρέθηκε λύση..Υπήρξε και τις τρεις φορές παλινδρόμηση στο τέλος του πρώτου τριμήνου,γύρω στη 12η εβδομάδα.

 

Κορίτσι, λυπάμαι πολύ....τραυματικές οι εμπειρίες σου, δεν το συζητώ. Για πες μας λίγο, τι εξετάσεις έχεις κάνει? Θρομβοφιλία, αντισώματα, θυροειδή έχετε ελέγξει? Την κατάσταση εκεί κάτω στη μήτρα ενδοσκοπικά ή ακόμα καλύτερα λαπαροσκοπικά? Θα μου πεις, τι μου λες τώρα και σε τι μπελάδες με βάζεις, όμως μπορεί να υπάρχει κανένα διάφραγμα στη μήτρα και αυτό να ευθύνεται για τις αποβολές. Λέμε τώρα, εγώ δεν είμαι γιατρός, απλά μιλάω με βάση τη δική μου εμπειρία (λεπτομέρειες με π.μ, αν θέλεις). Επίσης, ήθελα να σε ρωτήσω αν έχετε ψάξει εντατικά το σπέρμα. Υπάρχει μία εξέταση που βλέπει το ποσοστό κατάτμησης στο DNA στο σπέρμα. Καλά θα ήταν να το δείτε και αυτό. Από άλλες φίλες μου που είχαν προβλήματα, ξέρω ότι έκαναν και την εξέταση με τον ιστό περιόδου για να δουν αν είχαν προσβληθεί από χλαμύδια, μυκόπλασμα κλπ και δεν κατέστη δυνατό να διαγνωστεί αυτό με πιο παραδοσιακές μεθόδους.

Σε κάθε περίπτωση, αυτές είναι δικές μου ιδέες, βασισμένες σε δική μου εμπειρία και εμπειρία φίλων μου. Από ότι ξέρω, υπάρχουν σε δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία τμήματα που ερευνούν τις επαναλαμβανόμενες αποβολές. Θεωρώ ότι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο από αυτά, εκτός και αν το έχεις κάνει ήδη και σου έχουν δώσει τις απαραίτητες κατευθύνσεις.

Σου εύχομαι τα καλύτερα! Μακάρι η επόμενη φορά να είναι η ΣΟΥΠΕΡ τυχερή!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου wander,

 

γραψε μας ποιες εξετασεις εχεις κανει μεχρι τωρα, για να μπορεσουμε να σε καθοδηγησουμε και να σε βοηθησουμε αν μπορουμε.

σου γραφω μερικες εδω, αν και μπορει να τις ειχεις κανει.

 

1. καλλιεργεια για μικροβια - μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα, χλαμιδια και δικη σου και του αντρα σου

2. υστεροσαλπιγγογραφια η/και υστεροσκοπιση

3. αιματολογικες για θρομβοφιλια, αυτοανοσα (αντιπηκτικο λυκου, ομοκυστεινη, καρδιολιπινες, αντιφωσφολιπιδικο κλπ), βιταμινες B και D.

 

περα απο τις κλασσικες (fsh, αμη, προλακτινη, ε2, ηπατιτιδες και λοιπα), πες μας τι εχεις κανει.

 

εχεις κανει ιστολογικη η καρυοτυπο εμβρυου? τι εδειξε?

εχεις δει αιματολογο η καποιον αλλον ειδικο?

 

υ.γ. σου εχω γραψει το ιδιο περιπου μηνυμα και στο αλλο θεμα, αλλα καλυτερα να απαντησεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και παλι, τωρα ειδα την απαντηση σου. δεν ξερω αν το εψαξες, δες αυτα τα αρθρα

 

 

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=253

 

 

http://www.doctorvasiliadis.gr/sdmrhesuse.html

 

 

υ.γ. μηπως υπαρχουν λοιμωξεις, καρδιακες παθησεις η κατι αλλο?

αιματολογο εχεις δει?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και παλι, τωρα ειδα την απαντηση σου. δεν ξερω αν το εψαξες, δες αυτα τα αρθρα

 

 

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=253

 

 

http://www.doctorvasiliadis.gr/sdmrhesuse.html

 

 

υ.γ. μηπως υπαρχουν λοιμωξεις, καρδιακες παθησεις η κατι αλλο?

αιματολογο εχεις δει?

 

 

Turbulence καλησπερα κ σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον. Έχουμε κάνει πάρα πολλές εξετάσεις,οι καρυότυποί μας είναι φυσιολογικοί και των εμβρύων το ίδιο-τα δύο τελευταια μπορεσαμε κ ελέγξαμε -το πρωτο δυστυχως ο γιατρος το απεδωσε κλασικα στην τυχη και δεν το ελεγξαμε-χρωμοσωμικές ανωμαλίες δεν υπήρξαν, ούτε λομωξιακοί παράγοντες.

Καλλιεργεια εχω κανει,δεν φανηκε κατι,του αντρα μου πρεπει να τοδω δεν ειμαι σιγουρη.

Υστεροσαλπιγγογραφια/υστεροσκοπηση δεν εχω κανει.Η γυναικολογος μου μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενας λογος-δε θα μπορουσα να συλλαβω αν ειχα θεμα εκει΄η θα ειχα άλλου είδους πρόβλημα και με απετρεψε.

Αιματολογικάα έχω ψαχτεί, έχω θρομβοφιλία και την τελευταια φορά αμέσως όταν διαπίστωσα την εγκυμοσύνη έκανα ενέσεις ηπαρίνης καθημερινά.Κανένα αποτέλεσμα όμως..Επίσης έχω έλλειψη ενζύμου G6PD και δεν μπορω να παρω ασπιρινη..Αυτοανοσα δεν εχω και εχω κανει κ την Coombs,ηταν φυσιολογικη.

Αυτο που εχω να προσθεσω είναι ότι χθες πηγαμε σε ενδοκρινολογο αναπαραγωγής και του εκανε εντυπωση που δεν μου είχαν προτείνει οι προηγούμενοι γιατροι να κανω ορμονολογικες εξετασεις.Ετσι, οταν αδιαθετησω απλα θα δωσω αιμα και θα το ελεγξουν.Επισης ειπε στον αντρα μου να κανει μια εξεταση για κατατμηση σπερματος-ειναι σχετικα νεα,δεν την εχουμε κανει.Αυτα..Ας ελπισουμε οτι θα ερουν κ καλυτερες μερες.Εχουμε κουραστει να βλεπουμε γιατρους κ ο καθενας να λεει τα δικα του..

Link to comment
Share on other sites

γεια σου wander!

τωρα καπως ξεκαθαριζει η κατασταση. τι ειδος θρομβοφιλιας εχεις? αν εχεις mthfr c677t τοτε δεν χρειαζεσαι τοσο τις αντιπηκτικες, οσο φυλικο οξυ.

 

περα απο την θρομβοφιλια, η ελλειψη του ενζυμου ειναι παρα πολυ σοβαρη, γιατι προκαλει αιμολυση. σου το εχουν πει? στην περιπτωση σου πολυ ευεργετικη ειναι η βιταμινη Ε. και αλλες βιταμινες και ιχνοστοιχεια, εκτος απο την C.

 

και ειναι δυνατον να μην σου κανανε ορμονολογικες? μια φιλη μου δεν μπορουσε να μεινει εγκυος λογω προλακτινης και δεν το ηξερε! μολις το ρυθμισε, εμεινε εγκυος.

 

και αν θελεις, προσωπικη συμβουλη - κανε μια υστεροσκοπιση. μ'αυτην βλεπεις καποια πραγματα που δεν φαινονται με σαλπιγγογραφια η ακομα και λαπαροσκοπιση. αν βρεις γιατρο να σ'την κανει οικονομικα, δεν θα πληρωσεις πολλα χρηματα. μιλαω απο προσωπικη πειρα. και μπορεις να συλλαβεις, αλλα να αποβαλλεις αργοτερα λογο καποιων ανωμαλιων της μητρας, αν υπαρχουν.

 

ασπιρινη ισως δεν χρειαζεσαι αφου παιρνεις ηπαρινη, αλλα για την κορτιζονη τι σου ειπαν?

 

και κατι ασχετο - η καρδια σου ειναι ενταξει? στο αρθρα που βρηκα ανεφεραν σαν πιθανη αιτια του υδρωπα και καρδιολογικες παθησεις.

 

και να ξερεις, οι καλυτερες μερες θα'ρθουν. σ'το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου wander!

τωρα καπως ξεκαθαριζει η κατασταση. τι ειδος θρομβοφιλιας εχεις? αν εχεις mthfr c677t τοτε δεν χρειαζεσαι τοσο τις αντιπηκτικες, οσο φυλικο οξυ.

 

περα απο την θρομβοφιλια, η ελλειψη του ενζυμου ειναι παρα πολυ σοβαρη, γιατι προκαλει αιμολυση. σου το εχουν πει? στην περιπτωση σου πολυ ευεργετικη ειναι η βιταμινη Ε. και αλλες βιταμινες και ιχνοστοιχεια, εκτος απο την C.

 

και ειναι δυνατον να μην σου κανανε ορμονολογικες? μια φιλη μου δεν μπορουσε να μεινει εγκυος λογω προλακτινης και δεν το ηξερε! μολις το ρυθμισε, εμεινε εγκυος.

 

και αν θελεις, προσωπικη συμβουλη - κανε μια υστεροσκοπιση. μ'αυτην βλεπεις καποια πραγματα που δεν φαινονται με σαλπιγγογραφια η ακομα και λαπαροσκοπιση. αν βρεις γιατρο να σ'την κανει οικονομικα, δεν θα πληρωσεις πολλα χρηματα. μιλαω απο προσωπικη πειρα. και μπορεις να συλλαβεις, αλλα να αποβαλλεις αργοτερα λογο καποιων ανωμαλιων της μητρας, αν υπαρχουν.

 

ασπιρινη ισως δεν χρειαζεσαι αφου παιρνεις ηπαρινη, αλλα για την κορτιζονη τι σου ειπαν?

 

και κατι ασχετο - η καρδια σου ειναι ενταξει? στο αρθρα που βρηκα ανεφεραν σαν πιθανη αιτια του υδρωπα και καρδιολογικες παθησεις.

 

και να ξερεις, οι καλυτερες μερες θα'ρθουν. σ'το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.

 

 

Turbulence φυλλικο επαιρνα μηνες πριν μεινω εγκυος και κατα τη διαρκεια επισης.

Σχετικα με τη θρομβοφιλία έχω: mthfr c677t-σε ομοζυγωτία, factor V fh1299r-σε ετεροζυγωτια και β-fibrinogen -455 g>a- σε ετεροζυγωτια.

Αυτο με το ενζυμο και την αιμολυση δεν το ηξερα,τι σημαινει?Ολοι μου ελεγαν οτι η ελλειψη ενζυμου δεν παιζει κανενα ρολο.

Σχετικα με κορτιζονη δεν ξερω κατι,τι εννοεις?

Η καρδια μου απ'οσο ξερω δεν εχει καποιο θεμα,μηπαως τα αρθρα πιθανολογουν καρδιακο προβλημα του εμβρυου?

το πιο δυσκολο στο θεμα μου ειναι οτι εχω αναπαντητα ερωτηματα και ετσι δεν ξερω που να εστιασω..Σε ευχαριστω για τις ευχες σου,ελπιζω εσυ να εχεις βρει τις απαντησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την αιμολυση, βρηκα αυτο το αρθρο. σιγουρα υπαρχουν και πολλα αλλα, ψαξ'το λιγο το θεμα.

 

http://www.newsbeast.gr/health/arthro/486359/oi-sunepeies-apo-tin-elleipsi-tou-enzumou-g6pd-/

 

την κορτιζονη δινουν σε πολλες περιπτωσεις, και για αυτοανοσα. δεν ξερω αν σου χρειαζεται, απλα σου δινω ιδεες για το τι θα μπορουσες να ρωτησεις τον αιματολογο. σε παρακολουθει καποιος? με αυτες τις μεταλλαξεις που εχεις επιβαλλεται.

 

αναπαντητα ερωτηματα εχουμε πολλες απο εδω, και εγω το ιδιο.

θελει πολυ κοπο, χρημα και χρονο να ψαξεις οτι μπορεις.

προς το παρον, θα μπορουσες να κανεις υστεροσκοπιση, τις εξετασεις που σου ειπαν και να ψαξεις να βρεις 2-3 ειδικους που θα ασχοληθουν σοβαρα μαζι σου.

που μενεις?

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την αιμολυση, βρηκα αυτο το αρθρο. σιγουρα υπαρχουν και πολλα αλλα, ψαξ'το λιγο το θεμα.

 

http://www.newsbeast.gr/health/arthro/486359/oi-sunepeies-apo-tin-elleipsi-tou-enzumou-g6pd-/

 

την κορτιζονη δινουν σε πολλες περιπτωσεις, και για αυτοανοσα. δεν ξερω αν σου χρειαζεται, απλα σου δινω ιδεες για το τι θα μπορουσες να ρωτησεις τον αιματολογο. σε παρακολουθει καποιος? με αυτες τις μεταλλαξεις που εχεις επιβαλλεται.

 

αναπαντητα ερωτηματα εχουμε πολλες απο εδω, και εγω το ιδιο.

θελει πολυ κοπο, χρημα και χρονο να ψαξεις οτι μπορεις.

προς το παρον, θα μπορουσες να κανεις υστεροσκοπιση, τις εξετασεις που σου ειπαν και να ψαξεις να βρεις 2-3 ειδικους που θα ασχοληθουν σοβαρα μαζι σου.

που μενεις?

 

Mενω Θεσ/κη κ εγω. Με παρακολουθουσε την τελευταια φορα η Λευκου-αιματολογος στο Ιπποκρατειο.

Εχεις δικιο, ετσι ειναι κ θελει υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...