Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Κουράγιο και υπομονή είναι η μοναδική λύση. Μην το αφήνετε να σας παίρνει από κάτω! Μια φίλη μου με 3 αποβολές σε 4 χρόνια τα κατάφερε τελικά και γέννησε ένα υγιέστατο αγγελούδι που γίνεται σιγά σιγά 1 χρονών! 

 

Καλή δύναμη σε όλες τις μαχήτριες! :wub:
b8f9dad4a40d25ed2197e59830940a14--dont-g

:arrow:  Παίσιος.gr :idea:  Διδαχές - Προφητείες - Λόγοι | Άγιος Γέροντας Παίσιος ο Αγιορείτης Μοναχός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, Μαριλένα Π. είπε:

Κουράγιο και υπομονή είναι η μοναδική λύση. Μην το αφήνετε να σας παίρνει από κάτω! Μια φίλη μου με 3 αποβολές σε 4 χρόνια τα κατάφερε τελικά και γέννησε ένα υγιέστατο αγγελούδι που γίνεται σιγά σιγά 1 χρονών! 

 

Καλή δύναμη σε όλες τις μαχήτριες! :wub:
b8f9dad4a40d25ed2197e59830940a14--dont-g

Ευχαριστούμε πολύ!να σαι καλα!να της ζησει της φιλης σου!ειναι ελπιδοφορο οτι τελικα απεκτησε παιδακι!βρέθηκε ποτέ η αιτία στη φίλη σου;έκανε κάτι και απέκτησε Τελικά το μωράκι της;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια. Θα ηθελα να σας πω την εμπειρια μου και αν υπαρχει καποια που τα εχει καταφερει να μου δωσει θαρρος. Ξεκινησαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρο

το καλοκαιρι του 16. Πιασαμε σχεδον αμεσως. Χαρηκαμε εννοειται το ειπαμε αμεσως σε γονεις καναμε και τη χοριακη και ηταν ολα τελεια αλλα δεν προλαβαμε να χαρουμε και παλλιδρομησε. Λεμε ενταξει τυχαιο ηταν, θα ξανα προσπαθησουμε παλι σε λιγο καιρο. Ξανα προσπαθουμε αλλα εκει η χοριακη δεν ανεβενε σωστα απο την αρχη οποτε παει και αυτο. Αρχιζω να κανω καποιες εξετασεις θρομβοφιλιας και ολα τα σχετικα συνδρομα και ηταν ολες καλες. Ξανα προσπαθουμε μετα απο κανενα 4μηνο παλι αλλα και λογου αγχους αυτη τη φορα χρειαστηκε παραπανω για να πιασουμε. Στη 3 η 4 προσπαθεια απ οτι θυμαμαι. Εκει αρχιζει να πηγαινει καλα το πραμα. Παμε ακουμε καρδουλα ολα καλα. Σε καποια φαση ειχα και μια μικρη αποκκοληση αλλα δεν ηταν κατι σοβαρο. Κανουμε αυχενικη ολο καλα. Κανουμε β επιπεδου ολα καλα. Και με βδομαδα μετα το β επιπεδου σταματαει η καρδουλα του. Το τι βιωσαμε εκεινες τις μερες γιατι το γεννησα κανονικοτατα και με πονους που δεν τους αντεχα δεν περιγραφεται. Μετα ημασταν ενα με το πατωμα δεν μπορουσαμε να βρουμε τον ευατο μας, ολα μαυρα γυρω μας. Και επισης δεν εφτανε αυτο μονο αλλα ολες οι κολλητες μου ηταν εγκυες για να μου θυμηζουν συνεχως τι εχασα. Να πρεπει καθε μερα να ακουω να λενε για τις εξετασεις και οτι ολα πηγαν καλα και να τις βλεπω να μεγαλωνουν. Τελος παντων κανουμε παλι ενα σωρο εξετασεις και εγω και ο αντρας μου ολα καλα. Ξανα προσπαθουμε παλι μετα απο 5 μηνες πιανουμε αμεσως και μπαμ ξανα παλιδρομει. Ειμαστε ενα ρακος πραγματικα δεν μας βαζει ο τοπος δεν βρισκουμε αυτη τη στιγμη πουθενα ευτυχια. Υπαρχει καποια κοπελα που να εχει περασει τετοια ταλαιπωρια και στο τελος να τα εχει καταφερει?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Petaloyda είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Θα ηθελα να σας πω την εμπειρια μου και αν υπαρχει καποια που τα εχει καταφερει να μου δωσει θαρρος. Ξεκινησαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρο

το καλοκαιρι του 16. Πιασαμε σχεδον αμεσως. Χαρηκαμε εννοειται το ειπαμε αμεσως σε γονεις καναμε και τη χοριακη και ηταν ολα τελεια αλλα δεν προλαβαμε να χαρουμε και παλλιδρομησε. Λεμε ενταξει τυχαιο ηταν, θα ξανα προσπαθησουμε παλι σε λιγο καιρο. Ξανα προσπαθουμε αλλα εκει η χοριακη δεν ανεβενε σωστα απο την αρχη οποτε παει και αυτο. Αρχιζω να κανω καποιες εξετασεις θρομβοφιλιας και ολα τα σχετικα συνδρομα και ηταν ολες καλες. Ξανα προσπαθουμε μετα απο κανενα 4μηνο παλι αλλα και λογου αγχους αυτη τη φορα χρειαστηκε παραπανω για να πιασουμε. Στη 3 η 4 προσπαθεια απ οτι θυμαμαι. Εκει αρχιζει να πηγαινει καλα το πραμα. Παμε ακουμε καρδουλα ολα καλα. Σε καποια φαση ειχα και μια μικρη αποκκοληση αλλα δεν ηταν κατι σοβαρο. Κανουμε αυχενικη ολο καλα. Κανουμε β επιπεδου ολα καλα. Και με βδομαδα μετα το β επιπεδου σταματαει η καρδουλα του. Το τι βιωσαμε εκεινες τις μερες γιατι το γεννησα κανονικοτατα και με πονους που δεν τους αντεχα δεν περιγραφεται. Μετα ημασταν ενα με το πατωμα δεν μπορουσαμε να βρουμε τον ευατο μας, ολα μαυρα γυρω μας. Και επισης δεν εφτανε αυτο μονο αλλα ολες οι κολλητες μου ηταν εγκυες για να μου θυμηζουν συνεχως τι εχασα. Να πρεπει καθε μερα να ακουω να λενε για τις εξετασεις και οτι ολα πηγαν καλα και να τις βλεπω να μεγαλωνουν. Τελος παντων κανουμε παλι ενα σωρο εξετασεις και εγω και ο αντρας μου ολα καλα. Ξανα προσπαθουμε παλι μετα απο 5 μηνες πιανουμε αμεσως και μπαμ ξανα παλιδρομει. Ειμαστε ενα ρακος πραγματικα δεν μας βαζει ο τοπος δεν βρισκουμε αυτη τη στιγμη πουθενα ευτυχια. Υπαρχει καποια κοπελα που να εχει περασει τετοια ταλαιπωρια και στο τελος να τα εχει καταφερει?

Αχ κορίτσι μου ποσο σε καταλαβαίνω..λυπάμαι πολύ για όλες τις απώλειες σου. Ειδικά η απώλεια που είχες σε προχωρημενη εγκυμοσύνη είναι τραγικη.ακριβως 4 απώλειες είχα κι εγώ. Εχω δημοσιευσει και λιγο πιο πανω την ιστορια μου αν δεις.Δεν τα έχω καταφέρει ακόμα αλλά σου στελνω γιατί είμαστε στην ιδια κατάσταση και μήπως σε βοηθήσω με τις εξετάσεις.τι ακριβώς έχεις κανει;κάνατε μοριακο καρυοτυπο ζεύγους;;σε εμάς εκεί βρέθηκε κάτι (μια μικροελλειψη σε ένα χρωμοσωμα σε μένα)που πιθανόν τελικά αυτό ευθύνεται.περιμενω βέβαια να βγουν και οι ανοσολογικες εξετάσεις αύριο μήπως υπαρχει και κάτι άλλο που να φταίει.τα έχεις κάνει αυτά;Μην χάνεις την ελπίδα σου!!θα τα καταφέρουμε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 8/2/2018 at 8:05 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Αχ κορίτσι μου ποσο σε καταλαβαίνω..λυπάμαι πολύ για όλες τις απώλειες σου. Ειδικά η απώλεια που είχες σε προχωρημενη εγκυμοσύνη είναι τραγικη.ακριβως 4 απώλειες είχα κι εγώ. Εχω δημοσιευσει και λιγο πιο πανω την ιστορια μου αν δεις.Δεν τα έχω καταφέρει ακόμα αλλά σου στελνω γιατί είμαστε στην ιδια κατάσταση και μήπως σε βοηθήσω με τις εξετάσεις.τι ακριβώς έχεις κανει;κάνατε μοριακο καρυοτυπο ζεύγους;;σε εμάς εκεί βρέθηκε κάτι (μια μικροελλειψη σε ένα χρωμοσωμα σε μένα)που πιθανόν τελικά αυτό ευθύνεται.περιμενω βέβαια να βγουν και οι ανοσολογικες εξετάσεις αύριο μήπως υπαρχει και κάτι άλλο που να φταίει.τα έχεις κάνει αυτά;Μην χάνεις την ελπίδα σου!!θα τα καταφέρουμε!!

Γεια σου κ σ εσενα! Έχουμε κάνει σχεδόν τα πάντα καρυοτυπο ζεύγους, για θρομβοφιλια ο άντρας μου σπερματοδιαγραμμα. Κάπως έτσι νομίζω λέγεται. Και διαφορα αλλά εγώ. Όλες βγαίνουν καλές. Εν το μεταξύ η τελευταία τώρα αποβολή. Δεν είναι μόνο παλλινδρομη αλλά Κ εξωμητριο. Οπότε έπρεπε να νοσηλευτω για να με παρακολουθούν. Με το οποίο βέβαια δεν έχω ακόμα ξεμπερδευξει γιατί δεν έχει φυγει ακόμα. Κ εν τέλη μας είπε η γιατρός την επομενη φορά να προσπαθήσουμε με εξωσωματική για να αποφύγουμε Κ αλλά δυσάρεστα. Τι να πω; κάποια στιγμή θα βγει Κ το ουράνιο τόξο που θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Petaloyda είπε:

Γεια σου κ σ εσενα! Έχουμε κάνει σχεδόν τα πάντα καρυοτυπο ζεύγους, για θρομβοφιλια ο άντρας μου σπερματοδιαγραμμα. Κάπως έτσι νομίζω λέγεται. Και διαφορα αλλά εγώ. Όλες βγαίνουν καλές. Εν το μεταξύ η τελευταία τώρα αποβολή. Δεν είναι μόνο παλλινδρομη αλλά Κ εξωμητριο. Οπότε έπρεπε να νοσηλευτω για να με παρακολουθούν. Με το οποίο βέβαια δεν έχω ακόμα ξεμπερδευξει γιατί δεν έχει φυγει ακόμα. Κ εν τέλη μας είπε η γιατρός την επομενη φορά να προσπαθήσουμε με εξωσωματική για να αποφύγουμε Κ αλλά δυσάρεστα. Τι να πω; κάποια στιγμή θα βγει Κ το ουράνιο τόξο που θα πάει. 

Μοριακο καρυοτυπο κάνατε η απλό;;το τονίζω ξανά γιατί μέχρι πριν λίγους μήνες δεν ήξερα καν ότι υπάρχει μοριακος.ειχαμε κάνει απλό και ήταν όλα καλά.καναμε μοριακο και φάνηκε κάτι..Επίσης ειχα κάνει θρομβοφιλια μετα τη δευτερη εγκυμοσύνη και ήταν όλα καλά.τωρα έκανα ανοσολογικες και φάνηκαν κάποια αντισώματα θρομβοφιλιας ανεβασμένα που δεν συμπεριλαμβανονταν στο πρώτο πακέτο που είχα κάνει (δεν το ήξερα νόμιζα ότι τα είχα κάνει ολα)..θέλει λίγο προσοχή..Επίσης έχεις κάνει καρυοτυπο σε κάποιο έμβρυο; αυτό δείχνει πολλά άλλο ένα έμβρυο με πρόβλημα από την σύλληψη και άλλο ένα φυσιολογικό..

Ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα με όλο αυτό τώρα.το εξωμήτριο δεν ξέρω που οφειλεται;η εξωσωματική όμως το αποκλειει;;

Κι εμείς μάλλον σε εξωσωματική θα πάμε τελικά με προεμφυτετικο..Είναι πάντως πολύ κουραστικό όλο αυτό..αλλά ελπίζω..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας εχω 4 αποβολες μια βιοχημική μια αυτόματη και δύο παλλινδρομες παιδευομαι από το 2013 έχω κανείς ανοσολογικές θρομβοφιλια υστεροσκοπηση βιοψία ενδομητρίου μικρόβια καμπυλη ζαχάρου είμαι σε απόγνωση!όλες οι αποβολες γίνονται 7-8 βδομάδα έχω πάει σε άπειρους γιατρούς δεν βγάζω ακρη

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου λυπάμαι για τις αποβολές σου.ομοιοπαθης κι εγώ με 4 απώλειες.ειμαι στη φάση που το ψάχνω πάρα πολύ..καρυοτυπο ζεύγους έχετε κάνει;απλό και μοριακο; εξέταση για ΝΚ κύτταρα;αμφισβητείται αλλά εγώ έκλεισα ραντεβού με αιματολογο αύριο για να τα κάνω κι αυτά..καρυοτυπο σε κάποιο έμβρυο κάνατε να δεις τι ειχε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ζω δύσκολες στιγμές.  Είμαι 38 ετών έχω την τύχη να είμαι μητέρα 2 κοριτσιών 7 και 3 ετών. Αποφασίσαμε να μεγαλώσουμε την οικογένεια μας. Το Σεπτέμβριο παλινδρόμη κύηση που διακοπει στις 8 εβδομάδες αφού είχαμε ακούσει παλμό. Ο πόνος και το σοκ αβασταχτο. Ο γιατρός είπε το έμβρυο ειχε τρισωμια πιθανότατα λόγω της ηλικίας μου αλλά αυτό δεν σημαινει ότι απαραίτητα θα ξανασυμβεί. Ξανά έγκυος λοιπόν. Διδυμα η χαρά μεγάλη αλλά και συγκρατημένη. Ο γιατρός σκεπτικός πολύ κοντά το ένα στο άλλο φοβάται για σιαμαια.  Παλμός δεν υπάρχει. Περιμένουμε μήπως έχει γίνει λάθος στην ημερομηνία σύλληψης. Επαναλαμβανομενες επισκέψεις τελευταία μου αύριο.είμαι σίγουρη για τα δυσάρεστα πάω μόνο για να κανονίσω την αποξεση μου. Πόνος βουβος. Αίμα καθόλου μέχρις στιγμής την προηγούμενη φορά με το που μάθαμε για παλινδρόμηση την επόμενη μέρα αιμορραγία. Τώρα τίποτα. .αναμονή και κρυφές ελπίδες.  Αναρωτιέμαι έχοντας κάνει 2 υγιη παιδιά με ομαλες εγκυμοσύνες και φυσιολογικους τοκετους μπορεί να συμβαίνει κάτι στα χρωμοσώματα μας ή  φταίεί η ηλικία μου η ήταν σύμπτωση?  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Κοπέλα μου λυπάμαι για τις αποβολές σου.ομοιοπαθης κι εγώ με 4 απώλειες.ειμαι στη φάση που το ψάχνω πάρα πολύ..καρυοτυπο ζεύγους έχετε κάνει;απλό και μοριακο; εξέταση για ΝΚ κύτταρα;αμφισβητείται αλλά εγώ έκλεισα ραντεβού με αιματολογο αύριο για να τα κάνω κι αυτά..καρυοτυπο σε κάποιο έμβρυο κάνατε να δεις τι ειχε;

Νάνσυ μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα έχουμε κάνει καρυότυπο ζεύγους και ήταν οκ απλός νομίζω επίσης έκανα ανοσοφαινοτυπο και δύο φορές νκ κύτταρα ξεκίνησα κορτιζόνη τώρα πιστεύουν ότι είναι κάτι στα ανοσολογικά γιατί το παθαίνω ίδια εβδομάδα κουράστηκα η ψυχολογία μου είναι χαλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Νάνσυ μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα έχουμε κάνει καρυότυπο ζεύγους και ήταν οκ απλός νομίζω επίσης έκανα ανοσοφαινοτυπο και δύο φορές νκ κύτταρα ξεκίνησα κορτιζόνη τώρα πιστεύουν ότι είναι κάτι στα ανοσολογικά γιατί το παθαίνω ίδια εβδομάδα κουράστηκα η ψυχολογία μου είναι χαλια

Πάντως σε μένα στον μοριακο καρυοτυπο φάνηκε μια μικροελλειψη σε ένα χρωμοσωμα που πιθανότατα φταιει.στον απλό δεν φάνηκε τίποτα.και σε μένα βρέθηκε κάτι ανοσολογικο και μου έδωσαν κορτιζόνη και σαλοσπιρ όταν ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες.ασε κι εγώ έχω κουραστεί απίστευτα.σε επόμενη εγκυμοσύνη θα είναι όλα δύσκολα.φαρμακα,ανοσολογος,Ενδοκρινογος,διατροφη για το ζάχαρο γιατί ανεβάζω σε όλες τις εγκυμοσύνες..Και πάλι με τεράστιο ρίσκο να μην πάει καλά..τι να σου πω;μακάρι η κορτιζόνη να είναι η λύση για σένα και να πανε όλα καλά την επόμενη φορά.ποσο χρόνων εισαι;

8 ώρες πρίν, BEBA160A είπε:

Καλημέρα. Ζω δύσκολες στιγμές.  Είμαι 38 ετών έχω την τύχη να είμαι μητέρα 2 κοριτσιών 7 και 3 ετών. Αποφασίσαμε να μεγαλώσουμε την οικογένεια μας. Το Σεπτέμβριο παλινδρόμη κύηση που διακοπει στις 8 εβδομάδες αφού είχαμε ακούσει παλμό. Ο πόνος και το σοκ αβασταχτο. Ο γιατρός είπε το έμβρυο ειχε τρισωμια πιθανότατα λόγω της ηλικίας μου αλλά αυτό δεν σημαινει ότι απαραίτητα θα ξανασυμβεί. Ξανά έγκυος λοιπόν. Διδυμα η χαρά μεγάλη αλλά και συγκρατημένη. Ο γιατρός σκεπτικός πολύ κοντά το ένα στο άλλο φοβάται για σιαμαια.  Παλμός δεν υπάρχει. Περιμένουμε μήπως έχει γίνει λάθος στην ημερομηνία σύλληψης. Επαναλαμβανομενες επισκέψεις τελευταία μου αύριο.είμαι σίγουρη για τα δυσάρεστα πάω μόνο για να κανονίσω την αποξεση μου. Πόνος βουβος. Αίμα καθόλου μέχρις στιγμής την προηγούμενη φορά με το που μάθαμε για παλινδρόμηση την επόμενη μέρα αιμορραγία. Τώρα τίποτα. .αναμονή και κρυφές ελπίδες.  Αναρωτιέμαι έχοντας κάνει 2 υγιη παιδιά με ομαλες εγκυμοσύνες και φυσιολογικους τοκετους μπορεί να συμβαίνει κάτι στα χρωμοσώματα μας ή  φταίεί η ηλικία μου η ήταν σύμπτωση?  

Κοριτσι μου πρώτα από όλα να χαίρεσαι τα παιδακια  σου.λυπαμαι πολύ για αυτό που περνάς.ειναι πολύ δύσκολο.ευχομαι να διαψευστεί ο γιατρός και να πάνε όλα καλά τελικά.η ηλικία παίζει κάποιο ρόλο αλλά δεν είναι και απόλυτο.κι εγω που ειμαι 30 ταλαιπωριεμαι απίστευτα.εφοσον έχεις ήδη δυο παιδακια δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος λόγος πάντως.ειδικα οι τρισωμιες νομίζω είναι τυχαία γεγονότα.περιμενουμε τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Κοπέλα μου λυπάμαι για τις αποβολές σου.ομοιοπαθης κι εγώ με 4 απώλειες.ειμαι στη φάση που το ψάχνω πάρα πολύ..καρυοτυπο ζεύγους έχετε κάνει;απλό και μοριακο; εξέταση για ΝΚ κύτταρα;αμφισβητείται αλλά εγώ έκλεισα ραντεβού με αιματολογο αύριο για να τα κάνω κι αυτά..καρυοτυπο σε κάποιο έμβρυο κάνατε να δεις τι ειχε;

Νάνσυ μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα έχουμε κάνει καρυότυπο ζεύγους και ήταν οκ απλός νομίζω επίσης έκανα ανοσοφαινοτυπο και δύο φορές νκ κύτταρα ξεκίνησα κορτιζόνη τώρα πιστεύουν ότι είναι κάτι στα ανοσολογικά γιατί το παθαίνω ίδια εβδομάδα κουράστηκα η ψυχολογία μου είναι χαλια

Link to comment
Share on other sites

Ίδια αγωγή και εσύ από ότι καταλαβαίνω μου έχουν βρει μια προδιάθεση στην αντίσταση ινσουλίνης και κάνω διατροφή απο τώρα και μου είπαν ότι να μετράω το ζαχαρο σε επόμενη εγκυμοσύνη την κορτιζόνη μου την δώσανε γιατί πιστεύουν ότι ενεργοποιείται κάτι στην εγκυμοσύνη και μου το κάνει αυτό στην ίδια εβδομάδα κουράστηκα αλήθεια είμαι 30 χρονών αλλά τρέχω 5 χρόνια είχα κάνει και 3 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις σε φυσικό κύκλο και μια αποτυχημένη εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο 1εμβρυο αλλά Τζιφός στις δύο τελευταίες εγκυμοσύνες δυσκολευτηκα να μείνω έγκυος δεν ξέρω αν ευθύνεται και το άγχος ή το σπέρμα έχουμε 2% μορφολογία και dfi 28% λένε ότι είναι μέτριο τώρα θα ψάξω λίγο το ενδομήτριο διάβασα ότι μπορεί να  το επηρεάσει η κορτιζόνη κουράστηκα πολύ και με την διατροφή όχι αλάτι όχι ζάχαρη συγνωμη για το σεντόνι μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες τις γυναίκες που περνάν τόσο πόνο και ζορυ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Ίδια αγωγή και εσύ από ότι καταλαβαίνω μου έχουν βρει μια προδιάθεση στην αντίσταση ινσουλίνης και κάνω διατροφή απο τώρα και μου είπαν ότι να μετράω το ζαχαρο σε επόμενη εγκυμοσύνη την κορτιζόνη μου την δώσανε γιατί πιστεύουν ότι ενεργοποιείται κάτι στην εγκυμοσύνη και μου το κάνει αυτό στην ίδια εβδομάδα κουράστηκα αλήθεια είμαι 30 χρονών αλλά τρέχω 5 χρόνια είχα κάνει και 3 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις σε φυσικό κύκλο και μια αποτυχημένη εξωσωματική με προεμφυτευτικο έλεγχο 1εμβρυο αλλά Τζιφός στις δύο τελευταίες εγκυμοσύνες δυσκολευτηκα να μείνω έγκυος δεν ξέρω αν ευθύνεται και το άγχος ή το σπέρμα έχουμε 2% μορφολογία και dfi 28% λένε ότι είναι μέτριο τώρα θα ψάξω λίγο το ενδομήτριο διάβασα ότι μπορεί να  το επηρεάσει η κορτιζόνη κουράστηκα πολύ και με την διατροφή όχι αλάτι όχι ζάχαρη συγνωμη για το σεντόνι μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες τις γυναίκες που περνάν τόσο πόνο και ζορυ

Σπερματεγχυσεις και εξωσωματική γιατί εκανες;για προεμφυτετικο;πω πω εσύ έχεις περάσει πολλη ταλαιπωρία..κι εγω 30 ειμαι.μικρες κοπελες ειμαστε.γιατι να τα περναμε ολα αυτα;

άσε εγώ πήγα σημερα σε αιματολογο μου είπε ότι δεν έχω κάνει όλες τις εξετάσεις θρομβοφιλιας,ΝΚ κύτταρα,καμπύλη ζάχαρου μαζί με ινσουλίνης.μπορει μου είπε να φταιει και το ζάχαρο αν δεν είναι ρυθμισμένο από πριν...ολοι οι αλλοι γιατροι επεμεναν οτι το ζαχαρο δεν φταιει.θα το δουμε.οπότε παρόμοια πράγματα μας έχουν πει.ειναι κουραστικό κορίτσι μου πάρα πολύ..Δεν ξέρω αν αντέχω άλλο..νομίζω ειμαι έτοιμη να τα παρατήσω.

Άσε που οι εξετάσεις που μου έδωσε κάνουν 430 ευρώ και φρικαρα τελείως...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σπερματεγχυσεις γιατί ενώ την πρώτη και δεύτερη φορά έμεινα σε διάστημα έξι μηνών σχετικά γρήγορα έγκυος μετά μάλλον από άγχος δεν έμενα, και έκανα ενάμιση χρόνο να ξαναμεινω και μετα επειδή μας έλεγαν ότι το σπέρμα έχει αρκετές ανώμαλες μορφές 1% .γι'αυτό πρότειναν προεμφυτευτικο έλεγχο αλλά μου έβαλαν ένα έμβρυο και δεν έπιασε! μετά έμεινα μόνη μου ξανά μετά από δύο χρόνια κοντά και το έχασα το Ιανουαρίο άσε πίκρα !πολύ ταλαιπωρία σε καταλαβαίνω και πολλά λεφτά. τώρα να σου πω την αλήθεια είμαι σε απόγνωση! έμενα δεν μου έδωσε καμπύλη ινσουλίνης αλλά η καμπύλη ζαχάρου έδειξε χαμηλές τιμές και μου είπε ότι έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πρέπει να προσέξω την διατροφή μου και να μετράω το ζαχαρο γιατί μπορεί να κάνω διαβήτη κύησης από την αρχή!αλλά δεν είναι λένε η αιτία των αποβολών άσε γλυκιά μου βαρέλι δίχως πάτο !Θεσσαλονίκη μένεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Dwro είπε:

Έκανα σπερματεγχυσεις γιατί ενώ την πρώτη και δεύτερη φορά έμεινα σε διάστημα έξι μηνών σχετικά γρήγορα έγκυος μετά μάλλον από άγχος δεν έμενα, και έκανα ενάμιση χρόνο να ξαναμεινω και μετα επειδή μας έλεγαν ότι το σπέρμα έχει αρκετές ανώμαλες μορφές 1% .γι'αυτό πρότειναν προεμφυτευτικο έλεγχο αλλά μου έβαλαν ένα έμβρυο και δεν έπιασε! μετά έμεινα μόνη μου ξανά μετά από δύο χρόνια κοντά και το έχασα το Ιανουαρίο άσε πίκρα !πολύ ταλαιπωρία σε καταλαβαίνω και πολλά λεφτά. τώρα να σου πω την αλήθεια είμαι σε απόγνωση! έμενα δεν μου έδωσε καμπύλη ινσουλίνης αλλά η καμπύλη ζαχάρου έδειξε χαμηλές τιμές και μου είπε ότι έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πρέπει να προσέξω την διατροφή μου και να μετράω το ζαχαρο γιατί μπορεί να κάνω διαβήτη κύησης από την αρχή!αλλά δεν είναι λένε η αιτία των αποβολών άσε γλυκιά μου βαρέλι δίχως πάτο !Θεσσαλονίκη μένεις?

Αν είναι δυνατόν..να σου πω αυτό για το σπέρμα μπορεί να ευθύνεται εν μέρει..Αλλά στην εξωσωματική δεν είχες αλλα έμβρυα υγιη;;Δεν κατεψυξες;μόνο ένα βρέθηκε και με αυτό δεν έμεινες;;

Αυτο με το ζάχαρο οι περισσότεροι λενε ότι δεν φταίει αλλά αν ψάξεις στο φόρουμ θα δεις ότι υπήρχαν κοπέλες που έφταιγε τέλικα το ζάχαρο...διάβασέ το θέμα καμπύλη ζάχαρου απαραίτητη μετα απο αποβολές.αν έχεις χαμηλές τιμές ίσως κάνεις υπογλυκαιμία.καλο είναι να προσέχεις από πριν αφου έχεις ένα θέμα με τη βοήθεια ενός διαβητολογου.τωρα όλα αυτά δεν είναι και πολύ εύκολα..Αλλά δεν βλέπω και άλλη επιλογή.ας μας πάνε επιτέλους όλα καλά την επόμενη φορά!αρκετά περάσαμε.

καρυοτυπο και ιστολογικη έκανες στα έμβρυα;Εγώ δυστυχώς δεν έκανα ιστολογικη.δεν μου ειπε κανεις  να κανω.μονο καρυοτυπο.και τωρα στους γιατρους που παω μου λενε αυτο ειναι απαραδεκτο.επρεπε να εχετε κανει.θα μπορούσε να δείξει πολλά στο τελευταίο.

Αθήνα μένω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω ένα κοριτσάκι 7 χρονών και έδω και 3 χρόνια προσπαθώ να αποκτήσω ένα 2ο παιδάκι αλλά τελικά όπως φαίνεται είναι πολύ δύσκολο!!! είχα 5 (καθ' εξιν) αποβολές. μετά από πολλούς γιατρούς (γυναικολόγους & αιματολόγους) που πήγα και δεν μου βρήκαν τίποτα κατέλειξα να πάω σε ένα γνωστό στην Θεσσαλονίκη ανοσολό. αυτός μου είπε οτι έχω αυξημένα αντισώματα και βλέπουν το έμβρυο σαν ξένο σώμα και το σκοτώνουν... μετά πολλά ξεκίνησα τα εμβόλια που μου πρότεινε (δεν είχα αλλη επιλογή) και τώρα είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης! είμαι σε μια φάση που δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ γιατί θα συνεχίσω τα εμβόλια αλλά 4 μου πρότεινε... και μαζί με αυτά παίρνω κορτιζώνη ενέσεις υπαρίνης και σολοσπίρ.δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί η κύηση (πάντα απεβαλλά στην 7-8η εβδομάδα) αλλά κ αν συνεχιστεί τι επιπτώσεις θα έχουν όλα αυτά τα χαπια στο εμβρυο!!!

αν καποια από έσας έχετε βιώσει κάτι αντίστοιχο θα ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σας!!!

ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου ξερω για ποιον λες.ειχα παει κ εγω .ειχα κ γω καθ εξιν αποβολες.θα σου ελεγα να φυγεις τρεχοντας κ να μην κανεις αλλα εμβολια.τσαμοα λεφτα πληρωνεις για πραγματα που εχουν απαγορευτει παγκοσμιως.Δεν ξερω αν παιζει κατι με καποια λοιμωξη στο ενδομητριο αλλα σιγουρα πρεπει να κανεις τεσσερις φορες τη μερα μετρησεις σακχαρου κ να απευθυνθεις σε διαβητολογο εξιδικευμενο στην κυηση.μηπως εχεις εκει θεμα.ο χρηστης" λουκουμαδακι"ξερει καλυτερα.

παιρνεις μηπως glucophage?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Κοριτσι μου ξερω για ποιον λες.ειχα παει κ εγω .ειχα κ γω καθ εξιν αποβολες.θα σου ελεγα να φυγεις τρεχοντας κ να μην κανεις αλλα εμβολια.τσαμοα λεφτα πληρωνεις για πραγματα που εχουν απαγορευτει παγκοσμιως.Δεν ξερω αν παιζει κατι με καποια λοιμωξη στο ενδομητριο αλλα σιγουρα πρεπει να κανεις τεσσερις φορες τη μερα μετρησεις σακχαρου κ να απευθυνθεις σε διαβητολογο εξιδικευμενο στην κυηση.μηπως εχεις εκει θεμα.ο χρηστης" λουκουμαδακι"ξερει καλυτερα.

παιρνεις μηπως glucophage?

Μιλάς από δική σου πείρα ή έχεις ακούσει γι'αυτόν? Έχω ακούσει παρά πολλά κ εγώ κ ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι αλήθεια κ τι ψέμα! Η φίλη μου όμως που εδώ κ 3 χρόνια προσπαθούσε για μωρό τα κατάφερε μαζί του!!! Κ η ξαδέρφη μου Επίσης! Παρόλα αυτά συνεχίζω να Έχω τις αμφιβολίες μου... ίσως γιατί έχω ακούσει πολλά κ μάλιστα από γιατρούς!! Την ερχόμενη Παρασκευή θα κάνω υπέρηχο κ πρέπει να ακούσουμε καρδιά αν γίνει σημαίνει ότι πάει καλά αν όχι θα επιβεβαιωθούν οι κακες φήμες!!

 

Link to comment
Share on other sites

σου μιλαω απο αποκλειστικα δικη μου εμπειρια.κι γυναικες αυτες εκαναν παιδι για αλλο λογο οχι γι αυτον.μονο να δεις την κουζινα που παρασκευαζει τα εμβολια κ το ψυγειο που ταβαζει αρκει.αν εχεις αποκλεισει το χρωμισωματικο κοιτα το ζαχαρο.ειχα καθεξιν αποβολες απο αυτο.κ με τιμες που δεν σου γεμιζαν το ματι για επικυνδινες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.λυπαμαι για την ταλαιπωρία που περνάς,εύχομαι να σου πάνε όλα καλά αυτήν την φορά!έκανα και εγώ εξέτασεις για αντιπατρικα ήταν 8% αρνητικά.ημουν και εγώ έτοιμη να κανω τα εμβόλια αλλά η ανοσολογος που με παρακολουθεί με απέτρεψε!δεν ξέρω αν έκανα καλά βέβαια!έχω μια ερώτηση σχετικά με το ενδομήτριο έχω κάνει βιοψία στην υστεροσκοπηση και ήταν καλη !τώρα με την κορτιζόνη,είπα στον γιατρό να την επαναλάβουμε και είπε οκ!αρκεί η βιοψία ενδομητρίου να φανεί κάτι εάν υπάρχει ?η να κάνω την εξέταση του Νίκα είναι κάτι διαφορετικό?ο γιατρός μου λέει ότι αν υπάρχει κάτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην φανεί κάτι στην βιοψία

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

σου μιλαω απο αποκλειστικα δικη μου εμπειρια.κι γυναικες αυτες εκαναν παιδι για αλλο λογο οχι γι αυτον.μονο να δεις την κουζινα που παρασκευαζει τα εμβολια κ το ψυγειο που ταβαζει αρκει.αν εχεις αποκλεισει το χρωμισωματικο κοιτα το ζαχαρο.ειχα καθεξιν αποβολες απο αυτο.κ με τιμες που δεν σου γεμιζαν το ματι για επικυνδινες

Έχεις δίκιο οι συνθήκες παρασκευής των "εμβολίων" είναι παράξενες.... δεν ξέρω είναι η τελευταία μου ελπίδα! Για το ζάχαρο δεν μου είπε κάνεις τίποτα ούτε κ η Αιματολογος που είχα πάει ποια εξέταση είναι για να την κάνω??

 

Link to comment
Share on other sites

πρεπει καιημερινα να μετρας τοζαχαρο σου 4 φορες.νυστικη κ μια ωρα μετα απο καθε γευμα.πρεπει το νηστειας να ειναι κατω απο 90 κ τα μεταγευματικα κατω απο 120 η εστω με μικρη παρεκλιση

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

πρεπει καιημερινα να μετρας τοζαχαρο σου 4 φορες.νυστικη κ μια ωρα μετα απο καθε γευμα.πρεπει το νηστειας να ειναι κατω απο 90 κ τα μεταγευματικα κατω απο 120 η εστω με μικρη παρεκλιση

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου θα το ρωτήσω στη γιατρό μου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαι συγκρατημένα χαρούμενη κ αισιόδοξη πρώτη φορά ύστερα από 5 καθ' έξιν αποβολές κ αυτή τη φορά είμαι στην 7η εβδομάδα κ στον υπέρηχο ακούσαμε καρδιά!!!! Πιστεύω πως αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!!! Δεν ξέρω αν είναι επιτυχία των εμβολίων που κάνω ή της αγωγής γενικά για μένα σημασία έχει το αποτέλεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...